Прескочи до съдържание

Истанбул - конкретни въпроси


k_veleva

Препоръчани мнения

Здравейте,

ще пътувам  до Истанбул с влак и чета, че пристига на гара Halkali, а от там има някакъв превоз до гара Sirkeci. Ама къде да го  търся този превоз, има ли някакво разписание, колко време горе долу отнема пътуването?

Благодаря предварително!

Връзка към коментар
Дани Магелани
преди 4 минути , Svetulche каза:

Здравейте,

ще пътувам  до Истанбул с влак и чета, че пристига на гара Halkali, а от там има някакъв превоз до гара Sirkeci. Ама къде да го  търся този превоз, има ли някакво разписание, колко време горе долу отнема пътуването?

Благодаря предварително!

Излизаш по оформен коридор, по който вървят всички, които слизат от влака. След излизане от района на гарата, тръгваш наляво и по малка стръмна уличка нагоре. Достигаш до паркирани бусове, които тръгват при напълване. Безплатни са. Пътува се около час до другата гара.

  • Харесвам 1
  • Благодаря 1
Връзка към коментар

привет, съзнавам, че сигурно задавам  доста малоумен въпрос, но има ли нещо обективно, заради което посещение на Истанбул по време на православния Великден, да не е особено удачно? някакво такова ирационално съмнение имам, че нали ... хем Великден, хем мюсюлманска държава, ама не мога да го определя, та реших да попитам 🙂

Връзка към коментар
Преди 1 час, antea каза:

привет, съзнавам, че сигурно задавам  доста малоумен въпрос, но има ли нещо обективно, заради което посещение на Истанбул по време на православния Великден, да не е особено удачно? някакво такова ирационално съмнение имам, че нали ... хем Великден, хем мюсюлманска държава, ама не мога да го определя, та реших да попитам 🙂

Няма никакво основание да се притесняваш.

В Истанбул живеят и доста християни. В православните църкви си има тържествени литургии. 

Е, няма да се усетят тържества като в силно вярващи християнски държави, но не пречи да съчетаете празничните дни с посещение в този чуден град.

  • Харесвам 4
Връзка към коментар
На 5.04.2019 г. в 18:48, aleks_s каза:

Да попитам дали някой вече е пътувал от летище Сабиха Гьокчен до Картал

Не съм пътувал, но знам как се пътува. От Сабиха с автобус MR60 до Мармарайската станция Пендик -пътуването трае 25 мин. Може и с 132Н, но пътуването трае 40-50 минути. Разсписание MR60  тук. За Мармарай само с Истанбулкарт е плащането.   Забрави за станция Картал.

 

 

Редактирано от Георги
Връзка към коментар

Здравейте, от 15 Април съм си запазил нощувки в

Sayeban Hotel Istanbul 
Kadirga Gedikpasa Caddesi Cadirci Camii Sok No:25 Sultanahmet, Фатих, 34080 Истанбул, Турция, Istanbul, TR 

 

Въпросите ми са, пътувам от Варна с лична кола и ще вляза в Турция през Малко Търново. 

От къде да си купя карта за тол таксите? Колко пари ще ми трябват за прехода до Истанбул?

И къде мога да паркирам за 5 нощувки колата в близост до хотела  и горе-долу на каква сума?

Връзка към коментар
преди 3 часа, vutov87 каза:

От къде да си купя карта за тол таксите? 

Можеш да си купиш или от пощата на Лозенград цък или навръщане  преди да слезеш от магистралата на разсклона Бабаески-Лозенград има пощенски клон на самата магистрала непосредственно преди мястото за плащане. Така или иначе има гратисен период, в който можеш да платиш без глоби.

Редактирано от epetkov
Връзка към коментар
преди 12 минути , slujitel каза:

@Mary аз да питам тук, къде точно са тези шарени къщи и стълби от снимките в другата тема?

Нес съм Мари, но да кажа:

Това е еврейският квартал в Истанбул, днес е Балат. И не е далече от “Св.Стефан”.

  • Харесвам 5
Връзка към коментар
преди 8 часа, slujitel каза:

къде точно са тези шарени къщи и 

Още на 19 октомври е отговорено на този въпрос и то в тази тема: цък 

Редактирано от Георги
  • Харесвам 3
Връзка към коментар
преди 3 часа, slujitel каза:

@Mary аз да питам тук, къде точно са тези шарени къщи и стълби от снимките в другата тема?

Ще дам подробности като се прибера, ако не е спешно. 

Както казаха в Балат са. :smile:

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
преди 7 часа, slujitel каза:

@Mary аз да питам тук, къде точно са тези шарени къщи и стълби от снимките в другата тема?

Шарени къщи има на различни места в Балат.

Най-сниманите се намират тук. За ориентиране можете да ползвате Balat Kafe, където дори можете и да пиете нещо, ако има навалица от снимащи. Собственика е доста любезен и даже любопитно разговорлив.  :smile: 

Другите шарени къщички са тук.

Шареното заведение е това: incir agaci kahvesi. На него са и шарените стълби, които в Гугъл все още не са шарени. :laugh: 

Другото шарено арт-кафене е това: Dimitrie Cantemir Museum Cafe.

Като цяло в района могат да се видят доста странни места - от показаните шарени къщички, през антикварни магазини дори правещи търгове, до порутени и направо крими-изглеждащи сгради.

  • Харесвам 4
  • Благодаря 1
Връзка към коментар
преди 2 часа, Sonita каза:

А някакви подробности за Кузгунджук, може ли?

В тази тема съм писала за Кузгунджук.

И там има къде да се разходи човек. Изобщо не е много туристическо място, а спокоен и автентичен квартал.

Най-сниманите места в квартала са това и това.

 

Редактирано от Mary
  • Харесвам 3
  • Замислям се 1
Връзка към коментар
преди 8 часа, epetkov каза:

Още на 19 октомври е отговорено на този въпрос и то в тази тема: цък 

Е, хубаво де, нямам възможност да чета и помня всичко във форума. Благодаря за повторното обяснение.

Преди 1 час, Mary каза:

Шарени къщи има на различни места в Балат.

Най-сниманите се намират тук. За ориентиране можете да ползвате Balat Kafe, където дори можете и да пиете нещо, ако има навалица от снимащи. Собственика е доста любезен и даже любопитно разговорлив.  :smile: 

Другите шарени къщички са тук.

Шареното заведение е това: incir agaci kahvesi. На него са и шарените стълби, които в Гугъл все още не са шарени. :laugh: 

Другото шарено арт-кафене е това: Dimitrie Cantemir Museum Cafe.

Като цяло в района могат да се видят доста странни места - от показаните шарени къщички, през антикварни магазини дори правещи търгове, до порутени и направо крими-изглеждащи сгради.

 

Редактирано от slujitel
Връзка към коментар
преди 35 минути , edbloom каза:

А относно срива на валутата, все още ли е по-изгодно да се сменя на място както беше преди време ?

Също така, ако някой е използвал Revolut за теглене от банкомат, има ли такса от самата банка/банкомат (ясно е, че от Revolut няма)? В Тавекс за 100 TRY трябва да платите 32.10 лв, докато през Revolut за 100 TRY в момента е 15,54€ или 30.45 лв (при 1/1.96) - почти 2 лв разлика въпреки двойното превалутиране и то на такава дребна сума... При купуването на повече турски лири, разликата е още по-значителна.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
Преди 1 час, edbloom каза:

А относно срива на валутата, все още ли е по-изгодно да се сменя на място както беше преди време ?

Ето снимка от едно бюро, а ти сметни дали е изгодно, че аз имах лири от предното пътуване и сега не съм сменяла:

 

 

IMG_8768.JPG

 

преди 36 минути , chandni каза:

Също така, ако някой е използвал Revolut за теглене от банкомат, има ли такса от самата банка/банкомат (ясно е, че от Revolut няма)? В Тавекс за 100 TRY трябва да платите 32.10 лв, докато през Revolut за 100 TRY в момента е 15,54€ или 30.45 лв (при 1/1.96) - почти 2 лв разлика въпреки двойното превалутиране и то на такава дребна сума... При купуването на повече турски лири, разликата е още по-значителна.

Да попитаме @Dian?

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
Преди 1 час, Mary каза:

Ето снимка от едно бюро, а ти сметни дали е изгодно, че аз имах лири от предното пътуване и сега не съм сменяла:

 

 

IMG_8768.JPG

 

Да попитаме @Dian?

 В събота изтеглих пари от банкомат на YapiKredi в Истанбул без такса от страна на банката. При предното ми пътуване до Турция през декември,теглих от 2- 3 различни банкомата(нямам спомен за банките),отново без никакви такси.

  • Харесвам 3
  • Благодаря 1
Връзка към коментар

В момента си избирам място за нощувки за предстоящото ми ходене. До сега съм ходил 2 пъти - единият път бях точно до Султанахмед, а втория много близо до кулата Галата. Сега намирам доста интересни предложения в Kadikoy  - някой има ли мнение по въпроса, дали е добра опция да се нощува там, как е нощният живот в района и за какво време се стига с транспорт до Таксим например ?

Връзка към коментар

@edbloom, ние редовно отсядаме в Кадикьой, когато летим от/до Сабиха Гьокчен.

За мен е отлична опция нощувката там, защото за мен това е най-доброто откъм транспорт място в Истанбул след Сиркеджи и Еминюню.

Имаш фериботи на всеки 20 минути, които те прехвърлят за 20 минути в Европейската част. Имаш метро до фериботите и Мармарай на километър от тях. Имаш автобуси за навсякъде. Имаш трамвай. Имаш и шатъли до всички летища.

Освен това цените са по-добри от стария център и Султанахмет. А нощния живот там не спира. В Мода имаш много нощни заведения.

До Таксим от Кадикьой си за половин час. Хващаш ферибота до Кабаташ- 20 минути и от Кабаташ с фуникуляра F1 за още 2, и си на Таксим 🙂 

  • Харесвам 5
  • Благодаря 2
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.