Прескочи до съдържание

Истанбул - конкретни въпроси


k_veleva

Препоръчани мнения

На ‎3‎.‎5‎.‎2019 в 20:07, mamaivy каза:

Имам въпрос във връзка с прословутите задръствания в Истанбул.Ориентирали сме се за нощувка в хотел Mövenpick Hotel Istanbul Golden Horn,като идеята ни е след ранната закуска в 6 ч. сутринта да се отправим към автогарата,за автобуса на Метро в 9 ч. В гугъл мапс всичко изглежда нормално.Точно до хотела спира автобус 390,който за 40 мин. води директно до автогарата.Има и други варианти с прекачване,разбира се,но тях не ги гледаме.Дали трафикът  около седем сутринта по нашия маршрут е много натоварен до степен да си изтървем автобуса за България?Автобусът ли да ползваме или такси-каква сума да очаквам,разстоянието е 10-12 км.?Не ми се иска да сменям хотела,че цената на която го запазихме е чудесна.

Обръщам внимание, че автобусът е 39"О" - "О" - идва от Отогар.

Според мен няма да имате проблем, ако излезете навреме.

Относно такси-то - там зависи на коя компания е автомобила и дали ще ви вози на таксиметър или ще ви каже някаква сума.

Предполагам около 20-30 лири ще е сметката, но нямам твърде голям опит с такситата в Истанбул.

преди 38 минути , Fama каза:

Притеснява ме наистина пътя до там, свалих някакви карти, но ще е интересно преживяване. 

Когато се насочите в посока летище Истанбул от доста километри има табели, които насочват по кой път да минете.

Обозначенията са големи и ясни.

  • Харесвам 1
  • Благодаря 1
Връзка към коментар
преди 2 часа, Fama каза:

С кола ще сме, ще я оставим на паркинга към летището

А полетът междунареден ли ви е? Защото имаше особеност, че ако се напуска Турция, трябва да се попълне някаква декларация и паркингът трябва да бъде под митнически контрол, съответно  е по-скъпо от тарифите в калкулатора.

Връзка към коментар
На 19.04.2019 г. в 21:20, Ognyan каза:

Има, да, след като излезеш от летището, на нивото където тръгват автобусит има малки черни павилиьончета на които пише Hava-ist, там продават. Може също и от автоматите да се вземе. 

Може ли да се закупи Истанбул карта от автогарата Байрампаша и къде са гишетата 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Дали някой може да даде съвет каква Istanbul card  би била най-подходяща за 2 пълни дни.

Гледам, че се предлагат различни варианти , като най-пълна е тази https://www.istanbultouristpass.com/whats-included . Аз обаче не мисля, че за 2 дно могат да бъдат посетени всички места , което ще направи цената от 95 евро прекалено висока. 

Повечето предлагат fast entrance и се питам до колко това отговаря на истината, защото наистина би било добре да си спестя чакането по опашките.

Връзка към коментар
На 12.05.2019 г. в 13:12, vik162 каза:

Може ли да се закупи Истанбул карта от автогарата Байрампаша и къде са гишетата 

На автогарата слизаш на 121 перон. Минаваш през сградата, пресичаш двете платна на пътя и влизаш отново в сградата, точно насреща. 

Като слезеш на нивото на метро-входа, има автомат, от там може да се купи/зареди карта.

Отделно, има и павилионче за вестници, до входа, в дясно, там, също може.

Около въртележките за влизане в метрото, винаги има служител, който да помогне.Автоматът също е там.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
На 9.05.2019 г. в 16:02, Liompa каза:

Здравейте , налага се да ползвам интернет в Истанбул , ако може през целия ден ....опция с наш оператор е много скъпа. Някой да знае нещо за техните карти ?

Има специална роуминг тарифа, поне на моя оператор, като за 3 лева на ден /доскоро 2 лв./има достатъчно на брой минути и 200 мб интернет за Турция, Сърбия и Македония. Ако не я ползвате, тоест не сърфирате или говорите, не се плаща дневната такса.  @Mary ми каза за нея преди години. Проверете на сайта на Вашия оператор.

 

преди 14 минути , Щастливеца каза:

Дали някой може да даде съвет каква Istanbul card  би била най-подходяща за 2 пълни дни.

Гледам, че се предлагат различни варианти , като най-пълна е тази https://www.istanbultouristpass.com/whats-included . Аз обаче не мисля, че за 2 дно могат да бъдат посетени всички места , което ще направи цената от 95 евро прекалено висока. 

Повечето предлагат fast entrance и се питам до колко това отговаря на истината, защото наистина би било добре да си спестя чакането по опашките.

Лично аз ползвам най-обикновена за транспорт само от много години и съм напълно доволна. Зависи какво планирате да правите в Истанбул. Но ако сте само два дни, не забравяйте, че разстоянията са огромни и голяма част от времето минава в придвижване от едно място на друго.

  • Харесвам 1
  • Благодаря 1
Връзка към коментар
преди 18 минути , Щастливеца каза:

Дали някой може да даде съвет каква Istanbul card  би била най-подходяща за 2 пълни дни.

Гледам, че се предлагат различни варианти , като най-пълна е тази https://www.istanbultouristpass.com/whats-included . Аз обаче не мисля, че за 2 дно могат да бъдат посетени всички места , което ще направи цената от 95 евро прекалено висока. 

Повечето предлагат fast entrance и се питам до колко това отговаря на истината, защото наистина би било добре да си спестя чакането по опашките.

Тази карта включва много неща, но колко от тях ще можете да видите за два дни е друг въпрос.

Предлагам да напишете какво искате да посетите и да сметнете сумата - така ще е ясно дали има смисъл да купувате пас.

 

Аз съм ползвала преди доста години Museum Pass İstanbul, който сега е на цена от 185 лири и важи 5 дни. Включва основните забележителности, без Долмабахче. 

  • Харесвам 1
  • Благодаря 1
Връзка към коментар

Здравейте, пиша Ви с молба за помощ относно организацията на посещение на обекти в Истанбул. Набелязали сме интересни за нас места, но ни е трудно да ги подредим така че времето да стигне. Ако имате възможност, бихме били благодарни да ни посъветвате. Местата са: Египетски пазар, Капалъ чаршъ, Истакляу, кафенето Пиер Лоти, квартал Ортакьой, Фенер и Балат, аутлет Венеция или някой друг такъв.Разполагаме с 2 дни време за обхода.Благодаря предварително! Хубав ден!

Връзка към коментар
преди 3 минути , Tan4e каза:

Здравейте, пиша Ви с молба за помощ относно организацията на посещение на обекти в Истанбул. Набелязали сме интересни за нас места, но ни е трудно да ги подредим така че времето да стигне. Ако имате възможност, бихме били благодарни да ни посъветвате. Местата са: Египетски пазар, Капалъ чаршъ, Истакляу, кафенето Пиер Лоти, квартал Ортакьой, Фенер и Балат, аутлет Венеция или някой друг такъв.Разполагаме с 2 дни време за обхода.Благодаря предварително! Хубав ден!

Преди да отговоря ще питам - къде ви е хотела и за кои дни от седмицата става въпрос?

Връзка към коментар
преди 1 минута , Tan4e каза:

Заминаваме на 23.05 (четвъртък) рано сутринта и следобеда и вечерта са свободни, петък, събота, неделя преди обед се прибираме.

Предполагам, че е организирана екскурзия това и ще взема за отправна точка Лалели, където обикновено настаняват.

В деня на пристигането можете да отидете пеша до Капалъ Чарши, а вечерта я завършвате или по Истиклял, или в Ортакьой.

В ден петък - хващате трамвай до Еминьоню и от там автобус към Фенер и Балат - ако не сте посещавали Българската църква, можете първо да посетите нея, а след това да се впуснете с изследвате на кварталите.

В тази моя тема съм обяснила какво ние видяхме. В района има още неща за разглеждане, но ние нямахме време.

След това се връщате отново на булеварда и взимате автобус до спирка Teleferik Pierreloti - от там с кабинките или пеша се стига до кафето Пиер Лоти.

В зависимост от това колко дълго ще се мотаете из Фенер и Балат или ще завършите деня с Пиер Лоти, или ще имате време за още нещо.

Какво бих направила аз - ако времето е хубаво се качвам на корабче от спирка Eyüp и отивам към Юскюдар - от там разходка пеша до Девичата кула и към хотела с Мармарай или отново с корабче.

Ако не искате да ходите там, а имате време, то отидете тогава до Ортакьой.

Ден събота - отивате до Ортакьой, след това разходка по Истиклял, минавате до Египетския пазар и завършвате вечерта в мол Венеция. До мола се стига лесно с трамвай 4 - слиза се на спирка Metris, а до трамвай 4 с трамвай 1 - до спирка Topkapı. Този ден за мен е доста празен, да можете да включите още нещо в него.

 

Ако има още въпроси - питайте. :smile: 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 2 минути , Mary каза:

Предполагам, че е организирана екскурзия това и ще взема за отправна точка Лалели, където обикновено настаняват.

В деня на пристигането можете да отидете пеша до Капалъ Чарши, а вечерта я завършвате или по Истиклял, или в Ортакьой.

В ден петък - хващате трамвай до Еминьоню и от там автобус към Фенер и Балат - ако не сте посещавали Българската църква, можете първо да посетите нея, а след това да се впуснете с изследвате на кварталите.

В тази моя тема съм обяснила какво ние видяхме. В района има още неща за разглеждане, но ние нямахме време.

След това се връщате отново на булеварда и взимате автобус до спирка Teleferik Pierreloti - от там с кабинките или пеша се стига до кафето Пиер Лоти.

В зависимост от това колко дълго ще се мотаете из Фенер и Балат или ще завършите деня с Пиер Лоти, или ще имате време за още нещо.

Какво бих направила аз - ако времето е хубаво се качвам на корабче от спирка Eyüp и отивам към Юскюдар - от там разходка пеша до Девичата кула и към хотела с Мармарай или отново с корабче.

Ако не искате да ходите там, а имате време, то отидете тогава до Ортакьой.

Ден събота - отивате до Ортакьой, след това разходка по Истиклял, минавате до Египетския пазар и завършвате вечерта в мол Венеция. До мола се стига лесно с трамвай 4 - слиза се на спирка Metris, а до трамвай 4 с трамвай 1 - до спирка Topkapı. Този ден за мен е доста празен, да можете да включите още нещо в него.

 

Ако има още въпроси - питайте. :smile: 

Много благодаря за програмата! Организирано е много пълноценно. Когато се върнем, ще споделим впечатления :)

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
На 16.05.2019 г. в 9:55, Mary каза:

Тази карта включва много неща, но колко от тях ще можете да видите за два дни е друг въпрос.

Предлагам да напишете какво искате да посетите и да сметнете сумата - така ще е ясно дали има смисъл да купувате пас.

 

Аз съм ползвала преди доста години Museum Pass İstanbul, който сега е на цена от 185 лири и важи 5 дни. Включва основните забележителности, без Долмабахче. 

 

@Mary , а относно чакането за билети би ли ми била в помощ Картата. Имайки в предвид, че дните са 24 и 25 май предполагам, че ще изгубя страшно много време в чакане за билет.

Връзка към коментар
преди 23 минути , Щастливеца каза:

 

@Mary , а относно чакането за билети би ли ми била в помощ Картата. Имайки в предвид, че дните са 24 и 25 май предполагам, че ще изгубя страшно много време в чакане за билет.

тази карта няма опция Skip the Line. Поради тази причината ти препоръчвам да отидеш сутринта, когато няма такива големи опашки. Най-големи опашки има за Света София, водохранилището, кулата Галата и Долмабахче.

Когато бяхме за първи път в Света София изкарахме голям късмет. Точно на входа вляво има вендинг автомати, от които си купихме картата и всичко се получи много бързо, но миналата есен тези апарати не работеха.

  • Благодаря 1
Връзка към коментар
преди 45 минути , Щастливеца каза:

 

@Mary , а относно чакането за билети би ли ми била в помощ Картата. Имайки в предвид, че дните са 24 и 25 май предполагам, че ще изгубя страшно много време в чакане за билет.

Мисля, че в Света София се пропуска опашката с нея, но все пак не съм била скоро там.

За Водохранилището опашката върви много бързо, но сега почти няма вода в него и не е толкова атрактивно.

За Долмабахче - отидете сутринта рано и ще разгледате спокойно. После става навалица от групи.

За Топкапъ също се чека, но не е като в Долмабахче.

За Кула Галата сутрин има много по-малко мераклии да се качват, но по време на залеза е кошмар, който два пъти съм си причинявала и никога повече. :smile: 

  • Благодаря 1
Връзка към коментар

В крайна сметка линията Мармарай от Халкали до  Гебзе функционира ли ?

Ще пътувам с влака и според google maps и rome2rio няма директен превоз от Halkali до Sirekci.

Връзка към коментар
преди 7 минути , Щастливеца каза:

В крайна сметка линията Мармарай от Халкали до  Гебзе функционира ли ?

Ще пътувам с влака и според google maps и rome2rio няма директен превоз от Halkali до Sirekci.

Функционира.

Не гледай при тези, а гледай в сайта на транспорта на Истанбул. Има и добро мобилно приложение.

  • Харесвам 3
  • Браво 1
Връзка към коментар

Опитавам се да заредя маршрут Marmaray Sirkeci Metro İstasyonu Güney до Tayakadın Mahallesi (новото летище).

https://www.buradanoraya.com дава един резултат ,а https://www.iett.istanbul/en съвсем друг, като и двата са ужасно продължителни.

Някой изпробвал вече този маршрут може ли да каже кой е най-бързия начин да се стигне от района на  Fatih до новото летище.

Връзка към коментар
преди 3 минути , Щастливеца каза:

Опитавам се да заредя маршрут Marmaray Sirkeci Metro İstasyonu Güney до Tayakadın Mahallesi (новото летище).

https://www.buradanoraya.com дава един резултат ,а https://www.iett.istanbul/en съвсем друг, като и двата са ужасно продължителни.

Някой изпробвал вече този маршрут може ли да каже кой е най-бързия начин да се стигне от района на  Fatih до новото летище.

Те начините по принцип са два - шатъл или такси.

Предвид, че летище Истанбул е далече - около 50км. от Фатих, то и времето за пътуване е продължително.

В случая не ти трябва да задаваш такъв транспорт, а само да видиш кой номер те устройва.

Например IST-1 - го дават да пътува 90 минути, но обикновено пътува около час.

Аз пътувах с такси и някъде в темата за летището съм писала подробно - цена около 120 лири и време - около 40-50 минути.

Връзка към коментар
  • 3 седмици по-късно ...
На 16.05.2019 г. в 9:32, Щастливеца каза:

Дали някой може да даде съвет каква Istanbul card  би била най-подходяща за 2 пълни дни.

Гледам, че се предлагат различни варианти , като най-пълна е тази https://www.istanbultouristpass.com/whats-included . Аз обаче не мисля, че за 2 дно могат да бъдат посетени всички места , което ще направи цената от 95 евро прекалено висока. 

Повечето предлагат fast entrance и се питам до колко това отговаря на истината, защото наистина би било добре да си спестя чакането по опашките.

 Спестява чакане на опашките за билети и тези за влизане в самия музей. Аз лично не съм ползвала Пас, защото влизам с друг тип карта, но съм виждала как служители минават покрай опашката и питат кой е с Истанбул Пасс за да влязат без да чакат.

Връзка към коментар
  • 3 седмици по-късно ...

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.