Прескочи до съдържание

Истанбул - конкретни въпроси


k_veleva

Препоръчани мнения

На 5.02.2020 г. в 13:01, Boryana каза:

Здравейте някой може ли да ми препоръча в кой квартал е най удобно да се вземе хотел от който да може да се стига сравнително бързо до ТUYAP FAIR ,CONVENTION AND CONGRESS CENTER в който ще бъда през деня и в същото време да е близо до нещо което може да се разглежда вечер след 18 ч и има ресторанти 

Как е най добре да се движиш с таxi или да се вземе кола под наем,имали къде да се паркира и идея колко струват паркингите

Благодаря предварително

Ако правилно локализирам този център, то около него си вземете хотел. Можете да пуснете на картата къде се намира, или да дадете адрес за по-точна информация. 
Конкретно предложение не мога да дам, но избор има за всеки джоб и вкус. 

Връзка към коментар
  • 2 седмици по-късно ...
преди 16 минути , stormbringer каза:

Как стоят нещата с транспорта до "новото" летище? По-конкретно от автогарите

От Байрампаша има шатъл - IST-3 до летището. Цена 16тл. Време за пътуване около час.

  • Благодаря 1
Връзка към коментар
На 9.02.2020 г. в 19:22, Boryana каза:

Намира се в Buyukcekmece

Виждам, че никой не е дал предложение, но за съжаление и аз не мога да дам такова. Кварталът ми е непознат, а и не видях с какво може бързо да се стига до центъра или други интересни зони. Само автобуси минават от там.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
Преди 1 час, Mary каза:

Виждам, че никой не е дал предложение, но за съжаление и аз не мога да дам такова. Кварталът ми е непознат, а и не видях с какво може бързо да се стига до центъра или други интересни зони. Само автобуси минават от там.

Еми то няма какво да се каже толкова наистина, конгресния център Туяп е точно между Бююкчекмедже и Бейликдюзю, които са на практика модерни предградия популярни в днешно време с недвижимите си имоти. И наистина са малко далече от всичко интересно в Истанбул предвид, че вечер ще има и трафик, така че в случая може би е най-добре да се вземе хотел около Туяп, има достатъчно разнообразие, а вечер да се ходи с такси до един от двата квартала, където видимо има достатъчно ресторанти, магазини и молове.

 

Ето малко (позахаросана) информация за двата квартала, но дава обща представа:

 

Бююкчекмедже
https://www.turkeyhomes.com/blog/post/about-buyukcekmece-in-istanbul-a-property-buying-guide

 

Бейликдюзю 
https://www.tremglobal.com/articles/places-to-go-in-beylikduzu

  • Харесвам 1
  • Браво 1
Връзка към коментар

Намерих си едно много читаво хотелче на добра цена, която ми дадоха в директна комуникация с тях. В Букинг и други сайтове т.н. е в пъти по-голяма. Обаче за резервацията ми поискаха попълнен формуляр с номер на карта и трицифрения код. Иначе хотелчето е с изключително много отзиви (някъде са четирицифрено число) и отличен рейтинг навсякъде, където е регистрирано.

 

Аз не че нямам карти и за такива случаи, ама това обичайна практика ли е?

Връзка към коментар

За Истанбул не знам, но ми се е случвало, особено както не се минава през резервационна система и няма сайт... Щом имаш карта за такива случаи си ок, иначе може да има дадеш данните по телефона

 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Аз обикновено резервирам едни големи турски вериги и въпреки, че привидно по сайтовете им има резервационни системи, на практика служител на хотела те чарджава ръчно в някакъв момент. Веднъж ми бяха изтеглили съвсем различна сума и в последствие човекът ми се обади да ми се извинява (предложи също ъпгрейд на стаята и отстъпки) и дори ми прати имейл със снимка, за да ми покаже как му излизат резервациите в системата и защо се е объркал...

 

Иначе е съвсем нормално за Турция цените директно през хотела или турски посредник често да са 2-3 или повече пъти по-ниски от платформи от типа на Booking. 

  • Харесвам 2
  • Браво 1
Връзка към коментар
преди 9 минути , darinamarinova каза:

Благодаря. Не е офертата на живота, а и сме трима. 😄

Връзка към коментар
В момента, Zaro каза:

Благодаря. Не е офертата на живота, а и сме трима. 😄

Трима в каква конфигурация - една двойна и една единична? Може би agoda като проба за нещо промоционално? 

Връзка към коментар
преди 1 минута , darinamarinova каза:

Трима в каква конфигурация - една двойна и една единична? Може би agoda като проба за нещо промоционално? 

Трима в конфигурация двама възрастни и едно полуремарке на 16 години.

  • Харесвам 1
  • Смея се 1
Връзка към коментар
преди 53 минути , tedizonova каза:

Може ли да ми дадете по подробна информация  какво може да се види - като квартал, нещо интересно, заведения, гледки от Çengelköy?

Аз съм била само в това заведение там: Nilhan Sultan Mansion. Собственост е на Нилхан Османоглу - внучка на султан Абдул Хамид II.

Имах планове и за още едно, но все още не съм го посетила, че не съм намерила повод.

Кварталът е стръмен и гледки може да има от много места. Не видях някакви забележителни къщи в района, има интересни като вид все пак, но и не съм обикаляла много.

Връзка към коментар
преди 11 часа, Zaro каза:

Има ли място от основните обекти за посещение, където може и е препоръчително да се купи предварително билет?

Никъде не сме купували предварително билети, достатъчно е просто да се отиде по-раничко на обектите. Най-големи опашки стават на Света София, Купата Галата и Долмабахче. Така че, там е препоръчително да сте преди или в самото начало на работното време. В Топкапъ съм бил 2 пъти, нямаше такива опашки, като в Долмабахче. За Синята джамия трябва да се съобразите, когато има молитва, тогава е забранено за туристи.

Във Водохранилището Йеребаратан също от време на време стават опашки, но там трябва да проверите свършил ли е ремонта, защото ако е в ремонт не си заслужава влизането.

В музея на Рахми Коч и в МиниТюрк също си влезнахме без чакане. За панорамната площадка в мол Сапфир също може да има опашка, ако преди вас е дошъл автобус с туристи.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 12 часа, Zaro каза:

Има ли място от основните обекти за посещение, където може и е препоръчително да се купи предварително билет?

Проверете дали ви е изгоден Istanbul Pass - включва билети за основните забележителностти , както и влизане без да се чака на опашка. Ако не го купите през интернет, най - добре да се вземе от местата, където няма толкова много туристи, например Археологическия музей (който е съвсем близо до Топкапъ).

 

https://istanbultouristpass.com/?gclid=CjwKCAiAhc7yBRAdEiwAplGxX9ubUKu-x0mgfEh_jaMjY1-og-quJWnRLMSXdJsDtdJXnUe3R5UiMRoCPBoQAvD_BwE

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

@Mary, може ли потвърждение дали правилно съм разбрал схемата за таксуване на Marmaray:

Позовайки се на твоя коментар с новите тарифи:

Ще използвам конкретен пример.
Зареждам Истанбулкарта с 8 лири. 
Качвам се от Halkali - взима се максималата тарифа: 7,75лири, остават ми 0.25л в картата
Ако сляза на станция/гара Sirkeci (която е 14та по линията Marmaray) => отчитането е , че трябвало да платя 4,50 лири. 
Затова ми връщат в картата 3.25 + 0.25 останалите: и така аз ще имам 3,5 турски лири и с тях ще мога да покоря спокойно града 😛

А, ако сляза на Üsküdar -> ще ме таксуват 5,20 и аз оставам с 2,8 в джоба(т.е. картата)?

Ако не е така, ще може ли да ме коригираш?
Предварително благодаря.
 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 15 минути , Граф Вронски каза:

@Mary, може ли потвърждение дали правилно съм разбрал схемата за таксуване на Marmaray:

Позовайки се на твоя коментар с новите тарифи:

Ще използвам конкретен пример.
Зареждам Истанбулкарта с 8 лири. 
Качвам се от Halkali - взима се максималата тарифа: 7,75лири, остават ми 0.25л в картата
Ако сляза на станция/гара Sirkeci (която е 14та по линията Marmaray) => отчитането е , че трябвало да платя 4,50 лири. 
Затова ми връщат в картата 3.25 + 0.25 останалите: и така аз ще имам 3,5 турски лири и с тях ще мога да покоря спокойно града 😛

А, ако сляза на Üsküdar -> ще ме таксуват 5,20 и аз оставам с 2,8 в джоба(т.е. картата)?

Ако не е така, ще може ли да ме коригираш?
Предварително благодаря.
 

Без да съм отворила таблицата с цените, които вярвам, че си видял правилно, ще кажа, че точно такъв е принципа.

Таксувате първоначално с цялата сума и след като слезеш и маркираш картата на четящото устройство, което е някъде около изхода, ти връща в картата определената сума.

  • Благодаря 1
Връзка към коментар
  • 3 седмици по-късно ...

Здравейте,

 

Разбрах , че има обществен бус/shuttle  от новото летище до Таксим, имате ли идея дали е 24/7 ? Полета ми ще е в неделя вечер в 23:50, и ако да - къде горе долу му е спирката на летището ? 

 

Благодаря предварително! 

Връзка към коментар

Шатълът на HAVAIST се движи денонощно от и до летището. Автобуси има през 20 минути.

Автобусите HAVAIST са на -2 етаж. За да слезете от пристигащи до автобусите изберете най-добре изходи 10-12.

Шатълите за Султан ахмед и Таксим тръгват от сектор 16. Секторите са изписани с огромни  сини цифри по стълбовете и няма как да не ги забележите

  • Харесвам 5
Връзка към коментар
преди 5 часа, Roje каза:

Секторите са изписани с огромни  сини цифри по стълбовете и няма как да не ги забележите

Към отличното обяснение да допълня само, че номерът на автобуса  до Таксим е  IST-19

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
  • 4 месеца по-късно ...

Здравейте, знаете ли дали вече се изпълняват автобуси София - Истанбул - София (влакът доколкото разбрах не се движи)? Благодаря предварително. 

Връзка към коментар
преди 47 минути , Граф Вронски каза:

Здравейте, знаете ли дали вече се изпълняват автобуси София - Истанбул - София (влакът доколкото разбрах не се движи)? Благодаря предварително. 

Тук пише,че не пътува фирма Матпу.За фирма METRO не намерих

http://www.matpu.com/mejdunaroni-avtobusni-linii/razpisanie-avtobusi-Istanbul-Turcia.html

  • Благодаря 1
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.