Прескочи до съдържание

Истанбул - конкретни въпроси


k_veleva

Препоръчани мнения

преди 1 час, Граф Вронски каза:

Здравейте, знаете ли дали вече се изпълняват автобуси София - Истанбул - София (влакът доколкото разбрах не се движи)? Благодаря предварително. 

Да, пътуват. Метро тръгват всеки ден в 23 часа от София. Също в 23 тръгва автобусът и от Истанбул. Засега само в тези часове се движат. 
И в двете посоки при нас автобусът беше пълен.

  • Харесвам 5
  • Благодаря 1
Връзка към коментар

В момента карантина за влизане в Турция няма. Има карантина за влизане от Турция в България, ако не представиш на границата отрицателен ПСР тест, направен в последните 72 часа. ПСР теста в Турция е на цена от 110 ТЛ до 500 ТЛ. На летище Истанбул е 220ТЛ, на летище Анталия 110ТЛ, на граничен пункт Капъкале е 110ТЛ.

  • Харесвам 11
Връзка към коментар
  • 2 седмици по-късно ...
преди 8 часа, Salsam каза:

Здравейте, къде и как се прави теста? Издават ли резултат на английски/български?

@Roje си направи теста на летището и може да даде по-подробна информация. Цената е по-висока на летището.

Ето списък на държавните болници, където може да се направи тест.

Процедурата е следната: Първо се заплаща таксата в банката, след това се отива в болницата, прави се теста и резултатът излиза между 24 и 48 часа. 

Цената е 110 турски лири.

Прочетох доста мнения, че са поискали да се внесе по-висока сума - 220-250 лири.

От приятел, който живее там и си направи тест преди няколко дни, потвърждавам, че цената е 110 лири. Доста хора има да правят тестове за пътуване, та има известно забавяне и чакане.

Ето и номера на сметката, по която трябва да се преведат парите, е и в инструкциите е спомената цената от 110тл.:

 

108778181_10214127584538394_714761683576561946_o.jpg

 

  • Харесвам 10
  • Браво 1
Връзка към коментар

Аз проверявах за летище Сабиха Гьокчен - може да се направи тест след като пристигнеш на летището от вътрешен полет ако покажеш билет, че напускаш Турция в същия ден. Тестът трябва да излезе до 5 часа , получаваш го на електронната си поща на английски и турски език. Цената е 220ТЛ, може да се плати по банков път или в брой на самото летище. По форумите чета, че в момента апаратът за изследване на пробите на Капъкуле е развален и трябва да ги пращат до Истанбул, затова има забавяне в резултатите. 

  • Харесвам 8
Връзка към коментар

Ето и по-подробната информация  от мен.

Ние си направихме тестовете на летище Истанбул, защото преценихме, че е по-добре да дадем по 220 лири, отколкото да търсим болница за по 110.

Помолих Халим / един приятел от Истанбул/ да прозвъни три от болниците от "оня списък", които бяха най-удобни като локация до Султанахмет. Резултатите от прозвъняванията бяха трагични. 2 от болниците искаха по 450 и една 550 лири за теста.

От хотела, в който бяхме настанени в Истанбул ни обещаха да ни окажат съдействие, като ни предоставят таксиметров шофьор, който да ни заведе до Банка да платим , след това до болница, в която доктор да ни даде при преглед от 200лири направление за тест, и да отидем където той каже да си направим теста /отделна цена/.

За да платите в банката Ви трябва турски гражданин, който да направи превода за теста. В него задължително трябва да бъде вписано името Ви, а Вие  давате парите на ръка на човека, направил превода.

И третия вариант бе да отидем при Халим /ама това е чак в Гебзе, който е запознат с Истанбул разбира за какво говоря/ и да отидем с него до държавната болница в Бакъркьой да си направим тестовете. 

Като време най-добре ни беше летище Истанбул и затова отидохме там.

На входа искат билети, но ние си показахме паспортите, казахме, че ще летим на следващия ден и си влязохме спокойно.

Чакахме около час и половина на две опашки. На първата те регистрират, пак казахме, че ще летим на следващия ден, на втората опашка платихме в брой по 220лири, без опашка за две минути ни направиха тестовете и това беше всичко. Не сме чакали да излизат резултатите.

Тях си ги свалихме след два три часа в ПДФ формат на английски /може и на турски/ от официалния турски сайт за проверка на тестовете: https://enabiz.gov.tr/PcrTestSonuc  . Попълваш баркода и последните 4 цифри на номера на паспорта ти, и влизаш в твоя резултат от теста.

За наша радост те бяха отрицателни. Разпечатахме ги в хотела, залепихме на бланките и баркода, който ни дадоха при регистрацията преди плащането, защото на границата гледат и за него. 

 

 

IMG_20200801_112314.jpg.fb680ba08cacd6086d1c9b61dc117aff.jpg

 

1676015393_IMG_20200730_141901(1).jpg.d89e93994c8e04fae23f60a5934fdf17.jpg

 

  • Харесвам 14
  • Браво 1
Връзка към коментар
  • 1 месец по-късно ...

Гледам как се стига най-бързо и евтино до Принцовите острови от Истанбул.

 

Видях, че масово  препоръчват да се хване евтиният  ферибот, който тръгва от Кабатас до Kadikoy площад, но пътят е час и половина почти в посока. След това видях, че ако се отиде с метрото 4-5 спирки по-надолу до спирка Bostancı, от там фериботът, който е същият ще стигне до Бююкада за 30 мин. Със сигурност ще спестя поне 30мин в посока по мои смети. Някой може ли да каже как е стигал до островите и колко време отнема една бърза разходка?

 

Видях, че има по-скъпи туристически фериботи, но не мисля да се възползвам от такива.

Връзка към коментар

Аз да добавя и още един вариант за тестовете. На нас от фирмата, с която си правихме трансфер от летището до Султанахмед (за 220 лири беше трансфера, ама с превозното средство от снимката) ни предложиха вместо да ходим до летището, да ни доведат където поискаме мадамата от лабораторията за 500 лири на човек. Което си е над двойно от летището дори. Обаче преценихме, че при двама човека, ако платим такси до летището и обратно и там дадем по 220 лири, ще ни излезе почти същото, ама ще загубим половин ден. Можеше и с автобус до летището, ама тогава още по-бавно щеше да стане. Та платихме си като попове (в случая като имами сигурно), но мацката я докараха, както им казахме, в хотела на закуска и ни взе пробите между един бюрек и кафето, след което си излезнахме да си разглеждаме града. Резултатите бяха готови след около 5-6 часа.

120116844_268766024212143_7418677251886027998_n.jpg

  • Харесвам 4
Връзка към коментар
преди 13 минути , ivailo_radev каза:

с която си правихме трансфер от летището до Султанахмед

 Да разбирам ли, че в тази тема  думата "летището" се отнася за  летище "Истанбул" (новото летище), а не за летище "Сабиха Гьокчен"?   Необходимо ми е това разяснение за да осмисля  тарифата от 220 лири за трансфер до Султанахмед.  И защо е трябвало да  калкулирате разходи за пътуване до  летището  за  тест след като сте били там преди да ползвате трансферната услуга?

Връзка към коментар
преди 47 минути , Alexander каза:

Гледам как се стига най-бързо и евтино до Принцовите острови от Истанбул.

 

Видях, че масово  препоръчват да се хване евтиният  ферибот, който тръгва от Кабатас до Kadikoy площад, но пътят е час и половина почти в посока. След това видях, че ако се отиде с метрото 4-5 спирки по-надолу до спирка Bostancı, от там фериботът, който е същият ще стигне до Бююкада за 30 мин. Със сигурност ще спестя поне 30мин в посока по мои смети. Някой може ли да каже как е стигал до островите и колко време отнема една бърза разходка?

 

Видях, че има по-скъпи туристически фериботи, но не мисля да се възползвам от такива.

В Истанбул е добре да се научите да не бързате. :smile:

Половината от удоволствието е в насладата от видяното и опитаното. 

До Принцовите острови има различни отправни точки.

Както си описал, от Европейската част се пътува по-дълго, от Бостанджъ доста по-малко. До там се ходи с Мармарай.

Вероятно печелиш време, но губиш гледки.

Ако времето е хубаво, поне в едната посока си направете целия маршрут с ферибот.

  • Харесвам 6
  • Браво 1
Връзка към коментар
преди 26 минути , epetkov каза:

 Да разбирам ли, че в тази тема  думата "летището" се отнася за  летище "Истанбул" (новото летище), а не за летище "Сабиха Гьокчен"?   Необходимо ми е това разяснение за да осмисля  тарифата от 220 лири за трансфер до Султанахмед.  И защо е трябвало да  калкулирате разходи за пътуване до  летището  за  тест след като сте били там преди да ползвате трансферната услуга?

Да, за новото летище става дума. А разходите ги калкулираме, понеже бяхме първо в Кападокия, от там летяхме за Истанбул, където стояхме 5 дни. От там летяхме за Германия и тестът трябваше да бъде направен макс. 48 часа преди кацането в Германия, иначе изобщо нямаше да ни пуснат да се качим на самолета за Германия. Т.е. трябваше да отидем в деня преди полета за Германия. Та затова калкулирам едно отиване и връщане до летището още.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 45 минути , AlexandraKo каза:

Имам молба:

Някой, ако види нейде си , из разните му сайтове, код за намаление за

Çırağan Palace Kempinski Istanbul да ми обади:))))

ах, този го бях забелязала миналата година, докато се разхождахме по Босфора с ферибота, и тогава си казах, че някой ден, като порасна, ще го отразя като гост :)) после забравих да проверя дали изобщо е хотел и кой е, сега като отворих да видя какво си посочила, открих, че е точно той

 

ти била ли си преди там?

 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 14 минути , antea каза:

ах, този го бях забелязала миналата година ,докато се разхождахме по Босфора с ферибота, и тогава си казах, че някой ден, като порасна, ще го отразя като гост :)) после забравих да проверя дали изобщо е хотел и кой е, сега като отворих да видя какво си посочила, открих, че е точно той

 

ти била ли си преди там?

 

Да, били сме преди   време. Много е хубаво. Ама, тогава, бяхме поканени и друг плащА сметката / поканата беше за" сър Антъни и мадам", по случай, една годишнина, на най-голямата турска златна рафинерия/, па имаше разходки с луксозна  яхта по Босфора, па салтанати, безброй, както само турците умеят.

И се каним да отидем пак,  през февруари. И щото, ще сме с една част от децата, ще е подарък  РД за внучката, та ми се ще, малко да посмъкна цената:(((Ако може, де.

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
преди 4 часа, antea каза:

ах, този го бях забелязала миналата година, докато се разхождахме по Босфора с ферибота, и тогава си казах, че някой ден, като порасна, ще го отразя като гост :)) после забравих да проверя дали изобщо е хотел и кой е, сега като отворих да видя какво си посочила, открих, че е точно той

 

ти била ли си преди там?

 

Аз бях с леля ми миналата или по- миналата година ,не помня , в този хотел за 2 вечери , и като се прибирах едната вечер и видях нашата фолк певица Галена там 😁

Хотела е топ като локация и гледки  , но пък е скъп и кичозен отвътре 

Връзка към коментар
преди 7 часа, AlexandraKo каза:

Имам молба:

Някой, ако види нейде си , из разните му сайтове, код за намаление за

Çırağan Palace Kempinski Istanbul да ми обади:))))

Значи, не питам дали е хубав хотелът, мнения не ме интересуват,зададох конкретен въпрос.

 

 

Връзка към коментар
Преди 1 час, AlexandraKo каза:

Значи, не питам дали е хубав хотелът, мнения не ме интересуват,зададох конкретен въпрос.

 

 

Не е точно код за намаление, ама в Агода има разпродажба (24 hours sale) и е на доста по-ниска от на други места цена.

Аз зададох някакви тестови дати (15.10-16.10 за двама души)

grafik.png.7dcdb2c00589f91b5c3ac838406403e9.png

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 5 минути , ivailo_radev каза:

Не е точно код за намаление, ама в Агода има разпродажба (24 hours sale) и е на доста по-ниска от на други места цена.

Аз зададох някакви тестови дати (15.10-16.10 за двама души)

grafik.png.7dcdb2c00589f91b5c3ac838406403e9.png

Благодаря,тичам да видя:))))

Връзка към коментар
  • 4 седмици по-късно ...

@Alexander, ще попитам тук, за да не спамя другата тема. Кой е този от последната ти снимка, която сподели преди 30 мин в темата "В момента съм ...", от Истанбул. Виждам го вече за n-ти път, доколкото схващам свързан е с ресторант.

Връзка към коментар

И аз не го бях чувал до вчера, но много хора на които споменах го знаеха, включително дъщеря ми. 
Тук е писала Александра за този човек, виж в youtube има много клипове.

 

  • Харесвам 1
  • Благодаря 1
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.