Прескочи до съдържание

Истанбул - конкретни въпроси


k_veleva

Препоръчани мнения

преди 2 часа, OXYGEN каза:

Да.

друг е въпроса колко се спазва от всички.

Не знам как е сега, но последния път, когато бях в Одрин в началото на декември, всички съвестно и правилно си носеха маските и на открито. Там, където маските висяха под носа или брадата, звучеше българска реч.

  • Харесвам 4
Връзка към коментар
преди 2 часа, OXYGEN каза:

Да.

друг е въпроса колко се спазва от всички.

Аз май бях писал някъде в темите на форума, но когато в края на септември бяхме в Турция, маските се носеха от всички с покрити носове. На площада пред монумента на Ататюрк в Анкара бяхме сами, но все пак към нас се приближи човек от охраната и изключително любезно ни помоли да сложим маските над носовете. В типично български стил му отговорих, че ми се изпотяват очилата и сме само ние на площада. Вместо досаден отговор получих нагледен урок по обноски в който всъщност този младеж ми обясни, че му се налага по 12 часа нон-стоп да носи маска, но го прави в името на нашата сигурност. Признавам си, бях засрамен...

  • Харесвам 6
Връзка към коментар

Ами от седмица обикалям крайбрежието от Измир към Анталия.

Навсякъде е както написах. Акде не всички, но поне 40-ина процента от хората са на брадата, под носа или дори с ластика на лакътя...

Явно в други райони са по-съвестни.

Връзка към коментар
  • 3 месеца по-късно ...
преди 41 минути , Mary каза:

Ще ви бъде необходим за настаняване в хотел, за посещение на молове и за синхронизиране на Истанбулкарт с него.

Може да се получи по няколко начина:

- с използването на приложението Hayat Eve Sığar

- с изпращането на sms по този начин:

 

 

hes-kodu-1.png

 

- с попълването на тази форма - https://register.health.gov.tr/

 

Сърдечни благодарности за бързия отговор и изчерпателна информация ! В момента разглеждам картата ви със забележителностите на Истанбул, също страхотно полезна ! 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 5 минути , Ninkata17 каза:

Сърдечни благодарности за бързия отговор и изчерпателна информация ! В момента разглеждам картата ви със забележителностите на Истанбул, също страхотно полезна ! 

Радвам се. Направила съм я за удобство и лесен избор на мяста за посещение в даден район.

Имах намерение да я допълвам с транспорт, ама е много времеемко, а може и да променят нещо в транспота, та си остана така.

Само допълвам нови обекти в нея.

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
  • 1 месец по-късно ...

Ще замоля да препоръчате приятен ресторант в Истанбул като за рожден ден. С кола сме, та важното е да има къде да се паркира. Локализирани сме около летището и пистата за F1. Тагвам най-големите познайници на тема Истанбул: @Ивайла, @Mary, @Roje

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 9 минути , Яничка каза:

Ще замоля да препоръчате приятен ресторант в Истанбул като за рожден ден. С кола сме, та важното е да има къде да се паркира. Локализирани сме около летището и пистата за F1. Тагвам най-големите познайници на тема Истанбул: @Ивайла, @Mary, @Roje

Давам ти една карта.

Виж в кой район ще ти бъде удобно и питай за нещо конкретно.

Аз на РД съм била във веригата Nusr-Et. Верига ресторанти за стекове е, снобарски са част от тях, а цените са високи. Та не бих го препоръчала и на други за такъв празник.

Аз бих си избрала нещо с гледка и на по-умерени цени, но пак зависи в кой район. Истанбул е огромен, та не бих пътувала 50-100км. специално за заведение.

  • Харесвам 3
  • Благодаря 1
Връзка към коментар
Преди 1 час, Яничка каза:

Ще замоля да препоръчате приятен ресторант в Истанбул като за рожден ден. С кола сме, та важното е да има къде да се паркира. Локализирани сме около летището и пистата за F1. Тагвам най-големите познайници на тема Истанбул: @Ивайла, @Mary, @Roje

https://www.miklarestaurant.com/en Много добър, не ви е близо , но си заслужава 

  • Харесвам 1
  • Благодаря 1
Връзка към коментар
  • 2 месеца по-късно ...

Здравейте, разбрах, че от лятото е открит нов голям паркинг в центъра на Истанбул (3000 места) някъде около общината. Някой може ли да даде координати или да локализира върху Гугъл мапс? Или да препоръчате други охраняеми паркинги? 

Връзка към коментар
  • 2 месеца по-късно ...

Здравейте! На 18.02 пътуваме за Истанбул с агенция, но за ден и половина ще се опитаме да си направим самостоятелна програма - корабче по Босфора  с тръгване от Еминюню , Топкапъ и Долмабахче. Необходима ли е предварителна резервация на билети? Възможно ли е в един ден да разгледаме и двата двореца? Ще бъдем в хотел в Лалели. Какъв транспорт да използваме до тях? Моля за съвети и предложения и дали за дворците да си наемем екскурзовод или да си вземем аудиогид?

Връзка към коментар
преди 12 часа, Petya каза:

Здравейте! На 18.02 пътуваме за Истанбул с агенция, но за ден и половина ще се опитаме да си направим самостоятелна програма - корабче по Босфора  с тръгване от Еминюню , Топкапъ и Долмабахче. Необходима ли е предварителна резервация на билети? Възможно ли е в един ден да разгледаме и двата двореца? Ще бъдем в хотел в Лалели. Какъв транспорт да използваме до тях? Моля за съвети и предложения и дали за дворците да си наемем екскурзовод или да си вземем аудиогид?

Ако не планирате това да е последното ви посещение в Истанбул, то си изберете само единния от двата дворци.

Долмабахче е повече тип европейски дворец с пищна украса.

Топкапъ е османски тип.

Не вярвам, че е натоварен период сега, та билети на място няма да е проблем.

От Лалели с трамвая се ходи и до двата двореца. За Топкапъ слизате на Gülhane или Sultanahmet.

За Долмабахче ползвате същия трамвай до последната спирка - Kabataş - от там продължавате още малко напред пеша и стигате до двореца.

За екскурзовод/аудиогид не мога да дам мнение - доста отдавана съм била и на двете места.

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Бях около НГ в Топкапъ. Не сме купували билети предварително, въпреки опашките, има много служители и минахме за 10 Мин. Почти цял ден ни отне да разгледаме там, защото си взехме комби билет с Харема и Hagia Irene. Хапнахме на обяд също с прекрасна гледка в ресторанта в градината на двореца.

Долмабахче също си отнема половин ден поне, на мен ми е сред любимите дворци.

И аз ви съветвам да не ги претупвате в 1 ден.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

И аз препоръвам да си изберете един от двата дворци. Може и да ги направите за един ден, но ще бързате и на двете места, като забравете да имате време за обяд.

 

Както е написала Mary, Топкапъ е в стар османски стил, разхвърлян на голяма територия, така че има доста обикаляне. Обикновено все някоя част е в реставрация, така че се пригответе да не успеете да видите всичко. Също да ви предупредя, ако сте гледали сериала "Великолепният век" - не е същото, няма и балкон от покоите, който гледам към Босфора. Като цяло, повечето места, които можете да разгледате отвърте са реставрирани или празни, така че лично за мен не е нещо уау. Харемът се заплаща отделно, а аз много мразя да плащам нещо отделно. Не, че е проблем, просто не харесвам тази стратегия на ценообразуване.

 

Долмабахче е съвсем различно нещо. Той е ползван до края на миналия век и всичко е оставено така, както е било. За мен е много по-впечатляващ. Там е и стаята, където е издъхнал Кемал Ататюрк. Не е имало случай, в който да отида и да няма опашка за билети. Минимум 30 мин чакане.

 

Аз съм голям фен на гидовете, така че бих ни препоръчала да вземете гид. Знаят повече, могат да се задават въпроси и изобщо има нещо различно в комунакацията човек с човес. Ауидиогидовете, от друга страна, са по-удобни, защото можете да вървите с вашето си темпо, а и можете да си ги вземете и да влезете по всяко време. Гидовете обикновено имат определени часове. Но аз пак ги предпочитам.

 

За корабчето по Босфора - предполагам питате за дневните разходки, а не за вечерните круизи с вечеря. Не ви трябва резервации, отивате и се качвате. До Долмабахче има голям пристан, оттам тръгват солидна част от корабчетата. Вземете си го оттам, ако изберете Долмабахче.

 

Друг вариянт, който бих ви препоръчала - част от градската транспортна мрежа на Истанбул се състои именно от такива корабчета, тип малък ферибот. Може да се качите в центъра, срещу Египетския пазар до моста. Последно струваше 5 лири и се ползва картата за градски транспрот. Имат различни посоки, няколко спирки и мисля, че даже би ви било доста по-приятно, защото цените на корабчето са нормални (а не като за туристи), а и можете да се разходите по спирките и да вземете следващото корабче по график.

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Здравейте!

Планираме в началото на април да посетим Истанбул за първи път. Ще пътуваме с автобус от София. Засега сме решили за три нощувки, но всеки ден променям програмата, така че може да удължим. Видях, че има комбинирани билети за Музея на Мадам Тюсо и аквариум SEA LIFE . Вероятно ще оставим аквариума за последния ден , но се чудя дали на автогара Есенлер има място, където можем да си оставим багажа на съхранение и да посетим аквариума, който според картата е близо до автогарата.

Връзка към коментар
преди 2 минути , CvetyPet каза:

но се чудя дали на автогара Есенлер има място, където можем да си оставим багажа на съхранение и да посетим аквариума, който според картата е близо до автогарата.

Мисля, че няма такова място.
Но, евентуално, може да ви позволят да си оставите багажа, ако не е много голям, в самия офис на автогарата, откъдето тръгват автобусите за България. Ако правилно си спомням, това беше офис 121, 122 или около тази цифра. Всъщност, още при пристигането си ще видите кой номер е точно офиса. Те са отворени денонощно, винаги има човек там.
А за дните ви в Истанбул, особено пък през април (лалетата!!), определено трябва да си предвидите повече, макар че и седмица да е, пак няма да ви стигне  🙂
Приятно изкарване в прекрасния Истанбул!

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Здравейте,

дали мога да намеря в Истанбул подобен сервиз за хранене ? И ако някой може да ме ориентира за цена. Много ми харесват, но в онлайн магазините, които намирам са близо 200 лева.

Untitled.png

Връзка към коментар
преди 1 час, CvetyPet каза:

дали мога да намеря в Истанбул подобен сервиз за хранене ?

Ако е турско производство, на каквото прилича, със сигурност ще го намериш и в Истанбул.

Много магазини за порцелан има около Сюлеймание по Siyavuş Paşa Sk. По моловете със сигурност има поне по два магазина за порцелан също. И в още един район имаше доста магазини един до друг, но сега не се сещам къде бяха. Ако се сетя, ще напиша.

 

Основните производители са:

Kütahya porselen

Güral porselen

Karaca porselen

Schafer porselen

Porland porselen

Bernardo porselen

Emsan porselen

 

Ако ти се рови из сайтовете им, можеш и да го намериш сервиза, за да видиш каква е цената на производителя.

Аз съм пробвала да си търся нещо, но ставам като дете в магазин зи играчки и накрая се престаравам с мераците и ... затварям.

 

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Къде да хапнем - на картата съм нанесла разнообразни  заведения - от закусвални, до класни ресторанти, посетени от мен, или от приятели.

Някои са евтини, други скъпи - за всеки има избор.

  • Харесвам 6
  • Благодаря 3
  • Браво 2
Връзка към коментар

Ех, добре, че ме подсетихте за чиниите! Щях да забравя, че съм се зарекал да си купувам чинии, където ходя. Нали, @Eva eva? Спомняш ли си, че тук (във форума) го реших. Ще снимам покупките. 🙂 

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
преди 55 минути , Pantelej Putnik каза:

Ех, добре, че ме подсетихте за чиниите! Щях да забравя, че съм се зарекал да си купувам чинии, където ходя. Нали, @Eva eva? Спомняш ли си, че тук (във форума) го реших. Ще снимам покупките. 🙂 

Написах най-известните им фирми, както и едно от местата, където има много магазини.

Цените им бяха повече от прекрасни, а предполагам и сега са, въпреки увеличението. Да ни покажеш после какво си купи.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 6 часа, Argentique каза:

За Истанбул е хубаво да си направите HES код, защото се свързва с истанбулкарт, а без такова свързване картата е неизползваема. Вероятно все ще ползвате някакъв транспорт – метро от отогар или корабче. Ако имате стара истанбулкарт, можете да я свържете и в България, но трябва да симулирате турски ip адрес през vpn, иначе не може. Ако нямате истанбулкарт, се продават по сергиите в сградата, където е входът за метрото на отогар. Там, в средата на тази сграда, има будка, на която свързват картите с HES кода.

Благодаря Ви, @Argentique! 🙂 

А тази Истанбулкарт е явно за транспорта, нали? За да се кача на метро или друг транспорт, ми трябва такава карта или може и просто да си купя еднократен билет. Защото например в Мадрид не можеше да се качиш в транспорта, ако не си купиш една карта, която се зареждаше. Да не би и тази Истанбулкарт да е такава? 

Връзка към коментар
преди 12 минути , Pantelej Putnik каза:

Благодаря Ви, @Argentique! 🙂 

А тази Истанбулкарт е явно за транспорта, нали? За да се кача на метро или друг транспорт, ми трябва такава карта или може и просто да си купя еднократен билет. Защото например в Мадрид не можеше да се качиш в транспорта, ако не си купиш една карта, която се зареждаше. Да не би и тази Истанбулкарт да е такава? 

Може да се купи еднократен билет, но е по-изгодно с истанбулкарт. Купува се  (картата) от автомат ЕДИНСТВЕНО с банкнота от 20тл. После дозареждаш , ако е необходимо.

  • Благодаря 1
Връзка към коментар
Преди 1 час, Pantelej Putnik каза:

За да се кача на метро или друг транспорт, ми трябва такава карта или може и просто да си купя еднократен билет.

Ако не си предвидил редовно пътуване с градски транспорт, може с билети.

За метрото се купуват от автомат, за трамвай може и от будките, където се продават вода и сладкиши. 

Но за Истанбулкарт си трябва HES код. 

 

  • Харесвам 1
  • Благодаря 1
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.