Прескочи до съдържание

Истанбул - конкретни въпроси


k_veleva

Препоръчани мнения

Преди 1 час, Pantelej Putnik каза:

Благодаря Ви, @Argentique! 🙂 

А тази Истанбулкарт е явно за транспорта, нали? За да се кача на метро или друг транспорт, ми трябва такава карта или може и просто да си купя еднократен билет. Защото например в Мадрид не можеше да се качиш в транспорта, ако не си купиш една карта, която се зареждаше. Да не би и тази Истанбулкарт да е такава? 

За транспорта е. Без нея е тегаво – важи за всичко, което се движи из града (без такси), плюс някои тоалетни. Картата ноември месец беше 25 лири, та няма как да се купи с банкнота от 20TL. Много по-изгодно е да се ползва тази истанбулкарт. При смяна на транспорти (метро, мармарай, кораб, фуникуляр, трамвай, автобус) в рамките на н'амси'какви минути таксува по-малко за следващия билет. А транспорти се сменят доста – напоследък пътуваме от автогарата до Йеникапъ с една линия на метрото, а после там сменяме метро/мармарай, зависи дали сме за престой в града или за азиатското летище.

Ако ползвате мармарай, задължително при излизане от спирките навън, търсите оранжеви refund машини и лепите картата и там, защото при влизане в мармарай ви таксува за целия път халкалъ-гебзе, а това са си два часа с влака. Заради HES кода картите вече стават поименни и всеки човек си ползва негова. Зареждат се на автомати по големите спирки на метро, трамвай, мармарай, кораби, на автобусни – не. Но в Истанбул е по-добре да се избягват автобуси/коли заради трафик. Обикновено като ходим с няколко дни престой в града, зареждаме по 50 лири и после добавяме. 

HES код си направете още тук.

Свързване на истанбулкарт с кода, линкът работи само от турски ip адрес. Ако на автогарата не работи будката за свързване на тези карти, се помолете на някой по сергиите, надали ще ви откажат. Самата карта я продават и на някои сергии в сградата на автогарата (където е входът за метрото).

  • Харесвам 6
  • Благодаря 2
Връзка към коментар
преди 13 минути , Argentique каза:

Картата ноември месец беше 25 лири, та няма как да се купи с банкнота от 20TL.

Твоята информация е по-прясна. Аз последно бях през октомври.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 2 часа, Pantelej Putnik каза:

Благодаря Ви, @Argentique! 🙂 

А тази Истанбулкарт е явно за транспорта, нали? За да се кача на метро или друг транспорт, ми трябва такава карта или може и просто да си купя еднократен билет. Защото например в Мадрид не можеше да се качиш в транспорта, ако не си купиш една карта, която се зареждаше. Да не би и тази Истанбулкарт да е такава? 

Въпросите за Истанбул са тук.

За HES кода темата е тази: 

 

 

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

@Kalina Ivanova, @Argentique, @Цвете, благодаря ви за инфото! 🙂 @Argentique, това с картата звучи колкото изгодно, толкова и сложно. 😅 Но вероятно ще пробвам, защото смятам да отида до Kiz Kulesi и ще се качвам и на корабче. HES-код си изкарах днес. Паспорта в джоба, лирата в портфейла, утре правя тест и ако е рекъл господ, Истанбул да ме очаква. 🙂 Естествено - ще предавам на живо. 

  • Харесвам 6
  • Браво 3
Връзка към коментар
преди 7 минути , Pantelej Putnik каза:

Паспорта в джоба, лирата в портфейла, утре правя тест и ако е рекъл господ, Истанбул да ме очаква. 🙂 Естествено - ще предавам на живо. 

А ние тръпнем в очакване на твоите предавания на живо.

Колкото и сложно да звучи това с Истанбулкарт, всъщност си е много удобно. На Метростанцията на автогарата имало служител, който помага.

Преди известно време различни хора пуснаха информация, че често по машините нямало карти, а отново ги продават по павилионите.

Цена на карта 25 тл. Често има и продавачи, които ти искат пари, за да ти свържат картата с Хес кода - говори се за 20 лири, аз бих си ги спестила и да потърся служител на транспорта да ми помогне.

Ако не планираш ново ходене скоро в Истанбул, зареждай картата внимателно, че да не държиш излишно пари в нея. Към момента е трудно да се ползва от друг човек след теб - свързва се с паспорта ти и ако не си в Турция по същото време, картата не работи.

Ако на място има каквито и да било въпроси пиши и веднага някой ще помогне.

Приятно пътуване!

  • Харесвам 4
  • Благодаря 1
Връзка към коментар
преди 3 минути , Mary каза:

А ние тръпнем в очакване на твоите предавания на живо.

.....

Ако на място има каквито и да било въпроси пиши и веднага някой ще помогне.

Приятно пътуване!

Ех, как ми стана едно приятно, мило.....направо ми се ще още днес да тръгвам на път. Благодаря ти, @Mary! Това е много мило от твоя страна. 🙂

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
Преди 1 час, Pantelej Putnik каза:

@Kalina Ivanova, @Argentique, @Цвете, благодаря ви за инфото! 🙂 @Argentique, това с картата звучи колкото изгодно, толкова и сложно. 😅 Но вероятно ще пробвам, защото смятам да отида до Kiz Kulesi и ще се качвам и на корабче. HES-код си изкарах днес. Паспорта в джоба, лирата в портфейла, утре правя тест и ако е рекъл господ, Истанбул да ме очаква. 🙂 Естествено - ще предавам на живо. 

Предавай актуални новини, че на 14.04 и аз тръгвам натам.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 21 часа, Pantelej Putnik каза:

Но вероятно ще пробвам, защото смятам да отида до Kiz Kulesi и ще се качвам и на корабче. 

Kiz Kulesi беше затворена последно време за реставрация, но от бряг и кораб не пречи да се гледа. Пък може и да са я довършили. Но заведението с възглавниците с гледка към кулата го махнаха преди няколко години като незаконно.
Тестът е проформа и надали турските власти на ГКПП ще се заинтересуват от него, но няма как.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Гюнайдън, Истанбул! (Добро утро, Истанбул!)

 20220302_073349.jpg.1122097e85f99eb4ea40d3af969e5403.jpg

Това с Истанбулкарт не се получи при мен - не говоря турски, хората с картата не говорят английски, огромна опашка за карти, а после да я вържат с ХЕС, пък колко мога да пътувам с нея, колко й е гутхабена (от немски), пък как да си купя билет.......отказах се. Такси. Почва се едно чудене и маене от шофьора на таксито....."къде е този хотел, уф ми той е далече".... Сякаш е някаква землянка в краен квартал, а той всъщност е 5-звездния Мариот! Турска работа! Напрегнах се, сякаш, защото 2 часа отнеха от автогарата до хотела.🤪 Изморяват ме тези хора. Може би затова не са ми любимци. Мрънкам, нали?! Сега ще заредя малко батериите и тръгвам. 🙂

  • Харесвам 9
Връзка към коментар
варненска пътешественичка

Има ли квартали/райони в Истанбул които се считат за опасни? Такива, в които не е подходящо за туристи, разходки късно през нощта и т.н. Планирам пътуване през май и искам да знам кои райони да избягвам за нощувки и късни разходки.

Връзка към коментар
преди 16 минути , варненска пътешественичка каза:

Има ли квартали/райони в Истанбул които се считат за опасни? Такива, в които не е подходящо за туристи, разходки късно през нощта и т.н. Планирам пътуване през май и искам да знам кои райони да избягвам за нощувки и късни разходки.

Dolapdere. И от другия край на булевард Tarlabaşı (противоположно на центъра). Повечето хотели са съсредоточени в Султанахмет и Пера/Галата, Бейоглу, Таксим, така че е по-трудно да попаднете в гета. След 5-6 престоя в Султанахмет ми омръзна от азиатските влияния и сега гледам да се настаняваме около Галата – има страхотни европейски заведения и музикални клубове със съответните посетители. Но въпрос на вкус, не агитирам никого. 🙂

  • Харесвам 5
Връзка към коментар
преди 12 минути , варненска пътешественичка каза:

Има ли квартали/райони в Истанбул които се считат за опасни? Такива, в които не е подходящо за туристи, разходки късно през нощта и т.н. Планирам пътуване през май и искам да знам кои райони да избягвам за нощувки и късни разходки.

Има и такива квартали, но не мисля, че ще попаднете в тях късно през нощта сучайно.

Части от Ayvansaray, Tarlabaşı, Dolapdere, Sultanbeyli, Sarıgöl, Sultançiftliği, Bagcilar,  Kuştepe.

  • Харесвам 5
Връзка към коментар
преди 3 часа, Pantelej Putnik каза:

 

 20220302_073349.jpg.1122097e85f99eb4ea40d3af969e5403.jpg

Това с Истанбулкарт не се получи при мен - не говоря турски, хората с картата не говорят английски...

Вметка за езиците, макар да съм пристрастна към един от най-любимите ми градове в света пък и към самата страна, където ходим на море по нечувани понякога села с обществен транспорт. На турски знам 20-30 думи и те обикновено се срещат в менютата на ресторантите. 
Та, при последното ходене в Истанбул имах турска сим карта, която заредих в официален магазин на водафон, но не ми проработи (за първи път). Умните служители ми „помогнаха“ с настройките на телефона, като ми изтряскаха целия мобилен бг нет в роуминг точно за две минути. Рядко ме вадят извън нерви, но тук успяха. Как да е. Накрая без никакъв мобилен нет и 100 лв назад към А1 сме пред вратата на сградата на апартамента ни на една от най-баирестите улици от кулата Галата надолу към Каракьой. Вратата, разбира се, е заключена, но има лепнат телефон, на който да звъннем на собственика. Обаче с какво?
Само се обръщам и незнайно как в целия хаос от движещи се тълпи, моторетки и таксита срещам погледа на продавача от магазина за тонколони на отсрещния тротоар. Той прави жест за телефон с палец и кутре и сочи с пръст нагоре с въпросително изражение на лицето. Вдигам палец за одобрение, той се обажда и след минута слиза домакинът. 😃 Благодаря на продавача с жест. 
Та има разбирателство и без общоприетите езици. 🙂 
 

  • Харесвам 13
Връзка към коментар

Изчетох темата на един дъх, но явно ще трябва да се върна назад отново и да си водя записки. Планирали сме екскурзия до Истанбул около 6ти май. Иска ми се да имаме поне 4 нощувки. Отначало търсих агенция, но след като ви изчетох ми дойде куража за самостоятелно пътуване. Все още не можем да решим дали с кола или с автобус. Хотелите със собствен паркинг са с доста по-високи цени.

Местата, които съм набелязала за посещение са: Топкапъ, Света София, Синята джамия, Египетски пазар, Свети Стефан, водохранилище Теодосий ( Йеребатан е затворен), Долмабахче, Принцови острови, Сапфир и един от аквариумите. Ще съм благодарна на всякакви препоръки, съвети и пр. Първоначално трябва да решим дали с кола или автобус от Добрич/Варна. Това зависи от хотела, който ще изберем и затова се нуждая от помощ. Благодаря предварително!

 

 

Връзка към коментар
преди 11 минути , magyyy каза:

Изчетох темата на един дъх, но явно ще трябва да се върна назад отново и да си водя записки. Планирали сме екскурзия до Истанбул около 6ти май. Иска ми се да имаме поне 4 нощувки. Отначало търсих агенция, но след като ви изчетох ми дойде куража за самостоятелно пътуване. Все още не можем да решим дали с кола или с автобус. Хотелите със собствен паркинг са с доста по-високи цени.

Местата, които съм набелязала за посещение са: Топкапъ, Света София, Синята джамия, Египетски пазар, Свети Стефан, водохранилище Теодосий ( Йеребатан е затворен), Долмабахче, Принцови острови, Сапфир и един от аквариумите. Ще съм благодарна на всякакви препоръки, съвети и пр. Първоначално трябва да решим дали с кола или автобус от Добрич/Варна. Това зависи от хотела, който ще изберем и затова се нуждая от помощ. Благодаря предварително!

 

 

Щом изобщо се замисляте, тогава отидете с автобус.

А ако ви хареса, ще се върнете и с кола - тъкмо ще сте огледали как е движението там.

За 4 нощувки ще добавите още доста неща за гледане и ще усетите по-добре града. Истината е, че не на всеки му допада Истанбул. 

Можете от сега да си запазите хотел с безплатна анулация и да имате още време да помислите, че и да избирате.

  • Харесвам 1
  • Благодаря 1
Връзка към коментар

@Mary благодаря за бързия отговор! Колебанията са ми най-вече относно паркинга. Гледах хотели със собствен паркинг в района на Зейтинбурну. Не знам дали е удачно да отсядаме в този район. Бих се радвала, когато имаш възможност да ми помогнеш с програмата.

Връзка към коментар
преди 3 минути , magyyy каза:

@Mary благодаря за бързия отговор! Колебанията са ми най-вече относно паркинга. Гледах хотели със собствен паркинг в района на Зейтинбурну. Не знам дали е удачно да отсядаме в този район. Бих се радвала, когато имаш възможност да ми помогнеш с програмата.

Зейтинбурну сигурно става за място, където да преспивате, има метро и трамвай, както и автобуси, но не бих го избрала за първо ходене в Истанбул.

Обаче не мога и да препоръчам хотел с паркинг, защото аз ходя със самолет или с автобус и нямам личен опит.

За програмата е лесна работа - всичко изброено е леснодостъпно, но първо изберете хотела.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 30 минути , magyyy каза:

@Mary благодаря за бързия отговор! Колебанията са ми най-вече относно паркинга. Гледах хотели със собствен паркинг в района на Зейтинбурну. Не знам дали е удачно да отсядаме в този район. Бих се радвала, когато имаш възможност да ми помогнеш с програмата.

Пробвайте в Лайлели, ако ви устройва локацията. 

И аз ви препоръчвам за първо посещение на Истанбул да пътувате с автобус , че трафика там е ужасяващ.

 

Връзка към коментар

Ще ви послушам. Дано успеем да се оправим от автогарата да стигнем до хотела. Сега се притесних как ще се справим и с Истанбулкард на автогарата. След като прочетох последните коментари от един съфорумец. А в района на Сиркеджи ще препоръчате ли хотел?

Връзка към коментар
преди 9 минути , magyyy каза:

Ще ви послушам. Дано успеем да се оправим от автогарата да стигнем до хотела. Сега се притесних как ще се справим и с Истанбулкард на автогарата. След като прочетох последните коментари от един съфорумец. А в района на Сиркеджи ще препоръчате ли хотел?

Вчера четох, че Hes кода го премахват. Като си резервирате хотел, пишете къде е и ще ви обясним как да стигнете с транспорт. Ще е с прекачване, но за мен истанбулският транспорт (релсовият най-вече) е добре уреден и ясно обозначен.

Не е проблем купуването на истанбулкарт, просто може да се наложи да почакате двайсетина минути. Зависи в колко часа пристигате.
Хотели не препоръчвам никога, всеки си има различни виждания по въпроса. То и моите се променят. 🙂

За Сиркеджи – на улицата с трамвая е шумно, ако ви пречи това.

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
преди 53 минути , magyyy каза:

А в района на Сиркеджи ще препоръчате ли хотел?

Аз предпочитам тази част - оградила съм я с лилаво.

 

00-1.jpg

 

От хотелите на улицата, която съм маркирала с червено, има изглед към Златния рог, Босфора и кула Галата, стига да се избере такава стая.

Аз също избягвам да правя конкретни препоръки за хотел, защото не се знае кой е критерият, който е водещ, както и кои условия са приемливи/желани.

 

преди 53 минути , magyyy каза:

Сега се притесних как ще се справим и с Истанбулкард на автогарата.

Съвсем скоро може да се върнят към простото използване на Истанбулкарт - Министърът на здравеопазването вчера каза, че ще отпадне използването на HES код, което предполага и отпадане на обвързването му с Истанбулкарт. Чакаме да видим какво конкретно ще пише в декрета, когато го публикуват и от кога ще влезе в сила.

Та не го мисли толкова и това с картата.

 

преди 53 минути , magyyy каза:

Дано успеем да се оправим от автогарата да стигнем до хотела.

Тук все някой ще ти даде подробни указания. :smile:

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
На 3.03.2022 г. в 14:08, magyyy каза:

Хотелът за нас е място за спане и къпане. Важното е да е чисто, не търсим лукс, спа, басейни и тем подобни. Отиваме в Истанбул не за да стоим в хотела.

Тук много хора ще се съгласят с това мнение и принципно ще са прави, но аз винаги съм застъпвал тезата, че по време на пътуване е добре хотелите да се подбират внимателно и определено си струва човек да даде малко повече пари, но да получи допълнителна екстра към приключението. Мари, по-горе е посочила един хубав район с много приятни хотелчета на пешеходно разстояние от повечето забележителности и в непосредствена близост до моста Галата и фериботното пристанище Иньоню. Преди няколко години спахме в хотел Flower Palace Hotel, който е в същия район и който се оказа учудващо приятен за ниския клас към който се води. Принципно обаче хотелите в Истанбул и Турция са с една допълнителна звезда, така че имайте предвид тази местна особеност...

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.