Прескочи до съдържание

Истанбул - конкретни въпроси


k_veleva

Препоръчани мнения

преди 30 минути , vivo каза:

Някой да има подръка списък с препоръчани ресторанти в града? Като локация - в/около Eminonu, Karakoy, Besiktas, Uskudar, Kadakoy.  

Списък нямам.

Една карта съм правила с разни заведения, може да погледнете.

А ако кажете какъв тип търсите, може да се дадат по-конкретни предложения.

  • Харесвам 1
  • Благодаря 1
Връзка към коментар
преди 2 часа, vivo каза:

Някой да има подръка списък с препоръчани ресторанти в града? Като локация - в/около Eminonu, Karakoy, Besiktas, Uskudar, Kadakoy.  

Аз съм кръчмарят давай приоритетно и какви очаквания имаш от съотношение качество/цена. И са пробвани лично. Специално в Кадъкьой и Бешикташ може да се разцепиш, а в Бебек класово 

Връзка към коментар
преди 47 минути , Nayden Bondzhev каза:

Аз съм кръчмарят давай приоритетно и какви очаквания имаш от съотношение качество/цена. И са пробвани лично. Специално в Кадъкьой и Бешикташ може да се разцепиш, а в Бебек класово 

Давай с конкретни имена.

Аз например, обичам ресторанти с гледка. :wink:

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
Преди 1 час, Mary каза:

Давай с конкретни имена.

Аз например, обичам ресторанти с гледка. :wink:

А пък на мен ми трябва освен ресторант и хотел,където да ни стовари градския транспорт от летището,кацам вечерта в 20:10 и на следващия ден летя в 13:20😊

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 2 часа, Mary каза:

Давай с конкретни имена.

Аз например, обичам ресторанти с гледка. :wink:

Разгледах ти картата и виждам, че влизам в приключение, а ще ми трябва и месец за подобен труд, ако желаеш да я допълниш с удоволствие ще ти пращам места по региони, просто се замаях. Да почна с азиатската част, Каламъш, Джадебостан, Суадие и да връщам обратно освен 😁

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
Преди 1 час, Nayden Bondzhev каза:

Разгледах ти картата и виждам, че влизам в приключение, а ще ми трябва и месец за подобен труд, ако желаеш да я допълниш с удоволствие ще ти пращам места по региони, просто се замаях. Да почна с азиатската част, Каламъш, Джадебостан, Суадие и да връщам обратно освен 😁

С удоволствие ще допълвам, но нека имената да са на турски, че по-лесно да ги откривам. :smile:

Аз май имам и още за допълвяне, тези дни ще допълня.

 

 

преди 3 часа, Branko каза:

А пък на мен ми трябва освен ресторант и хотел,където да ни стовари градския транспорт от летището,кацам вечерта в 20:10 и на следващия ден летя в 13:20😊

На летище Истанбул ли кацаш?

Виж тук къде са спирките на автобусите от летището. Duraklar отгоре цъкваш и се появяват всички спирки.

Реално трябва да избереш оживено място, че да има отворени заведения. Хотели има навсякъде - просто избираш по цена.

Най-туристическите райони са: TAKSİM,  AKSARAY,  BEŞİKTAŞ в европейската част. Първите две са крайни спирки, третата е по линията.

Разбира се, винаги можеш да избереш нещо и по-близо до летището, докъдето да стигнеш и с такси, но яденето в късни доби може и да е проблем.

Насреща съм за всякакви въпроси. :wub: 

  • Харесвам 2
  • Благодаря 1
Връзка към коментар
преди 5 часа, Mary каза:

Списък нямам.

Една карта съм правила с разни заведения, може да погледнете.

А ако кажете какъв тип търсите, може да се дадат по-конкретни предложения.


Супер е картата, ще я ползвам. Благодаря!

Ориентири какво търсим:
- цена - $$ - $$$ в Гугъл Мапс; 
- гледката е препоръчителна, но не задължителна - окей сме и за нещо близо до Босфора, както и за рууфтоп;
- да могат да се настанят 8 човека;
- класическо турско хапване и пиене - салати, мезета, кебаби, меса, йени раки, силно препоръчително е да има и морски ястия. Без пици, сушита, пасти, китайско и т.н.;
- изискване е да може да се води нормален разговор - т.е. силна/лайф музика не е опция, ако от нея се пръска заведението;
- да може да се направи и приятна разходка след хапването - т.е. да не е ресторант, който да е изолиран от пешеходна зона;

Връзка към коментар
преди 7 минути , vivo каза:


Супер е картата, ще я ползвам. Благодаря!

Ориентири какво търсим:
- цена - $$ - $$$ в Гугъл Мапс; 
- гледката е препоръчителна, но не задължителна - окей сме и за нещо близо до Босфора, както и за рууфтоп;
- да могат да се настанят 8 човека;
- класическо турско хапване и пиене - салати, мезета, кебаби, меса, йени раки, силно препоръчително е да има и морски ястия. Без пици, сушита, пасти, китайско и т.н.;
- изискване е да може да се води нормален разговор - т.е. силна/лайф музика не е опция, ако от нея се пръска заведението;
- да може да се направи и приятна разходка след хапването - т.е. да не е ресторант, който да е изолиран от пешеходна зона;

Няколко пъти по подобна схема, но от летище Ататюрк, съм отсядал в Taksim Square Hotel. Оттам се пускаш надолу по Истиклял и заведения в пресечките безброй.

  • Благодаря 1
Връзка към коментар
преди 41 минути , Mary каза:

С удоволствие ще допълвам, но нека имената да са на турски, че по-лесно да ги откривам. :smile:

Аз май имам и още за допълвяне, тези дни ще допълня.

 

 

На летище Истанбул ли кацаш?

Виж тук къде са спирките на автобусите от летището. Duraklar отгоре цъкваш и се появяват всички спирки.

Реално трябва да избуруш оживено място, че да има отворени заведения. Хотели има навсякъде - просто избираш по цена.

Най-туристическите райони са: TAKSİM,  AKSARAY,  BEŞİKTAŞ в европейската част. Първите две са крайни спирки, третата е по линията.

Разбира се, винаги можеш да избереш нещо и по-близо до летището, докъдето да стигнеш и с такси, но яденето в късни доби може и да е проблем.

Насреща съм за всякакви въпроси. :wub: 

На Истанбул кацам и на следващия ден летя за бг.

Туристически по скоро не.

Хотел да метнем багажа и някъде да ядем.Гледам пътя е над час ,тъй че вече ще е никое време ,за това хотел на оживено място,кръчми и да са близко до спирката на автобуса от летището.

Ще прегледам спирките🙂

🥰

 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 7 часа, Branko каза:

да ни стовари градския транспорт от летището,кацам вечерта в 20:10 и на следващия ден летя в 13:20😊

На тези критерии отговаря близкият Arnavutköy. С градски автобус Н-6 се стига до там.  Много семейни хотели се разкриха там заради летището.

Screenshot_20220823-221127_Maps.jpg.20efa3fdb540fdc59569224e825679cd.jpg

  • Харесвам 4
Връзка към коментар
преди 34 минути , epetkov каза:

На тези критерии отговаря близкият Arnavutköy. С градски автобус Н-6 се стига до там.  Много семейни хотели се разкриха там заради летището.

Screenshot_20220823-221127_Maps.jpg.20efa3fdb540fdc59569224e825679cd.jpg

Ще прегледам

Връзка към коментар

Здравейте, няколко, надявам се, бързи и лесни въпроса:

1. Има ли някакви задължителни "мерки" в Истанбул сега - в градски транспорт, заведения, супермаркети?

2. Какви са възможностите за вземане на готова храна за вкъщи (чудим се дали да вземем хотел BB и да вечеряме навън, или апартамент, в който да се храним, но не ни се готви - по-скоро готово)?

3. Препоръки за най-подходящ район за настаняване - искаме хем да е близо (пешеходно ако може) до основните забележителности, хем да е на тихо място?

 

Връзка към коментар
преди 29 минути , deian каза:

Здравейте, няколко, надявам се, бързи и лесни въпроса:

1. Има ли някакви задължителни "мерки" в Истанбул сега - в градски транспорт, заведения, супермаркети?

2. Какви са възможностите за вземане на готова храна за вкъщи (чудим се дали да вземем хотел BB и да вечеряме навън, или апартамент, в който да се храним, но не ни се готви - по-скоро готово)?

3. Препоръки за най-подходящ район за настаняване - искаме хем да е близо (пешеходно ако може) до основните забележителности, хем да е на тихо място?

 

1. Не

2. Големи

3. Султанахмет, Сиркеджи, като за да е тихо, избягвате големите улици.

  • Благодаря 1
Връзка към коментар
преди 24 минути , Mary каза:

1. Не

2. Големи

3. Султанахмет, Сиркеджи, като за да е тихо, избягвате големите улици.

Благодаря! Би ли разяснила по-подробно по т.2? Супермаркети с витрини с готова храна или заведенията дават за вкъщи?

Връзка към коментар
На 31.08.2022 г. в 14:33, deian каза:

Благодаря! Би ли разяснила по-подробно по т.2? Супермаркети с витрини с готова храна или заведенията дават за вкъщи?

В Истанбул има много заведения за хранене тип като нашите закусвални - Lokanta. В тях ястията са предварително приготвени, като можеш да ядеш на място, можеш и да се вземеш за вкъщи. Слагам една снимка от нета за илюстрация, като ястията са най-разнообазни:

 

dsc01363.jpg

 

Освен този тип закусвални, има и много заведения за кебап, където можеш набързо да хапнеш всякаква скара, а може да я вземеш и за вкъщи.

 

IMG_5023.JPG

 

И локантите, и кабапчийниците не сервират алкохол.

 

Отделно всички заведения доставят храна за домашна консумация.

Във всеки хотел можеш да помолиш на рецепцията да ти поръчат и да ти препоръчат къде да хапнеш по-бюджетно.

В супермаркените не съм виждала сготвена храна, но има всякакви десерти.

  • Харесвам 4
  • Благодаря 1
Връзка към коментар

Има ли къде човек да си остави багажа на автогарата (на която пристигат/заминават автобусите от България)? Или някъде в района на Султанахмет?

И как стои въпроса с плащания в магазини, заведения, и въпросните локанти - само в брой в турски лири или приемат и с карта?

Връзка към коментар
преди 1 час, deian каза:

Има ли къде човек да си остави багажа на автогарата (на която пристигат/заминават автобусите от България)? Или някъде в района на Султанахмет?

И как стои въпроса с плащания в магазини, заведения, и въпросните локанти - само в брой в турски лири или приемат и с карта?

На автогарата съм оставяла при фирмата, с която пътувам, но не знам доколко е регламентирано.

На гара Сиркеджи има клетки за багаж.

 

Почти навсякъде може да се плати с карта.

  • Благодаря 1
Връзка към коментар

Здравей, още няколко въпроса от мен 🙂

1. Как стои въпроса с посещение на Топкапъ? Трябва ли предварително да взимаме билети, на място, онлайн, как е най-добре, да не чакаме прекалено дълго? Предполагам в делничен ден е по-добре. Някакви други препоръки?

2. Йеребетан работи ли?

3. Всички корабчета за разходка по Босфора ли тръгват от пристанището до мост Галата? Как да изберем измежду различните? На място ли се плаща?

Връзка към коментар

1. Може и на място. Има и машини, на които обикновено има по-малко хора.

2. Да. Обновена и различна.

3. Не всички, но за отседналите на историческия полуостров, от Еминьоню е най-удобно. Плаща се на каса. 
Turyol са най-използваните - от ляво на моста Галата, като гледаш към него.

  • Харесвам 1
  • Благодаря 1
Връзка към коментар
преди 54 минути , deian каза:

А дали знаете необходимо ли е на границата да носим и акт за раждане на детето, при положение, че е и с двамата си родители? Има международен паспорт.

Не. 

  • Благодаря 1
Връзка към коментар
преди 4 минути , Plamsi каза:

Здравейте,

 

Кой е най-удачният вариант за придвижване от Султанахмет до автогарата?

М1 и на Аксарай прехвърляне на Т1 - всъщност така е от автогарата към Султанахмет. От Султанахмет към автогарата е обратното.

  • Благодаря 1
Връзка към коментар
преди 9 часа, iaia_mama каза:

М1 и на Аксарай прехвърляне на Т1 - всъщност така е от автогарата към Султанахмет. От Султанахмет към автогарата е обратното.

Благодаря, 

 

А до летището как може да се стигне? 

Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.