Прескочи до съдържание

Истанбул - конкретни въпроси


k_veleva

Препоръчани мнения

преди 13 минути , Plamsi каза:

А до летището как може да се стигне? 

За мен най-бързо и удобно е с автобусите на HAVAIST, само трябва да знаеш предварително от къде ще се качиш в автобуса. Ако е от автогарата, значи трябва да гледаш разписанието за Otogar (Esenler).
Инфо:
https://istanbeautiful.com/havaist-new-istanbul-airport-shuttles-buses-info/

Разписание:

https://www.hava.ist/en/Voyage/VoyageTime

Билети - направо в автобуса, не се приемат пари в брой, само с банкова карта. Може да се пътува и с някакви предварително закупени някъде си стикери - мисля, че го пишеше в инфото, но за мен е най-удобно с банкова карта и нямам опит с друг вариант.

  • Харесвам 3
  • Благодаря 1
Връзка към коментар

Здравейте, моля Ви, дайте ми мнения за изпитани хотели, в които сте били скоро, в района на Сиркеджи. Обмисляме Истанбул в началото на ноември, четирима възрастни сме. До сега като сме ходили с мъжа ми винаги сме намирали хотел на място, но не ми се рискува с повече хора. Тотално се оплетох вече в мнения за хотели в Букинг.. 

Връзка към коментар
преди 9 часа, Petyaivanova93 каза:

Здравейте, моля Ви, дайте ми мнения за изпитани хотели, в които сте били скоро, в района на Сиркеджи. Обмисляме Истанбул в началото на ноември, четирима възрастни сме. До сега като сме ходили с мъжа ми винаги сме намирали хотел на място, но не ми се рискува с повече хора. Тотално се оплетох вече в мнения за хотели в Букинг.. 

Един от най-хубавите хотели, в които съм отсядал в Истанбул, а те са повече от 20, е Mercure Istanbul Sirkeci- тук

На страхотно място, срещу Старата поща, тоест на 50 метра от гара Сиркеджи и трамвайната спирка. Много чисти и нови стаи, прекрасно обслужване, страхотна закуска, допълнителни екстри. Няма нищо общо с останалите стандартни и евтини хотели в Старата част на Истанбул

 

  • Харесвам 1
  • Благодаря 1
Връзка към коментар
преди 10 часа, Petyaivanova93 каза:

Здравейте, моля Ви, дайте ми мнения за изпитани хотели, в които сте били скоро, в района на Сиркеджи. Обмисляме Истанбул в началото на ноември, четирима възрастни сме. До сега като сме ходили с мъжа ми винаги сме намирали хотел на място, но не ми се рискува с повече хора. Тотално се оплетох вече в мнения за хотели в Букинг.. 

През август районът на Сиркеджи беше доволно препълнен. Хотели на място беше почти невъзможно да се намерят, особено на прилична цена. Имаше налични само доста скъпи.

 

Връзка към коментар
  • 4 седмици по-късно ...

Здравейте, 

Уикенда ни предстои организирано пътуване и днес получихме информация кой ще е хотела. Като цяло е далеч (13км от Света София например) от основните туристически забележителности и смятаме да се движим с такси. Видях в истанбулската тема приложението bitaxi  (но не успявам да се регистрирам в приложението) и бих искала препоръки и за други фирми, както и съвети какво да гледаме ако ни се наложи да си хванем такси от улицата. 

Благодаря предварително. 

Връзка към коментар
преди 19 минути , Sunny Girl каза:

Здравейте, 

Уикенда ни предстои организирано пътуване и днес получихме информация кой ще е хотела. Като цяло е далеч (13км от Света София например) от основните туристически забележителности и смятаме да се движим с такси. Видях в истанбулската тема приложението bitaxi  (но не успявам да се регистрирам в приложението) и бих искала препоръки и за други фирми, както и съвети какво да гледаме ако ни се наложи да си хванем такси от улицата. 

Благодаря предварително. 

Такси в Истанбул хващам рядко, най-вече от/до летище през нощта, защото денем е голямо изпитание за търпението.
Тогава в града е хубаво да се избягва автомобилният транспорт (кола, автобус) за сметка на всякакъв друг – трамвай, метро, Мармарай, кораб, фуникуляр, защото стават непоносими задръствания. Избягвайте да хващате такси в пикови часове – след 10-11 сутринта и до вечерта, или ако завали изведнъж. Броячът се намира в огледалото за задно виждане. При нас досега винаги са го пускали. Ако не го пуснат, ги подсетете. Такситата не са особено скъпи, може би идея по-евтини от софийските. Карат като луди. Случвало ми се е шофьорът да отнеме предимство на линейка със сирени два пъти и да се състезава с нея. Ако сте близо до спирка на метрото/Мармарай, пробвайте и обществения транспорт – по-бързо е и често има забавни изживявания. 🙂

 

Връзка към коментар
На 23.08.2022 г. в 23:15, epetkov каза:

На тези критерии отговаря близкият Arnavutköy. С градски автобус Н-6 се стига до там.  Много семейни хотели се разкриха там заради летището.

Screenshot_20220823-221127_Maps.jpg.20efa3fdb540fdc59569224e825679cd.jpg

Ползвах тази опция и спах в хотел там.Който има кратък престой и избере този вариант нека има предвид,че автобус H-6 е от публичния транспорт и в него не може де се плаща кеш или с к.карта,само с турска карта на транспорта,както и че е от проблемните автобуси,снощи изпуснах този в 20ч и следващия беше в 21ч и така през час.В 20:40ч обявиха,че линията за днес спира 🤷🏻‍♂️
Такси взе 20$ до там

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 20 минути , Branko каза:

нека има предвид,че автобус H-6 е от публичния транспорт и в него не може де се плаща кеш или с к.карта,само с турска карта на транспорта

Аз, действително, не бях написал, че Н-6 е обществен автобус, което, разбира се, автоматично означава, че само с Истнанбулкарт може, но презумпцията ми беше, че щом не е от вида HVIST-ХХ, значи не е шатъл.  Разписанието на Н-6 може да се види от сайта на обществения транспорт: ЦЪК

 

Едит: Всъщност в поста ми от 23ти август ясно съм бил  написал, че е  градски автобус.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 7 минути , epetkov каза:

Аз, действително, не бях написал, че Н-6 е обществен автобус, което, разбира се, автоматично означава, че само с Истнанбулкарт може, но презумпцията ми беше, че щом не е от вида HVIST-ХХ, значи не е шатъл.  Разписанието на Н-6 може да се види от сайта на обществения транспорт: ЦЪК

 

Едит: Всъщност в поста ми от 23ти август ясно съм бил  написал, че е  градски автобус.

Ама аз и не съм и търсил други постове😃,просто не направих допълнителен ресърч и си мислех,че може с к.карта или кеш

А разписанието го гледах и аз,но в разговора с местно момиче,което работи на летището и чакаше автобуса,каза че често се случват проблеми с него

Връзка към коментар
  • 3 седмици по-късно ...

Здравейте, а къде точно спират автобусите на Метро в Истанбул? Оттам как става придвижването до центъра на града в ранните часове? И след това от същото място ли се хващат обратно за България?

Връзка към коментар
Преди 1 час, Lilia13 каза:

къде точно спират автобусите на Метро

Крайната спирка е автогара Есенлер, но има един автобус, който продължава за Бурса и прави спирка в азиатската част  на автогара Самандира.  Абсолютно същото е и в посока България

Редактирано от epetkov
  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Логистичен въпрос за обществения транспорт в Истанбул, като ще е чудесно и ако @Mary се включи. Според Istanbul Railway Map, има възможност да се комбинира метро М2 и трамвай Т5 за да се стигне до кабинката към Пиер Лоти, но Гугъл карти не го харесва като вариант и дава комбинации с автобуси. Като чукна за пешеходно упътване между двете близки спирки на метро и трамвай (Halic и Cibali) дава някаква върволица за ходене близо час. Къде е грешката?

Връзка към коментар
преди 14 минути , Nayden Bondzhev каза:

Логистичен въпрос за обществения транспорт в Истанбул, като ще е чудесно и ако @Mary се включи. Според Istanbul Railway Map, има възможност да се комбинира метро М2 и трамвай Т5 за да се стигне до кабинката към Пиер Лоти, но Гугъл карти не го харесва като вариант и дава комбинации с автобуси. Като чукна за пешеходно упътване между двете близки спирки на метро и трамвай (Halic и Cibali) дава някаква върволица за ходене близо час. Къде е грешката?

Грешката с пешеходното ходене за час е в Гугъл. Близо е. Moovit го дава 680 метра. Има там някакви строежи, но се минава, а и надали нещо може да спре тълпите в този град да минат, където искат.

Пролетта ходех пеш от Еминьоню до Свети Стефан по крайбрежната, минаваше се.
Цялото трасе може да се мине и с корабче на Sehir Hatlari, което се хваща от Karakoy. 

  • Харесвам 4
Връзка към коментар
преди 2 часа, Nayden Bondzhev каза:

Логистичен въпрос за обществения транспорт в Истанбул, като ще е чудесно и ако @Mary се включи. Според Istanbul Railway Map, има възможност да се комбинира метро М2 и трамвай Т5 за да се стигне до кабинката към Пиер Лоти, но Гугъл карти не го харесва като вариант и дава комбинации с автобуси. Като чукна за пешеходно упътване между двете близки спирки на метро и трамвай (Halic и Cibali) дава някаква върволица за ходене близо час. Къде е грешката?

Преди няколко месеца, а по-точно през юни, го направих точно този маршрут с М2 и Т5. Няма грешка, наистина има ходене, но не е чак 1 час, по-скоро наполовината е, но то зависи и откъде точно ще минеш. Понеже строят последния участък на Т2, до Еминюню, който е непосредствено до пътя, е голяма галимация да се мине оттам - тясно, прашно, непрекъснат трафик. По-безопасно би било наистина да се криволичи из уличките, но тогава наистина ще стане 1час. Не знам сега как е, докъде са стигнали, може вече да не е така. Но варианта с автобуси е по-бърз и по-удобен, ако трябва да тръгнете от Еминюню към Еюп и Пиер Лоти. Но ако сте близо до спирка Чибалъ, определено с Т2 е много приятно - бързо, чисто, удобно.
Значи, ако от М2 слезете на спирка Везнечилер, до спирка Чибалъ на Т5 наистина ще стигнете за около 1час. Ако слезете на спирка Халич (това е насред моста над Зл. рог), до Чибалъ ще стигнете за около 30 мин.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 1 час, Nayden Bondzhev каза:

Като чукна за пешеходно упътване между двете близки спирки на метро и трамвай (Halic и Cibali) дава някаква върволица за ходене близо час. Къде е грешката?

Ремонтът предполагам е виновен.

Това кръстовище(до моста Ататюрк) беше проблемът, за да не се пусне още от началото Т5 от Еминьоню. Когато го завършат, ще е много удобно с трамвайчето.

Гугъл не винаги дава най-добрите комбинации, макар сега да е в пъти по-добре отпреди 5-10 години.

Тяхното си приложение за транспорта винаги е за предпочитане.

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
преди 3 часа, Nayden Bondzhev каза:

Къде е грешката?

Неправилен отговор:

Преди 1 час, Mary каза:

Ремонтът предполагам е виновен.

Правилен отговор:

преди 2 часа, Argentique каза:

Грешката с пешеходното ходене за час е в Гугъл. Близо е. Moovit го дава 680 метра.

Информацията на @Argentique е поредното потвърждение, че Moovit дава по-кортно от Google.

преди 2 часа, Nayden Bondzhev каза:

взех от колега съфорумец Истанбулкарт.

Както се казва: "Предак нататък",  ако,  разбира се, няма да имате следващи скорошни пътувания до Босфора. Трябва да имаме няколко Истанбулкарт в обръщение, които да си въртим през обяви във форума. Удобно е да имаш в себе си картата, когато пристигнеш. Впрочем,  ако тръгне добре проектът с Мастеркард  след Нова година, проблемът отпада.

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Здравейте, другата седмица заминаваме на кратко посещение в Истанбул. Ще отседнем в района на Bahçeşehir Gölet Park. Може ли някой да ми да ми разясни как най-лесно може да стигнем до разходка из центъра. Ще разполагаме с кола и можем да я оставим на безплатен или платен паркинг в близост до удобен транспорт.

Връзка към коментар
преди 56 минути , Боян Димитров каза:

Здравейте, другата седмица заминаваме на кратко посещение в Истанбул. Ще отседнем в района на Bahçeşehir Gölet Park. Може ли някой да ми да ми разясни как най-лесно може да стигнем до разходка из центъра. Ще разполагаме с кола и можем да я оставим на безплатен или платен паркинг в близост до удобен транспорт.

Поне за мен най-удобният и бърз релсов транспорт с най-нови и приятни влакове в града е градската железница Marmaray. Първа спирка сравнително близо до вашия район е Halkali. Обаче онази махала до първата спирка по мои спомени не беше много уредена и не помня да има паркинг голям. Затова лично аз бих отишла до спирките на Мармарая – Florya или Florya Akvaryum, до първата има паркинг Ispark, a до втората – аквариум и търговски център, но не знам дали е безплатен там паркингът и колко часа може да се стои. До там през уикенда сутрин е свободно, в работен ден може и да има някакво задръстване. Пък и районът е приятен, на брега на морето.
Купувате си istanbulkart на спирката на мармарая, зареждате я с лири и напред към Sirkeci. Там вече е център и трябва да сте измислили къде ви се ходи. Някакво корабче от Eminonu винаги е добра идея. Общинските се плащат със същата istanbulkart.  Света София е на две спирки с трамвая или пеш.

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
преди 18 минути , Nayden Bondzhev каза:

Istanbulkart може ли да се зарежда онлайн, в момента е с 50 лири, а ние сме трима, за какво стигат? 

https://updates.moovit.com/istanbul-toplu-tasima-ucret-tarifesi/
и корабчета:

https://www.sehirhatlari.istanbul/tr/ucret-tarifeleri

Аз никога не съм смятала точно кое колко ще ми излезе, че не ми е до там, просто слагам някакви пари в картата, ако трябва, ще ги ползвам друг път. Грубо смятайте по 8-9 лири на човек за едно пътуване. Най-евтиният обществен транспорт в близката цивилизация. 🙂
Едно трансконтинентално пътешествие с кораб е 80 стотинки... 🙂
ÜSKÜDAR - EMİNÖNÜ 7,99 ТЛ

  • Харесвам 3
  • Браво 1
Връзка към коментар
преди 59 минути , Nayden Bondzhev каза:

Istanbulkart може ли да се зарежда онлайн, в момента е с 50 лири, а ние сме трима, за какво стигат? 

Онлайн чужденци не могат да зареждат, но навсякъде в метрото, Мармарай и трамвайните спирки има автомати за зареждане.

Самото зареждане е супер лесно - поставяш картата, сагаш парите и си готов. Колкото пари сложиш, толкова зарежда.

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

@Mary отново благодаря. 😃 Ако попитам още нещо, вадя колата от паркинга на хотела и се включвам в секса, познат като задръствания до шия. Шегувам се, писна ми да вися като накълвана мисирка. 🤪

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.