Прескочи до съдържание

Рожден Ден Исландия - Февруари'19


Гост

Препоръчани мнения

Разговорихме се днес с @Mary- да имаме скитане планирано след три месеца (единственото планирано за мен 🤔) и да не съм планирала още нищо. Засрамих се и реших да се поправя 😁

 

През 2017 година отворих очарователната темичка  "Въпросче(та) за зимна Исландия, моля" с намерение за Северно сияние. Отложих скитането - този път по уважителни причини (парите като причина ги слагам в категория "лакома и глупава Rainy 🙂) Благодарна съм на магеланци, които ми подсказаха пълнолунието точно на 1-ви Февруари 2018. Замених(ме) със Зимна Венеция... 

 

2019 година. Прогноза новолуние. Последвах желанието си...

Чудя се да казвам ли кога сколасахме с резервациите или да не рискувам пак да ме юркате до второто пришествие...  

  • Купени билетите - British Airway: Благодарности към @Mary за чудната цена.

01.02. London LHR 08:25 Reykjavik KEF 11:40

04.02. Reykjavik KEF 15:10 London LHR 18:15

  • Наехме джип: Blue Car Rental - Kia Sportage 4x4 DIESEL Благодарности към @Георги
  • Наехме малка къща в прерията: Selfoss, Lambastadir Guesthouse Благодарности към @Sju

 

Остана програмата 🙂 Единственото, за което имам смътна идея е, че ще си готвим в къщата - няма да ходим по кръчми, и ще си пием питието в джакузито отвън 😁, както и последният ден, 4 февруари, сутринта директно към Синята лагуна, а оттам към летището. (Колко по-рано трябва да резервираме час?) 

Оттам насетне никакви идеи... Имаше предложения, разхвърляни във времето, но ми се иска да ги събера тук. 

 

Информацията за Исландия е колосална във форума, но ще съм благодарна да ни помогнете да станем наясно кое е най-доброто за нас за тези три-четири дни.

Имаме чудесна кола с пълна застраховка - не ни плаши нито терен, нито път. 

Наясно сме, че зимата е едно, лятото - друго, но идеята е именно да уловим различието - и Северното сияние... 

Кое наистина хубаво да не пропускаме? Кое да пропуснем умишлено и да го оставим за лятно скитане? Кое е нестандартното, което би ни очаровало? 

 

Благодаря на всички отзовали се 🙂 

Връзка към коментар
преди 16 минути , Rainy каза:

Чудя се да казвам ли кога сколасахме с резервациите или да не рискувам пак да ме юркате до второто пришествие...  

Е, как кога - дали мина една година?! :haha: 

 

Нямам търпение за тази Исландия!

И желанията са ми скромни. :laugh:

Ей това да видя ще ми е напълно достатъчно:

 

23559514_1863904406970591_6617577707089992441_n.jpg

 

Източник на снимката: Wilderness Culture

 

Джакузи, питие в него и всичко останало ще бъдат екстри, които ще направят пътуването още по-прекрасно!

Да кажа, че не съм чела нищо за това пътуване - само гледам снимки и знам, че искам всичко, но … няма как да стане.

 

Не ми пречи да не спя, но дали е приемливо и подходящо през зимата да обикаляме нанякъде с колата?

  • Харесвам 10
  • Браво 2
Връзка към коментар
Преди 1 час, Mary каза:

Билети има още, че и джакузита даже! :girl_smile: 

Билети има, джакузита има, мерак има... ама финанси, че и отпуск за две основни дестинации за една година нЕма.... :girl_cray:А дестинацията за догодина е много дъългоочаквана и вече е в ход, така че Исландия остава на stand-by за друга година... 

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 6 минути , Георги каза:

Да разбирам, че и за трите нощувки това е базата, т.е. всеки ден ще излизате и ще се връщате в нея?

Точно така.

Трите нощи ще спим там и от там ще правим разходки … някъде. 🙂 

Връзка към коментар

Ще си позволя да се включа, не точно със съвети, а да ги нарека точки за размисъл. Имайте предвид, че сте през зимата и сте малко ограничени със светлите части от деня: изгрев около 10.30ч.- залез около 16.30ч.

Първият ден от пристигането по-скоро пазаруване на провизии от Рейкявик? и 1.30- 2ч. път до къщата в сняг.

Ние в къщата бяхме само за нощ, като идвахме от Geysir (част от Златния кръг), а на следващия ден в близост бяха водопадът Seljalandsfoss, Eyjafjallajökull, Skogafoss, продължихме към Dyrholaey и Reynisfjara+Vik+Reynisdrangar. Недостатък тук за вас е, че няма точно как да направите кръгче и да се върнете по друг маршрут, а ще трябва да повторите видяното от деня с каране по път 1 в тъмното.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 3 часа, Rainy каза:

няма да ходим по кръчми, и ще си пием питието в джакузито отвън 😁

:ok: Ей тук слагам хиляда завистливи иконки! И ви наричам , да имате сияние всяка нощ!

 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 54 минути , patilana каза:

:ok: Ей тук слагам хиляда завистливи иконки! И ви наричам , да имате сияние всяка нощ!

 

Оооо... много ти благодаря! Пък аз ти наричам да имаш скитанията, които искаш - и поне едно с мен!

(Сега ще ни баннат сериозните форумци за лигавене 😁)

Редактирано от Гост
Връзка към коментар

Бях пускал една карта в няколко теми (вкл. и моята) за Исландия, която бях направил в гугъл мапс за нашето пътуване, но сега от телефона не мога да я открия.

Според мен ще ви е полезна да си набележите места покрай къщата, които да посетите, за всяка забележителност съм сложил и кратка информация. Утре ще я изровя и ще я пусна и тук.

 

Редактирано от П.Кръстев
  • Харесвам 1
Връзка към коментар

@П.Кръстев - благодаря! 

 

Специално ми се иска да попитам посещавалите Исландия, има ли специални местенца, които можем да видим само зимата, а лятото нямат същия ефект - Сиянието стана ясно като наше основно желание, и са достъпни за нас? 

Връзка към коментар

Ето едно предложение от мен за този кратък период 🙂


01.02
11:40 - кацане

12:30 - взимане на автомобила под наем (дотам се стига с автобус от терминала)

13:30 - Grænavatn - малко спретнато езеро по пътя - 63°53'4.41"С / 22° 3'31.98"З 
13:45 - Krysuvi - малки гейзери, с бълбукаща кал и миризма на сяра - 63°53'44.72"С / 22° 3'9.66"З
Тук се намира и Skátalaug - минерална локва в средата на нищото. Мястото е открито и локвата е плитка, не знам дали няма да е прекалено екстремно използването и през зимата - 63°54'14.16"С / 22° 2'35.94"З

14:30 - Kleifarvatn - много красиво голямо езеро, оградено от планини и скали - 63°55'33.24"С / 21°59'51.95"З

15:30 - на пазар в "Бонус" в  - това е евтината верига супермаркети - 64° 4'20.41"С / 21°54'46.53"З (на влизане в града) 

16:00 - разходка в центъра на Рейкявик, близо до центъра може да се паркира безплатно на това място - 64° 8'50.66"С / 21°57'30.33"З

17:30 - отпътуване за Селфос

 

02.02
Златният кръг

Kerið - кратер на вулкан, запълнен от великолепно езеро, с кристални зелени води. Единствената природна забележителност, за която платихме входна такса - 64° 2'30.18"С / 20°53'12.71"З

Gullfoss - зимните снимки от този водопад изглеждат страхотно, а ако времето е ясно, тогава от горната платформа могат да се видят и планините и ледниците -  64°19'29.76"С / 20° 7'31.47"З

Strokkur - гейзерът изригва на всеки 7-8 минути, като обичайната височина на фонтана е 15-20 метра, но се случва да стигне и до 40 метра, при по-голяма активност. В търговския център на паркинга се намира перфектният магазин за сувенири, в който, уви, цените са ненормално неморални - 64°18'35.03"С / 20°18'2.00"З

Þingvellir - национален парк, в който има красиво езеро, в края на което може да се види границата между Европа и Северна Америка. Твърди се, че тектонските плочи се раздалечават с 2 см на година. Мястото е много интересно, а като капак, там е бил и първият исландски парламент, който се е провеждал на открито. Има висока такса за паркинг, може да се избегне, ако се спре на по-малък паркинг на главния път. Оттам е малко повече ходенето, не знам зимата дали е изчистено навсякъде - 64°15'21.09"С / 21° 7'49.30"З (основен платен паркинг) и  64°16'22.96"С / 21° 6'38.90"З (малко отдалечен, но безплатен паркинг)


03.02
водопадът Seljalandsfoss, зад който може да се минава по пътека. Може и зимата да не става, предполагам че всичко е заледено. Все пак е красив, ако е заледен частично ще е страхотно -  63°36'56.37"С / 19°59'37.78"З (платен паркинг)

водопадът Skógafoss, който се намира точно в подножието на небезизвестния вулкан Eyjafjallajökull. Тук при слънчева светлина постоянно се образуват дъги - 63°31'39.75"С / 19°30'44.65"З

Dyrholaey, полуостров, от който се откриват страхотни гледки във всички посоки - 63°23'57.58"С / 19° 7'37.51"З 

скалата Reynishverd, която има форма на орган - 63°24'15.03"С / 19° 2'40.52"З

Вик и скалите Reynisdrangar, които могат да се наблюдават и от двете страни на полуострова - 63°24'47.61"С / 19° 1'1.35"З (паркира се наоколо)

 

Принципно зимата не трябва да се пропускат ледените пещери, едва ли има нещо по-добро за виждане и снимане. Основните проблеми са два. Доста далече са от Селфос и цената на човек е около 300 евро. Все пак, поинтересувайте се. Аз бих отишъл отново само заради ледените пещери.

 

04.02
Селфос-Синята лагуна (63°52'53.24"С / 22°27'15.63"З)-летището

 

 

Някъде във форума има тема, в която подробно се описва явлението Северно сияние, както и ловуването му.

 

Весело изкарване и много уникални преживявания, емоции и снимки 🙂

Crystal-Ice-Cave-Skaftafell-Vatnajokull-Iceland-39.jpg

  • Харесвам 11
Връзка към коментар

ние бяхме края на януари-началото на февруари. уцелихме както snow shower време, когато ни се падаше и дневен преход с колата, така и рязко затворен път ей така насред нищото - тогава трябваше да се върнем, но имахме и супер чисто небе след тоя шауър, когато природата си засия в ярко зелено, както си му е редът 🙂
златният кръг може и да е затворен зимата. частично ще бъде със сигурност. при нас беше.

топла шапка - това е съветът от мен. температурите не са толкова чак ниски, но духа невероятно и заради това усещането понякога е като за минус хиляда 🙂 
ако ти трябват цени на хранителни продукти, дай знак и ще си изровя записките. магазинно цените не бяха уау. помня обаче, че си харесах пуловер в един нехарактерен магазин и цената му беше 1300 евро 🤪

колкото за синята лагуна - препоръчвам да вземeш сега билети, защото изведнъж и рязко изчезват. за нашето врeме нямаше - сетих се да пазарувам някъде през декември и нямаше. не че не отидохме и на място да попитаме, ама ни върнаха.
а глетчерите може да не ги гониш въобЩе Зимъска - нали е зима и всичко е в сняг, та точно тоя леден връх няма да се открои по никакъв начин от околния снежен връх. глетчери лятото гонете.

Редактирано от maik
  • Харесвам 3
Връзка към коментар
преди 2 часа, Божо каза:

Принципно зимата не трябва да се пропускат ледените пещери, едва ли има нещо по-добро за виждане и снимане. Основните проблеми са два. Доста далече са от Селфос и цената на човек е около 300 евро. Все пак, поинтересувайте се. Аз бих отишъл отново само заради ледените пещери.

Това звучи интересно, ама цената хич не ми допада...

Ще се оправдаем с времето, че е недостатъчно! :laugh:

 

А сега започвам да разглеждам всички изброени неща.

 

преди 19 минути , maik каза:

Помня обаче, че си харесах пуловер в един нехарактерен магазин и цената му беше 1300 евро 🤪

За тази цена ще се напъна да си го изплета сама! :ph34r: 

 

 

  • Смея се 3
Връзка към коментар

Програмата на @Божо е чудесна, то много фантазия няма как да приложите и без това. Поразгледайте и картата на П.Кръстев, мисля че я има в пътеводителя също - много е подробна и с по-малки и непопулярни места. С оглед на това, че вие сте доста ограничени откъм радиус на действие, мисля че ще е добре да разучите и "керемидките". Например музея на изригването на еяфятлакслйфдфдсфсдсдфдйокутл, фолк музя на Скогар също мисля, че би бил интересен. 

 

Ясно е, че основния ви приоритет на това пътуване е сиянието. И макар и да звучи перфектно да го наблюдавате от топлото открито джакузи с напитка в ръка, ви препоръчвам все пак да прочетете и темата за това как да го догоните, ако е нужно. Защото природата може и да поиска да честити рождения ден по този начин, ама не е гарантирано 🙂 Може да се наложи да покарате с колата до тъмно и ясно петно и да висите някой и друг час в нея вечер, но така е - изкуството иска жертви. Ако нещо се объркате, пишете като сте на място и ще се опитаме да измислим къде да кибичите. 

 

Пуловери има хубави и доста по-евтини, ама тия исландски овце не са от нежните и трябва да се знае, че трябва да имате силна поносимост към вълна. Не са като новозеландските мериносови, които не можеш да ги усети - груба и бодлива е вълната и разбираш че времето там и начинът на животните да се приспособят към него хич не се шегуват 🙂

 

П.С. Напитките за джакузито ги заредете от безмитния на летището. Най-евтино е, в градовете алкохолът е на невероятни цени, а ще трябва да дебнете и магазините, в които се продава. 

 

 

Редактирано от Георги
  • Харесвам 4
Връзка към коментар
преди 1 час, maik каза:

колкото за синята лагуна - препоръчвам да вземeш сега билети, защото изведнъж и рязко изчезват. за нашето врeме нямаше - сетих се да пазарувам някъде през декември и нямаше. не че не отидохме и на място да попитаме, ама ни върнаха.

Много благодаря! Подозирах, че нещо такова може да стане и затова исках да попитам. Преди време сънувах, че са свършили месеци по-рано. Откачена работа... 🤔 Чудя се, колко време да отделим за нея, т.е. в колко часа да резервираме? 

 

преди 1 час, maik каза:

ако ти трябват цени на хранителни продукти, дай знак и ще си изровя записките. магазинно цените не бяха уау. помня обаче, че си харесах пуловер в един нехарактерен магазин и цената му беше 1300 евро 

И аз ще плета като @Mary 😁 Цените - няма да те затруднявам толкова, но ако препоръчаш някои храни, ще е супер! 

 

преди 4 часа, Божо каза:

Ето едно предложение от мен за този кратък период:🙂

Весело изкарване и много уникални преживявания, емоции и снимки 🙂

Crystal-Ice-Cave-Skaftafell-Vatnajokull-Iceland-39.jpg

Много ти благодаря за детайлния план! 

 

преди 4 часа, Божо каза:

Принципно зимата не трябва да се пропускат ледените пещери, едва ли има нещо по-добро за виждане и снимане. Основните проблеми са два. Доста далече са от Селфос и цената на човек е около 300 евро. Все пак, поинтересувайте се. Аз бих отишъл отново само заради ледените пещери. 🙂

Crystal-Ice-Cave-Skaftafell-Vatnajokull-Iceland-39.jpg

На прима виста - много са далече наистина - макар че разстоянията никога не са били пречка за нас. Смущава ме сериозната цена и нуждата да се резервира тур. Ще обсъдим с Mary все пак, но може да остане за следващ път - ако и ние се влюбим, както една камара магеланци 🙂 

 

преди 31 минути , Георги каза:

П.С. Напитките за джакузито ги заредете от безмитния на летището. Най-евтино е, в градовете алкохолът е на невероятни цени, а ще трябва да дебнете и магазините, в които се продава. 

Категорично от безмитен ще бъде, но се чудех - има ли достъп за кацащи (явно има?) и дали няма да е по-удобно да напазаруваме някои неща от безмитния на Хийтроу, макар че англичаните не се славят с особено ниски цени - твоите впечатления?

 

преди 34 минути , Георги каза:

Програмата на @Божо е чудесна, то много фантазия няма как да приложите и без това. Поразгледайте и картата на П.Кръстев, мисля че я има в пътеводителя също - много е подробна и с по-малки и непопулярни места. С оглед на това, че вие сте доста ограничени откъм радиус на действие, мисля че ще е добре да разучите и "керемидките". Например музея на изригването на еяфятлакслйфдфдсфсдсдфдйокутл, фолк музя на Скогар също мисля, че би бил интересен. 

Нямаме голяма страст към вътрешни музеи, предпочитаме външните природни музеи 🙂 Иначе керемидки и нестандартни места обичаме, благодаря!

 

преди 36 минути , Георги каза:

Ясно е, че основния ви приоритет на това пътуване е сиянието. И макар и да звучи перфектно да го наблюдавате от топлото открито джакузи с напитка в ръка, ви препоръчвам все пак да прочетете и темата за това как да го догоните, ако е нужно. Защото природата може и да поиска да честити рождения ден по този начин, ама не е гарантирано 🙂 Може да се наложи да покарате с колата до тъмно и ясно петно и да висите някой и друг час в нея вечер, но така е - изкуството иска жертви. Ако нещо се объркате, пишете като сте на място и ще се опитаме да измислим къде да кибичите. 

Непременно и категорично сме готови да обикаляме - затова си резервирахме хубав джип, да не се притесняваме относно време и вятър. Няма да правим глупости, разбира се - но с удоволствие бихме гонили сиянието, ако не иска да дойде с нас на питие 🙂 Благодарност за предложението! 

преди 22 минути , Mary каза:

С благодарности за положения труд от @П.Кръстев, слагам КАРТАТА му и тук. 

И от мен! Прекрасна е!

Връзка към коментар
преди 26 минути , Rainy каза:

Категорично от безмитен ще бъде, но се чудех - има ли достъп за кацащи (явно има?) и дали няма да е по-удобно да напазаруваме някои неща от безмитния на Хийтроу, макар че англичаните не се славят с особено ниски цени - твоите впечатления?

 

Има достъп за кацащи, но кой безмитен ще е по-евтин нямам представа 🙂

Връзка към коментар

Е тва е! Веднъж да се зарадвам, че и аз ще мога да се изкажа по същество в някоя тема и всички да ме изпреварят 😭 Освен да ти кажа откъде си взех най-яката чаша за кафе с картинка на рунтава овца, с друго май няма да съм полезна 😀

  • Харесвам 2
  • Смея се 4
Връзка към коментар
В момента, Elena каза:

Е тва е! Веднъж да се зарадвам, че и аз ще мога да се изкажа по същество в някоя тема и всички да ме изпреварят 😭 Освен да ти кажа откъде си взех най-яката чаша за кафе с картинка на рунтава овца, с друго май няма да съм полезна 😀

Не виждам какво може да те спре да се изкажеш в подробности! :laugh: 

Може да добавиш къде лично на теб ти хареса най-много, къде по-малко …

Чашата с овцата съм сигурна, че и на нас ще ни хареса - давай мястото!  

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.