Прескочи до съдържание

Исландия през март за 4-5-6-7 дни


Lindt

Препоръчани мнения

преди 9 часа, Боян Димитров каза:

Има голям проблем с връщането според мене, но още по-голям проблем е, че нямате голям избор. Срещнахме едни китайци, които бяха завъртяли цялата обиколка за 5 дена и бяха изклю§ително доволни. Не знам дали да не се пробвате да направите обиколка за 6 дена. Ще претупате някои места, но ако го карате стегнато, ще видите основните забележителности, а доколкото схващам това е плана.

При всички случаи бих пропуснал Snaefellsnes Peninsulа, не защото няма какво да се види, напротив, но е някак си накриво логистично, ако се разполага с малко време и идеално за второ спокойно ходене. Ако все пак решите да включите Snaefellsnes Peninsulа, мислете за по-сериозна разходка там + основните неща от Голден Съркл, за да може ако отидете пак, да минете Юга подобаващо.

Не искам пълен кръг.  По-скоро си представям,  че на отиване към Vestrahorn ще гледаме каквото е от дясно на пътя,  а на връщане другата страна 🙂

Ако изглеждаме като китайци,  се дължи на факта, че мама от години си мечтае за Исландия и аз искам да види почти всички картинки,  които е срещала. Не мисля,  че ще отиде втори път. Ние ще отидем,  но ще правим преходи и няма да има нищо общо с тази туристическа обиколка. 

 

Отсечката от Вик до Ледената лагуна например изглежда супер интересна и като за два дни, без дори да съм задълбала в проучването.  Предполагам,  че ще нощувам 1 път във Вик,  2 пъти при Лагуната и така може и да се получи нещо.  

 

Полуостровът ми се явява резерва, а и мама не е виждала фиорд 🙂  Първо мога да открадна и събота и да имаме 7 пълни дни.  Второ имам проблем с участниците,  които са двама + нас с Жижо,  но ако дойде и 3-ти, тогава 2ма ще си тръгнат по-рано или дойдат по-късно.  И трябва да се върнем,  за да ги зарежем/вземем от летището. Така де,  с удоволствие ще напасна програма за нас и за майка ми.  Но сестра ми е абсолютен прът в колелата 😉

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

В такъв случай изглежда лесно. Просто трябва да ходите по местата на жената и по тях да се направи програмата. Само може да се укаже, че Източните фиорди са ви по-удобни от Западните. Чисто, като фиорди, източните дори са по-впечетляващи, по-стръмни и по-диви са. Дори може да срещнете рейндиърс, единствено там, доколкото съм чел. Възможно е да се направи и малко кръгче. Единият път да минете по морския път, да спите в Сейдисфьордур (на нас много ни хареса) и после да се върнете през планината (правеха го пътя, но не знам как ще е март). Вероятно можете да я свършите тази работа и за ден с по-навременно тръгване от Хьофн и спане пак там. В по-късния вариант, може да не стигате чак до Сейдисфьордур, а докато решите, че ви се обикаля. По пътя има много паркинги да им се полюбувате на фиордите.

Връзка към коментар
преди 17 часа, Lindt каза:

23/03 кацане в късен следобед и шофиране до Borgarnes. Нощувка. 

24/03 Обиколка на полуостров Snaefellsnes Peninsula. Нощувка на същото място

25/03 Пътуване до Вик, с непроучени спирки на север, отклонение до Reykjadalur, ако се движим много добре, после Келдур, Gljúfrafoss, Seljalandsfoss и Skogafos. 

За което няма време, ще се види на връщане.

26/03 Около Вик бихме се разходили сутринта, ако времето позволява. Ако не, ще отидем само до Reynisfjara Black Sand Beach и продължаваме до Ледената лагуна. Нямам идея там къде може да спим, но не виждам как може да се придвижим до Hofn, искам да спрем и за разходка до каньона, разходка при глетчера и да се насладим на поне една от ледените лагуни спокойно.

27/03 Шофиране до Vestrahorn, a после връщане до Selfoss и спиране тук там където не сме успели предния ден.

28/03 Остава ми един ден, който вероятно трябва да разпределя в плана по-горе, но не знам как, защото още не съм гледала настаняването и времето за всяка атракция. 

29/03 Golden circle, евентуално и Синята лагуна и полет вечерта. 

 

23/03 - Супер.

24/03 - Аз бих препоръчал дори повече от 1 ден, но с времето, което разполагате пак е много добре.

25/03 - Къде планувате за нощувка ? Този ден ми изглежда много дълъг и ще пропуснете нещо със сигурност. Защo не се отбиете до Rejkjadalur и след това да направите Golden Circle и да спите около Selfoss.

26/03 - Тук ще разгледате всичко до Вик и ще имате време спокойно да се разходите там, като ще останете вечерта да пренощувате.

27/03 -  Нощувате в Hofn, като на зоната между Вик и Vesturhorn може да я разбиете да й отделите 2 дни. Първо в посока Hofn, а после наобратно към Вик. Например в този ден спирате на каньона и лагуните.

28/03 - След нощувката в Hofn ще видите Vesturhorn, Викингското село а навръщане в посока Вик ще видите Hofskirkja, ще се отбиете в Skaftafell National Park, където ще видите ледниците и ще може да направите къс (или по-дълъг) трек, има различни маршрути. Има и много други места за гледане, които може да разпределите в тези два дни. Нощувка отново във Вик.

29/03 - Така за този ден остава повечко свободно време. Евентуално запълване на празнините между Вик и Синята лагуна, няколко часа релакс там, а пък ако имате свободно време имате цял полуостров за разглеждане - Reykjanes.

 

Отново ще си пробутам картата със забележителностите. 😄 Хвърлете й едно око, може да ви е от помощ да си набележите как да разпределите забележителностите в двата дни между 27/03 и 28/03 в едната и другата посока. Има и още доста места, които може да вмъкнете в другите дни, които съм описал.

 

Аз лично бих направил нещо такова ако разполгам с толкова време.

  • Харесвам 2
  • Благодаря 1
Връзка към коментар
преди 44 минути , П.Кръстев каза:

23/03 - Супер.

24/03 - Аз бих препоръчал дори повече от 1 ден, но с времето, което разполагате пак е много добре.

25/03 - Къде планувате за нощувка ? Този ден ми изглежда много дълъг и ще пропуснете нещо със сигурност. Защo не се отбиете до Rejkjadalur и след това да направите Golden Circle и да спите около Selfoss.

26/03 - Тук ще разгледате всичко до Вик и ще имате време спокойно да се разходите там, като ще останете вечерта да пренощувате.

27/03 -  Нощувате в Hofn, като на зоната между Вик и Vesturhorn може да я разбиете да й отделите 2 дни. Първо в посока Hofn, а после наобратно към Вик. Например в този ден спирате на каньона и лагуните.

28/03 - След нощувката в Hofn ще видите Vesturhorn, Викингското село а навръщане в посока Вик ще видите Hofskirkja, ще се отбиете в Skaftafell National Park, където ще видите ледниците и ще може да направите къс (или по-дълъг) трек, има различни маршрути. Има и много други места за гледане, които може да разпределите в тези два дни. Нощувка отново във Вик.

29/03 - Така за този ден остава повечко свободно време. Евентуално запълване на празнините между Вик и Синята лагуна, няколко часа релакс там, а пък ако имате свободно време имате цял полуостров за разглеждане - Reykjanes.

 

Отново ще си пробутам картата със забележителностите. 😄 Хвърлете й едно око, може да ви е от помощ да си набележите как да разпределите забележителностите в двата дни между 27/03 и 28/03 в едната и другата посока. Има и още доста места, които може да вмъкнете в другите дни, които съм описал.

 

Аз лично бих направил нещо такова ако разполгам с толкова време.

О, да, твоята карта е супер, свърши ми много работа докато уикенда си подреждах презентация с картинки, за да се ориентирам къде какво има 🙂  И на телефона я имам!

Още не е готова, само на юг е, но вече е супер голям файл, не се прикача и са невидими клипчетата и бележките. 

 

https://drive.google.com/file/d/1YLdTJyS1U3QgJ-pze48Sgx6we8YzJWmr/view 

 

Трябва днес да купя билети на отиване, че на ийзи им изтича промото и после ще мисля над нощувките. 

Редактирано от Lindt
  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Тогава отидете за 7 нощувки, за да може майка ти да види максимално много за времето. Ако останете да нощувате в Borgarnes, реално сте на фиорда Breidafjörður. За мен Западните фиорди са най-дивото място, на което съм била (изобщо) и не мога да се съглася, че не са впечатляващи. Но е факт, че са прекалено далеч, за да ги включите сега, по-скоро си струват да им отделите едно пътуване в бъдеще, там има възможности за преходи:

 

IMG_20170801_232920.thumb.jpg.084d021bd7f842db4747343a493d8c34.jpg

 

IMG_20170731_205633.thumb.jpg.2e4bb09866debdd8eb1f5a0733be2ae3.jpg

 

Редактирано от DenitsaS
  • Благодаря 1
Връзка към коментар
преди 6 минути , Gentleman Basta каза:

Билетите Лондон-Рейкявик-Лондон са закупени.

Отваряйте консервите с разложена акула, ще празнуваме!

Донесох, една кутийка да черпя тука. Половината още е налична. 95% от хората се отказват още на миризмата. Нямаш си идея за какво говориш 🙂

  • Смея се 1
Връзка към коментар
преди 2 минути , Боян Димитров каза:

Донесох, една кутийка да черпя тука. Половината още е налична. 95% от хората се отказват още на миризмата. Нямаш си идея за какво говориш 🙂

А как я съхраняваш, че това май след отваряне има неутрална миризма само дълбоко замразено в индустриален фризер 🙂

Връзка към коментар
В момента, Георги каза:

А как я съхраняваш, че това май след отваряне има неутрална миризма само дълбоко замразено в индустриален фризер 🙂

Горе долу по подобен начин. Увита е доста дебело с найлоново фолио, в една кутийка в хладилника.

  • Харесвам 1
  • Смея се 1
Връзка към коментар

Може би прочетохте, че вече си имаме билети и е време да правя истинска програма 🙂

Имаме 6 дни, 6 нощувки и ще ги прекараме само в Южната част на Исландия. Вероятно подценявам лошото време, но определихме, че над 200 км в кола дневно ще е прекалено неприятно за нашия вкус.

Въпреки изключителното ми уважение към северните народи и завистта ми за облика и живота в градчетата им, нямаме никакво желание да посещаваме Рейкявик в това пътуване. Reykjanes също ще бъде пренебрегнат. 

Първи широко отворени въпроси:

- Има ли нещо супер интересно през март на север от Златния кръг, с което можем да уплътним един ден? 

- В кои райони бихте препоръчали да нощуваме и да прекараме повече време? Наясно съм, че навсякъде е красиво, но все трябва да има места с повече възможности за 1-2 часа разходка.

- Изхранването - в неделя магазините работят ли? Има ли сьомга или някаква друга риба, на която да разчитам за бърза и вкусна вечеря? Замразени пици продават ли? 

Връзка към коментар
преди 9 часа, Lindt каза:

- Има ли нещо супер интересно през март на север от Златния кръг, с което можем да уплътним един ден? 

 

Освен Snaefellsness? Не мисля, че има. В смисъл, не че няма, но ще се отклоните прекалено много и ще стане или много път за двупосочно връщане обратно или трябва да планирате нощувка, а тогава става съвсем отделен филм. 

 

преди 9 часа, Lindt каза:

 - В кои райони бихте препоръчали да нощуваме и да прекараме повече време? Наясно съм, че навсякъде е красиво, но все трябва да има места с повече възможности за 1-2 часа разходка.

 

Освен споменатите трекове около Skaftafell, не се сещам за друго. Местата за гледане на юг са малко тип хоп-он-хоп-оф. Ако искате, можете да се разходите до катастрофиралия самолет, но не мисля че е кой знае колко живописна разходка. Около Fjaðrárgljúfur става за разходка също, споменах и за пътечката над Skogafoss. 

 

Като цяло зимата не е сезонът на трековете. 

 

преди 9 часа, Lindt каза:

 - Изхранването - в неделя магазините работят ли? Има ли сьомга или някаква друга риба, на която да разчитам за бърза и вкусна вечеря? Замразени пици продават ли? 

Бонусите си работят и в неделя: https://bonus.is/en/find-stores/ Има всякакви неща, от полуфабрикати, до нарязани шунки да се правят сандвичи за из път и т.н. Пици и пасти също. 

Връзка към коментар
преди 23 минути , Георги каза:

Освен Snaefellsness? Не мисля, че има. В смисъл, не че няма, но ще се отклоните прекалено много и ще стане или много път за двупосочно връщане обратно или трябва да планирате нощувка, а тогава става съвсем отделен филм. 

 

Освен споменатите трекове около Skaftafell, не се сещам за друго. Местата за гледане на юг са малко тип хоп-он-хоп-оф. Ако искате, можете да се разходите до катастрофиралия самолет, но не мисля че е кой знае колко живописна разходка. Около Fjaðrárgljúfur става за разходка също, споменах и за пътечката над Skogafoss. 

 

Като цяло зимата не е сезонът на трековете. 

 

Бонусите си работят и в неделя: https://bonus.is/en/find-stores/ Има всякакви неща, от полуфабрикати, до нарязани шунки да се правят сандвичи за из път и т.н. Пици и пасти също. 

Благодаря 🙂

То това ми беше идеята - да запълня 1 ден със златния кръг и 1 с нещо над него, за да спим на едно място.  Не съм точно като теб,  но ако мога да спя на 3- 4 места, а не на 6,  ще ми е по-добре. 

За целта ми трябват и някакви занимания около местата, на които спим.   

Не намерих вчера разкази за Ледените пещери.  Освен @wiliko,  някой друг бил ли е? С удоволствие ще почета впечатления, макар че сигурно ние ще отидем.  

Връзка към коментар
преди 58 минути , Lindt каза:

Благодаря 🙂

То това ми беше идеята - да запълня 1 ден със златния кръг и 1 с нещо над него, за да спим на едно място.  Не съм точно като теб,  но ако мога да спя на 3- 4 места, а не на 6,  ще ми е по-добре. 

За целта ми трябват и някакви занимания около местата, на които спим.   

Не намерих вчера разкази за Ледените пещери.  Освен @wiliko,  някой друг бил ли е? С удоволствие ще почета впечатления, макар че сигурно ние ще отидем.  

Вероятно @Tedy може да ти разкаже за ледените пещери … в картинки.

Внимавай да не си букнеш "ледена" вместо "кристална" пещера.

Така или иначе сумата е сериозна.

Връзка към коментар
В момента, Tedy каза:

Да, аз ходих и много ми хареса.  Цената беше бая солена. Движиш се в пещерата, прилазваш по леда, всичко е ярко синьо. Абе забавно е и нещо нестандартно като забележителност. 

Така описано на човек не му става много ясно. :wink: (на мен … поне. :smile: )

Pls, … снимки ...:biggrin:

Връзка към коментар
преди 21 минути , Tedy каза:

Да, аз ходих и много ми хареса.  Цената беше бая солена. Движиш се в пещерата, прилазваш по леда, всичко е ярко синьо. Абе забавно е и нещо нестандартно като забележителност. 

E, не са ли към 150 евро посещенията? Аз мисля, че няма на много места по света еквивалент, с който да се сравнява изживяването и цената съответно. 

@ven62, нямам никаква представа каква е разликата между кристална и ледена пещера. Вчера гледах разни турове, които казваха "ice cave" , sometimes called crystal caves. Конкретно ето този ми се струва кристален и евтин https://guidetoiceland.is/book-holiday-trips/blue-ice-caving-adventure

 

П.П. Поправям се, може и да има на други достъпни места. Сега ще проучвам 🙂 

Редактирано от Lindt
Връзка към коментар
Преди 1 час, Lindt каза:

E, не са ли към 150 евро посещенията? Аз мисля, че няма на много места по света еквивалент, с който да се сравнява изживяването и цената съответно. 

@ven62, нямам никаква представа каква е разликата между кристална и ледена пещера. Вчера гледах разни турове, които казваха "ice cave" , sometimes called crystal caves. Конкретно ето този ми се струва кристален и евтин https://guidetoiceland.is/book-holiday-trips/blue-ice-caving-adventure

 

П.П. Поправям се, може и да има на други достъпни места. Сега ще проучвам 🙂 

Да започна с това, че не съм ходил в никаква пещера - нито ледена (снежна), нито кристална (ледена)

Бях букнал тур в кристална пещера, но поради затоплянето на времето (средата на март) пещерата се беше стопила. Предложиха ми тура да го заменят с такъв в ледена пещера. Самите организатори обясниха, че изобщо не е едно и също. Доколкото разбрах едното е просто дупка в снега, който на места се е превърнал в лед от затоплянето и последващото застудяване. Докато другата (кристалната)  пещера е почти изцяло от лед. И този лед изглежда много красиво и благодарение на проникващата светлина, и на водата, която минава през пещерата. … Нещо такова.

Ето два линка:

https://adventures.is/iceland/day-tours/ice-caves/into-the-glacier/

 

https://adventures.is/iceland/day-tours/ice-caves/crystal-ice-cave/

 

От една и съща компания са, така че ако им звъннеш или им пишеш биха могли да ти обяснят подробности.

 

  • Благодаря 1
Връзка към коментар
  • 3 месеца по-късно ...

Аз освен да докладвам докъде сме стигнали с подготовката, пък може да получа някой ценен съвет 😉

 

23.03 - кацане в 18:30 и взимане на малка количка от blue rental. Голямо терзание беше с тази кола, защото ние нищо не разбираме, а шофьорът ни отказва да се учи как е кара джип точно в снежно-ледена държава. За мое спокойствие прочетох поне 5 коментара в полза на това решение и изтормозих @Георги. Тъй като сме в сезона, в който още няма трева, но веротно няма и много сняг, има вероятност за пясъчни бури, така че сме с пълна застраховка. 

Настаняване в Arabær Holiday Home срещу скромните 150 евро за 4 човека.  Евентуално трябва да вместим пазаруване и надявам се, сияние, в този ден. 

24.03 Виждаме 2 от най-красивите водопадa Seljalandsfoss и Gljúfrabúi Waterfall, Urriðafoss, торфените къщички в Keldur, големите лавови и мъхести полета, и накрая около час разходка през каньон Fjaðrárgljúfur, ако е възможно. Нощувка в подножието на водопад и базалтови скали Foss a Sidu.

Настаняване в Hamrafoss Holiday Home за 220 евро.

25.03 Две ледени лагуни, глетчери и ледници, тюлени и черния водопад в национален парк Ватнайокул. Ако ни остане време, ще видим и викингското село и черните дюни при планината Vestrahorn в този ден. 

Guesthouse Birkifell 200 евро

26.03 Тук вече си пролича, че 6 дни не са ок за Исландия - хем не стигат за обиколка, хем проклетата алчност да видиш още и още ти пречи да правиш мързелив план. Търпях, търпях, но когато ми затвориха каньона и се оказах без разходки, не издържах и претоварих програмата, за да вместя полуострова със странно име. 

Та в този ден следва да се шофира от Хофн до Brautarholt със спирки на пропуснатите места като Dyrhólaey и Reynisfjara Black Sand Beach, Skógafoss и каньона около него Fimmvörðuháls. 

Нощувка с топличка вана на верандата в South Central Country-Apartment само за 129 евро.

27.03 Златният кръг до Snorrastadir Farm Holidays в Rauðamelur, където сме 2 нощувки за 380 евро. 

28.03 Обиколка на полуостров Snaefellsnes , като изобщо не знам кои неща ще можем да посетим, така че ако някой ми направи наготово план, ще е супер. 

29.03 Полетът ни е в 19:30, а и предстои Брекзит същата вечер, та може и да позакъснее 😉 Тук също не знам какво да правим. Да се разходим из Рейкявик и Рейкянес, да спираме по пътя, да отидем в Синята лагуна или поне някое басейнче. Последните 3 нощи имаме джакузи, но може би трябва да вместим истинска баня с исландци..? 

 

Нещо сериозно пропускаме ли? Някой някакви препоръки и идеи? 

Благодаря!

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Аз ще ти копирам наготово нещо, което писах на Амели за Snæfellsnes: Някои от основните забележителности са планината Kirkjufell с водопадите, живописното село Arnarstapi със скалната арка, плажът с колонията тюлени Ytri-Tunga, черният плаж Djúpalónssandur, лавовото поле Berserkjahraun. Главен град е Stykkishólmur, има и една много известна черна църква, но не съм била там, казва се Búðakirkja. Според мен не пропускайте разходката в Рейкявик, ако искате басейн с исландци, отидете в кварталния Vesturbæjarlaug: https://visitreykjavik.is/vesturbaejarlaug, наблизо е и най-известната сладоледаджийница в града (защото по принцип след басейн се яде сладолед и/или хот-дог) - Ísbúð Vesturbæjar. 

  • Харесвам 2
  • Благодаря 1
Връзка към коментар

Между другото, с оглед на надутите цени в лагуната съм с две ръце за басейна. Сякаш експлоатират примирението на хората, че "отивам в Исландия, знам че е скъпо" и гледат да щавят цени, които са просто неадекватни. 

 

2011 мисля, че струваше около 20 евро

2015 ми е струвало 35 евро на човек

2019 в момента е минимум 50 и то в извън пиков час, повечето ги гледам над 100. 

 

Така че ако не ви тегли особено към лагуната, пропускайте и това е. Беше доста яко първия ти сблъсък с Исландия малко след кацането да е топване в гореща вода със сюреалистични цветове, докато навън брули сняг, но всяко нещо си има цена и лагунците според мен пресолиха манджата. 

  • Харесвам 5
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.