Прескочи до съдържание

дневник Иран -моето пътуване за 30 дни


Botko

Препоръчани мнения

преди 14 часа, iaia_mama каза:

Харесва ми, интересно ми е и ще следя разказа. Благодаря за споделеното 🙂
Както разбирам, пътуването е приключило преди едва няколко дни. Т.е. съвсем актуални са цените, които съобщаваш. Но току-що, ей така, от любопитство хвърлих едно око на един, че после и на още един валутен калкулатро - 10 000 риала и на двата ми излизат не по 13 ст, а по 40-41ст. На какво се дължи този скок на риала, можеш ли да кажеш, моля?

Прочети в началото описанието ми за валута и различието между официален/банков и "черен" курс.

Валутния калкулатор ти дава  официалния курс! 

Реално това е курс който НЕ се ползва на улицата.

Той е приблизително 48 500-50 000 риала за евро.

Давам ти един пример.

Ако решиш да дадеш 15 евро или банкнота от 20 евро за застраховката на летището,а тя струва 14. Връщат ти ресто не в евро ,а в  риали.Но на базата 50 000 за 1 евро.

Ако решиш да си извадиш туристическа иранска разплащателна карта  за да я ползваш в Иран.Обменената от теб валута ще се превалутира пак по официален курс в риали.Банките работят с държавно определения курс.

Действителността е с 3 пъти разлика в посока обезценка на риала.

 

Прибрах се на 9 ноември.

За 1 месец движението на риала на "черния" пазар беше 150-155 000 риала(15 000 томана) за 1 евро.

За реално следене на уличния курс ползвах bonbast.com.

Дава актуална информация по часове и събира инфо от бюра и сарафи.

Примерно днес курса е около 142 000 риала за Евро.Сиреч за 1 седмица от както съм се прибрал,иранската парична единица е поскъпнала с 10% към еврото.Но това е неОфициален курс.Който обаче пък е улично използван,ползва се от бюрата/сарафи или от търговците(вкл.на злато).

Има сходно със ситуацията в България през края на 80-те години.

  • Харесвам 5
  • Браво 1
Връзка към мнение
  • 1 месец по-късно ...
На 19.12.2018 г. в 22:00, ruwenzogy каза:

Кое според теб е най-доброто време за пътуване по твоя маршрут?

Пролет.Седмица след Норуз за да се избегне "лудницата" около празника.И да се съчетае пролет и зеленина с планини със сняг по високите места и по цветното в долините.Жегата все още не е така жестока в пустинята Лут и Персийския залив.В Исфахан е вероятно речното корито да има вода и мостовете да са във водни отражения. Разсъждавам така!.Аз имах възможност единствено есента в такъв дълъг период и все пак търсих умерени температури на по топлите места.Разпитвах и местните.Категорични са за март-април. Има един плюс есента...пазарите са пълни с плодове и зеленчуци ,но това не е от решаващо значение,защото в Иран хапване има достатъчно 😉 Хубаво е да се оглеждат периоди в които липсва празници и почивни дни,защото местните обичат да пътуват и транспорта тогава е труден ,да намериш свободни места за автобуси,самолети и специално...влак!

  • Харесвам 7
Връзка към мнение
преди 7 минути , Botko каза:

Пролет.Седмица след Норуз за да се избегне "лудницата" около празника.И да се съчетае пролет и зеленина с планини със сняг по високите места и по цветното в долините.Жегата все още не е така жестока в пустинята Лут и Персийския залив.В Исфахан е вероятно речното корито да има вода и мостовете да са във водни отражения. Разсъждавам така!.Аз имах възможност единствено есента в такъв дълъг период и все пак търсих умерени температури на по топлите места.Разпитвах и местните.Категорични са за март-април. Има един плюс есента...пазарите са пълни с плодове и зеленчуци ,но това не е от решаващо значение,защото в Иран хапване има достатъчно 😉 Хубаво е да се оглеждат периоди в които липсва празници и почивни дни,защото местните обичат да пътуват и транспорта тогава е труден ,да намериш свободни места за автобуси,самолети и специално...влак!

Благодаря. Аз преди 4 години, когато ходихме попаднах точно на Нуруза, естественобез да знам. И тогава си казах точно същото - една седмица след Нуруза. Сега искам почти твоя маршрут с начало Машад и край Исфахан, но да водя и детето. Иран ми е категорично в топ 3 и винаги го препоръчвам на всеки. 

Весели празници.

  • Харесвам 5
Връзка към мнение

Оги, аз също бях по време на Нуруз, но не съм имала проблеми в намирането на места за рейсове, заведения, настаняване. Даже се радвам, че видях празника, нещата, които слагат и как го празнуват. Може да е от полза на някой да иде по това време, да почувства един автентичен празник преди ислямизацията. Имаше малко опашки по магазините последния ден, толкоз.

 Долу на Залива пак е топло, как да не е, особено за жена с дълги ръкави, панталон, шал... Според мен ако жена иска да се наслади на Залива, трябва да е макс до февруари. Но пък на север ще е хладно, то угодия няма...

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.