Прескочи до съдържание

Мини Балкани 2 - / Словения и Хърватска/


ruwenzogy

Препоръчани мнения

преди 29 минути , ruwenzogy каза:

Този предпоследен ден ме интригуваше с етно селото, което бяха посещавали Пламена и компания, и затова го и бях включил в програмата, Но като гледам това си е един нов хотел / при това и не евтин/, който е в етно стил, а основната сграда е построена като замък. При положение, че и в планината Мъглич не можем да направим нищо, май деня се обезсмисля....                                          

Мен ако питаш и в Требине няма нищо, но хора различни. На мен Станишич ми хареса, но да, нещо такова е, спирка за почивка и 1 час.

 

Връзка към коментар
преди 54 минути , ruwenzogy каза:

Имаш ли някаква информация за каньона Мртвица, например откъде се тръгва и колко се върви.....

Мртвица не е ли за другата тема?

 

От село Меджуречье се тръгва, практически съвсем малка отбивка от главния път между Подгорица и Колашин.

Каньонът обаче е доста дълъг - 8 км. И го дават за 6 часа да се мине целия с отиване и връщане. Но интересни места има и в началото на пътеката, преди самия каньон за кратка разходка. Навсякъде пише, обаче, че е доста объркващо и няма почти никакви табели за това място.

Ето тук намерих по-подробна информация:

https://www.discover-montenegro.com/mrtvica-canyon/ 

Редактирано от master_of_germs
Връзка към коментар
преди 2 минути , master_of_germs каза:

Мртвица не е ли за другата тема?

 

От село Меджуречье се тръгва, практически съвсем малка отбивка от главния път между Подгорица и Колашин.

Каньонът оаче е доста дълъг - 8 км. И го дават за 6 часа да се мине целия с отиване и връщане. Но интересни места има и в началото на пътеката, преди самия каньон за кратк разходка. Навсякъде пише, обаче, че е доста объркващо и няма почти никакви таели за това място.

Ето тук намерих по-подробна информация:

https://www.discover-montenegro.com/mrtvica-canyon/ 

Аааа , за тази тема ще бъде, ако ме усещаш накъде бия.  Гледах страхотни снимки. Много е яко. Сигурно е объркващо, но до моста и още малко натам сигурно ще отидем... Два часа мога да отделя...

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
На 30.11.2018 г. в 9:58, ruwenzogy каза:

 

            

 

Ден 11 - Требинье – Фоча – Биелина - 380 км / 6,30 часа

                Посещение - Тиентище/Мъглич /1ч./ , Етно село Станичиши /1ч./

 

Ден 12 - Биелина – Крушевац – Панчарево - 570 км / 7 часа

                  Разглеждане Крушевац / 1 час/

Промяна в програмата за последните два дни....

 

Ден 11 - Требинье – Никшич – Подгорица – Морача – Мойковац - 220 км / 4,30 часа

                       Разглеждане - Подгорица /2ч./, Каньон Мртвица /2ч./, Манастир Морача /1ч./ Биоградска гора и езеро /2ч./

 

Ден 12 - Мойковац – Беране – Нови Пазар – Капаоник – Ниш – Панчарево - 500 км/ 8 часа

 

Включвам Подгорица тук, и тъкмо ще отпадне от другата обиколка .

 

 

 

  • Харесвам 1
  • Браво 1
Връзка към коментар

Хубаво е, че си сменил програмата за последните два дни. Вече е много по-човешка😉.

Това диагонално минаване през Босна щеше да бъде адски бавно и твърде ненужно.

Иначе съм съгласен с мнението на @giafil, че силно, ама много силно подценяваш адриатическото крайбрежие и неговите забележителности. По час-два на градове като Пула, Опатия, Риека, Шибеник, Трогир, Задар и т.н..... та ти докато намериш място за паркиране и ще трябва да тръгваш за следващия🤨.

А нека не забравяме и факта, че си с малко дете, което гледа нещата по коренно различен начин от нас възрастните и това невероятно търчане не знам как би му се отразило.

@mary_shery е споделила, че за Сплит например 5 часа стигат. Съгласен съм с нея. По принцип е така. И аз бях там долу-горе толкова. Видях всичко каквото трябва, но в мен е останало някакво чувство на неудовлетвореност. Сякаш хем съм бил -  пък хем не съм бил🙄

Аз искам да ти задам друг въпрос. Ти си пътешественик. Пътувал си страшно много. Имаш много по-голям опит от може би всички нас взети заедно, които уж ти даваме някакъв акъл. Ясно е, че това нито ти е първото, нито ще ти е последното пътешествие из Балканите.

Защо се опитваш да нахвърляш толкова много неща в толкова малко време?

 

 

 

 

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Ами аз така си пътувам. Ти беше написал по-напред  "чек пойнт" турист. Как да стигна до Истрия, до където се пътува 2 дни, и да я оставя за друго ходене,

Не съм убеден колко пъти ще обикалям Балканите. Факт е, че вече остарявам, а не съм ги обходил никак даже. Няма гаранция, че и за в бъдеще ще ги обикалям толкова често, въпреки желанията ми.  По скоро бих увеличил дните на пътуването, отколкото да планирам връщане. И на мен ми се иска да видя всичко, но ми се струва, че много от нещата са еднотипни.  Например градчетата в Истрия - Копер, Пиран, Пореч, Ровин.... и затова да не ни е скучно ще разгледаме само едно....Опатия май също ще я заменя може би с Мотовун. В Риека, Задар и Сплит ще нощуваме, така че може да ги разглеждаме и цяла нощ.  За Трогир ми е малко времето, но няма как. Гледам да има разнообразие. Но все пак най-големия ми проблем наистина ще бъде с паркирането.

А и Желанията на Сиси....   Но трябва да свиква. Като баща си.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
  • 1 месец по-късно ...

Да, прав си, че някои от нещата ще бъдат еднотипни. Така, че може би наистина по-добрият вариант е да изберете обекти по ваш вкус и малко по-набързичко.

А за обикалянето не се знае. Когато бях за пръв път в Албания си мислех, че никога повече няма да бъда в тази държава, а още на следващата година бях там и то два пъти😄.

--------------------------------------------------------------------------------------

Понеже по новогодишните празници минах през някои от местата, които си отбелязал, да споделя малко впечтления.

1. Сръбски средновековен манастир "Манасия".

Ако искаш през първия ден да разбиеш пътуването на части, ти препоръчвам сръбския средновековен манастир "Манасия". Това е едновременно манастир и огромна крепост. Намира се малко над Парачин и отклонението от магистралата е около 25км. 

Разбрах за това място от една случайна карта на сръбските манастири. Това е много странно с оглед на факта, че съм голям любител на Балканите. Така, че пускам една снимка, за да популяризирам мястото😀.

IMG_8859.JPG.98c5e2a29233b725ce2db8eb6b95808b.JPG

2. Катедралата на Джаково също е хубава, но с оглед на всички катедрали, които предстои да видите не знам, дали по-добрият вариант не е малка почивка в Славонски брод, с разходка из крепостта, центъра или по река Сава.

3. Крепостта "Велики Табор" изглежда впечатляващо, но само отвън. Отвътре е много, ама много семпла. Реално няма нищо. Не знам дали минахме метър или това е постоянна практика, но ние не платихме вход. 

4. Замъкът "Тракошчан" е страхотен. Все едно си се пренесъл сред "Баварските замъци" на Лудвиг II. Има хубави колекции, а езерото и природата са много красиви, като има възможност за пълна пешеходна обиколка на езерото. Това място заслужава да му се отдели достатъчно време.Входът е 40 куни.

5. Вараждин - много красиво и приятно градче. Крепостта му на практика е точно копие на Велики Табор. Влизането в двора е безплатно. Плаща се само ако се изяви желание да се влезе в музея към нея. Центърът на града също е много хубав и заслужава да му се отдели време. Градът има и една друга голяма забележителност и това е ..... гробището😄, където има страхотни градини, а някои параклиси и мавзолеи са малки произведения на изкуството. Като гробището на Загреб, но доста по-просторно и много по-зелено. Въпреки, че това едва ли е подходящо място за малко дете🙄

 

 

 

 

 

 

Редактирано от Radnev
  • Харесвам 6
Връзка към коментар
  • 2 месеца по-късно ...
  • 1 месец по-късно ...

Оги, незнам кога ще кача снимки от нашето пътешествие, а знам че подготвяш твоето 🙂
Ако представлява интерес за теб, ти предлагам да включиш едно място, което се намира по пътя между Сплит и Имотски.

Пускам линк с информация:

https://www.total-croatia-news.com/item/13332-a-closer-look-into-croatia-s-8th-unesco-world-heritage-site-stecci

 

GPS: 43.515783, 16.927571 това са координатите на мястото.

 

За да разгледате дупките и стечките, ще ви отнеме не повече от половин час. Те са буквално на пътя.

 

 

 

viber image 2019-05-08 , 12.20.51.jpg

Редактирано от Banditka
  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.