Прескочи до съдържание

Work & Travel /"бригада"/


Препоръчани мнения

в друга /неуместна/ тема бях задала въпрос за тази програма, @akair и @П.Кръстев бяха любезни да се включат с отговор, но наистина е по-добре да е на отделно място, в случай че има и други хора, които могат да споделят опит и ценна информация

 

основните принципи на програмата са ми ясни, фактически ме интересува доколко са реалистични възможностите да се изкарат пари, които да покрият началните разходи, да се попътува в рамките на седмица-две, и финално да остане някаква сума, която да е в помощ за студентските разходи /такси, бординг и тн/; дотук от бегли разговори с вече ходило момиче в последните две години чух за спечелени суми от порядъка на 15-18 хил.долара, което, честно казано, ме изненада, доколкото виждам работни оферти от типа 9-11 долара на час, но явно става дума за наистина усилен /дано не и непосилен/ труд на минимум 2 места и никакво пътуване

 

та всякакви съвети или мнения ще ми бъдат от полза, наистина 🙂

 

 

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 29 минути , antea каза:

в друга /неуместна/ тема бях задала въпрос за тази програма, @akair и @П.Кръстев бяха любезни да се включат с отговор, но наистина е по-добре да е на отделно място, в случай че има и други хора, които могат да споделят опит и ценна информация

 

основните принципи на програмата са ми ясни, фактически ме интересува доколко са реалистични възможностите да се изкарат пари, които да покрият началните разходи, да се попътува в рамките на седмица-две, и финално да остане някаква сума, която да е в помощ за студентските разходи /такси, бординг и тн/; дотук от бегли разговори с вече ходило момиче в последните две години чух за спечелени суми от порядъка на 15-18 хил.долара, което, честно казано, ме изненада, доколкото виждам работни оферти от типа 9-11 долара на час, но явно става дума за наистина усилен /дано не и непосилен/ труд на минимум 2 места и никакво пътуване

 

та всякакви съвети или мнения ще ми бъдат от полза, наистина 🙂

От къде да започна... много зависи от целите на "бригадира" и най-вече работата, която се намери.

Ако целта е изкарване на много пари  - най-добре е да се иде в Аляска, там няма много много къде да се харчие и се работи в места тип консервни фабрики, където заплащането е високо. Парите по-горе може да са реални, но задължително с работа на 2 (или повече) места, без почивка (или максимум 1 ден на седмица) и 100% без пътуване. Затова споменавам Аляска - от там билетите до места в останалата част на САЩ са скъпи и обикновено хората, които са там не мърдат много много. Максимум да си вземат връщане от Ню Йорк и да останат там няколко дни преди прибирането към България.

 

Моята цел беше различна - исках да поживея 4 месеца в САЩ, като парите които давам за програмата, реално и тук щяха да бъдат изхарчени за толкова време. Намерих си работа на Лонг Айлънд, на около 30 минути с влак от Манхатън. Работил съм само на едно място, не съм си търсил втора работа. Имах включена квартира и храна и работех по 5 дни на седмица, като всеки почивен ден бях в Манхатън. Последните 15 дни преди връщането наехме кола и обиколихме Бостън, Ниагара и Вашингтон. Върнах се с доста покупки, включително и качествена DSLR камера, поръчана от Амазон със статив, втори обектив и т.н. (все още я използвам!) Можеш да се досетиш, по този начин не се изкарват пари 🙂 

Мой приятел, който беше с мен се върна с прилична сума пари, но без кой знае какви покупки, без ходене всеки уикенд до Манхатън (мисля, че ходи само 2-3 пъти за всичките 4 месеца), но и без втора работа.

Имаше румънци, които успяха да си намерят и втора работа в града, но трябваше да пътуват всеки почивен ден и да си комбинират програмите на двете места. 

 

В заключение - ако се търси баланса, със сигурност може да се върнеш с повече пари отколкото си дал за програмата и да успееш да направиш някакво 7/10-дневно пътуване преди връщането към България. За тази цел е хубаво да работиш в малко градче, където няма къде да харчиш много пари. Популярно място е Кейп Код - място с много засилен туризъм през лятото, където се търси работна ръка. 

 

Не се сещам за друго, ако имаш конкретни въпроси - стреляй 🙂 

 

 

П.С. Кофти трик на тези програми е, че билетите до мястото, където ще се работи, задължително трябва да се вземат през агенцията. Дори да видиш билет за 400-450 евро, ще трябва да го купиш същия през UsitColours, Integral или там каквито други има на цена 40-50% над тази, която може да се намери.

 

Друго важно нещо е, че може да се спестят добри пари от първоначалната такса ако си намериш работа самостоятелно, без тяхно съдействие (както направихме ние)

Редактирано от П.Кръстев
  • Харесвам 5
  • Благодаря 1
Връзка към коментар

Всичко е много относително. Зависи от това в кой щат се позиционираш ( съответно какво ще бъде заплащането), типа на работа ( огромна разлика има например между изкарването на пари като сервитьор/ка и помощен персонал в кухнята на някой ресторант), от това дали си склонна да работиш на две места, какъв тип кавртира/настаняване ще можеш да си намериш.

Моят опит е много положителен от такъв тип бригада (две поредни години), макар и преди 15 години да е било. Първата година, при работа на две места успях да си покрия разходите за заминаване, тези за заминаване следващата година и малко спестени средства. Втората година, но и заплащането беше по-добро си направих двуседмична обиколка - Бостън, Ниагара, Ню-Йорк, Лондон и бях спестил още малко пари. 

 

Ако работиш на две места, по 12-13 часа на ден, при заплащане в диапазона 10-11 долара на час, при спестовен режим на живеене, за около 4 месеца ще можеш да спестиш пари за едно седмична ваканция и евентуално да си покриеш разходите за заминаване. 

 

Редактирано от sasho_n2
  • Харесвам 1
  • Благодаря 1
Връзка към коментар

Докато живеех в САЩ две девойки на мои приятели , по различно време караха бригади там и имах преки наблюдения.

Едната - с една работа, купони събота и неделя ... успя да си покрие разходите и да се върне без пари и без никакви пътувания из страната.

Втората - една работа но с много овъртайм часове ( които ги заплащат по 1.5 или х 2 ) , без никакви разпускания по време на 4-те месеца работа. Тя успя да попътува доста , пообиколи много места и се върна и с прилична сума  след изплащането на първоначалните разходи, около 8-9 х.долара.

 

Та, според зависи от студента и мотивацията му.

  • Харесвам 3
  • Благодаря 1
Връзка към коментар
преди 44 минути , П.Кръстев каза:

Друго важно нещо е, че може да се спестят добри пари от първоначалната такса ако си намериш работа самостоятелно, без тяхно съдействие (както направихме ние)

би ли споделил например как се търсят работни оферти самостоятелно?

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 10 минути , antea каза:

би ли споделил например как се търсят работни оферти самостоятелно?

С приятели/познати които имат опит и вече са ходили веднъж. 

Аз първата година отидох по този начин, като втората работи си намерих на място с много усилено търсене. Втората година, нямах проблем вече - бях при същите работодатели. 

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 55 минути , funny каза:

Докато живеех в САЩ две девойки на мои приятели , по различно време караха бригади там и имах преки наблюдения.

Едната - с една работа, купони събота и неделя ... успя да си покрие разходите и да се върне без пари и без никакви пътувания из страната.

Втората - една работа но с много овъртайм часове ( които ги заплащат по 1.5 или х 2 ) , без никакви разпускания по време на 4-те месеца работа. Тя успя да попътува доста , пообиколи много места и се върна и с прилична сума  след изплащането на първоначалните разходи, около 8-9 х.долара.

 

Та, според зависи от студента и мотивацията му.

а работа от какъв тип позволява овъртайм?

 

значи дотук схващам, че ако е за изкарване и спестяване, най-удачният вариант за момче е работа на север, във фабрика, относително тежък труд, без излишни движения в посока развлечения /"каторга" тип /

 

варианти, в които ставаш спасител на басейн или късаш билетчета в amusement park, след което си купуваш няколко чифта маратонки, отразяваш 5-10 мача на любими отбори и правиш кратко трипче нанякъде, почти гарантирано включват родителите ти да доплатят за цялото удоволствие

 

правилно? :grin:

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Работа по комплексите, където всичко е уредено е доста оферта. Не е робски труд, живуркаш си само с една работа и парите са горе долу ОК.

 

Обаче за мен 4 месеца робски труд да видя Ню Йорк и да се върна с малко повече пари, отколкото бих изларал в БГ не си заслужава.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Въпросната девойка работеше като камериерка в хотел. Там, поради недостиг на персонал, правеше около 30-35 часа седмично овъртайм. Да, работният и ден беше 10-12 часа, отделно работеше и съботи/недели, понякога и в двата почивни дни, но тя си беше преценила възможностите да се справи. Отделно, част от спестяването идваше от там , че им раздаваха "купони" за храна на работещите там от сорта на 4-5 долара на ден и се хранеше в столовата на хотела.

Иначе при тях имаше и момчета , някои на работа в пералнята на хотела, други разнасяха допълнителни легла, завивки и слагаха разните му там машини за пречистване на въздуха по стаите ( но нямам идея как се казваше длъжността)

 

ПП. Информацията ми е от преди 7-8 години и може да има различия в законодатеството по плащане на овътайм сега.

Редактирано от funny
  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 42 минути , antea каза:

а работа от какъв тип позволява овъртайм?

 

значи дотук схващам, че ако е за изкарване и спестяване, най-удачният вариант за момче е работа на север, във фабрика, относително тежък труд, без излишни движения в посока развлечения /"каторга" тип /

 

варианти, в които ставаш спасител на басейн или късаш билетчета в amusement park, след което си купуваш няколко чифта маратонки, отразяваш 5-10 мача на любими отбори и правиш кратко трипче нанякъде, почти гарантирано включват родителите ти да доплатят за цялото удоволствие

 

правилно? :grin:

Относно намирането на работа - както каза @sasho_n2, с хора, които вече са ходили на бридага и имат връзки с работодатели. 

 

В разиграния от теб сценарий, не мисля че е задължително доплащането от страна на родителите. Много зависи от харчовете през почивните дни. Истината е че, ако момчето има желание да се върне с пари - ще се върне с пари със сигурност. 

 

П.С. Почти всеки тип работа, която се предлага по тези програми, позволява оувъртайм. Най-доброто е професия, която включва бакшиши - камериер/сервитьор. 

 

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Тук ще се включа и аз, защото тази Work&Travel програма беше най-доброто ми решение евър.  Аз отидох последна година магистър, което ме направи и малко по осъзната и мъдра може би, защото бях на заветните 24. Както казаха всички нещата са много относително, но почти навсякъде където плащат повече и местата за настаняване са по-скъпи - ако работиш само 1 работа, почти невъзможно е да изкараш пари и да попътуваш.

 

Много добре плащат на Мартас Винярд, Нантъкет и на Кейпа, но наистина трябва да си бачкаш яко и да си много упорит в търсене на втора работа и на квартира. Аз бях на Мартас и заминах с най-обикновена оферта за работа в супермаркет. В последствие се хванах да работя и в кухня, където ми даваха много овъртайм + 1 път в седмицата ходих да помагам с някакви финансови неща на една мадама, която ми плащаше кеш, много добре. Предимство е да рабтиш в кухня, защото спестяваш пари от храна.

 

Равносметката е, че с много здраво бачкане, но не за сметка на купони(влизаш в режим машина и съчетаваш всичко с много малко сън), изкарах около 13-14к USD. Не съм работила работи с бакшиш даже, който се водят за най-доходни, но пак бях много доволна. След 1 година, като си върнеш и данъците ти идват още немалко доходи, които някак си вече си забравил. 


След 4 месеца як труд, с най-добрата ми приятелка заформихме едно едномесечно пътуване из цяла Америка и беше незабравимо. Така изкарани пари се харчат много сладко. Върнах се с едни прилични 6-7к USD, които покриват 2-3 пъти разходите по заминаванетп, но най-важното беше, че видях толкова много места, за който бях мечтала, което беше и главната цел на моето ходене. 

За мен, даже и да не изкараш много пари, само заради възможността да пътуваш си струва отвсякде!!!

 

  • Харесвам 12
  • Браво 3
Връзка към коментар

В Аляска няма само работа в консервни фабрики - има хотели и цялостен туристически бизнес. С риск да прозвучи сексистки, работа във фабрика за риба може и да бъде отвъд възможностите на доста крехки девойки - седене по цял ден в хладилник, на негативни температури и  работа със сурова риба. Но това идва с компенсиране между 15 и 20 долара на час. 

Отделна тема е колко и какви забавления има в Аляска - не са малко и не са евтини - места за харчене на пари има 🙂

Втора работа - дори и самите студенти следва да обикалят ресторанти, супермаркети, кина,... И да питат за втора работа. Няма ограничения, стига да е легална работа.

 

за пари - проверете федералния минимум (май е 7.25). Някои щати има собствени минимални заплати. Но това също е публична информация. Останалото са сметки (без кръчмар) 🙂

  • Харесвам 6
Връзка към коментар

сещам се за онази тема с бакшишите в САЩ, в която недоумявах как е възможно традиционно да съществува такава система, но сега пред перспективата за работа в хладилник и сурова риба намирам бакшишите за просто очарователна възможност 😃

  • Харесвам 1
  • Смея се 7
Връзка към коментар
преди 13 минути , antea каза:

сещам се за онази тема с бакшишите в САЩ, в която недоумявах как е възможно традиционно да съществува такава система, но сега пред перспективата за работа в хладилник и сурова риба намирам бакшишите за просто очарователна възможност 😃

Освен ако не е работа като сервитьор в голф клуб пълен с богати евреи - тогава бакшишите са нулеви, казвам го от личен опит 🙂 Обяснението - ако един член на клуба оставя по-голям бакшиш от друг, то той би получил по-добро обслужване, което няма да е справедливо, при положение, че плащат една и съща годишна такса...

  • Харесвам 3
  • Смея се 1
Връзка към коментар

Преди време бях пускала пътепис за Аляска и си спомням, че @Worldismine писа, че е бил 3 лета на бригада там, в Денали, и е с прекрасни спомени.  Така че ако някой се интересува конкретно от Аляска - вероятно може да го пита.  А от мен - Аляска е май най-прекрасното място, на което съм била.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Аз бях три лета в САЩ - от 2002 до 2004, в Ню Джърси, Флорида и за кратко в Роуд Айлънд. Наблюденията ми са лични и от много мои приятели и колеги от университета. В тези години съм чувала да се изкарват от порядъка на $5,000 до $12,000, за повече не знам, но сигурно е възможно ако работата е по-тежка и по-високо платена, и може би ако са там за повече от 4 месеца. 

 

Официалното  заплащане преди 16 години варираше от $6 на час до към $9-10. Ние работехме на места където винаги е имало бакшиши (когато все още повечето плащания бяха кеш и хората оставяха бакшиши) и реално изкарвахме между $ 10 и $17 на час. 

Зависи в кой щат си, но началото и края на сезона не бяха толкова натоварени, и се работеше от 6 до 8 часа, в най-натоварените месеци - по 10 -12 часа на ден. Само втората година работих по 14 часа за около 2 месеца. Почивните дни варират между 1 и 2, като цяло е гъвкаво и имаш толкова, колкото поискаш. 

 

Не сме пътували, и през ум не ни е минавало! Посещавахме само големите градове - Бостън, Ню Йорк, които бяха на близо, или местни забележителности (Атлантик Сити). Последната година ураганът Иван ни принуди да направим малка обиколка на Флорида и това беше пътуването :). 

 

Сега нещата сигурно са по-различни, но според мен това е един хубав опит и си заслужава, за който има желание да опита. Не е нужно да е непосилен труд и тежка работа, има различни възможности 🙂

Редактирано от Травеолани
  • Харесвам 8
Връзка към коментар

Топ местата в САЩ за изкарване на повече от прилична сума с “бачкаторска работа” са в Масачузетс :

1. Нантакет , МА

2. Мартас Винярд, МА -30%

3.Чатъм , МА -50%

 

Хората се шегуват ( с основание) , че Нантакет е мястото , където милионерите косят тревата на ливадите на милиардерите. Студентите, ако не са изкарали 150- 200$ дневно, не броят , че са ходили на работа.

Лошата новина е, че няма никакви квартири . Всички местни отдават стаите за настаняване през еър бнб на петорна цена. Ако се намери нещо , ще е доста мизерничко за 1000-1200$  месечно за легло в стая за няколко човека.

Съвета ми е да се отиде на някои от тези места , но задължително с осигурена квартира предварително . 

 

П.п. Няма робски труд по тези ширини , всеки работи с удоволствие и усмивка . Една работа стига за покриване на разходите, а от втора работа ,остават 2-3к $ месечно, това за начинаещи. Разликата с тези, които заминават за н-ти път е, че вече с два пъти по-малко часове изкарваш сумите,които си изкарвал с две работи през първата година.

 

Най-доходните студентски позиции са : чистене на къщи , градинарство и помощник сервитьори ( food runner & busser) . Няма никакъв шанс да си сервитьор, освен ако не си работил няколко години подред и си  по-добър от останалите ( това за Нантакет)

 

  • Харесвам 8
  • Благодаря 1
  • Смея се 1
Връзка към коментар

Инфо от 2016-та.

Дъщеря ми работи в Аляска в магазин - не намери втора работа, но имаше овъртайм. В почивните дни правеха разходки с рантакар, а накрая ходиха до Денали, Йосемити и Сан Фанциско. Върна се с няколко хиляди, но не много. 

Тези, които изкараха над 10К, работиха на 2 и повече места /не задължително в консервни фабрики/, живееха аскетично и не пътуваха. Имаше и такива, които нищо не изкараха - с по-малко работа и повече харчове.

Дъщеря ми е щастлива, че е преживяла всичко това и твърди, че Аляска е Раят на земята, мечтае някога отново да се върне там. Според нея втора работа може да се намери, ако се отиде рано /м. май/. Върна се много променена и пораснала. Моето лично мнение е, че тази програма е изключително полезна за младия човек, без значение с колко пари ще се върне.

Междувременно, ставките бяха повишени и в други щати, така че вече Аляска не е най-скъпо плащащият щат.

 

  • Харесвам 8
  • Благодаря 2
Връзка към коментар

Синът ми също работи по тази програма две години поред в Аляска, преди 10 години. Пребиваваше при един и същ работодател в туристическия бизнес.  Още първият път си намери втора работа - в кино. РАботеше много часове, с един почивен ден без втората работа, но накрая остана две седмици за пътуване. 

Връщаше се с някаква мизерна сума, но за сметка на това едва ли остана местенце там, което да не беше посетено. Някои от снимките на @Rumiana от Аляска ги имаме и ние- не с нейното качество, разбира се. Национален парк 'Денали " бе оръшкан отвсякъде, включително  полет с малък самолет над най - високия връх в САЩ.

Живееха 8 български студента в една къща и бяха спретнали кооператив. Моят син разполагаше със служебен бус , а две от девойките работеха в кухня. Та всички се хранеха с храната от кухнята, която превозваха с буса.:grin: Отделно разходките около Феърбанкс.

Не мисля, че парите трябва да бъдат целта пред децата ни, когато се включват в тези програми. Онова, което виждат там, няма как да го научат от друго място. Моето момче взе живота си в собствени ръце там.

В следващите години имах щастието да посрещна в София настойникът му на Дреджа, който буквално го беше осиновил  и шефката на атракцията, която беше на почивка в Гърция със семейството си, но се отбиха в България да се запознаем.

Де да бях сега студентка на до 26 години...

 

  • Харесвам 9
  • Благодаря 1
Връзка към коментар

много съм благодарна, че толкова хора споделиха личен или на децата си опит, в общи линии ми се поизбистря картинката - при всяко положение позитиви има, и то много - дори и само заради възможността да попътуваш със собствени пари, всъщност и на мен много ми се иска да съм имала такава възможност когато някога си съм била студентка

 

@patilana

Цитат

Не мисля, че парите трябва да бъдат целта пред децата ни,

 

при равни други условия не бих оспорила горното твърдение; но непразно във въпроса си уточних защо ме интересува иначе неудобния въпрос "колко се изкарва" - тази програма е една от възможните опции за дофинансиране, когато изчисляваме приблизително съвкупни разходи за алтернативни опции за образование, и ми се щеше да знам доколко достоверна е като възможност

  • Харесвам 4
Връзка към коментар

Никак не е неудобен въпроса с парите, защото мотивите на всеки са различни за еднакви дейности и са достойни за уважение като такива. 

Ако говорим за финансиране на студенство в България е напълно възможно да се изкара и цяла година без пилеене. Ако студентът е в чужбина, според мястото му ,пак би могъл да покрие наем или изхранване, или някаква такса  за малък период от време. 

Когато синът ми беше там, две филипинки се бяха записали да продължат обучението си в университета в Анкъридж, където не е толкова скъпо, колкото в другите щати. Или поне по онова време не бяха така високи таксите. 

  • Харесвам 4
Връзка към коментар
37 minutes ago, antea said:

тази програма е една от възможните опции за дофинансиране

Познавам не един и двама души, които с програмата си дофинансираха обучението в AUBG. Макар таксите да са скромни, на фона на други американски университети, бяха/са солена сума за българската действителност. Интересно е какво влияние оказват мотивацията за висок успех (което е път към отстъпки в таксата за обучение) + работа лятото в САЩ - за осигуряване на останалата част и джобни.

 

Аляска през лятото е едно от най-интересните преживявания, които някой (не) може да си представи...

Редактирано от akair
  • Харесвам 4
  • Благодаря 1
  • Замислям се 1
Връзка към коментар

И аз не мисля, че студентският стаж в Америка трябва да се използва основно да се трупат пари, а по-скоро за да се опознае един нов начин на живот, култура, общество и т.н., както и да се пътува и да си практикува и подобри английския език. Мисля, че и това е добра възможност един млад човек да стане по-самостоятелен и да реши какво иска от живота.


Аз лично съм бил веднъж на подобен стаж в далечната 2001 г., казвам стаж, защото не ми е по вкуса социалистическия термин бригада. Останах със супер впечатления! Наеха ме в детски лагер в градчето Бърбън, недалече от Сейнт Луис, Мисури. Бях лагерен съветник/camp counselor. Даваха ми всяка седмица една група деца, 8-10 максимум и аз им организирах програмата, сутрин ги събуждам, водя ги на закуска, после ги разпределям по разписание - стрелба с лък, риболов, плуване, конна езда, и т.н. Следва обяд, следобедна програма, вечеря, песни край лагерния огън и в 22 ги пращах в спалнята. На 3 седмици ми даваха една седмицa без деца, когато само трябваше да следя за реда на полето за миниголф или езерото за риболов. Oрганизираха турове до близки ферми, до увеселителния парк Six Flags в Сейнт Луис както и тур на града. Изобщо беше голям кеф! Най-готиното лято през живота ми! Единственият недостатък беше, че лагерът се оперира от Salvation Army, т.е. благотворителна религиозна организация и всяка неделя ходехме в близката баптистка църква, а около лагерния огън все ги избиваше на религиозна музика, но на мен не ми пречеше толкова. Имаше само още трима чужденци освен мен - 3 момичета - 1 от Ямайка, 1 от Нидерландия и 1 от Украйна. Тази от Ямайка си падаше много религиозна и странеше от нас, но с украинката и холандката си паснахме веднага и бяхме винаги заедно. И до днес поддържаме връзка и сме приятели, както и с някои от американците. И до сега ме поздравяват за рождения ми ден във фейсбук някои от тези мои колеги от 2001 г.  


Ето го и въпросният лагер

 

Тъй като Армията на Спасението е благотворителна организация не плащат много, прибрах се само с около 1600 долара, но за сметка на това ми поеха самолетните билети, вкл. вътрешните полети от Ню Йорк до Сейнт Луис, нямах никакви разходи за жилище и храна, тъй като живеех в лагера и на тръгване директорът на лагера ми подари лаптоп Тoshiba, което си беше голяма радост за мен и първият ми компютър. След стажа в лагера останах 2 месеца в Канзас Сити при приятели, които живееха там и поработих малко в местно заведение подобно на Subway, а през почивните дни се мотаех из целия щат. Но, като казвам поработих, разбирайте по 3-4 часа на ден, само за натоварените часове, без да се преработвам. Успях да видя и Чикаго, както и Ню Йорк, освен Сейнт Луис, Канзас Сити и разни други малки градчета и ферми за цялото ми пребиваване. Посещавах също лекции по история и политика в University of Missouri като слушател докато бях в Канзас Сити да придобия по-добра представа за американската образователна система. Установих, че наистина се адаптирам бързо, не усещам никаква носталгия и съм готов за имиграция. А, това беше много важно, защото едно са мечтите да живееш в друга страна, но съвсем друго е реалната ситуация. В Канзас се запознах на едно парти с българин и българка от Благоевград, които само не се разплакаха като разбраха, че съм от България и по всичко си личеше, че много им липсва родината, близките, храната, баниците и какво ли още не и нямаха търпение да се приберат у дома. Тогава им се чудех на акъла, защото аз вече планирах как като се върна веднага ще започна да подготвям постоянната си емиграция от България в Канада и затова ги помислих  за тотално изтрещели, но сега от дистанцията на времето съм много по-толерантен и разбирам, че хората са различни и не всеки се чувства комфортно далече от обичайната си/родна среда, така че го имайте и това предвид. Затова мисля, че подобни стажове са много важни, защото ти помагат да опознаеш себе си. Така че, аз съм силно ЗА работните програми в САЩ!

Редактирано от Crazy Horse
  • Харесвам 9
  • Браво 1
  • Замислям се 1
Връзка към коментар

А това занимание беше по програмата W&T или по някоя друга програма? Не знаех, че религиозни организации могат да се включват...

Иначе и стаж е неточно, защото не е по специалността на повечето участните. По-точно е програма за културен обмен. Интересно от къде и как се е наложило "бригада".

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 3 часа, akair каза:

Интересно от къде и как се е наложило "бригада".

Остатък от соца. Тогава като ученици и студенти ходехме на "бригади" (не в Щатите, разбира се, а в България :smile3:) - основно в селското стопанство, но също и в разни консервни комбинати и в строителството.  В общия случай не се заплащаше почти нищо, или някакви символични суми (10лв. за 2 седмици бригада).

Редактирано от Фичо
  • Харесвам 2
  • Замислям се 1
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.