Прескочи до съдържание

Work & Travel /"бригада"/


Препоръчани мнения

Както Айнщайн казва - всичко е относително. Аз съм била 4 поредни лета в Щатите по тази програма и успях да пътувам и да спестявам пари. Първата година бях в Лос Анджелис. Плащането беше добро, защото минималната заплата в Калифорния е по-висока от другите щати. Но и стандартът е много висок. Работих на 2 места, но парите там се топяха. Пътувах само до Вегас и около Лос Анджелис. Разстоянията бяха големи и времето се накъсваше. Все пак върнах парите по заминаването и спестих малко.

Следващите 3 години бях в Ню Джърси, където работих само на 1 място, но по 16-17 часа на ден, 6 дни в седмицата. Беше изключително изморително, но за мен беше обосновано. В почивния ден ходехме до Ню Йорк, Атлантик сити, Филаделфия, Вашингтон. Ходехме по концерти - Мадона, Елтън Джон, Марая Кери, Колдплей, Дейвматюс бенд, Бон Джоуви. И петия месец правехме големите пътувания - Хаваи, Пуерто Рико, Ниагара. Ходихме едната година в Аржентина, Чили и Мексико. Другата в Тайланд, Япония. Беше вълнуващо! Изключителен опит, необходим на младите. 

Доколкото чувам вече не се изкарват такива пари като преди. Работодателите масово наемат студенти за по 40 часа на седмица. Не повече. За да не плащат овъртайм. Но идеята на програмата изконно е друга. Не е да се пестят пари, а да се трупа опит. И точно така го правеха масово другите  националности, с които работех - венецуелци, сингапурци, дори и поляците.

Бих се върнала да го изживея отново дори и да се върна само с вложените пари! 🙂

  • Харесвам 7
  • Благодаря 1
  • Браво 1
Връзка към коментар
преди 1 час, Фичо каза:

Остатък от соца. Тогава като ученици и студенти ходехме на "бригади" (не в Щатите, разбира се, а в България :smile3:) - основно в селското стопанство, но също и в разни консервни комбинати и в строителството.  В общия случай не се заплащаше почти нищо, или някакви символични суми (10лв. за 2 седмици бригада).

Сигурно си ходил само на бригади в София.😀 На нас на бригади из страната ни даваха доста прилични пари. Проблемът беше, че все трябваше с част от тях да подпомогнем държавата ни я заради сушава година, я заради друга измишльотина. Който не иска да направи дарение - проблеми с училище, комсомол и т.н. Обаче дори и така се прибирах след двуседмична бригада с по 70-90 лв., докато майка ми работеше цял месец за 120 лв.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 6 часа, akair каза:

А това занимание беше по програмата W&T или по някоя друга програма? Не знаех, че религиозни организации могат да се включват...

 

Всъщност, да, работата в летен детски лагер е част от програмата Work and Travel. Фирмата, която ползвах предлагаше освен стандартните опции сам да си намериш работа или те да ти намерят в разни увеселителни паркове, ресторанти, хотели и т.н. трета опция - Camp USA, работа в детски лагер. Тогава таксата за влизане в програмата беше символична, мисля, че платих около 400 долара само. Но, ме предупредиха, че няма и да направя много пари, защото работата е почти доброволна, набляга се на културния обмен в този случай, но за сметка на това ти поемат транспортни разходи, настаняване и храна. Условието бе да се знае английски на по-високо ниво като това го проверяват с писмен тест и устно интервю с представител на Camp USA, Минах и двете без проблем и реших да приема първата оферта. Предполагам и религиозни органиции могат да са в програмата, при условие, че реално работата е в лагер, а не в църква. 
Ето страницата на Camp USA в Ейре за да се придобие представа.
https://www.campusa.ie


А, иначе мисля, че е добре да се изкарат повече пари от 1500 долара, но 15 000 за мен е нереално много за първо лято в Америка или за да стане трябва да се работи като луд, а не това е целта на тази програма. Аз бих работил в някой увеселителен парк, примерно, но не бих се забил на конвейр да пакетирам риба в Аляска. Къде е културният обмен ако си робот от сутрин до мрак?

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 2 часа, mililia каза:

Сигурно си ходил само на бригади в София.😀 

Не, в София сме били на бригада само в Полиграфическия комбинат и много малко  около София - например бране на зеленчуци в района на Негован. 
Бригадите ни основно бяха в провинцията - около Пловдив и Пазарджик, около Русе, около Шумен и Търговище, в района на Сандански и Петрич, също така в Перник. 
Това през годините някъде между  1978-88.
 

Редактирано от Фичо
Връзка към коментар
преди 22 минути , Фичо каза:

около София - например бране на зеленчуци в района на Негован. 

Точно там се "хвъргахме" с домати, а после стачкувахме, че са ни взели червеното знаме и са го дали на друг клас.

Или май първо стачкувахме, пък после се хвъргахме. Едно ли беше ...

  • Харесвам 1
  • Смея се 2
Връзка към коментар

Подкрепям казаното по-горе, че в зависимост от целите, могат да се спестят доста пари или изобщо да не се спестят, но придобитият опит, цялостното преживяване, пътуванията, които направихме, си заслужават всеки един час труд. Вярно е и че там, където има бакшиши, хората се връщат със значително повече пари.
Искам само да дам една идея за размисъл. Аз бях едно лято на бригада в САЩ и след това едно лято в Ирландия. При 55 ч. средно работа на седмица в САЩ и 39 ч. в Ирландия, от Ирландия се върнах с повече пари. И на двете места не съм вземала бакшиши. 

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

това, за което говори @Crazy Horse се нарича Camp Exchange и не е обвързано с условие да си студент, според сайта, през който можеш да се запишеш "Възнаграждението, което инструкторите получават в края на програмата, е в размер на $1500 – $1600. ", и абсолютно съвпада с неговото описание 🙂

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
  • 10 месеца по-късно ...

с молба към @stanislavpp и @Pepi Popova, както и към всеки друг, който има поглед по тези въпроси - синът ми си намери сам оферта в Нантъкет, предимно офис-работа във фитнес-клуб, предлагат му 15$ на час, и отделно собственикът на клуба го свърза с мениджъра на една пивоварна за втора работа тип barbacking, там още не са стигнали до определяне на заплатата; това обичайна, ниска или висока часова ставка е за този район, предвид високия стандарт на живот и обичайно доста по-високите цени на всичко там?

Връзка към коментар

@anteaКой е фитнес клуба , този на WestMoor ли ?


Пивоварната е само една

https://www.tripadvisor.com/Attraction_Review-g29527-d285581-Reviews-Cisco_Brewers-Nantucket_Massachusetts.html

и е топ топ  мястото на острова за посещение , барбек е супер позиция , аз бих я приел без да се замислям ( предполагам че часовата ставка ще е много ниска 2-5$ на час, но ще наваксва с бакшишите и ще създаде супер контакти)


Сина ти има ли осигурена квартира?

 

15$ е общо взето почти минимума на Нантакет и съвсем нормална стартова заплата , работа има много , квартирите са  жестокият проблем заради AirBNB.. 

 

Не се притеснявай за сина ти , идване на Нантакет с осигурена квартира е като удряне на джакпот , причините са много...

Освен това само сезонните българи всяка лято грубо са 500-600 човека , други 250-300 живеят целогодишно, няма по safe място в цялото САЩ , най-високият медиан на стандарта сред курортите , обявен през 2012г субективно за the best island in the world от Nat Geo ,

https://boston.cbslocal.com/2012/05/21/nantucket-dubbed-best-island-in-the-world-by-national-geographic/amp/

също толкова субективно и най-добрият хотел в САЩ и топ 20 в света - the Nantucket Hotel...

 
БТВ идваха преди няколко години и направиха малък репортаж https://www.btv.bg/video/shows/btv-reporterite/videos/btv-reporterite-amerikanskata-mechta.html

 

Вече (бившето) CEO на Гугъл Ерик Шмидт чрез фондацията си ReMain Nantucket  е главният спонсор на българското училище 

в  Нантакет.

 

Островът си има своите проблеми, но човек може да ги усети едва като стане семеен и му се родят деца,  а дотогава Нантакет  няма алтернатива като място за неквалифицирана  работа никъде из САЩ..

  • Харесвам 3
  • Благодаря 1
Връзка към коментар

много ти благодаря! 🙂 точно Cisco e, фитнесът е друг обаче

 

квартира засега няма, но явно е време за сериозно търсене, дано имат късмет с приятелите си, някакви идеи как да подходим? примерно да търсим българи там, които евентуално дават под наем?

Връзка към коментар

Надявах се да е WestMoor Club, защото те осигуряват хаузинг и винаги има българи работещи там.

 

Само една идея имам - групата Nantucket seasonal and year round rentals във ФБ, да я следи не само ежедневно, но да поства всяка седмица , че “ J1” student търси housing for the summer season” , докато някой не му пише обратно на лично ...Доста българи имат къщи и предлагат “нелегален”  хаузинг до 4 човека в стая или стая в мазе. Мазе да не ви плаши много, в нормалните къщи, мазетата са най-луксозната част на къщата - киносалони, библиотеки, боулинг зали, зали за игри, винарни и т.н. По-обикновените хора обаче са ги оборудвали на едно-или двустайни апартаменти .

 

 Цените в последните години вървят около 250-300$ седмично на човек в стая с още няколко човека. Ако извади късмет и някоя баба му предложи самостоятелна стая за 350-400-450$ седмично, изобщо да не се замисля и да я взима...

  • Харесвам 2
  • Благодаря 1
Връзка към коментар
преди 12 часа, antea каза:

с молба към @stanislavpp и @Pepi Popova, както и към всеки друг, който има поглед по тези въпроси - синът ми си намери сам оферта в Нантъкет, предимно офис-работа във фитнес-клуб, предлагат му 15$ на час, и отделно собственикът на клуба го свърза с мениджъра на една пивоварна за втора работа тип barbacking, там още не са стигнали до определяне на заплатата; това обичайна, ниска или висока часова ставка е за този район, предвид високия стандарт на живот и обичайно доста по-високите цени на всичко там?

На мен ми звучи добре това заплащане като за лятна работа, а и освен това е офис работа. 
За квартирите - все ще намери някъде една стая. Да попита основния работодател дали може да ми помогне с намиране на квартира.  

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
  • 4 седмици по-късно ...

Извинявам се за късното ми включване, но съм отворила прозореца, имах работа и после съвсем съм забравила. 

15 долара на час е приемливо заплащане за острова. Работата във фитнес ми звучи приятна, няма да е на жегата или да се изморява много с физически труд. Най-важно е часовете да са удобни, за да може да се съчетава с втората работа. Брат ми 2ра година работи barback в Nantucket и заплащането е 13 долара на час + 30% от бакшиша на бармана, което е повече от идеално. Пак много зависи от самото заведение, даже от самият бар, защото първата година бар-бекваше на вътрешен бар, където нямаше много работа, докато отвън на терасата потока беше много по-голям.  3-4 долара взимат сервитьорите, но за бар-бек е малко. 

Проблемите с хаузинга всяка година са все по-сериозни. Каквито и подходи да се сетите - пробвайте - българи там, фейсбук групи, препоръки, крейглист - от всякъде може да изскочи нещо. Съветвам да не се подценява проблеми, защото много познати изгоряха. В повечето случаи правиш компромис, но всеки, който е заминал на бригада, за да работи, знае, че ти трябва просто едно легло и топла вода. Успех с търсенето и ако има място в къщата, където брат ми спи, ще пиша на лично! 

  • Благодаря 1
Връзка към коментар

благодаря ти много и на теб, @Pepi Popova :smile: нещо работата обаче се закучи, преди няколко дни фитнесът се извини, че имал проблеми и не можел да наема сега, но пък се почувства длъжен да натиска яко мениджъра на пивоварната, който обаче е на някакво пътуване и ще се обади като се върне.... по-горе @stanislavpp беше споменал друг клуб, на който синът ми писа също, но и там employment мениджърът е на пътуване до края на седмицата, явно сезонът е такъв на острова; междувременно във фейсбук групата за квартирите не одобряват присъединяване на нови хора, та не може и запитване да се пусне, изобщо мъртва хватка за момента, пък дано се наредят нещата някак в близките дни, че сроковете си текат

Връзка към коментар
  • 3 седмици по-късно ...

аз се включвам, не защото мога да помогна, а да споделя как се развиха нещата при сина ми за Нантъкет - някакви ужасно протяжни кореспонденции и интервюта близо месец и половина, три намерени сигурни работи, и финално се оказа, че нито един от тези бизнеси не бил eligible да му подпише Placement Agreement Form, отделно и че трябваше сам да си търси настаняване, което се оказа абсолютната мисия невъзможна и това го демотивира да търси нови работодатели; 2 дни преди крайния срок да си представи индивидуалната оферта, един негов състудент му предложи място за спане там, ама като няма подписана оферта за работа, за какво му е квартира.... та се метна на офертите от агенцията, оня ден беше на интервю, и този път уж били ги наели в едно градче на Кейп Код, та сега от там чака да му пратят офертата и някакъв линк за квартири

 

някакви мнения за този район, как е за работа? 🙂

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Стандарта е с 50% надолу от Нантакет , което си има и някои позитиви обаче . Няколко хиляди българи живеят там целогодишно , разстоянията са сравнително големи и ще му се наложи да повърти доста с колелото , ако има две работи . 

  • Благодаря 1
Връзка към коментар

такава голяма разлика при малкото разстояние, което ги дели? ами това не звучи зле, разходи с 50% надолу, а заплата само с 10... ще видим де, най- много да не покрие разходите по заминаването и да го броим за "магеланстване" :grin:

Връзка към коментар
преди 22 часа, Цвете каза:

Имам молба да ми посочите сайтове, където могат да се търсят жилища под наем в Ocean city, MD. Благодаря!

Цвети, имам познати, които евентуално могат да помогнат, но питат къде ще работи, за да се ориентират за района. Градът е голям и се отдавали под наем над 10000 жилища според тях. 
Малко на изуст им казах, че става въпрос за няколко месеца с J1, но вярвам за студентката става въпрос 🙂

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Още е малко рано, но аз ще пусна със сигурност синовете си по такава програма, защото чужд език се учи най-добре в езикова среда. Ако може безплатно да упражняват англиският и в същото време да се учат на труд и да пътуват, няма нищо по добро от това! Някой знае ли каква е минималната възраст от която някой може да се кандидатира по подобна програма?

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.