Прескочи до съдържание

Пътешествие в ЮА - Еквадор и Колумбия


mililia

Препоръчани мнения

Между Пасто и Меделин е вътрешен полет и няма да ви проверяват паспортите, освен да сверят снимката.

На излизане от Колумбия не ви гледат печата, а директно сканират паспорта. Ако тези на сухопътната граница не са ви ги сканирали на влизане или по някакъв начин вкарали в системата, може и да имате проблем на излизане от страната, защото се водите нелегални. Имиграционните по никакъв начин не могат да разберат колко време сте били в страната, да не би да сте повече от разрешеното, дали няма някаква полицейска сводка за вас и т.н. Проверете задължително на летището в Пасто това.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Като подреждах нашето пътуване в Колумбия и Еквадор, намерих една рускиня ,омъжена за еквадорец, с туристическа агенция,  с която преговарях за сухопътно преминаване на границата от Кито към Ипиалес.

И тя ми обясни, че на границата много се чака, но те, можели да минат / щяхме да сме с нея - гид, мъжа и-шофьор/ с колата, през място, което е нелегално. Ама, на наша отговорност.Представих си, как ни арестуват в Колумбия и, естествено, че този вариант, даже, не го помислих и се отказах от сухоземното преминаване там.

Така че, местните си циркулират през други места, не през официалната граница, за да не чакат по опашки.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Ние минахме тази граница съвсем легално, само, че в обратна посока. Отне ни около половин час самото преминаване. Взехме споделено такси от Ипиалес до границата, сложихме си изходни печати, преминахме около 100 метра до еквадорската митница, поставиха ни входните печати и взехме споделено такси до автогарата в Тулкан. Нищо сложно. Иначе това за печатите на групата и аз си го помислих, но се въздържах от коментар, защото не съм сигурна дали този вариант също не е съвсем в реда на нещата, нищо, че аз не го знам. Иначе еквадорци и колумбийци така си минават, с лична карта, нещо като в ЕС при нас, но за нас не знам дали е редно, още повече, че в самолета на влизане в Колумбия се попълва митническа декларация. Групата ще каже.

Връзка към коментар

Да, имат споразумение не само м/у двете страни, ами и още няколко. Така е и в Югоизточна Азия също. Но ние сме с други паспорти и със сигурност паспортът трябва да бъде въведен в системата им. На граничните пунктове трябва да има сканиращи машинки, по вътрешните летища може и да няма, ама там няма как да дойдеш директно от чужбина. Наистина може този вариант да си е напълно нормален за там и някъде другаде по трасето да получат печат, а може и да са им сканирали паспортите, просто да не са сложили печат. Да не говорим, че в началото и вземаха отпечатъци, сега не знам как е. Тази митническа декларация е само за влизане, не играе роля при излизането.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
2 minutes ago, AlexandraKo said:

Аз като гледах за самолетните билети, от Пасто нямаше директен полет за Меделин, беше със стоп в Богота.

 

Може! ✌️Аз разбрах, че ще летят от Пасто до Меделин, но напълно е възможно, аз да не съм разбрала правилно!

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 51 минути , AlexandraKo каза:

Като подреждах нашето пътуване в Колумбия и Еквадор, намерих една рускиня ,омъжена за еквадорец, с туристическа агенция,  с която преговарях за сухопътно преминаване на границата от Кито към Ипиалес.

И тя ми обясни, че на границата много се чака, но те, можели да минат / щяхме да сме с нея - гид, мъжа и-шофьор/ с колата, през място, което е нелегално. Ама, на наша отговорност.Представих си, как ни арестуват в Колумбия и, естествено, че този вариант, даже, не го помислих и се отказах от сухоземното преминаване там.

Така че, местните си циркулират през други места, не през официалната граница, за да не чакат по опашки.

При настаняване в някои от хотелите ни гледаха  и искаха печата за влизане.

Връзка към коментар
преди 18 минути , AlexandraKo каза:

Аз като гледах за самолетните билети, от Пасто нямаше директен полет за Меделин, беше със стоп в Богота.

 

то все е вътрешен полет без паспортен контрол

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 1 час, DaBo каза:

Да, имат споразумение не само м/у двете страни, ами и още няколко. Така е и в Югоизточна Азия също. Но ние сме с други паспорти и със сигурност паспортът трябва да бъде въведен в системата им. На граничните пунктове трябва да има сканиращи машинки, по вътрешните летища може и да няма, ама там няма как да дойдеш директно от чужбина. Наистина може този вариант да си е напълно нормален за там и някъде другаде по трасето да получат печат, а може и да са им сканирали паспортите, просто да не са сложили печат. Да не говорим, че в началото и вземаха отпечатъци, сега не знам как е. Тази митническа декларация е само за влизане, не играе роля при излизането.

До колкото разбрах, изобщо не са спирали на границата. За митническата декларация, да, де, те сега влизат в Колумбия, не излизат.

Връзка към коментар
преди 2 часа, neuromancer каза:

то все е вътрешен полет без паспортен контрол

На всички вътрешни полети(4 бр.) си искаха паспорта. Друг е въпросът дали гледаха печата.

Връзка към коментар

Вероятно сте минали границата на опашката за колумбийци и затова нямате печати. В Лоунли Планет пише, че на тази граница задължително има печат за влизане и престой 90 дни.

 

 

Редактирано от stanislavpp
Връзка към коментар
Преди 1 час, zory каза:

На всички вътрешни полети(4 бр.) си искаха паспорта. Друг е въпросът дали гледаха печата.

кой иска паспорта, на гишето на авиокомпанията да види билета дали е твой (тоест важи всеки документ за самоличност) или гранична полиция?

Връзка към коментар

Леле, какви ужасии сте написали! 

 

Да ви кажем, че вече сме съвсем легално в Колумбия, както и съвсем легално излезли от Еквадор. 

Само за сведение: Въпреки, че минахме границата и на Еквадор и на Колумбия, без да ни бият печати, границата минахме по царския път. Просто между пунктовете има мост, по който минахме с колата. По пътя имаше насядали много венецуелците, има палатки на червения кръст и когато кажеш, че отиваш в Ипиалес никой не ти бие печат, а ти махат да вървиш. Вчера всички знаехме, че прелетявайки с колата през граничния пункт не е ок, но решихме, че ще се оправим. Е, оправихме се. Утре продължаваме. 

Все пак да минеш границите на Еквадор и Колумбия така наречено "нелегално" не е толкова страшно, но губиш ценно време, за да оправиш нещата. Това за минаването на границата през някакви странични пътища, не мисля, че някой що- годе разумен човек ще направи и е доста пресилено. На границата няма бариери, граничари или каквото и да е, че да не можеш да минеш. Просто минаваш и толкова. 

Колумбийците бяха супер любезни обясниха ни какво да направим, че даже да не плащаме глоби. Е имаме един ден закъснение в програмата, ама пък и емоции, които остават незабравими. 

Мисля, че този проблем се получава с доста туристи, та никой тук не ни прие за престъпници, а напротив съдействаха ни. 

Все пак не правете като нас и си търсете печатите в паспортите. Що се отнася за минаването на границата от Еквадор до Ипиалес с цел да се види църквата печати не ви трябват. Те трябват, за да ви качат на самолети дори за вътрешни полети. Ако нямате полети, ще го разберат едва накрая и вероятно ще се наложи плащане на глоба.

В крайна сметка всички сме добре, в добро настроение и с поводи за смях, когато всичко приключи. 

А аз исках нещо уникално и никога не правено преди и го получих - озовах се нелегално в Колумбия. 

 

  • Харесвам 16
  • Браво 4
  • Смея се 5
Връзка към коментар
преди 9 часа, neuromancer каза:

кой иска паспорта, на гишето на авиокомпанията да види билета дали е твой (тоест важи всеки документ за самоличност) или гранична полиция?

На чекина и на секюрити проверка та.

Връзка към коментар
преди 11 часа, zory каза:

На всички вътрешни полети(4 бр.) си искаха паспорта. Друг е въпросът дали гледаха печата.

Както е на нашите летища. Но далеч по досадно е в хотел Ибис-снимат страницата с печата за влизане. В мол ми искаха паспорта за покупка на джапанки. А на едно малко летище ни правиха проверка и след кацане.

Връзка към коментар

Е, всичко е добре, когато свършва добре! 😉 Сега вече може напълно легално да се наслаждавате на Колумбия! 🤗

Явно има някаква особеност на тази граница и е добре да се знае за бъдещи пътувания.

Редактирано от DaBo
  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 8 часа, mililia каза:

...

А аз исках нещо уникално и никога не правено преди и го получих - озовах се нелегално в Колумбия. 

 

Аз съм ефрейтор от запаса на Гранични войски.

Само ми се върнете тука и ...

----------------

Велики сте!

Приятно изкарване на всички

 

  • Харесвам 1
  • Смея се 2
Връзка към коментар
На 18.02.2019 г. в 21:08, Emil Chakalov каза:

Та както Емилия писа сега сме в Пасто.Първи сблъсък с Колумбия не особено приятен.Пасто за мен е едно градче,в което ако не ти се налага да идваш както е в нашия случай,за да летим оттук утре,по-добре е да го пропуснеш.Преди малко с Наско ходихме да си зареждаме картите за интернет и момчето каза да прибираме телефоните в джоба и най-добре да хващаме пътя за хотела.

Е,има и добри страни.Растителността в Колумбия е много повече в сравнение с Еквадор,има много цветя по къщите,храната за вечеря беше добра,специално ни купиха и донесоха бира,защото в няколко заведения,които гледахме алкохол не се предлага.

Няколко снимки,които показват малка част от действител остта.

 

CEE813D8-7876-478A-B136-07B0CA5BB0DA.jpeg

555C2E2E-548C-425B-B866-632E6E4EBF28.jpeg

21252965-5B8D-4B02-96B6-BDA59166A169.jpeg

BD51681F-BB18-4E74-B681-8A5551B80EC4.jpeg

D61666D6-6ACD-46CD-A239-5765CC783DC0.jpeg

D33A9B78-C8F9-4C68-87A0-0C63042AA3D4.jpeg

Като че ли взе да ни харесва Пасто,затова решихме единодушно да останем още една нощ тук за сметка на Херико.

  • Харесвам 4
  • Смея се 1
Връзка към коментар

И още няколко снимки от чудесното 

Guatape и El Penon 

IMG_20190221_111238.thumb.jpg.0418ddad38b6ba2bb5ed5315b066d02b.jpgIMG_20190221_101122.thumb.jpg.ace3f40336d5f3f3e3eb3e3daab2bf79.jpgIMG_20190221_063647.jpg.7346bb241cbf812ffbd20443eab2236b.jpgIMG_20190221_072518.thumb.jpg.5f96da0ee9f4a5f6258d8ca2187a28e2.jpg

 

Изненадите при нас нямат край... Тръгнахме за Jardin, но неведомите пътища на съдбата, ни заведоха в Jerico. 

Бяхме решили градчето да отпадне от плана, поради закъснението, което направихме заради нелегалното ни пребиваване в Колумбия 😂, но съдбата не го позволи и неочаквано дори и за самите нас се озовахме в Jerico. 

Преди това преминахме през ей такива гледки

IMG_20190221_175153.thumb.jpg.a1a763403c7e9b9b65d80237c00aaf9e.jpg

IMG_20190221_174921.thumb.jpg.195aabd4a4374a4675fd64dbb4d1c24f.jpgIMG_20190221_175117.thumb.jpg.28ab46a32ef257066f8aa7e3426771e2.jpg

 

А преди това карахме по някакви черни пътища из гората/джунглата, не знам как е по правилно да се каже. Ядохме в едно крайпътно заведение чудна плешка супа, печена наденица, сладки банани и нещо завито в листо. 

Прецапахме и едно градче, на което забравих името, но със много стръмни улички 

IMG_20190221_161637.jpg.de3df29dab902a942d7b05b4752cb93e.jpg

 

И тук пътят наистина не се мери в километри, а във време. Едни 250 км днес ги минахме за 6-7часа. Както си караш по царския път изведнъж си на някакъв черен път, заобиколен от божествена природа. 

Поредният чудесен ден, а навън гърми, трещи и дъжд се лее, като из ведро. 

Редактирано от mililia
  • Харесвам 36
  • Браво 2
Връзка към коментар

@mililia, това в листото е Tamal. Листото е бананово. Има някои варианти на тамалес, които са приятни, но аз лично така и не ги харесах. 

Но съдбата си знае работата, все пак ви е отвела в Херико! 😉

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 6 часа, mililia каза:

Прецапахме и едно градче

Fredonia ,на отсрещния байр🤣

Днешното лутане, бонус от maps.me, едва ли щеше да се получи ако го искахме предварително. Нека Съдбата продължава да ни напътства че утре сутрин имаме полет

( Божеее, дано да е от надморската височина)

На 19.02.2019 г. в 7:09, Childish каза:

Пишете като кацнете в Меделин, че с пропускане на границата сте нелегални.

Кацнахме. Преди два дни. Сега се очаква излитането 😉

  • Харесвам 5
  • Смея се 3
Връзка към коментар
преди 3 часа, DaBo каза:

@mililia, това в листото е Tamal. Листото е бананово.

Точно, тамал беше със свинско месо, картофи и още нещо.

 

В бананово листо ядохме и нещо приготвено като качамак с много сирене и като му сложиш люто сосче беше много вкусно. Не знам, дали и на него му казваха тамал.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.