Прескочи до съдържание

Пътешествие в ЮА - Еквадор и Колумбия


mililia

Препоръчани мнения

преди 50 минути , stanislavpp каза:

Много благодаря за полезното инфо и красивите описания под въздействието на които, купих и аз билети за Колумбия (14 нощувки) за следващият февруари . 

Бих искал да попитам къде и защо ползвахте рентакар, нямат ли нормална алтернатива в автобусният транспорт или се спестява ужасно време?

Би ли могла да сравниш Колумбия с Перу или са твърде различни?

За теб Картахена ли е топ мястото в Колумбия , защото в предплана ми, мислех да я пропусна за сметка  на Сан Андрес (кратка лежерна море-почивка), Меделен, Гуатапе и Кокора Вали ?

Причини за рент-а-кара много,но най-вече за мобилност.При пътуване с обществен транспорт ще е трудно да тръгнеш за Хардин,а да се окажеш в Херико.😀

  • Харесвам 1
  • Благодаря 1
  • Смея се 2
Връзка към коментар

Не сравнявай Перу с Колумбия, доста са различни от тур.гледна точка. 14 дни са си супер за Колумбия. Сан Андрес е специално място, но за първо ходене там бих предпочела Картахена, Меделин и т.н, ако не мога да ги сместя някакси. Ако искате малко морска почивка - около Санта Марта и парка Тайрона също е добре. Лично на мен Картахена ми остава в сърцето, всеки път като се качвах на самолета за Богота ми идваше да заплача. Кола под наем е ок, но ако сте само двама, бъди внимателен при избор на маршрути.

 

  • Харесвам 1
  • Благодаря 1
Връзка към коментар
преди 24 минути , DaBo каза:

Лично на мен Картахена ми остава в сърцето

При мен е същото. 

 

И нещо, което исках да дам, като информация, но забравих. 

В Колумбия не е изгодна смяната от долари в песо. Взимат големи комисионни. Май най - добър курс видях на летището в Меделин 2900 песо за 1 долар, на другите места беше доста по нисък. 

Революта е много изгоден за там. Курсът е 1 долар за около 3150 песо. Дори с плащането на таксата от 2% и таксата на банкомата е по изгодно тегленето на пари от Революта. 

Различните банкомати са с различни такси, които са твърди и не зависят от сумата. Обикновено еднократно теглене е възможно до 600000 песо или 200 долара. 

Единствено банкоматите на BBVA са без каквито и да било комисионни. Така, че при теглене от Революта и тях нещата са доста добре. 

Докато бях с групата, те плащаха доста неща с кредитни карти и нямаха допълнителен процент, но на мен не ми се получи. Всеки път искаха комисионна от 3%, така че аз изкарах пътуването с теглене на пари от Революта. 

При пътуване в Колумбия, имайте предвид информацията. 

преди 2 минути , mililia каза:

 

 

Редактирано от mililia
  • Харесвам 3
Връзка към коментар
преди 10 часа, mililia каза:

 

Ако мога да ти дам съвет: не си губи времето с Меделин и Богота. Дори и да ги избереш, нека бъдат само база за нощуване. Красотата е в малките градчета, очарователно са. 

 

 

 

+1 за Меделин и Богота.

преди 10 часа, mililia каза:

 

 

Редактирано от slujitel
Връзка към коментар
3 hours ago, slujitel said:

+1 за Меделин и Богота.

 

О, да. С това и аз съм съгласна.
 

Spoiler

 

Богота може и за един ден да се разгледа - Музеят на златото, Хълмът Монсерат, Plaza Bolívar - за мен това е най-интересното и важно от града. Естествено, това не е всичко. При желание и време може да се включат още доста места - https://theculturetrip.com/south-america/colombia/articles/10-things-to-do-in-la-candelaria-bogot/. Богота е изходна точка за екскурзии до Villa de Leyva, Zipaquira, Guatavita, както и Caño Cristales. За Caño Cristales Теди и Александра имат доста писано в темите им.

За Меделин има писано също в тази тема. Изходна точка за El Peñón de Guatapé и така популярните Jerico и Jardin.

Cocora valley е част от т.нар. Триъгълник на кафето или по местно Eje Cafetero. За там обаче бих предложила начални точки от Armenia или Pereira, но е въпрос и на бюджет за полети до там. Пътуването по суша в Колумбия, както нееднократно е казвано, не е въпрос на километри, а на време.

За Сан Андрес - имай предвид, че сигурността извън хотелските комплекси не е висока или поне до преди 3 години си имаха проблеми с разни банди, дето заплашваха и обираха туристите. Нещо като Ямайка, ама в по-лек вариант. Не мисля, че за три години са подобрили кой знае какво. Но ако искате и морска почивка, не е проблем, просто извън хотела, бъдете внимателни. Движете се с кола, а не с моторче. Иначе островът е много красив, цветовете на водата са уау, плажовете - карибски. Преди само Авианка от континентална Колумбия летяха дотам и цените на полетите бяха космически. С купуването на билета тогава се купуваше и т.нар. туристическа карта (tarjeta de turismo), защото бяхме чужденци. Без нея не те качваха на самолета. Това е нещо като входна такса и по тогавашния курс на песото излизаше към 50-на долара. Това е на човек.

Бих предложила за размисъл Панама сити. До там има полети от няколко града в Колумбия на Copa. Полетите на Copa не са скъпи, както тези на Авианка, а Панамският канал си заслужава. Градът също ми хареса, както старата, така и новата му част.

 

 

 

 

Редактирано от DaBo
  • Харесвам 1
Връзка към коментар

@mililia, искам и аз да ти благодаря за чудесната тема.

 

Не съм толкова импулсивен като @stanislavpp и билети още не съм купил.:smile:

Но, със сигурност, темата ти ще бъде крайъгълния камък при организиране на бъдещото ни пътуване до Еквадор и Колумбия, когато и да са се случи то.

 

Впрочем, както пътеписа на @Цвете & приятелки за Перу, както и темите на @AlexandraKo за Сицилия, стотиците мнения на @Добри (Бай Добри), @DenitsaS и  @Георги за Исландия бяха причина да се организираме и посетим тези места. (Перу предстои, живот и здраве - ноември, но билетите за Лима са в джоба ми и подготовката тече с пълна сила.) :smile:

 

Благодаря!

 

-------------

Само едно не ми е ясно - как така не харесваш Амстердам.:wink:

Редактирано от ven62
  • Харесвам 6
Връзка към коментар

@ven62, аз благодаря за проявения интерес! Значи разказът ми не е отминал незабелязано, щом няколко човека се замислиха за тези дестинации. 

Нека мине Перу и ако Южна Америка ти легне на сърцето ще има още много желани посоки. 

Щом си се замислил за тези дестинации, значи че в точния момент и при подходящите условия, ще купиш билетите...и после вече е лесно😉.

 

Хм, запомнил си мнението ми за Амстердам, което всъщност си е виждане за Холандия. Ами, може и да те изненадам...Хага, която посетих преди малко повече от година, взе че ми хареса, та току виж при някой трансфер в Амстердам, може и да си променя мнението за града. 😉

Редактирано от mililia
  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 35 минути , mililia каза:

Значи разказът ми не е отминал незабелязано, щом няколко човека се замислиха за тези дестинации.  😉

Точно в момента правя едни сметки 😄 Ти умееш да палиш - и ти благодаря! 🙂 

Връзка към коментар
преди 23 минути , Rainy каза:

Точно в момента правя едни сметки 😄 Ти умееш да палиш - и ти благодаря! 🙂 

Сметките вероятно са за 2021 г поне 😉

За всички на които Колумбия им предстои, няма да съжалявате! Заслужава си! 

Връзка към коментар

Предвид, че отнема цял ден път с автобус (с прекачване) от Богота или полет и 3ч автобус (пак с прекачване), не знам доколко си струва да се ходи, ако човек има 2 седмици в Колумбия. Има доста по-достъпни малки колониални градчета и като гледам снимки са точно толкова чаровни. Мое мнение без да съм ходила.

 

И аз имам проекто-програма за пътуване до Колумбия някой ден и не знам как бих могла да побера всичко в 2 седмици...

Редактирано от Carrie
  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 4 минути , Carrie каза:

Предвид, че отнема цял ден път с автобус (с прекачване) от Богота или полет и 3ч автобус (пак с прекачване), не знам доколко си струва да се ходи, ако човек има 2 седмици в Колумбия. Има доста по-достъпни малки колониални градчета и като гледам снимки са точно толкова чаровни. Мое мнение без да съм ходила.

 

И аз имам проекто-програма за пътуване до Колумбия някой ден и не знам как бих могла да побера всичко в 2 седмици...

И аз така предположих - че това е причината. Просто ме очарова много! Аз гледах в посока Еквадор и Колубия - като групичката, но компромисите са много сериозни спрямо желанията ми и не знам... 

Връзка към коментар
На 23.03.2019 г. в 21:13, mililia каза:

При мен е същото. 

 

И нещо, което исках да дам, като информация, но забравих. 

В Колумбия не е изгодна смяната от долари в песо. Взимат големи комисионни. Май най - добър курс видях на летището в Меделин 2900 песо за 1 долар, на другите места беше доста по нисък. 

Революта е много изгоден за там. Курсът е 1 долар за около 3150 песо. Дори с плащането на таксата от 2% и таксата на банкомата е по изгодно тегленето на пари от Революта. 

Различните банкомати са с различни такси, които са твърди и не зависят от сумата. Обикновено еднократно теглене е възможно до 600000 песо или 200 долара. 

Единствено банкоматите на BBVA са без каквито и да било комисионни. Така, че при теглене от Революта и тях нещата са доста добре. 

Докато бях с групата, те плащаха доста неща с кредитни карти и нямаха допълнителен процент, но на мен не ми се получи. Всеки път искаха комисионна от 3%, така че аз изкарах пътуването с теглене на пари от Революта. 

При пътуване в Колумбия, имайте предвид информацията. 

 

Много ценна информация . Благодаря ! И слава Богу моите карти са на BBVA. 😀

Връзка към коментар
На 23.03.2019 г. в 15:51, mililia каза:

И накрая за сигурността. Човек трябва да се пази малко повече отколкото на другите места, но знаейки това нещата са съвсем нормални. Мисля си, че ситуацията в Бразилия и по специално Рио де Женейро, са доста по опасни, отколкото местата, които посетих в Колумбия.

 

Не се плаши толкова от Бразилия. Както навсякъде малките градчета са много по-безопасни от милионните градове. А (без да съм бил в Колумбия, по разказите тук) не мисля, че Рио е по-страшно от Меделин и Богота.

 

 

преди 54 минути , Rainy каза:

И аз така предположих - че това е причината. Просто ме очарова много!

Колониалните градчета са прекрасни, но по мое мнение няма нужда да се обикалят всички, защото когато са на един път омръзват... Особено ако пътя е много. Аз обичам да смесвам нещата в едно пътуване - градчета, природа, море, за да не омръзва и по-труднодостъпните места отпадат първи

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
преди 8 минути , neuromancer каза:

Колониалните градчета са прекрасни, но по мое мнение няма нужда да се обикалят всички, защото когато са на един път омръзват... Особено ако пътя е много. Аз обичам да смесвам нещата в едно пътуване - градчета, природа, море, за да не омръзва и по-труднодостъпните места отпадат първи

И аз така обичам. Просто съм лакома 😞 

Връзка към коментар
преди 5 часа, Василена каза:

Много ценна информация . Благодаря ! И слава Богу моите карти са на BBVA. 😀

Аз имах предвид банкоматите на тази колумбийска банка. Нямам идея как стои въпроса с карти, издадени от нея в други страни. 

Връзка към коментар
преди 5 часа, neuromancer каза:

Не се плаши толкова от Бразилия. Както навсякъде малките градчета са много по-безопасни от милионните градове. А (без да съм бил в Колумбия, по разказите тук) не мисля, че Рио е по-страшно от Меделин и Богота.

Оф, нали на страха очите са големи! 

В Меделин и Богота има много опасни места, но там туристите просто нямат никаква работа. 

В Меделин, в квартала, където по принцип отсядат туристите-Ел Побладо има полиция през 200-300 метра през деня. На места полицаите са и с кучета. В старата част на площад Ботеро имаше струпване на огромен брой полицаи. Това създава сигурност. Хората си ходят с чантите и са спокойни. В Богота не беше така и имаше туристи, но рядко някой снимаше. Все пак не беше проблем да се разхождаш с чанта. 

От чутото за Рио, там туристите дори не носят чанти, за да не привличат бандитите. Останах с впечатление, че в Рио е по-опасно и вероятността да те оберат доста по-голяма. 

Все пак на място нещата винаги са по различни, та може и да не съм права. В Рио всекидневно се изсипва огромно количество туристи, докато Колумбия се бори да промени негативното мнение за себе си. 

Аз като чели имам вътрешна спирачка за Рио и със сигурност ме е страх да отида там сама. 

 

@Rainy, наистина в Колумбия времето за придвижване е непредвидимо. Няма как да се обиколи всичко интересно. Ако се разровиш из Интернет ще откриеш още много места, които са изключително привлекателни, но логистиката е доста трудна. Отделно, че от гледна точка сигурност идват още доста затруднения. 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 3 часа, mililia каза:

Аз имах предвид банкоматите на тази колумбийска банка. Нямам идея как стои въпроса с карти, издадени от нея в други страни. 

Банката е испанска с филиали в цяла Южна Америка . Благодаря ! 😀

Връзка към коментар
преди 6 часа, mililia каза:

В Меделин и Богота има много опасни места, но там туристите просто нямат никаква работа. 

В Меделин, в квартала, където по принцип отсядат туристите-Ел Побладо има полиция през 200-300 метра през деня. На места полицаите са и с кучета. В старата част на площад Ботеро имаше струпване на огромен брой полицаи. Това създава сигурност. Хората си ходят с чантите и са спокойни. В Богота не беше така и имаше туристи, но рядко някой снимаше. Все пак не беше проблем да се разхождаш с чанта. 

От чутото за Рио, там туристите дори не носят чанти, за да не привличат бандитите. Останах с впечатление, че в Рио е по-опасно и вероятността да те оберат доста по-голяма. 

Все пак на място нещата винаги са по различни, та може и да не съм права. В Рио всекидневно се изсипва огромно количество туристи, докато Колумбия се бори да промени негативното мнение за себе си. 

Аз като чели имам вътрешна спирачка за Рио и със сигурност ме е страх да отида там сама. 

Същото важи и за Рио, там където е опасно - туристите няма какво да правят. Единственото място, където човек трябва да е наистина по-внимателен е центъра, който обаче се посещава за ден и то по-светло. Там също има полиция. Не мисля, че усещането ще е по-различно от това, което си изпитала в Колумбия в големите градове. За фавелите е ясно - само Санта Марта е омиротворена, в Росиня може с тур, в другите и близост до тях няма какво да прави един турист. 

 

Нещо много важно за Рио - предвид етническото разнообразие в Бразилия, ако човек е сам и не говори на чужд език с другарчето си е много лесно да се слее с тълпата, докато в Колумбия/Еквадор/Перу/Боливия това няма как да стане. Което е голямо предимство пред много други държави в ЮА! Хората си ходят с чантите, включително туристите. 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Местните страдат от престъпността повече, отколкото туристите, защото са там постоянно, а не за няколко дена. Освен това, ако си личи че сте турист, подлежите на обикновените измами и джебчийство, които са еднакви и в Рим и Барселона, ако ще има въоръжен обир там в кюпа попадат всички.

Чуждестранните туристи са изключително малко в Бразилия в сравнение с други страни, повечето са бразилци или най-много аржентинци.

Офтопик, но са ми казвали, че фавелите са много безопасно място за живеене, просто закона и полицията нямат работа там, но реда се поддържа от престъпните босове, малко като гилдията на крадците на Тери Пратчет. А ако се скараш с големите босове, по-добре да се изнесеш със скоростта на светлината.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.