Прескочи до съдържание

дневник Таджикистан и Узбекистан - програма


Svetulche

Препоръчани мнения

Здравейте!

 

След дълго умуване и четене по форуми, вкл. тук, сглобих програмата за едно дълго мечтано пътешествие. Билетите са купени и първите 9 дни са вече фиксирани, имам още чуденки по втората част от пътуването. Ще съм благодарна на насоки, съвети и мнения.

Давам си сметка, че ще е жега в Узбекистан, но пък се надявам на най-доброто време в Памир. Знам също, че заради по-доброто проспособяване към височините е по-добре да е наобратно програмата, но по други причини избрах този вариант....

И така - 18 дни, разпределени по следния начин:

23.07. - нощен полет до Бишкек през Истанбул

24.07. - полет Бишкек - Ош

25.07. - 1.08. - Памирската магистрала и долината Вакхан. Свързах се с местен шофьор, уточнихме маршрута в основни линии за тези 8 дни - Сари Могол/Tulparkol, Каракул, Мургаб, Лангар, Ишкашим, Хорог, Калайкум, Душанбе и всичко интересно около тях, достъпно без дълги преходи (предвид времето, с което разполагаме).

02.08. - Душанбе - езеро Искандеркул - Пенджикент (мисля си, че може да не стигаме до Пенджикент в този ден, а да спим в някое село, по-близко до целта за следващия ден - 7те езера)

03.08. - Пенджикент (или друго) - 7-те езера в планините Фан - Пенджикент

04.08. - Пенджикент - Самарканд (надявам се границата да остане отворена до тогава)

05.08. - Самарканд

06.08. - Самарканд и късен вечерен влак до Бухара

07.08. - Бухара

08.08. - Бухара

09.08. - Бухара и нощен влак до Ургенч

10.08. - Хива

11.08. - Хива и късен полет до Ташкент

12.08. - нощен полет до София през Истанбул

Въпроси:

·         За момента не съм организирала транспорт за отсечката Душанбе - Пенджикент. Дали да се оправям с това на място?

·         Границата при Пенджикент – колко време ще отнеме да влезем в Узбекистан и да стигнем до Самарканд? Виждам, че като километри не е много. Лесно ли се намира транспорт от границата до Самарканд?

·         Разпределението на времето между Самарканд – Бухара – Хива добре ли е? От прочетеното по форумите - всички слагат акцента на Бухара заради това, че в допълнение към разните архитектурни и исторически красоти може да се докоснеш до ежедневието на местните хора, т.е. не е град-музей.

·         Някой да е купувал билети он лайн за влакове в Узбекистан? Мнения?

·         Съвети за справяне с височината, освен пиенето на много вода? До сега не съм имала проблеми, но знае ли човек....

Амиии ........... май е това, за сега.

Вие сте на ход -:), за което благодаря предварително!

 

  • Харесвам 8
  • Браво 2
Връзка към мнение

Ще успееш ли да вземеш виза и разрешително за Памир хайуеи,за времето между полетите?Или е уредено от агенция?

Връзка към мнение

Визата за Таджикистан е електронна, виждам, че има и поле за e-visa GBAO. Надявам се да стане по този начин. Или нещо не съм разбрала?

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Преди три години бях в Киргизстан.Тогава трябваше да се взема виза от посолството в Бишкек и се купуваше и пермита оттам.Щом са пуснали електронна супер.GBAO май беше точно пермита?Ако всичко е така перфектно.Направо като се прибера ще купувам и аз билети и ще пътувам за натам.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 2 часа, Stanislav Dimitrov каза:

Преди три години бях в Киргизстан.Тогава трябваше да се взема виза от посолството в Бишкек и се купуваше и пермита оттам.Щом са пуснали електронна супер.GBAO май беше точно пермита?Ако всичко е така перфектно.Направо като се прибера ще купувам и аз билети и ще пътувам за натам.

Надявам се, че говориш в множествено число.......

  • Харесвам 1
  • Смея се 2
  • Замислям се 1
Връзка към мнение
преди 1 минута , Happy_Traveler каза:

Да, електронна е. За Узбекистан @Венелин ще помогне.

Говорим дали за Таджикистан е електронна визата. За Узбекистан е ясно, че е вече е електронна

Връзка към мнение
преди 11 минути , ruwenzogy каза:

Говорим дали за Таджикистан е електронна визата. За Узбекистан е ясно, че е вече е електронна

Да, да Оги, знам, че съм руса, ама за Таджикистан отговарям де, добре съм разбрала 😂 :

 

https://www.evisa.tj/index.evisa.html

  • Смея се 2
Връзка към мнение

Да, благодаря ти. Ако е подобно и положението с Киргистан,всичко ще е перфектно за района и да се стягаме за заминаване...

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
Преди 1 час, ruwenzogy каза:

Ако е подобно и положението с Киргистан

Киргизстан е в Митническия съюз и затова едва ли скоро може  да пуснат и те електронни визи.

Редактирано от epetkov
Връзка към мнение

Визите и за трите страни са електронни, изключително удобно е станало влизането и излизането. По принцип в случай като този бихме имали право да ползваме транзитна виза за Киргизстан, но електронният формуляр не ти дава да я избереш, та... 40 вместо 30 долара, това е.

За таджикистанската виза при кандидатстване се цъква "плюс ГБАО", качва се цената с 20 долара и това е.

Никакъв проблем да си намерите транспорт от Душанбе до Панджикент на място. Не помня цената, но не беше никак скъпо, както и всичко в тези страни.
Ние пътувахме само до града, там се разходихме и ядохме и след това взехме друго такси до границата. Него го помня, че ни взе прекалено многото 60 сомони, но да е жив и здрав. Границата се минава пеша, ничията зона е дълга, макар че ако човек има много багаж, сигурно има как да спестят част от носенето. От другата страна платихме 90 хиляди сума за такси до Самарканд, 40км са, поне наполовина на софийско такси е. Има и маршрутки и достатъчно пешеходен трафик, та сигурно не се чака прекалено дълго.
Пристрастен съм към Самарканд, защото ми беше първият от трите града, но сякаш в него забележителностите са просто повече на брой. Все пак... мисля, че и два дни стигат преспокойно на Бухара. Но да, по-жив и по-истински град е. Но и в Хива има автентични махали в стария град.
Не се разходихме, но около Ургенч има едни калета в пустинните пясъци, та разучи дали няма да ви е любопитно. С тези цени на превозите дори такси за 5-6 часа разходка няма да излезе безбожно скъпо. Elliq Qala и други в района, ама не ми хрумват веднага имената им.
Купувахме билети за влак преди да могат да се платят с чуждестранна кредитна карта чрез приятели на приятели - системата беше нормална, макар и понякога сайтът да не работеше още от началната си страница. Мисля, че сега вече е напълно нормален и функциониращ.
Като си там, говори руски, ако можеш поне малко - по-добре дори развален полуруски, отколкото да мъчиш хората с английски, ще се отрази в уважението и в първоначалните цени за услугите, за които се пазари човек.

Писал съм дълго мнение-впечатление за точно трите централноазиатски страни в тези две теми

 

  • Харесвам 10
  • Благодаря 1
  • Браво 1
Връзка към мнение
преди 3 часа, ruwenzogy каза:

Надявам се, че говориш в множествено число....... 

Разбира се,къде без Бат Оги.Правим го,както сме говорили

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Казахстан е без виза за български граждани. Мисля, че отпаднаха визите и за Узбекистан.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Значи кацаме в Бишкек /Киргистан/ с полет на Пегасус от Истанбул/Сабиха и там си вадим виза от летището. Предварително по електронен път сме си извадили визи за Таджикистан и Узбекистан. Обикаляме за 20 дни трите страни и излитаме от Шикмент /Казахстан/, където сме съвсем без визи, с Атласджет до Истанбул/Ататюрк.  Това е логистиката. Чакаме Рамазана за промоции....

  • Харесвам 5
  • Браво 1
Връзка към мнение
1 minute ago, ruwenzogy said:

Значи кацаме в Бишкек /Киргистан/ с полет на Пегасус от Истанбул/Сабиха и там си вадим виза от летището. Предварително по електронен път сме си извадили визи за Таджикистан и Узбекистан. Обикаляме за 20 дни трите страни и излитаме от Шикмент /Казахстан/, където сме съвсем без визи, с Атласджет до Истанбул/Ататюрк.  Това е логистиката. Чакаме Рамазана за промоции....

За Узбекистан визи няма, проверено.

Screenshot_20190217-172543_Samsung Internet.jpg

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Няколко думи по въпросите на Светулчето, с уговорката, че не съм ходил там, а само се подготвям и чета, главно руски форуми...Според мен 8 дни за Памирската магистрала са много. Обикновено се минава за 5-6 дни. Там просто няма какво да се прави толкова. Височината е сериозна и не на всеки му понася добре. Ако не е тайна, може ли да споделите малко повече за уговорката с вашия водач като цена ,която сте се договорили..

За транспорта отДушанбе до Пенджикент със отбивка /задължителна/ до езерото Искандеркул във Фанските планини, мисля,че не би имало проблем да се договори с местните в Душанбе. Ние така мислим да направим. Подобно е и положението за за Моргозурските езера с пазарене в Пенджикент.  До границата също не виждам да има какъвто и да е проблем.  За Самарканд, аз бих оставил още един ден, по простата причина, че не е лошо да се посети и Шахрисабз.  Колко ви излиза полета от Хива до Ташкент и от Ташкент ли ще летите до Истанбул, с коя авиокомпания. Защото аз мисля, че най-евтино би било от Шимкент с Атласджет, които летят до Ататаюрк...

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Благодаря много на @Венелин и на @ruwenzogy за включването. Бях изчела всичко написано по темата от Венелин, както и пътеписи от руските форуми, посочени от ruwenzogy. И ползвах тази информация за програмата, както и за ориентир колко време - къде.

преди 10 часа, ruwenzogy каза:

Според мен 8 дни за Памирската магистрала са много. Обикновено се минава за 5-6 дни. Там просто няма какво да се прави толкова.

Не искам просто да я пропътувам, искам да се насладя на пейзажите, да не бързаме в гонене на следващата точка, да има време за неочаквани спирки и срещи, за обиколки около езерата, време за снимки, време за някой горещ извор, време за долината Вакхан и т.н.  Гледах много красиви снимки в руските форуми...., а аз обичам да снимам. Предстои да ги премисля тези 8 дни като конкретни спирки или пък ще се доверим на шофьора или ще импровизираме на място. Но не искам да съм притисната от време.

 

преди 10 часа, ruwenzogy каза:

Ако не е тайна, може ли да споделите малко повече за уговорката с вашия водач като цена ,която сте се договорили..

Финално цената е 1,300 щ.д., което включва и нощувките на шофьора. Цената се определя на километър. Всички четирима, с които се свързах, предложиха една и съща цена и всички я свалиха със 100 долара в последствие. Хич ме няма по пазарлъка, та спрях до тук и избрах най-благонадеждния, според мен. Пък да видим....

 

преди 10 часа, ruwenzogy каза:

За Самарканд, аз бих оставил още един ден, по простата причина, че не е лошо да се посети и Шахрисабз.

Ще го помисля това, но се страхувам от архитектурно пренасищане. Преди години след 10-тата катедрала в Италия, нямах спомен къде какво съм видяла, всичко се смеси в едно цяло и въобще спрях да влизам в тях

 

преди 10 часа, ruwenzogy каза:

Колко ви излиза полета от Хива до Ташкент и от Ташкент ли ще летите до Истанбул, с коя авиокомпания.

За полета още няма разписание, та не знам. Летим с турските авиолинии до Бишкек и обратно от Ташкент. Нощни полети са, с много малък престой и на практика не се губят дни в път. Цената беше 580 евро.

 

Колкото до отсечката Душанбе - Искандеркул - 7те езера, все повече се насочвам към нощувки някъде по селата в планините и транзитно през Пенджикент към границата. Ще чета още да видя какви са вариантите.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 12 часа, ruwenzogy каза:

За Самарканд, аз бих оставил още един ден, по простата причина, че не е лошо да се посети и Шахрисабз

И аз мислех да го предложа.

 

Оги,

Много интересна дестинация, ако решите нещо и трябва попълнение на вашата групата - обади се.

Редактирано от Tim
Връзка към мнение
14 hours ago, Svetulche said:

Финално цената е 1,300 щ.д., което включва и нощувките на шофьора. Цената се определя на километър. Всички четирима, с които се свързах, предложиха една и съща цена и всички я свалиха със 100 долара в последствие. Хич ме няма по пазарлъка, та спрях до тук и избрах най-благонадеждния, според мен. Пък да видим....

Цената не е отчайващо висока, все пак пътешествието е доста дълго.
Моите приятели, които пропътуваха Памирската магистрала след много пазарлъци и сравняване на оферти се бяха разбрали за наем на джипка в Ош (която както знаем, не беше във велико състояние) за нещо като 75-80 долара на ден за 6 дни, плюс 350 долара за прибиране на джипката от Душанбе. Това без бензина и шофьора.
Значи на това, което те биха платили за 8 дни, около 600 долара, добави бензин за 1000+ км, което са поне 100 долара и останалото до 1000 долара е за шофьора, спането му и т.н. И 300 за прибирането на джипката.

On 2/18/2019 at 9:59 AM, ruwenzogy said:

Колко ви излиза полета от Хива до Ташкент и от Ташкент ли ще летите до Истанбул, с коя авиокомпания. Защото аз мисля, че най-евтино би било от Шимкент с Атласджет, които летят до Ататаюрк...

Един от приятелите, с които бяхме в Узбекистан, заминаваше точно от Шимкент, с полет за Киев и после Уизеър към Западна Европа и му излезе доста евтино. Нещо под 200 евро беше. Обаче границата била потресаващо хаотична, направо блъсканица. Дотолкова, че друг приятел, който имаше двукратна узбекистанска виза и някакви часове време за губене до отлитането си от Ташкент, та беше тръгнал с него за Шимкент на разходка, просто отказал да премине казахстанския пункт, за да не си причинява тоя хаос още веднъж по-късно. В ничията земя обърнал и узбекските граничари много му се смели, ама казали, че наистина "тука е така"

Редактирано от Венелин
  • Харесвам 2
Връзка към мнение
  • 4 седмици по-късно ...
На 18.02.2019 г. в 10:59, ruwenzogy каза:

Колко ви излиза полета от Хива до Ташкент

Билетите от Хива до Ташкент - закупени 🙂.  Узбекистанските авиолинии имат по два, понякога по три полета дневно - рано сутрин и един вечерен. Ще летим в неделя вечер, когато полетът е в 21.10 ч. и е през Бухара. Малко като междуградски автобус ще бъде и с час повече от директния, но другия вариант беше 9.35 и не ме устройва. Цената - 50 долара.

Сега се чудя дали ще можем лесно да се придвижим между двата терминала на летището. Чета, че били странно разположени от двете страни на пистата. Дано има таксита в полунощ, че иначе... зле. Някой да го е играл това?

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 4 месеца по-късно ...

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.