Прескочи до съдържание

дневник Таджикистан и Узбекистан - програма


Svetulche

Препоръчани мнения

До момента много добре, но днес издишах всичката прах на света. Т.н. “Магистрала” е уникална. И много луд народ се движи по нея 😀, визирам велосипедистите и тези с бебета и малко деца, които шофират сами по места, където няма обхват на телефони, населени места и някакъв особен трафик. Вече сме в ниското и стана жега. Утре сме към Душанбе и после - Фаните. Но ще се мре от жега, усещам...

  • Харесвам 6
Връзка към мнение

@Гост по-подробната сводка ще е като се прибера. За момента, което се сещам и може да ви е от полза е:

- визата за Таджикистан с GBAO permit я снимайте поне 10 пъти, защото събират на всеки пост и да не губите време на място за това

- от Ош се запасете с много вода в големи туби. Иначе ще се затриете в пластмаса, а и не знам колко се намира. А трябва много вода да пиете заради височината. Което пък създава проблем нощем с външните тоалетни 😉

- пригответе се за много прах и бани с кофа и канче. Но по тез ширини е по-добре от душ - я не работи, я няма налягане

- сметнете си добре какви киргизки пари ще ви трябват, защото обмяната обратно в Таджикистан е тесла. А няма как да ги смениш на т.н. Граница. Аз смених 100 USD за двама за два дни и близо 50 ми останаха....

- електричество има навсякъде, с изкл. на юртения лагер под връх Ленин

- храната - забрави за плодове и зеленчуци. Основно супи и макарони, за закуска яйца или някаква каша. Може от пазара в Ош да си вземете нещо, но и там бяха основно ядки и сушени плодове

На първо време -това. Питай нещо конкретно, ако имаш. След утре няма да имам връзка със света три дни 😀

  • Харесвам 7
  • Благодаря 1
Връзка към мнение

@Svetulche благодаря! На нашата виза не е изписан отделно GBAO permit - ние кликнахме на чавката, че нямаме такъв и трябва да е включен в цената - чудя се как ще проверят... 

 

Ние смятаме да пазаруваме само с долари в Памир, а в Киргизстан - със сомове?

 

Зеленчуци - дано успеем да вземем някакви от Бишкек. 

 

Вода - това леко ме кара да гледам умно - в джипа няма ли или ние да си купим туби? В Ош почти няма да имаме време, ако трябва - да заръчаме на Турат? 

 

Къде са най-готините сувенири? 

 

И да го поздравиш Турат! 

Благодаря много!

 

@patilana Да се сещаш нещо? 

 

 

П.П. Какви дрехи са най-подходящи за Магистралата? 

Връзка към мнение

@Гост това с GBAO permit леко ме озадачава. Аз кликнах, че искам такъв и цената от 50 се вдигна на 70 долара. Ако искаш снимай я и я прати на Турат да каже дали е ОК 

 

за доларите в Памир - не знам.... в първия home stay платих с долари, че нямах друго и жената малко се дръпна.... А, още нещо за доларите- Турат имаше проблем в банката с две банкноти серия 2006 г. Не ги приемат

 

вода в джипа няма, има хладилник, обаче. Като тръгнете на път с Турат му кажи, че искаш да спрете и да купите вода в 5 или 6 л разфасовка. Ние взехме 3 по 6 л. И ни стигнаха малко след Мургаб

 

сувенири? За какво говориш ти 😀😀😀😀. До сега съм с два магнита от Ош  и едни чантички от home stay в Аличур. В мургаб трябва да има нещо, но беше събота и не бяха отворили, а нас път ни чакаше...

 

дрехите - нещо по-вехто. Няма да може да се перете, че водата е кът и я носят с кофи. Ние се бяхме подготвили за студ, а то - жега. Вие сте по-късно, може да е хладно

 

П.П. От джипа не очаквай много. Здрава машина е, но без екстри. Стара, но златна😀. Е, ние имахме проблем с акумулатора, но нищо друго за сега, което предвид безумното трасе е цяло чудо

 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

@Svetulche изключително си ни полезна, много, много благодаря.

 

 Врял и кипял из височините магеланец,ме посъветва да пием кока - кола, освен много вода. Дали може да се купи на място?  Или да се скрия под масата ?

Вие имахте ли проблем с височината  и в какво се изрази, ако да ? 

На мен това ще ми е годината извън мрежата, явно:wink:, та ще преживея без обичайна храна, вода, ток, пари, нет, ама височинната болест ме притеснява сериозно. Имам само лекарства и съвети.

 Ние ще трябва да сменим малко долари в таджикски пари, защото тук не намерих. Къде може да стане ? Няма да издребняваме за курса, защото не ми е ясно дали е възможно на границата. Погледнах си пак моите долари, слава богу са по - нови.

 

преди 6 минути , Svetulche каза:

Няма да може да се перете

 

Е, то оставаше и щипки да понесем. Как ще се покажа после наесен на сБирка ? Нали съм тръгнала в пустошта, а не по Петрохан ! 

преди 2 минути , Svetulche каза:

през цялата страница на визата има нещо като червен печат и пише GBAO permit

Нищо такова няма на моята виза . Ами сега ? Ще трябва да се пита водача колко ще струва на място и има ли къде да се плати.

 

 

 

 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 6 минути , Svetulche каза:

@Гост относно GBAO permit през цялата страница на визата има нещо като червен печат и пише GBAO permit

Значи трябва да извадим такъв, защото не виждам такъв знак Много благодаря!

Връзка към мнение

@Гост сега ти погледнах програмата и не разбрах: 

1 вечер къде спите - в юртения лагер под Ленин или в Каракол? Каракол е точно до езерото и комарите ни нагризаха за нула време, имай го предвид. Същото е и за Булункул. Страшно много комари имаше. А селото е една купчина от няколко къщи. Ако може да спите в Аlichee ще е по-добре

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

@Svetulche В базовия лагер под пик Ленин.

 

Ще погледна за другата препоръка като се прибера. Нощувките съм ги извличала от хора, които са били там (с добри блогове) и не са били доволни от определени търговски способи. 

 

Благодаря!

 

 

Връзка към мнение

@patilana относно кока колата - най-малко в Ош трябва да има, не съм гледал, че не пия

 

За щастие нямахме никакви проблеми с височината, но бая вода изпихме

 

За permit-а вижте още от България. Не вярвам на място нещо са може да стане. 16 страници ги копираха близо час, какво да говорим за друго....

 

Долари за таджикски пари сменихме в един хотел в Мургаб при курс 1 долар  за 9,50 сомони. Нямам идея в банката какъв е курса. (Беше събота и не работеше).Ако ми останат да ти ги запазя ли. Аз се връщам на 12.08., живот и здраве

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

@Svetulche значи сме бляли 😞 50 долара сме платили. 

 

Ще погледна за опции или през посолството, или ще питам Турат. Надявам се да има възможност за плащане на място...

 

Благодаря!

@Svetulche пак аз, извинявай 😁

 

Ние сме заложили средна цена $15 нощувка и вечеря в къщите по Магистралата. Реални ли са ми очакванията?

Връзка към мнение

Не просто запази, ами и още купи, ако е възможно. Щом се цупят на долари за нощувки и храна, трябва да имаме местни. До следващото ти включване, ще имаме яснота за необходимата ни сума. Дано ти останат за начало .

 

Аз също се прибирам на 12. 08. ,така че ще се видим някъде.

 

Много хубаво пътуване  и чакаме за следващи пресни впечатления. 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

За GBAO permit-а ще трябва да звънна до посолството - той се издава заедно с визата.

 

В най-лошият случай ще имаме загуба на пари и повторно вадене на визи - но нека първо проверим.

 

Благодарности за информацията!

 

П.П. @Svetulche какви са били тези 16 страници копиране? 

П.П.П. Ето какво казва Караванистан по въпроса:

 

https://caravanistan.com/visa/tajikistan/gbao-permit/

Връзка към мнение
На 13.03.2019 г. в 23:57, Svetulche каза:

Сега се чудя дали ще можем лесно да се придвижим между двата терминала на летището. Чета, че били странно разположени от двете страни на пистата. Дано има таксита в полунощ, че иначе... зле. Някой да го е играл това?

Teрминалите в Бухара са един до друг, на 15 мин пеша.

 

Относно курса на таджикските сомони, горе-долу е почти 10 за долар.

  • Харесвам 1
  • Благодаря 1
Връзка към мнение
преди 2 часа, Svetulche каза:

Същото е и за Булункул. Страшно много комари имаше. А селото е една купчина от няколко къщи. Ако може да спите в Аlichee ще е по-добре

@Svetulche Благодаря за подсказката! 

 

Ще сменим задължително Bulunkul с Alichur. Аз явно съм искала до езеро - което явно върви с комари 🙂 Иначе нямам очаквания за големи купчини къщи...

 

Останалите нощувки са Yamchun Home stay и Mardz Home stay.  Сподели вие къде сте отсядали.

 

Втората я няма и на картата 😄 но трудно ще я сменим, защото трябва да разделим някак пътя до Ош, ние сме с по-малко дни.

Ако спим в Khorog, после до Ош горкият шофьор...

 

Сподели също и какви цени ви искаха за Home stay, тоест дали 15 долара = на местната валута е приемлив вариант. 

 

Относно храната - вечерята ясно, а през деня на пост и молитва? Има ли храна отнякъде или да се погрижим с нещо сухо?

 

Когато можеш, сподели. Благодаря!

 

П.П. Интернет явно няма 😄 

Връзка към мнение
На 31.07.2019 г. в 23:09, Гост каза:

 

@Гост относно цените - в къщите за гости плащахме по 15 долара на човек, което включва семпла вечеря и закуска.

 

За обедите - ние май всичките ги пропуснахме, извън първия в Ош, от където потеглихме по обяд. Но Турат и синът му, който пътуваше с нас, спираха за обяд и мисля, че няма да останете гладни. Единствено по отсечката между Аличур и Лангар (в долината Вакхан) явно нямаше къде да се спре, та правихме закуска на тревата с кой каквото носеше - те курабии, ние шоколад и ядки.

 

За Булункул какво да кажа... и аз исках да спим до езерото, ама после не съжалих за избора. Езерото е близко до селото, но до него се стига през много мокри места, ако не знаеш от къде да минеш ще е трудно. Комари при вас може и да няма толкова, нали и те си имат сезони, но при мас беше ужас...

 

Ние спахме в Лангар, но Ямчун изглеждаше добре. До  Mardz не сме стигали. В Аличур спахме в една къща, от която сме доволни- Umar Home Stay, чисто беше, хората бяха мн мили и банята с кофата беше добре. Ако спите в Хорог горещо препоръчвам хотел LoL - в центъра, до парка, 50 долара за стая с баня и тоалетна и 30 за стая с обща баня и тоалетна

 

Силно ви препоръчвам горещите извори Биби Фатима, които са над Ямчун. Да не ги пропуснете! Бански не ви трябват, къпете се голи и после сте чисто нови 😀

 

Относно визата и копията- има много пунктове за проверка по пътя (милиция и военни) - проверяват паспорта и взимат копие от визата. Ние минахме през 8 такива и за 2 души - 16. Та за това ...

 

Интернет имахме в Хорог, Калай Кум и днес в Душанбе. В къщите за гости дори не попитах, то само като ги видиш .... насред нищото....

 

@patilana ще задържа каквито пари останат. Като начало не мисля, че ще ви трябват много

 

Друго, което се сещам е относно кафето - ако не можете без него вземете си нескафе. Хората са на чай основно. Е, тук там имаше и нескафе и мляко в къщите, но е хубаво да се подсигурите. 

 

Ами, това за сега. Оправете си GBAO permit-a, че работата е сериозна

 

Поздрави!

  • Харесвам 1
  • Благодаря 1
Връзка към мнение
преди 12 минути , Svetulche каза:

Оправете си GBAO permit-a, че работата е сериозна

Пиша си с Abdulmazhid - ама той като е с вас, ясно защо още не е отговорил 🙂 Но щом е в Душанбе, може да опита да ни извади пърмит. Обеща да опита. 

 

Ако не стане, другата опция, на която разчитам, е нови визи. Посолството в Лондон ми отговориха - за първи път толкова сериозни! Но като видях цената и реших че по-добре онлайн от Таджикистан.

 

Много ти благодаря за обясненията, а @ruwenzogy имам да го черпя сериозно, че ти повдигна темата. Иначе щяхме да имаме проблеми и не е ясно дали изобщо можем да влезем в Памир без такъв пърмит. 

 

15 долара е и сумата, предвидена от нас. И ще носим долари, но ако не ги искат...

 

Дали може да обменим пари в Murghab?

 

П.П. Mardz е на обратния път към Ош, не ви е по път. 

 

Връзка към мнение

@Гост в Мургаб може да смените пари - има банка, ако не - в хотела. Нямате грижи. 

 

Днес се убихме от път и жега. Дай му малко време на Абу да се свести 😀. Малко съм скептична дали ще може нещо да направи от тук. Още повече на 3.08 потеглят с други туристи.

 

Като цяло се подгответе за много път. Гледките, пейзажите са невероятни и си заслужават всяка минута, прекарана на пътя, но вашата програма е по-сгъстена и може малко да ви дойде нанагорно 

  • Харесвам 1
  • Благодаря 1
Връзка към мнение
В момента, Svetulche каза:

@Гост в Мургаб може да смените пари - има банка, ако не - в хотела. Нямате грижи. 

Това е чудесно и ще ни свърши перфектна работа! Да знаеш, че имам много да те черпя 🙂 

преди 1 минута , Svetulche каза:

Днес се убихме от път и жега. Дай му малко време на Абу да се свести 😀. Малко съм скептична дали ще може нещо да направи от тук. Още повече на 3.08 потеглят с други туристи.

 

Каквото стане! Това е много добра подсказка - ако не направи нищо, ще пусна веднага за нови визи. То и да го тормозя, файда йок - човекът просто няма интернет 🙂 

 

преди 3 минути , Svetulche каза:

Като цяло се подгответе за много път. Гледките, пейзажите са невероятни и си заслужават всяка минута, прекарана на пътя, но вашата програма е по-сгъстена и може малко да ви дойде нанагорно 

Това и очакваме, но реалността е винаги реалност... Надявам се всичко да е наред и да се изкефим от Памир. Надявам се сте поздравили Турат и Abdulmazhid. 

 

Ти нямаш ли път към Кралството, че да се реванширам малко? :wub:

Връзка към мнение

Хиляди благодарности и от мен към @ruwenzogy и @Svetulche, че не почива, а се грижи за нашата осведоменост. Знам , че цветя и бонбони не пиете, ама всичко по реда си - първо Доломитите, после Памир и накрая О!Шипка .  

 

преди 43 минути , Svetulche каза:

препоръчвам горещите извори Биби Фатима, които са над Ямчун.

Няма начин да ги пропуснем щом вече знаем, че съществуват. Само не трябваше да споменаваш банските, че то ... и с тях що си се снимал по бански, а без тях ... За сведение на доволно потриващите ръце - банските ще ни трябват на още едно място, но няма да ви кажа къде . Направо ще ви кача снимка след връщането. За да знаете къде трябват бански ( може би ...) 

 

Много ми е ценно и това за валутата, че днес правих някакви кръчмарски сметки. Поне за хляб да имаме. 

преди 48 минути , Svetulche каза:

закуска на тревата с кой каквото носеше - те курабии, ние шоколад и ядки.

На това татко му викаше "църквичка", ама освен за име на картина, не можеш ме убеди, че е за нахранване. Налага се да направим сериозен пазар още от тук - кафето очаквах да нямат тез отявлени чаепийци , ще докладвам ако очите им са сериозно дръпнати. Ама си трябва да обмислим и други закуски. 

преди 31 минути , Svetulche каза:

Дай му малко време на Абу да се свести

Тя @Гостму е дала цялото време на света за освестване, ама аз имам огромна молба към теб - да му кажеш, че сме едни наистина доста руси девойки, ама много, ама много искаме да видим родината му. Та ако може , ей тъй,:wink: без да се освестява напълно, да удари едно рамо, че сме сбъркали правилния път. Признали сме си го без бой и съжаляваме милионно. Моля те, застъпи се за нас. 🤦‍♀️

 

Мен път не ме плаши. Колкото повече , толкова повече. Даже и за България да става дума. Виж днес прибавих в куфара един шал против прах в косите и очите. 

 

Прекрасен утрешен ден !

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 4 минути , vik162 каза:

Моля обяснете, какво е МGBAO perfmit и изисква ли се към други визи.Извинете ,но не съм запозната.

 

Този пърмит - GBAO permit - се изисква само ако посещавате района на Памирската магистрала и се издава заедно с визата за Таджикистан - електронно. Само пърмит отделно електронно не може - може само на място в Душанбе. 

 

Ако не посещавате Памир, не се занимавате с него 🙂 

Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.