Прескочи до съдържание

Молба за съвет Люксембург - Нюрнберг с кола


Гост

Препоръчани мнения

На 24.02.2019 г. в 2:26, Rainy каза:

Здравейте. Имам нужда от помощта ви за част от маршрут. 

 

За Католическия Великден смятам да отида до Нюрнберг - от Surrey, но с кола.

 

На 18 април предвиждам Дувър - Кале с ферибот и нощувка в къмпинг в Люксембург - Camping Kockelscheuer. Резервиран току що.

 

На 19 април 2-3 часа в Стария град на Люксембург... и после не знам накъде.

 

Дайте ми идея как да си подредя от 19 април ранен предиобяд до 19 април вечерта, къде да се занеса, какво да разгледам и къде да нощувам, така че на следващия ден за два-три часа да се занеса до Нюрнберг?

 

Мислех Heidelberg - харесах си един къмпинг (не търся хотели в градовете, но да са близо до тях), все още не са отговорили.

 

Искам немски красиви селца и градчета. 

 

За информация - на 20 април смятам да се паркирам в Нюрнберг, като искам да имам половин ден за самия град. 

 

21 април е предвиден за Bamberg и Rothenburg ob der Tauber, а 22 април - по магистралата директно в посока Острова. 

 

Благодаря!
 

Моето предложение:
19 апр

== 8:30 -11ч - разглеждаш Люксембург
== хващаш А1 след около 75-80км, при Wittlich Land, избираш или да продължиш към Кобленц по магистралата, или да хванеш пътя край река Мозел, пак посока Кобленц. Препоръчвам втория вариант особено като се раззелени природата е изключително живописен: малки сладки градчета - колкото ти душа иска! Първо се движиш по левия бряг. Спираш в Traben-Trabach, правиш кратка разходка и серия снимки, пиеш едно кафенце с нещо вкусничко, сладичко и продължаваш. При Reil пресичаш реката и продължаваш по десния бряг.
При Belstein правиш нова почивка с кратка разходка, хвърляш едно очо на бонбонената им (буквално, бяло-розова) църква и се качваш на хълма над градчето - освен гледката над реката, лозята, градчето, имаш възможността да хапнеш и пийнеш нещо в ресторантчето там. Можеш да използваш ферибота да прекосиш реката, можеш и да продължиш по същия път и след едно-две градчета да пресечеш по моста. Отново  караш по левия път. Стигаш Cochem и пак една бърза разходчица и фотосесия на замъка Cochem, кацнал над градчето. Продължаваш нататък и след час (около 50км) си в Кобленц.
== ако не си била в Кобленц - два часа са му малко да го разгледаш, но все ще му хвърлиш едно око. Друго ако не, поне се метни на лифта, който фърчи над Рейн и горе (хълма) от терасата се наслади на Кобленц, Рейн и Мозел - точно там двете реки се събират.
== Ако си била в Кобленц, по моста при Löf мини пак на десния бряг и оттам хвани пътя по баира нагоре, който отива до Бопард.
Бопард е мястото ти за нощувка. Спала съм там, знам за какво говоря! Има готини кръчмета на площада при църквата, храната е добра, виното най-вече местно - също, цените са много прилични. Хотел Hubertus е приличен малък семеен хотел в тясна и тиха уличка на втора линия от брега на Рейн и е на точно 10м от площада. На първа линия по крайбрежната алея има няколко хотела от по-висока категория, съответно по-скъпички. Цялото градче е много приятно, има си всичко - заведения, магазини, супермаркети, пекарни и мноого цветя. Въпреки това е доста спокойно откъм туристи, особено вечер. Ще се наспиш прекрасно и на сутринта ще те събуди камбанен звън и гукане на гълъби.

 

20април
Закуска/кафе и, според мен, ще е грехота да пропуснеш една мноого яка емоция.
Значи, тъй и тъй ще си с кола, тръгваш в посока Кобленц и към края на Бопард вляво се отбиваш по пътя при жп линията - 100м от там и си пред долната станция (вдясно е) на лифта - малко старовремски седалков лифт, който полеека те качва за десетина минутки на хълма над Големия завой на Рейн. Горе се кефиш на панорамата, цвърчиш от удоволствие, снимаш като замаяна, и след 20-30 минути сияеща от радост с лифта се спускаш обратно. Естествено, и от лифта снимаш де що ти вижда очото  🙂   За протокола, горе при терасите има и ресторант, детска площадка, пейки, тръгват пътечки за нейде из горите, ама те не те интересуват в случая.
Е, щом кацнеш долу и вече наистина хващаш пътя покрай Рейн към Франкфурт.
Обаче! Обаче сега карай, но и внимавай, щото:
== по хълмовете току щръква някой замък - кой в руини, кой си е цял целеничък и като от приказка излязал
== след Sankt Goar следва An der Loreley, намира се в края му, но на отсрещния бряг на Рейн е Скалата на Лорелай - в нет-а има инфо и легендата за Лорелай

== 3-4км след Oberwesel пък е друга една забележителност от Романтичния път по Рейн - замъкът Pfalzgrafenstein, онзи дето е насред реката и преди време "оно" е прибирал от търговци и кой що мине таксите за преминаване.

== и веднага след завоя е Bacharach - силно препоръчвам! Ще ти коства само 15-20-30 мин за фотосесия  - миниатюрно и мноого живописно градченце. 

== Около 10:30-11ч ще си при Манхайм - мяташ се на магистралата и покрай летището на Франкфурт газ към Нюрнберг. Франкфурт-Нюрнберг е около 250км. Понеже ще минеш много близо, само на около 5-10 км от Вюрцбург, ако прецениш, че си добре с времето, можеш да се отбиеш и на бърза ръка и в него. За около час на бърз ход можеш да видиш центъра, компактен е, но ако имаш 2-2,5часа непременно се отбий да разгледаш Резиденцията. Разбира се, ако ти харесва да гледаш дворци, замъци, резиденции. Аз много я харесвам, а огромната фреска над стълбището, която е дело на Тиеполо просто е невероятна. Аз, лично, нямам насита да я гледам...   И градините на Резиденцията си ги бива, особено като цъфнат розите - розариумът е прекрасен  🙂
И така, като гледам, май ще стигнеш в Нюрнберг към 18ч., което означава, че би могла да се насладиш на вечерен Нюрнберг първо, да пиеш 1-2-3 бири, да хапнеш нещо вкусно, а има какво - вкуснотии в Нюрнберг, че и сладости - колкото искаш! И на следващата сутрин - до обед ще видиш Нюрнберг и по светло. Ако не се отбиваш във 
Вюрцбург, значи ще имаш горе-долу цял следобед за  Нюрнберг.

21април
== Бамберг - може да се види най-общо за три часа, да. Но това време няма да стигне, ако искаш и да влезеш тук-там. 
Но пък, ако спиш в Ротенбург, значи спокойно можеш да останеш в Бамберг 4-5 часа (9-14ч.) и към 15:30-16ч да си в Ротенбург.
== Ротенбург об дер Таубер - за 2-3часа ще го кръстосаш 2-3 пъти + да минеш през Музея/магазин за коледни играчки, който е готин, определено. Ротенбург е доста туристически, обаче и това леко се отразява на цените там.
Ами, Рейни, това засега. Ако имаш въпроси - питай. Което знам, ще кажа.

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

От къмпинга тръгва автобус 18, който минава през целия град. Предлагам ти да слезеш на втората спирка след Централна гара, спирка Martyrs. Малко преди нея вдясно се намира най-красивата сграда в града, по-хубава е от двореца на херцога. Преди беше централата на Arcelor Mittal, сега е купена от тукашната ДСК.


От спирката продължаваш напред и се обръщаш за малко да видиш централата на въпросната банка, която прилича на дворец. Оттам минаваш по най-голямата забележителност - мостът Адолф, който наскоро мярнах в списък с най-впечатляващите мостове в света. Хубавичък е, най-лесно се снима, като го прекосиш и стигнеш до статуята Геле Фра, Златното момиче, паметник на свободата.

От Геле Фра загърбваш моста и тръгваш по бул. Рузвелт - катедралата Нотр Дам се пада отляво - и стигаш

до по-стария асансьор за Grund (Ville Basse, Долния град). Асансьорът се намира насред Съдебния квартал - заобиколен е от съдилищата на държавицата. Излизаш, минаваш през тунел-галерия, после по моста над река Алзет и после вляво към Neumunster Abbey, бивше абатство, сега културен център. Ако ти се ходи още, то е една от точките на най-популярния маршрут из града:

 

https://www.luxembourg-city.com/media/52b7e9922426f_tour_wenzel_en.pdf

 

Алтернативата, ако не ти се изкачва стръмно нагоре, да се разходиш само из Долната земя към новия стъклен асансьор Пфафентал https://www.visitluxembourg.com/en/place/misc/panoramic-elevator-of-the-pfaffenthal.

Той води до Ville Haute, Горния град, който изглежда като всеки друг западен град, само че по-скъп:) В тази връзка, в Люксембург има три евтини неща: цигари, твърд алкохол и бензин. Непременно зареди колата, преди да идеш в Германия.

 

Впрочем, горният маршрут е чудесен, даже ме вдъхнови да го пробвам, защото съм била само в Cochem. Но пропуска Трир. А не бива!:)

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Според мене Бамберг някак си по-се връзва логистично да се комбинира в един ден с Байройт, а не с Ротенбург.

За пъри път си позолявам да не се съглася с @iaia_mama.  2-3 часа в Ротенбург стигат само да се разгледа коледния музей/магазин. Градчето си иска почти цял ден. Всъщност, аз му отделих един цял ден и смятам, че беше твърде малко. Вюрцбург пък си иска цял ден препускане. Щото Резиденцията е страхотна, пък далеч не е само резиденцията в този град.

Половиният ден в Нюрнберг стига, колкото да се разгледа музея на нацистката партия. Датата е емблематична, но дори и да не беше на тази дата, това е мястото, което дава уникалност на Нюрнберг. Всичко останало в града може да се види на много други места в Германия, а и не е автентично, понеже (съвсем логично) Нюрнберг е бил сред най-жестоко бомбардираните градове по време на втората световна.

Замъкът е фотогеничен и може да се мине и през двора му, но не си струва да му се отделя време да се разглежда и отвътре. Не и при толкова стегната програма. 

На мене ми е трудно да си представя кое колко време отнема при пътуване с кола. Пълно е с красоти из немско. Но като цяло първоначалният план изглежда добре. Не съм чак такъв експерт по Германия, както някои други, но в моята класация (като изключим района на Шварцвалд, който за мене е върхът на делтата) Ротенбург води с разлика пред останалите малки градчета в немските земи, където съм бил. С още по-голяма разлика Хайделберг води пред всички други немски градове среден размер.

@Rainy, сега да взема ли да те подкокоросам на 21-ви вечерта от Нюрнберг да смениш посоката и да дойдеш вечерта да пием бирички в Прага 😄 

 

 

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Напълно съм съгласна с master_of_germs , но доколкото съм следила предишни пътувания на Рейни, тя ги прави много динамични и някак "натъпкани", което е обяснимо, защото иска да види колкото може повече в малкото време, с което разполага.
Аз, лично, предпочитам по-лежерните варианти. А в Ротенбург съм била по цял ден и през лятото, и през зимата. Той е един от любимите ми градчета в Германия 🙂
Но т
рябва да кажа, че най-първия път като бях, тълкова ме грабна още в първия миг като минах през градската порта, че нямах търпение и наистина го обходих на бърз ход за около два часа и малко, + още един час за Коледните играчки и се качих на кулата на Кметството даже... Но препускането "на тъгъдъг" не дава истинска възможност на човек да огледа спокойно мястото, да забележи елементи, да усети, да се наслади на атмосферата, на духа на мястото. Особено в подобни малки и супер живописни градчета с много история и много чар.
Да, съгласна съм с теб, Бамберг наистина се комбинира по-добре с Байройт или Кобург, но туристическите фирми, примерно, доколкото съм им разглеждала програми, дават дори само два часа понякога за подобни места. Затова и от много години не ги ползвам, предпочитам сама да си правя пътуванията. Колкото до Вюрцбург аз само в Резиденцията мога да си откарам половин ден, нищо че съм била и друг път там. И един час с чаша вино в ръка на моста  🙂 ... От там нататък другите неща 🙂
Колкото до Нюрнберг - няма да споря с теб, просто защото не си падам по фашистки паметници, музеи, лагери и изобщо тъмници, музеи за атрибути за изтезания и тем подобни. Харесват ми най-вече дворци и замъци (архитектура и обзавеждане), катедрали, църкви и джамии, картинни галерии (ама без Пикасо и колеги), ботанически градини, паркове; много си падам по малки градчета с атмосфера; природа, историята с която са свързани... 
В случая просто се опитах, на базата на личния си опит, да препоръчам на Рейни някои места според нейното темпо, съдейки от програмата й, които може би ще й допаднат. Разбира се, тя ще си прецени кога, къде, какво и как  🙂

 

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

@Hazel точно това ми трябваше, хиляди благодарности! 

 

@iaia_mama Уговорих се с моята приятелка да отида на 19-ти вечерта, така че леко трябва да изкривя плана ти 🙂 Благодаря много - мисля, че си ми усетила стила...

 

@master_of_germs Половин ден музей, и то на фашизма - определено ме мразиш 😞 или не ме познаваш. Аз не съм музеен тип човек (само когато обикалям някъде с една моя аверка, ама тя е болна на тема музеи, та налива по нещо в бедната ми глава 🙂Предпочитам музеите на открито... 

 

Виж, старовремските градчета определено са моя стихия. И да, сигурно всяко от тези местенца заслужава по няколко дни, но аз ги нямам. Иначе аз много сериозно мислех - Прага, не съм била, за разлика от всички магеланци, но не може всичко... За Шварцвалд ще е някой уикенд някога. Особено ако ми направиш маршрут... 

Преди 1 час, Hazel каза:

От къмпинга тръгва автобус 18, който минава през целия град. Предлагам ти да слезеш на втората спирка след Централна гара, спирка Martyrs. Малко преди нея вдясно се намира най-красивата сграда в града, по-хубава е от двореца на херцога. Преди беше централата на Arcelor Mittal, сега е купена от тукашната ДСК.

Как се плащат билетите в градския транспорт? 

Връзка към коментар
  • 3 седмици по-късно ...

Имам въпрос за Vianden Castlе. Благодаря за @AlexandraKo за чудесната (както винаги) информация. Търсачката ми извади само нейни думи.

 

Алекс, заслужава ли си влизането в замъка? Моят опит е показал, че те са впечатляващи като визия основно отвън, а в доста съм влизала.

 

Аз имам два избора: или да мина с колата покрай замъка и след това до Трир (общо 2 часа) или директно Трир (40 мин).

 

Понеже времето ми е ограничено, ще те послушам какво ще ме посъветваш - дали да кривна и да го видя поне отвън или директно Трир.

 

Благодаря!

 

Редактирано от Гост
Връзка към коментар
преди 9 часа, Rainy каза:

Имам въпрос за Vianden Castlе. Благодаря за @AlexandraKo за чудесната (както винаги) информация. Търсачката ми извади само нейни думи.

 

Алекс, заслужава ли си влизането в замъка? Моят опит е показал, че те са впечатляващи като визия основно отвън, а в доста съм влизала.

 

Аз имам два избора: или да мина с колата покрай замъка и след това до Трир (общо 2 часа) или директно Трир (40 мин).

 

Понеже времето ми е ограничено, ще те послушам какво ще ме посъветваш - дали да кривна и да го видя поне отвън или директно Трир.

 

Благодаря!

 

На мен замъкът много ми хареса. Попадаш в друг свят - на рицари и благородници. А пък,  гледките от прозорците и откритите площадки на замъка са чудесни. И селцето е китно, покрай рекичката, с едни къщЕта, като от приказките. Броят го в десетката на най- красивите замъци в Европа.

Ако се отбиеш,ти трябват поне два часа. Ти си прецени.

Не мога да дм съвет, нашият начин на пътуване е различен от твоя - никога не бързаме, надничам във всяко кьоше, сакън, да не пропусна нещо. Мястото, според мен, е за лежерна разходка, не само за отмятане.

Да не ти казвам, пък, в оня район, какво място има - Идар -Оберщайн. Давам линк, където съм разказала за това място.С безброй магазини със скъпоценни и полу- скъпоценни камъни и с невероятна природа и енергия.:)))Родното място на Брус Уилис.

 

Редактирано от AlexandraKo
  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Благодаря, @AlexandraKo Просто трябва да избирам: или-или 🙂 Мисля, че леко грешиш - аз също надничам по кьошетата, хеле пък в разни стари градчета 🙂 Но стилът ми е такъв, че определено темпото ми се движи спрямо зададения предварително план. Затова и те попитах, защото искам да премина долината на Мозел по B52 - където искам да надникна през някое и друго кьоше, а вечерта трябва да съм в Нюрнберг. Светът е толкова голям и прекрасен и трябва да правя избори...

В случая не мога да го направя - много си сладкодумна 🙂 Ще мисля още.

Връзка към коментар

Привет,


Замъкът и градчето Вианден са сред най-големите забележителности на нашата малка държавица:) Аз бих ти препоръчала да спреш там, да пиеш кафе и да му направиш снимки отвън, без да влизаш.

 

Другият плюс на този план е, че от Вианден до Трир можеш да избереш пътя по реките Ур и Mозел, който наистина е много живописен.

Връзка към коментар
преди 22 минути , Hazel каза:

Привет,


Замъкът и градчето Вианден са сред най-големите забележителности на нашата малка държавица:) Аз бих ти препоръчала да спреш там, да пиеш кафе и да му направиш снимки отвън, без да влизаш.

 

Другият плюс на този план е, че от Вианден до Трир можеш да избереш пътя по реките Ур и Mозел, който наистина е много живописен.

Много ти благодаря! Така и ще направя! 🙂

Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.