Прескочи до съдържание

Подготовка за пътуване: 6 дни Мадейра + 2 дни в Англия


Lindt

Препоръчани мнения

преди 2 минути , Lindt каза:

Честито!

Този е много симпатичен и зает 🙂

Благодаря ти! ❤️ Резервирах го на 13 януари. Знам, че е ерес за много магеланци, но бях убедена, че ще свършат хубавите и евтини места. Както беше в Рио... 

Връзка към мнение
преди 16 минути , Гост каза:

Благодаря ти! ❤️ Резервирах го на 13 януари. Знам, че е ерес за много магеланци, но бях убедена, че ще свършат хубавите и евтини места. Както беше в Рио... 

А с кого летиш? Easy нямат още разписание и ми стана любопитно. 

Връзка към мнение
преди 4 минути , Lindt каза:

А с кого летиш? Easy нямат още разписание и ми стана любопитно. 

British Airways 🙂 

 

TAP са малко по-евтини, но часовете не бяха добри. На връщане имаше опция и с Eurowings, но прецених, че след безсънна нощ и прекрасно настроение искам удобство, а не спестени £50.

 

Този период винаги е скъп, промоции трудно, така че просто ги купих, имах и малко мили. 

Връзка към мнение
Дани Магелани

Единият ми хотел във Фуншал беше Уиндзор. Има басейн на покрива с панорама и е достъпен до късно нощем. Там си пиех вечер пунша или други местни напитки. Може би е подходящ за фойерверките. Намира се в центъра, спирка пазара и 4-5 мин пеш.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
Дани Магелани

Другият хотел Musa d'adjuda е до спирка на автобуса от летощето и до МОЛ с евтини ресторанти с местна храна. Студио с кухня, спалня, тераса. Има и закуска - 4 менюта. Ползва се басейн в съседния хотел. Бюджетен е. В края на града в посока рибарското село.

Връзка към мнение

Гледам, че си хвалите хотелите в Мадейра, та да похваля хотела, в който бях отседнала - Allegro Madeira - Adults Only. В хотелската част на Фуншал, има спирка на аеробуса, както и на обществения транспорт. До централната част на Фуншал съм слизала за около 20-30 мин пеша. Превъзходна закуска - многообразие, дори имаше кава (испанското шампанско). Бях си взела стая с морска гледка, на предпоследния етаж ме настаниха и всичко се виждаше като на длан 🙂

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Аз още не съм стигнала до вашите хотели. Но напредваме, почти съм измислила дни 1-2-3 ;)

Ще ползваме трансфер от летището до Мачико. Надявам се така да успеем да вечеряме и да пийнем малко порто. Не знам какво му е толкова специалното на това питие, но се въодушевявам всеки път като се сетя за Португалия, основно заради него. 

Ден 1 Сутринта имаме автобус до началото на пътеката Сан Лоренцо. Не знам дали ще я харесам, отделила съм я като различна още преди 3 години, обаче е някак гола и скалиста спрямо всички други пътечки и представата ми за остров на цветята. Понеже е някакви никакви 8 км, а ние ставаме доста рано, подозирам, че към обяд вече ще сме тръгнали наобратно, за да си вземем багажа от Мачико. Алчността надделя и видях пътека покрай морето и до Пуерто Круз - Verada do Larano . Така че ще тестваме благонадежността на обществения транспорт и ще минем и от там преди да стигнем до Сантана и все още неоткритото място за нощувка. 

Ден 2 Този ден е за Levada do Caldeirão Verde. Пак е кратка - 12 км, още не знам как ще се придвижим до нея, но ми се иска да намерим и друго занимание в района. Ако не, ще пием порто и ще гледаме океана. 

Ден 3 Vereda Do Areeiro e по-сложната логистична задача. Вероятно ще вземем такси до началната точка, ще си носим раниците и ще се отправим с автобус към Фуншал. 

 

Та всякакви коментари ще са ми полезни. И снимки 🙂 И евентуални впечатления за кафенета/ресторанти по пътя ни. Също не съм сигурна дали има сиеста на Мадейра. Или по-точно заведенията цял ден ли са отворени или за обяд и после за вечеря. Това е много важно, защото хич не ми се занимава да подготвям и нося провизии.  

 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 1 час, Lindt каза:

 

Ден 3 Vereda Do Areeiro e по-сложната логистична задача. Вероятно ще вземем такси до началната точка, ще си носим раниците и ще се отправим с автобус към Фуншал. 

 

 

Точно така го бях замислял и аз, преди да почнем да обсъждаме варианта с кола.

Връзка към мнение
  • 3 години по-късно ...

Здравейте от тази тема 🙂

От 24 декември до 1 януари ще сме в Мадейра - аз и съпругът, дъщерята ще си почива от нас и ние от нея 🙂

От края на лятото, когато довърших всички резервации и билети, не съм се занимавала с подготовката, гледам, че файлът, който съм създала е от 29 август🙂 ... как лети времето.

Нощувките са ни 2 в Машико и 7 във Фуншал, но реално седмата няма да я ползваме докрая, а ще летим обратно на 1 януари късно вечерта. Т.е. имаме 9 пълни дни. Маршрутът ни е Букурещ - Лисабон - Мадейра - Лондон - Букурещ.

Ето какво съм отбелязала:

1. - настаняване в Машико White Waters Hotel. Кацаме към 9:00 сутринта и можем и пеша да се придвижим до Машико по панорамен път, гледам даже и тротоари има 🙂

- Verada da Ponta de São Lourenço; SAM Bus 113 (Baía D'Abra)

2. Машико, Порто да Круз

- Miradouro do Pico do Facho

- Vereda do Larano 

- обратно от Porto da Cruz SAM Bus 78

3. Машико – Фуншал SAM Bus

- настаняване във Фуншал Pensão Residencial Vila Teresinha

- Monte Palace

Оттук нанатък последователността на местата е примерна, няма значение кой ден какво ще се прави.

4. Valley of the Nuns Curral Das Freiras, Miradouro Eira do Serrado, Bus 81

- може би и Фуншал Madeira Botanical Garden

Два организирани групови тура

5. Южен тур 

6. Западен тур

7. Vereda do Areeiro - трансфер до Pico Do Arieiro, следва Hike To Pico Ruivo и след това връщане от Teixeira, включено в трансфера

8. За 31.12 съм отбелязала нещо близко и сравнително кратко – първо беше Каничо, после го смених на Рибейро Фрио в търсене на близка гора с мъгла 😉

- Caniço - Cristo Rei, Ponta do Garajau

- Ribeiro Frio - Levada dos Balcões; Levada do Furado - Chão das Feiteiras

9. Фуншал, отмора след новогодишната нощ и полет към 10:00 вечерта.

 

Приемам предложения, съвети и мнения по програмата, а после имам и странични въпроси, свързани с растения 🙂


Пропуснах да кажа, но то донякъде се разбира, че сме с обществен транспорт.

Редактирано от ДиянаВ
  • Харесвам 4
Връзка към мнение

@ДиянаВ,

звучи като да ви предстоят чудни празници 🙂

А защо сте без кола? Няма ли да ви е по-добре да наемете за 3 дни, вместо тези турове? 

  • Благодаря 1
Връзка към мнение

@ДиянаВ Не се подлъгвайте да вървите до Машико. Пътят е с много завои, от завои и денивелация ще ви се спре тока. Пистата изглежда, че ей сега, един завой и сте в Машико, но не е съвсем така на практика. Май имаше и тунел или той беше в другата посока, не помня... 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 47 минути , Lindt каза:

@ДиянаВ,

звучи като да ви предстоят чудни празници 🙂

А защо сте без кола? Няма ли да ви е по-добре да наемете за 3 дни, вместо тези турове? 

Без кола сме, защото създава нерви😄. Даже се чудя ако сме с кола какво ще я правим😉 Шегичка. За туровете не се притеснявам, имат отлични отзиви почти от всеки ползвал ги. Малко групова атмосфера с опита на организаторите, дори си мисля, че ще ми хареса🙂 Да речем разнообразие, възможност да стигнеш до много места без или с труден обществен транспорт, просто се носиш, където те водят😄

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
преди 44 минути , Coo каза:

@ДиянаВ Не се подлъгвайте да вървите до Машико. Пътят е с много завои, от завои и денивелация ще ви се спре тока. Пистата изглежда, че ей сега, един завой и сте в Машико, но не е съвсем така на практика. Май имаше и тунел или той беше в другата посока, не помня... 

Благодаря, ще помисля, а и на място ще се види как е. Имам спомен, че до идването на автобус трябва да се чака над час и затова реших, че може пеша за около половин час с гледки. Да има тунел, в този посока е. Струва ми се, че пеша може да се излезе по-рано от естакадата и да се поеме по големия завой към океана. Към Машико би трябвало да се спускаме от високо към ниско🙂, поне така ми се иска🙂

8B913169-64F0-4CAC-B725-33126C6C1131.jpeg.4f208378a6d1986cbd3efe9feda2f5bc.jpeg

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Ох, какви баири има там... Долната част на понтоните на пистата е на кота нула и посоката към Машико е все нагоре.

По коледните празници автобусите ще са доста разредени. Летищният въобще не се движи на 25.12., не знам как е с другите. 

Както се оказа, времето тук по баирите е променливо. Аз сега се сърдя, че са затворени всички пътеки до петък, защото някои наистина са далеч от ветровете...

Ако можете, си запазете трансфера до Pico Do Arieiro възможно най-рано. Аз моя запазих в събота за първа дата четвъртък. Както се оказа, няма да стане. Прогноза за върха: https://www.mountain-forecast.com/peaks/Pico-do-Arieiro/forecasts/1818

Досега ходих някъде според прогноза, защото островът може да е малък, но времето е лудо. Тук по градове: https://www.ipma.pt/en/otempo/prev.localidade.hora/index.jsp#Madeira&Funchal

На мен познаваха. Вчера в Сантана и околия беше топло и слънчево, а във Фуншал ниска и гъста мъгла.

При мен бяха много кални пътеките, чудех се за багажа дали да не мина с едни ниски гортексови маратонки за планинско бягане (не че бягам), но се радвам, че взех сериозни високи обувки. Вчера ако бях с ниски обувки, щях да ги напълня с вода, дълбоки вади имаше много.

За пътеките ходих с първия възможен автобус към 7.30 от Фуншал и там започвах към девет. После става пренаселено за моя вкус, а левадите са тесни и се разминаваш с безброй хора.

 

 

  • Харесвам 7
Връзка към мнение
преди 8 часа, Argentique каза:

Ох, какви баири има там... Долната част на понтоните на пистата е на кота нула и посоката към Машико е все нагоре.

По коледните празници автобусите ще са доста разредени. Летищният въобще не се движи на 25.12., не знам как е с другите. 

Както се оказа, времето тук по баирите е променливо. Аз сега се сърдя, че са затворени всички пътеки до петък, защото някои наистина са далеч от ветровете...

Ако можете, си запазете трансфера до Pico Do Arieiro възможно най-рано. Аз моя запазих в събота за първа дата четвъртък. Както се оказа, няма да стане. Прогноза за върха: https://www.mountain-forecast.com/peaks/Pico-do-Arieiro/forecasts/1818

Досега ходих някъде според прогноза, защото островът може да е малък, но времето е лудо. Тук по градове: https://www.ipma.pt/en/otempo/prev.localidade.hora/index.jsp#Madeira&Funchal

На мен познаваха. Вчера в Сантана и околия беше топло и слънчево, а във Фуншал ниска и гъста мъгла.

При мен бяха много кални пътеките, чудех се за багажа дали да не мина с едни ниски гортексови маратонки за планинско бягане (не че бягам), но се радвам, че взех сериозни високи обувки. Вчера ако бях с ниски обувки, щях да ги напълня с вода, дълбоки вади имаше много.

За пътеките ходих с първия възможен автобус към 7.30 от Фуншал и там започвах към девет. После става пренаселено за моя вкус, а левадите са тесни и се разминаваш с безброй хора.

 

 

Благодаря за споделеното. Ох, това с отменения трансфер е много неприятно. Аз мисля да ползвам услугата на Pico transfers. И ти ли към тях се насочи? Откъде направи резервацията, директно от техния сайт или от международна платформа /като Viator, примерно/? Чудя се кой трансфер да резервирам - този за изгрев или другия по-късен. Всъщност и на мен ми се ще изгрева, но е още по-рисков с честата облачност и мъгли рано сутринта. Но пък ако уцелиш ден, е баси изживяването 🤩. Освен да запазя трансфера за първия ни цял ден във Фуншал - 27.12., за да има време за местене на датата до края на престоя ни и да стискам палци на късмет 🙂

Връзка към мнение

И аз запазих от Pico, от сайта им. Преди да дойда, имаше много свободни дати, викам, чакай да стигна, та да си избера по-прилично време... Ами нямаше такова. Като вали и гърми или е облачно и ветровито те въобще не правят трансфери. Аз си бях представила как ще гледам изгрев над облаци, но явно друг път ще е. 🙂
Има вариант да се отиде до Пико До Ариейро с такси или с автобус до забравих-кое-село и после 5 км пеш или на стоп. Стопът вървял. 

Аз още се чудя какво да правя в близките дни, за днес беше слънчева прогнозата, но в момента вали порой.

За пристигането ви и автобуса, който е след час... доста от самолетите тук закъсняват. Или поне сега е така. С една дума е хубаво да се има някакъв основен план за дните, но той няма да се реализира на 100%. Но тук толкова ми харесва, че всички тези планове ми са второстепенни някак. 🙂

 

  • Харесвам 2
  • Благодаря 1
Връзка към мнение
преди 1 минута , Argentique каза:

И аз запазих от Pico, от сайта им. Преди да дойда, имаше много свободни дати, викам, чакай да стигна, та да си избера по-прилично време... Ами нямаше такова. Като вали и гърми или е облачно и ветровито те въобще не правят трансфери. Аз си бях представила как ще гледам изгрев над облаци, но явно друг път ще е. 🙂
Има вариант да се отиде до Пико До Ариейро с такси или с автобус до забравих-кое-село и после 5 км пеш или на стоп. Стопът вървял. 

Аз още се чудя какво да правя в близките дни, за днес беше слънчева прогнозата, но в момента вали порой.

За пристигането ви и автобуса, който е след час... доста от самолетите тук закъсняват. Или поне сега е така. С една дума е хубаво да се има някакъв основен план за дните, но той няма да се реализира на 100%. Но тук толкова ми харесва, че всички тези планове ми са второстепенни някак. 🙂

 

И аз така се успокоявам, ако не е изгрев, друго ще ме накефи, още повече по Коледа и Нова година🙂. Няма да се сдухвам заради един пико или левада, я😉. На някои им се е получавало при 3-4 опит, остров е и то Атлантически. Ако не се случи, ще се ходи пак😄

  • Браво 1
Връзка към мнение
преди 9 часа, Argentique каза:

Вчера в Сантана и околия беше топло и слънчево, а във Фуншал ниска и гъста мъгла.

Да разбирам ли, че за тоя уикенд слънчевата прогноза може и да не е вярна?

https://www.madeira-web.com/en/weather.html

 

Връзка към мнение
преди 3 минути , Биксбит каза:

Да разбирам ли, че за тоя уикенд слънчевата прогноза може и да не е вярна?

https://www.madeira-web.com/en/weather.html

 

На късмет е. 🙂
Сега след пороя се появи синьо небе. Досега в повечето дни във Фуншал вали нощем до към осем. Дъждовете са пролетни, т.е. кратки и понякога обилни.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

И друго, извън програмата, исках да питам. Знаете ли някои цветя/растения, които могат да виреят в България? Става въпрос за такива, които да се отглеждат от семка или луковица, а не в саксия вече пораснали. Ако има такива и купя пакетче, мога ли да го пренеса безпроблемно през Англия? Сестра ми иска да й донеса някое растение за подарък 🙂

Връзка към мнение

Стоя и си мисля, че навръх 2020 г. във Фуншал беше Рейни. Щеше да е хубаво да драсне два емоционални реда в нейн стил 🥰. Който я чува, да й каже, че липсва:sad:

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

B последните няколко години все на Мадейра ходим със семейството и приятели,любители сме на трекинга и открихме рай на този остров,живеем в Сюдтирол и планините са нашето ежедневие,но в Мадейра има невроятна комбинация на гледки,климат,растителност,буйни гори,вулкани, океан и т.н

Ho не е за хора които страдат от световъртеж, прилошаване, клаустрофобия (островът е изцяло пресечен от тунели, дори за пешеходци!) и ако се страхуват от „трудни“ летища (летището на Мадейра се счита за едно от най-опасните в Европа, за което пилотите първо трябва да преминат допълнително обучение.

Не е много подходящо, ако ce търси почивка на плажа: има много малко пясъчни плажове (обикновено пясък, донесен от Сахара); единственото изключение е плажът Prainha (от автентичен черен пясък, красив); повечето плажове са пометени от течения и водата е студена (това е Океанa);

Oстровът не е огромен (800 km2), но криволичещите пътища и много неща за разглеждане, така че препоръчвам престой от поне седмица - 10 дена

 

Има толкова много причини да откриете Мадейра чрез трекинг, моите много лични ca :

-Фуншал, столицата на острова, оживен град, но в същото време със спокойна атмосфера

-екскурзията до Pico Ruivo (сред най-красивите, които съм правилa)

-Пътеките, които минават по "levada", изкуствени канали, изградени за транспортиране на вода от север на юг

-високите водопади , уникалните панорами с изглед към морето.Възможност за забелязване на делфини (особено при някои организирани екскурзии с катамаран)

-Cabo Girao (най-високата скала в Европа с изглед към морето и терасата с прозрачен под.

 

Ако вече сте били в Португалия, мисълта за треска ще бъде почти очевидна, но в действителност в Мадейра рибният специалитет е друг: espada. Риба, която живее в дълбините на морето (до 1000 м) с комбинации, които може да изглеждат странни в началото, но които аз абсолютно препоръчвам да опитате. Така че вижте в менюто еспада, сервирана с пържени банани или сос от тропически плодове.

 

Както споменха няколко години поред смe все там,тази година два пъти и препоръчвам тези места за отсядане и някои изпитани ресторанти:

-Sonho do Oceano ;northsouthviescasinha ;Quinta a San Antonio da Serra, Hotel Quinta Do Furao

-Restaurant & Grill Muralha  , Marina Azul Restaurant

  • Харесвам 16
Връзка към мнение

@Argentique, извинявай, че ти прекъсвам гледките😉, но ми отговори, когато можеш🙂

С билетчетата за транспорт как процедираш? Май с автобусите SAM се купуваха от шофьора, така ли е? А другите фирми за извънградско и във Фуншал /примерно до Монте/? Дневни карти мисля, че не са ни необходими.

Маски някъде изискват ли се? Гледам във visit portugal и visit madeira секцията covid е изчезнала🙂

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
Преди 1 час, ДиянаВ каза:

@Argentique, извинявай, че ти прекъсвам гледките😉, но ми отговори, когато можеш🙂

С билетчетата за транспорт как процедираш? Май с автобусите SAM се купуваха от шофьора, така ли е? А другите фирми за извънградско и във Фуншал /примерно до Монте/? Дневни карти мисля, че не са ни необходими.

Маски някъде изискват ли се? Гледам във visit portugal и visit madeira секцията covid е изчезнала🙂

От всички автобуси може билети от шофьора само срещу кеш.

Маски няма.

Днешната гледка е...

20221216_134324.jpg.639479815b6b95225b4936bc50a9b582.jpg

  • Харесвам 2
  • Благодаря 1
Връзка към мнение
На 14.12.2022 г. в 14:04, ДиянаВ каза:

Стоя и си мисля, че навръх 2020 г. във Фуншал беше Рейни. Щеше да е хубаво да драсне два емоционални реда в нейн стил 🥰. Който я чува, да й каже, че липсва/cdn-cgi/mirage/8cd13930af3effdebdd7a54ae01a24a88fd8ac50cead81dc4204d04f6da55384/1280/https://magelanci.com/uploads/emoticons/sad.png

Във фейсбук се вихри тя, прехвърляй се и там от време на време 🙂

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.