Прескочи до съдържание

Кападокия и Коня м. май 2019 г.


Ели

Препоръчани мнения

Здравейте,

 

Мислим да пътуваме с кола между 19.05. и 02.06.2019 г. до Кападокия. Имам нужда да обмисля колко дни да сме там. Искаме да летим с балон и да разгледаме околността. А може би и няколко дни за Коня да отделим. Имам нужда от съвет как да си разпределим времето. Иначе разгледах места за нощувки - има доста варианти, като гледам.

 

От къде е най-добре да се резервират билети за балони?

 

Благодаря предварително :))

Ели

Връзка към мнение

За твой късмет, има тооочно тема по твоето питане:

@Polina е твоят човек, преди малко се върна оттам.

Връзка към мнение

За резервация на балон може да пишеш на фирмата предварително, аз така направих

Вярно е, че са страшно много

различават се по продължителност на полета и по големина на кошницата (т.е. брой пътници). 

може на място, ако сте повече време там, в офиса, ако сте си избрали фирма или в агенция. Така ще имате по-малък избор, преполагам, че се напълват преди полета

Връзка към мнение

Ели, ние също края на май месец ще бъдем в Кападокия за няколко дни. 

Доста подробно проучих всичко относно основните турове по забележителностите, които се предлагат там на място и полета с балони.

Добре е предварително да си резервирате полета, а не на място, защото особено във висок сезон /както е май месец/ има страшно много туристи и всичко е резервирано предварително. Затова и шанса да успеете да откриете свободно място в полет на читава компания в последния момент е малък.

Резервация можете да направите или през някоя местна тур. агенция, или през хотела, в който ще отседнете, или директно през компанията, извършваща полета. Единствено при третата опция ще трябва да платите веднага.

Аз резервирах полет през местна тур. агенция, през която резервирах и два тура /червения и зеления/. Полета е на АирКападокия , една от трите най-добри компании за полети заедно с Бътерфлай и Роял балонс. Цената засега е 160€, но може до май месец да се вдигне. През зимните месеци е значително по-евтино.

През сайтовете на трите компании излиза по-скъпо.

Сигурно има и компании с малко по-евтини цени, но всички казват, че най-важното условие е сигурността при полет, а тя при всички случаи си струва двайсетината евро в повече.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Roje, благодаря за информацията. Резервирах полети през мястото ни за нощувка. На високи цени, 180 евро, но се надявам да си заслужава. Търсих и други варианти, но ми изглеждаха съмнителни. Други екскурзии не съм резервирала. С кола сме и мисля на място сами да се организираме.

Рамазан ще е тогава. Надявам се да не са затворени някои места заради това. 

 

Връзка към мнение

Здравей Ели,

ние ходихме през 2017, и аз така резервирах през мястото за спане балона, но цените бяха на половина. Балона си заслужава определено, но трябва да имате опции за ден за полет, ако има вятър може и няколко дни да не летят. Забележителностите можете и сами да обиколите всичко, ние за някой от тях се спряхме на организирани турове, тъй като цената излизаше почти същата, а така и се запознахме с доста хора. Повече подробности може да намериш в пътеписа ми: http://www.tonyco.net/patepis/Turkey_2017/ , като цяло 3 - 4 дена, повече не мисля, че са нужни. Мястото обаче е невероятно, все едно си на друга планета. Кападокия е една от най-хубавите дестинации на които съм ходил. В пътеписа ще намериш и клипче, което сглобих от там, получи се много добре и дава ясна представа за полета с балон. Спането на скален хотел е задължително 😉 

Приятно изкарване 🙂 

Редактирано от Tonyco
  • Харесвам 5
  • Браво 1
Връзка към мнение

 

 @Tonyco, страхотен пътепис!

Браво, толкова увлекателно и в същото време информативно си го написал! А и снимките са супер!

Ние ще бъдем края на май в Гьореме. 

Искам да те питам има ли голяма разлика  в температурата на земята и в балона на височина.

Изгледах и видео клипа, който си качил, но не мога да преценя, защото деня, в който сте летели си е било хладно...

Питам, защото от 28 до 31 май в Кападокия със сигурност ще е топло, но дали да взимаме нещо по-дебело или едно тъничко яке ще е достатъчно за 5 часа сутринта и за 1000 метра височина? 

Летял съм на делта планер в Сахара и си беше топло, нямаше нужда от връхна дреха, но в Кападокия?

Връзка към мнение

май е все едно, като тръгнете в 4 сутринта вижте как да се облечете, по-студено няма да стане

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
Преди 1 час, Roje каза:

 

 @Tonyco, страхотен пътепис!

Браво, толкова увлекателно и в същото време информативно си го написал! А и снимките са супер!

Ние ще бъдем края на май в Гьореме. 

Искам да те питам има ли голяма разлика  в температурата на земята и в балона на височина.

Изгледах и видео клипа, който си качил, но не мога да преценя, защото деня, в който сте летели си е било хладно...

Питам, защото от 28 до 31 май в Кападокия със сигурност ще е топло, но дали да взимаме нещо по-дебело или едно тъничко яке ще е достатъчно за 5 часа сутринта и за 1000 метра височина? 

Летял съм на делта планер в Сахара и си беше топло, нямаше нужда от връхна дреха, но в Кападокия?

Благодаря. Да ти кажа като станеш сутринта излез навън и прецени как да се облечеш. На балона няма да стане по-студено, те за да летят почти няма вятър, та няма и какво да те духа. До самото излитане има повече от час, малко или много ще се затопли. Април сутринта беше около 0, -1, все пак си е в планината. То от там и заглавието на пътеписа, тъй като мръзнахме в Кападокия, после изгоряхме в Памукале. 🙂 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
Щастливеца

Някой би ли споделил  кои биха били най-добрите часове за полета ? Също така гледам , че предлагат различна продължителност , дали е само трик или наистина някои полети са по-дълги. Освен това някой предлагат някакви храни и напитки на балона , има ли някакъв смисъл от такова нещо?

Редактирано от Щастливеца
Връзка към мнение

Аз не мисля, че има избор за час, поне преди нямаше. Винаги по изгрев, тогава е и най-добре.

За храни и напитки не знам, на мен ми беше интересно всяка минута, с храна се отвлича вниманието. То не е като самолета да гледаш с часове само облаци или пътниците отдругата страна на пътеката и да се чудиш какво да правиш.

Май винаги черпят с шампанско след кацането и като те върнат в хотела е време за закуска.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

В България направихме един неуспешен опит за летене с балон, точно защото закъсняхме с часа на излитане - налягането и вятъра се променят и става невъзможно... Затова - колкото по-рано, толкова е по-голям шанса.

Връзка към мнение

Потвърждавам, избор за часа няма. Излита се преди изгрев слънце, за да може да се хване изгрева докато си в небето. Храни и напитки в самия балон не мисля, че се предлагат. То една кошница с един пилот, който няма време да се занимава с храни и напитки. Описал съм всичко в пътеписа, но принципно в цената на балона е включена ранна закуска преди полета в едно хале, и след края на полета безалкохолно шампанско на мястото на кацане и последваща закуска пак в халето, което е на съвсем различно място от излитането и кацането. В случай на аварийно кацане, което по мое скромно мнение, като човек с 6 самостоятелни скока с парашут е доста вероятно, храни и напитки биха влошили самото аварийно приземяване още повече. Какво би представлявало аварийно кацане ? В най-общия случай рязка загуба на височина или евентуално влачене на коша в легнало положение или търкалянето на коша. При рязка загуба на височина бог да ви е на помощ 🙂 , при влачене или търкаляне по-скоро наранявания от колкото смърт. В самия кош има здрави колани, като получавате инструкции как да си ги намотаете около ръката и как да се свиете в коша в случай на авария, целта е ако почне да се търкаля коша да не изпаднете и да ви размаже. Самия кош е направен от здрава стоманена конструкция и дори да се търкаля, вие сте в клетка и ако не изпаднете, няма да се удряте в земята. Конструкцията е тип клетка като при рали автомобилите.  Дните в които могат да летят се избират когато почти няма вятър. Ако вятъра е над определена скорост изобщо не летят, затова казах, че е хубаво да се предвидят няколко дни в Кападокия, за да се подсигурите, че поне едни от тях ще бъде подходящ за летене с балон. Може да се окаже, че и нито един ден няма да става, въпрос на късмет е. Балона сам по себе си е доста слабо управляем и силно зависим от вятъра подобно на парашут тип десантен с кръгъл купол. След излитането и промените в силата и посоката на вятъра, приземяването може да се случи къде ли не, може и на 20 - 30 км да ви отнесе, може и повече, разбира се гледат прогнозите за времето предварително. На клипа, който съм качил се вижда колко близко минаваме до скалите с коша, което си е майсторско изпълнение, но си има и риск. Тъй като не е ясно, къде точно ще може да кацне балона, джипа с ремаркето и буса, който прибира пътниците е на стендбай и обикаля под балона когато реши, че ще каца, като не балона гони джипа, а точно обратното. Продължителността на полета зависи изцяло от вятъра, ние имахме късмет и летяхме дълго, но ако се засили вятъра, полета може и да е само 10 - 15 мин, в противен случай, може да се озовете в Истанбул не след дълго. 😉 Самото място за приземяване се избира по възможност там, където няма почти никакъв вятър за да може балона да "зависне" на едно място и лесно да го поставят на ремаркето. При нас няколко пъти се опитва да кацне, но неуспешно тъй като вятъра го бута на страни и джипа само обикаля тук там. Поддържат радиовръзка постоянно пилоти и наземен екип. Реално с балон нещата много бързо могат да се объркат и риск има, но пък гледката отгоре си заслужава. Не е подходящо за много малки деца, както и за бременни жени, това идва от възможността за аварийно кацане, при нормален полет няма проблем нито за малките деца, нито за бременните жени, всичко става много плавно.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Опитах се максимално точно да опиша как стоят нещата. Принципно като се погледне статистиката не са много инцидентите с балони там, но се случват. То и по улицата да вървиш може да ти падне саксия на главата 🙂 Ако някой има страх от височини може да не му е най-комфортното да зяпа от някаква кошница на 7 - 800 м над земята 🙂 

Връзка към мнение
Щастливеца

@Tonyco много подробно си описал полета, ама нещо мита за пълната безопасност ми се изпари. Това в рамките на шегата.

Влязох в контакт с хотела. Обясняват ми, че тяхната кошница е за 16 и била по-добра.

Повечето комапнии ползвали кощница за 32 души, която била по-скъпа и по неудачна. Дали е така според теб ?

 

Връзка към мнение

Ами за 32 даже е новост за мен. Ние бяхме с такава за 16, на клипа от пътеписа можеш да видиш и изглед на кошницата в полет. Реално са в четирите ъгъла по 4 човека, ние бяхме 3 ма и още едно непознато момиче в нашия ъгъл. За 32 е доста голяма кошница, по 8 човека на ъгъл. Принципно по мое време цените варираха според това колко е голяма кошницата, колкото е по-голяма е по-евтино. Избор имах от 8 - 12 - 16 - 20 човека в кошница, цената ми допадна за 16 човека в кош и такава взехме. Баламосват те нещо с това за 32, но 16 е добър избор, няма да се бутате и се вижда общо взето на всякъде добре. Колко човека сте групата която ще пътувате заедно ? 

 

П.С. Ето с тези летяхме: http://www.istanbulballoons.com/97-Standart_Flights.html само дето цената се е вдигнала много и кошниците са 16-24-28 

Редактирано от Tonyco
  • Харесвам 2
Връзка към мнение
  • 5 години по-късно ...
На 7.03.2019 г. в 8:59, Tonyco каза:

Ако имаш допълнителни въпроси след като го изчетеш питай, с каквото мога да помогна.

С навигация можеш ли да се движиш без гид. Благодаря 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
На 9.04.2024 г. в 20:51, lidiana64 каза:

С навигация можеш ли да се движиш без гид. Благодаря 

Можеш с навигация съвсем спокойно. Сега около 27-28.04 мислим пак да минем попътно през Кападокия и точно наслага точките за да мога да ги вградя после в навигацията на колата. Мога да пратя KML файл ако искаш, той е подходящ за вграждане в iGO, което за мен е най-добрата офлайн автомобилна навигация евър, ползвам я от 2007 г 😁 Точките ги редя на Google MY maps и после ги конвертирам в KML. Не съм сложил обаче двата подземни града и Ихлара каньона, тъй като не са ми обект на това пътуване, а и трябва повече дни да се отделят на Кападокия ако посещаваш и тях, поне 3 пълни дни.

Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.