Прескочи до съдържание

От Братислава до Прага с влак


Препоръчани мнения

Къде може да се направи "почивка" по маршрута Братислава - Прага, ако се пътува с влак? Целта е да се раздели пътуването на две, че 4 часа и половина между двете столици идват малко в повече. Бърно вече е разгледан, въпреки, че е най-логичния избор. @master_of_germs дай идеи, моля те 🙂

 

  • Харесвам 1
  • Замислям се 1
Връзка към мнение
преди 22 минути , iMari каза:

Къде може да се направи "почивка" по маршрута Братислава - Прага, ако се пътува с влак? Целта е да се раздели пътуването на две, че 4 часа и половина между двете столици идват малко в повече. Бърно вече е разгледан, въпреки, че е най-логичния избор. @master_of_germs дай идеи, моля те 🙂

 

Ами аз не съм пътувал между Брно и Прага с влак, а с фликсбус, а и не знам различните влакове на кои гари спират, но освен някакви експреси, всички други би следвало да спрат на Жджяр над Сазавоу, където да се посети поклонническата църква на Ян Непомук. Тя не е никак близо до гарата, доколкото помня, но това е, което първо ми идва наум. Там все се каня да ползвам Брно като база да запиша този и още три-четири обекта на ЮНЕСКО.

Ако разписанията на влаковете при Колин се засичат добре, би могло да пробваш да се отклониш до Кутна Хора, но за централната част на града и църквата Св. Барбора (в личния ми топ 10 за най-въздействащи църкви, които някога съм виждал, на мене поне ми харесва много повече от св. Вит в Прага), ще ти трябва и още едно прекачване от Kutna hora hlavni nadrazi до Kutna Hora mesto. За костницата в Седлец е по-реалистично (тя е на пешеходно разстояние от главната гара на Кутна Хора, която е леко на майната си спрямо града. Все пак според мене Кутна Хора си е по-удобна за еднодневка с база Прага.

  • Харесвам 2
  • Благодаря 1
Връзка към мнение

Почивка за няколко часа или почивка с нощувка? Гледайки маршрута на влака, той не се движи по главния път Бърно - Прага, а минава през Кутна Хора и Колин. 

Разбира се, на първо място препоръчвам Кутна Хора. Всички нейни забележителности спокойно убиват няколко часа или дори цял ден, а градът е като визитна картичка на Чехия и си заслужава. Препоръчвам костницата Седлец, катедралата Света Барбара и стария център. Ако търсиш нещо по-кратко, препоръчвам църквата Свети Йоан Непомуцки в Zdar nad Sazavou, която има невероятна архитектура стойност, а самото място е много усамотено и приятно за разходки. Ако се отклониш от маршрута на влака, Пардубице и Храдец Кралове също са много приятни градчета със старовремски центрове, където може човек да се разходи. 

Ако пътуването с влак не е задължително, помисли за ранен автобус от Братислава до Бърно и след това Фликсбус до Тршебич (Trebic) или Телч (Telc), които според мен са едни от най-красивите малки градчета в Чехия. В Тршебич има прекрасен стар град и цели 2 обекта на ЮНЕСКО, а Телч е градче, излязло като от приказките с красивия площад и гледките към заобикалящото го езеро. Между двете градчета има Фликсбус на цена около евро, от Телч няма директен транспорт до Прага, има с автобус до Жихлава и оттам или с автобус, или с влак през Хавличков Брод. От Тршебич излиза, че има някакъв автобус, но през Жихлава е по-сигурно. Този маршрут според мен е добре да се направи с нощувка, другият става за ден. Нямам идея обаче как стои въпросът с гарите и прекачванията. 

Няколко полезни блога и едно видео за Пардубице: 

https://youtu.be/mA1F5NDUGFU - Пардубице 

https://www.mywanderlust.pl/trebic-czech-republic-unesco/ - Trebic

https://www.mywanderlust.pl/telc-czech-republic-unesco/ - Telc

https://www.mywanderlust.pl/jihlava-czech-republic/ - Jihlava 

https://www.vysocina.eu/en/top-attractions/2830-zdar-nad-sazavou-unesco?ritem=465 - Zdar nad Sazavou 

С @master_of_germs сме писали едновременно 🙂

  • Харесвам 4
  • Благодаря 1
Връзка към мнение

О, не Тршебич и особено Телч не стават за попътно, Тях съм ги разкъквал "за спорта" и разписанията изобщо не ми се напасваха. По-скоро те са да се хване от Брно , да се нощува в Телч и да се продължи към Ческе Буднейовице. Вече съм забравил дали имаше някакъв вариант да се спре и на Тршебонь (много красиви езера има в тоя район на Южна Бохемия). От Буднейовице (Будвайз) вече два дни на преспокойно могат да се разгледат Чески Крумлов, замъка Хлубока и Холашовице. Ама аз съвсем се отклоних 🙂 😄 

  • Харесвам 1
  • Благодаря 1
Връзка към мнение

Благодаря ви за страхотните идеи! 🙂

Ето това е маршрута на директния влак от Братислава до Прага:

image.png.45a122e4427feb2fa4daddfda052ba6f.png

Breclav изглежда сладко градче , има си и замък. 🙂

Наблизо е и Lednice, и там има замък, далеч по-вушителен. 😉 Между двете градчета има автобус някакъв - 570.

Единствения негатив е, че цената на отсечката от Breclav до Прага е по-висока от тази Братислава - Прага.

 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 3 минути , iMari каза:

Благодаря ви за страхотните идеи! 🙂

Ето това е маршрута на директния влак от Братислава до Прага:

image.png.45a122e4427feb2fa4daddfda052ba6f.png

Breclav изглежда сладко градче , има си и замък. 🙂

Наблизо е и Lednice, и там има замък, далеч по-вушителен. 😉 Между двете градчета има автобус някакъв - 570.

Единствения негатив е, че цената на отсечката от Breclav до Прага е по-висока от тази Братислава - Прага.

 

Бржецлав е удобен за Леднице и Валтице, но мислех, че търсиш нещо след Бърно. Погледнах обаче, че има и влакове, които спират на Жджяр.

Screenshot_20220906-140347_Maps.jpg.49b06cbb4c9a1a37d5b9878791cb0b51.jpg

  • Харесвам 1
  • Благодаря 1
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.