Прескочи до съдържание

Малка балканска обиколка през май 2019


Препоръчани мнения

Здравейте, 

Предвид почивните дни, които се събират в началото на месец май се опитвам да измисля хубава балканска обиколка. От много време отлагаме с моята половинка Босна, Черна гора и Косово и ми се иска да ги посетим тази година. Като цяло не съм привърженик на обиколките с кола, но за съжаление за Западните балкани нямаме удобни и евтини опции от България със самолет и/или влак. Първоначално идеята ми беше да отидем с кола до Белград и от там с полет Белград-Сараево след това с автобуси през Мостар-Дубровник-Котор-Будва-Подгорица и полет наобратно до Белград ,но нещо ми се досвидяха 250 евро за 2-ма за самолетни билети. Затова сега сме се ориентирали да направим обиколката с кола по следния маршрут- София-Прищина -Подгорица-Будва-Котор-Дубровник-Водопад Кравице-Мостар-Сараево-София. Това са основните градове през които искаме да минем като приемам всякакви предложения за междинни спирки. Планирам да тръгнем на 30.04 следобед около 16ч.  и ме иска да се върнем най-късно на 6ти по обед.В момента се опитвам да планирам къде да бъдат нощувките и къде да спираме по пътя. Също така се опитвам да сметна и разходите ми за гориво, винетки и т.н. Според viamichelin ще бъдат около 180 евро ( при 1.08 евро на литър бензин, Шкода Fabia 3 1,2 TSI ) , 8 евро пътни такси. Не виждам обаче включена зелената карта за Косово, която май е 15 евро, т.е грубо да приемем 200 евро, което е добре. Основното, което ме притеснява са пътищата, защото на балканите не сме известни с доброто им качество и най-вече пътя от Сараево през Ужице до Ниш. Знам, че вместо през Косово може да минем през Струга-Елбасан и Тирана, но ни се иска да видим и Прищина. Като цяло ме притеснява пътуването през Косово и Албания, но нямаме много опции. Мисля си дали е най-добре първата нощувка да я направя в Скопие и на следващия ден да спрем само за бърза обиколка на центъра на Прищина ( предполагам няма много неща за гледане и -1-2 часа ще са достатъчни), след което да продължим през Албания към Подгорица. По този път има ли нещо интересно за гледане напр. Шкодра, където да прем за почивка? След това първата нощувка ще е в Подгорица и натам вече не знам по колко време ще ми трябва за град за да преценя къде да оставаме за нощувка. По всяка вероятност в Дубровник ще прекараме най-много време, но разчитам на вас за съвети и насоки.  Тази част на Европа ме изключително не позната и ми се иска да разгледаме най-готините места по пътя. 

 

 

Редактирано от Jorro
  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Наистина ви се очертава хубава балканска разходка .

Ако ще гледате градове в Косово , то нека това е Призрен . Той е близо до границата със Северна Македония и можете да направите там първата си нощувка и сутринта да го разгледате. Забележителностите се разглеждат бързо, защото са наблизо една до друга, макар градът да не е малък. Имаме си специална тема за Косово. 

Прищина е  безличен град. В още по - голяма степен това се отнася и до Подгорица. Можете да ги пропуснете с най - чиста съвест. 

Мостар е град за 2 часа. Сараево за 3 с разходките, пиенето на кафе и обяда ( или вечерята ). Пътят между тях е с интересни гледки.

Будва и Котор ще ги видите за ден. В Котор може да направите нощувка, защото природата е прекрасна и така ще си подарите още малко красота.

Ние сме известни с лошите пътища, не регионът, който обитаваме. Единствено в Косово пътищата са сравними с нашите. Оттам нататък е различно. 

 

Редактирано от patilana
  • Харесвам 3
Връзка към коментар

 

Не сте написали колко дни общо я мислите обиколката, а това има значение.                                                                 Прищина я пропускайте директно. Призрен е градът, на който трябва да отделите внимание в Косово. За Призрен минете по панорамния път през Шар планина. Струва си да се отделите от главните пътища точно там. Ако сте били в Скопие, няма смисъл да спите там първата вечер. Призрен не е чак толкова далече. И пътищата в Косово са по-добри от нашите.

След Призрен хващате магистралата за Албания и там вече да се изкажат баш спецовете, като @Radnev

  • Харесвам 1
  • Смея се 1
Връзка към коментар
1 hour ago, patilana said:

Наистина ви се очертава хубава балканска разходка .

Ако ще гледате градове в Косово , то нека това е Призрен . Той е близо до границата със Северна Македония и можете да направите там първата си нощувка и сутринта да го разгледате. Забележителностите се разглеждат бързо, защото са наблизо една до друга, макар градът да не е малък. Имаме си специална тема за Косово. 

Прищина е  безличен град. В още по - голяма степен това се отнася и до Подгорица. Можете да ги пропуснете с най - чиста съвест. 

Мостар е град за 2 часа. Сараево за 3 с разходките, пиенето на кафе и обяда ( или вечерята ). Пътят между тях е с интересни гледки.

Будва и Котор ще ги видите за ден. В Котор може да направите нощувка, защото природата е прекрасна и така ще си подарите още малко красота.

Ние сме известни с лошите пътища, не регионът, който обитаваме. Единствено в Косово пътищата са сравними с нашите. Оттам нататък е различно. 

 

Хареса ми идеята за Призрен. Мисля Прищина да я разгледаме минавайки с колата без спиране в такъв случай.

1 hour ago, slujitel said:

Близо до Мостар е Благай. Препоръчвам да се отбиете, на мен много ми хареса.

Дали ще успеем в един ден да видим и Благай ,Водопад Кравице и Мостар тръгвайки от Дубровник и при това положение нощувката в Мостар ли да бъде или в Сараево, което ни е следващата спирка?

48 minutes ago, master_of_germs said:

 

Не сте написали колко дни общо я мислите обиколката, а това има значение.                                                                 Прищина я пропускайте директно. Призрен е градът, на който трябва да отделите внимание в Косово. За Призрен минете по панорамния път през Шар планина. Струва си да се отделите от главните пътища точно там. Ако сте били в Скопие, няма смисъл да спите там първата вечер. Призрен не е чак толкова далече. И пътищата в Косово са по-добри от нашите.

След Призрен хващате магистралата за Албания и там вече да се изкажат баш спецовете, като @Radnev

5-6 дни. Тръгване на 30.04 следобед и връщане най-късно до обяд на 6ти, но за предпочитане още на 5ти вечерта. 

В Скопие сме били няколко пъти, избрах го, защото не бях сигурен до колко е безопасно и къде да замръкна в Косово.

Четейки сайта н МВнР почти ме отказаха да пътувам с кола в тези държави 😄 Имам и въпрос за пътуване с лична карта има ли изискване да бъде с валидност повече от 6 месеца или това е само за паспорта? Моята изтича през юни и се чудя дали да си я преиздам по-рано. Не искам в паспорта да имам печат от Косово за да не стане после проблем при прибирането през Сърбия. 

Редактирано от Jorro
  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Ние тръгнахме от Дубровник, минахме покрай морето и от там водопадите Кравице, Благай и нощувахме в Мостар. Обаче не тръгнахме рано сутринта, мотахме се из Дубровник, минахме и през Трстено, разгледахме ботаническата градина. За Косово не може да се влезе с лична карта, трябва паспорт. Някой беше споделил, че е влизал,но по принцип трябва лк да е с биометрични данни, каквато нашата не е. После в Сърбия ще влезеш с лк. Няма да имаш проблем, ако не минаваш граница Косово - Сърбия.

Връзка към коментар
5 minutes ago, slujitel said:

Ние тръгнахме от Дубровник, минахме покрай морето и от там водопадите Кравице, Благай и нощувахме в Мостар. Обаче не тръгнахме рано сутринта, мотахме се из Дубровник, минахме и през Трстено, разгледахме ботаническата градина. За Косово не може да се влезе с лична карта, трябва паспорт. Някой беше споделил, че е влизал,но по принцип трябва лк да е с биометрични данни, каквато нашата не е. После в Сърбия ще влезеш с лк. Няма да имаш проблем, ако не минаваш граница Косово - Сърбия.

 

" Българските граждани могат да влизат, преминават и пребивават на територията на Република Косово без виза, до 90 календарни дни в рамките на 180 дни с валиден задграничен паспорт или валидна лична карта. Срокът на валидност на задграничния паспорт и личната карта трябва да изтича най-малко три месеца след датата на влизане в страната. "

Не пише нищо за биометрия.

https://www.mfa.bg/bg/embassyinfo/kosovo

Редактирано от Victoria
Връзка към коментар

@master_of_germs Само да не стане работата на "Баш майстора"😄.

***

Имате 7-8 дни. Така като гледам, по-скоро 7.

Ще тръгнете късния следобяд, като последния ден вероятно ще е само път. 

Така остават 5 дни за 6 държави😯. Чака ви мноооого бацане и почти никакво разглеждане. 

Поинтересувайте се по-подробно за отделните забележителности на държавите. Прецените какво искате да видите и се съсредоточете върху него! Оптимизирайте плана си. Засега се опитвате да набутате един огромен вол в една малка тенджерка. Ами ... няма да стане!!!

Лично аз оставам с впечатлението, че целта ви сякаш е да минете през столицата на всяка балканска държава и с това реално да се счита, че държавата е вече видяна. То и така може, но сякаш е малко безмислено🤨.

***

Спирката в Скопие е напълно излишна, най-малкото поради факта, че Скопие е близо и лесно постижимо.

Прищина също е напълно излишно отклонение. Нищо няма да видите там. 

Призрен. Всички се обединяваме, че това е най-забележителният косовски град.

От Призрен до Тирана има такава магистрала, че свят може да ви се завие. Изцедила е бюджета на Албания за цели 3 години, през които не са строили или правили нищо друго. Там се намира и най-дългият тунел на Балканите. И е безплатна.

Реално магистралата свършва на Ляч, откъдето продължавате на север. По пътя си минавате през един град Лежа, който лично на мен много ми допадна. С морско излъчване, крепост и гробницата на Скендербег, който е най-големият национален герой на Албания.

После идва Шкодра.  Точно над пътя ви е крепостта Росафа. Центърът също е много приятен, но изисква отклонение и време. Няма да стане за един час.

Подгорица - напълно безинтересен. Замества старопрестолната столица Цетине едва през 1946г. и му дават името Титоград. Подреден е, но освен панелки и административни сгради в ком стил друго няма да видите.

Ако не искате да се отдадете на планини и дива природа, истинската Черна гора е по крайбрежието. Там започват поред  Улцин -Бар - Будва - Котор. Няма да ги описвам, че ще си изпиша клавиатурата. Проверете всяко поотделно и преценете. За Будва и Котор ще намерите много. За Бар и Улцин, почти нищо. Ако трябва да избирате между бар и Улцин, аз бих избрал Улцин.  Над Котор има едно друго градче - Пераст. Влиза в плановете на почти всеки минал по тези места.

За Дубровник трябва цял ден. Задължително обиколете града и по крепостната стена. Скъпо е, отнема 2-3 часа, но гледките към града и Адриатика са незабравими. 80% от спомените ми за Дубровник са именно от стената.

Мостар - 2-3 часа са напълно достатъчни.

***

В Косово и Албания няма нищо по-опасно от Македония например, така че си направете нощувката там без въобще да се притеснявате. 

Пътищата са си пътища. Ако не са по-добри със сигурност не са по-лоши отколкото при нас. Придвижването става относително бавно, защото от един момент ще пътувате само из планини. Поне според мен, не е нещо невиждано или нечувано като трудност на шофиране.

Сетих се нещо важно. В Косово и Албания не дават предимство на този, който е влязъл в кръговото. Просто си се набиват пред тебе 😄

Що се отнася до Босна и пътя към Ужице, прехвърлям топката на "Баш майстора на баш майсторите"😉 - @forry

 

 

 

 

Редактирано от Radnev
  • Харесвам 7
Връзка към коментар
преди 11 часа, Victoria каза:

 

" Българските граждани могат да влизат, преминават и пребивават на територията на Република Косово без виза, до 90 календарни дни в рамките на 180 дни с валиден задграничен паспорт или валидна лична карта. Срокът на валидност на задграничния паспорт и личната карта трябва да изтича най-малко три месеца след датата на влизане в страната. "

Не пише нищо за биометрия.

https://www.mfa.bg/bg/embassyinfo/kosovo

Личен опит, мой братовчед ги върнаха на границата и не ги пуснаха.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Още един глас за Улцин -Бар- Будва- Котор( може Тиват или Пераст), а последните 3 са в т.нар "Опашка на кит" в Которският залив. В Тиват впечатление прави яхтеното пристанище и района около него, Котор и Будва може да се разгледат за 1 ден, но ще е много набързо, а моето виждане за такива места е да се потопиш в атмосферата или поне да изпиеш едно безгрижно кафе с торта.  Старият град на Котор беше безплатен за индивидуални туристи и платен за групи, там може да се разходите и по стените на града ( с платен вход). 

Подгорица може да се пропусне, освен ако някой от пътуващите не страда по близкото минало. 

Шкодра и Шкодренското езеро са интересни ( езерото е и национален парк) предлагат се много разходки с лодка в езерото, посещение на плаващи ресторанти и т.н. Това също отнема време. 

Имайте предвид че в активният сезон се чака по границите, на нас Котор -Дубровник ни отне 3,5 часа с голямо чакане на ГКПП-то. 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 15 часа, Victoria каза:

 

" Българските граждани могат да влизат, преминават и пребивават на територията на Република Косово без виза, до 90 календарни дни в рамките на 180 дни с валиден задграничен паспорт или валидна лична карта. Срокът на валидност на задграничния паспорт и личната карта трябва да изтича най-малко три месеца след датата на влизане в страната. "

Не пише нищо за биометрия.

https://www.mfa.bg/bg/embassyinfo/kosovo

В сайта на Косовското външно министерство, обаче, има изискване личната карта да е с биометрични данни.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
9 hours ago, milen_40 said:

Имайте предвид че в активният сезон се чака по границите, на нас Котор -Дубровник ни отне 3,5 часа с голямо чакане на ГКПП-то. 

Има някакъв минимален шанс да пуснат навреме ремонтирания пункт Kobila-Vitaljina, с който се обикаля големия пункт на Дебели брег, където стават задръстванията. Новините от преди няколко дни говорят за отваряне "през месец май". Но пък едва ли за православен Великден и православен Гергьовден ще е претъпкано с коли.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
 
 
 
22 hours ago, Radnev said:

@master_of_germs Само да не стане работата на "Баш майстора"😄.

***

Имате 7-8 дни. Така като гледам, по-скоро 7.

Ще тръгнете късния следобяд, като последния ден вероятно ще е само път. 

Така остават 5 дни за 6 държави😯. Чака ви мноооого бацане и почти никакво разглеждане. 

Поинтересувайте се по-подробно за отделните забележителности на държавите. Прецените какво искате да видите и се съсредоточете върху него! Оптимизирайте плана си. Засега се опитвате да набутате един огромен вол в една малка тенджерка. Ами ... няма да стане!!!

Лично аз оставам с впечатлението, че целта ви сякаш е да минете през столицата на всяка балканска държава и с това реално да се счита, че държавата е вече видяна. То и така може, но сякаш е малко безмислено🤨.

***

Спирката в Скопие е напълно излишна, най-малкото поради факта, че Скопие е близо и лесно постижимо.

Прищина също е напълно излишно отклонение. Нищо няма да видите там. 

Призрен. Всички се обединяваме, че това е най-забележителният косовски град.

От Призрен до Тирана има такава магистрала, че свят може да ви се завие. Изцедила е бюджета на Албания за цели 3 години, през които не са строили или правили нищо друго. Там се намира и най-дългият тунел на Балканите. И е безплатна.

Реално магистралата свършва на Ляч, откъдето продължавате на север. По пътя си минавате през един град Лежа, който лично на мен много ми допадна. С морско излъчване, крепост и гробницата на Скендербег, който е най-големият национален герой на Албания.

После идва Шкодра.  Точно над пътя ви е крепостта Росафа. Центърът също е много приятен, но изисква отклонение и време. Няма да стане за един час.

Подгорица - напълно безинтересен. Замества старопрестолната столица Цетине едва през 1946г. и му дават името Титоград. Подреден е, но освен панелки и административни сгради в ком стил друго няма да видите.

Ако не искате да се отдадете на планини и дива природа, истинската Черна гора е по крайбрежието. Там започват поред  Улцин -Бар - Будва - Котор. Няма да ги описвам, че ще си изпиша клавиатурата. Проверете всяко поотделно и преценете. За Будва и Котор ще намерите много. За Бар и Улцин, почти нищо. Ако трябва да избирате между бар и Улцин, аз бих избрал Улцин.  Над Котор има едно друго градче - Пераст. Влиза в плановете на почти всеки минал по тези места.

За Дубровник трябва цял ден. Задължително обиколете града и по крепостната стена. Скъпо е, отнема 2-3 часа, но гледките към града и Адриатика са незабравими. 80% от спомените ми за Дубровник са именно от стената.

Мостар - 2-3 часа са напълно достатъчни.

***

В Косово и Албания няма нищо по-опасно от Македония например, така че си направете нощувката там без въобще да се притеснявате. 

Пътищата са си пътища. Ако не са по-добри със сигурност не са по-лоши отколкото при нас. Придвижването става относително бавно, защото от един момент ще пътувате само из планини. Поне според мен, не е нещо невиждано или нечувано като трудност на шофиране.

Сетих се нещо важно. В Косово и Албания не дават предимство на този, който е влязъл в кръговото. Просто си се набиват пред тебе 😄

Що се отнася до Босна и пътя към Ужице, прехвърлям топката на "Баш майстора на баш майсторите"😉 - @forry

 

 

 

 

До някъде си прав, че искаме да минем през тези държави и то е не толкова, защото не искаме да ги разгледаме по-подробно, колкото до това, че сме ограничени от към време и достъпа до тях е само с кола, което на мен не ми харесва като цяло и ми се иска с 1 ходене да видя максимално много неща, а ако нещо много ми хареса ще търся в бъдеще вариант за ходене със самолет. В тази връзка разчитам на съвети за това да отсея само най-хубавото и да оптимизирам времето. Така ще махнем Прищина от плана и добавяме Призрен, както и крайбрежието Улцин -Бар - Будва - Котор за сметка на Подгорица.

В Косово, ако влезем с паспорт ( слагат ли печати?) в Сърбия после при влизане от Босна нали няма да има проблем? Личните ни карти ще изтичат след около 2 месеца, дали ще е проблем да ги ползваме при влизане в Сърбия?

600-те километра от Сараево на връщане към София се чудя дали да не ги разделя с нощувка някъде в Сърбия. Има ли готино място за спане по пътя Сараево-Ужице-Кралево, нещо може би около Кралево, което се пада посредата, т.к не ми се иска да го взимам на 1 път - 9 часа.

 

Връзка към коментар

Съвсем пътьом да вметна нещо... 

Първо - Раднев, хехехе...чак пък Баш майстора? Еееее😁

Второ- в Косово с паспорт - всичко друго е ала бала. Всички много добре знаете, че на Балканите това дето го пише, много често не е това дето е! 

Трето - сърбите отдавна претръпнаха на косовските печати! Мина времето, когато мърморейки си под мустак "й.бем ги у дупе" ми задраскваха настървено косовските печати и пишеха "поништено". Най-много да ви накарат да влезете в Сърбия с лични карти вместо с паспортите и да помърморят малко. Нищо страшно като цяло...

Четвърто - с две ръце за Призрен и маршрута през Шар планина! 

Пето - пътищата са си пътища - свикнали сме на балканското "качество" на пътищата, та няма с какво чак толкова да ви изненадат пътищата в Косово и Албания, освен с това, че на доста места вече са с по-добро качество от родните!

Шесто - аз в Косово и Албания не се притеснявам повече отколкото като пътувам от София до Варна примерно. Да-по-криминогенно е като цяло, но ако си гледаш пътя и забележителностите и не се вреш, където не ти е работата, никой не се занимава с теб!

Седмо - гражданската за Косово за кола е 15 евро за 10 дни. Има гранични пунктове, на които не правят такава, но силно се съмнявам да се врете точно там - предполагам ще минавате по утъпканите трасета!

Осмо - пътя през Ужице и Вишеград за Сараево си е най-норммален и добър по балканските стандарти главен планински път! Много е красиво, има много тунели и понякога много колони трудни за изпреварване по баирите!

Дано съм бил полезен и дано не съм пропуснал нещо!

П.п. Понеже съм "зимен форумист" и като се затопли времето рязко ми излизат хиляда хиляди неща за правене и съответно рядко влизам и пиша във форумите! НО! Ако трябва някакво инфо - насреща съм! Стига да не ви е необходимо за "преди малко"...

П.п. Да, сега видях още какво съм пропуснал - готино място за спане по пътя Сараево - София е градчето Върнячка баня. Близо е до Кралево и е на пътя ви. Градчето е курортно и пълно с безброй хотели, хотелчета и къщи за гости на съвсем прилични цени. Съответно има и много готини кафани! Мисля, че е по-добра опция от Кралево!

Редактирано от forry
  • Харесвам 6
  • Благодаря 1
Връзка към коментар

С оглед на очертаващото се галопиране из дебрите на Балканския полуостров😉 ще нахвърля един примерен план как бих го направил аз. 

Ден Първи. Късно тръгване и нощувка в Призрен. 

Ден Втори. Разглеждане на Призрен и бързо  отпътуване за Черна гора. Улцин е първата ви спирка в Черна гора. Той е център на албанската общност в Черна гора, така че трафикът на ГКПП-то е интензивен и по принцип се чака. Има и много просяци. Не им обръщайте внимание и не се заговаряйте с тях.

Улцин е много готин курортен град. Бил съм там посред лято и как ще изглежда  през май за мен е загадка. Има много хубав стар град във венециански стил.

Бар е много по-голям и по-скоро е класически град. Крайбрежната алея е готина, но центърът му е невзрачен. Това дори в края на август, когато все още има много туристи. "Стари Бар", който се води старият град е извън Бар. Намира се горе навиското, малко в планината. С оглед на факта, че нямате особено време, аз бих разгледал крайбрежната му част и бих продължил за района на Будва, където да нощувам.

Ако мога да се изразя най-опростено бих сравнил Улцин и Бар с Несебър и Бургас. Мисля, че разбираш какво имам предвид.

Ден Трети. Будва изглежда доста модерно и много хора не й се кефят. Дори и Старият град е така възстановен, че изглежда модерен😀. На мен града ми хареса. Препоръчвам пешеходна разходка от яхтеното пристанище до острова Св. Стефан, но едва ли ще имате време за това. Така, че се разходете по крайбрежната алея, обиколете стария град, влезте в крепостта и отидете до Св. Стефан с колата. На острова не може да се влиза. До колкото знам са го купили индийци.

Котор има стар град, а над него непристъпна крепост, от която се откриват невероятни гледки към залива. С оглед ограниченото ви време бих ползвал фуникулара, а с оглед на времето може и да пропуснете крепостта.

Пераст и Тиват са много малки и се разглеждат за отрицателно време. Предимството на Пераст е, че с лодка за 2 евро на човек може да отидете до двата близки острова. Ще ви отнеме час. На единия има манастир и не може да се слиза. На другия може. Ако не отидете до островите, не виждам особен смисъл да ходите и до Пераст. Той е една алея със стари къщи. Пътувате за Дубровник и спите.

Ден Четвърти. Дубровник. Според мен ще бъде добре да отделите цял ден на града и да направите втора нощувка там. Така ще си поемете и малко въздух. Направете стената на града. Излиза скъпичко и отнема 2-3 часа, но си заслужава напълно.

Ден Пети. Поемате за Босна. Правите водопадите Кравице, на които не съм бил, така че не мога да дам съвет колко време трябва за тях. Мостар го правите за 2-3 часа и продължавате за Сараево, където спите.

Ден Шести. Отделяте няколко часа на Сараево и тръгвате за Врънячка баня. По пътя отделете поне час време на Вишеград с неговия Андричград и моста на Дрина, а после и половин - един час на Мокра гора (Дървеният град) в Сърбия. Нощувка във Врънячка баня, Ужице, Кралево или там, където сте решили.

Ден Седми.  Прибиране.

 

 

 

 

Редактирано от Radnev
  • Харесвам 4
  • Благодаря 1
  • Браво 1
Връзка към коментар
 
 
 
6 hours ago, Radnev said:

С оглед на очертаващото се галопиране из дебрите на Балканския полуостров😉 ще нахвърля един примерен план как бих го направил аз. 

Ден Първи. Късно тръгване и нощувка в Призрен. 

Ден Втори. Разглеждане на Призрен и бързо  отпътуване за Черна гора. Улцин е първата ви спирка в Черна гора. Той е център на албанската общност в Черна гора, така че трафикът на ГКПП-то е интензивен и по принцип се чака. Има и много просяци. Не им обръщайте внимание и не се заговаряйте с тях.

Улцин е много готин курортен град. Бил съм там посред лято и как ще изглежда  през май за мен е загадка. Има много хубав стар град във венециански стил.

Бар е много по-голям и по-скоро е класически град. Крайбрежната алея е готина, но центърът му е невзрачен. Това дори в края на август, когато все още има много туристи. "Стари Бар", който се води старият град е извън Бар. Намира се горе навиското, малко в планината. С оглед на факта, че нямате особено време, аз бих разгледал крайбрежната му част и бих продължил за района на Будва, където да нощувам.

Ако мога да се изразя най-опростено бих сравнил Улцин и Бар с Несебър и Бургас. Мисля, че разбираш какво имам предвид.

Ден Трети. Будва изглежда доста модерно и много хора не й се кефят. Дори и Старият град е така възстановен, че изглежда модерен😀. На мен града ми хареса. Препоръчвам пешеходна разходка от яхтеното пристанище до острова Св. Стефан, но едва ли ще имате време за това. Така, че се разходете по крайбрежната алея, обиколете стария град, влезте в крепостта и отидете до Св. Стефан с колата. На острова не може да се влиза. До колкото знам са го купили индийци.

Котор има стар град, а над него непристъпна крепост, от която се откриват невероятни гледки към залива. С оглед ограниченото ви време бих ползвал фуникулара, а с оглед на времето може и да пропуснете крепостта.

Пераст и Тиват са много малки и се разглеждат за отрицателно време. Предимството на Пераст е, че с лодка за 2 евро на човек може да отидете до двата близки острова. Ще ви отнеме час. На единия има манастир и не може да се слиза. На другия може. Ако не отидете до островите, не виждам особен смисъл да ходите и до Пераст. Той е една алея със стари къщи. Пътувате за Дубровник и спите.

Ден Четвърти. Дубровник. Според мен ще бъде добре да отделите цял ден на града и да направите втора нощувка там. Така ще си поемете и малко въздух. Направете стената на града. Излиза скъпичко и отнема 2-3 часа, но си заслужава напълно.

Ден Пети. Поемате за Босна. Правите водопадите Кравице, на които не съм бил, така че не мога да дам съвет колко време трябва за тях. Мостар го правите за 2-3 часа и продължавате за Сараево, където спите.

Ден Шести. Отделяте няколко часа на Сараево и тръгвате за Врънячка баня. По пътя отделете поне час време на Вишеград с неговия Андричград и моста на Дрина, а после и половин - един час на Мокра гора (Дървеният град) в Сърбия. Нощувка във Врънячка баня, Ужице, Кралево или там, където сте решили.

Ден Седми.  Прибиране.

 

 

 

 

Много благодаря за съветите! Мисля, че ще се възползваме на 100 % от тази програма. Едва сега осъзнавам, че може би доста съм подценил тази част на Европа и вероятно няма да се мине с една обиколка. 

Благодаря много на всички, които се включиха с идеи. Мисля, че плана го има вече в голяма степен и ще трябва да подхождам вече към търсене на хотели. 

Връзка към коментар

Здравейте,

и на мен ми хареса този план и идея за обиколка, та мисля да се възползвам.

Как стои въпроса с кражбите на коли в Косово, че там каското не важи. Има ли платени паркинги?

  • Смея се 1
Връзка към коментар
преди 6 часа, ЕмиЖор каза:

Здравейте,

и на мен ми хареса този план и идея за обиколка, та мисля да се възползвам.

Как стои въпроса с кражбите на коли в Косово, че там каското не важи. Има ли платени паркинги?

Би следвало да има🙄. Моята кола е Голф 3, така че я оставям, където ми падне и никога не съм се интересувал как стоят нещата с паркингите.

Косово и Албания отдавна не са онези черни дупки от миналото. Ако колата ви обаче е по-новичка със сигурност трябва да бъдете внимателни. А ако е от голямата тройка (Merc, BMW, Audi) или нещо еквивалентно, то тогава трябва да бъдете мнооого внимателни. Ако тръгвате с нов Mercedes, например моят съвет е въобще да не тръгвате натам😄.

Спомням си, че в Дурас и Вльора собствениците на хотелите изрично настояваха за вечерта да си оставям колата вътре в дворовете им.

Предполагам, че повече се притесняваха да не би някой да я разбие, защото едва ли щеше да има такъв загубеняк, който да тръгне да краде 20-годишен Голф😀.

Така, че ако оставяте колата си на открити места с много хора, през деня няма да имате проблеми. Вечерта обаче задължително търсете хотел с паркинг.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
  • 2 седмици по-късно ...

С наближаване на обиколката ми възникаха няколко въпроса. Първо къде по пътя е добре да зареждам бензин? В София като напълня резервоара после в Косово или в Албания да заредя отново? Как са цените и качеството на горивото в държавите по пътя? Като влизаме в Косово къде трябва да платим въпросните 15 евро за застраховка? 

Редактирано от Jorro
Връзка към коментар

Застраховката за Косово се плаща на самата граница. Служителите ще те пратят към една барачка, където се плаща. Сега се присещам, че ако колата е на чуждо име понякога искат пълномощно. На мен на влизане не ми искаха, но пък на излизане искаха, което поставяше въпроса как досега бях пресякъл границите им на три пъти, след като нямам такова😁

За горивата понякога хвърлям по някой поглед на fuelo.net / cargopedia.bg, но само ориентировъчно. Според тях по-изгодно би било да заредиш в Косово. 

 

 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

     За зареждане (поне за бензин) винаги е било по-изгодно в Косово отколкото в Сърбия и Албания. За качествата на горивата нямам мнение - на пътя от скапан бензин съм оставал единствено у нас...за съжаление. И в Косово и в Албания, че и в Сърбия съм зареждал буквално където ми падне!

     За гражданската са ти отговорили - на КПП-то, с единствената вметка, че на ГКПП Крушево/Шишавец не правят гражданска, но дълбоко се съмнявам, че ще минавате оттам!

     Пълномощно са ми искали един единствен път (единият мотор, с който пътувам не е мой по документи) на влизане в Косово, казах, че имам, но е на български, човекът рече нещо от сорта на "е, че кво като е на български", разгледа го авторитетно и това беше... 

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
  • 1 месец по-късно ...

За съжаление не успяхме да отидем на обиколката, защото се наложи да си прекъсна отпуската около празниците , но пък и времето не беше хубаво така, че май просто не е било писано....но ще се направи друг път задължително и ще споделя впечатления. За сега съм измислил компромисен вариант със самолет, но ще го пусна в отделна тема.

Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.