Прескочи до съдържание

Планиране на 10 дни в Швейцария през септември


Lindt

Препоръчани мнения

Времето го гледаме от днес за утре, максимум вдругиден. И го проверяваме начесто. И за всички различни маршрути, които сме избрали, за да може тези, които са ни приоритетни, да ги направим, когато имаме най-добра прогноза. В планините много често в две съседни долини е съвсем различно време. Yr.no досега не ни е подвеждал нито веднъж по баирите в четири държави. 

  • Харесвам 2
  • Благодаря 1
Връзка към мнение
преди 16 минути , master_of_germs каза:

Времето го гледаме от днес за утре, максимум вдругиден. И го проверяваме начесто. И за всички различни маршрути, които сме избрали, за да може тези, които са ни приоритетни, да ги направим, когато имаме най-добра прогноза. В планините много често в две съседни долини е съвсем различно време. Yr.no досега не ни е подвеждал нито веднъж по баирите в четири държави. 

Да, затова го гледаме него 🙂 

Връзка към мнение

Здравейте,

 

Чудим се как да реализираме Jungfraujoch. Гледаме, че е 64 франка в двете посоки, което е доста добра цена. Чуденето е за запълняемостта на влакчетата. Планът ни е да подхванем Eiger trail от Mannlichen, да стигнем по пътеката до Kleine Scheidegg и оттам да си купим билети и да се качим.

 

Има ли шанс да е препълнено и да чакаме незнайно колко време да се качим? Не ми се иска предварително да купуваме билети, защото не знам и в колко часа ще стигнем. Идеи? Денят е сряда сутрин, ако това има значение.

Връзка към мнение
преди 8 минути , Gentleman Basta каза:

Има ли шанс да е препълнено и да чакаме незнайно колко време да се качим? Не ми се иска предварително да купуваме билети, защото не знам и в колко часа ще стигнем. Идеи? Денят е сряда сутрин, ако това има значение.

Винаги предоставят възможност и за хора без запазени места. Опитвам се да не ви завиждам, но не ми се получава... 

Връзка към мнение
преди 29 минути , Gentleman Basta каза:

Здравейте,

 

Чудим се как да реализираме Jungfraujoch. Гледаме, че е 64 франка в двете посоки, което е доста добра цена. Чуденето е за запълняемостта на влакчетата. Планът ни е да подхванем Eiger trail от Mannlichen, да стигнем по пътеката до Kleine Scheidegg и оттам да си купим билети и да се качим.

 

Има ли шанс да е препълнено и да чакаме незнайно колко време да се качим? Не ми се иска предварително да купуваме билети, защото не знам и в колко часа ще стигнем. Идеи? Денят е сряда сутрин, ако това има значение.

Според мен няма да имате никакъв проблем с местата. Наистина е най-добре да си купите билетите, когато сте 100% сигурни, че времето е хубаво и искате да се качите.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

А много, много ли ще е студено? Чудя се къде блях, когато си приготвях багажа - нямам шапка и ръкавици. 

Връзка към мнение
преди 3 минути , Lindt каза:

А много, много ли ще е студено? Чудя се къде блях, когато си приготвях багажа - нямам шапка и ръкавици. 

Ако няма слънце, ще е студено. Ако има - няма грижа. Има шапки и ръкавички. На швейцарски цени - но има 🙂 И спомени носят... 

Връзка към мнение
преди 8 минути , Lindt каза:

А много, много ли ще е студено? Чудя се къде блях, когато си приготвях багажа - нямам шапка и ръкавици. 

Не е чак толкова студено в този сезон:

Screenshot_20190902-205925.png.baa1820f37a29b03483e90da1046e9e8.png

А ако ти стане много студено винаги можеш да влезеш в ресторанта или някъде в сградата на топло.

  • Благодаря 1
Връзка към мнение
В момента, Гост каза:

Ако няма слънце, ще е студено. Ако има - няма грижа. Има шапки и ръкавички. На швейцарски цени - но има 🙂 И спомени носят... 

Вече купувах норвежки 🙂 Хубав спомен. Тук е по-скъпо от Исландия и Норвегия,  но ми остава усещането, че си струва цената. Обаче за някакви китайски сувенирни ръкавички,  хм... 

Уж ще има слънце,  ние го гласим за един от най-слънчевите дни. Ама покрай ледовете духа.

Връзка към мнение
преди 2 минути , Lindt каза:

Обаче за някакви китайски сувенирни ръкавички,  хм... 

Като гледам хладилника си и магнитите, съм била май само в Китай 🙂 

 

Каквото и да е времето, там е толкова фамозно, че няма да имате време да студенеете. Слънчево да ви е! 

Връзка към мнение
Преди 1 час, Lindt каза:

А много, много ли ще е студено? Чудя се къде блях, когато си приготвях багажа - нямам шапка и ръкавици. 

Не мисля, че имаш остра нужда от шапка и ръкавици, освен ако не се забавлявате по съоръженията там.

Ние доста време изкарахме по къс ръкав горе докато си правим снимки. :laugh:

 

За влака съм сигурна, че няма да имате никакъв проблем - места имаше и в нашия влак, а бяхме в по-натоварен сезон.

  • Благодаря 1
Връзка към мнение

Днес ни е шести ден и още не разбираме къде трябва да пресичаме. Може да минеш 1-2 преки без да видиш зебра, особено около западната гара на Интерлакен или Хардер Кулм. Опитах с някакви случайни думи в гугъл,  но се отегчих от статистики и стари новини от 2009.  Та ако някой е проникнал в логиката на движение и ни спаси от сгазване или глоба,  да сподели,  моля:) 

  • Замислям се 1
Връзка към мнение
преди 2 часа, Lindt каза:

 още не разбираме къде трябва да пресичаме ...

... където пресичат кравите и мармотите!

  • Смея се 4
Връзка към мнение
преди 3 часа, Lindt каза:

Днес ни е шести ден и още не разбираме къде трябва да пресичаме. Може да минеш 1-2 преки без да видиш зебра, особено около западната гара на Интерлакен или Хардер Кулм. Опитах с някакви случайни думи в гугъл,  но се отегчих от статистики и стари новини от 2009.  Та ако някой е проникнал в логиката на движение и ни спаси от сгазване или глоба,  да сподели,  моля:) 

Швейцария наистина е доста скъпо удоволствие, но глобите за неправлино пресичане са по-скоро символични и според мен в преобладаващата част от случаите (дори и в присъствие на компетентни органи) не се прилагат. Не знам колко е в момента, но от началото на 2020 година тази глоба ще е CHF 10. За сравнение - ето някои други нарушения и глобите за тях от началото на следващата година:

 

* Unauthorised, intentional consumption of non-legal cannabis: 100 francs.  

* Carrying a loaded weapon (that is, not separating a weapon and ammunition when transporting a firearm in cases where no permit is required to do so – for example, when moving house): 300 francs. 

* Use of civilian drones in national hunting ban areas: 150 francs. 

* Using a mobile phone will riding a bicycle: 40 francs. 

* Making use of a recycling depot outside of opening hours: 50 francs. 

* Failure to carry your driving licence with you: 20 francs.

* Smoking in enclosed public spaces: 80 francs.

* Crossing a street near a pedestrian crossing: 10 francs. 

* Stopping on a motorway or road because you have run out of petrol: 120 francs.


А опасността някой да ви сгази в тази страна е минимална, тъй като пешеходците имат предимство пред автомобилите! В изключително редките случаи, когато се случи да бъде блъснат пешеходец при изясняване на обстоятелствата обикновено се търсят доказателства за осъществен визуален контакт между пешеходеца и водача. На много места съм виждал големи постери, с които полицията предупреждава пешеходците да осъществят визуален контакт с водача, преди да пресекат. Така, че поглеждате за повече от секунда към шофьора преди да пресечете и той почти винаги ще намали скоростта и/или ще спре, без значение дали има пешеходна пътека.

 

Между другото аз тези дни имах обратния проблем - пред ж.п. гарата Davos Platz има три пешеходни пътеки, но нито една от тях не ми се струваше удобна и не помня изобщо да съм ги ползвал за повече от седмица престой.

 

Малко офтопик - много повече бих се притеснявал да пресека на червено или на места, където е забранено в Полша. Това е една от малкото страни в Европа, където това наистина се счита за нарушение и реално се санкционира и то със сериозна глоба в размер на 500 злоти.

  • Благодаря 1
Връзка към мнение
преди 45 минути , koliob каза:

Швейцария наистина е доста скъпо удоволствие, но глобите за неправлино пресичане са по-скоро символични и според мен в преобладаващата част от случаите (дори и в присъствие на компетентни органи) не се прилагат. Не знам колко е в момента, но от началото на 2020 година тази глоба ще е CHF 10. За сравнение - ето някои други нарушения и глобите за тях от началото на следващата година:

 

* Unauthorised, intentional consumption of non-legal cannabis: 100 francs.  

* Carrying a loaded weapon (that is, not separating a weapon and ammunition when transporting a firearm in cases where no permit is required to do so – for example, when moving house): 300 francs. 

* Use of civilian drones in national hunting ban areas: 150 francs. 

* Using a mobile phone will riding a bicycle: 40 francs. 

* Making use of a recycling depot outside of opening hours: 50 francs. 

* Failure to carry your driving licence with you: 20 francs.

* Smoking in enclosed public spaces: 80 francs.

* Crossing a street near a pedestrian crossing: 10 francs. 

* Stopping on a motorway or road because you have run out of petrol: 120 francs.


А опасността някой да ви сгази в тази страна е минимална, тъй като пешеходците имат предимство пред автомобилите! В изключително редките случаи, когато се случи да бъде блъснат пешеходец при изясняване на обстоятелствата обикновено се търсят доказателства за осъществен визуален контакт между пешеходеца и водача. На много места съм виждал големи постери, с които полицията предупреждава пешеходците да осъществят визуален контакт с водача, преди да пресекат. Така, че поглеждате за повече от секунда към шофьора преди да пресечете и той почти винаги ще намали скоростта и/или ще спре, без значение дали има пешеходна пътека.

 

Между другото аз тези дни имах обратния проблем - пред ж.п. гарата Davos Platz има три пешеходни пътеки и нито една от тях не ми се струваше удобна и не помня изобщо да съм ги ползвал за повече от седмица престой.

 

Малко офтопик - много повече бих се притеснявал да пресека на червено или на места, където е забранено в Полша. Това е една от малкото страни в Европа, където това наистина се счита за нарушение и реално се санкционира и то със сериозна глоба в размер на 500 злоти.

Мда,  Полша е интересна с правилата си. Обичам я тази държава 🙂Например ако караш пиян колело и имаш шофьорска книжка,  ти я взимат.  И ако в понеделник или след празник си мислиш да се закараш полупиян до работа, на сутрешните задръствания ти правят тест за алкохол и няма как да го избегнеш в трафика. 

Добре, значи когато не видим пътека тук, тормозим шофьорите? 10 франка са си 2 кг домати,  преживява се 🙂

преди 59 минути , Фил каза:

... където пресичат кравите и мармотите!

Не сме видяли мармоти още! Освен едно на първия ден,  но далеч.  Ако не обичат дъжд,  и в неделя в мармотския парк ще се скатаят и трябва да ходим в Доломитите. 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.