Прескочи до съдържание

Планиране на 10 дни в Швейцария през септември


Lindt

Препоръчани мнения

Като планирате последните два дена е хубаво да имате предвид, че не е задължително да правите нощувка в Женева. Последната спирка на голяма част от влаковете не е Женева, а летището, което осигурява бърз, надежден и сравнително евтин транспорт до него от доста други населени места. Например ако сте в Лозана - може да стигнете за 45 минути и CHF 8.20 на човек.

 

image.png.e81ca77493b8d50d9455917b6473a3c8.png

 

Освен Lausanne други подходящи места са Nyon и Morges, а спокойно могат да бъдат и Montreux, Clarens, Burier, Vevey и други наоколо, но билетите до летището от последните вече стават двойно по-скъпи.

Ако си запазите нощувка в хотел в Женева ще получите безплано карти за градския транспорт, които важат както за деня на настаняването, така и за следващия ден, така че и това си има своите предимства. Тези карти могат да се ползват и за малките лодки (4 линии, които са част от градския транспорт), които прекосяват езерото на няколко места, но не важат за по-големите кораби.

 

image.png.81519d0d0cc6e2c3a5e20bd2a24d4b7b.png

Редактирано от koliob
  • Харесвам 2
  • Благодаря 1
Връзка към мнение

@koliob изключително високо ценя постоянството, с което даваш нова и нова информация!

 

Запазихме стая в Airbnb за 68 EUR в центъра, така че въпросът с последната нощувка е успешно решен 🙂 Те май не дават карти за градския транспорт, защото ни изпрати информация за настаняването, но не е споменал нищо за карта за градския транспорт.

 

Всъщност за предпоследния ден виждам два варианта:

1. Предложената от теб дневна карта за транспорт и гледане на мармоти, Монтрьо и може би още нещо. В този ред на мисли, ако тръгнем рано от Wilderswil към Монтрьо, колко време нормално отнема разглеждането на града (ние сме бързаци в градовете) и мармотите? Ще остане ли време за още нещо и ще има ли смисъл от кратка спирка в Лозана например?

2. Директен транспорт до Женева с цел пристигане около времето за настаняване в апартамента, за да си хвърлим раниците. Това би означавало стоене само в Женева и пешеходни разходки

 

Като цяло в момента клоня към 1вата опция, но искам и да направя една таблица, която да ми сметне финансовия резултат на различните варианти при различни пасове и т.н.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
On 4/10/2019 at 9:46 AM, Gentleman Basta said:

Все пак най-мъчната част ще ни е в последните два дена - неделя и понеделник до обяд. Има ли смисъл да разглеждаме Монтрьо и Женева или направо да отиваме към Женева? Не сме фенове на градовете като цяло. Монтрьо е зареден с доста история, докато Женева ми е по-скоро неясна като големина. Та, има ли смисъл да ги делим? Или пък само Монтрьо?

Дори един ден ще ви стигне за Монтрьо и Женева- говоря за лежерна разходка покрай брега в Монтрьо, снимка с Фр. Меркюри и една бира / хапване на сладолед. После може и Лозана (макар че там са едни баири...). В Лозана може да се види олимпийския музей- той поне не е по баирите- и после Женева.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

В някой от пасовете влизат музеи, та може и без пари да го разгледате.

На входа на музея "посреща" рекорда на Стефка Костадинова. :)

Редактирано от aleksandrina
  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 32 минути , Gentleman Basta каза:

@koliob изключително високо ценя постоянството, с което даваш нова и нова информация!

 

Запазихме стая в Airbnb за 68 EUR в центъра, така че въпросът с последната нощувка е успешно решен 🙂 Те май не дават карти за градския транспорт, защото ни изпрати информация за настаняването, но не е споменал нищо за карта за градския транспорт.

 

Всъщност за предпоследния ден виждам два варианта:

1. Предложената от теб дневна карта за транспорт и гледане на мармоти, Монтрьо и може би още нещо. В този ред на мисли, ако тръгнем рано от Wilderswil към Монтрьо, колко време нормално отнема разглеждането на града (ние сме бързаци в градовете) и мармотите? Ще остане ли време за още нещо и ще има ли смисъл от кратка спирка в Лозана например?

2. Директен транспорт до Женева с цел пристигане около времето за настаняване в апартамента, за да си хвърлим раниците. Това би означавало стоене само в Женева и пешеходни разходки

 

Като цяло в момента клоня към 1вата опция, но искам и да направя една таблица, която да ми сметне финансовия резултат на различните варианти при различни пасове и т.н.

Вероятно няма да получите карти за градския транспорт - мисля, че само хотелите дават такива (в замяна на градската такса, която събират). Но ако се спрете на първия вариант - мисля че няма да имате нужда от такава карта (аз определено бих избрал първия вариант). Изобщо разглеждането на Женева може да го оставите за друг път. Ако си купите  Saver Day PASS е добре да го използвате по-пълноценно, защото наистина предлага много възможности.

Не е много ясно за какво ще ви стигне времето, най-малко по две причини. Не знам с колко и какъв багаж пътувате и колко време ще издържите да обикаляте, преди да ви писне (всеки човек има граница, след която или се изморява, или му става безразлично какво има наоколо) . Все пак според мен ако отделите около час на мармотите (районът не е голям и освен мармотите и 2-3 места със страхотни гледки няма много друго какво да се прави) и още около час за разходка по крайбрежната алея на Монтрьо някъде около 16 часа ще сте готови за още нещо. Смятам го така на база на това придвижване:

 

image.png.c87047b4ae6848a730eb45892490e981.png

 

Има вариант да си направите разходка до Chateau de Chillon (около 3-4 км са по променадата), но не знам дали е подходящо с оглед на багажа. Може би е добре да обмислите и тази опция за багажа:

You can ship luggage from train station to train station within Switzerland. This is available for many but not all train stations. The price is CHF 12 per item, with a limit of 25 kg per item. If you hand in your luggage before 7 PM you can collect it two days later from 9 AM.

Не съм я ползвал никога, но ще забележите, че местните никога не пътуват с нещо повече от чанта или раница. По-големите багажи ги изпращат по този начин.

Друга опция е да разгледате Lausanne. На мен лично повече ми допада от Женева, но има сериозна денивелация и разходките може да са уморителни. Все пак е единствения швейцарски град, в който има метро, а Saver Day PASS-а важи за градския транспорт (но не важи за музеите, за разлика от  Swiss Travel Pass).

Трета опция е да се повозите на някой от корабите на CGN 9включени са в паса), но трябва да има някой, който пасва на вашите часове. Има хубави разходки от Lausanne до френските села (най-популярно е до Évian-les-Bains), но едва ли ще имате време за това.

Като правиш таблицата със сравняване на цените - можеш да я направиш и при допускане, че Saver Day PASS ще е малко по-скъп точно за вашата дата, защото е неделя и е в сезон, когато местните пътуват по-интензивно.

Сега се сещам и за още нещо. Препоръчвам ви да не пропускате посещение на Trümmelbach falls, въпреки, че не е включен в Bernese Oberland Pass.

https://www.truemmelbachfaelle.ch/e/

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Аз ще съм с 45л раница, която ще тежи около 7-8кг, @Lindt ще е с малка ръчна на Wizz, така че въобще няма да е тежка. По-скоро ме притеснява физическото състояние след 7 дена обикаляне из планините, отколкото тежестта на багажа. 

 

Swiss Day Pass  днес гледах, че за 11.06 (последната налична дата) е 39 CHF, а за 10.06 и по-рано е 49 CHF с Half Fare Card. Така че може би играта би била да се купи в първия възможен час, знам ли 🙂 

 

Ти писа, че в Монтрьо можем да си оставим багажа на гарата и да ходим към мармотите. Каква е цената или е покрита от дневния пас?

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
5 minutes ago, Gentleman Basta said:

Ти писа, че в Монтрьо можем да си оставим багажа на гарата и да ходим към мармотите. Каква е цената или е покрита от дневния пас?

 

34 minutes ago, koliob said:

You can ship luggage from train station to train station within Switzerland. This is available for many but not all train stations. The price is CHF 12 per item, with a limit of 25 kg per item. If you hand in your luggage before 7 PM you can collect it two days later from 9 AM. 

 

Колкото и да не тежи, багажа си е багаж- ако има възможност по- добре го оставете. 

https://www.myswissalps.com/train/practical/luggage

Монтрьо конкретно:

https://www.sbb.ch/en/station-services/railway-stations/montreux-station/shops/shop-detail.html/geo-gepaeckaufgabe-471f

И още: https://www.tripadvisor.com/LocationPhotoDirectLink-g911522-d246808-i41916592-Chateau_de_Chillon-Veytaux_Canton_of_Vaud.html

Редактирано от aleksandrina
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Транспортирането с влак на багажа не ми се струва по-добър вариант, но locker-ите изглеждат добра идея. Ако се доверя на този източник (а сигурно би трябвало да го направя), то цената ще е 6 CHF (раниците ще се съберат в един малък)

 

Благодаря!

 

image.png.bdee9318fc412162663bf27fd88d605b.png

Редактирано от Gentleman Basta
  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 1 час, Gentleman Basta каза:

Транспортирането с влак на багажа не ми се струва по-добър вариант, но locker-ите изглеждат добра идея. Ако се доверя на този източник (а сигурно би трябвало да го направя), то цената ще е 6 CHF (раниците ще се съберат в един малък)

 

Благодаря!

 

image.png.bdee9318fc412162663bf27fd88d605b.png

 

Нещо такова е цената. Има малки разлики в различните региони и гари, но за Монтрьо спокойно можеш да я смяташ CHF 6. Източникът, който си цитирал е този на който може да се има най-голямо доверие. А за цената на паса наистина е важно максимално рано да го купиш, но си спомням, че миналата година цените за уикендите в летните месеци започваха с CHF 10-20 нагоре. Няма да се промени цената за няколко часа и дори за няколко дена, но в съботите винаги е по-скъпо (още първата обявена цена), а през натоварените месеци в неделите също. Местните пътуват много и активно използват всички възможности да намалят разходите за това.

Редактирано от koliob
  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 2 месеца по-късно ...

Докладвам: взех за 39 франка еднодневни пасове. Още не съм взел Half Fare, мисля да го направя в Люцерн заедно с Оберленд паса

 

Остават 50-тина дни до пътуването :crazy_pilot:

image.png.87caf0d1e03b58e36a08c3a4b0f1b49c.png

  • Браво 2
  • Смея се 1
Връзка към мнение
  • 4 седмици по-късно ...

Времето лети, ние остаряваме, а след месец ни грозят сериозни преходи... лоша работа.

 

Седнах малко да разпиша преходите, които ми хванаха окото в района. Ако някой иска да допълни с още идеи, добре е дошъл!

 

Brienzer Rothorn to Interlaken Ridge Trail

Горе-долу Кончето на стероиди, така ми се вижда. Много дълъг преход по билото

image.png.717b42b114f8753aee40c868b895ee42.png

 

Дължина: 25.2км

Общо изкачване: 899м

Общо слизане: 2553м

Продължителност: 7 часа ходене. Целодневно занимание

Линк

 

Schynige Platte - Faulhorn - Bachalpsee – First

Лек преход с много гледки наоколо

image.png.c37e8b158fc327114295c53986e3a1e9.png

 

Дължина: 16.13км

Общо изкачване: 857м

Общо слизане: 660м

Продължителност: Нямам данни, но си е целодневно занимание

Линк

 

Griesalp - Hohtürli – Oeschinensee

Може и да се обърне посоката. Ще е важен и транспортът, за да не вземе да останем на сухо в края на пътеката.

image.png.f7be80e1709a676d22109a8d4942f918.png

 

Дължина: 11.12км

Общо изкачване: 1420м

Общо слизане: 1083м

Продължителност: 8 часа. Целодневно занимание

Линк

 

Murren-Schilthorn

Тук имам информация само за първата половина от маршрута, така че давам за изкчаването

image.png.e1fc0c79ad3b6f330467204c1e29285e.png

Дължина: 7.53км

Общо изкачване: 1341м 

Общо слизане: 41м

Продължителност: 4 часа

Линк

 

Слизането мисля, че ще се случи през южната пътека, но към момента нямам информация за нея:

image.png.3f072d2f4d58e9dff316579c79f2d3f4.png

 

Männlichen - Kleine Scheidegg - Eigergletscher – Grindelwald

Май този маршрут не се нуждае от много коментари.

image.png.26ca18a29fe13afc5f0961c3866c17dd.png

Дължина: 18км

Общо изкачване: 352м

Общо слизане: 1634м

Продължителност: Един ден. Дано не се захласнем твърде много, че ще ни отнеме 2 ...

Линк

 

Kleine Scheidegg-Wengen-Lauterbrunnen

Не знам дали целия ще го направим или силно препоръчваната 2ра половина - Wengen-Lauterbrunnen

image.png.3390c82f0d9eb7678924240f38d63bb2.png

Статистика за целия маршрут

Дължина: 11.36км

Общо изкачване: 45м

Общо слизане: 1312м

Продължителност: Предполагам, че е около 3 часа

Линк

 

Saxeten - Morgenberghorn - Brunnialp – Leissigen

Още една възможност да се насладим на Thunersee

image.png.aa19adcc07d772ca2367a182a65f9edb.png

Дължина: 12км

Общо изкачване: 1122м

Общо слизане: 1628м

Продължителност: 5:23 часа

Линк

 

 

  • Харесвам 4
  • Браво 5
Връзка към мнение

Нямам богат опит с планинските преходи, но от тези, които си избрал съм правил Brienzer Rothorn to Interlaken Ridge Trail и според мен не е никак лек. Бих си позволил да препоръчам поне на връщане да не слизате пеша до Интерлакен, защото пътеката е доста стръмна на места и като сте ходили цял ден - едва ли ще е много приятно. Така или иначе ще стигнете до горната станция Harder Kulm и като имате валидни пасове - финикулярът е включен в тях. Така ще си спестите излишните последни 5 км ходене надолу.

За прехода Griesalp - Hohtürli – Oeschinensee може би това е правилната посока, защото ако по някаква причина закъснеете за работното време на лифта на слизане - винаги я има опцията да слезете пеша, което е по-малко от час, а влакове има до късно. Обратната посока също е възможна, но трябва да се съобразите с разписанието на автобуса, а той не е много на често.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Благодаря, @koliob!

 

Имах тайната надежда, че ще хванем фуникуляр надолу, но не бях проверил дали пътищата ни се пресичат.

 

За Griesalp - тази посока ни качва изкачването с 340м, но май е по-добре и от гледна точка на това, че имаме доста спускания, а колената ни са само 2 чифта.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

За маршрута Kleine Scheidegg-Wengen-Lauterbrunnen също нямам опит, но от това, което съм виждал от влака мога да кажа, че Wengen-Lauterbrunnen е по-атрактивната част. Мисля, че към него може да се добави една много приятна разходка с чудни панорами от Grütschalp до Mürren. Като слезете по пътеката от Wengen дo Lauterbrunen - минавате от другата страна на ж.п. гарата и се качвате с финикуляра до Grütschalp. Там може да се качите на влакчето, което ще ви закара за около 15 минути до Mürren, но ако ви се разхожда има много хубава пътечка, която през по-голямата част от пътя е съвсем близо до влаковата линия. Почти няма изкачвания и слизания и съм сигурен, че ще ви хареса. 

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Ако много ви хареса първият преход може да направите и продължението му по билото от другата страна Brienzer Rothorn to Turren:

https://www.myswitzerland.com/en/experiences/route/from-mt-rothorn-by-brienz-to-turren/

От горната станция на гондолата в края на маршрута има страхотни гледки към Lungern и сравнително малкото езеро, на брега на което е разположен. Съществен недостатък на този преход е, че пасовете покриват само 50% от билета за гондолата Lungern - Turren.

Между другото Lungern е мястото, където се твърди, че има най-много пеперуди в Швейцария. (The well-known Butterfly Trail takes you past meadows full of dog daisies and forest edges down into the valley to Lungern or Kaiserstuhl. If you are lucky enough to be there at the right time (June to September) you may see more than 100 species of butterfly.)

 

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
  • 3 седмици по-късно ...
На 9.04.2019 г. в 17:05, koliob каза:

Като начало най-евтиният и сравнително удобен начин да се стигне от летището на Базел до Интерлакен е с Flixbus до Люцерн (разписанието пасва идеално за полета на Wizz) и после ако паса се активира от събота си важи за всички влакове до Интерлакен, или където и да е в региона.

 

image.png.5080aaf03fe14b3c0858d2d83b4649a2.png

Утре и аз потеглям за Швейцария и видях, че са сменили разписанието на Flixbus, което го прави неизползваем. Предполагам, че сте планирали алтернативно придвижване до Interlaken. Ако още не сте купили билети да ви кажа, че когато някоя отсечка е с автобус - не се предлага Supersaver за целия маршрут. Ако искате да си вземете по-евтини билети - купете си отделно за автобуса от летището до Базел и отделно Supersaver от Базел до Берн, или докъдето сте решили.

Връзка към мнение
Преди 1 час, Gentleman Basta каза:

Къде видя, че е променено? Ние имаме билети, не сме получили имейл за промяна, а и в сайта е ок

 

IMG_20190825_054050.jpg

Може би всичко е наред - извинявай. Не съм обърнал внимание, че има две спирки на летището на Flixbus. Преди имаше само от френската страна. Като пуснеш търсене - излиза това за швейцарската:

Screenshot_20190825-061053.png.ec0c295d59a1d146294eb95fcdeb5a5c.png

За френската си излиза вашия. Все пак малко странно ми изглежда, но вероятно всичко е наред. Може би са съвсем различни линии и първият изобщо не влиза във Франция.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Да, френският е директен за Милано, а този от швейцарска страна не го знам къде точно отива. Но дори пътят ни до Люцерн е 1 час и 40 минути, а другият е 2 часа и 45 минути

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

(Може би) последни въпроси!

 

Разписанието на круизите по двете езера тук ли да го гледам? https://www.bls.ch/-/media/bls/pdf/fahrplaene/schiff/fahrplan-schifffahrt-2019.pdf

Предполагам не трябва предварително записване, просто отиваме и си показваме пасовете? И можем на всяка една от лодките в разписанието да се качим?

 

Относно прогнозата за времето - основно следя Meteoblue.com и с лек скептицизъм YR.no. Съвети в тази насока?

Връзка към мнение
Преди 1 час, Gentleman Basta каза:

(Може би) последни въпроси!

 

Разписанието на круизите по двете езера тук ли да го гледам? https://www.bls.ch/-/media/bls/pdf/fahrplaene/schiff/fahrplan-schifffahrt-2019.pdf

Предполагам не трябва предварително записване, просто отиваме и си показваме пасовете? И можем на всяка една от лодките в разписанието да се качим?

 

Относно прогнозата за времето - основно следя Meteoblue.com и с лек скептицизъм YR.no. Съвети в тази насока?

Точно това е сайта с разписанията. Качвате се и като ви поискат - показвате пасовете. Нищо друго не трябва да правите.

За времето - аз лично имам най-голямо доверие на официалното приложение на местния метеорологичен институт.

Screenshot_20190830-090335.png.a901875d349ac31f9aec29978b420de3.png

Приятно изкарване и хубаво време ви пожелавам!

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Има корабчета, които се водят панорамни и пасовете май не важат за тях. Поне на някои езера беше така. Тези, които са като градски транспорт- за тях няма проблем.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
В момента, Gentleman Basta каза:

@koliob тяхната прогноза е най-лоша за идните дни ... 😄

@Gentleman Basta Искрено ти предлагам да не се филмирате на тази тема. Времето там е съвършено непредсказуемо. Седмици и дни преди пътуването ни прогнозите бяха драматично лоши и аз се бях вкиснала.

 

На място нищо такова. От ден за следващ ден местните ни казваха какво ще бъде времето. Имахме един "лош" ден само и планирахме съобразно препоръката на местните. 

 

Иначе използвахме тази апликация, но беше излишно... 

 

https://www.meteoswiss.admin.ch/home.html?tab=overview 

Връзка към мнение
преди 8 минути , Gentleman Basta каза:

@koliob тяхната прогноза е най-лоша за идните дни ... 😄

Не е добре това, но все пак времето в планината е доста динамично и често сменят прогнозата. Мисля, че може да се разчита на тази, която е за следващите 24 часа. Аз съм в Граубюнден от 25 август и само вчера валя малко, а предварителните прогнози бяха ужасни.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.