Прескочи до съдържание

Влак до Истанбул - кушет и легло


antea

Препоръчани мнения

някой, пътувал с влака до Истанбул /и обратно/, би ли ми разяснил каква точно е разликата между кушет и спално място? чета тук - http://www.bdz.bg/bg/international/balkan-ekspres-sofiia-istanbul-2495.html

ако сме трима, има ли спални купета за повече от 2 човека? билети само на място на Централна гара ли могат да се купят? а ако са двупосочни, трябва ли на Халкали да се заверяват или купуват места?

изобщо нищо не ми стана ясно от прочетеното там и разчитам на информация от ползвали влака, благодаря :smile:

Връзка към мнение

@antea, пътувал съм много пъти с влака София Истанбул.

Откакто го пуснаха забравих за автобусите до там и ако няма промоции на самолетни билети винаги го използваме него.

Много е комфортно пътуването.

Мога да говоря само за двойните спални купета. Четворни /кушетни/ не сме ползвали.

Но след като сте трима за Вас ще е удобно.

Качвате се в София вечерта, слизате само на турската граница /без да сваляте никакъв багаж/, за да ви ударят печати в паспортите, българските митничари се качват във вагоните за проверка, и през останалото време спите.

Раздават чисто спално бельо, вода, бисквитки, кърпи, сапуни. В двойните купета има хладилник, мивка, масичка, индивидуално регулиращ се климатик. Можете спокойно да си вечеряте.

В четворните нямам представа как е. Разликата в цената е 10 лв. Затова ако искате можете да си вземете три места в двойните спални вагони. По принцип не слагат втори човек в купе. Има достатъчно места и никога досега като съм пътувал не са били пълни всички купета.

Билети в София вече се купуват само на Централна гара. До миналата година работеше и касата в НДК. 

Ние по принцип винаги купуваме билети за връщане не от София, а от Сиркеджи. Няма разлика в цената. Затова и не мога да ти кажа дали в Сиркеджи трябва да се презаверяват билетите, но като отидеш тук да си купуваш билети ще ти кажат.

От Халкали до Сиркеджи има безплатен шатъл автобус за пътуващите с влака.

  • Харесвам 12
  • Благодаря 1
Връзка към мнение

благодаря за изчерпателността! остана само да си изясня какво точно е кушет - някакво седящо място или нещо за лягане, както си звучи :smile:

Връзка към мнение

кушета са четири легла в купето. От двете страни едно над друго. Като са вдигнати леглата  са четири седалки. Тъй като са от двете страни в купето затова и в купетата с кушети няма хладилник, мивка, маса както е в двойните спални купета. Затова и билета е по-евтин с 10лв.-  55лева, а в двойните купета- 65лв.

  • Харесвам 1
  • Благодаря 1
Връзка към мнение

а в разписанието като е дадено, че тръгва в 21,30 от Истанбул, това е шатъл от Серкеджи, нали? защото после в 22,30 го дават да е на Халкали

Връзка към мнение

Здравейте, някой има ли опит/снимки с българските кушет вагони до Истанбул? Снимка би било чудесно!

Конфигурацията ни е 2ма възрастни, дете на 7, което е с половин билет и съответно запазено място и дете на 2 т.е сме 3 'запазени места'. Чудя се 2 спални купета в 'туските вагони' ли да ползваме - с 3 запазени места дали ще сложат 4ти човек при нас или това само ако хвърляме боб можем да знаем? Или да питаме за четворно кушет-нещо, което не знам точно какво е и пак има възможност да настанят 4ти човек при нас, но поне ще сме заедно. 

Връзка към мнение

кога ще пътувате? аз вчера взех точно три запазени места в спалните вагони, като за третия ми казаха, че ако вагоните не се напълнят, най-вероятно ще си остане сам в купето, но дали ще е така мога да кажа най-рано на втори май

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

значи ти ще можеш да кажеш по-рано как е било положението 🙂 на мен вчера ми поискаха паспортни данни на пътуващите, имай го предвид

 

малко по-долу в този раздел съм пускала тема за влака до Истанбул, и там Роже е дал описание на кушет-вагоните

 

 

Редактирано от antea
Връзка към мнение
преди 25 минути , antea каза:

кога ще пътувате? аз вчера взех точно три запазени места в спалните вагони, като за третия ми казаха, че ако вагоните не се напълнят, най-вероятно ще си остане сам в купето, но дали ще е така мога да кажа най-рано на втори май

 

Колко струва билетът за влака?В колко тръгва и в колко пристига, този влак, би ли казала, моля!

Връзка към мнение

Благодаря, четох темата там, но реално никой май не е ползвал кушет, а аз предпочитам да сме заедно заради особеностите по спането с децата и от там ми идва чуденката за 4ка кушет, не ни е нужен хладилик примерно, айде мивката би било ценно. При положение, че трябва да се будим и слизаме на границата с кисели събудени деца и т.н - струва ми се по-лесно да сме в едно купе или може би е незначителна подробност, но ще знам пост фактум. Ще кажа как е било, да, предполагам, че поради почивните дни покрай Великден може да има и повече пътуващи. Такова нещо е кушет може би? 

 

AlexandraKo - в цитираната от antea тема ги има цените и подробностите по-изчерпателно. Ето линк към бдж: http://www.bdz.bg/bg/international/balkan-ekspres-sofiia-istanbul-2495.html

Varvara_Burgas_2005.jpg

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 24 минути , AlexandraKo каза:

 

Колко струва билетът за влака?В колко тръгва и в колко пристига, този влак, би ли казала, моля!

 

да, виж в линка от БДЖ

от Пловдив тръгва в 23:55 и съответно пристига от Истанбул в 6:00 🙂

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 49 минути , PeaceQuiet каза:

Благодаря, четох темата там, но реално никой май не е ползвал кушет, а аз предпочитам да сме заедно заради особеностите по спането с децата и от там ми идва чуденката за 4ка кушет, не ни е нужен хладилик примерно, айде мивката би било ценно. При положение, че трябва да се будим и слизаме на границата с кисели събудени деца и т.н - струва ми се по-лесно да сме в едно купе или може би е незначителна подробност, но ще знам пост фактум. Ще кажа как е било, да, предполагам, че поради почивните дни покрай Великден може да има и повече пътуващи. Такова нещо е кушет може би? 

 

AlexandraKo - в цитираната от antea тема ги има цените и подробностите по-изчерпателно. Ето линк към бдж: http://www.bdz.bg/bg/international/balkan-ekspres-sofiia-istanbul-2495.html

Varvara_Burgas_2005.jpg

 

преди 32 минути , antea каза:

 

да, виж в линка от БДЖ

от Пловдив тръгва в 23:55 и съответно пристига от Истанбул в 6:00 🙂

Благодаря ви, аз тая тема съм я изпуснала.

Сега се обадих на гарата в Пловдив, да поразпитам.

Рекоха, че дават два месеца предварително билети и може да се купи отиване и връщане от тях. Билетът за спален вагон е 57,50 в едната посока.

Каките бяха много любезни, БеДеЖе-то взе да ми се издига в очите...

Редактирано от AlexandraKo
  • Харесвам 6
Връзка към мнение

ако достатъчно рано си купиш билети, сигурно ще има и за на връщане, но от София ми казаха, че имат само две купета за продажба оттук, места вече нямаше за след 15 дни, и съответно билетите за на обратно се купуват от Истанбул 

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
преди 51 минути , AlexandraKo каза:

Каките бяха много любезни,

И за въпроси,  свързани с вътрешни билети, които са от  30 лева нагоре също са много любезни.

  • Харесвам 1
  • Смея се 1
Връзка към мнение
преди 3 часа, PeaceQuiet каза:

Конфигурацията ни е 2ма възрастни, дете на 7, което е с половин билет и съответно запазено място и дете на 2 т.е сме 3 'запазени места'. Чудя се 2 спални купета в 'туските вагони' ли да ползваме - с 3 запазени места дали ще сложат 4ти човек при нас или това само ако хвърляме боб можем да знаем? Или да питаме за четворно кушет-нещо, което не знам точно какво е и пак има възможност да настанят 4ти човек при нас, но поне ще сме заедно. 

Щом сте с 3 места, и в купета 2х2, и в 1х4 все има някаква вероятност да сложат още някой, така че взимай едно купе кушет и толкова

Връзка към мнение
18 minutes ago, neuromancer said:

Щом сте с 3 места, и в купета 2х2, и в 1х4 все има някаква вероятност да сложат още някой, така че взимай едно купе кушет и толкова

За 25ти нямало вече, явно е популярна дата - сменяме отиването и ще трябва и резервациите да модифицирам. 

Сега - за на връщане нямат пак за датата до която ни е настаняването. Имат за следващия ден - 1ви май. Според вас това заради квотата, която има в България да продават ли е? Рисковано ли е да отидем с еднопосочни само и от там да се надяваме, че за нашата дата ще има? Четох, че в Турция ако се взимат има по-голяма квота т.е това вероятно не значи, че влакът е пълен, а че бг квотата е продадена (и лелката след малко ченгели го потвърди) и все пак има шанс да има за на връщане от Турция за нашата дата. Чудя се с децата дали ми се поема тоя риск или директно от тук да вземем връщане на 1ви вместо на 30ти (където имало само кушет), както ни се искаше. 

Връзка към мнение

Според мен няма да имате проблеми. Пътувала съм няколко пъти с влака, когато все още продаваха билети в билетния център на Гурко. Самите вагони, общо три, са турски, шафнерите са турци и не говорят български.  Затова и квотата за продажба при нас е малка. Другата част от влака е с български пътнически вагони, които разкачат някъде по пътя. 

Много туристи ползват влака и доста турци. 

Пътят е дълъг, има доста спирки на наша територия и престой на места, но след границата возенето става много удобно и плавно. В сравнение с автобуса, влакът за мен е пъти по-удачен.

Автобусът от Халкалъ до гара Сиркеджи пък пътува покрай водата и е живописен. 

  • Харесвам 6
Връзка към мнение
  • 3 седмици по-късно ...

Така, ние се завърнахме от 1 седмица Истанбул с деца и набързо да нахвърлям за влака по въпросите, които ме вълнуваха преди да тръгнем, може и други, пътуващи с деца да имат тия чуденки. 

 

Припомням за нашата конфигурация - 2ма възрастни, 1бр 7годишно и 1брой 2годишно. Имах чуденка 4ка кушет или 2 купета по 2 спални легла в 'турските вагони'. Датите ни се оказаха популярни и на отиване имаше само една двойка купе, оказа се, че 7-годишното въпреки, че е с половинка билет вече не е задължено (като възрастните) да си купи и спалното място. И така малко по неволя и по препоръка на служителката взехме единствената двойка. Аз имах опасения, че ще е тясно и ще се поизмъчим, но леглата ни изненадаха приятно и спокойно спахме по един възрастен с по едно дете на легло. На турската граница се слиза, това е ясно, но тези с малки деца ни заведоха да минем първи проверката, та минахме за минути и си прибрахме дремещите по леглата. 

 

Пристигнахме около 8.30, намерението ни беше да вземем Мармарай, вместо шатъла, но имахме челен сблъсък с Истанбул карт, гишетата ни сочеха към автоматите, там се редихме сума време, докато наспалите се деца се опитват да ни се отскубнат по ескалаторите за да открием, че автоматите не взимат нашите банкноти (имахме само по 100 и 200), после гишето не работеше и се засилихме да проверим все пак дали не сме изпуснали шатъла. Бяха ни изчакали изглежда, защото ни махаха. Около час отне с буса, раздадохме храната за да задържим веднъж излезлите от влак и влезли в автобус деца. Така че ако сте избрали Мармарай - не правете като нас, планирайте си по-дребни банкноти ако ще зареждате Истанбул карт, гише нас не ни обсужи по повод градския транспорт, та не можахме да се сдобием с карти на Халкалъ. Билети за на връщане за влака си взехме веднага като пристигнахме на Сиркеджъ (където оставихме багажа на съхранение, че настаняването ни беше по-късно), казаха ни, че може и в деня на пътуването, но не ни се рискуваше с това, а и планирахме да не минаваме през Sirkeci и да пристигнем направо с Мармарай на Халкалъ (така и не разбрахме от там дали може да се вземе билет). 

 

Редактирано от PeaceQuiet
  • Харесвам 10
  • Благодаря 1
Връзка към мнение
преди 9 минути , PeaceQuiet каза:

Билети за на връщане за влака си взехме веднага като пристигнахме на Сиркеджъ (където оставихме багажа на съхранение, че настаняването ни беше по-късно), казаха ни, че може и в деня на пътуването, но не ни се рискуваше с това, а и планирахме да не минаваме през Sirkeci и да пристигнем направо с Мармарай на Халкалъ (така и не разбрахме от там дали може да се вземе билет). 

 

добре сте направили, и ние си взехме билети за връщане веднага след пристигането на Sirkeci - съмнявам се, че щеше да има в самия ден, но може да е било заради празниците - влакът беше абсолютно пълен, имаше обаче и доста чужденци и туристи, тръгнали към София; ние също на връщане отидохме с Мармарай /тези шатълчета ми се сториха неудобни, ако си с повече от една раничка/, а група българи, които пристигнаха съвсем накрая, споделиха, че така и не са успели да открият или дочакат автобусчетата в 21,30 и стремително са се втурнали и те към Мармарай

 

тези дни ще пиша за нашето прекарване в Истанбул, мисля, че мъжът ми направи снимки и от купето и ще ги пусна 🙂

  • Харесвам 9
Връзка към мнение

слагам няколко снимки /и поетично видео :grin:/ за бегла ориентация в обстановката

слалните вагони са само турски - ще ги познаете по логото на TCDD и че са видимо по-хубави от нашите

 

в скрития хладилник има по една водичка, сокче и пакет солени бисквити на човек - от влака не може да се купи нищо, така че човек е добре да си носи; например на връщане синът ми беше в едно купе с възрастен австралиец-счетоводител, обикалящ всяка година Европа за по 4 месеца, и решил сега да разгледа Пловдив, Търново и други места в България; мислел си, че ще има вагон-ресторант или поне възможност да си купи нещо, дори хладилника не беше го разконспирирал така вграден, ние му дадохме нашите неща, за да не слезе в Пловдив в 6 сутринта примрял от глад и жажда

 

чистотата на купето и чаршафите е на ниво - никакви притеснения в тази посока, електрически контакт, огледало, мивка със сапун /течен и калъп/, кърпи, климатик и осветление - индивидуално регулируеми, изобщо уютничко е и се спи добре - бях си взела да чета тематично "Убийство в Ориент Експрес", но след няколко страници Морфей ме взе :yes:

 

 

 

20190501_204121.jpg

20190501_204442.jpg

20190501_204444.jpg

20190501_204726.jpg

20190501_204920.jpg

20190501_220721.jpg

viber image 2019-05-08 , 21.40.49.jpg

  • Харесвам 19
Връзка към мнение
  • 1 месец по-късно ...

Много се изписа из форума за покупка на билет за връщане от Истанбул с влак. 

Абсолютно безпроблемно е, ако отидете за покупка скоро след началото на двумесечния срок за резервация или покупка на билет. Той тече от датата на тръгване. Местата са малко на брой, затова от тук билетите свършват, а не е проблем да се купят в Истанбул. Не си забравяйте и международния паспорт.

 

Крайно време е някоя среща на държавно ниво да постави въпроса за свързване на двете системи за продажба на билети. 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 1 месец по-късно ...

Здравейте, това което, не ми стана ясно на мен е какъв е точно  маршрута. Влакът стига до Халкалъ но какво е това? Някакво градче до Истанбул? От там има шатъл до Сиркеджъ? Това квартал на Истанбул ли е? Не ги намирам и в Гугъл Мапс незнайно защо.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.