Прескочи до съдържание

Франция - бързи въпроси


Mary

Препоръчани мнения

Здравейте! Четох, че доста неща затварят в Париж през август. Интересувам се от основните музеи предимно, дали ще мога да ги посетя или ще са затворени? Също така от заведенията само туристическите ли остават да работят или има и „нормални“? Изобщо за първо посещение в Париж дали август е правилният месец? 

Връзка към коментар

Ако въпросът беше за друга година, щях да кажа "не" 😂.

По принцип, основните музеи и забележителности работят през цялата година, така че в това отношение може да не се притеснявате.

За ресторантите, обаче, е друго. Повечето, които не са от туристическите, затварят често през август, както и много от другите магазини (хранителни или не). Но тази година не знам дали ще го направят, след като бяха затворени от ноември до юни. Предполагам, че много ще останат отворени, за да компенсират частично загубите. Та тази година, август ще е различен от предишните.

  • Харесвам 4
Връзка към коментар
  • 2 седмици по-късно ...

Роца, здравей!

Имам нужда от малко разтълкуване на новата заповед по повод Ковид, тъй като заминаваме след няколко дни на доста дълго пътешествие. Ще се местим няколко пъти(Нормандия, Бретан, Париж), почти всеки ден имаме билети за музеи, Версай, Шантили, Фонтебло, Динси и т.н. 

Та... ние с мъжа ми сме ваксинирани, но току що навършилата 12 години девойка ни е проблем. За да влиза в резервираните музеи и Дисни за нея ще изискват ли PCR. Ако да, какъв е срокът 48 или 72 часа? За влизане в държавата срокът е 72 часа. 

Връзка към коментар
преди 23 часа, .♥.Fancy.♥. каза:

Роца, здравей!

Имам нужда от малко разтълкуване на новата заповед по повод Ковид, тъй като заминаваме след няколко дни на доста дълго пътешествие. Ще се местим няколко пъти(Нормандия, Бретан, Париж), почти всеки ден имаме билети за музеи, Версай, Шантили, Фонтебло, Динси и т.н. 

Та... ние с мъжа ми сме ваксинирани, но току що навършилата 12 години девойка ни е проблем. За да влиза в резервираните музеи и Дисни за нея ще изискват ли PCR. Ако да, какъв е срокът 48 или 72 часа? За влизане в държавата срокът е 72 часа. 

Ох, май най-краткият отговор ще е "и правителството не знае" 😆. Тези дни очакваме повече разяснения, но засега идеята е, че до края на август, за децата между 12 и 17 години ще има гъвкавост. Дотогава тест или ваксина ще трябва за пътуване, посещение на концерт, фестивал, или атракционен парк като Дисни.

Тоест тестове (ПСР или антигенни) или сертификат за ваксинация по принцип биха ви трябва за музеите и за Дисни. Но пък като погледнах сайта на Версай, видях, че тестовете не са задължителни за посещението, както и за Фонтенбло за непълнолетните. Та, май най-добре ще е да проверявате на сайтовете на музеите какво точно искат и то като ви наближи датата за посещение, понеже информацията се мени бързо.

Валидността на ПСР тестовете е 72 часа, а на антигенните -48 часа.

Връзка към коментар
  • 2 седмици по-късно ...

Имам няколко бързи въпроса:

- между Париж и Люксембург Flixbus спира в Реймс, Вердун, Мец и Тионвил. Мисля, че си харесах Мец за междинна нощувка. Добър ли ми е изборът? 🙂 

- гледах и пътуване с влак, но цените са .... доста високи. Има ли някакви възможности за по-изгодни влакове или да се доверя на Flixbus?

- за влизане във Франция само ваксинационния сертификат да нося, нали? Не се необходими кодове или попълване на допълнителна информация?

- няма изискване за маски на открито, нали така? 

- за пътуване между Париж-Мец-Люксембург би трябвало само със сертификата да е ок?

 

Благодаря предварително 🙂 

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 1 час, Eva eva каза:

- гледах и пътуване с влак, но цените са .... доста високи. Има ли някакви възможности за по-изгодни влакове или да се доверя на Flixbus?

А каква цена ти излиза с flix-а и за коя дата става дума? 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 9 минути , Фил каза:

А каква цена ти излиза с flix-а и за коя дата става дума? 

С Flix ми излиза по 10 лв. Париж - Мец и Мец - Люксембург. Общо 20 лв. Париж-Люксембург. С влак е доста по-скъпо, мисля, че от 30 евро започваха за тази комбинация. Гледам за петък/събота - 13, 14 или 20, 21 август.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Не съм спала в Метц, само съм минавала Люксембург -Нанси, но ми се видя приятно. Пътувах с Флибко и билетите, ако се купят сравнително рано започваха от 5евро. Може да провериш. Нямаше граници тогава (преди 3 години), даже разбрах че сме във Франция по смс-а за роуминга. И обратно беше така.

Ако ще влизаш със самолет в група във фейса коментираха, че трябва декларация.

  • Харесвам 1
  • Благодаря 1
Връзка към коментар

Ето и моите 2 стотинки 🙂 :

между Париж и Люксембург Flixbus спира в Реймс, Вердун, Мец и Тионвил. Мисля, че си харесах Мец за междинна нощувка. Добър ли ми е изборът? - да, Мец е приятен провинциален град. Но ако имам избор между Реймс и Мец, бих предпочела Реймс от "туристическа" гледна точка 😉 (заради катедралата... ама това съм аз 😉 )

 

 

- за влизане във Франция само ваксинационния сертификат да нося, нали? Не се необходими кодове или попълване на допълнителна информация? - засега само сертификат върши работа, но проверявай по-често като наближи, че дотогава може нещата да се променят.

 

- няма изискване за маски на открито, нали така? - зависи от района. От няколко дни насам ни подгони четвъртата вълна, та все повече департаменти започнаха да въвеждат отново маските на открито. Засега са основно по бреговете (Лазурния бряг, Атлантика), но провери отново като наближи да тръгвате и мушни няколко маски в багажа... за всеки случай.

 

 

  • Харесвам 4
  • Благодаря 3
Връзка към коментар
  • 1 месец по-късно ...

С тези бусове ли е най-удобно към 7ч да се хване от Бове уизер за софия в 10.55 излитащ? И рецепрочно пак с тях да се стигне в Париж при кацане във Фр?

 

https://www.aeroportparisbeauvais.com/en/access-parking/paris-airport-shuttle/

Връзка към коментар

Да, това са автобусите, които вървят между Бове и Порт Майо.

Доклкото разбирам, самолетът за София излита от Бове в 10ч55. Тогава наистина най-късно в 7ч - 7ч15 ще е добре да го хванете. Ако се връщате през уикенда, може и малко по-късно. 

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 16 минути , 招き猫 каза:

За ноември трябва ли да се.зима още от сега билет за Лувъра или може на място?

Предвид несигурната обстановка, не вземайте билети предварително. Може и на място да си вземете.

  • Харесвам 4
Връзка към коментар
преди 6 часа, Роца каза:

Да, това са автобусите, които вървят между Бове и Порт Майо.

Доклкото разбирам, самолетът за София излита от Бове в 10ч55. Тогава наистина най-късно в 7ч - 7ч15 ще е добре да го хванете. Ако се връщате през уикенда, може и малко по-късно. 

Обаче за съботен ден от летището до Париж не изкарва резултати!? Да не би да няма превоз в съботен ден!? Ако е така моля за алтернативен превоз? 
 

едит: явно за ноември е много рано и не изкарва резултати…

Връзка към коментар

Шатъла е свързан с полета.( Не може да няма шатъл, ако им а полет) Вероятно е рано за ноември и за това няма. Иначе има Фейсбук група където има двама българи предлагащи транспорт от летището до мястото за настаняване. Има и платформа boa bla car, за споделено пътуване, която ние използваме, защото излиза много по евтино. Има и автобус до гарата и влак до Париж. Така че има различни варианти. 

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
преди 6 минути , 招き猫 каза:

Билетите мога ли да взема на място за този шатъл и с карта става ли или е кеш?

Не мога да отговоря. Купувала съм веднъж и онлайн. По принцип мисля че може, но е малко по скъп. До колкото помня те са валидни поне няколко месеца и не е оказан час и ден. Ако се вземат отиване връщане излиза още по-евтино. Вероятно заради променящите се мерки още не са пуснати в продажба. Имате много време не го мисли от сега. 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Всичко ставаше и на място преди. Няма как да взема нещо няколко месеца предварително, след като въобще не е ясно дали ще може да се отиде (и дали ще има смисъл).

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Така е, да с друго няма да рискувам предварително, аз зех билет на уиз щото беше 50лв в две посоки което за Париж не съм виждал толкоз евтини, пък ако не може да се пътува здраве да е ще ги прежаля 🙂

Връзка към коментар

Така е. За толкова далеч във времето не се коси. Ние пътуваме на 30ти 09. За 40 лв. на човек в двете посоки и нищо не съм взела още. На място ще взема карне и ще заредя навигото и седмица преди това ще гледам за блаблакар.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
  • 3 седмици по-късно ...

Уиз смениха датите за Париж, презаверих но сега гледам тоя шатъл за дните ноември не е ъпдейтнат и няма шатъли, дали ще има или не се знае? Ако не ъпдейтнат друг лесен  транспорт има ли?

Връзка към коментар

Сигурно ще ги ъпдейтнат скоро, не може да няма шатъли за ноември, ако има полети.

Също така, имай предвид, че купените билети за шатъла са с валидност 1 година от датата на закупуване.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
  • 3 седмици по-късно ...

@Роца ще ни разкажеш ли за новостите в билетите за транспорт в Париж? :smile:

Аз набързо прегледах, но ти можеш да ни дадеш повече подробности сигурно. 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.