Прескочи до съдържание

Франция - бързи въпроси


Mary

Препоръчани мнения

Здравейте,

Имам проблем с доставката на един гел, който продават във Франция. Има ли някой, пътуващ до и обратно, който би могъл да ми свърши огромна услуга като ми го купи? /разбира се, предварително ще го заплатя/

Благодаря!

Връзка към коментар

Здравейте! Планирам Дисниленд Париж през месец октомври със самолет. Не сме ваксинирани.

Как стои въпросът сега с ковидмерките?

Трябват ли ни тестове, за да влезем във Франция?

В Дисниленд? В обществения транспорт?

Връзка към коментар
На 20.07.2022 г. в 15:05, bonboneva каза:

Здравейте! Планирам Дисниленд Париж през месец октомври със самолет. Не сме ваксинирани.

Как стои въпросът сега с ковид мерките?

Трябват ли ни тестове, за да влезем във Франция?

В Дисниленд? В обществения транспорт?

Тук трябва човек с способности да вижда в бъдеще за да отговори на тези въпроси.:smile:

Извинявай, сега видях, че питаш и за сега.

На 20.07.2022 г. в 15:12, traveler каза:

Тук трябва човек с способности да вижда в бъдеще за да отговори на тези въпроси.:smile:

 

Връзка към коментар
преди 4 часа, Тони каза:

Здравейте,

Имам проблем с доставката на един гел, който продават във Франция. Има ли някой, пътуващ до и обратно, който би могъл да ми свърши огромна услуга като ми го купи? /разбира се, предварително ще го заплатя/

Благодаря!

За гел-лекарство ли става дума, или за козметика? Аз пътувам към София на 13 август, и ако е лекарство без рецепта мога да ти го взема оттук. Стига средата на август да не ти е късно.

  • Благодаря 1
Връзка към коментар
  • 1 месец по-късно ...

Здравейте!

Предстои ми пътуване в Париж за 7 дни, като кацаме на Шарл дьо Гьол ( във вторник късно вечерта след 23:00ч ). За транспорта от там ще ползваме вероятно Roissy bus  и метро в Париж, като планираме и посещение в Дисниленд. 

 За транспорт разглеждаме картата NaviGo ( която важи до неделя)  , но изглежда за зона 5 важи само Navigo Découverte  , но не и обикновенната Navigo Travel Card , така ли е ?  Каква карта трябва да купим в този случай ? Възможно ли е всичко да става презприложението за телефона ( да заредим там Navigo Weekly Ticket , който да важи за всички зони 1-5) или трябва да купим физическа карта Découverte  ?

 За Découverte   дали продават на  Шарл дьо Гьол ?

 

Благодаря предварително за всеки съвет. 

Връзка към коментар

И мен ме интересува това с приложението. На мен ме ми дава да зареждам нищо без физическа карта, която да се прочете от телефона преди това. Découverte важи за всички зони и от понеделник до неделя (имам такава и вероятно ще ползвам нея при моето пътуване). Метрото е до 24.00 часа. Аз се интересувам повече от Navigo Eazy и Navigo liberté - бившите карнети и хартиените билетчетата и там май трябва карта, която да се чекира в приложението и после си я зареждаш. И тя дали може да се ползва от повече от едно лице.

Каква е тази кара Navigo travel cart?

Връзка към коментар

За да можеш да зареждаш билети на телефона, без физическа карта, трябва да инсталираш допълнително едно "удължение", наречено ticket sans contact (има го безплатно в Гугъл Плей и Епъл стор). 

Когато си в приложението (IDF Mobilités), имаш избор дали да купиш билети директно на телефона, или да заредиш карта. Ако зареждаш карта, тогава я чете през телефона и ти зарежда абонамента. Би трябвало да работи с всички карти Навиго (нормална, декуверт и т.н.)

Ако зареждаш билети в телефона, тогава можеш да заредиш или някои абонаменти за карта (дневен, седмичен, месечен), или билети (карне, единични билети, билети за летищата). При покупката би трябвало да можеш да избереш желаните зони.

А, и трябва да си направиш акаунт в приложението, за да можеш да купиш билетите.

И после трябва да активираш опцията за NFC на телефона, за да може да валидираш абонамента през телефона при влизане в метрото или влака.

Пускам няколко скрийншота от моя телефон (за съжаление, на френски) от приложението, да видите как изглеждат опциите.

 

Screenshot_20220902-101910_IDF Mobilits.jpg

Screenshot_20220902-101928_IDF Mobilits.jpg

Screenshot_20220902-101946_IDF Mobilits.jpg

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Т.е. не ползваш bonjour ratp. И с двете приложения не ми разрешава. Много странно. Дава ми несъвместимо устройство. Дали защото не съм във Франция или просто телефона ми не става. xiomi redmi note 9pro. с android 11, има NFC. Уж отговаря на изискванията. Дали трябват някакви допълнителни настройки?

 

 

Връзка към коментар
На 2.09.2022 г. в 7:36, stan40 каза:

Здравейте!

Предстои ми пътуване в Париж за 7 дни, като кацаме на Шарл дьо Гьол ( във вторник късно вечерта след 23:00ч ). За транспорта от там ще ползваме вероятно Roissy bus  и метро в Париж, като планираме и посещение в Дисниленд. 

 За транспорт разглеждаме картата NaviGo ( която важи до неделя)  , но изглежда за зона 5 важи само Navigo Découverte  , но не и обикновенната Navigo Travel Card , така ли е ?  Каква карта трябва да купим в този случай ? Възможно ли е всичко да става презприложението за телефона ( да заредим там Navigo Weekly Ticket , който да важи за всички зони 1-5) или трябва да купим физическа карта Découverte  ?

 За Découverte   дали продават на  Шарл дьо Гьол ?

 

Благодаря предварително за всеки съвет. 

Ние ползвахме Paris pass, свърши ни идеална работа, взехме за 3 и за 5 дни, обикаляхме с метро, автобуси, включително и до Дисниленд два дни. Прилагам линк https://www.ratp.fr/en/titres-et-tarifs/paris-visite-travel-pass

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
На 2.09.2022 г. в 15:51, EliDion каза:

Т.е. не ползваш bonjour ratp. И с двете приложения не ми разрешава. Много странно. Дава ми несъвместимо устройство. Дали защото не съм във Франция или просто телефона ми не става. xiomi redmi note 9pro. с android 11, има NFC. Уж отговаря на изискванията. Дали трябват някакви допълнителни настройки?

 

 

По принцип, би трябвало да стане (аз успях да вляза и да проиграя закупуване на билет от София). Според сайта им, приложението работи с версии на Андроид над 6.0. Пробвай пак като дойдеш на място.

А иначе, не ползвам Bonjour RATP, просто защото не съм им фен от няколко години насам (още отпреди приложенията), когато установих, че като търсиш маршрути за придвижване в ил-дьо-Франс, ще те прекара през 9 земи, та до десета, само и само да ползваш линиите на RАTP (метро, РЕР А и В, трамвай, част от автобусите). Докато ViaNavigo (което по-късно стана IDF Mobilités) дава всички възможни линии и компании, дори и частни автобусни компании, обслужващи по-забутаните селца и паланки. Впоследствие сайта/приложението на RATP се пооправи, но въпрек всичко, не му станах фен и сега го ползвам единствено да прегледам следващите 1-2 номера автобуси на близката ни спирка.

 

преди 8 часа, muchachote каза:

Това ме разби!. Мечтаната Корсика отиде за някой друг следващ живот😄

Screenshot_20220904-081921_Samsung Internet.jpg

Казвах ти аз, че Корсика не е добра дестинация 😂 😂 😂

  • Смея се 1
Връзка към коментар
На 2.09.2022 г. в 10:51, EliDion каза:

Дава ми несъвместимо устройство.

Несъвместимо устройство означава, че или ти е стара версията на андроид, или приложението е ограничено за теглене от други държави. Може да пробваш като кацнеш на място, или да пробваш да излъжеш телефона, че си във Франция (ако имаш излишно време за губене)...

Връзка към коментар
преди 4 часа, neuromancer каза:

Несъвместимо устройство означава, че или ти е стара версията на андроид, или приложението е ограничено за теглене от други държави. Може да пробваш като кацнеш на място, или да пробваш да излъжеш телефона, че си във Франция (ако имаш излишно време за губене)...

Специално погледнах за версията 11-та е. Да ще пробвам ката пристигна. Изтеглих и двете приложения с добавката и на двете не става. Не е драма. Не знам защо прави така, но така или иначе ще си ползвам наличната карта навиго декуверт, но ми стана интересно защо не може.

@Роца ще съм там от 16 до 21-ви октомври, та може да се видим, ако си свободна, а ако щерката е на работа, а ти имаш време може да дойда до твоето градче да го разгледам (забравих къде беше😂😭, много съм зле). Мисля този път да не стоя само в Париж.

Връзка към коментар
  • 4 месеца по-късно ...

Здравейте,

планираме вече следващо пътуване към Южна Франция в края на месец май- началото на юни / примерни дати 23 май- 1 юни +  2- 3 дни за придвижване до там с нощувки по пътя/ с кола. Двама души сме, без деца. Предвиждаме 10 нощувки в Provence-Alpes-Côte d'Azur като идеята е да наемем малка къща някъде в селата и да обикаляме. Наясно съм, че за 10 дни едва ли ще успеем да отидем навсякъде и да видим всичко, но ми се ще да опитаме 😀. Колебанието ми е следното- да заложа на едно място за настаняване някъде по средата между Ница и Марсилия, или да се спра на две х 5 нощувки - едната по- близо до Ница откъдето  обиколим Ез, Мантон, Монако, Кан, Антиб и самата Ница  и другата - някъде около Екс- ен - Прованс, която да е отправна точка за Ар, Авиньон, Камарг, Ним, Горд и т. н.  Притеснява ме, че ако мястото е едно ще се счупим от път  и не зная дали въобще е изпълнимо. А и съм чувала за доста изнервящите задръствания по могистралите там...

Ще съм благодарна на всякакви съвети от хора, които вече са правили подобно пътуване, зная,че не са малко.. Както и пепоръки за места за отсядане.

Благодаря и желая на всички много нови посоки и магелански преживявания!

Връзка към коментар
преди 13 минути , ABoneva каза:

 

Ще съм благодарна на всякакви съвети от хора, които вече са правили подобно пътуване, зная,че не са малко.. Както и пепоръки за места за отсядане.

Благодаря и желая на всички много нови посоки и магелански преживявания!

Определено две места. Ако няма ваканция, не мисля, че е период с голям трафик.

Но все пак Ница Авиньон си е 3ч с кола. 

Дори и по средата да сте, пак е доста каране ...

Направете си списък на местата за посещение и вижте как се падат на картата като позиции. Защо не и 3 места (все пак сте за 11 дни), но зависи от темпото ви 🙂

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
  • 2 седмици по-късно ...
  • 4 седмици по-късно ...
На 30.01.2023 г. в 13:14, EliDion каза:

Щерката сега ми писа, че утре ще има голяма национална стачка и нищо нямали да работи. Проверете си нещата. 

Има ли конкретен сайт, на който да проверем?

Връзка към коментар

Благодарение на въпроса на @noshtna_ptica научих, че във Франция има сайт, който дава всички стачки в момента и прадвиждания за плануваните в бъдеще.

Но е само на френски: https://www.cestlagreve.fr/

 

Следващата горяма национална стачка е предвидена на 7ми март.

  • Харесвам 2
  • Благодаря 2
Връзка към коментар

Здравейте, в различни теми тук прочетох че от Ница до Кан се стига с автобус 200, с онези специалните комбинирани билети "азур тикет" на цена 1,50, които се купували само от водача на превозното средство. До тук добре, НО...

Никъде в гугъл карти не откривам този автобус 200 - да не е спрян или заместен от някоя нова линия?

Връзка към коментар
преди 29 минути , КолЮ каза:

Здравейте, в различни теми тук прочетох че от Ница до Кан се стига с автобус 200, с онези специалните комбинирани билети "азур тикет" на цена 1,50, които се купували само от водача на превозното средство. До тук добре, НО...

Никъде в гугъл карти не откривам този автобус 200 - да не е спрян или заместен от някоя нова линия?

И аз четох едни и същи неща навсякъде, в моя случай за автобус 100 за Монако, но се оказа, че такъв вече няма. Има, но е с друг номер. 
Преди месец и нещо бяхме в Ница, решаваме да идем в Монако в неделя. Търся в гугъл, търся в сайта на местните автобуси – показва ми невероятни глупости с прекачвания или ме праща на влака. В крайна сметка излиза съвсем друг автобус и тези 100 и 200 са със сменени номера, започващи с 600 и нещо.

https://storage.googleapis.com/is-wp-22-prod/uploads-prod/2023/01/ZOU06_PLAN_LIGNES_ALPES_MARITIMES_janvier_2023.pdf

 

Билетът поне за Монако вече не е 1.5€, а 2,5€, но пак от шофьора се купува.

С намирането на първата спирка пак имаше проблем – т.е. отиваме, но е преместена и пише нещо на хвърчащо листче на френски. Моите познания по този език са силно непрактични, знам Марсилезата наизуст плюс още три-четири приказки. С богатия ми речников запас обикалям улиците в неделя сутрин и разпитвам местното население. Как да е, разбрахме се на езика на жестовете и автобуса намерихме. Но на връщане от Мантон и Антиб само с влака. Нямам нерви. През приложението на местните железници за над трима души дава отстъпка. От автомат беше по-скъпо с 30%, пък и като аборигени гледахме автомата и уви – нямахме толкова акъл да го преборим...
Сайт на автобусите: https://zou.maregionsud.fr/se-deplacer-en-bus/se-deplacer-en-bus-dans-les-alpes-maritimes/

И друг: https://www.lignesdazur.com/en/lignes-interurbaines

 

  • Харесвам 1
  • Благодаря 1
Връзка към коментар

Да, спрян е. От началото на годината пак има реформа на автобусите в района. Линия 200 Ница-Кан вече я няма (както и доста други).

Новата линия към Кан е 620. При нея поне няма промяна в началната спирка - Парк Фьоникс.

Тикет Азур е на цена 2,50 от шофьора или през приложение (което най-вероятно няма да ти даде да изтеглиш, ако си с БГ карта на телефона)

  • Благодаря 1
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.