Прескочи до съдържание

Франция - бързи въпроси


Mary

Препоръчани мнения

Честно казано, не вярвам да намериш бюджетно решение в близките 2 месеца. Юли и август е тукашната лятна ваканция и цените хвърчат, особено в "последния" момент (тоест, няколко седмици преди датата), тъй като французите масово излизат в отпуска (най-вече между 14 юли и 15 август).

Затова, бих препоръчала да дойдете септември, по-вероятно е да намерите добри цени.

 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
На 20.06.2023 г. в 6:54, Denittta каза:

Гледам билети за Париж в идните 2 месеца. Отиване е сравнително евтино, но връщане 200-300 евро...?! Гледах от София, Варна, air serbia. Някаква идея за по-бюджетно връщане от друго летище с евтин транспорт до там?

Зависи какво имаш предвид като парижко летище, от Шарл де Гол и Орли трудно ще се намери нещо по-евтино.
Иначе ако гледаме Бове - аз имах същия проблем миналата седмица - отиването в петък сутрин ми беше на символична цена, ама връщането отиваше над 170€ и затова се върнах понеделник през Тревизо с Ryan - обеден полет от Бове и вечерен полет към София (през jetcost ми излезе около 70€).
Автолусът (101, 103) от летището до града в Тревизо пътува 15-тина минути и се получават едни 3-4ч. за приятна разходка и пица/паста в Тревизо, който за мен е един много хубав и някак леко подценен град, за сметка на близката Венеция. (може би за добро, понеже няма такива тълпи от туристи)

 

20230619_171535_V1.jpg.83417cc229a2ee24c377f5697c250709.jpg

 

20230619_180420_V2.jpg.6681c4bcbff817fe2ab26e97b3a3a3c5.jpg

 

20230619_180532.jpg.cbb1152ec35e01ba203b4940ae1902d4.jpg

 

 

Ето ти един вариант за връщанте от Париж август, през австралийския jetcost ще излезнат около 43€ билетите, на сайта на Ryan - около 88€


image.png.8589eb19cebe3b30e39496f244308ccb.png

 



.  

  • Харесвам 5
Връзка към коментар

А вече според това колко време искате да прекарате в Париж, ето вариант  през юли за удължена седмица 7-17.07 , или удължен уикенд 13-17.07

натам с Wizz четвъртък или петък сутрин:
 

 image.png.965e6bb2bfb8ef41c7af322acf5911e6.png

 

и връщането понеделник по описаната  по-горе схема през Тревизо с Ryan (за около 87€) :
image.png.c56b18833c07722ae133f8acda8d4b38.png

 

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
  • 2 месеца по-късно ...

@Роца, добро утро ☀️

Можеш ли да ми кажеш как е като място за настаняване това градче Melun - жители, сигурност, транспорт до Париж и провинцията около него? Седмичната карта Навиго покрива ли го? Приемам съвети и за други провинциални градчета с цена на нощувките до 100-110 евро за трима. Като че ли идеята ми е от 5-те дни престой два да са за Париж и два за извънградска природа.

Ще ти идвам на гости по олимпийско време, така че внимавай как ще си планираш лятната отпуска догодина :laugh::wink:

Връзка към коментар

@ДиянаВ, Melun е мноооооого далече (по моите представи 😉 ) от Париж. Ще ви отнема поне 1 час на посока само да стигнете до Париж с транспорта. И е на линия Д на РЕРа, която е с доста проблеми (то коя линия не е, ама това е друга опера). Но поне седмичните карти ще важат, но ще ви трябва абонамент за зони 1-5.

Ако можеш, потърси нещо по-близко.

Довечера ще пиша повече, че сега трябва да поработя малко 😉 

  • Благодаря 1
Връзка към коментар
Преди 1 час, Роца каза:

@ДиянаВ, Melun е мноооооого далече (по моите представи 😉 ) от Париж. Ще ви отнема поне 1 час на посока само да стигнете до Париж с транспорта. И е на линия Д на РЕРа, която е с доста проблеми (то коя линия не е, ама това е друга опера). Но поне седмичните карти ще важат, но ще ви трябва абонамент за зони 1-5.

Ако можеш, потърси нещо по-близко.

Довечера ще пиша повече, че сега трябва да поработя малко 😉 

Работи си и не бързай да отговаряш:smile3:

Ще дам малко подробности. Ще кацаме и излитаме от Шарл де Гол, така че седмичната карта за всички зони, ще ни трябва задължително, плюс това ще сме от сряда до неделя. Гледам 30 евро е, т.е. за 5 дни се пада по 6 евро на ден за транспорт, което е идеално, а и нямаме други разходи за транспорт от/до летище. Аз и мъжът ми имаме от старите пластики от 2019, на девойката ще направим, а и ще видя как стоят нещата с новите услуги за смартфон.

Този район ми хареса заради зеленото наоколо, гледам и разни шатота има в близост, че и Сена минава оттам :smile3:. Не знам обаче населението с какъв облик е и комшиите какви ще са :tongue:. Един час до Париж, като че ли ме устройва. Не мисля много да обикаляме , може би само един Лувър, че не сме били и предимно в южната страна на Сена.

Гледам също и една розова линия R, с по-различен символ от RER-а, която също би трябвало да се покрива със седмичната карта. Не знам какво превозно средство се вози по нея, но пак е на релси :laugh:

Твоето "село" как се казва? Спокойно няма да се настаняваме там, само ми е любопитно :wink:

Връзка към коментар

Сега, за градчето като такова, не съм чувала много лоши неща, та би трябвало да е спокойно, но сигурно ще има мулти-култи компонент 😉. За шатота не знам как стои въпроса с транспорта, да не се окаже, че ще ви трябва кола, за да ги обикаляте. В такива далечни предградия транспортът между отделните градове обикновено не е изключително силно развит.

Линията R, която си видяла, вероятно е на регионален влак (до Gade de Lyon), ако не ме лъже паметта. Сега погледнах, и се покрива от Навиго, та може това да ви е по-добрият начин за транспорт (понеже е директен до Париж).

Ние по олимпийско време ще си стоим вкъщи, даже не мисля да ходя и до Париж... освен на разни апокрифни места, далече от спортната тълпа 😄

  • Благодаря 1
Връзка към коментар
преди 57 минути , Роца каза:

Ние по олимпийско време ще си стоим вкъщи, даже не мисля да ходя и до Париж... освен на разни апокрифни места, далече от спортната тълпа 

И няма да подкрепиш новата олимпийска надежда?😆

Публично те каня на среща на апокрифно място🙂 Ще ме познаеш по тениската с олимпийско лого и българското знаме😂

Връзка към коментар
  • 1 месец по-късно ...

Предстои ни прекачване в Ница и престой 5,5 часа. Реално времето не е достатъчно да се отскача до града, но и за висене на летището е много. Ходила съм в Ница, но на първо четене не се сещам - нещо интересно с лесен/удобен достъп от летището, за да не изкукаме там толкова време?

Връзка към коментар
преди 57 минути , Яничка каза:

Предстои ни прекачване в Ница и престой 5,5 часа. Реално времето не е достатъчно да се отскача до града, но и за висене на летището е много. Ходила съм в Ница, но на първо четене не се сещам - нещо интересно с лесен/удобен достъп от летището, за да не изкукаме там толкова време?

С трамвая до центъра за хапване и обратно ще ти стигне времето.

  • Харесвам 3
  • Благодаря 1
Връзка към коментар
  • 2 месеца по-късно ...

България Еър стартират директен полет от София до Лион от 1 април догодина. Полетите са в понеделник и четвъртък/петък (през юли и август) и са заредени в системата до 24 октомври 2024 г. Цена на двупосочен през април е 522 лв. по тарифа Economy Hand bag с вкл. 10 кг ръчен багаж, през юли видях към 560 лв. 

https://www.air.bg/bg/destinacii/lion

 

image.png.b2f666fa2b5bc29f4a45a167342ba91f.png

 

 

 

 

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
преди 7 часа, Jenbel каза:

България Еър стартират директен полет от София до Лион от 1 април догодина. Полетите са в понеделник и четвъртък/петък (през юли и август) и са заредени в системата до 24 октомври 2024 г. Цена на двупосочен през април е 522 лв. по тарифа Economy Hand bag с вкл. 10 кг ръчен багаж, през юли видях към 560 лв. 

https://www.air.bg/bg/destinacii/lion

 

image.png.b2f666fa2b5bc29f4a45a167342ba91f.png

 

 

 

 

Ако намериш пак за толкова Лион- карибски остров, ще стане добра комбинация.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
  • 3 седмици по-късно ...

Прекалено много ми идва информацията за транспорта из Париж, затова ще потърся отговор наготово 😉 Правилно ли съм разбрала, че с карнетки ще ни е най-добре, двама възрастни с дете? Няма да се скъсваме от пътуване, трябват ни най-вече от и до летището (общо 3 дни сме там). И понеже в момента не мога да си пусна никакви приложения, защото нямам телефон за верификация (иска ми такъв), предполагам че може да се купят отвсякъде или не съвсем?

Връзка към коментар

Карнетите са удобни, но вече няма хартиени. Трябва приложение или май има пластика. А и са само за зона 1,2. Т.е. за Шарл де Гол ще трябва друг билет. Не съм ползвала от както бяха хартиени. Кое е летището. Кое приложение иска верификация. Аз успях с това, Screenshot_2024-01-01-17-40-54-257-edit_com_miui_home.jpg.6e5b19b1b40077195db566ea42c6924d.jpg

 Някъде @Роца беше описала как се инсталира, виж из френските теми.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Само да допълня, че ако пристигате на Роаси-ШдГ, ще може да си купите хартиени билети до Париж с РЕР В от автоматите на летището. За тях няма нужда от приложение (но е възможно да ги закупите и през приложението).

  • Харесвам 1
  • Благодаря 1
Връзка към коментар

Билетите от летището до Париж, не са t+. По-скъпи са, защото ШДГ е в зона 5, а t+ важат само за зона 1 и 2, т.е. короната на града. Иначе автомати има на всички по-големи метро станции, но дали има билетчета не съм убедена. Зареждат се пластиките.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Сега се сетих, щерката посъветва, ако някой планува ходене лятото (по време на олимпиадата) и мисли да ползва карнета, да си ги зареди от рано на сегашната цена, защото ще скочат на 4 евро тогава. Французите масово правели така. Според нея няма да има проблем, че са от сега и с различна цена. По-принцип преди си важаха и след година.

Връзка към коментар
преди 2 часа, EliDion каза:

Билетите от летището до Париж, не са t+. По-скъпи са, защото ШДГ е в зона 5, а t+ важат само за зона 1 и 2, т.е. короната на града. Иначе автомати има на всички по-големи метро станции, но дали има билетчета не съм убедена. Зареждат се пластиките.

А ако не ползвам влак, ами трам+метро? Гледам, че от Орли ми казва Гугъл с T7 до Villejuif и оттам с метрото, тогава важат ли t+ (x 2, едно за трамвая и едно за метрото?)

Връзка към коментар

Не съм пътувала с билетчета от години. https://www.ratp.fr/en/titres-et-tarifs/t-tickets ето тук е инфото за билетите. Влак, трам, метро всичко е с еднакви билети, но трябва да се събразяват зоните. Сега погладнах, май има промени за зоните. Преди не можеше един билет между зоните в трам и автобус се чекираха нови като се минаваше от зона в зона. Гледам, че май може да се купят хартиени еднократни от шофьора,но на по-висока цена 2,50евро. Според мен занимавката ще ти е по-голяма така, отколкото да си качиш проложението,но изборът си е ваш. @Роца може да каже повече, ако е ползвала билети.  

П.П. Зоните вече не важат

"Колко зони покрива билетът ми?

В региона на Ил дьо Франс зоните вече не важат за билети t+. Вашият билет е валиден за еднопосочно пътуване." 

https://www.ratp.fr/en/aide-contact/questions/ticket-t-plus

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

А с приложенията мога ли да купувам и валидирам билети за трима ни? Това от линка го четох за t+, и не ми стана ясно за кои зони важи, доколкото разбирам важи за 1 пътуване с метро, трамвай или автобус (с няколко изключения), независимо от зоната, а за влакове важи само в централен Париж. Т.е. излиза много по-евтино да ползвам горния маршрут, отколкото да купувам билети за влакове и да се оправям с приложения... Може аз нещо да не схващам?

Връзка към коментар

Горе допълних, че вече са премахнали зоните, така че ползваш навсякъде. Чекираш винаги при качване, независимо дали си в 90-те и чекираш пак същия билет. Не разбрах на кое летище ще кацате. RER-а е като метрото - но за него не може с t+ от летището, но може да ги ползвате в града.

Връзка към коментар

@searus, ако кацате на Орли, вариантът с трамвай и после с метро, би трябвало да излезе с двата билета.

Билетите t+ все още могат да се купят от автоматите на всяка станция, но вече ги продават само единични, не можеш да купиш карне. 

Детето ще има ли нужда от билети на намалена тарифа (тоест, под 10-години)?

 

Ако няма да ползвате много транспорт, може би единични билети за всяко пътуване (или дневен билет Mobilis 8.45 евро за централните зони, в зависимост от това, колко ще пътувате) ще ви свършат повече работа.

С приложението не можеш да валидираш билети за трима ви - 1 смартфон = 1 човек, тоест, всеки ще трябва да си купи отделни билети на своя телефон.

 

 

  • Благодаря 1
Връзка към коментар
преди 49 минути , Роца каза:

@searus, ако кацате на Орли, вариантът с трамвай и после с метро, би трябвало да излезе с двата билета.

Билетите t+ все още могат да се купят от автоматите на всяка станция, но вече ги продават само единични, не можеш да купиш карне. 

Детето ще има ли нужда от билети на намалена тарифа (тоест, под 10-години)?

 

Ако няма да ползвате много транспорт, може би единични билети за всяко пътуване (или дневен билет Mobilis 8.45 евро за централните зони, в зависимост от това, колко ще пътувате) ще ви свършат повече работа.

С приложението не можеш да валидираш билети за трима ви - 1 смартфон = 1 човек, тоест, всеки ще трябва да си купи отделни билети на своя телефон.

 

 

И аз така си помислих за приложението, т.е. не е възможно, защото нямаме трети телефон... Детето е на 9, и така и не разбрах какъв билет му трябва, но така или иначе с t+ ни е ок, доста ходим, трябва ни фактически един от хотела до реката, един обратно, и евентуално 3-ти ако някой много се измори... 

Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.