Прескочи до съдържание

Исландия през Септември?


digitalpr

Препоръчани мнения

Публикувано: (редактирано)

Ами да, фиордите са огромни и съм заложил обиколка само на първия и най-близък ръкав по маршрута -водопада Dynjandi, най-западната точка Látrabjarg, плажа Rauðisandur. Ако кажете че има нещо по-дпбро за гледане по по-северните фиорди, мога да разместя нещо.

 

Приемам всякакви размествания 🙂

Редактирано от digitalpr
  • Харесвам 1
Връзка към коментар

На мен ми се вижда ок. В Myvatn споменаваш изворите, означава предполагам че искате няколко часа да се топнете в лагуната? Имайки предвид, че предишния ден пътувате, а другия пак пътувате това почти не остава време за разглеждане на забележителностите в района...а те са много. При това положение може би да откажеш спането в Акурейри, да добавиш още цял ден в Myvatn и от там газ към фиордите. 

 

П.С. Снимките се опитваш да дадеш връзка към gmail, а там няма как да ги видим. И по-добре 🙂

Връзка към коментар
Публикувано: (редактирано)

Не зная колко са реални времената които google maps дава за шофиране, но от Hofn до Myvatn са 360км и 5 часа. Представям си че в този същия ден следобед ще има предостатъчно време за плицикане в лагуната, а на следващия ден забележителностите в района и до Акурейри? Оптимистично ли е?

 

Имам питане и за Whale watching туровете в Husavik. Струват ли си? Бил съм на Dolphin watching тур във Филипините и беше меко казано покрътително. 20 лодки се впускат в диво и агресивно преследване на делфини побърквайки ги с шума на джигателите си. Стана ми жал за делфините и ме хвана срам, че съм на тоя тур въобще. Как са организирани тук нещата?

Редактирано от digitalpr
Връзка към коментар
На 8.05.2019 г. в 10:43, digitalpr каза:

Не зная колко са реални времената които google maps дава за шофиране, но от Hofn до Myvatn са 360км и 5 часа. Представям си че в този същия ден следобед ще има предостатъчно време за плицикане в лагуната, а на следващия ден забележителностите в района и до Акурейри? Оптимистично ли е?

 

Оптимистично е 🙂 Най-вече с оглед на това, че ти няма да караш 5 часа нонстоп, а ще спираш тук-там из източните фиорди, за обяд и т.н. Detifoss, който е един от най-красивите водопади също трябва да го видиш тогава, защото се пада малко преди Myvatn. Но е постижимо. 

 

На 8.05.2019 г. в 10:43, digitalpr каза:

Имам питане и за Whale watching туровете в Husavik. Струват ли си? Бил съм на Dolphin watching тур във Филипините и беше меко казано покрътително. 20 лодки се впускат в диво и агресивно преследване на делфини побърквайки ги с шума на джигателите си. Стана ми жал за делфините и ме хвана срам, че съм на тоя тур въобще. Как са организирани тук нещата?

Ще срещнеш мнения и в двете посоки. Аз лично не съм ходил, но повечето доклади са да се види някоя опашка тук-там и това е.  Да направи едно салто китът баш пред теб е по-скоро рядкост. При всички положения не бих ти препоръчал да отклоняваш маршрута към Husavik само за целта, турове за китове се правят и от Рейкявик, има сезонни и от Snaefellsness. 

Връзка към коментар

Има един красив каньон на север от Детифосс - Asbyrgi canyon. Изглежда яко ако се кача откъм високата му част, но много отклонява маршрута. Ако реша да пропусна него, вероятно ще махна и Husavik от плана и ще олекотя Myvatn.  Можеби си прав, освен деня в който пристигаме в Myvatn, ще отделя и следващия цял ден за там, а на по следващия ще се разбия от път до фиордите 🙂

Връзка към коментар

Аз съм била само в частта около Исафьордур - всичко е хубаво, като започнеш от водопада Dynjandi, който така или иначе си включил, самият фиорд на Исафьордур, както и градът, селата наоколо - Súðavík с центъра за полярни лисици, живописните Suðureyri и Þingeyri, откритият музей Ósvör по път към Bolungarvík. Торфени къщи има в Hrafnseyri, а във Flateyri е най-хубавият открит басейн. Разбира се, най-известен е природният резерват Hornstrandir, но до там не съм стигнала още и не мога да дам съвет. В "началото" на Западните фиорди има и любопитен музей - на магията в Hólmavík. Látrabjarg е също място, което си струва според мен, но и там не съм била. За местата около Исафьордур обаче мога да дам и по-конкретна информация според това какво точно ви се прави/разглежда.

 

п.с. На нас турът за китове ни хареса, защото самият фиорд на Акурейри е страшно красив и си струва да се види от вода. Освен опашките на китовете, може да ги видиш целите от горната палуба (ако си на кораб, а не на RIB), тъй като водата е прозрачна, а те са на повърхността за определено време. Но както Георги е написал, въпрос на голям късмет е някой кит да изскочи целият от водата като на рекламните кадри. Няма повече от 2-3 лодки (т.е. едно корабче, една по-малка лодка, една RIB лодка), които излизат едновременно за тур и си има правила как точно да се движат спрямо стадото (при нас бяха 4 кита, които се движеха заедно). Със сигурност не препоръчвам тур от Рейкявик, там шансовете за каквото и да е са минимални. 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 3 часа, digitalpr каза:

Има един красив каньон на север от Детифосс - Asbyrgi canyon. Изглежда яко ако се кача откъм високата му част, но много отклонява маршрута. Ако реша да пропусна него, вероятно ще махна и Husavik от плана и ще олекотя Myvatn.  Можеби си прав, освен деня в който пристигаме в Myvatn, ще отделя и следващия цял ден за там, а на по следващия ще се разбия от път до фиордите 🙂

Мисля, че за да стигнеш до него ти трябва или 4х4 или здрави бъбреци. Преди няколко години пътят беше асфалтиран само до Detifoss. 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
На 10.05.2019 г. в 17:20, DenitsaS каза:

Аз съм била само в частта около Исафьордур - всичко е хубаво, като започнеш от водопада Dynjandi, който така или иначе си включил, самият фиорд на Исафьордур, както и градът, селата наоколо - Súðavík с центъра за полярни лисици, живописните Suðureyri и Þingeyri, откритият музей Ósvör по път към Bolungarvík. Торфени къщи има в Hrafnseyri, а във Flateyri е най-хубавият открит басейн. Разбира се, най-известен е природният резерват Hornstrandir, но до там не съм стигнала още и не мога да дам съвет. В "началото" на Западните фиорди има и любопитен музей - на магията в Hólmavík. Látrabjarg е също място, което си струва според мен, но и там не съм била. За местата около Исафьордур обаче мога да дам и по-конкретна информация според това какво точно ви се прави/разглежда.

 

п.с. На нас турът за китове ни хареса, защото самият фиорд на Акурейри е страшно красив и си струва да се види от вода. Освен опашките на китовете, може да ги видиш целите от горната палуба (ако си на кораб, а не на RIB), тъй като водата е прозрачна, а те са на повърхността за определено време. Но както Георги е написал, въпрос на голям късмет е някой кит да изскочи целият от водата като на рекламните кадри. Няма повече от 2-3 лодки (т.е. едно корабче, една по-малка лодка, една RIB лодка), които излизат едновременно за тур и си има правила как точно да се движат спрямо стадото (при нас бяха 4 кита, които се движеха заедно). Със сигурност не препоръчвам тур от Рейкявик, там шансовете за каквото и да е са минимални. 

Ти явно си била по северните ръкави на фиордите. Трябва да избера или само север, или само запад. Имам макс 2 дена с пътя за тях. Чудя се дали няма да е смазването от път, ама хич не ми се ще да пропусна тоя регион.

Връзка към коментар

DenitsaS, какви разстояние изминавахте горе долу на ден из фиордите? Много ми се ще да направя два дни по 350км (+ спирането за забележителностите) на ден за да видя това което съм намислил, ноо не съм сигурен че е реалистично за там. Какви мислиш?

Връзка към коментар

Ами както Георги е писал в другата тема, аз не съм правила "туристически" маршрут, защото бях 2 седмици в Исафьордур и според наличието на транспорт от познати или на стоп обиколих селата наоколо. Иначе на отиване бях с автобус Рейкявик - Исафьордур, 7-часово пътуване из живописните завои на фиордите. Спирането на забележителностите също е субективно - може да спреш за 10 минути при водопада Dynjandi и да поснимаш отдолу, а може и да останеш 30-40 минути и да се изкачиш по пътеката и да се насладиш на гледките (както ние направихме). Но това зависи и от времето, което ще уцелиш, ако е много неприятно едва ли ще ти се остава 40 минути на едно място. Наистина не знам какво да те посъветвам - струва си да се видят, но трябва да си изберете какво най-много ви привлича.

 

20429910_10155531938836064_1462360206498425135_n.jpg.b3010c88f2712c675dc2395909627ca7.jpg

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 1 час, digitalpr каза:

DenitsaS, какви разстояние изминавахте горе долу на ден из фиордите? Много ми се ще да направя два дни по 350км (+ спирането за забележителностите) на ден за да видя това което съм намислил, ноо не съм сигурен че е реалистично за там. Какви мислиш?

Ще мога да ти дам подробна информация след 3 седмици, но сега за сега изглежда като непостижимо. Доста хора казват, че на гугъл мапс времената трябва да добавиш поне 50%, защото на много места пътищата не са асфалтирани. 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 11 минути , digitalpr каза:

ОК ли ви се струва за един ден да направя Рейкявик - Gulfoss - Seljalandsfoss - Skógafoss - Reynisfjara Beach - Vik. Евентуално впиране при Geysir, без Thingvellir National Park.

Ако не спираш да се радваш никъде другаде, може да го натъманиш, да. Reynisfjara също може да го оставиш за следващия ден ако закъсаш с времето, защото връщането обратно от Vik за него не е кой знае колко голямо.

 

До Dyrholaey не знам дали искаш да ходиш също, горе е голям купон с вятъра но гледките са добри. Музея до Skogafoss също го хвалят хората, не съм бил. Kerid е кратер на вулкан като от картичките, но ще можеш да видиш такъв и на север до Myvatn. Същото и с геотермалната електростанция, има такава и на север. Това са все неща, които сигурно няма да ти стигне времето да видиш, ако сместиш тези два дни в един, но повечето от тях има как да ги компенсираш.  Гейзера е най-уникалното нещо, което не можеш да видиш другаде в Исландия. Но ако той не те вълнува, то Gulfoss е един от многото водопади. Да от най-красивите и е фаворит на много хора, но пък на други им харесват някои от останалите, които хич няма да имаш проблем да видиш през цялата обиколка. Та ако дилемата е един водопад - Gulfoss или цял ден из фиордите, дори на теория звучи очевидно кое е за предпочитане, за практиката ще ти кажа скоро 🙂 Четох по-горе как ги мислиш нещата и реших да си трая преди да видя как са фиордите.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Да уточня, че вече говорим за средата на Август, та денят ще е по дълъг. ОК, гейзера щом не мога да го видя другаде ще включа и него. По музеи твърдо неходя. Gulfoss искам да го видя обаче. Не разбирам само какво точно изпускам в националния парк, но да, така бих имал ден повече за фиордите което много ме блазни!

Връзка към коментар

Музеят до Skógafoss всъщност са няколко къщи с торфени покриви, ако те интересува как са живеели хората по тези места в миналото, може да надникнете в къщичките. Не е нужно да влизате в същинския музей до тях, може само къщите да видите отвън, ако не сте планирали торфени къщи на друго място. И според мен гейзерът не бива да се пропуска, а Gullfoss е красив, но за мен има и по-красиви (все пак е въпрос на вкус и усещане 🙂). Националният парк Þingvellir: има няколко интересни неща в него, но ако не те влече исландската история и приемайки, че достатъчно природа ще видите, то единственото нещо, което ще "изпуснете" е междуконтиненталния разлом.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Добре, и двамата ми намеквате че гейзера е як. Ще се ходи 🙂 Разлома ще го пропусна, може да идем до моста между континенталните плочи край Рейкявик.

 

Toва е планът ми засега. За да не спамя тук с картинки направих документ с отсечките в googlemaps: 

 

https://drive.google.com/open?id=1hG_qSEdis7xO2S5iWHZj6UsK4yLBGu6d

 

Ден 1: Reykjavik - Vik

Ден 2: Vik - Hofn (Vestrahorn)

Ден 3: Hofn - Myvatn lake

Ден 4: Myvatn area

Ден 5: Myvatn - Budardalur

Ден 6: Budardalur - Isafjordur

Ден 7:  Isafjordur - Flokalundur

Ден 8: Flokalundur - Grundarfjordur (Kirkjufell Mountain)

Ден 9: Grundarfjordur - Borgarbyggd

Ден 10: Borgarbyggd - Reykjavik (С малко мотане из Reykjavik, полета е късно вечерта)

 

Приемам всякакви критики относно забележителнсти, разстояния, времена и план като цяло.

  • Браво 1
Връзка към коментар

Ден 5: Според мен давай към Holmavik. Експресно ми е планирането, опитът никакъв, но не мисля че имаш работа да се спускаш чак до Budardalur, а после да се връщаш пак нагоре. Час повече го дава google maps пътя, но ще спестиш много повече после в реалната обиколка на фиордите.  

 

Ден 8 и нагоре: От Flokalandur с ферито ли го мислиш или да заобикаляш? Ако хванеш ферито мисля, че ще имаш възможност да стигнеш и по-напред из Snaefellsness, което пък ме праща към ден 9.

 

Ден 9: може директно да приключи на летището, правил съм го точно тоз маршрут и е постижимо. В колко е точно полета? Т.е. този ден да го разпределиш някъде другаде. 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Съгласен съм за ден 5, бих се пробвал, защото наистина ше даде много по дибър старт на следващия ден. До Holmаvik са 60км повече този ден и ще станат към 420. Не са малко, но можеби ще се пробвам.

 

За ден 8 мисля да не е ферито (много е скъпо), а да обикалям. Целта ми и без това е да спя в Grundarfjodur, за да хвана на залез онзи красив връх, та не мога и да напредна повече.

 

А иначе полета е чак в 10 вечерта.

 

 

Връзка към коментар

В краен случай може и в Bordeyri да спиш или някъде там. Иначе виж какво завойче прави път 1, до Budardalur, а и до колкото си спомням това беше черен път, доста бавен. Понареждат се нещата, горе-долу вече е ясно кое колко време отнема 🙂 Първият ден ще ти е много изсилен за сметка на последния, но така е ок, че кой знае колко физически и психически сили ще са останали накрая. 

Връзка към коментар
  • 2 седмици по-късно ...

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.