Прескочи до съдържание

Мюнхен


Meidj

Препоръчани мнения

Предполагам е наскоро, т.е. зимата. 

 

- Коледния базар. До колкото знам в Мюнхен е от най-големите. Няма лошо да пийнеш греяно вино и да мушнеш 1-2 вурста на крак :)

 

- Бира. Просто като хванеш истинска баварска халба виждаш за какво си говорим, холандските чашки изглеждат като детски играчки. Ето едно място, с доста история: http://en.wikipedia.org/wiki/Hofbr%C3%A4uhaus Тук са организирани доста от срещите на партията на Хитлер. На входа има шкафчета, където се пазят лични халби на редовни клиенти и благородници.  Естествено, в следствие на това е поналазено от туристите. За някоя по-традиционна и не толкова популярна не се сещам в момента, но ако те интересува ще разпитам, имам връзка :)

 

- Deutsches Museum, не съм по музеите, но този си заслужава. Доста експонати от цялото развитие на човечеството, особено ако човек го влекат техничарски неща. Чувал съм, че и музея на BWM е супер, но не съм влизал там. 

 

- Allianz Arena. Има ли нужда да обяснявам защо? :)

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Едно бързо въпросче: Ако купиш регионалната дневна карта за Бавария, дали важи за всеки вид локален транспорт в Мюнхен в рамките на деня?

 

>>>

 

This ticket is valid from Monday to Sunday for one day of your choice from 9 a.m. until 3 a.m. of the following day on Saturday and Sunday and bank holidays from 0 a.m. until 3 a.m. of the following day. It can be used on all local trains (Interregio-Express, Regional-Express, Regionalbahn, S-Bahn) and the entire transport system in Bavaria as well as the Münchner Verkehrsbund (MVV) and Verkehrsverbund Nürnberg (VGN), Augsburger Verkehrs- und Tarifverbundes (AVV) and many more.

 

Това да го разбирам като "да"? :)

Връзка към коментар

За да не се повтарям с Гошо,ще ти дам различни предложения за добро изкарване.Ако имаш време отиди до замъка Нимфенбург(красиви градини и стаи)-билета е около 2.10 евро.Виж народния театър на Максимилианщрасе.Разходи се до Одеон плац и залата на героите и жълтата барокова църква с фасада в стил Рококо-Theatine.Задължително се разходи до Карлсплац(не знам дали в този период на годината фонтаните ще работят,но дори и да не работят е готино).Най-добра гледка към Мариенплац и града получаваш от кулата на "Свети Петър"-изкачването до горе си е истинско приключение.Страхотно място е и Кьонинг плац-под формата на квадрат този площад е заобиколен от сгради построени по подобие на античните такива в древна Гърция.Там се намират и едни от най-богатите колекции в Европа на скулптури и вази от гръцкия и римския период.И не на последно място посети(ако времето е хубаво) най-голямата бирария в света(само да вметна,че масите са отвън и не знам дали ще работи).Намира се в Парк-кафе близо до Карлсплац.

Редактирано от krasen_denev
  • Харесвам 1
Връзка към коментар

- Allianz Arena. Има ли нужда да обяснявам защо? :)

 

Ами честно казано - да. Много повече мирише на футбол на Олимипящадион.

 

Ще се обоснова. Като страстен футболен фен и фен на статистика за стадиони (интересуват ме повече празните, отколкото пълните стадиони) смея да заявя, че Алианц Арена, новият стадион на Арсенали подобни обекти са по-скоро молове, мултиплекси и т.н. съоръжения, където чат-пат се играят и мачове.  

 

Бил съм и на стария, и на новия Уембли. от футболна гледна точка, старият беше недостижим. Новият е интересен като строително съоръжение, удобства ... и дотам. 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Ами честно казано - да. Много повече мирише на футбол на Олимипящадион.

 

Ще се обоснова. Като страстен футболен фен и фен на статистика за стадиони (интересуват ме повече празните, отколкото пълните стадиони) смея да заявя, че Алианц Арена, новият стадион на Арсенали подобни обекти са по-скоро молове, мултиплекси и т.н. съоръжения, където чат-пат се играят и мачове.  

 

Бил съм и на стария, и на новия Уембли. от футболна гледна точка, старият беше недостижим. Новият е интересен като строително съоръжение, удобства ... и дотам. 

 

Разбира се, сигурно си прав. Споменах го само като възможност да се посети интересно архитектурно съоръжение, което е текущ дом на европейския клубен шампион. Повече смисъл не съм влагал, а с Meidj се познаваме именно от футболен форум и за това знам, че е наясно кое кое е в стадионите, за това и написах "има ли нужда да обяснявам защо" :) Беше малко вътрешен лаф между нас си това. 

Връзка към коментар

 Честно казано, не обичам да посещавам стадиони, ако не е за някой мач, но ако не е на някакво убито място, бих мръднал и до Алианц - дет се вика, за обща култура :)

 

Иначе съм напълно съм съгласен с казано от Заро. И аз съм доста запален на тема футбол, но сто пъти по-голям кеф изпитвам да посетя някой квартален стадион за мач от долните дивизии, както направих миналата седмица в Берлин, отколкото да си губя времето в стерилни молове, незнайно защо наречени стадиони... Отдавна подготвям един албум на подобна тематика, ама ще видим кога ще стане готов :)

Връзка към коментар

Алианц е на края на града, за 6-8 часа не съм сигурна, че ще има време и за него (въпреки изключително добрия транспорт, само от летището до центъра е около 40 мин.), ако се държи на стадиони, Олимпия е доста приятен парк, като може да се качи човек и на кулата, от която се вижда целия град. С регионалната карта за Бавария може да се използва всеки транспорт в Мюнхен (метро, автобуси, трамваи, влакове), важи за всички зони. На Карсплац фонтаните не работят зимата, на тяхно място има ледена пързалка. Иначе по това време на годината се провежда Tollwood на мястото на Октобърфест (Терезиенвизе), приятен анти-ГМО и "зелен" фест с базар (доста разнообразие и ръчно изработени неща), много греяно вино и био вурстове :) 

 

(извинявам се, че така нахълтвам във форума без дори да се представя, но видях въпрос, по който можех да помогна и бързах ;) )

Връзка към коментар

(извинявам се, че така нахълтвам във форума без дори да се представя, но видях въпрос, по който можех да помогна и бързах ;) )

 

Това е идеята, важното е да има полезна информация, представянето може да изчака, добре дошла :)

Връзка към коментар

Това е идеята, важното е да има полезна информация, представянето може да изчака, добре дошла :)

Добре заварил(а) (в скоби заради неясния граматичен казус на този иначе така традиционен израз :D) А за Мюнхен съм експерт, понеже поживях там известно време, ако има и други въпроси, винаги насреща :)

Връзка към коментар
  • 2 години по-късно ...

Добре заварил(а) (в скоби заради неясния граматичен казус на този иначе така традиционен израз :D) А за Мюнхен съм експерт, понеже поживях там известно време, ако има и други въпроси, винаги насреща :)

Март месец ще пътувам за Мюнхен и чесно казано не знам какво да посетя освен Алианц Арена,Кулата(там изглежда готин ресторанта) , Кметството и Карлсплац. Може ли някой да допълни програмата .Благодаря предварително и ще почерпим една бира

Връзка към коментар

Аз в ресторанта на кулата не съм сядала, не съм по този тип заведения, та не мога да кажа как е там :-D Иначе все пак ако кажеш и какъв тип неща те интересуват, мога да препоръчам това-онова. В предните мнения в темата са изброени главните забележителности там, зависи и колко време ще прекараш в града...

Връзка към коментар

- Deutsches Museum, не съм по музеите, но този си заслужава. Доста експонати от цялото развитие на човечеството, особено ако човек го влекат техничарски неща. Чувал съм, че и музея на BWM е супер, но не съм влизал там.

 

И двата музея си заслужават. А BMW и като архитектурна забележителност, отвън и отвътре.
Връзка към коментар
  • 1 месец по-късно ...

Транспортен въпрос. Двама сме. Кацаме рано сутринта и излитаме вечерта на третия ден. Хотелът е в центъра и май транспорт за основните забележителности не е необходим. Транспорт обаче май се налага до и от "Олимпиящадион", на който ще се проведе концерт, повод за посещението на Мюнхен. Четох страницата на сайта на мюнхенския транспорт и май се ориентирах в обстановката, но все пак искам да получа информация от първо лице, единствено число. И така:

 

1. От летището да купувам ли дневна групова карта за целия градски транспорт на цена от 23,20 евро, при положение, че в същия ден е и концерта, тоест, освен от летището до центъра имаме и отиване-връщане до стадиона, или пък да ползвам еднократни билети, като ако правилно съм разбрал, първата опция би трябвало да излиза по-евтино?

 

2. Същият въпрос, но за връщането на третия ден.

Връзка към коментар

Да, определено груповата карта ще е по на сметка, еднопосочните билети не са никак евтини... За третия ден зависи дали ще ползвате транспорт извън този до летището

Редактирано от searus
  • Харесвам 1
Връзка към коментар

И аз имам въпросче :-) Тази година Октоберфест приключва на 3.10, ние ще бъдем там 5-8 октомври. Ще има ли какво да се види на Терезиенвизе или ще е късно?

 

Късно ще е, все едно да идеш на карнавал 2 дни след края му. Там всичко са подвижни конструкции, в останалото време на годината няма нищо. Но в Мюнхен няма да страдаш от липса на хубава бира и извън Октоберфест :)

Връзка към коментар

Между другото, Duke, сигурно си наясно с транспортните главоболия при такива големи събития, но в Мюнхен е добре уредено това, с доста допълнителни влакчета на метрото, а по централните спирки има и нещо като разпределители, да спират желаещите да се натъпчат във вече препълнените вагони и да изчакат следващия влак, който ще е буквално след две минути примерно. На връщане от олимпийския парк моооже и да отнеме повечко време, все пак се изсипват наведнъж 60-70 хиляди, но откак удължиха U1 дотам, става малко по-бързо, въпреки това си остава препоръчително да се изстреляте възможно най-скоростно от концертчето, ако не искате да висите дълго на опашката... Не знам къде точно ще отседнете и дали сте били вече в града, но смея да посоча Швабинг (по-точно района между университета и Мюнхенер Фрайхайт) като бягство от туристическия център за приятна вечеря например - около университета ясно защо, а мюнхенската свобода освен че се сдоби с автобусен терминал, който изглежда като готов за летящи чинии, може да се смята за 'истинския' център за местните... Мога и кръчме да препоръчам за там (ако още съществува :-D)

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Районът около гарата ми е като цяло доста неприятен, но вие сигурно само ще спите там...

 

Аз няма да прекалявам с препоръките, но ще спомена 2-3 местенца, може и на някого другиго да бъде от полза. Почвам с района около Mюнхенер Фрайхайт. Там заведенията не са едно и две, но любимото ми бе Multi Kulti на Occamstr. Тя е пресечна на небезизвестната сред мюнхенци Feilitzstr. Няма да изпадам в подробности, само споменавам Schwabinger 7, най-тъмната и мръсна, вероятно и най-старата кръчма в Мюнхен, със славна история :-D За съжаление вече на ново място (на същата улица), тъй като старото са го лапнали инвеститори, при копаенето на което откриват бомба от войната и всеки, който е бил във въпросното свърталище на местни и неместни пияници (като мен), удря набързо някой ритуал според култура и религия да благодари, че е сред живите. Обратно на ресторанта, според някои леееко кичозно, според други просто уютно 'с домашна атмосфера', няма два еднакви стола, а вътре събрани от кол и въже неща, но какъвто и да е интериорът, хранят много добре. Освен че учудват с меню, което е също толкова мулти култи като обстановката, в която се озовава човек (не съм поддръжник на дългите менюта, но тук правя изключение), порциите бяха сериозни и то до степен ако сте по-голяма компания, да се наложи да си сложите копанката в скута (няма да забравя салатата в какви 'легени' се носеше) поради липса на място. Цени - нормални, не според количеството, качество - никога не са разочаровали мен и приятели. Ужасно много се надявам след реновациите, за които мернах нещо в нета, да не са променили нищо съществено там.

 

Друго местенце за хапване или просто почивка на чаша течно, е Asamhof, между Sendlinger Tor и Marienplatz, зад Asamkirche. Там съм ходила само за нещо сладко с кафе, и не мога да гарантирам за храната, но съм сигурна, че няма да се излагат. Казвам го, защото е симпатично дворче насред забързания център, с приятна атмосфера, която понякога се допълва от уличен музикант (хващала съм с акордеони, които директно те изнасят от Германия, не мисля, че даже има немска кухня там).

 

За немски Kuchen бих избягвала веригите (като Richard), не че не са добри, но има и по-добри. Едно такова местенце (Baekerei) се намира на пресечката на Schellingstr. и Amalienstr., зад университета (LMU, на спирка Университет). За съжаление не знам как се казва (мога да потърся), но е точно до парфюмерията на ъгъла. Там правят най-добрия Kaesekuchen, който съм яла в тази страна, във всякакви разновидности. Забравете за типичния чийзкейк, немският такъв няма нищо общо. Ако се уцели сезона, задължително с "рабарбер", ако не, чист или с боровинки. Но така или иначе всичко сладко от тази пекарна е на ниво. В университетския район със сигурност има достатъчно избор, ако стигне човек дотам, гладен и жаден няма да остане :-)

 

Отново според сезона, за комбиниране на Английската градина с типична бирария, по-добре стойте надалеч от Китайската кула, а мръднете до голямото езеро, на брега на което има голяяяма бирария. Местните често си носят мезето (разрешено е), като само трябва да си купиш биричката оттам. Е, вероятно няма да има съпровод от духова музика, но аз лично го смятам за плюс :-D

 

Спирам, че се поувлякох ;-)

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Районът около гарата ми е като цяло доста неприятен, но вие сигурно само ще спите там...

 

 

 

Ставаме двама! Аз също не обичам тези райони...

 

Тук се налага да отворя една скоба (по проф. Вучков :P ) и да обясня някои особености при планиране на посещение на голям (стадионен) концерт в Европа. Може пък на някого да са от полза, знам ли. В крайна сметка споделям дългогодишен опит. Много е важно да се получи информация за мястото (град, стадион) преди датата да бъде официално обявена на сайта на групата/изпълнителя и билетите да бъдат официално пуснати в продажба. Защо? Първо и основно, за да се извършат подготвителни работи по бъдещата успешна покупка на билети. Това включва създаване на профил в съответната тикетинг система, проучване на тактика за най-бързо купуване на билети в първите минути от пускане в продажба, разиграване на пробни покупки с други събития на същата тикетинг система с оглед запознаване на процеса на покупка... Знам, звучи налудничаво, но само така можеш да осигуриш своята лепта при осигуряване на билети за концертно събитие, което по правило се продава напълно още преди официално да са стартирали продажбите на билети. Лично на мен тези предварителни действия ми помагат да се сдобия с билети от желаната категория (обикновено FOS), без да получавам инфаркт при вида на блокирана тикетинг система в първите минути/часове от стартиране на продажбите. Второто, изключително важно нещо е, още преди официалното обявяване на събитието на сайта на съответната група/артист, да резервираш хотел в съответния град. Това се прави защото в мига на обявяване на мястото и евентуалното пускане на билети, огромното търсене на хотелски стаи за конкретната дата в града, раздвижва сивото вещество на хотелския мениджмънт и той бързо се ориентира към вдигане на цените на стаите. Така например, горният хотел резервирах по тази схема за 205 евро с включена закуска за двойна стая с безплатен WiFi за две вечери и възможност за безплатно анулиране, а в мига на официалното съобщение за провеждане на концерта, същата стая вече се предлагаше за 307 евро, без възможност за безплатно анулиране. Дотук добре, но следващ важен елемент от цялата кампания е избор на местоположение на хотелската стая. Тук има два основни варианта - близо до мястото на провеждане на концерта или в центъра на града с възможност за бърза комуникация до всяка точка, включително летище/гара. Когато посещавам концерти от този тип в градове, които познавам отпреди, винаги избирам първата опция. Така, например, през май ще бъдем на концерт на MUSE в Милано. Концертът е в събота и ще се проведе в зала "Mediolanum Forum", която се намира в Assago - едно от бизнес предградията на Милано. Тъй като познаваме Милано и нямаме причина да бъдем в центъра на града, винаги резервирам хотелска стая в един от хотелите на веригата NH, който се намира буквално срещу самата зала. На практика сега през май ще кацнем в Бергамо, ще се придвижим до централна гара в Милано, оттам ще вземем метро за Assago, ще се настаним, ще отидем да хапнем наоколо, ще бъдем на концерт, ще преспим и на следващия ден обратно към Бергамо. Реално ще бъдем в Милано, без да видим Милано... В Мюнхен не сме били и затова изборът беше по-труден. Първо се бях спрял на хотел в близост до стадиона, но първоначалната идея беше да летим с ранния полет към София в неделя и реших да заложа на хотел в близост до гарата с оглед бързо придвижване до летището. Едва по-късно решихме да платим малко повече за късния полет в неделя, но вече беше твърде късно за промяна на настаняването. Както и да е, надявам се ревютата за хотела да са реални, а в крайна сметка наистина само ще спим там...

 

Благодаря за всички предложения! Сега като знаеш местоположението на "базата", смяташ ли, че ще се наложи да ползваме градски транспорт извън придвижването до стадиона и естествено това до летището? Струва ми се, че всичко в централната част на Мюнхен е на пешеходно разстояние...

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Стана ми интересно какво представлява Мюнхен и хвърлих бърз поглед на забележителностите. Интересни паралели намирам.

 

Загадка. Не че е изненадващо, но в кой друг град се досещате за подобна структура. В Мюнхен е заимствано почти 1:1, включително и двата лъва отпред. Нарочно не казвам наименованието, да видим дали ще се досетите?

Връзка към коментар

Да, в централната част го пиши пешеходно разстояние, горе-долу го смятай 10тина минути от метро до метро (без особено бързане). За Нимфенбург например обаче би ви било далечко. А ако стигнете в района на Koenigsplatz и продължите на север, в случай, че харесвате подобни забележителности, не пропускайте Nordfriedhof (за един лек пикник например).

Иначе концертния туризъм не ми е чужд (или поне не беше), та ясно те схващам ;-)

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.