Прескочи до съдържание

За и против пътеводителите


Препоръчани мнения

Попаднах на интересно мнение по въпроса , което споделям в огромна степен :

 

 

FOUR REASONS WE NO LONGER USE GUIDE BOOKS

 

http://www.thisworldrocks.com/travel-planning/why-we-no-longer-buy-or-use-lonely-planet-books/#prettyPhoto

 

 

Все пак лично аз предпочитам да имам нещо в книжен варианта , но е вярно че попадне ли едно място в даден гайд то неизбежно става пренаселено и вдига цените. Много пъти съм наблюдавал как точно описаните типажи са като зомбирани от инфото в гайда и сляпо следват всичко препоръчано там.

Относно Lonely Planet не съм се интересувал и не знаех , че основателите са продали своя бизнес , но това обяснява големите промени във визията на гайдовете им последните години.

Връзка към коментар

Относно пътеводителите на National Geographic за европейските дестинации - твърдо за. Изключително добре направени са, особено за хора, които предварително не са разучили много добре града.

 

Някои от местата, които препоръчват са туристически, но според мен си заслужават и не винаги с високи цени. Зависи от ситуацията. Има и недобре написани пътеводители, но на National не съм попадал на слабо структуриран. Не виждам причина да се следва сляпо всичко написано. Като цяло са много полезни.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Аз открай време ползвам интернет, просто е по-удобно, съдържанието е по-ново и има повече гледни точки.

Въпреки, че вече се появяват и мнения как добрите оценки в Трипадвайзър повишават цените на хотелите, как каучсърфинга се е изродил и т.н. В наше време нещата са много динамични и дори концепциите се изтощават бързо, след което се измисля нещо ново и така...

  • Харесвам 5
Връзка към коментар

Онлайн сайтовете на фромерс и лонли планет често ги ползвам като първа спирка при проучване. Макар че напоследък това го замених с wikivoyage. Мисълта ми е, че в тези пътеводители има ужасно много полезна и структурирана информация и да се игнорира изцяло е също толкова неразумно колкото да се следва сляпо. 

 

Особено, ако пък търсите независима гледна точка. А тези пътеводители мисля, че я представят, пък макар и да е независимата гледна точка само на автора. Може да не ви допадне написаното там, но не мисля че е повлияно от финансов интерес. Виждал съм какви малки заведенийца с по 1-2 човека персонал са топ препоръки на лонли планет и съм убеден, че никой там не е дал пари за да попадне в пътеводителя. Същото не може да се каже за много от източниците в интернет, които са окупирали топ местата в гугъл обаче. 

 

Естествено, не говоря пътеводителя да ти се превърне в някакъв хартиен гпс тип "завий наляво, 50м направо, вдигни глава нагоре", макар че и това си има предимствата, ако те заболи главата от опит да сглобиш пешеходен маршрут, който да обиколи максимално много неща за минимално време. 

 

В крайна сметка пътеводителите не са по-добри или по-лоши от всички други подобни източници на информация. Било то трип адвайзър, този форум или блог пост с темички от рода на "20 места, които да видим преди да умрем". Просто трябва да се подхожда критично спрямо тях, а не да се има доверие на сляпо.

  • Харесвам 7
Връзка към коментар

Каква е разликата между wikivoyage и wikitravel , защото за произволен град намирам идентична статия ?

 

Eто :

 

http://en.wikivoyage.org/wiki/Kyoto

 

http://wikitravel.org/en/Kyoto

 

Свалям си пътеводителите на LP , Rough Guide и други онлайн и ако някой ми хареса си го купувам да ми е под ръка обикновено от Amazon , където е най- евтино -:)

За най-актуална инфо и всичко което не намирам другаде крайната ми спирка е Tripadvisor.

Не помня да съм имал въпрос на който да не съм намерил отговор там.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

wikitravel - започнало като проект с идеална цел, в един момент купено от компания, която се опита да го комерсиализира. Много хора се отдръпнаха от грубите им методи на работа, включително дела и т.н. 

 

wikivoyage - започнало като клонинг, но лека полека всички пишещи се изместват там, под шапката на уикипедия е. Докато в момента повечето статии са буквално еднакви, с времето ще се появят различия. 

 

Ето инфо: http://en.wikivoyage.org/wiki/Wikivoyage:Wikivoyage_and_Wikitravel

http://skift.com/2013/01/14/opinion-6-reasons-why-wikivoyage-is-already-better-than-wikitravel/

 

Виж графиката в първия отговор тук, най-показателна е: http://meta.travel.stackexchange.com/questions/881/wikitravel-vs-wikivoyage-whats-going-to-be-the-difference

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
  • 1 месец по-късно ...

Отделно от търсенето на информация в интернет, ползвам редавно пътеводителите на NG и Capitool /специално за сити-турс/.

 

Ако няма тяхно издание на нидерладски език, вземам къквото има в момента на пазара.

 

Ако няма нищо издадено, си свалям от тук: http://www.inyourpocket.com/ на английски безплатни са, има полезна информация, която се актуализира всеки месец. Може да се свалят в pdf формат.

 

Ползвала съм ги за Вилньос, Рига, Талин /след това Capitool пуснаха издание/, Киев и Скопие и съм доволна от тях.

Връзка към коментар
  • 5 месеца по-късно ...

Аз ползвам френския Routard, превежда се пътешественик, но и backpacker и има за всяка точка на света. Хубавото му е, че извън френско говорящите държави не е популярен и дава много инфо именно за туристическите капани и местата, които да избягвате. Писан е безвъзмездно от пътешественици, а не от журналисти. Имат си и сайт и много много богат форум подразделения на държави.

 

Не ми харесва, че няма картинки (за разлика от Лоунли планет), а и не са евтини 12-14€ струва.

 

Но пък има много инфо за местните нрави и обичаи, история, кухня, култура, Език, речник с най-важните думи и изрази, предупреждения къде да не се ходи, какво да не се прави и как да се избягват измами примерно. Препоръки кога да се ходи и кога не според сезона.

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Routard го научих от теб макар на доста места да съм виждал техните стикери за добър избор.

Сега ползвам Гугъл преводача и чета и там. От френски към английски Гугъл се справя много по-добре отколкото преводите към български  :) 

Връзка към коментар

Аз пък рядко ползвам пътеводител (имам в предвид на хартия или pdf формат ) като пътеводител. Ползвам ги при подготовка за пътуването. Но освен тях ползвам много други източници, винаги четя няколко пътеписа (по възможност не на българи), форуми. Ако мога се свързвам с някой местен (и сега не се смейте но БГ мама помага мноого :) ). Чета и местни форуми и официални сайтове и слава богу, че хрома превежда сносно на английски. Накрая сама си правя пътеводител. Винаги имам поне 2 карти на мятото на телефона си, отделно печатам страшно много :( 

Като резултат където не съм ходила , там не съм се губила.

Връзка към коментар

винаги четя няколко пътеписа (по възможност не на българи...

 

 

Лошо, Тренчева, лошо... аз пък чета Жоро Пенин и "магеланци.ком" и се подготвям чудно. Отдавна не бях чел такава пленителна глупост като твоята...

 

Ти да не би да четеш пътеписи от марсианци, или считаш, че ако материалът е написан от иноземец, той ще бъде по-качествен.

 

Ти чуваш ли се какво говориш?!

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Магеланци както се вижда и аз чета :) 

 

А това че предпочитам да не са писани от българи си има история. Когато чета нещо писано от човек от страната, в която ще ходя, там има много повече местен колорит и "тайни" местенца, които не са в топ 10 на пътеводителите. Че чета българските естествено че го правя, все пак ми е най-лесно за намиране. Просто когато ходя някъде винаги искам да видя освен топ нещата и нещо малко по колоритно и реално за страната/града. (За пример онзи ден ходих в Скопие- ходила съм поне 100 пъти, но един приятел от там ме заведе на техен пазар (албански) и почти забравих къде съм).

Но това си е мое мнение не се засягайте. Този форум го чета с голямо удоволствие.

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Магеланци както се вижда и аз чета :)

 

А това че предпочитам да не са писани от българи си има история. Когато чета нещо писано от човек от страната, в която ще ходя, там има много повече местен колорит и "тайни" местенца, които не са в топ 10 на пътеводителите. Че чета българските естествено че го правя, все пак ми е най-лесно за намиране. Просто когато ходя някъде винаги искам да видя освен топ нещата и нещо малко по колоритно и реално за страната/града. (За пример онзи ден ходих в Скопие- ходила съм поне 100 пъти, но един приятел от там ме заведе на техен пазар (албански) и почти забравих къде съм).

Но това си е мое мнение не се засягайте. Този форум го чета с голямо удоволствие.

 

Освен Жоро Пенин, се сещам за още двама много добри наши пътеписатели - Домоседа, който имаме честта да пише и тук, и Юри Варошанов. Препоръчвам да потърсиш техни неща, иначе напълно разбирам позицията :)

Връзка към коментар

Аз пък рядко ползвам пътеводител (имам в предвид на хартия или pdf формат ) като пътеводител. Ползвам ги при подготовка за пътуването. Но освен тях ползвам много други източници, винаги четя няколко пътеписа (по възможност не на българи), форуми. Ако мога се свързвам с някой местен (и сега не се смейте но БГ мама помага мноого :) ). Чета и местни форуми и официални сайтове и слава богу, че хрома превежда сносно на английски. Накрая сама си правя пътеводител. Винаги имам поне 2 карти на мятото на телефона си, отделно печатам страшно много :( 

Като резултат където не съм ходила , там не съм се губила.

И аз чета БГ мама,но когато искам да си сготвя нещо.Иначе съм от няколко месеца във форума и се доверявам напълно на пишещите тук.

Поне досега не съм усетил някой да се опита да прекара друг и да му гледа сейра.

Малко повече доверие!

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Източниците на информация са много, пътеводителите са само част от този поток. Когато човек знае точно какво иска да научи/намери, формулира подходящи въпроси и "учителите" се появяват. :)

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Малко превантивно да си кажа, преди да се е породил някакъв конфликт по линията магеланци-бгмама :) Мамите са изключително полезен форум и ни водят с няколко обиколки по полезна информация за дадени дестинации, главно защото са започнали и доста по-рано от нас. Както във всеки форум (включително и тук) се налага отвреме навреме при четене да се отсява плявата. Искрено вярвам, т.е. амбиция ми е, някой ден те да са няколко обиколки зад нас, всеки иска да измести от върха този, който смята за най-добър. Вярвам, че ще го постигнем с времето, защото те са малко по-общ форум, а ние по-специализиран. 

 

В допълнение, има много потребител/ки от бг-мама, които пишат тук. Мнението на Mary или на Roje, които често пишат в бг-мама не става по-малко ценно, ако го напишат тук и обратното. Та, важното е да има къде да четем, всеки сам си избира кое местенце му е най-комфортно :)

 

Колкото до пътеписите, зарежете ги моите, но и Домосед и royak, са хора издали книги с пътеписи, като и двамата имат уникален стил. А пък на Roje са бъкани с полезна практическа информация, неговите са нещо като Lonely Planet, National Geographic и Fodors в едно, при това на български, да се върнем пак към първоначалната тема :)

  • Харесвам 9
Връзка към коментар

Колкото до пътеписите, зарежете ги моите, но и Домосед и royak, са хора издали книги с пътеписи, като и двамата имат уникален стил. А пък на Roje са бъкани с полезна практическа информация, неговите са нещо като Lonely Planet, National Geographic и Fodors в едно, при това на български, да се върнем пак към първоначалната тема :)

Как ще ги зарежем твоите, като пишеш страхотно и благодарение на теб и тази статия съм в този форум, за мой късмет :lol:

 

http://www.aerohroniki.com/2013/05/07/%D0%BF%D1%80%D0%B5%D0%B4%D1%81%D1%82%D0%BE%D0%B8-%D0%BD%D0%B8-%D0%BF%D1%8A%D1%80%D0%B2%D0%B8-%D0%BF%D0%BE%D0%BB%D0%B5%D1%82-%D0%BA%D0%B0%D0%BA%D0%B2%D0%BE-%D0%B4%D0%B0-%D0%BF%D1%80%D0%B0%D0%B2%D0%B8/

 

Иначе аз съм и "за" и "против" пътеводителите.

За предстоящото ми пътуване до Република Ирландия нямам пътеводител :blush: Имам карта, много информация на hard диска и много желание за изследване.

Съгласна съм с мнението, че е хубаво да се прочете информация от няколко източника + magelanci.com и да се отсее, според индивидуалните интереси на пътуващия. :lol: :lol: :lol:

Връзка към коментар

Аз пътувам без пътеводители. Търся информация предварително в интернет, като използвам различни източни - форумът на Lonely Planet, NatGeo и тревъл блогове. Синтезирам я, след което принтирам това, което смятам, че би ми било полезно след като пристигна на определеното място. Когато вече съм пристигнала Google maps се превръща в най-добрия ми приятел! 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

... Например бяха ми много полезни в темата за Япония ... 85 страници ги изчетох за един ден  ;)

Нормално е да е полезна точно тази тема там, защото пиеш вода от извора ... на самурайка. :)

 

Георги, благодаря ти за милите думи!

Сигурна съм, че с годините се израства.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.