Прескочи до съдържание

Исландия - четвърти епизод, този път само Западни Фиорди


Георги

Препоръчани мнения

За този регион в Исландия няма много информация във форума, освен от @DenitsaS, която пък не е правила типичен туристически маршрут. Ние, къде спонтанно, къде не чак толкова изведнъж се сдобихме с билети за края на май, да наистина, след 2 седмици! Отварям си тази темичка да я допълвам с това как ми върви планирането и какви дилеми имам. Не се притеснявайте да се включвате, дори да не сте били там, дори само да дървенофилософствате!

 

Понеже единственото, което знам за тази част на Исландия, е че е брутално красива (важи за почти цяла Исландия) и хич не много посетена (вече не важи много за почти цяла Исландия), то в тази тема ще пускам разни хитринки, които намирам. Пък после ще видим и дали откритото се припокрива с реалното. 

 

Продължителност:

 

Фиордите явно са от тези места, които те подтикват към дълготрайна хипноза. Което не е много хубаво за Исландия, защото там разходите може да са такива, че с всяко вдишване на кристално чистия исландски въздух може да чувате как се превърта таксиметров апарат в главата ви. Т.е. ние клоним по-скоро към по-икономичен, сиреч по-кратък престой (по ред причини, не всичките бюджетни!), но все пак да успеем да видим основните неща. 

 

Едно кръгче из Северозападна Исландия като чисто шофиране като изоглавен изглежда да отнема 2 дни. Това е летище-фиорди-летище. Което ще рече краен минимум 3 дни за самостоятелно пътуване като нашето до там. В случая ние имаме от вторник сутрин до събота вечер и смятам, че ще ни е достатъчно хем да реем погледи безцелно, хем да сте прилично стегнати и организирани. Бонус за нас е, че хващаме едни от най-дългите дни, така че само сила и енергия да има. 

 

Време:

 

Това е Исландия, каквото дойде. Все пак хубавото е, че пътищата вече са се размразили и изглеждат доволно проходими. Ще си спестим разходите за 4х4 по този случай. Дневни температури около 8-10 градуса изглежда, мисля че ще се справим без пълна колекция тежки пуловери. За сега сме само с малък кабинен на Уиз. Престоя не е дълъг, ама до последно ще ме гложди дали да не бучнем и едно нормално кабинно куфарче. Със зимните си якета гаранция ще сме атракция на летището във Варна за всички британски туристи нападнали Златни Пясъци. 

 

Маршрут:

 

Тепърва ще започна да градя маршрута и нощувките, но ето няколко отправни точки:

 

https://www.westfjords.is/en/what-to-see-and-do/places/nature/latrabjarg - една от най-големите птичи колонии в света. Най-накрая да ги видим пустите му кайри/пъфини.

https://guidetoiceland.is/connect-with-locals/regina/dynjandi-the-jewel-of-the-westfjords - водопад. Чувал съм че водопадите в Исландия ги бива. 

https://guidetoiceland.is/connect-with-locals/regina/hot-pools-in-the-westfjords-of-iceland - много локвички и мини топли басейнчета. Тук смятам да отделя несъразмерно време в проучване и да покажем среден пръст на синята лагуна!

https://www.westfjords.is/en/what-to-see-and-do/services/the-arctic-fox-center - центъра за арктически лисици. Искам по-скоро да ги видя на живо, от колкото като препариран музеен експонат, но ще видим как ще стане. 

https://www.atlasobscura.com/places/the-museum-of-icelandic-sorcery-witchcraft-holmavik-iceland - музея на вещерството, имаше много интересна и леко призрачна история от @Добри ето тук. 

https://www.westfjords.is/en/town/index/hornstrandir-1 - това е национален парк, до който транспортът е труден и най-вече скъп. Освен това е доста на север и не знам дали ще ни пасне нито в дните, в които имаме, нито като цени. Но не е зле да се проучи повече. 

 

И те така...

  • Харесвам 6
  • Браво 2
Връзка към коментар
преди 7 минути , Георги каза:

музея на вещерството

И с вас ще трябва да внимаваме после. :laugh: 

***

Сигурна съм, че ще е невероятно пътуване и ще чакаме разкази и снимки.

 

преди 5 минути , Rainy каза:

...- тези фиорди са ми като магнит! (Надявам се и за @Mary).

И мен много ме привличат! А и още колко други красоти остана да видим...

И локвичките от линка на Георги изглеждат примамливи. :wink:  

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
В момента, Mary каза:

И мен много ме привличат! А и още колко други красоти остана да видим...

И локвичките от линка на Георги изглеждат примамливи. :wink:  

Всичко ме привлича! Но като си знаем ангажираностите (да са живи и здрави съпругът и децата ти, че са толкова толерантни! 😄 ), си мисля че с удоволствие и по-лесно би кандисала на един дълъг уикенд по Западните фиорди, а после и останалото 🙂 

 

Млъквам да не правя шум, ама нали позволиха дървено философстване, и аз веднага се качих на одъра...

Връзка към коментар

В центъра за полярни лисици имаше и живи такива - обикновено малки, които по една или друга причина са приютени там, докато са готови отново да бъдат пуснати на свобода. С две ръце подкрепям за басейните, ще може да си поговорите с местните 😉 С инфо мога да помогна само за района около Исафьордур. 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Звучи доста добре, ако не ми предстоеше първо ходене в Исландия, бих отишъл по западните фиорди, но някак нямаше как да не пообиколя основната част преди това:) Единственото, което ми минава през главата е, че доколкото пише там е доста студено и може би в края на май все още няма да е зелена тревата, стига това да те вълнува разбира се. Аз дори не съм убеден че първата седмица на юни, когато ще съм аз там, ще е зелено вече, където има трева изобщо разбира се .

Връзка към коментар

@Георги Говорих с Генка от Судавик при кума-лиските, тя ще си е там, иска само да знае кои дни ще идвате точно към Судавик, за да ви отвори, да отидете при тях, дори да ги погалите и да ви разкаже мноооого неща, основно за програмата за развъждане. Аз ѝ избълвах един тон позитиви за шефа на магеланци точка ком и жена му, та вече отърване нема, чакат ви. 🙂

 

Има и стая за гости, ако ви трябва преспиване там. Така че сте йекстра.

  • Харесвам 6
Връзка към коментар
преди 4 часа, Георги каза:

https://www.westfjords.is/en/what-to-see-and-do/places/nature/latrabjarg - една от най-големите птичи колонии в света. Най-накрая да ги видим пустите му кайри/пъфини.

Това не е много сигурно, не бих се радвал предварително 😄 

На път за Latrabjarg може да включите и Raudisandur Beach, отклонението изглежда минимално.

 

https://www.westfjords.is/en/what-to-see-and-do/places/nature/raudisandur

 

Връзка към коментар

Това е много яко 🙂 Аз от вчера се радвам напълно независтливо,  надявам се да документираш подходящо за нашия вкус и да можем следващия път да правим северната дъга и фиордите.  

 

 

Връзка към коментар
Преди 1 час, П.Кръстев каза:

Това не е много сигурно, не бих се радвал предварително 😄 

 

Абе чета, че тоя път няма как да ни се разминат. Сега дали ще хранят с рибка малките на 5 метра от нас е друг въпрос, ама ще ги видим, оптимист съм!

 

преди 5 часа, DenitsaS каза:

В центъра за полярни лисици имаше и живи такива - обикновено малки, които по една или друга причина са приютени там, докато са готови отново да бъдат пуснати на свобода. С две ръце подкрепям за басейните, ще може да си поговорите с местните 😉 С инфо мога да помогна само за района около Исафьордур. 

На първо време, сякаш има 3-4 точки за спиране и другото е гледки, гледки, гледки. Така ли е? Не, че и за гледките не се спира, но просто не е някаква точка на картата, към която да се стремиш. И тук ми идва най-голямата дилема, за която ми трябва личен опит - има ли някоя отсечка от основния път, която е по-малко препоръчвана от другите? Просто, когато неизбежно се сблъскаме с лошо време ми се ще да знам дали да спираме да изчакаме или да даваме газ, че няма да пропуснем относително нищо... Нещо тъпо го обясних, надявам се да се разбра 🙂 Пък дори и да е само за района на Исафьордур. 

преди 2 минути , Lindt каза:

Това е много яко 🙂 Аз от вчера се радвам напълно независтливо,  надявам се да документираш подходящо за нашия вкус и да можем следващия път да правим северната дъга и фиордите.  

 

 

Ще документирам подходящо за моя вкус, от там нататък кой каквото си извлече 🙂

преди 4 часа, Avo каза:

Единственото, което ми минава през главата е, че доколкото пише там е доста студено и може би в края на май все още няма да е зелена тревата, стига това да те вълнува разбира се. Аз дори не съм убеден че първата седмица на юни, когато ще съм аз там, ще е зелено вече, където има трева изобщо разбира се .

Аз съм оптимист, че ще е доволно зелено, зелено съм срещал и през февруари в мъховите полета 🙂 Сигурно няма да е "ирландска поляна огряна от слънце зелено", но Исландия никога не е лишена съвсем от цветове, дори зимата. 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Не съм сигурна дали те разбрах правилно, но съм сигурна, че най-красивата отсечка от пътя за мен беше Dynjandi - Ísafjörður. Но това не е ринг роуда и отбивки няма, и да ти хареса много нещо, гледаш от прозореца и се наслаждаваш. По междуселските отсечки не е по-различно, няма къде да се спира реално (пътят до Súðavík също е много живописен). Ти на кое казваш основен път? Защото ние на влизане във фиордите не минахме от страната на Hólmavík, а спряхме за почивка на отрещната страна на ръкава така да се каже, при Hótel Bjarkalndur, и после през едни местности заради Gísla saga, така че не знам дали съм минала по основния път. 

Връзка към коментар

Това със спирането и отбивките, понеже имате опит, макар и да не питам точно за фиордите, но, проблем ли е като искаш да спреш да поснимаш и да се насладиш на гледката просто да отбиеш двете десни гуми в банкета колкото позволява и да спреш на аварийки за 10 минути? Надали трафикът е такъв, че да пречиш толкова на някой. не говорим да спреш насред пътя, но наполовина извън него да кажем.

Връзка към коментар
преди 2 минути , Avo каза:

Това със спирането и отбивките, понеже имате опит, макар и да не питам точно за фиордите, но, проблем ли е като искаш да спреш да поснимаш и да се насладиш на гледката просто да отбиеш двете десни гуми в банкета колкото позволява и да спреш на аварийки за 10 минути? Надали трафикът е такъв, че да пречиш толкова на някой. не говорим да спреш насред пътя, но наполовина извън него да кажем.

И аз щях да питам същото... За мен това са нормални случвания и само в Германия са ми свиркали.

Връзка към коментар
преди 3 минути , Avo каза:

...и то в държава, където има 300 хил население и сигурно толкова туристи, 2/3 с фотоапарати и стативи 🙂

През 2018 туристите са били 2 милиона и 300 хиляди; през лятото трафик има и повечето тежки ПТП са причинени от невнимателни туристи, подценили обстановката. Не случайно повечето исландски сайтове, които са на английски, редовно пускат статии "как да шофираме в Исландия според сезона". На главния път си има и отбивки, където да се спре безопасно и да се снима, останалото е на собствена отговорност. Със сигурност ще намериш хора, които да ти кажат, че са спирали и е ок, но аз лично не съм шофирала там, а хората, с които съм се возила, не са го правили.  

  • Харесвам 4
Връзка към коментар
преди 21 минути , Avo каза:

Това със спирането и отбивките, понеже имате опит, макар и да не питам точно за фиордите, но, проблем ли е като искаш да спреш да поснимаш и да се насладиш на гледката просто да отбиеш двете десни гуми в банкета колкото позволява и да спреш на аварийки за 10 минути? Надали трафикът е такъв, че да пречиш толкова на някой. не говорим да спреш насред пътя, но наполовина извън него да кажем.

Отбивките не са толкова често,  колкото ти се спира за снимки. А пътищата не са широки. Въпрос на лична преценка, но аз обичайно съм куфар при хора, които не искат да спират и блокират пътя. В Исландия зимата няма много туристи и ще нарушиш комфорта на 3-4 автомобила, за да си направиш кефа. Лятото обаче сестра ми не би спряла, както и при по-голям трафик. Мрънкам, но уважавам доводите й.  

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Значи е въпрос на преценка, както спирането където и да било по света реално. Въпросът беше дали няма някоя специална исландска глоба от 300 евро например, че си спрял в банкета. Иначе не мисля, че е проблем да мушнеш колата между две колчета, които гледам са навсякъде, и да не пречиш на никой.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 12 часа, DenitsaS каза:

Не съм сигурна дали те разбрах правилно, но съм сигурна, че най-красивата отсечка от пътя за мен беше Dynjandi - Ísafjörður. Но това не е ринг роуда и отбивки няма, и да ти хареса много нещо, гледаш от прозореца и се наслаждаваш. По междуселските отсечки не е по-различно, няма къде да се спира реално (пътят до Súðavík също е много живописен). Ти на кое казваш основен път? Защото ние на влизане във фиордите не минахме от страната на Hólmavík, а спряхме за почивка на отрещната страна на ръкава така да се каже, при Hótel Bjarkalndur, и после през едни местности заради Gísla saga, така че не знам дали съм минала по основния път. 

Може и да не си ме разбрала, но получих отговора 🙂 По-скоро исках да знам коя отсечка е най-красива, за да знам ако се намирам в точка А и има мъгла дали да продължа към Б или към В. Колкото и да е относително това там, защото изглежда много поле за импровизация няма, пътят изглежда един единствен с леки отклонения тук-там. 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 11 часа, Avo каза:

Това със спирането и отбивките, понеже имате опит, макар и да не питам точно за фиордите, но, проблем ли е като искаш да спреш да поснимаш и да се насладиш на гледката просто да отбиеш двете десни гуми в банкета колкото позволява и да спреш на аварийки за 10 минути? Надали трафикът е такъв, че да пречиш толкова на някой. не говорим да спреш насред пътя, но наполовина извън него да кажем.

Не се филмирай чак толкова. Правилата са правила и природата в Исландия наистина е деликатна и заплашена от туристите. Трябва да има уважително отношение към нея, а не варварско. Но напоследък забелязвам някакви позиви за свръхкомпенсиране в обратната посока, едва ли не, ако може като елфчета да стъпваме по земята и да внимаваме някоя тревичка да не си го отнесе.

 

Разглеждах една група във фейсбук с доста стойностни снимки от Исландия, но в последно време се беше изродила на "дайте да се подиграваме на туристите колко са тъпи". След като видях една подигравателна дискусия за един турист, който направил обратен завой на пътя, 200-300м преди да има обръщало без да го види и разкалял по 20см от двете страни на пътя, че гумите му минали от там и ми дойде в повече и разкарах групата. 

 

Та, ако спазваш указанията на табелите и елементарни правила на възпитание и тук-там здрава логика, не мисля че ще имаш проблем дори да вкараш две гуми в банкета. Няма да имаш проблем и направо на пътя да си спреш. Ще се ориентираш спрямо трафика и такова спиране там в никакъв случай не е като да запушиш централен софийски булевард на аварийки, защото "съм само за малко". Ние сме спирали за снимки за по няколко минути буквално по средата на пътя, ама то като имаш видимост няколко км напред и няколко назад и кьорава кола не идва...

 

image.png

 

image.png

 

image.png

 

 

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 12 минути , Георги каза:

Не се филмирай чак толкова. Правилата са правила и природата в Исландия наистина е деликатна и заплашена от туристите. Трябва да има уважително отношение към нея, а не варварско. Но напоследък забелязвам някакви позиви за свръхкомпенсиране в обратната посока, едва ли не, ако може като елфчета да стъпваме по земята и да внимаваме някоя тревичка да не си го отнесе.

 

Разглеждах една група във фейсбук с доста стойностни снимки от Исландия, но в последно време се беше изродила на "дайте да се подиграваме на туристите колко са тъпи". След като видях една подигравателна дискусия за един турист, който направил обратен завой на пътя, 200-300м преди да има обръщало без да го види и разкалял по 20см от двете страни на пътя, че гумите му минали от там и ми дойде в повече и разкарах групата. 

Благодаря ти за това мнение. И аз имам същите наблюдения - не само за Исландия. Има ясно разграничаване между варварство като поведение и да се радваш искрено на това, което виждаш - без да пречиш на околните, и без да чакаш задължително отбивка.

 

преди 19 минути , Георги каза:

Та, ако спазваш указанията на табелите и елементарни правила на възпитание и тук-там здрава логика, не мисля че ще имаш проблем дори да вкараш две гуми в банкета. Няма да имаш проблем и направо на пътя да си спреш. Ще се ориентираш спрямо трафика и такова спиране там в никакъв случай не е като да запушиш централен софийски булевард на аварийки, защото "съм само за малко". Ние сме спирали за снимки за по няколко минути буквално по средата на пътя, ама то като имаш видимост няколко км напред и няколко назад и кьорава кола не идва...

И аз така. Спазвам правилата и твърдя, че съм рядко възпитан шофьор - но когато скитам, спирам и на необозначени места, без да причинявам драми.
И ние така сме спирали в Исландия 🙂 И не само там.  Местните никога не са ми правили проблем. Само в Германия ми се разсвириха веднъж 🙂
Чакам с огромно нетърпение репортажите ви - ох, сякаш аз ще пътувам... 

Връзка към коментар

Разумен баланс и очите на четири. Това е формулата. Нито да се психирате защо не може да се спира без отбивка, следвайки абсолютната буква на закона и да изпуснете жестоки кадри за някаква си минута, нито да вършите смелчашки своеволия в момент на настръхналост на цялата страна по въпроса и нон стоп следящи органи за това. Спирането на пътя до светлоотразителите без отбивка е забранено. Банкета понякога поддава. Така се обърна сумати народ при предоверяване на непослана с асфалт зона извън платното в канавката. Оставено е малко и на ваш разсъдък и преценка къде са границите на разумното. Естествено, турисът ги вижда по-надалеч. На всеки от нас му е различно мястото. В повечето случаи важи златното правило - за да нарушиш даден закон лекичко така като старо куче с доза непукизъм, трябва много добре да го познаваш, най-вече в частта с отговорностите и последствията, които би понесъл ти самия в случай на проблем.  Има и нещо друго. Там, където не е направена отбивка, има защо. Помислено е. Това че незнаете причината и го обяснявате с пречка за туристите, не означава, че някога, някъде, цял куп мъдри хора не са мислели за живота, здравето и безопасността ви в доста непредвидима на много места Исландия и то за неща за които дори не може да ви хрумне.

  • Харесвам 5
Връзка към коментар

Шофьора трябва да знае кога е безопасно да се спре - където няма завой, където има видимост, пътя е широк и има място за разминаване, има банкет...

Така като гледам снимките от пътищата не е трудно. По Амалфи например е трудно, защото пътя е тесен, от двете страни има склон нагоре и надолу и няма банкет, и има много завои. Там където има отбивки, вече са заети от десетки коли 🙂

Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.