Прескочи до съдържание

Цикладско пътешествие - Миконос - Делос - Наксос - Санторини - Парос


Препоръчани мнения

Здравейте!

Прочетох темата и то два пъти😃.

Каня се в началото на юни да направя едно цикладско пътешествие. Вероятно за 8 или 9 дни. Не тръгвам, за да си почивам. Искам пътуването ми да бъде по-екстремно. За момента идеята ми е следната: Миконос - Делос - Наксос - Санторини - Парос.

Ядката на пътуването ми ще бъде Делос - Наксос - Санторини.

Миконос не ме интересува, но единственият начин да достигна до Делос е през Миконос. Ако успея да мина без нощувка на Миконос ще е перфектно.

Делос ми е сред топ приоритетите. Задължителен. Ако някой е ходил, моля да сподели, за колко време бих могъл да разгледам добре Делос?

На Наксос смятах да отделя само ден, но прочетох много добри отзиви, а след подробна проверка в mapsa видях, че има и доста исторически забележителности, което за мен е важно. А се води и най-високият цикладски остров, така че и друга краста ще начеша😄 . Най-вероятно ще остана там за 2 нощувки.

След като съм стигнал Наксос ще е грехота да не отида и до Санторини. Често се получава така, че прехвалените места, на мен не ми допадат особено. Така или иначе, поне ще има какво да кажа на тези, които безпрекословно го възхваляват😁. Вероятно ще остана там за 2 нощувки.

Парос ще го ползвам само като междинна точка по пътя на обратно, че не ми се баца 8-10 часа на ферито. На Парос ще остана за 1 нощувка.

Първо - как ви се струва програмата и разпределението на времето?

Второ -  какво най-вече да очаквам от Цикладите - място за релакс, почивка, море, плаж, атмосфера, природа или .... ?🤨

Трето - как стоят нещата с транспорта по тези острови. Както съм писал и по-горе, не тръгвам, за да си почивам. Пътуването ми най-вероятно ще бъде особено натоварено, така че почти сигурно ще пътувам сам. На Наксос ще взема рент-а-кар със сигурност. А най-добрият вариант ще бъде да съм с АТВ. Доколкото си спомням, в друга тема, която не успях да намеря @Rainy бе писала, че е ползвала😀Има ли някакви особености при намемането на АТВ, цените поносими ли са и има ли нещо друго, което е важно да се знае? Заслужава ли си да ползвам собствен транспорт и на Санторини или общественият върши работа?

Четвърто - из островите има ли достатъчно хранителни магазини и как стоят нещата с цените?  Не съм манджия, така че ям каквото има и каквото ми попадне. Из заведения, най-много да опъна някой гирос.😄

Все още се колебая, но е възможно да направя и някоя нощувка на палатка. Извън къмпинг. Смятате ли, че ще има проблем и заслужава ли си да мъкна и този багаж😀? В смисъл, не го правя, за да спестя някой лев, а заради самото усещане...

За плажовете- ще се ходи, но са ми приоритет само ако предлагат много красива природа. По принцип не съм фен на пясъчните плажове. Все пак такива си имаме и в БГ. Освен това, там където има скали, винаги природата е по-красива, а морската фауна много по-разнообразна, така че става и за гмуркане. Ако ви идват подобни плажове на акъла, моля споделете ...😀.

 

 

Редактирано от Radnev
  • Харесвам 3
Връзка към коментар
преди 5 часа, Radnev каза:

Трето - как стоят нещата с транспорта по тези острови. Както съм писал и по-горе, не тръгвам, за да си почивам. Пътуването ми най-вероятно ще бъде особено натоварено, така че почти сигурно ще пътувам сам. На Наксос ще взема рент-а-кар със сигурност. А най-добрият вариант ще бъде да съм с АТВ. Доколкото си спомням, в друга тема, която не успях да намеря @Rainy бе писала, че е ползвала😀Има ли някакви особености при намемането на АТВ, цените поносими ли са и има ли нещо друго, което е важно да се знае? Заслужава ли си да ползвам собствен транспорт и на Санторини или общественият върши работа?

 

Ето това е темата 🙂 

 

 

 

Искаха ми шофьорска книжка - май 🙂 Ползвах ATB и на Наксос, и на Санторини. Беше прелест!

Цената - не помня, честно казано, но беше някаква скромна сума. Бъди внимателен, ако не си свикнал да шофираш мотор. Аз не бях и беше цирк в началото... 

Наксос е прелестен! И пясъкът му е прекрасен... Мисля, че три дни са му супер. Ще стигне и да се поплацикаш 🙂 Ако нямаш време, два дни.

Парос вече си го дефинирал

Санторини - красив е, и то най-вече заради Калдерата. Непременно я направи пеша. Иначе е такава тарапана от хора, че се потресох. Определено не ми е сред фаворитите. Но е добре да види 🙂 Максимум 2 дни - с пътуването. Бих пристигнала едната сутрин и бих си тръгнала на следващата вечер. 

Делос - нямам идея, ще преписвам от теб...

Връзка към коментар

Преди 2 години края на май до 10 юни правих подобен маршрут и Наксос толкова много ми хареса, че останахме 9 нощувки (отрязахме Парос). Летяхме Атина - Миконос (33€) , фери до Наксос , фери до Санторини (20€) , полет до Атина (5€). Не сме ползвали рентакар на Наксос , ползвахме местния автобусен транспорт , когато се е налагало.

 

Препоръчвам хотел на калдерата в Санторини, голям кеф е да си пийваш, хапваш или релаксираш , наслаждавайки се на гледката. Разликата в цените на хотелите е двойна , ако си през улицата с гледка към калдерата или си от другата страна. Определено си заслужава разликата в цената (особено, ако си с представителка на нежният пол, при нас резултата  от престоя на калдерата е ясен бебешок - момче).

  • Харесвам 10
  • Браво 2
  • Смея се 7
Връзка към коментар
преди 6 часа, Radnev каза:

Здравейте!

Прочетох темата и то два пъти😃.

Каня се в началото на юни да направя едно цикладско пътешествие. Вероятно за 8 или 9 дни. Не тръгвам, за да си почивам. Искам пътуването ми да бъде по-екстремно. За момента идеята ми е следната: Миконос - Делос - Наксос - Санторини - Парос.

Ядката на пътуването ми ще бъде Делос - Наксос - Санторини.

Миконос не ме интересува, но единственият начин да достигна до Делос е през Миконос. Ако успея да мина без нощувка на Миконос ще е перфектно.

Делос ми е сред топ приоритетите. Задължителен. Ако някой е ходил, моля да сподели, за колко време бих могъл да разгледам добре Делос?

На Наксос смятах да отделя само ден, но прочетох много добри отзиви, а след подробна проверка в mapsa видях, че има и доста исторически забележителности, което за мен е важно. А се води и най-високият цикладски остров, така че и друга краста ще начеша😄 . Най-вероятно ще остана там за 2 нощувки.

След като съм стигнал Наксос ще е грехота да не отида и до Санторини. Често се получава така, че прехвалените места, на мен не ми допадат особено. Така или иначе, поне ще има какво да кажа на тези, които безпрекословно го възхваляват😁. Вероятно ще остана там за 2 нощувки.

Парос ще го ползвам само като междинна точка по пътя на обратно, че не ми се баца 8-10 часа на ферито. На Парос ще остана за 1 нощувка.

Първо - как ви се струва програмата и разпределението на времето?

Второ -  какво най-вече да очаквам от Цикладите - място за релакс, почивка, море, плаж, атмосфера, природа или .... ?🤨

Трето - как стоят нещата с транспорта по тези острови. Както съм писал и по-горе, не тръгвам, за да си почивам. Пътуването ми най-вероятно ще бъде особено натоварено, така че почти сигурно ще пътувам сам. На Наксос ще взема рент-а-кар със сигурност. А най-добрият вариант ще бъде да съм с АТВ. Доколкото си спомням, в друга тема, която не успях да намеря @Rainy бе писала, че е ползвала😀Има ли някакви особености при намемането на АТВ, цените поносими ли са и има ли нещо друго, което е важно да се знае? Заслужава ли си да ползвам собствен транспорт и на Санторини или общественият върши работа?

Четвърто - из островите има ли достатъчно хранителни магазини и как стоят нещата с цените?  Не съм манджия, така че ям каквото има и каквото ми попадне. Из заведения, най-много да опъна някой гирос.😄

Все още се колебая, но е възможно да направя и някоя нощувка на палатка. Извън къмпинг. Смятате ли, че ще има проблем и заслужава ли си да мъкна и този багаж😀? В смисъл, не го правя, за да спестя някой лев, а заради самото усещане...

За плажовете- ще се ходи, но са ми приоритет само ако предлагат много красива природа. По принцип не съм фен на пясъчните плажове. Все пак такива си имаме и в БГ. Освен това, там където има скали, винаги природата е по-красива, а морската фауна много по-разнообразна, така че става и за гмуркане. Ако ви идват подобни плажове на акъла, моля споделете ...😀.

 

 

До Делос можеш да стигнеш с дей трип. и от Наксос или Парос, като трипа включва и Миконос.  Но на Делос не се нощува и къпането в морето е забранено .Цикладите са супер. Има тема за Цикладите през юни може да ти е полезна.

Редактирано от Asya Assenova
  • Харесвам 2
Връзка към коментар
Дани Магелани
преди 6 часа, Radnev каза:

Здравейте!

Прочетох темата и то два пъти😃.

Каня се в началото на юни да направя едно цикладско пътешествие. Вероятно за 8 или 9 дни. Не тръгвам, за да си почивам. Искам пътуването ми да бъде по-екстремно. За момента идеята ми е следната: Миконос - Делос - Наксос - Санторини - Парос.

Ядката на пътуването ми ще бъде Делос - Наксос - Санторини.

Миконос не ме интересува, но единственият начин да достигна до Делос е през Миконос. Ако успея да мина без нощувка на Миконос ще е перфектно.

Делос ми е сред топ приоритетите. Задължителен. Ако някой е ходил, моля да сподели, за колко време бих могъл да разгледам добре Делос?

На Наксос смятах да отделя само ден, но прочетох много добри отзиви, а след подробна проверка в mapsa видях, че има и доста исторически забележителности, което за мен е важно. А се води и най-високият цикладски остров, така че и друга краста ще начеша😄 . Най-вероятно ще остана там за 2 нощувки.

След като съм стигнал Наксос ще е грехота да не отида и до Санторини. Често се получава така, че прехвалените места, на мен не ми допадат особено. Така или иначе, поне ще има какво да кажа на тези, които безпрекословно го възхваляват😁. Вероятно ще остана там за 2 нощувки.

Парос ще го ползвам само като междинна точка по пътя на обратно, че не ми се баца 8-10 часа на ферито. На Парос ще остана за 1 нощувка.

Първо - как ви се струва програмата и разпределението на времето?

Второ -  какво най-вече да очаквам от Цикладите - място за релакс, почивка, море, плаж, атмосфера, природа или .... ?🤨

Трето - как стоят нещата с транспорта по тези острови. Както съм писал и по-горе, не тръгвам, за да си почивам. Пътуването ми най-вероятно ще бъде особено натоварено, така че почти сигурно ще пътувам сам. На Наксос ще взема рент-а-кар със сигурност. А най-добрият вариант ще бъде да съм с АТВ. Доколкото си спомням, в друга тема, която не успях да намеря @Rainy бе писала, че е ползвала😀Има ли някакви особености при намемането на АТВ, цените поносими ли са и има ли нещо друго, което е важно да се знае? Заслужава ли си да ползвам собствен транспорт и на Санторини или общественият върши работа?

Четвърто - из островите има ли достатъчно хранителни магазини и как стоят нещата с цените?  Не съм манджия, така че ям каквото има и каквото ми попадне. Из заведения, най-много да опъна някой гирос.😄

Все още се колебая, но е възможно да направя и някоя нощувка на палатка. Извън къмпинг. Смятате ли, че ще има проблем и заслужава ли си да мъкна и този багаж😀? В смисъл, не го правя, за да спестя някой лев, а заради самото усещане...

За плажовете- ще се ходи, но са ми приоритет само ако предлагат много красива природа. По принцип не съм фен на пясъчните плажове. Все пак такива си имаме и в БГ. Освен това, там където има скали, винаги природата е по-красива, а морската фауна много по-разнообразна, така че става и за гмуркане. Ако ви идват подобни плажове на акъла, моля споделете ...😀.

 

 

Санторини

Хотелът ми беше на плаж Камари. Между него и плаж Периса, и двата черни, се намира огромна скала, която се атакува пеш или с АТВ.

Автогатата на Фира е мястото, от което тръгват всички автобуси, Може да се достигне с тях до всички забележителности. 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Темата се е раздвижила, дано @Rainy няма нищо напротив и аз да попитам нещо. Отиваме на Наксос и Парос от 15.06 за 9 дни. Летим с нощен полет през Атина и кацаме рано сутринта на Паксос. Идеята е да хванем ферито за Наксос. Трябва ли да купувам билети за ферито предварително или може на място, както за феритата за Тасос? Местата ограничени ли са? Кола ще наемем на Наксос и смятаме да пообикаляме из плажовете. Морски организирани екскурзии с по 20+ човека не са ми по вкуса, та ако намерим на място нещо самостоятелно на разумна цена, може и да се възползваме. На Наксос сме 5 дни, после се местим на Парос, там пак сме букнали кола. Където спират феритата на Паксос дали има къде да си оставим куфарите? Върти ми се в главата от ферито от Наксос да се метнем на ферито за Антипарос и да изкараме деня там. Ама не става с целия багаж. Или да си вземем колата и с нея да отидем до Антипарос?

Връзка към коментар
преди 22 минути , DaBo каза:

Темата се е раздвижила, дано @Rainy няма нищо напротив и аз да попитам нещо. 

Е как ще има против Рейни! :crazy:

преди 22 минути , DaBo каза:

Летим с нощен полет през Атина и кацаме рано сутринта на Паксос. Идеята е да хванем ферито за Наксос. Трябва ли да купувам билети за ферито предварително или може на място, както за феритата за Тасос? Местата ограничени ли са? 

Щом сте пеша, никакъв смисъл - купувате на място.

 

преди 22 минути , DaBo каза:

Където спират феритата на Паксос дали има къде да си оставим куфарите? Върти ми се в главата от ферито от Наксос да се метнем на ферито за Антипарос и да изкараме деня там. Ама не става с целия багаж. Или да си вземем колата и с нея да отидем до Антипарос?

Може би @harta ще помогне 🙂  Ние ползвахме място за куфари само на Наксос...

 

Редактирано от Гост
Връзка към коментар
На 28.03.2019 г. в 15:55, Radnev каза:

Здравейте!

Прочетох темата и то два пъти😃.

Каня се в началото на юни да направя едно цикладско пътешествие. Вероятно за 8 или 9 дни. Не тръгвам, за да си почивам. Искам пътуването ми да бъде по-екстремно. За момента идеята ми е следната: Миконос - Делос - Наксос - Санторини - Парос.

Ядката на пътуването ми ще бъде Делос - Наксос - Санторини.

Миконос не ме интересува, но единственият начин да достигна до Делос е през Миконос. Ако успея да мина без нощувка на Миконос ще е перфектно.

Делос ми е сред топ приоритетите. Задължителен. Ако някой е ходил, моля да сподели, за колко време бих могъл да разгледам добре Делос?

На Наксос смятах да отделя само ден, но прочетох много добри отзиви, а след подробна проверка в mapsa видях, че има и доста исторически забележителности, което за мен е важно. А се води и най-високият цикладски остров, така че и друга краста ще начеша😄 . Най-вероятно ще остана там за 2 нощувки.

След като съм стигнал Наксос ще е грехота да не отида и до Санторини. Често се получава така, че прехвалените места, на мен не ми допадат особено. Така или иначе, поне ще има какво да кажа на тези, които безпрекословно го възхваляват😁. Вероятно ще остана там за 2 нощувки.

Парос ще го ползвам само като междинна точка по пътя на обратно, че не ми се баца 8-10 часа на ферито. На Парос ще остана за 1 нощувка.

Първо - как ви се струва програмата и разпределението на времето?

Второ -  какво най-вече да очаквам от Цикладите - място за релакс, почивка, море, плаж, атмосфера, природа или .... ?🤨

Трето - как стоят нещата с транспорта по тези острови. Както съм писал и по-горе, не тръгвам, за да си почивам. Пътуването ми най-вероятно ще бъде особено натоварено, така че почти сигурно ще пътувам сам. На Наксос ще взема рент-а-кар със сигурност. А най-добрият вариант ще бъде да съм с АТВ. Доколкото си спомням, в друга тема, която не успях да намеря @Rainy бе писала, че е ползвала😀Има ли някакви особености при намемането на АТВ, цените поносими ли са и има ли нещо друго, което е важно да се знае? Заслужава ли си да ползвам собствен транспорт и на Санторини или общественият върши работа?

Четвърто - из островите има ли достатъчно хранителни магазини и как стоят нещата с цените?  Не съм манджия, така че ям каквото има и каквото ми попадне. Из заведения, най-много да опъна някой гирос.😄

Все още се колебая, но е възможно да направя и някоя нощувка на палатка. Извън къмпинг. Смятате ли, че ще има проблем и заслужава ли си да мъкна и този багаж😀? В смисъл, не го правя, за да спестя някой лев, а заради самото усещане...

За плажовете- ще се ходи, но са ми приоритет само ако предлагат много красива природа. По принцип не съм фен на пясъчните плажове. Все пак такива си имаме и в БГ. Освен това, там където има скали, винаги природата е по-красива, а морската фауна много по-разнообразна, така че става и за гмуркане. Ако ви идват подобни плажове на акъла, моля споделете ...😀.

 

 

Добра ти е програмата, но на Делос повече от един ден няма как да отделиш според мен. Като писах, там не се спи, няма хотели, дори къпането е забранено. Води се музей под открито небе. Освен историческите забележителности, има само една къщичка на пазача и едно  заведение тип кафе, поне аз друго не видях.  В този ред на мисли, ако ще посещаваш Делос от Наксос, можеш  три нощувки да си оставиш на Наксос,  три на Санторини и две на Парос. Аз правих обиколка на Цикладите през юни 2017, за две седмици. Посетих Наксос, Парос и Куфониси с по няколко нощувки на всеки от тях, а с дей трип отскочих до Миконос и Делос. Наксос - страхотен остров, има всичко, което според мен му трябва на човек - какво да види, къде да плажува и къде да се нахрани, както и прилични хотели.  Ние спахме в Грота, нещо като предградие на столицата Хора. Всичко е на пешеходно разстояние, Грота е до Стария град и до Портара, на хълма, красиво кварталче. Хората на острова са изключително мили и сърдечни. Градският плаж Агиос Георгиос е до новия град, много е хубав, на 50 и повече метра навътре в морето е плитко. Пясъкът е ситен, има организирана част с шезлоги и чадъри, както и свободна такава. Тъй като е морето е доста плитко, водата съответно е по-топла от другите плажове. Има туристически агенции, които предлагат дейли круизи до различни острови в различни дни от седмицата, 50 евро на възрастен и половината за дете. Има и обиколки на острова с корабче за 25 евра. Круизите тръгват от столицата Хора. Има круизи до Куфониси и Ираклия, както и до Аморгос. Има и до Делос и Миконос. Два кораба правя тези круизи - Наксос стар и Александър тур. Ние се подведохме по писанията на един норвежец в нета, който  хвали Наксос стар, но другият кораб е по-голям и би трябвало да е по-стабилен, така че според мен той е по-добрият избор. Когато ние правихме това пътуване, имаше силен вятър  и оцених колко е важно да е стабилен корабът. Крузът има две спирки  -  първата на Делос за няколко часа и после на Миконос - също за няколко часа. Първото ми впечатление от Миконос беше уауу, но после ми се стори твърде пренаселен. Иначе и там може да се хапне сравнително евтино, цените са видни на табели пред заведенията, има и супери, сандвичи, гироси. На Наксос има редовна автобусна линия до плажовете - Агиос Прокопиос, Агия Ана, Марагаз, Плака и т.н, както и до интересни места на острова. Препоръчаха ни Халки  - бил интересно място, с много вкусна традиционна местна кухня /агнешко/, но ние не стигнахме до там.  Плажовете около столицата са всъщност  една голяма плажна ивица, просто различните участъци имат различни имена. Всички плажове са хубави, но на нас най-допадна Плака и в частност Марагаз. Последният е нудистки плаж. Точно на спирката Марагаз има много приятна таверна, мисля, че се казваше Парадайз, като едната й част  е в дворче, а другата на пясъка под едно дърво.  Препоръчвам:) Обаче ако не ти се дават пари, почти на пясъка си има малки магазинчета, в които продават и бира и нещо за хапване. По цялото крайбрежие има заведение до заведение. Водата е  приказно синя , само на градския плаж липсва този син цвят. Като цяло от  посетените острови Наксос е най-евтин, чак се изненадахме приятно.  Голяма бира в заведенията е по 3 евро, половинка вино е 4.50, като после задължително те черпят още половинка. Гиросите в заведенията са по 2.30 евра, порция пържени картофи около 3 евра, панирани в сусам парченца сирене фета  с мед - 4 евро, наксоската салата  за двама   /подобна на критската, със сухарчета в нея/ около 5 евро. Риби и октоподи не ядем и не сме гледали цените. Има супери на много места, както и всякакви магазини. Феритата са много редовни, ние се возихме на Блу стар фери и на Хай спид 4 - и двата са супер, нямам забележки. Вторият е по-бърз и изцяло закрит, а Блу стар фери е доста по-голям и има всякакви палуби - открити, закрити, каюти, заведения, магазини и т.н Четох, че побирал до 750 коли и 2 500 пасажери. Има и евтин вариант, който ползват местните - Малките циклади, доста по-евтин, но и по-бавен.  На Наксос спахме в едно студио за 40 евро на нощ, с приказна тераса. 

http://www.innaxos.gr/

Ние запазихме студио Sun. Нямам забележки. Изобщо на Наксос можеш да намериш хотели на прилични цени.

В този ред на мисли едва ли ще ти трява да носиш палатка, но ти си знаеш най-добре. Има вариант да спестиш пари за фери от Наксос до Парос, ако посетиш Делос и Миконос с дневен трип от Наксос и на връщане слезеш в Парос. Корабчето спира в Науса. Ти си решаваш. Но ако се спреш на този вариант, пътуването ти трябва да започне от Санторини - и без това той е най-далече, после да е Наксос и накрая Парос. И да си има точно на този ден дей трип до Делос и Миконос. На Парос ние бяхме отседнали в Парикия, старият град е много красив, а и от пристанището тръгват корачета за Анти Парос, ако не духа много.Ако духа яко, вариант е с фери от Пунта. На Санторини и аз препоръчвам хотел с гледка към Калдерата, но ако си сам, може би не e нужно да даваш толкова пари.Санторини на мен МНОГО ми хареса, въпреки че бях тръгнала с големи очаквания, но бях по Великден 2016. Представям си каква ще е лудницата през лятото. И на трите острова можеш да се храниш евтино, гиросите им са супер, ние много обичаме и редовно си хапване. На Санторини препоръчвам да опиташ и доматените кюфтенца, супер са И на  трите острова градският транспорт е чудесно организиран и не е скъп, но удобството да си с кола е несравнимо. Каквото и да решиш, какъвто и план да направиш, ще си изкараш супер. Цикладите са магия и има много какво да се види! Желая ти приятно планиране и още по-приятно пътуване!

Редактирано от Asya Assenova
  • Харесвам 8
  • Благодаря 2
  • Браво 2
Връзка към коментар

@Asya Assenova, а как е положението по Великден на Санторини? Ние всъщност и там ще ходим и то точно за Великден. Предполагам, че ще има много хора, но затварят ли заведенията на самия ден? Била съм в Гърция по Великден преди много години, но беше в голям град и всичко беше затворено. Хотелът ни е на Калдерата с много добри отзиви, ама и с много стълби бил. 😉 Надолу добре, ама нагоре... И кола под наем си запазихме, но как стои въпросът с паркирането там. Хотелът има някакви паркинг места, но по другите градчета/селца не знам как е.

Връзка към коментар
Преди 1 час, DaBo каза:

@Asya Assenova, а как е положението по Великден на Санторини? Ние всъщност и там ще ходим и то точно за Великден. Предполагам, че ще има много хора, но затварят ли заведенията на самия ден? Била съм в Гърция по Великден преди много години, но беше в голям град и всичко беше затворено. Хотелът ни е на Калдерата с много добри отзиви, ама и с много стълби бил. 😉 Надолу добре, ама нагоре... И кола под наем си запазихме, но как стои въпросът с паркирането там. Хотелът има някакви паркинг места, но по другите градчета/селца не знам как е.

Супер е да си на Санторини на Великден! Това ми беше едно от най-хубавите пътувания!  Действително в неделя доста от заведенията не работеха, но имаше и къде да се нахраниш, както и да си купиш нещо.  Ние бяхме отседнали в Panorama Studios & Suites във Фира, на Калдерата и съм изключително доволна. Мисля, че последната ни вечеря  беше на терасата в хотелската стая с бутилка вино. Гледката е една от най-хубавите в живота ми. За стълбите какво да ти кажа, зависи на кой етаж си и е важно да си гледаш в краката, че да не вземеш да се пребиеш:) Още си спомням възторга, който ме обзе, когато пред очите ми се ширна това прекрасно синьо море, огряно от слънце и  корабите в него, и белите къщи в скалите... направо е невероятно. И човекът от хотела, който ни посрещна, само повтаряше да внимаваме, че много хора са падали по стълбите, омаяни от красотата. Ние ползвахме градски траспорт, доста добре е уреден и от Фира тръгват автобуси във всички посоки, така че не зная как е с паркирането.

Редактирано от Asya Assenova
  • Харесвам 4
  • Благодаря 1
Връзка към коментар

Здравейте, 

 

ще се опитам да помогна. Нещо на мен главата съвсем ми се замая от Парос, Паксос, къде, какво ще правите, кола под наем, самолети, плажове, скали, палатки и тн. Обърках се. 

DaBo - Ако отидете с кола до Антипарос ще видите различни неща. Може да се разходите до пещерата, до по-далечни и много приятни таверни. Куфари съм виждала оставени в агенциите, които продават билети и се намират на самото пристанище. Не знам колко струва и дали изобщо се зплаща тази услуга. Ще останете ли на Парос няколко дни или искате на Антипарос да преспите?

Великден - може да опитате магирица. По принцип магирица се яде в събота вечерта срещу неделя, някъде след 22ч. . 

 

Radnev - палатка май не става за тези острови или става, но на определени места. Ако отидеш на скрито плажче, може, но трябва да си с кола. По принцип е забранено къмпингуването на места извън къмпинг. 

Хранителни магазини има и цените са съвсем нормални. На Дилос няма хранителен магазин. Аз съм ходила на Дилос през пролетта и имаше страшно много цветя. Толкова много цветя, че не се виждаха археологичните обекти. Не си спомням колко време обикаляхме, но обикаляхме само по определените пътеки. Не сме обикаляли цялото островче и не знам дали е разрешено.Снимки от Дилос 

DSC06816.JPG

DSC06826.JPG

  • Харесвам 5
Връзка към коментар
На 28.03.2019 г. в 22:38, DaBo каза:

Темата се е раздвижила, дано @Rainy няма нищо напротив и аз да попитам нещо. Отиваме на Наксос и Парос от 15.06 за 9 дни. Летим с нощен полет през Атина и кацаме рано сутринта на Паксос. Идеята е да хванем ферито за Наксос. Трябва ли да купувам билети за ферито предварително или може на място, както за феритата за Тасос? Местата ограничени ли са? Кола ще наемем на Наксос и смятаме да пообикаляме из плажовете. Морски организирани екскурзии с по 20+ човека не са ми по вкуса, та ако намерим на място нещо самостоятелно на разумна цена, може и да се възползваме. На Наксос сме 5 дни, после се местим на Парос, там пак сме букнали кола. Където спират феритата на Паксос дали има къде да си оставим куфарите? Върти ми се в главата от ферито от Наксос да се метнем на ферито за Антипарос и да изкараме деня там. Ама не става с целия багаж. Или да си вземем колата и с нея да отидем до Антипарос?

Според мен  кацате на Парос , а не на Паксос, както пишеш -  Летим с нощен полет през Атина и кацаме рано сутринта на Паксос.    Паксос е йонийски остров и няма летище.

Връзка към коментар

@Asya Assenova, благодаря ти за подробната и изчерпателна информация🍻. Много от нещата със сигурност ще ми бъдат от полза👍.

"...много хора са падали по стълбите, омаяни от красотата..." 😂

***

Делос и Миконос.

Круизът от Наксос до Санторини и Делос може да се окаже много удобна опция👍

Иначе, като за първи ден ми се очертава следната откачена програма - тръгвам от Пирея и стигам до Миконос. Хващам корабче до Делос. Разглеждам. Връщам се обратно на Миконос и продължавам с фери за Наксос, където пристигам около два след полунощ. Къде точно ще спя остава неясно, а с оглед на факта, че на другия ден веднага тръгвам на обиколка из Наксос, най-вероятно с АТВ, цялата работа започва да клони към жива утрепия😆.

С особеностите на Делос съм запознат добре. Единствено него съм проучил както трябва. Реално той се пада най-важната част от пътуването ми и ми е по-голям мерак от останалите. Притеснява ме само това, че ако съм с дейли круиз, няма да ми стигне предвиденото за острова време. Все пак нормалните хора искат да отделят повече време на Миконос, а не на някакви камъняци останали там от незапомнени времена😄.

Наксос.

На Наксос, задължително ще съм със собствен транспорт. Островът е голям, а аз съм набелязал доста забелжителости, които са разхвърляни из всички негови части. 

Твърдо съм решил да направя и нощуква или две на открито. 

Едната вероятно ще бъде на планината Зас, която се явява най-висока из целите Циклади. От нея се откриват невероятни гледки към Куфонисия и другите околни острови. И една на някой откъснат, див плаж.

Такъв не виждам на Санторини, така че остава Наксос. Но пък две нощувки поред навън и сам, сякаш ще ми дойдат множко🤨.

Знам, че свободното къмпингуване в Гърция е забранено и в същото време съм виждал палатки къде ли не. Все пак сме на Балканите, така че забраните тук са само на хартия😆.

Санторини.

Ето един тъп въпрос. На кое му викате "Калдерата"??? Това са, предполагам отвесните скали, на които са накачулени белите къщички на Имеровигли и Фира? По нагоре, до едно селище с име Иа, също има подобни гледки, като на mapsa виждам, че скалите са и червеникави. Това също ли е част от "Калдерата"?

За Санторини съм си набелязал още "Червеният плаж", който е в най-южната част на острова, а до него е Праисторическото селище на Акротири. Както и останките на Древната Тера в югоизточната му част, непосредствено под Камари. Има ли нещо, което пропускам??? Видях, че има някакъв "Бял плаж", но поне от mapsa не ми се вижда като нещо специално. Подчертавам, че тези плажове ще ги посетя като природни забележителности.

 

 

 

 

Редактирано от Radnev
  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Калдерата (на испански: caldera – котел, казан) е вулканичнообразувание, получено при сриване на кратера навътре в самия него.  В случая морето, което е  запълнило вътрешността на острова, след изригването на вулкна преди мнооого години. На профилната си снимк съм на закуска в хотела с гледка към Калдерата:)

Редактирано от Asya Assenova
  • Харесвам 1
Връзка към коментар
4 hours ago, Asya Assenova said:

Според мен  кацате на Парос , а не на Паксос, както пишеш -  Летим с нощен полет през Атина и кацаме рано сутринта на Паксос.    Паксос е йонийски остров и няма летище.

Правилно, пообъркала съм се. Кацаме на Парос. Оттам с фери до Наксос за 5 дни и после пак до Парос за 3 дни. И на двете места ще имаме кола. За Антипарос става въпрос за един ден без приспиване, като еднодневен трип.

Редактирано от DaBo
  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Можеш да опиташ да къмпингуваш на Алико, Наксос, но е далече от пристанището. В Парос на плаж Лагкери. Със сигурност има и други плажове и на двете места. Може и на някой шезлонг да спиш, понякога ги оставят до чадърите.

На Антипарос е по-добре с кола.

Редактирано от harta
Повече информация, която се отказах да напиша. Ще изпратя лично съобщение.
  • Харесвам 3
Връзка към коментар

@Radnev не знам защо с твоите интереси си се намърдал в темата на @Rainy ,  като от сега те предупреждавам, че ще те ръчкам за  пътепис. Представям си те как припкаш към останките на Древна Тира, борейки се с вятъра и предвкусвам блестящото описание на загубилия.:grin:

 

Без майтап ,да кажа, че две нощувки на Санторини, ще ти стигнат да се влюбиш в острова и да се върнеш някога за почивка.

 Над  Древната Тира има мъжки манастир, достъпът до който, за съжаление ,е само в двора.

Това е най - високото място на острова и ветровете са по - силни дори от тези по път към нея.

 Самата тя не е под Камари, а е над Камари. В  Камари приготвят фантастични пълнени калмари.

Опитай ги, заедно с рибена супа и няма да сбъркаш. Трябва да си възстановиш силите след борбата с вятъра. :wink:

 

Пишеш, че не обичаш пясъчни плажове, значи твоят плаж е Червения.

Той е оформен от разрушаващите се червени скали над него. Хората, които се виждат използват единствената пътека за слизане до него.Намира се на 5 минути пеш вляво ( с гръб към него) след  Праисторическото селище. За него ти трябват 2 часа.

Е, ти може и 3 да употребиш, защото си обстоятелствен, но комплекса е компактен и много достъпен, та няма да губиш време в издирване на това или онова. Има възможност и за разходка долу, между самите останки.

 

Не се мотай да гледаш плажове, а иди директно в Имеровигли, за да видиш на кое му се вика морска гледка от високо. 

Може да се сравни само с тази от мъжкия манастир. Това е топ гледката на Санторини след залеза, ако няма облаци, срещу Ия. Мой приятел ми каза, че Имеровигли означава "хубава гледка". Във всеки случай без нея, значи нищо не си видял от острова. Височината до водата е над 300м, та пази се, сериозно.

 

Навсякъде из острова ще срещнеш навити на венец стари лози.Понеже духа неистово, лозите се навиват близо до земята, да не ги отвее вятъра.

В столицата Фира, можеш да видиш Археологическия музей и Музея на Праисторическа Тира. Входът няма да те събори - 5-6 евро. 

Не пропускай и Пиргос, който е най - високо разположеното селище на острова. Изградено е около останките на венецианска крепост. 

 

 

 

 

Редактирано от patilana
  • Харесвам 6
  • Благодаря 1
Връзка към коментар
преди 38 минути , patilana каза:

@Radnev не знам защо с твоите интереси си се намърдал в темата на @Rainy ,  като от сега те предупреждавам, че ще те ръчкам за  пътепис. Представям си те как припкаш към останките на Древна Тира, борейки се с вятъра и предвкусвам блестящото описание на загубилия.

Това сега е груба дискриминация, какво ми е на темата... хах... Просто правя коктейли от емоции и досега нямам лош такъв! 😄 

Гръцките острови са... еххх,,, късно ги открих, но ги открих.

Той по-скоро трябваше в другата да се намърда - с Наксос и Санторини, ама тук е нацелил 😎 (не ти виждам снимките, не знам дали само аз не успявам..) 

 

Връзка към коментар

Аз си ги виждам, моля да споделят и други.

 

Много си ти е хубава темата, затова. Така загубихме още една прекрасна островна тема. Та се надям само на пътепис. Някога.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.