Прескочи до съдържание

дневник Та за Чили и Боливия - нужда от инфо


Препоръчани мнения

преди 19 часа, Carrie каза:

Целодневен тур с една спирка на скали и още една на лагуна...

Това не звучи готино... като знам как ние спирахме през 10 мин, защото там е такава красота, че гледките са една след друга. По пътя се минава близо до границата и се виждат вулканите и езерата от боливийска страна. 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 3 часа, Tedy каза:

Това не звучи готино... като знам как ние спирахме през 10 мин, защото там е такава красота, че гледките са една след друга. По пътя се минава близо до границата и се виждат вулканите и езерата от боливийска страна. 

Да, хубаво е да се отчетат тези разлики при самостоятелно посещение и организиран тур, еднавки наглед дестинации може да бъдат възприети по съвсем различен начин. За мен спирките на тура бледнееха пред всичко останало видяно в региона. Нямам идея други фирми дали правят и различни спирания по пътя. 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Приключили с едно пътуване, вече се оказваме във вихрушката на подготовката за друго.

И докато за избора на една дестинация до момента винаги залагах на нещо да се види, хубави емоции и чудесна храна, то този път пътуването ще бъде съвсем различно. От сега се опитвам да се настройвам, че неудобствата ще си струват и основно залагам на приключението, природата и каквото още успеем да вземем. 

Налагаше се да се съобразят доста неща, включително височините, поради което маршрутът не можа да се получи идеален, но в общи линни успяхме да включим желаното.

Още от началото ни стана известно едно неудобство - по незнайни пътища пристигането ни в Чили съвпада с националния празник на страната, а от интернет разбрах, че тогава не работят няколко дни. Поради тази причина няма как да си извадим виза от боливийското посолство в Сантяго и ще я взимаме на границата. Заради височината нямаше как да направим логистично най-лесния маршрут да започнем от Сантяго-Ла Пас и да въртим към Уюни, та пътуването е обърнато. Първо Атакама, после Уюни, Сукре, Ла Пас и накрая колкото остане време и ако въобще имаме още сили Валпараисо.

Опитах няколко варианта, но все имаше нещо не особено добре предвидено, поради което доста се озорих с плана. А въпросите също са много....

Ще пътуваме мексиканската ни група, като магеланци ще сме само аз и @Monika_Koko

И така последен вариант на програмата:

 16 септември/понеделник: София-Мадрид, flight Ryanair 16.30 ч. – 19.35 ч., нощувка Мадрид, хотели: Hostal Residencia Fernandez  and Hostal San Blas 

17 септември/вторник: Madrid sighseeing and evening flight с British airways 19.40-20.55-22.00-8.35 ч.: Мадрид -Лондон-Сантяго де Чили

18 септември/сряда: Сантяго де Чили - sighseeing National Holiday. Нощувка в Сантяго, Guest House Mery

19 септември/четвъртък: Полет в 8.40-10.40 ч до Калама и трансфер до Сан Педро де Атакама/СПА/, 2408 m., Hostal Desert, Нощувка в СПА.

Half day tour, start 3-4 pm: Valle de la Luna, 2400 m - Tres Marías, the Cañón, the Amphitheater and the Coyote Stone + sunset. if include a visit to the Death Valley the price is about 46$, end about 8 pm

20 септември/петък: Сан Педро де Атакама

half day tours:

§   Gaysers de Tatio, 4200 m + Pozón Rústico (thermal springs)+ Putana River + village of Machuca, - morning tour

§   Valle del Arcoiris/Rainbow valley, 3500 m, Yerbas Buenas,  Hostal Desert  - afternoon tour

 21 септември/събота: Сан Педро де Атакама, Salar de Tara/Altiplanic Lagoons Tour,  4200 m + Red Rocks - all day tour, Hostal Desert

Sociare, Miscanti Lagoon and Miñiques Lagoon, Talar Salt Flat  (Aguas Calientes Salt Flat), Red Rocks Viewpoint, Atacama Salt Flat, Chaxa Lagoon, Toconao where we will visit the San Lucas Church and the town’s signature fruit orchards 

 22 септември/неделя: Tour Uyuni 3400-4800 м- night common room, no bathroom

§   Bolivian High Plato: Blanca Lagoon and Verde Lagoon, near Licancabur Volcano

§   Salvador Dalí Desert and the Polques Hot Springs

§   Sol de Mañana Geysers

§   Colorada Lagoon

Night Refugio Huayllajara, in shared room of max 6 people, with shared bathroom (without showers).

23 септември/понеделник:  Тour Uyuni - night + общ bathroom

§   Siloli Desert, Stone Tree

§   Chiarcota, Honda, Hedionda and Cañapa lagoons

§   Chiguana Salt Flat 

Night: Hostal de Sal San Juan de Rosario or another, depends of agency

24 септември/вторник:  Tour Uyuni, Salar de Uyuni, tour ends about 3 pm and night bus to Sucre

§   Salt Flat

§   Incahuasi Island

§   Salt Museum

§   Colchani (Salt Factory & market)

§   Cemetery Train  

 22.00-05.00 ч. Bus 6 de Octubre, 12$, semi-lie flat bus

25 септември/сряда:  05.00 Сукре, височина 2,810 m: Night Sucre, some of these two B§В Viejo Olivo or El Jardin De Su Merced

§   Sucre Cathedral and museum

§   San Felipe Neri and rooftop with tickets from Maria Auxiliadora school next door. 3.00-6.00 pm Plaza Pedro Park,

§   Cafe Mirador from the via from main plaza to park

§   Parque Bolivar

§   Central market

 26 септември/четвъртък:  Sucre - La Paz

Bolivianos airlines Sucre – La Paz indirect flight 06.35 – 8-45 am

§   La Paz – sighseeing El Mercado de las Brujas- пазара на вещиците - near Av. Illampu 

§   Calle Sagarnaga and Linares– main shopping street with bars and restaurants and Café del Mundo, Calle Sagarnaga 324

§  Teleferico – single tickets 6 Bs /0,43$/, red line with top view from Illimani, Huayna Potosi, Cordilera Real, 16 de Julio/Jach’a Qhathu – Estación Central/Taypi Uta. The green turns into the yellow and can be accessed at Mirador/Qhana Pata – Chuqui Apu/Libertador and Chuqui Apu/Libertador – Irpawi/Irpavi

§   Moon Valley tour

§  NB: El Alto- There are Pedro.Cholita wrestling /Every Thursday and Sunday afternoon/

§   Calle Jaen;

§   Plaza Murillo - Palacio Quemado, Cathedral, Clock of the South;  

§   30 minute-uphill walk from Plaza Murillo views at Mirador Killi Killi,

§   San Francisco Plaza, Mirador Laikacota – roof of Basilica San Francisco, take a Red Caps Walking Tour for a cost of only 20 BOB, or $3 USD, 11am and 2pm each day at Plaza San Francisco,

§  dancing zebra,

§  Av. Illampu – restaurants,

§  Zona Sur, Iglesia San Miguel Arcángel,

§  Parque Mirador Laikakota

Bus terminal in La Paz, design by Gustave Eiffel, yellow building, Challapampa Zone, between the avenues of Peru and Uruguay, bus station is about 15-20 minutes by foot from San Francisco square and Plaza Murillo: Tourist Information office in bus terminal,

27 септември/четвъртък :Bus 22$ La Paz - Arica 05.30-15.15 ч. and then flight 18.45-21.15 pm Arica-Santiago 45 евро.

28 септември/събота: Сантяго, Нощувка в Сантяго.

Според интересите всеки ще реши какво да прави:

Вариант 1: Santiago – почивка и размотаване из града

Вариант 2 Santiago-Valparaiso или Vina del Mar - Santiago Нощувка в Сантяго

 29 септември/неделя: Сантяго и в 15.45 ч. полет Сантяго-Лондон-Мадрид

 30 септември/понеделник: В 15.30ч. Мадрид и вечерен полет Ryanair 19.50-00.15 ч. за София

 

И с оглед на тази програма започват въпросите:

- В колко часа ще ни оставят в Уюни след тура? По план съм предвидила нощен автобус до Сукре. Обаче след три дни липса на хигиена, много ми се ще да има къде да се изкъпем и да починем малко, та се чудех дали ще имаме шанс да хванем автобус до Потоси в 16.30 ч? Някъде прочетох, че от Потоси до Сукре може да се отиде и с такси за около 20-25 $, което би могло да ни даде възможност да стигнем в Сукре още същата нощ. Това реален план ли е, ако някой има идея? Изключих идеята да спим в Потоси, тъй като е доста високо над 4000 м. и предполагам, че ще е мъчение, а не почивка. Някой да има мнение по въпроса?

- Програмата за Ла Пас за ден осъществима ли е? Видях, че има и някакви турове за 15$, където с автобус те разкарват по всички забележителности, има две-три спирки и 40 мин в Лунната долина. Бих предпочела сами да обикаляме, но и все пак да успеем да видим основните неща. След Атакама и Уюни, Лунната долина ще си заслужава ли или да се отдадем изцяло на града? Каква е сигурността в този град? Някакво сравнение с друг голям град в ЮА, за да се ориентирам?

-Връщането от Ла Пас в Сантяго си е цяло приключение - иска или много пари или много време. Полетите обикалят из цяла ЮА, а директните са малко и на цена по-висока от презокеанския полет. Реших въпроса с автобусен преход до Арика и тук имам въпрос. Между пристигането и полета има малко повече от 3 часа. Дали мога да разчитам на точно разписание? Как е транспорта в Боливия, дали биха били точни? И такситата в Чили скъпи ли са? Пак ли трябва да се пазарим за трансфер до летището в Арика. Гледам, че летището е на около 30 мин от града. По план трябва да хванем полета, но е възможно и да останем за нощувка в Арика. Бих предпочела полета, за да имаме поне две нощувки на едно място в Сантяго преди връщането ни в Европа. От една страна това ще бъде поне малка почивка след натоварването, а от друга ако решим да идем до Валпараисо ще имаме повече време.

- Бехме могли да направим на втория ден от пристигането ни Валпараисо, а на 28 да пътуваме от Ла Пас до Арика и да летим или евентуално да преспим там и на 29 септември да летим за Сантяго. Обаче ми се струва рисковано да бъдем далеч от Сантяго около полета ни за Европа, въпреки, че има доста полета между Арика и Сантяго, какво мислите по въпроса? @Monika_Koko, тази идея ми хрумна, докато пишех поста, ще е добре и ти да си кажеш мнението.

- Възможно ли е да направим в един ден Валпараисо и Виня дел мар?

- Имена на разни тур агенции, от които сте останали доволни? 

- Може ли малко инфо, а също и снимки от местата за преспиване на тура в Уюни? Ще е студ, обаче мен повече ме притеснява мизерията и евентуалните дървеници. 

- Какво става с багажа по време на тура? Пишат, че го качват на джипа отгоре, но не знам дали ще го свалят или да приготвим нещата, необходими ни по време на тура в раница?

 

Ами, за сега това. 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Мога да се включа за Саларата: мизерията изобщо не е задължителна, да не говорим за дървеници. За всички тридневни турове , проблемната нощувка е втората (или може би първата , ако идвате от Атакама ) , заради липсата на ток за отопление. През септември, може да очаквате температури около 5 градуса в стаята през нощта. Доста от местата са чисти и спартански, но има и някои луксозни. Мисля тридневните турове ви оставят между 15.30 и 17.00ч, при всички положения е записано в програмата на тура.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Идеята да летим на 29.09. от Арика за Сантяго , не ми харесва. Първо супер ще се изнервим , ако полета има макар и  малко закаснение и второ на 29.09 следват поредица от мнооого полети и мисля, че накрая в София няма да знаем на кой свят сме.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

С уговорката, че инфото ми е отпреди 3 години:

 

-  За тура в Uyuni - основният багаж, който не ти трябва за тура, можеш да го оставиш в офиса на агенцията. Но за вас, ако тръгвате от Сан Педро, а оставате в Уюни, това няма да ви свърши работа.

- Не знам дали има промени в Боливия, но преди 3 години автобусите бяха мизернички. Провери сега как е, но не очаквай автобусите от Перу или Аржентина, а по-скоро нашите от 90те години или соца.

- Потоси можеш спокойно да го пропуснеш. Там всеки път като отварях уста, за да поема малко въздух, се нагълтвах с изгорели газове. В Боливия не използват безоловен бензин. Ние пътувахме от Уюни до Потоси с микробус - нормалния транспорт - но доплатихме за повече хора, за да не чакаме да се напълни.

- Защо не видиш за полети от Сукре до Ла Пас. Ние летяхме и цената на самолетния билет беше съизмерира с цената на билета. Отделно се каца в Ел Алто и ако е сутринта можеш да си продължиш с обиколката.

- Лунната долина в Ла Пас не си заслужава. Не е нищо особено. Не съм ползвала турове в самия Ла Пас, а и не съм виждала групи туристи там. Може да си вземате такси, ние така правехме и напр. да те закара до мирадор. Май Матеев беше ползвал тур. За мен, обаче е напълно безсмилено да ходиш до Ла Пас и да си на тур.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

@Childish,  a в тази Zona Rosa в Ла Пас има ли нещо must See? Ако Лунната долина не си заслужава значи ще обикаляме сами. То не пречи и с такси да отидем до там, но мисля, че ще ми е писнало от природа и ако не е нещо изключително, по-добре времето да бъде за града.

А, от летището--варианта до центъра само с такси ли е? Телеферикото е там и има спирка в близост до хотела ни, ама не знам до колко е удачно, ако сме с багаж. 

От Сукре до Ла Пас сме с полет, който не е директен, но само с него ще имаме цял ден в града. 

Колкото и да са мизерни автобусите нямаме избор ще трябва да ги ползваме. Уюни-Сукре е възможно само с автобус, няма полети. И от Ла Пас до Арика в Чили пак ще сме с автобус. По скоро ме интересува, доколко спазват разписанията, за да успеем за полета от Арика до Сантяго. 

Потоси съм го отписала, просто, ако имаме късмет от тура в Уюни да ни оставят около 3 ч. да хванем автобус до Потоси и от там до Сукре с такси, че да си спестим цяла нощ в автобуса. Но явно това ще го мислим на място. 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Лунната долина не е нещо изключително, но дотам също се стига лесно с телеферикото( станция Irpavi)  + маршрутка. Не виждам защо ви е такси било дотам било другаде. 

Всъщност един  дълъг ден стига за всичко в Ла Пас. 

От летището има микробуси до централната част ( катедралата)  през 20-ина минути. Телеферикото стига до няколко мирадора и вече не е 10 км. ,  а мисля близо 30 км.  опасващо целият град. Дори цял ден само на него да се возите сменяйки разните линии пак си заслужава. 

 

http://www.lapazlife.com/the-worlds-highest-cable-car-ride/

 

Автобусите в Боливия (луксозните)  са подобни на тези в България,  обикновенните доста мизерни,  но не е нещо чак толкова страшно. 

Разписанието беше относително точно. 

1280px-Seilbahnnetz_La_Paz.svg.png

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

@stanimir, мерси за линка. Много е полезен. Определено няма да имаме нужда от таксита.

Предполагам, че за маршрутките се плаща на шофьора? Те са ни удобни докато сме с багажа, а после повечето места са на пешеходно разстояние. Ще се пуснем и с Телеферикото, за да го видим. 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 11 часа, mililia каза:

Заради височината нямаше как да....

Относно височината, мислите ли оттук да взимате някакви предварителни мерки( като лекарства) или на место ще се импровизира с тамошни илачи, чайове или каквото предлагат?

Връзка към мнение

Ами, аз имам един блистер сорочи, а отделно ще си купим и Диамокс. На място също ще се снабдим със сорочи. Групата ни не е първа младост и си имаме разни здравословни проблемчета, които трябва да отчетем. Така, че смятам да започнем с лекарствата 2-3дни предварително.

След Сантяго имаме три нощувки в Сан Педро на височина над 2500 м и ще имаме два дневни тура на височина над 4000 м. Би трябвало да получим някаква аклиматизация. После ще е тура из Боливия - Уюни и Салара и тук ще се спи над 3000 м, но ще разчитам на лекарствата. 

Слабо място е деня в Сукре, когато ще слезем под 3000 м и след това ще отидем в Ла Пас на 3600 м. Опитът ми показва, че човек се чувства зле при такова качване, слизане и пак качване на височина. Обаче няма как да го избегнем. 

От четиримата само аз имам идея как се чувства човек на високо, поради което не посмях да поема риска да започнем обиколката на Боливия от Ла Пас към Уюни, въпреки че логистично това е най-удобни вариант. 

преди 2 минути , mililia каза:

Ами, аз имам един блистер сорочи, а отделно ще си купим и Диамокс. На място също ще се снабдим със сорочи. Групата ни не е първа младост и си имаме разни здравословни проблемчета, които трябва да отчетем. Така, че смятам да започнем с лекарствата 2-3дни предварително.

След Сантяго имаме три нощувки в Сан Педро на височина над 2500 м и ще имаме два дневни тура на височина над 4000 м. Би трябвало да получим някаква аклиматизация. После ще е тура из Боливия - Уюни и Салара и тук ще се спи над 3000 м, но ще разчитам на лекарствата. Дано никой не се почувства зле. 

Слабо място е деня в Сукре, когато ще слезем под 3000 м  и след това ще отидем в Ла Пас на 3600 м. Опитът ми показва, че човек се чувства зле при такова качване, слизане и пак качване на височина. Обаче няма как да го избегнем. 

От четиримата само аз имам идея как се чувства човек на високо, поради което не посмях да поема риска да започнем обиколката на Боливия от Ла Пас към Уюни, въпреки че логистично това е най-удобни вариант. 

 

  • Харесвам 1
  • Благодаря 1
Връзка към мнение
преди 58 минути , bobole4e каза:

Относно височината, мислите ли оттук да взимате някакви предварителни мерки( като лекарства) или на место ще се импровизира с тамошни илачи, чайове или каквото предлагат?

Някъде бях писал , че ибупрофена е също толкова ефикасен или дори по-ефикасен от диамокса .

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Да и аз това срещнах, сега чета  и за аспирин че също може да помогне. Че моят тур (когато му дойде времето) започва ударно от  Ла Пас и засега нямам опция за смяна.

Връзка към мнение
преди 3 минути , bobole4e каза:

Да и аз това срещнах, сега чета  и за аспирин че също може да помогне. Че моят тур (когато му дойде времето) започва ударно от  Ла Пас и засега нямам опция за смяна.

Моля, пусни и твоите идеи, програма, може да са ни полезни. 

Кога пътуваш? И да освен аспирин и упсарина помага. 

От Ла Пас ще можеш да се снабдиш и със Сорочи. А от къде отиваш в Ла Пас или полета ти е точно до там? 

Връзка към мнение
преди 12 часа, mililia каза:

- В колко часа ще ни оставят в Уюни след тура? По план съм предвидила нощен автобус до Сукре.

Следобяд, но в колко точно трябва да говорите с фирмата, която ще ви прави тура. За нощен автобус не мисля, че трябва да е проблем.

Обаче след три дни липса на хигиена, много ми се ще да има къде да се изкъпем и да починем малко, та се чудех дали ще имаме шанс да хванем автобус до Потоси в 16.30 ч?

Отивате в някой хостел, ако трябва ще си платите и нощувката колкото да вземете душ, на някои места може и половин нощувка да платите при положение, че няма да я ползвате.

Някъде прочетох, че от Потоси до Сукре може да се отиде и с такси за около 20-25 $, което би могло да ни даде възможност да стигнем в Сукре още същата нощ. Това реален план ли е, ако някой има идея? Изключих идеята да спим в Потоси, тъй като е доста високо над 4000 м. и предполагам, че ще е мъчение, а не почивка. Някой да има мнение по въпроса?

Потоси е на голяма височина, но предвид че дотогава ще сте били на същата височина няколко дни, не би трябвало да е чак такъв проблем.

- Програмата за Ла Пас за ден осъществима ли е? Видях, че има и някакви турове за 15$, където с автобус те разкарват по всички забележителности, има две-три спирки и 40 мин в Лунната долина. Бих предпочела сами да обикаляме, но и все пак да успеем да видим основните неща. След Атакама и Уюни, Лунната долина ще си заслужава ли или да се отдадем изцяло на града? Каква е сигурността в този град? Някакво сравнение с друг голям град в ЮА, за да се ориентирам?

В Ла Пас може самостоятелно да се движите или да отидете на някой Free Walking Tour, колкото да ви поразкажат това-онова. Такситата не са скъпи, но предварително се пазарете за цена, да няма изненади после. След Атакама/Уюни тур, не мисля че Лунната долина ще ви впечатли особено, в графата "ако ви остане време". Като сигурност взимайте обичайните мерки за голям град в ЮА, много условно ще го сравня с центъра на Лима, извън топ туристическите места.

-Връщането от Ла Пас в Сантяго си е цяло приключение - иска или много пари или много време. Полетите обикалят из цяла ЮА, а директните са малко и на цена по-висока от презокеанския полет. Реших въпроса с автобусен преход до Арика и тук имам въпрос. Между пристигането и полета има малко повече от 3 часа. Дали мога да разчитам на точно разписание? Как е транспорта в Боливия, дали биха били точни?

Не бих разчитала на точен транспорт в Боливия, бих предвидила закъснения от няколко часа, а имате и граница.

И такситата в Чили скъпи ли са?

По-скоро да, но в Чили има алтернативни опции за достигане на летища и автобусите са на доста по-добро ниво от Боливия.

Пак ли трябва да се пазарим за трансфер до летището в Арика. Гледам, че летището е на около 30 мин от града. По план трябва да хванем полета, но е възможно и да останем за нощувка в Арика. Бих предпочела полета, за да имаме поне две нощувки на едно място в Сантяго преди връщането ни в Европа. От една страна това ще бъде поне малка почивка след натоварването, а от друга ако решим да идем до Валпараисо ще имаме повече време.

- Бехме могли да направим на втория ден от пристигането ни Валпараисо, а на 28 да пътуваме от Ла Пас до Арика и да летим или евентуално да преспим там и на 29 септември да летим за Сантяго. Обаче ми се струва рисковано да бъдем далеч от Сантяго около полета ни за Европа, въпреки, че има доста полета между Арика и Сантяго, какво мислите по въпроса? @Monika_Koko, тази идея ми хрумна, докато пишех поста, ще е добре и ти да си кажеш мнението.

- Възможно ли е да направим в един ден Валпараисо и Виня дел мар? Възможно е, но не знам доколко има смисъл. Разбира се, винаги на място може да вземете решение, ако имате останало време.

- Имена на разни тур агенции, от които сте останали доволни? 

- Може ли малко инфо, а също и снимки от местата за преспиване на тура в Уюни? Ще е студ, обаче мен повече ме притеснява мизерията и евентуалните дървеници.  Пригответе се за студ, това е големият проблем, топли дрехи на пластове за всяка част на тялото, уверете се че имате спални чували включени в цената. Както споменаха нощувката по-близо до Чили е с по-мизерните условия, има просто легла в стаите, може да има, а може и да няма течаща вода. На тази височина и температури няма драма с буболечки.

- Какво става с багажа по време на тура? Пишат, че го качват на джипа отгоре, но не знам дали ще го свалят или да приготвим нещата, необходими ни по време на тура в раница?

Свалят раниците за нощувките.

 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Преди 2г Владо летя Уюни - Сукре с Amaszonas еднопосочно за 73$. Сигурна ли си, че няма полети?

Има в района и нормални хотелчета, но са скъпи. По спомен двойна стая е около 120$, а в евтините е почти без пари. Ние на дървеници не сме случвали, но имахме само една бюджетна нощувка в настаняване и помня спахме в нашите си чували.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Споделям прясна информация от преди 2 седмици. Турът за Салар започва към 07:00 ч. от Сан Педро де Атакама като един бус ще събере всички хора от хостели/хотели и ще ви отведе до място на около 20 минути от границата, където ще имате обща закуска. След закуска ще отпътувате за границата, където ще трябва индивидуално да минете и да ви ударят печат/виза. Там ще ви чакат джиповете 4х4, които са 6-местни. Най-ценните неща може да си ги прехвърлихте в една малка раничка и да бъдат с вас по време на пътуването. Големите раници се качват отгоре на покрива на джипа и се завиват, но въпреки това ще ги получите много прашасали. Първата вечер няма да имате възможност да ползвате душ, защото няма такива. Електричеството го пускат към 19:00 ч., когато ще имате вечеря. Тогава е моментът, в който ще трябва да бъдете бързи и да заредите телефоните и апаратите си, защото контактите са малко, а желаещите много. Преди това ще ви настанят в стая с по 6 легла. По желание може да си поискате спални чували, като имайте предвид, че не са прани от много време (поне при мен). Следващата вечер ще спите в хотел от сол, който е доста първичен. В някои стаи контактите не работят (поне в моята) и трябваше да си заредя телефона и фотоапарата в лобито. Ще можете да се изкъпите, но водата не е много топла. Вечерята е доста обилна като ще имате и безплатна бутилка вино на всяка маса. Масите отново са за 6 души. Последният ден ще приключите около обяд - 13:30-14:00 и ще имате обяд в един ресторант в Уюни. След обяда шофьорът ще ви закара до офиса на агенцията и ще ви остави там. Повечето офиси са в района на центъра. Гарата е много близо, така че можете да отидете веднага и да си купите билети за следващата дестинации. Приемат се само боливианос 🙂

  • Харесвам 3
  • Благодаря 1
  • Браво 1
Връзка към мнение
Преди 1 час, Tedy каза:

Преди 2г Владо летя Уюни - Сукре с Amaszonas еднопосочно за 73$. Сигурна ли си, че няма полети?

Има в района и нормални хотелчета, но са скъпи. По спомен двойна стая е около 120$, а в евтините е почти без пари. Ние на дървеници не сме случвали, но имахме само една бюджетна нощувка в настаняване и помня спахме в нашите си чували.

Намирам единствено полети през Ла Пас с Amaszonas , а цената е около 200 евро.  На нас ще ни трябва придвижване след туровете, а тогава полетите са около 6-8 часа с прекачванията, което е равностойно на придвижването с автобус. @vlady, ти директно ли летя? То цената пак няма да ни устрои, та както и да го мисля пътуването ще е с автобус.

 

Хм, ако туровете приключват към 1-2 часа следобяд ще можем да отскочим до Потоси и от там да се придвижим евентуално с такси, за да спим още същата нощ в Сукре. Другият вариант - нощен автобус и там да пристигнем около 5 сутринта също върши работа. За това какъв да е варианта явно ще мислим на място. 

Ами, ние смятаме да си носим спални чували, въпреки че пътуваме само с ръчен багаж. Нямам идея как ще съберем всичко, но в жертва ще падат дрехи, ако се налага, за сметка на чувалите. Явно хигиената няма да е приоритет.

 

@Guinness, как става минаването на границата и разпределянето по джиповете? Тук имаме два проблема - няма да имаме готови визи от една страна, което ще ни забави за разлика от останалите, а от друга явно заради забавянето ни - двама от групата ще трябва да бъдат на последните неудобни места. Правиха ли ротация на местата? Въпроса е обаче да не ни разделят. При теб как беше ситуацията - повечето са с предварителни визи/без визи или си уреждат нещата на границата?

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 7 минути , mililia каза:

ние смятаме да си носим спални чували

И аз бих постъпила така 🙂 Намерете си летни чували. Те са с доста по-малък обем, моят е колкото 2 тениски като го прибера в торбичката му. Ако прецените, че ще ви е студено - поискайте и от тамошните чували, но вътрешният си е ваш и чист. Една по-голяма торба за боклук би решила проблема с прашасалите раници на покрива, а и не заема почти никакво място. Чудесно ми звучи цялото приключение и ви пожелавам много късмет и хубаво време 🙂

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

@mililia Както винаги, програмата ти много ме кефи. И съм се залепила за нея 🙂 

 

Ще искам да те помоля за една оценка накрая - дали Ла Пас те е изкефил. Аз много искам да го видя, но най-вече оценката - дали би ми препоръчала да отскоча до там от Перу (Лима или Пуно) когато затръгвам за там, живи и здрави - което ще струва време, ама не и такива усилия както от солната пустиня. 

 

Прегръдки!

Връзка към мнение

Владо летя рано сутринта директно до Сукре, а цената през трип.бг е била 73$.

Има копринени спални чували, тежат около 50г и са идеални да се ползват като чаршаф, ако нямате място в багажа за нормални чували.

  • Харесвам 4
Връзка към мнение
Преди 1 час, mililia каза:

 

@Guinness, как става минаването на границата и разпределянето по джиповете? Тук имаме два проблема - няма да имаме готови визи от една страна, което ще ни забави за разлика от останалите, а от друга явно заради забавянето ни - двама от групата ще трябва да бъдат на последните неудобни места. Правиха ли ротация на местата? Въпроса е обаче да не ни разделят. При теб как беше ситуацията - повечето са с предварителни визи/без визи или си уреждат нещата на границата?

 

Разпределението става според агенцията, от която сте резервирали. Вие ако сте шест човека ще ви разпределят в една кола. Няма да ви разделят, така че не се притеснявайте. Още повече, че когато отидете в агенцията изрично може да заявите, че искате да сте заедно. Ако сте 4 души ще добавят още 2-ма човека, които са заедно или двама пътуващи соло. Ротация на местата се прави, защото последните две са неудобни. Ние се сменяхме на 2-3 часа. По-неудобно би било за по-едри хора. 

За визите - аз не видях нито един да плаща. Даже американците, които срещнах си бяха извадили предварително. То повечето туристи, които ходят там са от богати страни и изобщо не се нуждаят от визи - Германия, Австралия, Швейцария, Франция, Великобритания и т.н. В интерес на истината изобщо не срещнах хора от Източна Европа. 

Все пак си мисля, че няма да имаш проблем да си извадиш виза и в Сантяго. Според мен консулството на Боливия ще бъде отворено, така че не ти пречи да пробваш. 🙂

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Амазонас вече не летят директно Уюни-Сукре, друга а/к лети пон,пет и съб, но не се продават билети онлайн http://www.sucrelife.com/traveling-between-uyuni-salt-flats-and-sucre/

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Консулството в Сантяго работи до 13,30 сабахлем и от 16,00 до 16,30 раздават визите. Ако кацате рано имате шанс, иначе не си заслужава дори да пробвате. Има сериозен емигрантски наплив и опашките са големи. Задължително предварително трябва да са подготвени документите дет са описани на сайта им, а и тук в някоя от темите беше разисквано нашироко.

 

Някой спомена за Лунната долина в Ла Паз, че не си заслужавало. Същото важи и за едноименната в Сан Педро 🙂, не е лоша ама е "оувъррейтед". Като цяло в Педрото е най-добре вместо да си буквате разни турове, да вземете кола под наем и да си джиткате самостоятелно, но като се съобразявате с програмите на тур агенциите. Например за гейзерите Татио, ако тръгнете по-късно, а не като тях в 4.00, рискувате ич да не ги видите. След като изгрее слънцето температурите се покачват значително и парата е значително по-малко. А и с кола винаги можете да обогатите програмата с още нещо.

 

За транспорт в Чили (градовете) - UBER

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.