Прескочи до съдържание

пътеводител Магелански пътеводител: Киев


DaBo

Препоръчани мнения

Йосиф Милчов
преди 2 часа, ssls каза:

Здравейте

Ще пътувам до Киев и ме интересува дали искат да се декларират пари тъй като имат такова изискване

Благодаря

Изискването за деклариране на пари е стандартното, ако внасяш или изнасяш сума над 10 000 евро или еквивалента им в друга валута, задължително декларираш. В случай, ме сумата е по малка няма нужда от деклариране. Аз съм влизал в Украйна по сухопътна граница и съм излизал със самолет и никой никога не ме е питал колко пари нося и дали съм ги декларирал.

Връзка към мнение

Благодаря за бързия отговора.

Питането ми беше свързано със прочетеното на страницата на МВнР за Украйна

 

Размер на минималните, необходими средства.

 

Размерът представлява 20 пъти утвърдения за Украйна жизнен финансов минимум за 1 човек за 1 месец, който ежегодно се залага в закона за държавния бюджет. Конкретно, сумата която трябва да притежава чужденеца за един ден престой е равна на жизнения финансов минимум  (ЖФМ) за 1 месец разделен на 30 и умножен по 20, т.е. SUM = ЖФМ /30 х 20. Съгласно постановлението чужденецът трябва да притежава средства за планираните дни престой + 5 дни, т. е при планиран престой 2 дни трябва да се докажат средства за 2+5= 7 дни.

 

Притежаването на необходимите средства може да бъде удостоверено/доказано по следните начини:

 

- средства в брой в украинска валута или в чуждестранна конвертируема валута (препоръчително в долари САЩ или евро);

 

- документ, потвърждаващ, че необходимата сума може да бъде получена от банкова институция в Украйна;

 

- международна дебитна/кредитна карта, придружена с документ от банката, потвърждаващ наличието на необходимите средства в нея;

 

- документ за предплатено настаняване и храна в Украйна;

 

- договор за туристически услуги (ваучер);

 

- писмо-потвърждение от лицето, което по чиято покана чужденецът посещава Украйна потвърждаващо, че то се задължава да покрие разходите по престоя и напускането на страната;

 

- пътен билет за завръщане на чужденеца до държавата на постоянното му местоживеене или до трета страна.

 

 

Ако се водиш по написаното трябва да пътуваш с 500 EURO  за десет дни

 

Но като казвате че няма проблем да съм спокоен

И пак много благодаря.

Връзка към мнение

Много информативен пътеводител, чак успяхте да ме накарате да пожелая да посетя Киев, не съм подозирала, че е хубав.  

Аз бях преди 2 години в Одеса, по път за Молдова. Централната пешеходна улица ми хареса, както и едно място, наречено Аркадия. Хубав плаж не намерих. Всичко друго беше в потресаващ вид - улици с огромни дупки, много стари рейсове, олющени сгради - въобще едно чувство за безнадеждност и бях много шокирана как европейци живеят по такъв начин. Иначе хората бяха невероятно мили и готови да помогнат. 

Кои са хубавите квартали на Киев, в които е желателно да се отседне?

Връзка към мнение
Йосиф Милчов
преди 5 минути , Happy_Traveler каза:

Кои са хубавите квартали на Киев, в които е желателно да се отседне?

Хубави райони за настаняване са Оболонь и Подiл. Нашия хотел беше в район Подiл, много приятен и спокоен район по мое мнение.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Ако е за туристическа цел, Оболон е много далеч. Иначе Липки, района около Майдана, Златната врата, Печерски в района около булевард "Леси Украинка" също става, както и в Подил в часта по-близко до фуникуляра.

  • Харесвам 2
  • Благодаря 1
Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...

Още един въпрос за Киев.

Проблем ли е, ако за кратко посещение се пътува с паспорт, който изтича след 2-3 месеца?

Връзка към мнение

Официалните изисквания можеш да ги видиш в Тиматик.

Голямата таблица за визите, цъкаш на Украйна, копираш линка от прозореца, за който дава грешка в нов прозорец и там пише.

 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...

Такам, върнах се вчера от Киев и да дам моя малък принос за пътеписа с няколко съвета 🙂

-Шатълбусът от Терминал F за терминал D  във времето на кацане на полета на Райън от България (някъде около 16:30-17:00) е на 40-та минута и на 10-та минута. Така го изтървахме буквално за 1 минута. Имайте предвид, че се мени интервалът според часа през деня.

https://kbp.aero/en/transport/sbus/

-На връщане към Бориспил изтървахме бързия влак. Имайте предвид, че билетите се взимат само предварително от касата на гарата и това ни попречи да се качим на влака. За наше щастие отвън буквално пред самата гара има малки маршрутки, които возят до летището. Минават и през двата терминала, така че е и една идея по-удобно. Цената е 100 гривни на човек. Неудобното е, че трябва да изчакате да се напълни буса.

-За Киевско-печерската лавра слезнахме на метростанция Днепър. От там обаче е твърде неудобно да се върви, защото вървиш покрай големи пътни артерии. Около тем няма нищо друго. И стигаш до може би най-ниската част на Киевско-печерската лавра. От там има едно голямо катерене по баир нагоре. Аз лично ви препоръчвам да се слезе на спирка Арсеналска и от там по прав път се стига до горната част на комплекса. Единственият минус е, че ако искате да посетите и пещерите, то ще трябва да слезете по-надолу и после пак да се качите нагоре.

-От ресторанта Катюша останахме всички много доволни. Обслужването е прекрасно, имат голям избор на храни, десертите бяха много вкусни. Препоръчвам го горещо.

- Ако смятате, че ще пътувате повече пъти с метрото може да си вземете няколко жетона едновременно. Цената започва да пада при взети над 10 жетона. Ако не се лъжа 10 жетона са 77 гривни вместо редовните 80. На всяка каса отстрани пише колко са.

-Музеят на Чернобил може би беше едното нещо, което не ми хареса. Повечето неща бяха на украински. Аудиогидовете бяха вече дадени и за нас нямаше свободни. Имайте предвид, че трябва да платите, за да снимате в самия музей също така.

-Ходихме на плажа на Хидропарка. Кой обаче да прочете тук във форума, че не трябва да се къпе човек. Плажът наистина е много хубав. Играят страшно много волейбол, пясъкът е ситен. Страхотно си прекарахме там. Препоръчвам също горещо.

За мен Киев приятно ме изненада. Доста чист град, хората са мили и цените никак не са скъпи. Църквите и манастирите са изключително красиви и определено има какво да се види! 🙂

 

  • Харесвам 8
Връзка към мнение
преди 4 часа, t_petkov каза:

Имайте предвид, че билетите се взимат само предварително от касата на гарата

Когато пътувахме с т.нар. бърз влак,мина кондуктор, вече във вагона,носейки машинка с пос терминал и тези,който нямаха билети си платиха с карта.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
2 hours ago, iMari said:

Когато пътувахме с т.нар. бърз влак,мина кондуктор, вече във вагона,носейки машинка с пос терминал и тези,който нямаха билети си платиха с карта.

Може и така да е. Ние стигнахме до самия влак и питах точно кондуктора за билет и той ми каза, че трябва да отида до касата на гарата да си купя. Така всъщност и го изтървахме, защото имаше 4 минути до тръгването на влака.

Връзка към мнение
  • 3 седмици по-късно ...

Миналата седмица ходих в Киев и една позната там ми даде няколко номера на таксита, ползвах ги няколко пъти и обикновено беше по - евтино от Uber. С местен номер се набират номерата както ги виждате, давате им адреса си и дестинацията и веднага ви казват колко ще струва - ако ви устройва ви пращат такси. Даже и само ако им цъкнете, ви връщат обаждането.

 

0630313435

0970313435

0990313435

9977

 

 

  • Благодаря 1
Връзка към мнение

Знаете ли дали вече може да се разглежда Маринския дворец или само отвън? 

Връзка към мнение
  • 5 месеца по-късно ...

От 01.04.2020 заплащането за градския транспорт ще бъде електронно.


За туристите ще има две възможности:

- с безконтактна банкова карта на входа на всяка метростанция. Това работи и сега. Просто картата се поставя върху четеца и след като отчете плащането, се минава през турникета.  Еднократното возене все още е 8 гривни.

- с туристически билет за 1, 2 или 3 дни, който ще струва съответно 100, 150 или 200 гривни. 
Въпрос на сметка е колко пъти ще се използва градския транспорт. Жетоните ще отпаднат.

 

https://kiev.informator.ua/2020/02/18/v-kieve-vvodyat-turisticheskij-bilet-tseny-i-drugie-sposoby-oplaty-proezda-dlya-gostej-stolitsy/?utm_source=telegram&utm_medium=cpc&utm_campaign=informator

 


 

  • Харесвам 7
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.