Прескочи до съдържание

Namibia - experience the unforgettable


chandni

Препоръчани мнения

преди 1 час, chandni каза:

Okaukuejo, Halali и Namutoni са вътре в парка. Ние нощувахме в първия и третия, резервациите за края на юни тази година направихме още през август 2018. 

и нашите резервации са за Okaukuejo и Namutoni. Благодаря за подсказките! 

Връзка към коментар
На 14.07.2019 г. в 9:10, chandni каза:

 

 

 

IMG_3948_49_50.jpg

Целта ни за първия ден беше да стигнем до Mesosaurus Fossil Bush Camp. Бяхме резервирали място в къмпинга, искахме предварително да платим за нощувката (добре, че не го бяхме направили), но ни отговориха, че не е необходимо. След дългия и изтощителен ден пристигнахме в къмпинга около 21 часа. Очакваше ни изненада - къмпингът тънеше в пълен мрак и нямаше жива душа наоколо. Направихме 2 кръгчета, оглеждайки се за светлинка. От никъде никой не се появи, не се виждаха и паркирани коли, отдавна беше мръкнало и бързо трябваше да намерим друго място за нощуване. Върнахме се обратно към Quivertree Forest Camp, който бяхме подминали. Там спахме в Igloo Bungalow за N$850. За разходка в Quivertree Forest се доплащат  N$200. И в самия къмпинг растат Quivertrees. Предлага се и хранене на гепарди и снимки с тях срещу N$350.

 

IMG_3714_5_6.jpg

Ден 5-ти

Портата Sesriem, която служи като вход към Sossusvlei, се отваря при изгрев слънце (при нас я отвориха около 7:30 ч.).

 

IMG_3994.JPG

IMG_3996.JPGСлед главната врата Sesriem има втора, вътрешна порта, която отделя дюните от  Sesriem Camp (сутрин отваря в 6 часа).

По мое скромно мнение Mesosaurus Fossil Camp е по-добро място от Quiver Tree Forest Camp (по спомени, собственици на последния бяха две не особено симпатични жени). Те са си оградили част от гората, за която вземат такса. Пластмасовите иглу бунгала са ги взели от намибийските железници, които в тях са настанявали работници по ж. п. линиите. В първия лагер освен къмпинга имат едни много приятни дървени къщички. Има и рецепция и ресторант/ столова, просто къмпинга е доста отдалечен от останалата част на лагера. Гората е поне толкова красива (ако не и повече) от оградената край другия лагер (аз ги гледах и двете) и е напълно безплатна. Собственици са младо семейство, като бащата на единия от двамата помага също. Той прави туровете по древните вкаменелости, които дават и имато на лагера и биха били допълнителен бонус за хора, които се интересуват от такива неща.

Много красиво и известно място съвсем наблизо до тези два лагера е Giant's playground - огромни каменни блокове, все едно разхвърлени от деца - великани. В комбинация с някое и друго алое дърво са интересни и отнема около 30-40 минути да се обиколят пеша.

За Сосусвлей - факта, че вътрешната порта се отваря в 06:00 ч. (час и половина след външната) е достатъчна причина да се избере Sesriem Campsite и да се гледа изгрева примерно от дюна 45 или да се хване "Златен час" в Deadvlei. Има една лоджа и отвъд втория портал, където може да е скъпо отсядането, но дава възможност да се види Deadvlei по изгрев, че даже и през нощта на почти ексклузивни начала, което би било невероятно преживяване. Аз бях с тогава 7-годишната ми дъщеря, за която такива излизания по малките часове нямаше да са удобни, иначе бих отседнал в тази лоджа без колебание.

Има и убийствено красиви панорамни полети със самолет, че даже и с хеликоптер над дюните (по-дългите такива стигат и до брега на океана). Резервациите стават в Сосусвлей Лодж. Аз се записах с надеждата, че ще има и други желаещи, с които да разделя самолет, но за лош мой късмет, този ден нямаше такива, а да наема сам самолета ми се видя много скъпо.

  • Харесвам 8
  • Браво 1
Връзка към коментар
На 17.07.2019 г. в 22:47, chandni каза:

Дни 9-ти и 10-ти

Входната врата на къмпинга сутрин се отваряше след изгрев слънце (около 7:30 ч.).  Докато навлезеш в парка животните може да са се изпокрили. Опитът ни със сафарита е скромен - били сме само в Танзания (Tarangire, Lake Manyara, Serengeti, Ngorongoro Crater). Там в парковете можеше да се влезе още на зазоряване, докато животните са активни. Явно тук организацията беше различна. На сутринта, малко преди 7:30, се паркирахме пред вратата и когато отвориха се изстреляхме. Имахме шанса да видим прайд лъвове - пресякоха пътя пред джипа и се скриха във високите храсти.

 

Търсенето на гепард и леопард не се увенча с успех. Ако някой очаква в Етоша да види щъкащи навсякъде животни, ще остане разочарован. Може да караш километри в пустошта без да видиш нещо различно от самотен шраус или спрингбок в далечината. През деня, при цялото обикаляне из парка, за наше голямо учудване, не видяхме нито един слон. Добре че вечерите идваха на водопой до къмпинга. Движихме се по карта, за да обикаляме водоемите, в търсене на животни. На картата показана голяма синя точка - стигаме до мястото, там няма и помен от вода и от жива душа. 

 

 

Едно от най-красивите и характерни неща за парка Етоша е възможноста да се видят накуп (и да се вкарат в един кадър) много и различни видове животни докато са на водопой (или чакат за такъв, налага се даже изчакване) по водоемите - няколко слона, стада зебри, стада спрингбок, стада орикс, няколко обикновени бубали (Red hartebeest) че даже и някой друг жираф. Понякога и стада от доста редките Black-faced impala, които са докарани за пръв път в парка през 70-те от северозападна Намибия. Вие сте били в началото на сухия сезон, когато се намира вода из различни части на парка и животните са били пръснати, вместо по необходимост да се концентрират около изкуствено направените водоеми край пътищата. Та въпроса не е толкова в по-късното излизане сутрин ("тълпите" животни около водоемите се виждат през горещата част на деня), колкото месеца за посещение, който сте избрали (или как са се случили дъждовете).

Горното важи и за хищниците, които освен, че те самите имат нужда да пият вода, дебнат край водоемите и тревопасните, които идват на водопой.

Август и още повече септември е оптималното време за наблюдение на диви животни в парка Етоша, но както и правилно си отбелязала, усещането е хубаво през който и да е месец от годината.

Чудесно измислено и изпълнено пътешествие! Ще чакам да видя часта за ивицата Каприви.

  • Харесвам 9
Връзка към коментар
преди 7 часа, FlyTraveler каза:

Mesosaurus Fossil Camp е по-добро място 

Ние точно заради твоята препоръка се бяхме насочили натам. В тъмнината различихме малки къщички, видяхме табелка, на която пишеше "Рецепция" и сочеше към някаква постройка. Но на непознато място, обвито в пълен мрак, не посмяхме да правим опознавателни обиколки. 

 

В Етоша около водата наистина имаше голямо разнообразие от животни - различни видове антилопи, носорог, зебри ... Сред природата чувството винаги е много приятно и зареждащо!

 

  • Харесвам 4
Връзка към коментар
преди 20 часа, chandni каза:

Ето и едно наше клипче от Sossusvlei 🙂 

Прекрасно...

Едно въпросче, моля те 🙂 Как се шофира там?

Иначе с ходенето явно ще е интересно, ама себе си по-мога да измъкна, за разлика от джипа 😁

Връзка към коментар
Преди 1 час, Rainy каза:

Как се шофира там?

Имаш предвид по пясъците ли...? На клипчето е показан участъкът, в който се шофира по пясъка (от 0:16) между паркинги 2х4 и 4х4. Разстоянието е около 5 км мек пясък. По-назад бях писала, че гумите се спускат на налягане 0.9 bar-a и се включва 4х4 high (4H) (това по информация от половнката 🙂). Не се налага да се изкачват дюни. Съпругът ми също за пръв път караше по пясък, но колата и той се справиха блестящо и не сме изпитвали трудности.  В интерес на истината, в участъка преди 4х4 паркинга имаше и закъсали автомобили, така че всеки си преценява уменията. Ако не се чувствате уверени, можете да паркирате на 2х4 паркинга, до който води перфектен асфалт и от там да продължите с шатъл.

  • Харесвам 3
  • Благодаря 1
Връзка към коментар
преди 4 минути , chandni каза:

В интерес на истината, в участъка преди 4х4 паркинга имаше и закъсали автомобили, така че всеки си преценява уменията. 

Ако не се чувствате уверени, можете да паркирате на 2х4 паркинга, до който води перфектен асфалт и от там да продължите с шатъл.

Изобщо не се чувствам уверена, никога не съм опитвала по такава настилка... Затова и попитах.

Чудесно е, че има алтернатива с шатъл. Много ти благодаря! 

Връзка към коментар
Преди 1 час, Rainy каза:

Изобщо не се чувствам уверена, никога не съм опитвала по такава настилка... Затова и попитах.

Чудесно е, че има алтернатива с шатъл. Много ти благодаря! 

Ето това са шатълите - откритите джипове. Циркулират постоянно, така че можеш да ползваш тях, но нямам идея каква е цената.

IMG_4077.jpg

  • Харесвам 1
  • Благодаря 1
Връзка към коментар
преди 2 минути , chandni каза:

Ето това са шатълите - откритите джипове. Циркулират постоянно, така че можеш да ползваш тях, но нямам идея каква е цената.

IMG_4077.jpg

If you don’t have a 4x4, or would rather not drive in yourself, make use of the shuttles available, running at around N$110 per person return (prices may vary between companies), asking the shuttle driver to drop you either at Dead Vlei or Sossusvlei (depending on which you want to do first, Dead Vlei is recommended). Most people take about 1h50min to walk to Dead Vlei, explore and walk back to Dead Vlei Parking. To Dead Vlei is a 1.1km sandy walk with a 20m dune to climb at Dead Vlei. (Should you drive in yourself: remember the sand will be dry and much softer coming out than going in.)

 

http://www.visitingnamibia.com/sossusvlei.html

 

7-8 евро двупосочно возене - мисля, че цената на спокойствието не е чак толкова висока. Мога да си призная, когато нещо не мога, макар че може да го обсъдим със спътниците ми, има време... Благодаря ти още веднъж за подсказката! 

Връзка към коментар
преди 22 минути , Sju каза:

С дрона проблеми имаше ли? Някой правил ли е проблем за него?

 

Ако не те видят няма... 🙂 По принцип в националните паркове не е позволено, но след 13 ч имахме Deadvlei почти изцяло на наше разположение и иползвахме момента да направим едно-две клипчета.  Тълпите от хора са сутрин докъм обяд. След това мястото опустява.

 

преди 22 минути , Sju каза:

 Каква е приблизителната температура при дюните?

Сутрин си беше доста хладно - от 1 до 5 градуса, към 10 температурите стигаха 18-20 градуса, а по обяд - около 28-29 градуса. Пясъкът си беше направо студен - не беше приятно за ходене бос. В същото време не става и с нормални обувки, понеже се пълнят с пясък. Ние си бяхме взели плажни обувки, които се оказаха много добро решение за там.

  • Харесвам 5
Връзка към коментар
преди 4 минути , ven62 каза:

И ние сме така - щом не виждаме нищо, значи няма клипчета от дрон.:wink:

:biggrin:

Ти пък къде видя клипчета от дрон...? :laugh: Той е написан накрая просто защото го разнасяхме... 🤣

  • Смея се 2
Връзка към коментар
преди 1 час, chandni каза:

Ти пък къде видя клипчета от дрон...? :laugh: Той е написан накрая просто защото го разнасяхме... 🤣

Именно, нищо не съм видял - значи няма.:blink::wink:

Сигурен бях, че го носите единствено, за да ползвате митницата на Катар като гардероб.:blum2::grin:

---------

@chandni, много ми допада как пишеш.

Информацията е точно толкова, колкото да те "зариби". Нито повече, нито по-малко. Не е сдъвкано до най-малките подробности, та човек да няма какво да прави преди подобна екскурзия и да го лишиш от половината удоволствие по подготовката. Мито пък е малко, така че четящия да пропусне с лека ръка дестинацията.

Супер!

  • Харесвам 3
  • Благодаря 1
  • Браво 1
Връзка към коментар
преди 4 часа, ven62 каза:

:blum2::grin:

---------

@chandni, много ми допада как пишеш.

Информацията е точно толкова, колкото да те "зариби". Нито повече, нито по-малко. Не е сдъвкано до най-малките подробности, та човек да няма какво да прави преди подобна екскурзия и да го лишиш от половината удоволствие по подготовката. Мито пък е малко, така че четящия да пропусне с лека ръка дестинацията.

Супер!

Благодаря! Харесвам стегнатото повествование, ако някой се вълнува от конкретни въпроси - бих обяснила по-подробно.  :girl_smile:

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

 

преди 47 минути , chandni каза:

Благодаря! Харесвам стегнатото повествование, ако някой се вълнува от конкретни въпроси - бих обяснила по-подробно.  :girl_smile:

Да аз се вълнувам, но не е това темата. Може би е узрял момента за такава тема .

Как се пренася дрон. 

 

Някакви особености с конкретни авиокомпании, митници и летища. Начини на пакетиране. За катарците ясно .

Може би да обменяме дадените отговори и разрешения от конкретните власти. Защото при липсата на законова разпоредба в голяма част от страните, един отговор макар и до трети човек би бил полезен при евентуален спор. 

Аз имам отговор от КЛМ. С техните самолети няма проблеми. Ще мога да го споделя към края на месеца. 

 

П. П. Извинения за офтопика. И разбира се благодаря  за разказа @chandni ! 

 

 

Връзка към коментар
преди 5 часа, ven62 каза:

Мито пък е малко ... 

Абе отдавна подозирах аз, че си митничарче, ето че се издаде най-накрая ... :grin:
Малко му било митото, хайде холан ! :angry: 

@chandni , моля  извини ме! 

  • Смея се 2
Връзка към коментар
На 22.07.2019 г. в 16:40, ivooo каза:

Как се пренася дрон. 

 

Конкретно нашият се пренася много лесно... 🙂 DJI Mavic Air е може би най-компактният дрон за пренасяне в момента - и като тегло, и като размери. Пренасяме го в оригиналния му калъф, а батериите, зарядното и дистанционното - в чантата от комплекта на Fly More Combo-то. Всичко това, заедно с фотоапарат (Canon 600D), китов обектив 18-55 mm STM + телеобектив 55-250 mm STM + 50 mm STM, GoPro камера с батерии, mounting приставки, всякакви видове кабели, зарядни, таблет, адаптери за контакти бяха побрани в ето тази раница за лаптоп на съпруга ми. Когато избирахме какъв дрон да си купим, именно компактният му размер наклони везните в негова полза и го предпочетохме пред Mavic Pro-то, въпреки, че вторият има доста по-дълго полетно време заради по-голямата си батерия. Доколкото сме проучвали, проблем с пренасянето на дрон на самолет няма - не и законов. Не знам да има авиокомпания, която да забранява пренасянето им на борда. Единственото ограничение е батериите да не са в чекирания багаж и да не са монтирани на дрона. Относно митниците и вноса в различни държави - винаги правим проучване за регулациите на съответната държава.

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
Преди 1 час, ivooo каза:

Аз имам отговор от КЛМ. С техните самолети няма проблеми. Ще мога да го споделя към края на месеца

Според мен за самата авиокомпания няма значение дали пренасяш дрон или някаква друга електроника с батерии. Ограниченията идват от държавите, през които се минава, и където евентуално би използвал дрона.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Основният проблем, с който съм се сблъсквал, беше пренасянето на литиево-полимерните батерии; самият дрон (Parrot Bebop 2) никога не е предизвиквал вълнения. Пренасям го в чанта от подводна светкавица със свалени перки и увит в найлон с мехурчета.

  • Харесвам 1
  • Благодаря 1
Връзка към коментар
преди 45 минути , chandni каза:

Е аз затова казвам, че щом имаш интернет, дори не ти е нужна SIM карта - отваряш Viber и през Viber Out звъниш. Ние SIM картата я ползваме основно за интернет. Почти никога не сме ползвали минутите, които са включени.

В този ред на мисли, да попитам, има ли wi fi в къмпингите в Намибия или трябва да си купя сим карта?

Връзка към коментар
Преди 1 час, slujitel каза:

В този ред на мисли, да попитам, има ли wi fi в къмпингите в Намибия или трябва да си купя сим карта?

Това обобщава отговора на въпроса ти и важи в общи линии за всички къмпинги... :blush:

IMG_20190702_185937.jpg

 

Доколкото си спомням, единствено Urban camp във Windhoek имаше WiFi и то само на рецепцията.

  • Харесвам 3
  • Благодаря 1
Връзка към коментар
На 14.07.2019 г. в 9:10, chandni каза:

купихме SIM карта на MTC. Избрахме промо пакет “Awеh super”, цената беше N$53 за една седмица + N$10 за SIM картата с включени 700 минути и 3 GB Интернет. Пакетът е само за седмица, след изтичането ѝ трябваше да се поднови с изпращане на SMS. 

А как беше покритието? Видях в друга тема, че по къмпингите е нямало wifi и това ме подсети да те попитам.

Връзка към коментар
На 23.07.2019 г. в 17:02, Sju каза:

А как беше покритието? Видях в друга тема, че по къмпингите е нямало wifi и това ме подсети да те попитам.

4G - само в големите градове, през другото време 3G, 2G... Из пустите райони, където със стотици километри няма населено място и не срещаш жива душа, си щастливец ако хванеш сигнал и успееш да проведеш разговор ако недай Боже закъсаш някъде. Като цяло за нас беше задоволителен - в къмпингите и местата, където отсядахме, имаше прилично интернет покритие. В Okaukuejo дори успяхме да проведем нещо като видеоразговор с БГ през Google Duo... Казвам "нещо като", понеже имаше поне 15-20 секунди времезакъснение, но криво-ляво успяхме да се чуем с близките и да ги успокоим, че сме добре.

 

По път разчитахме главно на навигация с Google maps и понеже обхватът доста се губеше, зареждахме маршрута преди тръгване докато имаше покритие в къмпинга и после не затваряхме навигацията, защото изтриеш ли изчисления вече маршрут, оставаш без нея докато не уловиш пак сигнал и успее да изчисли маршрут. Като цяло за основни нужди е достатъчен, но не очаквайте твърде много. Все пак Намибия е втората най-слабо населена държава в света и има много "дупки" в покритието. 

 

П.С. Ето карта на покритието:

 

http://www.mtc.com.na/coverage

image.png

  • Харесвам 5
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.