Прескочи до съдържание

Пеша на море по Ком - Емине


Tonyco

Препоръчани мнения

Здравейте драги читатели.

Започвам тази тема основно по желание на съфорумистите. Дойде ред и аз да премина по емблематичния маршрут на дружбата Е3 Ком-Емине. Имам много пътеписи и снимки по въпроса, преминаван е стотици пъти от много хора по различни начини. В тази тема ще се опитам да наблегна основно на кратки дневни описания и повечко снимков материал. Разбира се окончателно ще има и пътепис, но го виждам най-рано зимата. В резюме, трима мъже сме на Аз на 40, Мартин на 41 и Младен на 36 години. Като Мартин на 41 години, ще ги навърши в края на прехода. Ще го направим пешеходно без бягане, чисто туристическо, макар всички да сме планински бегачи, и някой от нас и планински колоездачи. Пешеходното преминаване, позволява да се ходи предимно по билото без да се подсича, за разлика от велосипедното. В зависимост от атмосферните условия, може да се наложи и пешеходно да се подсича някъде, но ще се придържаме към високите части, тъй като гледките са уникални от там. Спането ще е предимно по хижи, като в един участък между 12 и 13 ден, ще се наложи да импровизираме и да спим на беседка някъде, тъй като липсват нормални места за спане в продължение на 86 км. Целта е да успеем за 15 дни да направим маршрута и да се топнем в морето. 

Решението за това начинание беше взето около септември месец 2018 г. като от тогава започнах усилено да се подготвям. Започнах да тичам планински терен в западен парк два пъти седмично по 10 км с денивелация. Имах точно определено свободно време за това и не се съобразявах с атмосферните условия, тичах през нощта, при дъжд и сняг, но всичко с цел да се влезе във форма и да може в последствие прехода да е по-лек. Отделно си наблягах както обикновено на планинското и шосейното колоездене с цел трупане на издръжливост.

Логистиката беше основно свързана с ранно резервиране на хижите по пътя за спане за да може да разминем и големите организирани групи по маршрута. В последствие месец преди началото прозвъних хижите отново за да потвърдя резервациите. Организирах транспорт до началната точка и от крайната. Направихме планински застраховки с покритие до 5000 лв, което освен ПСС, включва и спасяване с хеликоптер. Всичко се случва, може контузия да се получи или нещо друго. Надяваме се да премине гладко и да не се наложи някой от нас да отпадне. Плана е следния:

 

Ден  Дата Маршрут км D+ Спане
1 20.07.2019 г. х. Ком - г.Лакатник 40 720 г.Лакатник кг.Драганови
2 21.07.2019 г. г.Лакатник - х.Лескова 29 1290 х.Лескова
3 22.07.2019 г. х.Лескова - х. Чавдар 51 1690 х. Чавдар
4 23.07.2019 г. х. Чавдар - х. Момина Поляна  31 1300 х. Момина Поляна 
5 24.07.2019 г. х.Moмина поляна - х.Ехо по билото 22 1205 х.Ехо
6 25.07.2019 г. х.Ехо - х.Добрила 32 1700 х.Добрила
7 26.07.2019 г. х.Добрила -  х.Мандрата 26 2070 х.Мандрата
8 27.07.2019 г. х.Мандрата- х.Бузлуджа 40 1150 х.Бузлуджа
9 28.07.2019 г. х.Бузлуджа - ски база Грамадлива 29 1050 ски база Грамадлива
10 29.07.2019 г. ски база Грамадлива - х. Чумерна 31 1250 х. Чумерна
11 30.07.2019 г. х.Чумерна - Котел 53 1000 Почивна база Алтанлъ Стоян 17
12 31.07.2019 г. Котел - Голямата нива 40 1250 На заслон или беседка
13 01.08.2019 г. Голямата нива - Дьскотна 42 1000 Вилата на Ральо
14 02.08.2019 г. Дъскотна - Козичино 41 700 х-л Вят.мелници
15 03.08.2019 г. Козичино - Емине 38 806  
           
    сумарно 545 18181м  

 

Ще се опитвам ежедневно да качвам снимки и да правя кратко описание на случилото се през съответния ден. Не съм убеден, че ще има обхват на всякъде, затова може и да пропускам някой от дните.

D+ е сумарната положителна денивелация която се набира за съответния ден, тоест всички дребни или големи баирчета които се изкачват. В участъка Момина поляна - Ехо е алпийска част, там са и по-малко километрите тъй като терена е труден за преминаване и бързане би довело до инцидент, още повече ако времето е лошо. Палатки не носим, но носим спални чували. На снимката по-долу може да видите как изглежда екипировката ми. Това е от мен засега.

viber_image_2019-07-19_09-31-24.jpg

  • Харесвам 27
  • Браво 21
  • Смея се 1
Връзка към коментар
преди 20 минути , ven62 каза:

Аз не виждам плажна кърпа и презервативи.:wink:

Нали, все пак ще стигнеш до морето.

 

На нос Емине, най-много те да те опънат военните от базата на близко, така че добре че няма

Така като гледам екипироквата е намалена до абсолютния минимум. Без дебело яко, без втори чифт обувки. Успех!

  • Харесвам 3
  • Браво 1
Връзка към коментар
преди 3 минути , Mary каза:

Гледай по-добре! :wink:

 

Знам, кое имаш предвид. (сивото с червената връв)

Ако това е плажна кърпа, презервативи наистина не му трябват - никоя няма да му се върже.

:grin:

  • Харесвам 2
  • Смея се 5
  • Замислям се 1
Връзка към коментар
преди 30 минути , ven62 каза:

Аз не виждам плажна кърпа и презервативи.:wink:

Нали, все пак ще стигнеш до морето.

 

-----------------

Стискам палци всичко да е наред. Успех!:good:

Ще чета с интерес.

 

Има кърпа има, презервативи не ми трябват, не мисля, че ще се наложи да ползвам 😋

 

преди 9 минути , Mary каза:

Гледай по-добре! :wink:

 

Tonyco, леко да ви минават дните и да се поздравите с успех в края.

Благодаря, дано да няма контузии, защото тогава ще се наложи да прекратим.

 

преди 9 минути , tch каза:

На нос Емине, най-много те да те опънат военните от базата на близко, така че добре че няма

Така като гледам екипироквата е намалена до абсолютния минимум. Без дебело яко, без втори чифт обувки. Успех!

Намалена и пак раницата ми е 9.8 кг без водата и храната 🤣. Голяма част от Исландската екипировка, ще ползвам и тук вече изпитана. Реално нямам нищо памучно в багажа и съм на 99 % екипиран с декатлонска стока. За военните ... все пак сме планински бегачи, смятам, че ще може да им се изплъзнем 😂 Втория чифт обувки са сандалите за планински преходи, да може да почиват краката.

  • Харесвам 6
Връзка към коментар
преди 1 минута , Tonyco каза:

За военните ... все пак сме планински бегачи, смятам, че ще може да им се изплъзнем 😂

Ама пък те ще са отпочилани 😉 

А каква храна ще вземаш, само ядки и разни енергийни барове?

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 2 минути , ven62 каза:

Знам, кое имаш предвид. (сивото с червената връв)

Ако това е плажна кърпа, презервативи наистина не му трябват - никоя няма да му се върже.

:grin:

Дракооо, скрий се, нали нямаше да четеш в темата!:rtfm:

Ще те обадя на жена ти, че подучваш хората, да носят презервативи. Следва извод, че и ти носиш, кат си сам.:crazy::crazy::crazy:Да не рИвеш после.

  • Смея се 7
  • Замислям се 1
Връзка към коментар
В момента, tch каза:

Ама пък те ще са отпочилани 😉 

А каква храна ще вземаш, само ядки и разни енергийни барове?

Ядки няма да нося, баровете от снимката и попътно ще презареждам. Говорил съм по хижите да ни осигуряват сух пакет за следващия ден за из път, само на барове няма да стане работата. Взел съм 32 пакета хидратин, по 2 на ден и за зор заман още 2. В шишето е хидратина, в кемълбега слагам чистата вода. Имаме подробен трак качен на телефоните, нося бекъп телефон с качен трак. Имаме точките на всички чешми пак на трака качени с пояснения коя чешма каква, пресъхва ли не пресъхва ли и ъпдейт от юни 2019 г.

 

преди 8 минути , ven62 каза:

Знам, кое имаш предвид. (сивото с червената връв)

Ако това е плажна кърпа, презервативи наистина не му трябват - никоя няма да му се върже.

:grin:

Венко, аз фейсбук (клюкарница) нямам, но пък другите от групата имат и ме осведомиха, че тръгвали на нашата дата голяма група с жени и те за 15 дни били, бедствие ми се вижда това 🤣. Все пак не мисля, че ще ми трябват презервативи, няма и да нося, не ми е в стила такъв тип връзки, колкото и странно да прозвучи 😃

  • Харесвам 9
Връзка към коментар

При такива преходи със сигурност срещате диви животни. Как става "разминаването"? Какво е "оръжието" срещу по-едрите екземпляри? В заслона на смени ли ще спите, някой мечок може да си търси компания...да не се случва!

  • Харесвам 1
  • Смея се 1
Връзка към коментар
преди 14 минути , Tonyco каза:

че тръгвали на нашата дата голяма група с жени и те за 15 дни били, бедствие ми се вижда това 🤣. Все пак не мисля, че ще ми трябват презервативи, няма и да нося, не ми е в стила такъв тип връзки, колкото и странно да прозвучи 😃

За да могат и те да минат маршрут предвиден за 3 седмици  за 2, по-добре да не си имаш взимане даване с тях 😂

  • Харесвам 1
  • Смея се 3
Връзка към коментар
В момента, Zara каза:

При такива преходи със сигурност срещате диви животни. Как става "разминаването"? Какво е "оръжието" срщу по-едрите екземпляри? В заслона на смени ли ще спите, някой мечок може да си търси компания...да не се случва!

Доста съм спал на открито в нищото, не съм имал проблеми. Помня веднъж в Бущени - Румъния с мотора се разпънахме на една поляна, имаше по дърветата надпис "Внимание мечки" та местните които също бяха на палатки бяха запалили огньове през определен интервал и цяла нощ имаше дежурен да поддържа огньовете. Като цяло нямам страх от диви животни и кучета, ще се импровизира. Срещал съм при планински тичания различни животни включително и диви прасета, не е кой знае какъв проблем. С кучетата ще е малко по тегаво, но ще се справим 🙂

  • Харесвам 4
Връзка към коментар
преди 2 минути , Tonyco каза:

Срещал съм при планински тичания различни животни включително и диви прасета, не е кой знае какъв проблем

Мани, ако е току-що родила ще си промениш мнението, аз съм се качвал по дървета, така де да отстъпя на дамата път 🙂 

  • Харесвам 4
  • Смея се 3
Връзка към коментар
преди 3 минути , tch каза:

Мани, ако е току-що родила ще си промениш мнението, аз съм се качвал по дървета, така де да отстъпя на дамата път 🙂 

Вчера един познат бегач от Сливен беше пуснал снимки в стравата с майка глиго с малките, питах го как е минала срещата. Каза, че след порядъчни словоизлияния от негова страна си е хванала челетта и е поела по пътя без спречкване 🙂 

Все пак ние сме на гости при дивите животни и трябва да уважаваме местожителството им, тоест трябва да се съобразяваме с тях и техните порядки и няма да има проблеми. 🙂 

  • Харесвам 7
Връзка към коментар
преди 6 минути , Tonyco каза:

Каза, че след порядъчни словоизлияния от негова страна си е хванала челетта и е поела по пътя без спречкване 🙂 

Значи аз не съм достатъчно респектиращ

  • Харесвам 2
  • Смея се 1
Връзка към коментар

Как беше поверието - ще ви стискам палци!

Програмата е изпълнима. Но умората ще се натрупва и към края ще е по-скоро въпрос на психика, а не на физика да се върви. Пък и става скучно в ниското. 

10 кг без водица и храница..., но сте млади и ще носите 🙂

А дедА ви с какъв акъл го е правил зимата със ски..., но младо и глупаво, нямаше какво да ми тежи :)))

  • Харесвам 5
  • Шок 1
Връзка към коментар
преди 19 минути , Светославов каза:

Как беше поверието - ще ви стискам палци!

Програмата е изпълнима. Но умората ще се натрупва и към края ще е по-скоро въпрос на психика, а не на физика да се върви. Пък и става скучно в ниското. 

10 кг без водица и храница..., но сте млади и ще носите 🙂

А дедА ви с какъв акъл го е правил зимата със ски..., но младо и глупаво, нямаше какво да ми тежи :)))

Ами нали уж тренираме 10 м хаха, не сме се спирали, но умората си е умора, не ме плаши ще се справим с това, единствено да няма травми. 

Млади, млади колко да сме млади 🤣😂

 

преди 4 минути , schnappsyy каза:

С голям интерес ще следя темата и един ден ще си "открадна" целия този опит.

 

Желая хубаво време и очи, пълни с красиви гледки!

Благодаря, ще се постарая да ви зарадвам с хубави снимки 🙂 

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Желая успех в начинанието, метеоролозите да бъдат с вас на ден 3-ти и 7-ми и Ришкия проход да е като тартанова писта.

Помни ми думата - на ден 7-ми ще спите на Мазалат :)

  • Харесвам 6
Връзка към коментар

Това, което сте намислили е много яко и много трудно в същото време.

Вие си знаете силите най-добре, но някои от дните ми се струват умопомрачаващи. Дано да нямате физически проблеми. Мускулите ще издържат, но натоварването на ставите ще бъде брутално.

Чел съм ти пътеписите за пътешествията ти из Турция и Грузия. Хора като теб ме радват безкрайно много, защото ти наистина отговаряш напълно на определението "магеланец", така както си го представям аз👍.

 

П.П. За животните, ето една прясна - прясна снимка от Маслен нос. Дива свиня с 6-7 малки мина пред нас на не повече от 20-тина метра🤠

IMG_2453.JPG.724f23574bb226b353430b75c3d6d5b4.JPG

  • Харесвам 6
Връзка към коментар

Късмет с времето и лек път.

Минавал съм го през далечната 1984 година. Основно с гумени цървули 😀 поради тогавашната всеобща липса на екипировка. Както и Светославов  написа, най-неприятно е в източна Стара планина заради жегите и двуметровите коприви. Но пък там вече ще сте влезли в ритъм.

Преди две години малко преди Конарското (след гара Кръстец) пред нас мина сюрия с десетина диви прасета.

Успех.

 

  • Харесвам 4
Връзка към коментар

Хайде и от мен - ви е лек пътят!

Да ви в хубаво времето, да няма дъжд и да няма здравословни инциденти.

Не видях какви лекарства носиш - имаш ли противоалергично ,  за ухапване от  пчела/оса и нещо против комари?

 

Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.