Прескочи до съдържание

Най-красивия маршрут между Комо и Загреб за 4 дни


Георги

Препоръчани мнения

За да не ви занимавам със задължителните ни условия ще давам направо с фактологията. 

 

Понеделник сутрин се намираме в Комо, четвъртък вечер трябва да сме в Загреб. Как да разделим тези, може да се каже, 4 пълни дни, така че да видим максимално природни красоти? Градски обиколки не ни интересуват, по-скоро търсим класически роуд трип. 

 

За сега ни влече основното време да го прекараме в Словения, около Блед. Ще попрочета пак темите, въпреки че най-подробната на @master_of_germs изрично посочва, че не е като за нас, където отбиваме номера пътьом 🙂 

 

Почти задължителната отбивка е към Stelvio Pass, но това ще го направим още в началото, т.е. понеделник около обяд. После къде да разпределим нощувките до четвъртък и къде да спрем за обиколки и гледки...това е голямата чуденка. 

 

За сега маршрутът е нещо такова:

 

image.png

  • Замислям се 1
Връзка към мнение
преди 2 часа, JazzMaster каза:

Аз го виждам така

https://goo.gl/maps/v92s56xgNtNFA64Y6

Минете през най-интересните проходи в Доломити, passo Gardena, passo Pordoi... След Лиенц е ясно.

А само транзит ли да минем от там или да се помотаме и с нощувки? Ако го направим транзит, тогава предполагам вторник, сряда и четвъртък основния фокус ще е върху триглавския парк? Или да се помотаме повече тук, а триглавския парк да е транзит?

 

Сякаш дилемата е, в кой район да замотаем три дни:

 

- италианските Доломити

- парка Триглав (нямаме амбиции към катерене на върха на този етап)

- може би южните Алпи около Инсбрук?

 

Последния вариант май почва да поотпада, сякаш не ми се качва толкова нагоре в Австрия, което май ще доведе до повече шофиране, за сметка на съзерцаване. 

Връзка към мнение
Светославов

Ако избереш варианта на JazzMaster,  една препоръка за нощувка. Оставяте колата на паркинга на passo Falzarego и вземате лифта до хижа Lagazuoi за нощувка. От голямата тераса пред хижата се откриват едни от най-хубавите и обзорни гледки в Доломитите. 

Преди това, от passo Pordoi при наличие на време и желание, може да се вземе кабинка, която ви хвърля на 3000м , също на много обзорно място . 

  • Харесвам 8
Връзка към мнение
Преди 1 час, Георги каза:

Сякаш дилемата е, в кой район да замотаем три дни:

- италианските Доломити

- парка Триглав (нямаме амбиции към катерене на върха на този етап)

Аз съм пристрастен към Доломити, в парка Триглав не съм ходил. Вие трябва да си решите това. @Светославов е дал отлична идея, а по трасето във всеки проход има хижа, така че ако си падате по такива места за нощувки, спирате-виждате-решавате. Сутрешни и вечерни гледки с гарантиран кеф! Може и в населените места, но без предимството "да си отгоре". Тук също може да се качите за гледка, най-високата точка в Доломити

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
преди 53 минути , Светославов каза:

Ако избереш варианта на JazzMaster,  една препоръка за нощувка. Оставяте колата на паркинга на passo Falzarego и вземате лифта до хижа Lagazuoi за нощувка. От голямата тераса пред хижата се откриват едни от най-хубавите и обзорни гледки в Доломитите. 

Преди това, от passo Pordoi при наличие на време и желание, може да се вземе кабинка, която ви хвърля на 3000м , също на много обзорно място . 

Това нещо е разпродадено, а и цените са малко височки. Но като цяло точно това търсим - да спим на спокойни места, в малки градчета или изолирани хижи с добри гледки. 

Връзка към мнение

Може би трябва да хванеш словенската ми тема отзад напред. Всички места, които съм описвал там, са напълно достъпни с кола и по сандали, и за малки деца, а и за плажуване има удачни места по езерата. Ако влезете в Словения през тунела под Караванките и се насочите директно към Блед, ще пропуснете много. И от словенската, и от италианската част на Юлийските Алпи. 

Не разбрах, сега следващата седмица ли ще пътувате? Ако е така, ще се разминем по-пътя. Ние в четвъртък тръгваме за Доломитите през Словения.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

И аз съм пристрастена към  Доломитите,  уникално място с невероятни гледки, които ти пълнят душата дори само докато шофираш по пасовете. Бих препоръчала да се отбиете до Lago di Braies. Околовръст на езерото има пешеходна пътека и за около час и половина... два  може да се обиколи цялото. От всеки ъгъл се откриват различни красоти. Разходката е приятна, като изключим един малко по стръмничак участък с някоя друга стълбичка Smile Може да се наеме лодка, има места за отдих с пейки и маси.

YgwzmJV.jpg

qqYd2ri.jpg

kti4BlI.jpg

VHKz4HO.jpg

WVaxlzW.jpg

xmAA2J5.jpg

yU4en5x.jpg

j49HAiF.jpg

NnFCVR8.jpg

  • Харесвам 17
Връзка към мнение
преди 9 часа, master_of_germs каза:

Не разбрах, сега следващата седмица ли ще пътувате? Ако е така, ще се разминем по-пътя. Ние в четвъртък тръгваме за Доломитите през Словения.

Не, началото/средата на септември са нашите дати. За сега клоним фокуса да са ни Доломитите, Словения може би ще остане по-подробно за друг път. 

 

@Роси 777, прехвърлих я вчера вашата облачна и леко заснежена тема 🙂 Езерото изглежда чудесно, но почвам да се омотвам с десетките гледки, връхчета, езерца и лифтове, напасването на маршрут нещо става много сложно 🙂 Ще пиша като шлифоваме плана. 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Ще гледаме и ние да даваме информация за Доломитите в движение. Чак цяла тема до началото на септември едва ли ще успея да напиша 😄 

Но засега прогнозите дават отвратително време за по-голямата част от престоя ни там, така че е много вероятно да има повече обикаляне с кола, отколкото изкачване на върхове. Езерото Брайес и ние сме го включили в програмата си.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 1 минута , master_of_germs каза:

Ще гледаме и ние да даваме информация за Доломитите в движение. Чак цяла тема до началото на септември едва ли ще успея да напиша 😄 

Но засега прогнозите дават отвратително време за по-голямата част от престоя ни там, така че е много вероятно да има повече обикаляне с кола, отколкото изкачване на върхове. Езерото Брайес и ние сме го включили в програмата си.

А планирането също ли в движение ще го правите? Може да метнеш на 2 на 3 как го мислите, въпреки че предполагам с различно време разполагаме и целите също са различни 🙂

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Мога да ви споделя клипчето ни от миналогодишното пътуване по passo Gardena, passo Sella и passo Pordoi, за да видите как изглеждат . Записа е от началото на октомври, септември ще е по-хубаво и зелено, само да не вали.

 

  • Харесвам 6
  • Браво 3
Връзка към мнение

Планирането също ще е в движение според времето. Първата ни нощувка ще е около Гориция, веднага след влизането в Италия откъм Словения. После основно ще нощуваме само на едно място (9 нощувки) и ще се придвижваме всеки ден с колата до различно място за пешеходни маршрути в Доломитите. Имаме само накрая една нощувка в хижа (rifugio Bolzano или Schlernhaus), понеже съм си навил на пръста да гледам залеза оттам в посока към масива Розенгартен (на италиански е Катиначо) и да посрещаме изгрев на върха Шлерн (на италиански - Шилиар). Накрая една нощувка нейде в Хърватия на връщане, близо до сръбската граница.

Другите основни цели: 

-Кръгов маршрут около Tre Cime di Lavaredo

-Изкачване на Tofana di Rozes, или алтернативно с лифт до Tofana di Mezzo, макар че аз лифтовете хич не ги долюбвам)

-Изкачване на Piz Boe (с лифт или без според времето и физическата ни кондиция)

-Изкачване до Torri dei Vajolet (тука ще се ползва лифт донякъде, иначе няма да се справим за ден дотам и обратно)

-Кръгов маршрут от Passo Giau през Averau и Nuvolau

-Езерото Braies (Prags) 

-Водопадът Fanes 

 

@mary_shery да ти напише, каквото още пропускам.

 

Супер са клипчетата на @Роси 777, само да има човек по-устойчив от моя вестибуларен апарат. За съжаление, ще се налага всеки ден да минаваме с кола някой от тези проходи, ама за такива красоти трябва да поема някои рискове и неудобства... и немалки дози антиеметични лекарства 😄 

 

 

 

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Мерси много, просто в момента съм малко оплетен между всичките красиви места и е необходимо от 5-6 източника да ги чуя за да ми влезнат в главата най-популярните 🙂 Иначе ходи проучвай 200 маршрута, проходчета и пътченца един по един кой точно е най-добрия...

 

@Роси 777, абе дали не е време да си купя дрон? 🙂

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Аз също съм пристрастна към Доломитите, посещавали сме ги доста пъти с годините. Ако ви е интересно, музеят на Меснер е там, в замък Фирмиано, точно до Болцано. Има / поне като бяхме ние/ символичен вход от 1 евро и вероятността при късмет да попаднете на самият Меснер хич не е малка. 

  • Харесвам 4
Връзка към мнение
преди 1 час, master_of_germs каза:

Планирането също ще е в движение според времето. Първата ни нощувка ще е около Гориция, веднага след влизането в Италия откъм Словения. После основно ще нощуваме само на едно място (9 нощувки) и ще се придвижваме всеки ден с колата до различно място за пешеходни маршрути в Доломитите. Имаме само накрая една нощувка в хижа (rifugio Bolzano или Schlernhaus), понеже съм си навил на пръста да гледам залеза оттам в посока към масива Розенгартен (на италиански е Катиначо) и да посрещаме изгрев на върха Шлерн (на италиански - Шилиар). Накрая една нощувка нейде в Хърватия на връщане, близо до сръбската граница.

Другите основни цели: 

-Кръгов маршрут около Tre Cime di Lavaredo

-Изкачване на Tofana di Rozes, или алтернативно с лифт до Tofana di Mezzo, макар че аз лифтовете хич не ги долюбвам)

-Изкачване на Piz Boe (с лифт или без според времето и физическата ни кондиция)

-Изкачване до Torri dei Vajolet (тука ще се ползва лифт донякъде, иначе няма да се справим за ден дотам и обратно)

-Кръгов маршрут от Passo Giau през Averau и Nuvolau

-Езерото Braies (Prags) 

-Водопадът Fanes 

 

@mary_shery да ти напише, каквото още пропускам.

 

Супер са клипчетата на @Роси 777, само да има човек по-устойчив от моя вестибуларен апарат. За съжаление, ще се налага всеки ден да минаваме с кола някой от тези проходи, ама за такива красоти трябва да поема някои рискове и неудобства... и немалки дози антиеметични лекарства 😄 

 

 

 

Много ще се радвам на подробни сводки. Никога не съм била в региона и само гледам жално какво публикувате. 

Благодаря за темата! 

Връзка към мнение
Преди 1 час, Георги каза:

 

@Роси 777, абе дали не е време да си купя дрон? 🙂

Мии... незнам  побързай, за да имаш време да му се порадваш , че с тези забрани може скоро да ги забранят 😂

Ние много обичаме да снимаме, и не съжаляваме че си купихме и дрон, той ни дава една по различна гледна точка над  дадено място. 2018 година прибирайки се от пътуване, специално минахме през Доломитите за да снимаме езерото Lago di Braies, но там имаше табела със забрана. По пасовете няма проблем, а и Stelvio Pass от горе ще е уникална гледка 😉🙂

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Добавям в нашия маршрут:

 

- Lake Sorapiss - кръгов маршрут

- Misurina lake, Antorno lake

- Sassolungo (Langkofel), Plattkofel - кръгов маршрут от Sella pass

 

И някои крайпътни красоти при лошо време или просто минавайки:

Sexten, San Candido, Lago di Dobbiaco, Lago di Landro, Ponticello, Lago di Fedaia, Canazei, Lago di Carezza, Capel of Saint Cipriano, Chiesa di San Valentino, Trosburg castle, St. Jakobs - Kirche, Chiesseta di San Giovanni in Ranui, St. Magdalena, Bruneck.

 

@Георги, може би тези крайпътните местенца ще паснат и по твоя маршрут, а и не изискват никакво ходене и стават и с деца.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
Светославов
На 25.07.2019 г. в 9:18, master_of_germs каза:

-Кръгов маршрут от Passo Giau през Averau и Nuvolau

Отсечката Nuvolau passo Giau по/около билото е с елементи на via ferrata, не трудна, но да го имате предвид при лошо време. 

А от passo Giau към Averau пеша нагоре си е леко "мазо", че наблизо е лифта 🙂 

Амбициозна програма след допълненото от Мери.

За lago di Braie къде планирате нощувка?

Спирам,  че темата е друга. 

Връзка към мнение
преди 49 минути , Светославов каза:

Отсечката Nuvolau passo Giau по/около билото е с елементи на via ferrata, не трудна, но да го имате предвид при лошо време. 

А от passo Giau към Averau пеша нагоре си е леко "мазо", че наблизо е лифта 🙂 

Амбициозна програма след допълненото от Мери.

За lago di Braie къде планирате нощувка?

Спирам,  че темата е друга. 

По-скоро идеята ми беше Passo Giau - Rifugio Averau - Rifugio Nuvolau. От друга страна и Cinque torri искам да видя, пък те най-лесно се виждат от хижата със същото име, а пътя до нея е затворен от 9:30 до 15:30. Може би някой следобед може да го направим или пък от Rifugio Averau да слезем към Cinque torri. Знам, че от Nuvolau до Passo Giau е ферата и затова не съм предлагала да го правим като кръг. Нямаме екипировка за такова нещо.

Иначе тези места дето съм ги набелязала за лошо време не са ни приоритетни, просто да имаме нещо в резерв, ако някой ден или част от него не става за ходене. 

Бих добавила и Corvara di Badia и Passo Pordoi към местата със страхотни гледки и достъп с кола.

Ние Lago di Braies ще го правим като еднодневка. В Caprile ще нощуваме.

Връзка към мнение

Личи си, че водиш с поне няколко обиколки 🙂 От толкова избиране на перфектните гледки и маршрут, май лека полека се оказва, че няма къде да сбъркаме освен с това че имаме едва 3 дни...

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

в момента и аз планирам обиколка до италия в частта на долмитите. най-вече се навих за тази част заради лаго ди braies. Дори си мислим да обиколим из Хърватия, Словения - да посетим езерото Блед и Любляна и от там Италия. Вие какво ще ни посъветвате. За Долмитите още нищо не съм чела. Като цяло лесна планина за изкачване ли е? В смисъл като за разходка или яко катерене си трябва, защото ще сме с малката,а тя е почти на 3 и ако е нещо по сериозно ще трябва да го пропуснем и да се любуваме само на лесно достъпните места

Връзка към мнение
На 25.07.2019 г. в 7:39, Роси 777 каза:

И аз съм пристрастена към  Доломитите,  уникално място с невероятни гледки, които ти пълнят душата дори само докато шофираш по пасовете. Бих препоръчала да се отбиете до Lago di Braies. Околовръст на езерото има пешеходна пътека и за около час и половина... два  може да се обиколи цялото. От всеки ъгъл се откриват различни красоти. Разходката е приятна, като изключим един малко по стръмничак участък с някоя друга стълбичка Smile Може да се наеме лодка, има места за отдих с пейки и маси.

YgwzmJV.jpg

qqYd2ri.jpg

kti4BlI.jpg

VHKz4HO.jpg

WVaxlzW.jpg

xmAA2J5.jpg

yU4en5x.jpg

j49HAiF.jpg

NnFCVR8.jpg

за Лаго ди Брайс според вас един ден достатъчен ли е или ще трябва да се нощува някъде около нещо

Връзка към мнение
преди 1 час, alexnpopova каза:

за Лаго ди Брайс според вас един ден достатъчен ли е или ще трябва да се нощува някъде около нещо

Ако имате свободно време може и цял ден да се наслаждавате на гледките. Ние го обиколихме цялото и въпреки, че много се занимаваме със снимане  му отделихме около 2-3 часа. За нас бяха достатъчни и продължихме по плана си, че той винаги е много амбициозен,  и за малкото време искаме да видим много неща 🙂

 

Връзка към мнение
преди 7 часа, Роси 777 каза:

Ако имате свободно време може и цял ден да се наслаждавате на гледките. Ние го обиколихме цялото и въпреки, че много се занимаваме със снимане  му отделихме около 2-3 часа. За нас бяха достатъчни и продължихме по плана си, че той винаги е много амбициозен,  и за малкото време искаме да видим много неща 🙂

 

O да и при нас е така. Значи един ден ще ни стигне 😊 благодаря за съвета. Още не съм направила програмата, но тук давате страхотно полезни идеи и съвети

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.