Прескочи до съдържание

Пътуване извън цивилизацията - Раджа Ампат


Препоръчани мнения

@Lindt

Точно Raja Ampat Dive Lodge  наричам луксозно място за настаняване сравнено с гестхауса.  🙂

 

Когато пътувахме към Wayag, на връщане останахме да спим в Kamar Raja Homestay  Всяка къщичка си имаше баня и тоалетна. Искам да подчертая, че миризмата, която излизаше от банята беше много неприятна и беше част от помещението, в което се спи. Мисля, че е по- добра идея тоалетните и баните да са на разстояние от бунгалата.

Този гестхаус, където си посочила https://www.stayrajaampat.com/accommodation/biryei-homestay/, му разгледах снимките и виждам, че къщичките имат частна баня и тоалетна.  Може и тук да има същия проблем с миризмата.

 

Добре би се получило да се раздели времето между гестхаус с екскурзии и след това почивка и комфорт в резорта. 

 

На Гилитата няма корали, а само едни тъжни остатъци от такива. В Тайланд също никъде не съм виждала подобна красота. Във Филипини (El Nido) бях впечатлена, но ако се върна сега след Raja Ampat не знам как ще е. Около Комодо също видяхме много красота и безброй рибки, но за момента Raja Ampat е върха в моята класация. 

 

 

 

  • Харесвам 4
  • Браво 1
Връзка към мнение

@mimcho,  и ние имаме сходни предположения за вътрешните тоалетни.  А и не сме си толкова близки,  че да ни е комфортно. Лошите миризми не ми се вписват в представата за приятно изживяване. 

  

Въпросната идея за почивка в резорт малко ме отегчава. За 2 дни бих му се израдвала. Просто не мога да седя на едно място. Аз затова искам смяна на къщичките, дори да си приличат. Да сменя плажа,  дърветата,  гледката, хората. 

Има и един доста евтин резорт - waiwo dive resort. Той през сайта им е съвсем малко по-скъп от гест хаус. Може да отидем да се наспим и изкъпем 🙂

 

Ако ще пътувате много хора, може да видите Дераван.  Има добри отзиви за рифовете, а придвижването на по-голяма група ще е чувствително по-лесно. 

Аз бих отишла и на Носи Бе в Мадагаскар.  Но нямам идея какъв ще е рифът. Просто мястото ми е интересно.  

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Ще споделя, защото за пръв път виждам подобно нещо 🤨

На този евтиният резорт - Waiwo днес като му отворих сайта през телефона, не можах да видя цени и свободни дати. Та си седнах на компютъра за втори опит и пак не стана. Отворих им контактната форма, за да видя и ми излезе това: 

image.png.77b7b0733c7b8b9cf5aaae79a7d78674.png

  • Смея се 1
Връзка към мнение

Пробвай тук: http://waiwodiverajaampat.com/contact/send/MESSAGE

 

Но им дай фалшиво име и не им доверявай кредитната си карта. Ако питат защо - покажи им находката си. Те май още не знаят, че са хакнати.

 

  • Благодаря 1
Връзка към мнение
  • 3 седмици по-късно ...

Възхищавам ви се и ви завиждам за местата, на които сте били и обсъждате! Отивам да чета темата на Иво и да търся островите в мапса. 

За теченията да изкажа скромен опит. На дълбочина до кръста ме дръпна и отнесе на около 20-30 метра за няма и минута. Това на Липа бийч в Амед. 

  • Замислям се 1
Връзка към мнение

Аз скоро не съм писала тук,  ама и не напредвам с планирането. 

Много ми напомня за Шри Ланка,  която се посещаваше от милион туристи годишно и информацията беше оскъдна и доста верижна. Първият престрашил се пише за дадено място и всички отиват след него.  

Та има популярни места и снимки и отзиви и туристите правят програма по тях - шнорхелинг Кри,  скали в морето Пианемо и Уаяг,  дугони около Батанта,  плажове на Пам. И няколко коралови градини тук там. Ако видиш и кои са популярните къщи за гости, планирането се стеснява още повече. А дали са различни от съседните, никой не ходи да провери,  освен при овърбукинг заради свръх търсене.

 

Аз започвам да си мисля да захвърля планирането и да ходя на струпванията на туристи,  за да си делим разходите за лодки и да видим повече. Другият вариант е да си намерим усамотено място,  което има всичко интересно в близост,  но те или си бият кучетата,  или имат редовен овърбукинг,  или не могат да ловят риба и ще ме уморят от глад.  

Все пак си правя осма програма за островите,  после ми омръзва и почвам отначало в друг ред и посока. До декември ще си се боря явно. 

Airasia уж пускат сега полети Джакарта-Соронг,  обаче са до октомври. Интересно  дали ще се появят и за следващ период,  защото ги харесвам. 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

 @Lindt, безкрайно интересен за мен блог чета. Споделям го тук, макар че се съмнявам да не го знаете. Хората обикалят на стоп. Цяла Индонезия, Папуа...

https://bgmagickervan.com/

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

@Lindt, кога мислите да ходите? Наскоро мернах из новините, че индонезийските папуаси са се разбунтували заради проявите на расизъм спрямо техни хора на Ява, и то яко са се разбунтували, но зад тия бунтове стоят едни мераци за отцепване. Стигнало се е дотам, че централната власт е блокирала комуникациите в района и е изпратила мощна армейска ударна сила, па при обиските тук и там са намерили едни черни знамена с надписи на арабски... Не че те плаша излишно, но следи темата - да не стане така, че правителството да затвори района за туристи и вие да увиснете.

 

https://www.theguardian.com/world/2019/aug/22/west-papua-protests-indonesia-deploys-1000-soldiers-to-quell-unrest

 

https://www.theguardian.com/world/2019/sep/02/west-papua-students-reportedly-shot-by-militias-as-video-of-soldiers-firing-on-crowds-emerges

Връзка към мнение
преди 2 часа, Goal & Boss каза:

@Lindt, кога мислите да ходите? Наскоро мернах из новините, че индонезийските папуаси са се разбунтували заради проявите на расизъм спрямо техни хора на Ява, и то яко са се разбунтували, но зад тия бунтове стоят едни мераци за отцепване. Стигнало се е дотам, че централната власт е блокирала комуникациите в района и е изпратила мощна армейска ударна сила, па при обиските тук и там са намерили едни черни знамена с надписи на арабски... Не че те плаша излишно, но следи темата - да не стане така, че правителството да затвори района за туристи и вие да увиснете.

 

https://www.theguardian.com/world/2019/aug/22/west-papua-protests-indonesia-deploys-1000-soldiers-to-quell-unrest

 

https://www.theguardian.com/world/2019/sep/02/west-papua-students-reportedly-shot-by-militias-as-video-of-soldiers-firing-on-crowds-emerges

Форумът ни не е политически ориентиран, но лично на мен не ми е по вкуса политиката на индонезийците в определени райони. Тоест папуанците съвсем правилно негодуват и от време на време това ескалира. 

Наистина имаше пожари,  протести, армия,  спрян интернет, но туристите някак се справят, доколкото чета из форума за Раджа Ампат. 

Ние ще ходим декември, ако всичко е наред. Още не съм си взела билети и вероятно ще направя застраховка поне за тях. Нощувките се плащат на място и там няма какво да губя. Резервният вариант си остава Борнео. 

Черните знамена ми се струват индонезийска дезинформация.  Местните са християни и силно се съмнявам да се променят скорострелно. 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...

Докато протестите си вървят, а ние се чудим и не си купуваме билети, цените се вдигат 🙂 И към момента билетите Куала Лумпур - Соронг възлизат на скромните 450 евро двупосочно с airasia и прекачване в Джакарта.

По принцип бях склонна да разочаровам следящите темата и да не ходим, а да си спестя тези пари за вечно изплъзващата се Патагония. Обаче skyscanner ме озадачи. За нашите дати сега от София ми излиза цена 835 евро. А пък през март са 613 евро София-Соронг. Полетите са тегави, с прекачване в Доха и Джакарта, около 35 часа, но то и иначе не е по-кратко. Полетите са комбинация на Qatar и Garuda и излизат през:

image.png.fe4acf95248cd2f37223b625d0173782.png

 

Не ми е ясно дали ще са на един билет ( това защото съм мързелива и така и не прочетох нито една тема за билетите и какво въобще са те) ? И как точно става комбинацията? През сайта на катарците не мога да задам Соронг, а този на Гаруда има личен проблем с мен и никога не работи когато го отворя 🙂 

Та ако някой образован човек ми обясни нещо, ще е супер 🙂 

Връзка към мнение

На един билет ще са.

От екрана цъкаш на Select и ще те пренасочи към онлайн турагенция (примерно оподо или едреамс) и оттам ще ги купиш, не от сайта на катарците или гаруда.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 1 час, Lindt каза:

Не ми е ясно дали ще са на един билет ( това защото съм мързелива и така и не прочетох нито една тема за билетите и какво въобще са те) ? И как точно става комбинацията? През сайта на катарците не мога да задам Соронг, а този на Гаруда има личен проблем с мен и никога не работи когато го отворя 🙂 

Та ако някой образован човек ми обясни нещо, ще е супер 🙂 

Както правилно ти е казал @neuromancer ще бъдат на един билет. Ако наистина решиш да купуваш - според мен най-добра цена през март излиза по схемата: www.skyscanner.no -> www.bravofly.no и плащане с Visa Electron (само трябва да имаш достатъчен лимит за трансакция и да вземеш билетите наведнъж, защото на този сайт една карта може да се ползва веднъж на три месеца). Другата особеност е, че схемата не винаги работи 24 часа. Понякога се появява само за няколко часа в деноинощието. Но пък цената пада до около EUR 580 на човек.

 

image.png.cfaea92421d7b6d2588c6facbf94c6ef.png

 

Изобщо през последните няколко месеца тази схема сваляше най-добре някои от полетите на катарците.

  • Харесвам 4
  • Благодаря 1
  • Браво 1
Връзка към мнение

Да допълня само, че напоследък катарците нещо си промениха ценовата политика и отстъпките и май най-добрите цени подобно на Lufthansa излизат на техния сайт, но когато в полетите има намесена и друга авиокомпания - норвежците все още вършат добра работа.

 

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Докато ровех из директорията с пътеводители на Amazon, попаднах на тези предложения, които могат да се окажат интересни за вас, поради предстоящото ви пътуване, а също и за всички гмуркачи/водолази:

 

51BgXGNaLoL.jpg.ecfa858e267df25ae038832b9c5355df.jpg       1216876546_51hTrO4oTL.jpg.e40179b2080ac08bfe2a0be9b5e0e58e.jpg

 

Щракни върху изображенията, за да отвориш връзките.

И една  клюка: в разговор неотдавна подхванахме темата за Раджа Ампат и моят събеседник ми сподели, че се очаква в недалечно бъдеще (5-10 години) мястото да престане да бъде извън цивилизацията, тъй като било доста любимо на президента на Индонезия и той вече заявил намерение да го направи по-достъпно и благоустроено. Като се има предвид, че човекът е в самото начало на втория си мандат и му предстоят няколко години начело на управлението, нищо чудно този слух да се превърне в реалност. Все пак засега си остава слух - ако се поослушаш в средите на гмуркачите или пътешествениците, вероятно ще го чуеш.

 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 3 часа, Goal & Boss каза:

Докато ровех из директорията с пътеводители на Amazon, попаднах на тези предложения, които могат да се окажат интересни за вас, поради предстоящото ви пътуване, а също и за всички гмуркачи/водолази:

 

51BgXGNaLoL.jpg.ecfa858e267df25ae038832b9c5355df.jpg       1216876546_51hTrO4oTL.jpg.e40179b2080ac08bfe2a0be9b5e0e58e.jpg

 

Щракни върху изображенията, за да отвориш връзките.

И една  клюка: в разговор неотдавна подхванахме темата за Раджа Ампат и моят събеседник ми сподели, че се очаква в недалечно бъдеще (5-10 години) мястото да престане да бъде извън цивилизацията, тъй като било доста любимо на президента на Индонезия и той вече заявил намерение да го направи по-достъпно и благоустроено. Като се има предвид, че човекът е в самото начало на втория си мандат и му предстоят няколко години начело на управлението, нищо чудно този слух да се превърне в реалност. Все пак засега си остава слух - ако се поослушаш в средите на гмуркачите или пътешествениците, вероятно ще го чуеш.

 

 Те не се гмуркат. 

 

А тези дето го правим сме ги отхвърлили повечето от книжката. Но сърдечни благодарности. 

 

Всъщност Соронг нещо като столица на Раджа Ампат е един доста голям над 200 000 град. И е съвсем в цивилизацията. А интереса към Папуа (индонезийската и част) е огромен особено от китайски инвеститори. 

Провинцията е богата на природни ресурси и нищо чудно това да е в основата на събитията. 

 

Между другото поздрави от wakatobi което е доста по трудно достъпно и по не туристическо  от Раджа Ампат. 

На летището в Кендари преди 10 дни нямаше нито един бял човек, а незабулените жени бяха точно 3 бр. На островите белите сме си атракция. Няма даже нито един китаец 😊. Тук там по някой индонезийски турист. 

 

Не пиша в темата на @Lindt защото декември когато са им билетите не е подходящ за тук. 

 

IMG_20190910_173231.thumb.jpg.2bcbea8433e69a9c10dc0b6b7fea5a83.jpgIMG_20190910_150747.thumb.jpg.229408a3bce28115d5e99ca42789f42e.jpgIMG_20190910_052118.thumb.jpg.95134141bedd385d0b5572c87aee88cb.jpg

 

 

  • Харесвам 16
  • Браво 3
Връзка към мнение
преди 1 час, Bellaero каза:

Няма иконка "умрях от завист" 🙂

Ще разкажеш и за там, нали?

Недей 

 

Това което за едни е награда за други е наказание. 

 Едва ли ще пиша. Интереса към такива места е много малък тук. И особено към места които са предимно за гмуркане .

Но ако решиш да ходиш ще споделя опит на лични разбира се. 

IMG_20190910_183900.thumb.jpg.7bc41dcf8038b55a4f126c65e1b78ee8.jpg

Мразим морска храна, а вече 10 дена само това. Сърцето ми кърви за сочна свинска пържола и червено вино. 

 

IMG_20190913_194152.thumb.jpg.212ea97f76f0ffc5f4e5eefaeb7e64a0.jpg

Това е още по гадно. Морски таралеж. 

 

IMG_20190910_091322.thumb.jpg.87b758dfea61e20a7e6445684e91cf3d.jpg

Околностите на фериботното пристанище. 

 

IMG_20190910_091517.thumb.jpg.d46bbb0df19c5ca81811114342e066bf.jpg

Тоалетната му. Това червеното е казанчето 😀

 

IMG_20190910_101503_BURST002.thumb.jpg.7e19faa75b97060e097708398b7f3767.jpg

А тази малка красавица оповръща цялата лодка с нас включително. 

 

Та така вече е малко по реалистично. 

 

  • Харесвам 12
  • Шок 1
  • Браво 1
  • Смея се 4
Връзка към мнение

Брррр, ние обичаме морска храха, ама таралежите ме потрисат. И италианците ги готвят, а те са си гадни.

Ми вие, какво ядете, като друго няма? Поне, плодове има ли?

  • Харесвам 1
  • Замислям се 1
Връзка към мнение

Пожелавам ви да видите жестоки риби! Много уважавам и "завиждам" на хора, които са смели и си сбъдват мечтите. Дано да понапишеш все пак нещо, интересно ще е.

Дано си намерите някъде пържолетки, че само риба и ориз не си е работа, особено пък с техните подправки 🙂

Смешно малък ми е опитът с Азия, едното Бали, но и ние поумряхме от глад там. Добре че в Убуд си намерихме гръцка кръчма последните три дена. То месце, риганче, сиренце, хляб, домати, ехее... 🙂 Алкохола с нас си го влачехме.

  • Харесвам 2
  • Благодаря 1
Връзка към мнение
преди 6 часа, ivooo каза:

Недей 

 

Това което за едни е награда за други е наказание. 

 Едва ли ще пиша. Интереса към такива места е много малък тук. И особено към места които са предимно за гмуркане .

Но ако решиш да ходиш ще споделя опит на лични разбира се. 

IMG_20190910_183900.thumb.jpg.7bc41dcf8038b55a4f126c65e1b78ee8.jpg

Мразим морска храна, а вече 10 дена само това. Сърцето ми кърви за сочна свинска пържола и червено вино. 

 

IMG_20190913_194152.thumb.jpg.212ea97f76f0ffc5f4e5eefaeb7e64a0.jpg

Това е още по гадно. Морски таралеж. 

 

IMG_20190910_091322.thumb.jpg.87b758dfea61e20a7e6445684e91cf3d.jpg

Околностите на фериботното пристанище. 

 

IMG_20190910_091517.thumb.jpg.d46bbb0df19c5ca81811114342e066bf.jpg

Тоалетната му. Това червеното е казанчето 😀

 

IMG_20190910_101503_BURST002.thumb.jpg.7e19faa75b97060e097708398b7f3767.jpg

А тази малка красавица оповръща цялата лодка с нас включително. 

 

Та така вече е малко по реалистично. 

 

@Георги,  на Иво му трябва значка супер разказвач 🙂 Явно пляскането и възторгът на читателите не са убедителни 😉

 

  • Харесвам 5
Връзка към мнение
преди 5 часа, AlexandraKo каза:

Брррр, ние обичаме морска храха, ама таралежите ме потрисат. И италианците ги готвят, а те са си гадни.

Ми вие, какво ядете, като друго няма? Поне, плодове има ли?

Мисля че и японците ги ядат, но тези са много гнусни. Всичко внасят с лодки и корабчета включително и плодовете и цимента даже. Така че има само малки бананчета. Има нещо като лафки с няколко неща вътре и си купихме някакви бисквитки. На закуска има и по едно яйце. 

 

преди 3 часа, Bellaero каза:

Пожелавам ви да видите жестоки риби! Много уважавам и "завиждам" на хора, които са смели и си сбъдват мечтите. Дано да понапишеш все пак нещо, интересно ще е.

Дано си намерите някъде пържолетки, че само риба и ориз не си е работа, особено пък с техните подправки 🙂

Смешно малък ми е опитът с Азия, едното Бали, но и ние поумряхме от глад там. Добре че в Убуд си намерихме гръцка кръчма последните три дена. То месце, риганче, сиренце, хляб, домати, ехее... 🙂 Алкохола с нас си го влачехме.

Последните две изречения направо ме просълзиха 😢

 

преди 3 часа, Lindt каза:

@Георги,  на Иво му трябва значка супер разказвач 🙂 Явно пляскането и възторгът на читателите не са убедителни 😉

 

 На значки, нашивки и титли не се радвам.

 

Виж едно  малко ъгълче да си рекламирам нещичко. Да мига и да присветва тревожно едно малко прозорче, друго не ми трябва 😀

  • Харесвам 2
  • Смея се 1
Връзка към мнение
Дани Магелани
Преди 1 час, ivooo каза:

Мисля че и японците ги ядат, но тези са много гнусни. Всичко внасят с лодки и корабчета включително и плодовете и цимента даже. Така че има само малки бананчета. Има нещо като лафки с няколко неща вътре и си купихме някакви бисквитки. На закуска има и по едно яйце. 

 

Последните две изречения направо ме просълзиха 😢

 

 На значки, нашивки и титли не се радвам.

 

Виж едно  малко ъгълче да си рекламирам нещичко. Да мига и да присветва тревожно едно малко прозорче, друго не ми трябва 😀

Ужас! Вие сте като на каторга.

Кажи кога прастигате, че да ви посрещнем с хляб и сол и... две вратни пържоли, в компанията на бутилка вино.

  • Харесвам 1
  • Замислям се 1
Връзка към мнение
На 15.09.2019 г. в 1:48, ivooo каза:

Недей 

 

Това което за едни е награда за други е наказание. 

 Едва ли ще пиша. Интереса към такива места е много малък тук. И особено към места които са предимно за гмуркане .

 

Пиши, пиши... има интерес... понякога не толкова явен 🙂.. ще помечтаем, ако не -друго..

  • Харесвам 1
  • Благодаря 1
Връзка към мнение

Добро утро,

 

Много оспамихме темата на шоколадка, така че само няколко последни снимки. 

 

IMG_20190916_054134.thumb.jpg.ec3f6412db701f4cb4fafe9e1f355862.jpg

Вчерашния ферибот отвътре. 

 

IMG_20190916_062057.thumb.jpg.f882f2cd5296fe095cc40b9c5240e71b.jpg

Освен пътниците и багажа си имаме скутери и коза😊

 

IMG_20190916_080924.thumb.jpg.c8aff6867f9843f1117bcf67967a33e5.jpg

Ферибота не може да доближи брега, та следва лодка. 

 

IMG_20190916_081453.thumb.jpg.5fa00c3985fcc10329e0f6f31e420aa7.jpg

Козата пак е с нас😊

 

Следва газене около 500 м до сушата с около 60 кг куфари, пикап до другия бряг на Каледупа, нова лодка 

до Хога и около 1 км пак с куфарите по пясъка до бунгалата което наистина е гнусно упражнение . 

 

IMG_20190916_112424.thumb.jpg.854b49c83f1d9396161faca19c4e3a2f.jpgIMG_20190916_113548.thumb.jpg.6e070bfa517cd135249d5226e9dbc30a.jpg

 

Новата ни бърлога на пръв поглед изглежда добре.

 

Спирам. Край. 

  • Харесвам 15
  • Браво 6
  • Смея се 2
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.