Прескочи до съдържание

България - бързи въпроси


гост
Георги
Съобщението е добавено от Георги

Това е тема за бързи въпроси, свързани с България. Какво е бърз въпрос? Това е въпрос, който има достатъчно конкретика, така че да му бъде отговорено с до 2-3 отговора, т.е. въпрос, който не предизвиква дискусия. Примери:

 

- Колко струва входа в софийския зоопарк?

- Какво е разписанието на автобусите между Пловдив и Смолян?

 

Има и друг тип въпроси, които може да изглеждат бързи, но да са въпрос на лично мнение и може да предизвикат дискусия. За тях се пуска отделна тема. Примери:

 

- Кое е най-хубавото родопско село?

- Колко дни да прекараме в стария град в Созопол?

 

Възможно е да решите, че въпросът ви е бърз, да го пуснете тук и да се зароди дискусия - няма лошо, ще бъде отделен в нова тема, да не се чудите 🙂

 

Разбира се, ако искате да обсъдите цялото си пътуване в детайли, винаги пускайте нова тема. По този начин най-добре ще си го проследите от първите въпроси до самото пътуване и разказите ви след него. 

Препоръчани мнения

Преди 1 час, Биксбит каза:

В момента през локдауна от къде в Благоевград може да се вземе местната пастичка Бачиново?

А, такааа!😱 Въпреки, че съм местен-не мога да ти отговоря 🤔преди да питам жената... 

Не, че съм под чехъл, а просто не съм по сладкишите🍰, за разлика от нея! 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
Преди 1 час, crazyhorse каза:

А, такааа!😱 Въпреки, че съм местен-не мога да ти отговоря 🤔преди да питам жената... 

Не, че съм под чехъл, а просто не съм по сладкишите🍰, за разлика от нея! 

Питай, моля те! То уж и аз не съм под чехъл, ама от опит знам, че не угодя ли на жена за сладко, пътуването няма да е много гладко. 😊

Ще се радвам, ако споделиш и в коя сладкарница работи създателя на тоя десерт. Макар и възрастен все още бил от действащите сладкари в България.

Връзка към коментар
преди 5 часа, Биксбит каза:

Ще се радвам, ако споделиш и в коя сладкарница работи създателя на тоя десерт. Макар и възрастен все още бил от действащите сладкари в България.

Славчо и Венка Георгиеви са създателите на тортата Бачиново.  И наистина работят 🙂

https://struma.bg/най-възрастните-сладкари-в-благоевгр/

 

Имат цех и снабдяват много сладкарници в града. Понастоящем се управлява от сина им. 

Та най-лесно е да идете до някоя сладкарница около едноименния парк. Би трябвало да има пастичката 😉

  • Харесвам 5
Връзка към коментар
преди 17 часа, cck каза:

Славчо и Венка Георгиеви са създателите на тортата Бачиново.  И наистина работят 🙂

https://struma.bg/най-възрастните-сладкари-в-благоевгр/

 

Имат цех и снабдяват много сладкарници в града. Понастоящем се управлява от сина им. 

Та най-лесно е да идете до някоя сладкарница около едноименния парк. Би трябвало да има пастичката 😉

@cck, това е правилната статия, но около едноименния парк има заведения, но няма сладкарници!

Сладкарницата на въпросните хора се намира близо до Пето СОУ! Иначе има сладкарница в МОЛ-а, където също може да се опита! 

@Биксбит, когато сте в района на въпросното училище, попитайте някой и веднага ще ви упътят!

Успех с дегустацията! 

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
преди 1 минута , Биксбит каза:

@cck @Crazy Horse Благодарности! В най-лошия случай ще се яде Гараш от "Неделя", но дано пък работи някое гише и с паста Бачиново!

Гараш-а в "Неделя" няма нищо общо с оригиналния! 

Ако си видял в статитията-блата се прави от смлени орехи, докато на тази "Гараш" от "Неделя" е шоколадов!

Разликата е все едно да летиш с  Qatar и Rayanair! 

  • Харесвам 5
  • Смея се 3
Връзка към коментар
преди 3 минути , crazyhorse каза:

Гараш-а в "Неделя" няма нищо общо с оригиналния! 

Ако си видял в статитията-блата се прави от смлени орехи, докато на тази "Гараш" от "Неделя" е шоколадов!

Абсолютно вярно!

Гараш-ът е творение на унгареца Коста Гараш, който живее и работи в Русе (1885), и блатът е само орехов 🙂

https://bg.wikipedia.org/wiki/Торта_„Гараш“

 

А софийската му сладкарница е била в хотел Панах...

dondukov8.jpg

 

 

  • Харесвам 6
  • Браво 1
Връзка към коментар
  • 4 месеца по-късно ...
преди 39 минути , Eva eva каза:

Дали случайно някой може да препоръча кръчма в Априлци? Гледам ги в гугъл, но нещо не мога да преценя 🙂 Благодаря предварително.

Ресторантът на "При сватовете" беше с отлична кухня и обслужване! Бил съм там преди години, но бяхме много впечатлени, особено от единия сервитьор, Искрен се казваше. А с поръчването на сметката даваха по един шот ментичка на всеки. Това е единственото място, на което седнахме за вечеря в 11 часа сутринта. Дано са си запазили нивото, щото тая година планирам едно минаване.

  • Харесвам 2
  • Благодаря 1
Връзка към коментар
  • 1 месец по-късно ...

Имам работа в Бургас следващата седмица. Търся препоръки за читав хотел за две нощувки, на прилична цена. Не отивам на море, така че не ми трябва да е близо до морето, по скоро района около болницата. Гледах хотел Престиж. 

Аква ми е малко скъпичък (за сега). 

Някакви съвети или мнения? 

Връзка към коментар
Преди 1 час, Lyubina каза:

Имам работа в Бургас следващата седмица. Търся препоръки за читав хотел за две нощувки, на прилична цена. Не отивам на море, така че не ми трябва да е близо до морето, по скоро района около болницата. Гледах хотел Престиж. 

Аква ми е малко скъпичък (за сега). 

Някакви съвети или мнения? 

В събота съпругата ми беше в Бургас. Спали са в хотел Доро. Останали са доволни. Цената за двойна стая 80 лв без включена закуска.

  • Благодаря 1
Връзка към коментар
преди 47 минути , Костов каза:

Някой може ли да ми препоръча заведение в Белоградчик. Търсим хубава храна и нормални цени, клонящи към ниски

Там всички ни препоръчаха При Иван и не сме търсили друго. Има идеята да е сръбска скара, но не е съвсем такава. Цените не са ниски, но получаваш много месо в чинията си и е вкусно. Като минус мога да кажа, че ми беше солено. 

  • Благодаря 1
Връзка към коментар
преди 48 минути , Костов каза:

Някой може ли да ми препоръча заведение в Белоградчик. Търсим хубава храна и нормални цени, клонящи към ниски

Преди 2 години бях в Белоградчик. Тогава си харесах 3 ресторанта: При Иван, механа Маркашницата и Мислен камък.

На мен фаворит ми е При Иван, но цените са малко високи, в сайта им има меню, може да ги провериш. В Маркашницата също ни хареса, а в Мислен камък не отидохме.

  • Благодаря 1
Връзка към коментар

Здравейте, Магеланци  🙂

 

Трябва ми помощ за транспорт по маршрут Пловдив - Лъки - Пловдив, Смолян - Лъки - Смолян или Асеновград - Лъки - Асеновград.

 

Трябва да съм в Лъки на 13.07. до обяд и да пътувам обратно на 23.07.

 

Връзка към коментар
  • 1 месец по-късно ...

Здравейте! Може ли да препоръчате добро място за обяд около Рилския манастир (или съответно къде да не сядаме)? Приемам препоръки и за ресторантчета в Копривщица - набелязала съм си Дядо Либен, Чучура и механата в къщата за гости, ако все още готвят. Благодаря! 

Връзка към коментар

Мога за Копривщица да ти препоръчам хотел/механа "Едно време". Страхотно възстановена 200-годишна къща с големи стаи и хубав български двор. Ще ти сготвят на момента. Откакто ги намерих, вече не търся друго място в Копривщица. Ще ти дам и един жокер - ако сте повече хора (например 4-5-6 души) бих ти препоръчал да говориш със собственика Николай и да си организирате едно агне да бъде врътнато на чеверме. Сигурно ти липсва подобна екзотика в Исландия 😉 И за да е по-пълна картината помоли Николай да уреди един музикален съпровод - 2-3 музиканти, които съвсем ще те потопят в българското и ще те разчувстват. Несъмнено преживявянето ще остане завинаги в сърцето ти. 🙂 

А иначе "Чучура" си е класика за хапване. Около Рилския манастир не съм ходил отдавна и не мога нищо да препоръчам. 

 

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
Дани Магелани
преди 2 часа, DenitsaS каза:

Здравейте! Може ли да препоръчате добро място за обяд около Рилския манастир (или съответно къде да не сядаме)? Приемам препоръки и за ресторантчета в Копривщица - набелязала съм си Дядо Либен, Чучура и механата в къщата за гости, ако все още готвят. Благодаря! 

Близо до Рилски манастир, пътувайки от София, има рибарници. Там съм яла най-вкусната пастърва на скара. Не мога да кажа име на заведението, но има маси на открито и се вижда.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

@Pantelej Putnik Радвам се да чуя още добри отзиви за “Едно време”, защото точно там запазих нощувките, след като видях много хубави снимки на мястото от@Lindt 🙂 Двамата няма да се справим с цяло агне, но щом има вкусно готвено, значи е тъкмо за нас.

 

@Дани Магелани Благодаря за подсказката, прясна пъстърва звучи много добре! 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
  • 2 седмици по-късно ...

Моля за някакви идеи за бърза планина от София, ама да е интересна за малки деца, дето не се впечатляват много от гледки?  Виж животни ако има ще е дюшеш...

Ще ми се да е планина, че в ниското много жега, то в Бразилия рядко ни се случва такава...

Може да е проблем, че българската ми шофьорска книжка в момента е невалидна, а в бразилската пише само на португалски и надали ще мине без едни 50лв в нея, но може да подкупя баща ми за шофьор ...

Направо си мисля с лифта нагоре до Алеко и оттам кратка разходка, пък каквото стане...

Връзка към коментар
преди 18 минути , neuromancer каза:

Моля за някакви идеи за бърза планина от София, ама да е интересна за малки деца, дето не се впечатляват много от гледки?  Виж животни ако има ще е дюшеш...

Ще ми се да е планина, че в ниското много жега, то в Бразилия рядко ни се случва такава...

Може да е проблем, че българската ми шофьорска книжка в момента е невалидна, а в бразилската пише само на португалски и надали ще мине без едни 50лв в нея, но може да подкупя баща ми за шофьор ...

Направо си мисля с лифта нагоре до Алеко и оттам кратка разходка, пък каквото стане...

Нещо не го видях лифта тези дни да работи, то и такава сума ще платите, че....по-добре с колата до Алеко. Аз така си ходя. От друга страна за децата може да е забавно с лифта, но проверете дали и кога работи. Горе на Алеко може да се разходите по морените, ние като малки много сме си играли по тях. Например от Алеко към Голи връх има, съвсем близо е, но не вървите по пътя, а по пътеката. 

 

https://www.google.com/maps/@42.5852165,23.2902622,3a,75y,133.39h,90t/data=!3m8!1e1!3m6!1sAF1QipMZW8giLN89qlU8NSKZU7u_6OJ2WE3tcKFwOcMG!2e10!3e11!6shttps:%2F%2Flh5.googleusercontent.com%2Fp%2FAF1QipMZW8giLN89qlU8NSKZU7u_6OJ2WE3tcKFwOcMG%3Dw203-h100-k-no-pi-0-ya150.08261-ro0-fo100!7i10240!8i5120

 

  • Благодаря 1
Връзка към коментар
преди 40 минути , neuromancer каза:

Моля за някакви идеи за бърза планина от София, ама да е интересна за малки деца, дето не се впечатляват много от гледки?  Виж животни ако има ще е дюшеш...

Ще ми се да е планина, че в ниското много жега, то в Бразилия рядко ни се случва такава...

Може да е проблем, че българската ми шофьорска книжка в момента е невалидна, а в бразилската пише само на португалски и надали ще мине без едни 50лв в нея, но може да подкупя баща ми за шофьор ...

Направо си мисля с лифта нагоре до Алеко и оттам кратка разходка, пък каквото стане...

Кабинката не работи през седмицата. Ако искаш животни, не е нужно чак на Витоша, може и на Витошка.

 

Ако някога са били някъде на планина, Витоша няма да им хареса, скучна е.

 

На колко път от София търсиш?

Връзка към коментар

Аз направо за утре мислех, то ако ще е след 2-3 дни ще ми излезе и книжката... За по-нататък Родопите.

Предполагам ще е голяма тарапана

На Витошка много жега.

Не са били много по планина, освен Алеко през зимата, и като споменах беше голям ентусиазъм (казах им, че през лятото е различно). С лифта, за по-интересно. То с кола май не можеше да се качиш през уикенда.

Връзка към коментар
преди 18 минути , Zaro каза:

На колко път от София търсиш?

Ми да става за един ден, с късно тръгване около обед, че трудно ставаме рано по тукашно време.

Връзка към коментар
преди 11 минути , neuromancer каза:

Ми да става за един ден, с късно тръгване около обед, че трудно ставаме рано по тукашно време.

https://m.facebook.com/Зоокът-Лесковец-105121598003589/

Има интересни животни и на децата ще им хареса....След това разходка  из Витоша откъм Кладница - Пътеката на здравето "Кладница - хижа Селимица" >Може да стигнеш до там с автомобил и няма ограничение за час.

  • Благодаря 1
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.