Прескочи до съдържание

Египет - бързи въпроси


prozium

Препоръчани мнения

преди 1 минута , dechy каза:

В кой хотел бяхте и какъв е достъпът до рифа - с понтон или не?

Бяхме в Gravity Sahl Hasheesh, но не сме особено доволни. Уж нов хотел от 2019 , а доста беше занемарен / имахме подпухнала стена под мивката в банята и очукани плочки/ . Друг минус е че няма нищо наоколо.  Повече ни хареса като местоположение Desert Rose, а и хората които бяха отседнали там се изказаха много положително за хотела. Бил старичък , но поддържан и имало много зеленина. Покрай Desert Rose има и доста магазинчета.

 

Относно рифа - има мостче , по което се стига до рифа , ползва се и от съседния хотел. По стълбички се влиза във водата и на дълбочина 2-3 метра са рибките , рифа и пясъка. На края на мостчето се слиза по друга стълба и там вече е 25 метра /така ми казаха/ и може с водолазно оборудване да се гмуркаш. Правеха го само на групи от около 5 човека , два пъти през деня.  На снимките се вижда как на края на моста става по-тъмна водата , там е дълбокото. 

 

IMG20221017080820.jpg.e21c34e9ca1c5d9245313f0b45741db3.jpg

 

IMG20221017080319.jpg.d3265ee109c4599f034917d333c0916f.jpg

 

 

IMG20221017075934.jpg.6462522aa94225e8b05896a391aff20a.jpg

  • Харесвам 5
Връзка към коментар

Преди няколко дни на летището в Александрия предлагаха само карти на Etisalat и нямаше проблем с тях. 11 GB  беше под 200 EGP. След митническия контрол и скенер на багаж трябваше да се върна обратно за да купя картата, защото гишето им беше в залата преди изхода.

Естествено за да ме пусне обратно митничаря си поиска бакшиш 😊😊😊. Пълна пародия на митнически контрол

Връзка към коментар
На 6.11.2022 г. в 9:51, Marisha каза:

Не купувайте сим карти на Orange, има проблеми с тях. В момента в Шарм е ужас поради конференцията за климата.

Е ние купихме от тях преди 6 дни. До момента не сме имали проблеми. Сега летм към Шарм и ще проверим как е. Но реално сме в Дахаб.

Връзка към коментар
  • 3 седмици по-късно ...
  • 1 месец по-късно ...
На 30.11.2022 г. в 17:49, Lindt каза:

Нещо не сме си приятели с Дахаб хостел. Моля, ако някой иска да ни препоръча агенция, а още по-добре гид за Луксор, да не го отлага :girl_wink:

Линд, имаш ли разказ за пътуването ви в Египет някъде?

Връзка към коментар

Lindt, ползвахте ли местна туристическа агенция и коя? Какво се случи с Дахаб хостел? И аз водя преговори с тях за предстоящото ни пътуване....

 

Стриктни ли са египтяните в изискването за 6 месечна валидност на паспортите след края на престоя там? По принцип знам, че това е изискване, когато пътуваш с туристическа агенция, а когато си самостоятелно организиран, необходимо ли е? Валидността на нашите паспорти изтича 3.5 месеца след датата, на която ще си тръгнем от Египет. Възможно ли е да имаме проблем?

Връзка към коментар
преди 14 минути , yyanat@abv.bg каза:

Стриктни ли са египтяните в изискването за 6 месечна валидност на паспортите след края на престоя там? По принцип знам, че това е изискване, когато пътуваш с туристическа агенция, а когато си самостоятелно организиран, необходимо ли е? Валидността на нашите паспорти изтича 3.5 месеца след датата, на която ще си тръгнем от Египет. Възможно ли е да имаме проблем?

това е изискване на държавата, не на тур агенцията

от ИАТА (линк в темата за визите)

Цитат

Passports and other documents accepted for entry must be valid for a minimum of 6 months from the arrival date.

ако се сетят да погледнат, отказват бординг (личен опит, не с Египет). Рискува ли ти се, след като знаеш?

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 8 часа, yyanat@abv.bg каза:

Lindt, ползвахте ли местна туристическа агенция и коя? Какво се случи с Дахаб хостел? И аз водя преговори с тях за предстоящото ни пътуване....

 

......

 

В крайна сметка ползвахме Dahab hostel за тур до пирамидите и тур до Бялата пустиня.

Цените им бяха ок, до пирамидите ни се падна чудесен шофьор, разказа ни доста неща, не ни заведе на нито едно излишно място, но не ни даде лични контакти.

За Бялата пустиня Дахаб ни даде 95$ с включен път в микробусче. Амир обаче организира цялата услуга - транспорт хотел-оазис-пустиня-оазис-хотел. Предлагаше ни 120 EUR на човек, но с включен трансфер до оазиса с private car. Не препоръчвам преживяването, не мисля, че Dahab са виновни. 

 

От тези сме напълно щастливи: 

 

В Асуан ползвахме Basmatic Nubian Guest House за Абу Симбел, трансфер от летището и плаване с лодка. 

В Луксор ползвахме по препоръка от хората в Асуан 00201122886665 Tarek. 

С фелука за 250EGP 10 $ по залез в Луксор си избрахме Mohamed 00201225165619 
 

 

преди 8 часа, Madonna каза:

Линд, имаш ли разказ за пътуването ви в Египет някъде?

Започнала съм дневник, но не очаквай да го приключа много бързо

 

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
  • 1 месец по-късно ...

Здравейте! Върнахме се от Египет, обиколихме основните забележителности от север (Александрия) до юг (Абу Симбел), като накрая си позволихме 2 дни релакс в Desert rose в Хургада, където успяхме даже да изгорим. Много са удобни опциите за late check-out. Пътувахме самоорганизирано, програмата ни беше доста амбициозна, но я изпълнихме. 

Относно валидността на паспортите - наложи се да подновим нашите, че им оставаха още 4-5 месеца и не ни се рискуваше. Проблемът беше, че дъщеря ни беше в чужбина и процесът щеше да е сложен, но попаднахме на информация за онлайн подаване на заявление на български паспорти - https://e-uslugi.mvr.bg/services/applicationProcesses/350, подпис с „ЕВРОТРЪСТ ТЕХНОЛЪДЖИС“ АД, плащате такса за обикновена услуга и го получавате лично от РПУ-то, което посочите. Споделям, защото услугата е тествана и удобна. Иначе трябваше да поръча експресна услуга, която е 200 лв.

Визи извадихме на летището в Кайро - 25 USD без допълнителни такси.

Купихме карта на Vodafone, която включваше 30 мин международни разговори, над 1000 мин местни разговори и 30 GB мобилен интернет за 505 EGP. Имаше и други по-изгодни пакети, но ние държахме на международните разговори и това беше опцията за нас.

Всички входни такси са увеличени. Преди да тръгнем, ги актуализирах и въпреки това на място констатирахме нови цени.

Ползвахме услугите на няколко местни туристически агенции за круиз по Нил, трансфери и др. услуги.

 

 

  • Харесвам 12
  • Браво 1
Връзка към коментар
  • 3 седмици по-късно ...
преди 6 часа, Madonna каза:

Визите на летището дали може да платя с карта? 

На кое летище?

 

През нощта в Кайро работеха 2 гишета - на едното продаваха визи, но в брой в различна валута, а на съседното с по-голяма опашка обменяха и пари по официален курс и продаваха визи, пак в брой. 

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 1 час, Lindt каза:

На кое летище?

 

През нощта в Кайро работеха 2 гишета - на едното продаваха визи, но в брой в различна валута, а на съседното с по-голяма опашка обменяха и пари по официален курс и продаваха визи, пак в брой. 

Кайро. Не може с карта, така ли? 

 

И къде да отидем в Кайро с децата? Ще вземем Убер до коптско Кайро, ама какво ще гледаме там точно? 

Сим карти от къде да купим? И какви като не Orange? 

Връзка към коментар

Здравейте, дайте съвет кои гробници си струва да се посетят в Долината на царете. Доколкото разбрах има комбиниран билет за три гробници без тези на Сети I и Тутанкамон /тези две съм си набелязала засега/.

 

Връзка към коментар
На 26.03.2023 г. в 10:34, Madonna каза:

Кайро. Не може с карта, така ли? 

 

И къде да отидем в Кайро с децата? Ще вземем Убер до коптско Кайро, ама какво ще гледаме там точно? 

Сим карти от къде да купим? И какви като не Orange? 

Колко време имате в Кайро? На нас Коптското не ни беше особено интересно, поне без гид. Може би да си вземете водач, все пак сте група? И заведенията наоколо бяха за туристи и с лоши оценки. Аз лично не бих отделила повече от 1,5 часа за там.

Ислямско Кайро обаче беше страхотно по тъмно. Вероятно би било хубаво и през деня, ако искате да влезете в някой обект. 

 

преди 9 минути , hrina каза:

Здравейте, дайте съвет кои гробници си струва да се посетят в Долината на царете. Доколкото разбрах има комбиниран билет за три гробници без тези на Сети I и Тутанкамон /тези две съм си набелязала засега/.

 

Разгледай тези: 

Kv14 - Twosret, Setnakhte
Kv11 - Ramesses III

Kv2 - Ramesses IV
Kv57 - Horemheb
Kv34 - Thutmose III

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 3 часа, hrina каза:

Здравейте, дайте съвет кои гробници си струва да се посетят в Долината на царете. Доколкото разбрах има комбиниран билет за три гробници без тези на Сети I и Тутанкамон /тези две съм си набелязала засега/.

 

Освен Тутанкамон и Сети I, аз също като @Lindt препоръчвам KV11 - Ramses III, KV34 Tuthmosis и в топ 5 ми е KV8 - Marenptah.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
  • 4 седмици по-късно ...
преди 3 часа, ESK каза:

Здравейте, имам един спешен въпрос: трябва ли да има задължително здравна застраховка ("Помощ при пътуване в чужбина") при пътуване за Египет (Кайро)?

Въпрос на личен избор при повечето пътувания е да си направиш такава застраховка. Няма задължително, но недай си боже да се наложи, плащанията са баснословни, така че спестяването на едни 15-20 лева не си струва.

  • Харесвам 1
  • Благодаря 1
  • Браво 1
Връзка към коментар
На 9.03.2023 г. в 22:20, yyanat@abv.bg каза:

Здравейте! Върнахме се от Египет, обиколихме основните забележителности от север (Александрия) до юг (Абу Симбел), като накрая си позволихме 2 дни релакс в Desert rose в Хургада, където успяхме даже да изгорим. Много са удобни опциите за late check-out. Пътувахме самоорганизирано, програмата ни беше доста амбициозна, но я изпълнихме. 

Допълвам места, които не са обсъждани в темата - В Кайро посетихме парка Al-Azhar Park и много се радвам, че отделихме време за него. Много хубава разходка, хубави гледки, заведения и детски площадки. Изкарахме повече от 2 часа в него. Плаща се вход, в петък е по-скъпо. Вечерта опитахме да се качим и на кулата в Кайро, но опашката беше огромна, така че я видяхме само отдолу - като дантела е, много е красива.

Много исках да посетим The National Museum of Egyptian Civilization, който според гугъл в петък е с удължено работно време (9:00ч.–17:00ч. и 18:00ч.–21:00ч.). От нашия хотел звъняха да попитат дали е отворен (бяхме там в петък), уж не беше, но като пътувахме за парка, в двора на музея се виждаха хора и движение. Направи ми впечатление дворът, който е като парк, май мернах и фонтани. Нямаше как да съчетаем двете неща за 2-3 часа и пропуснахме музея. В смисъл, като си набележете цел и сте проучили, не се доверявайте изцяло на местните. Като не знаем езика, могат да ни кажат всичко и ние да го приемем за "чиста монета". Не пропускайте също вечерна/нощна разходка по пешеходната зона край Нил - усещането е уникално. 

Не на последно място, ако искате да опитате автентично кушари, ресторант Абу Тарек е правилното място. Заведението е много близо до Египетския музей, на няколко етажа е, сервира се единствено кушари и десерт мляко с ориз. Само местни го посещават, по-вкусно нещо не сме яли за целия си престой в Египет. Пред заведението е количката, с която собстеникът е стартирал бизнеса си с тази храна от категорията "street food", за да помни откъде е тръгнал и къде е стигнал. Ако съм разбрала правилно, сега от тази количка раздава храна на бедните, като благотворителен акт  - 

 

  • Харесвам 6
Връзка към коментар
  • 2 седмици по-късно ...

Круизът е едно от най-хубавите ни преживявания в Египет. През деня се пътува, а вечер или рано сутрин се посещават храмове. Така се избягват горещините и остава време за почивка. 

Ако имате конкретни въпроси, питайте. 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.