Прескочи до съдържание

Организираният поход до вр. Мусала


ven62

Препоръчани мнения

Преди няколко дни ми се мярна една новина, че някакъв влогър организирал поход до вр. Мусала и сега щели да го глобяват.

Значи, спонтанно може да се изсипят 1000-2000 кашкавал туристи с лифта от Боровец и после да походят 4-5 часа до вр. Мусала, а ако някой ги организира - не може.

Малко странно ми се вижда.

Към настоящия момент, с познанията ми за планините (почти нулеви), които имам, мисля, че не е справедливо този човек да бъде глобен.

Но, знам ли...

Очаквам да се включат хора, които имат опит и познания в областта.

 

--------

Естествено, далеч съм от мисълта пътя/пътеката от лифта до вр. Мусала да се превърне в нерегламентирано сметище, … но това ли е начина.

  • Харесвам 5
  • Замислям се 1
Връзка към мнение
преди 21 минути , Светославов каза:

Отказвам да чета там.

 

Ето първото мнение от там:

"де а знам ,ако пишлеменцата са си намятали боклюка и мамите и те дейба , ама поне вкараха пари в лифтове чайчета и зарадваха патреотите колко е красива бг природата и как гладни и жадни нема умрем

ако ви е харесал коментара ударете едно рамо и ми пратете всичките си спестявания на §§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§ Arrow "

 

от някой си "primitiven"

 

Поне подходящо име си е намерил.

 

Имам по-високо мнение за хората, които пишат тук и затова предпочитам да прочета техните мнения.

 

 

  • Харесвам 4
  • Браво 1
  • Смея се 4
Връзка към мнение

Аз се включвам, също с почти нулев опит и познания в планините🙂. Дъщеря ми на 10 г. е голям фен на този влогър Слави.

Ще го глобяват или не, едно е сигурно - ръководството на Парк Рила му направи голяма реклама, от тия, които вместо да те очернят, те популяризират още повече.

  • Харесвам 7
Връзка към мнение
Светославов

В кой публичен форум няма глупости... По-надолу има и стойностни мнения, вкл и за администрирането, законови рамки и тн. Иначе не бих дал линка. 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Не съм сигурен какво точно има за разискване, общо взето не е много по-различно от това да се изкъпеш в някое от рилските езерата, каквито случаи също имаше напоследък. Нарушението на дадени писани по една или друга причина правила обикновено подлежи на санкция. Оттам нататък всякакви псевдопатриотични глупости нямат никакво значение.

 

Според плана за управление на природния парк Рила има както зони за интензивен туризъм, така и резерватни зони и зони за ограничаване на човешкото въздействие с цел именно да се намалят всякакви вредни ефекти. Непознаването на правилата никога не е било основателна причина за неспазването им. Още повече, че от самият парк "Рила" твърдят, че са забранили предварително въпросното събитието. Наложената санкцията от 5000 лв., разбира се, може да бъде обжалвана пред съда, ако за това има основателни причини.   

 

https://www.moew.government.bg/static/media/ups/tiny/filebase/Nature/Protected_areas/PU_NP-Rila_2001-2010.pdf

 

Между другото, капацитетът на кабинковия лифт е 1200 души на час и няма как там да се изсипят хиляди хора наведнъж по едно и също време, а дори и да може вече си е отговорност на парка и неговата охрана да не позволява дори и спонтанни струпвания в тези зони. И дори и това да не се спазва и да сме страна, в която правилата по принцип не се спазват, това пак не те освобождава от отговорност.

  • Харесвам 14
  • Благодаря 1
  • Браво 2
Връзка към мнение

Не виждам как може да се сравнява призива да се отиде на Мусала с къпане в езерата.

Ако поканя приятелите си да отидем до Мусала престъпление ли е ?

Ако има ограничение в броя хора които могат да се качват към Мусала не е ли работа на парковата  охрана да ги спре ?

 

  • Харесвам 7
  • Браво 1
Връзка към мнение

А бе на Мусала си е манифестация цяло лято. Ходи обяснявай колко хора от лудницата този ден е била заради този влогър (само не знам дали влага нещо някъде, че да се казва влогър). Малко преиграване има и от двете страни. Сетиха се, че имало нарушение на правилника. Години наред никой не пипа джиповете, които се качват до Седемте езера, сега се сетиха да търсят сметка, че някой ще ходи на Мусала и хора решили да се присъединят.

А тоя Слави е някакъв евтин търсач на слава. Като е толкова ербап, да се беше качил на Дженгала в Пирин.

 

Да сложат дневна квота, че да няма пренаселване. Аз съм за.

  • Харесвам 7
  • Браво 3
Връзка към мнение
Преди 1 час, Климент каза:

Не виждам как може да се сравнява призива да се отиде на Мусала с къпане в езерата.

Ако поканя приятелите си да отидем до Мусала престъпление ли е ?

Ако има ограничение в броя хора които могат да се качват към Мусала не е ли работа на парковата  охрана да ги спре ?

 

Въпросният, както там и да се нарича, че това не ми се коментира въобще, е организирал масово мероприятие и по негови думи е платил на професионални планинари, водачи и планинската спасители и пак по негови думи е писал писма до няколко институции, за да ги уведоми за организираното изкачване. От паркa твърдят, че са издали забрана за провеждането, защото нарушава правилника.

 

Има ограничения за определени зони и когато организираш масово мероприятие минаващо през тези зони, за което ти е издадена и забрана, работата на охраната е да констатира нарушението и състави протокол, а не да вразумява или да се бие с организирана група от 1500 души по върховете.

  • Харесвам 8
  • Благодаря 1
  • Браво 1
Връзка към мнение

На мен също ми се струва ОК да сложат дневна квота, а защо не и някакъв вид входна такса.

Щом е парк/резерват.

Дори и в Африка за резерватите/националните паркове има входна такса, нали така?

 

 

Но да се разчита хората да не замърсяват и на самопочистващите сили на природата ми се струва … наивно и безотговорно.

 

  • Харесвам 7
Връзка към мнение
преди 14 минути , ven62 каза:

Но да се разчита хората да не замърсяват и на самопочистващите сили на природата ми се струва … наивно и безотговорно.

Виж сега, ти понеже не си по големите надморски височини, може да не знаеш, но процентът на почистващите след себе си планинари се повишава с трудността на изкачването на недостъпна надморската височина. Тези, които цапат, са кашкавал туристите, качили се, за да се снимат за Сурат-тефтера. Ако на Мусала се качат 100 човека, ще бъде в пъти по-мръсно, отколкото ако 100 човека се качат на Мальовица - просто Мальовица е по-труден и не става за почитатели на влогъри.

Планината е велико нещо и не е за всеки. Човекът не покорява планината. Планината го допуска до себе си и колкото повече усилия положи той, толкова по-щедро му се отблагодарява. Някои обаче не ги и допуска.

  • Харесвам 14
  • Браво 4
Връзка към мнение

Е има и изключения предвид затрупаната с тонове боклуци пътека към Еверест,  но да кажем че и там вече е пълно с подобни "туристи" ,  само дето джобът им е по-дълбок. 

 

 

А въпросният "влогър" ,  извинявам се,  явно си търси внимание и го намира. 

 

За мен по-интересно е стадното поведение на хората, което ги кара да се събират в подобни групи. 

Мисля,  че планината е място за спокойствие и да се радваш на природата,  не 1000 човека наоколо да дрънкат,  викат и т. н.  

Тъпо,  много тъпо. 

Редактирано от Георги
  • Харесвам 8
  • Браво 1
Връзка към мнение

От всичко, което прочетох, останах с впечатление, че е станало най-обичайното - някой е имал по-скоро добри намерения да направи нещо, но не е знаел как. Опитал е да го комуникира с когото трябва и когото не трябва. Администрацията постфактум твърди, че си е свършила работата, но не е съвсем ясно как нейната забрана не е стигнала до организатора предварително. (Може би) Предсоти да разберем дали наистина педварително са издали забрана или след това са опитали да... изглеждат като да са спазили закона. А може би младежът е получил забраната, но е решил, че популярността му го прави имунизиран срещу решения на админситрацията. Допълнително, всяка страна вярва в своята популярност и подхожда със съразмерна доза арогантност. Така стигаме до това цяла седмица медиите да обсъждат случая и той да стигне до magelanci.com 🙂

 

Лифтът се явява естествен shaper на трафика, но и според мен е полезно отговорните институции да установят до колко човека дневно/месечно/годишно могат да поемат защитените територии (без човешката дейност да има въздействие на защитените територии) и въведат контрол. За да не се налага след това да затваряме плажове/паркове/... като други държави.

  • Харесвам 7
  • Браво 1
  • Смея се 2
Връзка към мнение
преди 51 минути , Zaro каза:

Виж сега, ти понеже не си по големите надморски височини, може да не знаеш, но процентът на почистващите след себе си планинари се повишава с трудността на изкачването на недостъпна надморската височина. Тези, които цапат, са кашкавал туристите, качили се, за да се снимат за Сурат-тефтера. Ако на Мусала се качат 100 човека, ще бъде в пъти по-мръсно, отколкото ако 100 човека се качат на Мальовица - просто Мальовица е по-труден и не става за почитатели на влогъри.

Планината е велико нещо и не е за всеки. Човекът не покорява планината. Планината го допуска до себе си и колкото повече усилия положи той, толкова по-щедро му се отблагодарява. Някои обаче не ги и допуска.

Дори и един на 100  планинар-мърляч да има - на планината ще и е все едно дали са се качили 100-те или само този.

Така че почистване и правила. А най-хубавите правила са платените правила, ако ме разбираш какво искам да кажа.

 

преди 21 минути , stanimir каза:

Е има и изключения предвид затрупаната с тонове боклуци пътека към Еверест,  но да кажем че и там вече е пълно с подобни "туристи" ,  само дето джобът им е по-дълбок. 

 

 

А въпросният "влогър" ,  извинявам се,  но това ми звучи някак си педалско ( не е обида към хората с обратна ориентация) явно си търси внимание и го намира. 

 

За мен по-интересно е стадното поведение на хората, което ги кара да се събират в подобни групи. 

Мисля,  че планината е място за спокойствие и да се радваш на природата,  не 1000 човека наоколо да дрънкат,  викат и т. н.  

Тъпо,  много тъпо. 

Те и революциите са станали заради стадно поведение.

А от гледна точка и на форума … Друго си е да се качиш в автобуса с още 40 човека и да се кефиш на поредната организирана екскурзия.

Искам да кажа, че това няма да изчезне и малкото останало нещо трябва да бъде опазвано от лумпенизация.

Как?

Ами с пари. Май това е най-ефективния начин.

 

преди 2 минути , akair каза:

От всичко, което прочетох, останах с впечатление, че е станало най-обичайното - някой е имал по-скоро добри намерения да направи нещо, но не е знаел как. Опитал е да го комуникира с когото трябва и когото не трябва. Администрацията постфактум твърди, че си е свършила работата, но не е съвсем ясно как нейната забрана не е стигнала до организатора предварително. (Може би) Предсоти да разберем дали наистина педварително са издали забрана или след това са опитали да... изглеждат като да са спазили закона. А може би младежът е получил забраната, но е решил, че популярността му го прави имунизиран срещу решения на админситрацията. Допълнително, всяка страна вярва в своята популярност и подхожда със съразмерна доза арогантност. Така стигаме до това цяла седмица медиите да обсъждат случая и той да стигне до magelanci.com 🙂

 

И така, както една седмица се "търкаля" в медиите, така има няколко важни въпроса, които нямат отговор.

btw, ти постави повечето от тях.

  • Харесвам 3
  • Замислям се 1
Връзка към мнение
преди 3 минути , ДиянаВ каза:

@ven62 има тинейджърски дух

Това е вярно, в смисъл доста често ми е толкова акъла.

преди 3 минути , ДиянаВ каза:

 … се интересува от проблемите на този влогър🙂

Този не ми е важен, ама изобщо … почти като … три мухи умрели...

:grin:

  • Смея се 3
Връзка към мнение
3 minutes ago, ven62 said:

И така, както една седмица се "търкаля" в медиите, така има няколко важни въпроса, които нямат отговор.

btw, ти постави повечето от тях.

Meeeh... Отговорите на въпроси нито трупат популярност, нито привличат зрители/читатели. А понякога могат и да са "опасни" за сгрешилите - глоби, наказания, уволнения,... 🙂

  • Харесвам 2
  • Браво 1
Връзка към мнение
В момента, akair каза:

Meeeh... Отговорите на въпроси нито трупат популярност, нито привличат зрители/читатели. А понякога могат и да са "опасни" за сгрешилите - глоби, наказания, уволнения,... 🙂

+1

Връзка към мнение

Да разбирам ли, че никой няма право да организира походи в паркове и резервати.

Ако Да.

От линка на @T.E.Lawrence  (Благодаря!) става ясно, че A1 са спонсорирали въпросното мероприятие.

И сега идва най-интересното.

Кой ще глоби А1 за подстрекаване/финансиране на незаконни действия. … Или да прочетем пак мнението на @akair :

преди 16 минути , akair каза:

Meeeh... Отговорите на въпроси нито трупат популярност, нито привличат зрители/читатели. А понякога могат и да са "опасни" за сгрешилите - глоби, наказания, уволнения,... 🙂

 

  • Замислям се 1
Връзка към мнение
Йосиф Милчов

Както е казал Рокфелер - " Каквото и да говорим става въпрос за пари" и за добър ПР, който сътворяват медийте. Точно след половин година въпросният Слави ще бъде забравен, поради факта, че всичко се прави със финансова мисъл и изгода. Така мисля аз.

Навремето Алеко Константинов също е правил масови изкачвания на Черни връх, но и целите са му били други.

Аз също подкрепям въвеждането на такса по националните паркове и ограничаване на туристо потока с дневна квота. Имаме невероятни природни ресурси, които държавата така и не се научи как да уползотворява, но  това е една друга тема.

  • Харесвам 5
Връзка към мнение

Аз друго не мога да разбера с плиткия си мозък. С какво това масово изкачване се различава от масовото изкачване на Черни връх например? Или на Вола. Ама едното било парк, а другото - (може би) не? Е нали е все планина? Трябва ли на планината да ѝ турят някакъв специален статут, че да се сетят тия, дето я посещават, да я пазят?

Щели били да увредят природното равновесие, ти да видиш! Ония кукувци от бялото братство дип не увреждат толкова години - десетилетия вече.

И още нещо има. Тоя ми ти Слави като е организирал цялото това нещо, едва ли е предполагал колко много народ ще дойде в действителност. А и не бих казал, че да заведеш някого в планината, па било то и на Мусала, е укоримо дело. Хубаво, нарушил правилата - нарушил. Сега ония феодални старци от БТС-то да го наградят с 5000 лева за похвалната инициатива (те едва ли някога ще успеят да заведат 1500 млади хора в планината), той с тях да си плати глобата и готово.

 

P.S. Аз също храня големи съмнения, че от управата на парка са му издали забрана за мероприятието предварително.

 

Ей, и още нещо! За тия, дето не харесват влогърите. Ей това нещо ни съветва един от тях:

 

download.jpeg.a0a3cd71da0541d1e83b69ecd475cabf.jpeg

 

Може пък да не са толкова зле, а?

  • Харесвам 5
  • Браво 1
  • Смея се 1
Връзка към мнение
преди 5 часа, Zaro каза:

Виж сега, ти понеже не си по големите надморски височини, може да не знаеш, но процентът на почистващите след себе си планинари се повишава с трудността на изкачването на недостъпна надморската височина. Тези, които цапат, са кашкавал туристите, качили се, за да се снимат за Сурат-тефтера. Ако на Мусала се качат 100 човека, ще бъде в пъти по-мръсно, отколкото ако 100 човека се качат на Мальовица - просто Мальовица е по-труден и не става за почитатели на влогъри.

За съжаление, не само кашкавал туристите цапат. В едно недалечно (и доста по-планинско) минало съм се изумявала какво чудо оставят и некашкавалите. На сериозни височини. До човек е сякаш...

 

преди 4 часа, akair каза:

От всичко, което прочетох, останах с впечатление, че е станало най-обичайното - някой е имал по-скоро добри намерения да направи нещо, но не е знаел как.

Лифтът се явява естествен shaper на трафика... 

 

И аз такова усещане имам, макар че грам не са ми слабост т.нар. инфлуенсъри. А за лифтовете не ми се отваря даже устата 😞 

 

image.png.f63b78a843ee88b7e65894ab7e3fcf39.png

 

преди 56 минути , Goal & Boss каза:

Аз друго не мога да разбера с плиткия си мозък. С какво това масово изкачване се различава от масовото изкачване на Черни връх например? Или на Вола.

С нищо. Масовизацията е просто масовизация. Лично мнение, разбира се.  

Така, както не виждам кой ще ме накара да се кача на автобус с агенция (скоро едни магеланци го правиха и умрях да се забавлявам със сводките им :grin: ама от дистанция), така и да "покорявам" планината в едно апокалиптично стълпотворение. 

Само че както има хора, които посещават и автобуси с агенции, така има обичащи и масовки - било на Вола, било на Мусала, и трябва да се съдят справедливо. Макар че се чудя кой ще е съдията...

 

Справка - снимката от Рилските езера.

Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.