Прескочи до съдържание

Организираният поход до вр. Мусала


ven62

Препоръчани мнения

преди 5 минути , Zaro каза:

Даваш ли си сметка, че това е много далече от истината? Потокът от хора към Мусала е постоянен, за какви 20 човека говориш, при положение че в хубаво време от хижата нагоре хората са в индианска нишка на не ровече от 1-2 метра един от друг! 

Да де нормативната база не е наред, нали това коментираме. Става въпрос, за групи от над 20 човека. Ако си извел семейството си или приятелите ти сте съответно група под 20 човека. С други думи, ако ще се защитава природата, да се двигнат цените или да се въведе друг вид ограничение. 

Връзка към мнение
Преди 1 час, Дани Магелани каза:

Самият факт, че останахме тук да живеем, работим и да се опитваме да променим нещо, говори за позиция.

Повярвайте ми, това е по-трудният път! По-лесно беше да замина, когато ми предлагаха.

Любимо ми е как емигрантите крепят България пращайки пари на баба си  ,  а това е другият хит - "мъчениците" избрали да останат за да се борят! 

Къде,  по плажовете на Сардиния или Мавриций ?  

 

Държавата това сме ние и е точно такава каквато сами си я правим. Ако не ние,  то това са нашите роднини,  приятели и т. н.  

Това,  че Иван,  Драган и т. н.  правели така не може да е оправдание и ние да го караме през просото. 

 

Също и с емигрантите - ако си го нямаш в главата и на Луната да идеш пак ще си си същият. 

От едни години нататък човек вече трудно се променя 😉

 

 

 

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
Дани Магелани
В момента, stanimir каза:

 

 

Държавата това сме ние и е точно такава каквато сами си я правим. Ако не ние,  то това са нашите роднини,  приятели и т. н.  

Това,  че Иван,  Драган и т. н.  правели така не може да е оправдание и ние да го караме през просото. 

 

 

 

 

Мъченици? Не. Това е съзнателен избор.

Аз съм у дома си и се чуствам на мястото си . Хубава, лоша, това е моята страна. След 20 дни в чужбина ме стяга душата, колкото и атрактивно да е мястото.

Не съм била на Мавриций и Сардиния, само за протокола.

Ти какво предлагаш да се прави?

Най-лесно е да отричаме всичко, но не е продуктивно.

Връзка към мнение

Има един Godwin's Law, който грубо перефразиран означава следното - всяка една интернет дискусия рано или късно стига до точката, в която се прави аналогия с Хитлер и това е обикновено точката, в която дискусията трябва да спре. Не се бъзикам, дори май дефиницията беше влезнала в някой от речниците. 

 

В нашия вариант обикновено този сигнал е като някой спомене Бай Ганьо, емиграция или въобще дискусия, под която можеш просто да напишеш "съсипаха я тая държава". 

 

И така 🙂 Ако някой има да добави гледна точка по конкретния казус, да поразясни малко как са нещата от планинарска гледна точка, добре е дошъл. Но нека спрем с генерализациите, парламентите и емиграцията. 

Редактирано от Георги
  • Харесвам 3
  • Браво 2
  • Смея се 1
Връзка към мнение
Преди 1 час, Георги каза:

да поразясни малко как са нещата от планинарска гледна точка

От планинарска гледна точка нещата са кристално ясни.

От една страна, чудесно е, че е завел 1500 души на Мусала. Браво! Да го наградят 5000 лева!

От друга страна, ужасно е, че е завел 1500 души на Мусала. Лошо! Да го глобят 5000 лева!

Толкова.

 

Редактирано от Георги
  • Замислям се 2
Връзка към мнение

За мен дискусията сякаш се изчерпа (информативно)

Защо ли си мислех, че ще разбера нещо ново?

Жалко.

За пореден път - има едни правила/закони които се използват избирателно, а в някои случай и като бухалка.

И с тази бухалка ще ударим някакво влогърче. (само да не си помисли някой че го жаля) Ще полае малко в мрежата, та да не е на загуба и ще млъкне.

Но със същата бухалка няма да ударим спонсорите - тези които направиха възможно това мероприятие.

Защо?

Абе аз докога ще задавам риторични въпроси/теми?

 

Всъщност, нещо което подозирах ми стана съвсем ясно т.е. имаше някаква минимална полза от темата (за мен)

От мненията, предимно на @Zaro и @master_of_germs разбрах, че след плажовете в БГ е дошъл редът и на планините.

 

Sorry, планинари.

Да видите какво ми е на мен от години и защо не стъпвам на българското Черноморие.

--------------

Не знам коя емотиконка е "тъжна усмивка"

 

  • Браво 1
  • Замислям се 3
Връзка към мнение
преди 4 минути , ven62 каза:

Но със същата бухалка няма да ударим спонсорите - тези които направиха възможно това мероприятие.

 

И как ще разбереш, че спонсорите правилно са били информирани отностно вида и характера на събитието?

 

преди 5 минути , ven62 каза:

От мненията, предимно на @Zaro и @master_of_germs разбрах, че след плажовете в БГ е дошъл редът и на планините.

 

Как им е дошъл редът на планините? Станали са недостъпно скъпи или някъде е унищожена природа от строителство?! 

Хайде, стига толкова риторични въпроси и от мен 🙂 

Връзка към мнение
преди 28 минути , tch каза:

И как ще разбереш, че спонсорите правилно са били информирани отностно вида и характера на събитието?

 

Аз не, но който трябва би могъл.

преди 29 минути , tch каза:

...

Как им е дошъл редът на планините? Станали са недостъпно скъпи или някъде е унищожена природа от строителство?! 

Хайде, стига толкова риторични въпроси и от мен 🙂 

Да, унищожена е. Лично го видях миналата година на 7-те рилски езера.

А преди 2 седмици пък си обогатих общата култура със смисъла на думата "хижа".

Ще те светна - това е четириетажен средноголям хотел, забит на 10 метра от планинско езеро с нефункционираща канализация.

Да продължим ли с риторичните въпроси - Как се казва хижата?

 

  

  • Браво 1
  • Замислям се 2
Връзка към мнение
преди 20 минути , ven62 каза:

Аз не, но който трябва би могъл.

 

Значи полицайте да влязат у тях, да му вземат компютрите. И той да се прави на още по-голяма жертва

 

преди 20 минути , ven62 каза:

Да, унищожена е. Лично го видях миналата година на 7-те рилски езера.

А преди 2 седмици пък си обогатих общата култура със смисъла на думата "хижа".

Ще те светна - това е четириетажен средноголям хотел, забит на 10 метра от планинско езеро с нефункционираща канализация.

Да продължим ли с риторичните въпроси - Как се казва хижата?

Хората, които са ходели повече от чуждите да планини да се включат тук, но мен дълбоко ме съмнява навсякъде в чужбина хижите да имат канализация. 

Има хижи строени в България през 70-те години на 10 метра от планинско езеро без канализация. Риторичен въпрос, и тогава ли планините са били съсипани? Даже и по така хвалените гръцки острови съм въждал подобни гледки. Това не значи, че одобрявам подобни практики, но някак не ми се нрави, че се изкарваме последните бушмени на света....

 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
Преди 1 час, ven62 каза:

Да, унищожена е. Лично го видях миналата година на 7-те рилски езера.

А преди 2 седмици пък си обогатих общата култура със смисъла на думата "хижа".

Ще те светна - това е четириетажен средноголям хотел, забит на 10 метра от планинско езеро с нефункционираща канализация.

Да продължим ли с риторичните въпроси - Как се казва хижата?

За щастие такива комерсиализирани места като  Седемте езера са единици. И то защото планината е по-трудно достъпна от морето да речем. Има начин да стигнеш до езерата без лифт, да ги подминеш, а само на 200 метра встрани компания да ти правят орли и други щуристи. 

В района на Мусала има и други върхове, които са прекрасни. Преди 2 седмици бях на едно място, което се казва Студения чал. Двамата със сина ми в компанията на един див заек на височина от 2764 метра. Сюрреалистично!

А хижите - ако имаш предвид тази на езерата, ще ти кажа, че немалко са край езера и в това няма нищо лошо. И това няма нищо общо с морското презастрояване. Планината не е като морето. Не всичко е перфектно, но фактът, че там, горе на високото хората се поздравяват, говори достатъчно. И колкото по-високо си, толкова по-малко са градските темерути по джапанки и най-здравата торбичка в ръка.

IMG-5ab94beaf887f5d96e06668a03b65c3e-V.jpg.b75458bd4d8d2afec462ead57228543b.jpg

  • Харесвам 5
  • Браво 2
Връзка към мнение
преди 27 минути , tch каза:

Има хижи строени в България през 70-те години на 10 метра от планинско езеро без канализация. Риторичен въпрос, и тогава ли планините са били съсипани?

Ако нещо е ок през 70те години (соц, липса на джипове и лифт, посещаемост от 200 човека на ден), не значи, че е ок и сега с лифта, джиповете, и интернет герой, способен да привика 1500 човека в повече от примерно 2000 и без него посетители дневно...

  • Харесвам 2
  • Браво 1
Връзка към мнение

аз пък нещо друго забелязвам, включително и в тази тема  - споделяне на едно такова може би донякъде неосъзнато чувство за ексклузивитет на някои места, конкретно тук за планината тип "тя не е за всеки,  а само за истинските планинари, айларипи"

 

значи няма никакъв проблем, когато 120 магеланци се изсипят наведнъж в Бали или в Братислава, защото някой ги е светнал, че могат да го направят по удобен за тях начин, а когато 1500 младежи се юрнат по баирите, защото на някакъв си техен идол му хрумнало, че могат - става кофти

 

или пък както често четем, че в Рим било ужасно пренаселено, в Азия подобно, Исландия и тя препълнена, и това го казват хора, които в този момент са точно там, но някак "в повече" са онези другите, а не точно ние, нищо че сме част от същата тълпа

 

и върху това може да се помисли сякаш 🙂

  • Харесвам 3
  • Браво 2
  • Смея се 1
Връзка към мнение
преди 2 минути , antea каза:

неосъзнато чувство за ексклузивитет на някои места, конкретно тук за планината тип "тя не е за всеки,  а само за истинските планинари, айларипи"

Не. Ни най-малко. Има прости правила за поведение в планината. И до там. И понеже не всеки е в състояние да ги спазва, просто не е за планината. Същото важи за всяко друго място по света. Просто се хващаш за откъслечна част от темата.

  • Харесвам 4
Връзка към мнение
преди 11 минути , antea каза:

аз пък нещо друго забелязвам, включително и в тази тема  - споделяне на едно такова може би донякъде неосъзнато чувство за ексклузивитет на някои места, конкретно тук за планината тип "тя не е за всеки,  а само за истинските планинари, айларипи"

 

Много по-лесно да се изгради една пречиствателна станция и да се организира сметоизвозване в града от колкото в планината и оттам да се ограничи до миниму човешкото въздействие. Заради това не е добра идея планината да се превръща в място за неделна разходка на хора, които не я уважат и пазят. Но ексклузивитет няма, по-скоро опасения от последствията от една комерсиализация.

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Идва ми асоциация с фотографията. 

Знаем,  че по много места снимането за лична употреба е напълно безплатно,  но не и когато се прави с комерсиална цел. 

 

 

Въпросният (шмекер за мен) пряко или непряко прави пари от тия неща, макар и по модерен технологичен начин  и не може да бъде приравняван към индивидуалните туристи,  ако ще и по 20 хил.  души да се качват за ден. 

 

 

 

 

  • Харесвам 5
Връзка към мнение
На 12.08.2019 г. в 17:03, ven62 каза:

От линка на @T.E.Lawrence  (Благодаря!) става ясно, че A1 са спонсорирали въпросното мероприятие.

И сега идва най-интересното.

Кой ще глоби А1 за подстрекаване/финансиране на незаконни действия. … Или да прочетем пак мнението на @akair :

 

 

преди 3 часа, ven62 каза:

За пореден път - има едни правила/закони които се използват избирателно, а в някои случай и като бухалка.

И с тази бухалка ще ударим някакво влогърче. (само да не си помисли някой че го жаля) Ще полае малко в мрежата, та да не е на загуба и ще млъкне.

Но със същата бухалка няма да ударим спонсорите - тези които направиха възможно това мероприятие.

Защо?

 

Само на въпроса за спонсорите ще ти отговоря с едно изречение. 

 

Говорим за административно нарушение, за което отговорност носи лично извършителят, който в случая е организаторът. При административните нарушения "съучастниците" във всичките им законови форми подлежат на санкции само, ако съответният закон го предвижда, какъвто не е случаят със законът за защитените територии.

  • Харесвам 4
Връзка към мнение
преди 1 час, antea каза:

значи няма никакъв проблем, когато 120 магеланци се изсипят наведнъж в Бали или в Братислава, защото някой ги е светнал, че могат да го направят по удобен за тях начин, а когато 1500 младежи се юрнат по баирите, защото на някакъв си техен идол му хрумнало, че могат - става кофти

 

Е все пак летенето до Бали и Братислава не е противозаконно, за разлика от неразрешени изрично масови мероприятия в национални паркове 🙂

 

преди 1 час, antea каза:

или пък както често четем, че в Рим било ужасно пренаселено, в Азия подобно, Исландия и тя препълнена, и това го казват хора, които в този момент са точно там, но някак "в повече" са онези другите, а не точно ние, нищо че сме част от същата тълпа

 

Всеки мрази задръстванията, въпреки че и той е част от тях, тук не мисля че има някакво противоречие и едва ли не трябва или да се кефиш или да си мълчиш всеки петък вечер на излизане от София лятото. А и не става въпрос за посочване с пръсти на тоя и оня, че нямат място еди къде си, по-скоро цялата ситуация е за мръщене, а не хората индивидуално в нея. 

 

Но като цяло те разбирам какво искаш да кажеш и аз имам същите наблюдения, конкретно от страна на планинарите. И не говоря само за тона в тази тема, а и за интервюта на Боян Петров (лека му пръст), Атанас Скатов и т.н., доста често се набляга на това кой имал място в планината и кой не с леко снизходителен тон. Лично на мен ми се създава усещане за нещо като елитарна клика, която хич не е добронамерена към новобранци и аз ако реша утре да стана по-активен, сакън да внимавам как го казвам, планинар, не съм сигурен че обществото там ще ме приеме добронамерено като ентусиазиран желаещ, поне докато не избутам планинарската аналогия на 20 автобусни гуми и да открадна табелка на трамвай от градски транспорт (или каквото са в днешно време модерните версии на това да бъдеш приет в определена тинейджърска група, българската версия на fraternity).

 

Излиза, че трябва да ме е срам да се похваля, че тази събота сме били семейно на Алеко, естествено с лифта, и да, имаше ужасно много хора, но въпреки това се изкефихме, особено детето на лифта и изкарахме прилични няколко часа на хладина. И казвайки го това съм сигурен, че има планинари, които ще ме погледнат снизходително и укорително, че участвам в някакъв "комерс", и че като съм се качил на Алеко с лифта трябва поне да ида до Черни Връх, че иначе не уважавам планината. Градски темерут по джапанки почти ме характеризира директно. В същото време, нито съм оставил боклук, нито съм крещял, нито съм пречел на останалите по някакъв начин, по какъв начин моето отношение е по-обидно към планината от това на баш планинар?

 

А ако отворя дума и за това, че като цяло съм фен на системата на националните паркове на щатите, където има добре уредена инфраструктура почти винаги до най-добрите гледки - млади, стари, възрастни, инвалиди могат да стигнат до там, пък на който му се правят многодневни трекове има добре обозначени пътеки тръгващи и спиращи до "комерса" в средата. И си има всичко за всички. Бих намесил и седемте езера тук и...темата става много дълга и може би да я отворим в отделно клонче. 

 

Но да, ако мога да резюмирам, четейки разкази, интервюта и истории на всякакви планинари, почти винаги ми се набива в главата, че това е едва ли не някакъв екслузивен клуб, в който трудно ще бъдеш приет ако не издържиш известно време на, в най-добрия случай, снизходително отношение, а в най-лошия на директни и индиректни обиди. Разказът на Tonyco тук за Ком-Емине сякаш беше много приятно и свежо изключение от това правило. 

Редактирано от Георги
  • Харесвам 10
  • Браво 1
  • Замислям се 1
Връзка към мнение
преди 21 минути , Георги каза:

Но да, ако мога да резюмирам, четейки разкази, интервюта и истории на всякакви планинари, почти винаги ми се набива в главата, че това е едва ли не някакъв екслузивен клуб, в който трудно ще бъдеш приет ако не издържиш известно време на, в най-добрия случай, снизходително отношение, а в най-лошия на директни и индиректни обиди. Разказът на Tonyco тук за Ком-Емине сякаш беше много приятно и свежо изключение от това правило. 

Мисля, че леко се бъркат планинари с алпинисти. За да тръгне някой да пише и/или разказва за походите си значи те са доста над това, което обикновенният турист някога ще може да постигне. Тъй като си фен на Ф1 🙂  Кой от големите шампиони не е бил безкомпромистно-арогантен поне на пистата?

 

Може би, защото тръгнах да ходя по планините от дете никога не съм срещал негативно отношение към мен. След 7-8 часов преход аз съм се губел и вече пристигналата група тръгва да ме търси. Аз сравнително бързо се осъзнах, че съм се объркал и тръгнах да се връщам наобратно, но след този дълъг преход част от хората бяха изкарали допълнително около час на крак да ме търсят. Като за това получих едно подмятане и то няколко дена след случката, че сигурно някоя мома ме е чакала долу в близкия град.

Снизходително отношение, може да получи някой, който не може правилно от отсее, че едно качване с лифта до някъде не се различава по нищо от това да си в някой градски парк.

  • Замислям се 1
Връзка към мнение
преди 1 час, Adventurer каза:

 

Само на въпроса за спонсорите ще ти отговоря с едно изречение. 

 

Говорим за административно нарушение, за което отговорност носи лично извършителят, който в случая е организаторът. При административните нарушения "съучастниците" във всичките им законови форми подлежат на санкции само, ако съответният закон го предвижда, какъвто не е случаят със законът за защитените територии.

През самия връх Мусала минавала резерватната зона на централен рилски резерват (по публикации в медиите)

 

Съгласно ЗАКОН за защитените територии:

Чл. 17. (1) В резерватите се забраняват всякакви дейности, с изключение на:

1. тяхната охрана;

2. посещения с научна цел;

3. преминаването на хора по маркирани пътеки, включително с образователна цел;

4. събиране на семенен материал, диви растения и животни с научна цел или за възстановяването им

на други места в количества, начини и време, изключващи нарушения в екосистемите;

5. (нова - ДВ, бр. 28 от 2000 г., изм., бр. 77 от 2002 г.) потушаване на пожари и санитарни мероприятия

в горите, увредени вследствие на природни бедствия и каламитети.

 

В дейностите от 1 до 5 не виждам „рекламна дейност“.

А1 осъществявали ли са рекламна дейност. Според мен – Да.

 

 

И тогава идва:

Чл. 83. (1) Наказва се с глоба, съответно с имуществена санкция, от 1000 до 10 000 лв. едноличен търговец или юридическо лице, което:

1. осъществява дейност в защитена територия в нарушение на режима, определен с този закон, в заповедта за обявяване или в утвърдени планове и проекти по глава четвърта;

2. осъществява дейност в защитена територия без разрешение или съгласуване, предвидено в този закон.

 

Може би е спорен въпроса А1 осъществявали ли са дейност или не.

Вероятно добър юрист би могъл да докаже това.

 

-------------

В последните 24 часа ми се налага за втори път да цитирам закони, членчета и параграфи, които преди това трябваше и да прочета. Мъка!

 

И още нещо - никъде не срещнах ограничение за организирането на 5-20-1000 души. Сигурно го пише някъде другаде.

Може ли някой да го цитира. 

Четенето на нормативни актове вече не ми е проблем.  :wink:

 

Връзка към мнение
1 hour ago, ven62 said:

 

Може би е спорен въпроса А1 осъществявали ли са дейност или не.

Вероятно добър юрист би могъл да докаже това.

Подозирам, че ако тръгнем в тази насока, темата съвсем ще отиде "в канала". Ако на мястото на конкретния влогър беше някоя Златка, спортист, политик или друга обществено разпознаваема личност, щеше ли да стои същия въпрос? А ако беше някоя обществено одобрявана и разпознаваема личност - учителя Теодоси Теодосиев, гимнастика Данчо Йовчев, ...?

 

3 hours ago, Георги said:

българската версия на fraternity

Защо изключваш sororities? Абсолютен хулиган си ти! Ходи ми само с лифта на Алеко и дискриминира по полов признак! И по национален също - изпускаш Studentenverbidungen!  (надявам се този път да няма неразбрали сарказма ми и затова няма да намаляа размера на буквите - имам  lessons learned) 😄 Истината е, че fraternities/sororities  съществуват в колежите (учебно заведение за придобиване на бакалавърска степен за 3 или 4 години) и университетите - с други думи децата са баш в края на тийнейджърството си. Та от тази гледна точка сравнението не е съвсем точно.

 

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
преди 6 часа, ven62 каза:

В дейностите от 1 до 5 не виждам „рекламна дейност“.

А1 осъществявали ли са рекламна дейност. Според мен – Да.

Започнахме да се въртим в кръг вече, но все пак да затвърдим някои неща, отговорността за организирането на подобни масови мероприятия носи организаторът. С други думи, ако много държиш да обвиниш някой в рекламна дейност, миене на крака в езеро, задоволяване на естествени, неестествени и противоестествени нужди, нарушаване на "всемирното" равновесие, съзаклятничене с враждебни извънземни субекти или просто нарушаване на закона за защитените територии, това е отново организаторът и евентуално самите участниците хванати в нарушение. В Интернет можеш да намериш достатъчно решения на съда в тази посока.

 

С още по-други думи, за да прехвърлиш част от камъните в нечия друга градина първо трябва да докажеш, че собствениците на другата градина също са организатор на проявата, което аз нямам нищо против да направиш, но с нещо по-различно от "според мен - Да".

 

Ако аз сега си събера групичка (@akair със сигурност ще го поканя), поискам магеланското знаме и отидем да (си) го веем в същия парк с подходящи магелански фланелки, могат ли да глобят @Георги за рекламна дейност?

 

Което пък ме навежда на мисълта, колко ли магеланци са извършвали подобни "тежки противообществени прояви" в цял свят в името на свещената клетва към форума.

  • Харесвам 4
  • Замислям се 1
Връзка към мнение
Светославов

Позволявам си да се включа, понеже от дълги години скитам по Планината и в някои от коментарите се намеква за разделение по касти, категории на хората, посещаващи Я. 

А тя е храм, в който се влиза със смирение и уважение. И разделението идва от там, дали влизаме като смирени поклонници или като варвари.

  • Харесвам 1
  • Благодаря 1
  • Браво 5
Връзка към мнение
преди 45 минути , Adventurer каза:

Започнахме да се въртим в кръг вече, но все пак да затвърдим някои неща, отговорността за организирането на подобни масови мероприятия носи организаторът. С други думи, ако много държиш да обвиниш някой в рекламна дейност, миене на крака в езеро, задоволяване на естествени, неестествени и противоестествени нужди, нарушаване на "всемирното" равновесие, съзаклятничене с враждебни извънземни субекти или просто нарушаване на закона за защитените територии, това е отново организаторът и евентуално самите участниците хванати в нарушение. В Интернет можеш да намериш достатъчно решения на съда в тази посока.

 

С още по-други думи, за да прехвърлиш част от камъните в нечия друга градина първо трябва да докажеш, че собствениците на другата градина също са организатор на проявата, което аз нямам нищо против да направиш, но с нещо по-различно от "според мен - Да".

 

Ако аз сега си събера групичка (@akair със сигурност ще го поканя), поискам магеланското знаме и отидем да (си) го веем в същия парк с подходящи магелански фланелки, могат ли да глобят @Георги за рекламна дейност?

 

Което пък ме навежда на мисълта, колко ли магеланци са извършвали подобни "тежки противообществени прояви" в цял свят в името на свещената клетва към форума.

Разбрах.

Спонсорите не са нарушили Закона за защитените територии.

ОК

Вероятно (евентуално) са морално укорими. Все пак са финансирали нарушение на закона.

Слагаме ги в ъгъла с надеждата да се изчервят.

 

 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

И аз да се изкажа,като човек, който обича да ходи в планината и по една случайност съм била на Рилските езера след белите братя, познавам Слави, не обичам влогъри и блогъри по принцип и онзи ден се върнах от Пирин и имах размисли по въпроса. Та, не смятам, че 1500 човека са нещо повече от обичайното за планината, отделно, когато са сами, има по-голяма вероятност да не спазват правилата и в този смисъл може би е добре да са в група. Плюс, че момчето наистина го е направило с желание да накара тийнейджърите да оценят природата. Сигурна съм, че ако е имал забрана, е щял да я спази. Въпроса е защо на белите братя, с хиляди, им е позволено да го правят? Те също са организирани, онзи ден попаднах на организационно съобщение. Тях никой никога не се е опитал да глоби. Щото белия брат явно не се знае кой е точно. А двойният стандарт е очеизваден, защото е напълно изровено, осрано и съсипано в националните ни паркове не от хората, отишли на туризъм, а от кравите, които са струпани там на паша. Не разбирам защо, кой и как позволява на някой да си пасе кравите по парковете. Те не са характерни за тамошната фауна. И съсипват. И езерата, и тревата, и пътеките. Специално сега какво видях на Пирин ми стана лошо. Тези пътеки и колоовози да ги направят хора се изискват деситилетия. Отделно изровената пръст,изготената и изядена трева, а дали не изместват традиционните кози от обитанията им, никой не го мисли. Защо се позволява? Откъде на къде национален парк ще е паша за някой дерибей? Иначе, много лошо, че някой си изкарал децата от къщи и ги вкарал в планината. Хайде холан, да се сети да глобим беър грилс постфактум,че да не изглежда че не работим. 

  • Харесвам 3
  • Смея се 1
  • Замислям се 1
Връзка към мнение

 

преди 47 минути , Светославов каза:

Позволявам си да се включа, понеже от дълги години скитам по Планината и в някои от коментарите се намеква за разделение по касти, категории на хората, посещаващи Я. 

А тя е храм, в който се влиза със смирение и уважение. И разделението идва от там, дали влизаме като смирени поклонници или като варвари.

ОК. Но къде точно е варварската разделителната линия? Защото четейки, мисля че има големи различия и в самите планинари в зависимост от нивото им или от нивото което си мислят че са постигнали.

 

Тия, които изкачват осемхилядници без кислород сигурно мислят останалите за варвари. Тия, които изкачват без шерпи (или може би само с точно определения брой шерпи, защото май има и такава бройка - под нея шерпите са необходимост, над нея са глезотия) вероятно също гледат на останалите като варвари.

 

Слизайки по-надолу във височината, @master_of_germs много добре беше описал отношението на хижарите, когато им каже че е катерил не само Триглав, това означава ли че варварите налитат само на популярните имена, които всички са ги чували, а поклониците трябва задължително да катерят и неизвестни и непопулярни върхове? Тук също се спомена за разделение по линията Мусала-Мальовица и че едните били по-планинари и по-малко цапали.

 

Тия, които спят само и задължително на палатка сигурно гледат като варвари на тези, които предпочитат хижите. Тези, които предпочитат хижите сигурно гледат като варвари на тези, които искат някакви основни комфорти като чисти чаршафи и несподеляне на зле проветрено помещение с повече от 10 човека. 

 

И слизайки почти до морското равнище, явно не е важното да ида в планината както на мен ми е най-удобно и комфортно, дори да е с джапанки, а явно поклоничеството си има и дрескод. Сакън да тръгна с раничка от Кауфланд, а не с някоя планинарска с 10 каишки, на която всички да ми се смеят, че не знам какво да ги правя. Или си варварин или си някакъв позьор накупил скъпо оборудване, което не знае как да ползва.

 

В крайна сметка вместо да бъда приет в храма, аз бивам изритан още от вратата. Изритан от поклониците, не от самия храм, защото съм сигурен че на планината грам не и пука точно с какви обувки и раница съм тръгнал. 

Редактирано от Георги
  • Харесвам 4
  • Браво 1
  • Замислям се 2
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.