Прескочи до съдържание

Организираният поход до вр. Мусала


ven62

Препоръчани мнения

Тоя влогър първо да научи книжовен български, а не индиректно да учи децата на думички като кАзахмЕ.

Дори да оставим екологията на страна, заради която основно му налагат глоба, самата му инициатива е изключително безотговорна. Има мнго деца под 10 годишна възраст. Ако ги беше запукал един дъжд на горе по склона щеше да има множество хора изпочупени крайници и хипотермия.


Също така не е поинтересувал какъв е редът за организиране на подобно мероприятие, защото дори и да се случи в града, трябва да се заяви между една и две седмици предварително в общината. С други думи или изобщо не е отправил запитване или е отправил и са му отказали (както за сега се твърди). И в двата случая е в нарушение.
Призивите му за излизане на мирно шествие в знак на протест срещу тази глоба ще го оставя без коментар.

  • Харесвам 3
  • Смея се 1
  • Замислям се 2
Връзка към мнение
преди 8 минути , tch каза:

Има мнго деца под 10 годишна възраст. Ако ги беше запукал един дъжд на горе по склона щеше да има множество хора изпочупени крайници и хипотермия.

Е, сега това е твърде преувеличено. Децата няма как да отидат сами, а дори и всичко да беше напълно изрядно, има си родители, които носят отговорност за това.

Мисля, че проявявайки типичната си черта, хвърляме всички сили да критикуваме.

 

Кои са други подобни прояви? На Вола, Шипка, Калоферското хоро, където съм сигурен, че отиват много повече хора и кочината след тях е със сигурност по-голяма. Пълно с с псевдопатриоти, описани не от кой да е, ами от Ботев във "В механата". Обаче с тениски "България на три морета" и татуировки на цялото български Априлко въстание.

 

Ако се абстрахираме от показността на проявата на тоя образ, все пак той е вдигнал децата от компютъра и ги е закарал на планината. Дали е могъл да го направи по-читаво? Сигурно. Но сам по себе си този факт е достатъчен. Преди около месец ползвах лифта и опашката беше значително по-малка, но съм чакал и на не толкова по-малки опашки без да има някой кандидат за слава Слави.

Мисълта ми е, че има далеч по-значими неща, за който човек трябва да се мобилизира, отколкото битката за пет минути слава по телевизията на някой си, за чието съществуване аз, а и мнозина други, не са подозирали.

  • Харесвам 6
  • Браво 1
  • Замислям се 2
Връзка към мнение
преди 7 минути , Zaro каза:

Е, сега това е твърде преувеличено. Децата няма как да отидат сами, а дори и всичко да беше напълно изрядно, има си родители, които носят отговорност за това.

 

 

Връзка към мнение

Разбира се, че родителите носят също отговорност, но такава носи и организаторът. Основна грешка, че не е направил вид записване, така че да може да се знае предварително бройката на хората, които искат да вземат участие. При положение, че има стотици хиляди последователи и че за това събитие се разгласи и в медиите, можеха да се струпат и няколко пъти повече хора. И от клипчето не ми се вижда да има съотношението родители деца да е 1:2.

 

Ако се прегледа клипчето след 17-тата минута и изказванията му тип: "няма така държава", на дали децата са научили основото, че планината не се покорява, а тя теб те допуска,

Връзка към мнение

Аз два пъти прочетох статията от  podmosta.bg и още нямам обяснение за себе си - младежите били с тениски на А1 - ок, вижда се и на снимките. Как от тениските се стигна до това, че А1 са спонсор на събитието? Може би аз нещо пропускам? А може би някой се опитва да внуши нещо? На тениската има името на телекома и препратка към (явно) някакъв екип/отбор, който е афилииран към определена електронна игра (по един или друг начин)... Крачката от играта до спонсорството на конкретното събитие не я видях...

Трябва да призная, че искрено се забавлявах с последния абзац на споделената статия. Личното ми мнение е, че влогърите, блогърите и другите инфлуенсъри са най-обикновени създатели на някакъв вид развлекателно съдържание. Тяхната цел е да го продават, защото на някои от тях това им е единствената работа и така си изкарват заплатата. И те продават това, за което има търсене. Ако някой има по-специални (завишени) изисквания, не е изключено все по-често да се разочарова... Фактите са, че не едно и две момичета и момчета по целия свят направиха хиляди, стотици хиляди, милиони, а някои и милиарди долари с този бизнес. Със сходно съдържание, което може да не е по вкуса на мнозина... Но моралните оценки са винаги лични 🙂

 

  • Харесвам 4
Връзка към мнение
преди 4 минути , akair каза:

Аз два пъти прочетох статията от  podmosta.bg и още нямам обяснение за себе си - младежите били с тениски на А1 - ок, вижда се и на снимките. Как от тениските се стигна до това, че А1 са спонсор на събитието? Може би аз нещо пропускам? А може би някой се опитва да внуши нещо? На тениската има името на телекома и препратка към (явно) някакъв екип/отбор, който е афилииран към определена електронна игра (по един или друг начин)... Крачката от играта до спонсорството на конкретното събитие не я видях...

 

В клипчето, което съм постнал, той го казва сам. Даже спонсорът не е един, три са. Минута 22

  • Харесвам 5
Връзка към мнение
41 minutes ago, tch said:

В клипчето, което съм постнал, той го казва сам. Даже спонсорът не е един, три са. Минута 22

Хахах личи си кой не ги гледа тези клипове 🙂  Мерси!

 

  • Смея се 2
Връзка към мнение

Аз пък се изкефих на инициативата. Човекът се е постарал определено - има планински водачи, медицински лица, спасителни служби. Факт е, че успя да откъсне стотици деца от таблетите и да ги качи в планината. Което все по- рядко се случва. Евала. Може да не го е направил по най- правилния начин, но вина затова имат изцяло институциите. Даа му бяха помогнали да го организира както те искат. Едва ли човекът щеше да се възпротиви. Ама някой както винаги го е мързяло да си свърши работата и после стимулира дейност уж с налагането на глоба. 

  • Харесвам 8
  • Браво 1
Връзка към мнение
Преди 1 час, Алекс каза:

… Факт е, че успя да откъсне стотици деца от таблетите и да ги качи в планината. Което все по- рядко се случва. ...

Е, това може да не е съвсем така.

Децата може да са като @Zaro , @master_of_germs@Tonyco , … , когато са били малки. Или пък да са техните деца.:wink:

Няма как да знаем.

:biggrin:

  • Смея се 3
  • Замислям се 1
Връзка към мнение
преди 40 минути , ven62 каза:

Децата може да са като @Zaro , @master_of_germs@Tonyco , … , когато са били малки. Или пък да са техните деца

 

Моят пъпеш Мусала го изкачва на заден ход и със завързани очи. Оня ден го качих на Мальовица. Не е ходил колкото аз на неговите години, ама ще навакса. Има време. Другия уикенд сме в Стара планина.

  • Харесвам 6
  • Браво 2
Връзка към мнение
преди 12 минути , ven62 каза:

Е, това може да не е съвсем така.

Децата може да са като @Zaro , @master_of_germs@Tonyco , … , когато са били малки. Или пък да са техните деца.:wink:

Няма как да знаем.

:biggrin:

Аз пропуснах цялата дандания, докато бях на път. 

За това, кое е било законно и доколко един призив в личен блог/влог е организирана инициатива, не смея да се изказвам. @Mistress of Germs знае повече по тия въпроси; аз знам само, че дори събития като дарителски кампании, които е инициирала по подобен начин в нейния блог, ги е отлагала/отменяла/променяла заради това, че не е можело всичко да бъде изпипано докрай в съответствие със законите.

От друга страна, връщам се от Доломитите. Планини, технически достатъчно трудни, че да броим изкачването на Мусала като маршрут за детската градина. В същото време са толкова комерсиализирани с всевъзможни лифтове. 

Та си представям как, ако примерно на Пиц Бое в хубав летен (делничен) ден се изкачат само 1500 души, това ще е някакъв крах за туризма в региона.

Вярно, Бое се води лесен, но то е, защото изкачването е кратко. Има помощни въжета, но наличието на толкова много хора по тях представлява опасност в пъти повече, отколкото качването на Мусала. И в същото време е пълно и с дечица на всякаква възраст.

Тук една друга отметка. Дали планинарите да водят дечицата си по баирите... Мисля, че ефектът е по-често обратен на очаквания. Имам толкова много познати, които не щат да чуят за планина, понеже родителите им, бабите и дядовците им са ги мъкнали по баирите от малки.

Аз съм равнинно чедо и преди двадесетия ми рожден ден най-големият изкачен от мене баир беше от плажа до центъра на Каварна. 

Всичко си е до характера на детето и до подхода на родителите. И най-вече до детето. Има достатъчно други активности, с които едно дете да се заеме, стига да не кисне по цял ден на компютър. Например, моите другари в Македония имат двама сина. Големият, на 10 години, вече си е готов за алпинист. Малкият, на шест, вече не ще да чуе за скали и планини и по-цял ден рита топка. Едни и същи родители, едно и също възпитание. Важното е на детето да се даде избор от активности, а не да се мъкне насила, защото родителите му искали да отидат нейде да се изкефят, а са нямали на кого да го оставят...

  • Харесвам 9
  • Браво 2
Връзка към мнение
преди 57 минути , master_of_germs каза:

Тук една друга отметка. Дали планинарите да водят дечицата си по баирите... Мисля, че ефектът е по-често обратен на очаквания. Имам толкова много познати, които не щат да чуят за планина, понеже родителите им, бабите и дядовците им са ги мъкнали по баирите от малки.

Аз съм равнинно чедо и преди двадесетия ми рожден ден най-големият изкачен от мене баир беше от плажа до центъра на Каварна. 

Всичко си е до характера на детето и до подхода на родителите. И най-вече до детето. Има достатъчно други активности, с които едно дете да се заеме, стига да не кисне по цял ден на компютър. Например, моите другари в Македония имат двама сина. Големият, на 10 години, вече си е готов за алпинист. Малкият, на шест, вече не ще да чуе за скали и планини и по-цял ден рита топка. Едни и същи родители, едно и също възпитание. Важното е на детето да се даде избор от активности, а не да се мъкне насила, защото родителите му искали да отидат нейде да се изкефят, а са нямали на кого да го оставят...

Аз съм живият пример за това. "Всички деца си играят навън, искам и аз!", "не, идваш с нас на поредния баир, няма кой да те гледа!" Съответно до тийн възраст бях изръшкал всички видове планини и възвишения в България и до ден днешен да не чуя за такъв вид дейност. По подобна причина ако някой ми спомене отиване до минерален басейн в Хисаря, вадя картечницата и стрелям на месо. 😄

  • Харесвам 2
  • Смея се 9
Връзка към мнение
преди 17 минути , T.E.Lawrence каза:

Аз съм живият пример за това. "Всички деца си играят навън, искам и аз!", "не, идваш с нас на поредния баир, няма кой да те гледа!" Съответно до тийн възраст бях изръшкал всички видове планини и възвишения в България и до ден днешен да не чуя за такъв вид дейност. По подобна причина ако някой ми спомене отиване до минерален басейн в Хисаря, вадя картечницата и стрелям на месо. 😄

За Хисаря те дублирам с картечницата, макар че родителите ми ме водиха там не заради техния си кеф, а заради моите здравословни проблеми 😁

  • Харесвам 1
  • Смея се 2
Връзка към мнение
преди 3 минути , master_of_germs каза:

За Хисаря те дублирам с картечницата, макар че родителите ми ме водиха там не заради техния си кеф, а заради моите здравословни проблеми 😁

Това също го имаше, бях заточен в някакъв концлагер, викаха му санаториум. Някакви зли комунистически лелки гледаха лошо по цял ден. От 2 до 4 и след 8 вечерта в леглото, трябва да изпиваш кусурнайсе литра вода на ден, даже съм повръщал вода... не че ние редовно не бягахме от стаите да правим щуротии из града, като да ловим рибите от езерото на военния санаториум остреща. 😄  После пораснах и разбрах ,че някой си Рандъл Макмърфи ме е копирал. 🙂

  • Харесвам 1
  • Смея се 7
Връзка към мнение

Не мислех да пиша повече по темата, но все пак е добре да не се повтарят непрекъснато изказвания на въпросното лице като "Обявих в интернет, че по този случай на еди-коя си дата ще съм на лифта, събираме се и заедно изкачваме - просто група приятели, които се събират в интернет.", които самият той напълно опровергава във постнатото вече видео обяснявайки, че това е организирано изкачване със спонсори и предварителна подготовка и очаквания за участие на около 1000 души и което е написал и в писмо близо три месеца преди събитието.

 

m2.jpg.0c325948201470ddc7214b0629ec9ada.jpg

 

Също пак да напомня, че за организирането на масови мероприятия дори и в града има уведомителен режим и организаторите също призовават хората чрез медиите без да им "продават билети" или да им "знаят имената и ЕГН-тата", което, разбира се, не ги прави по-малко организатори.

 

Надявам се, че не е нужно да си повтаряме периодично, че разликата между развитите държави и другите обикновено е че в първите правилата важат за всички, а във вторите хората винаги се оправдават с това, че "и другите така правили", когато ги нарушават. Също е добре да се замислите, че така както хубаво си живеем в беззаконие, в едни "хубав" ден точно на някой от вас цялата "скапана държава" (според същия индивид) може да ви се стовари на главата, просто защото някой чиновник точно в този ден за разнообразие е решил да си свърши работата.

 

И друго да споменем, това дали смятате едно или друго правило за "добро" или "лошо" няма абсолютно никакво отношение към това дали трябва да го спазвате и по никакъв начин не ви освобождава от отговорност. 

 

Колкото до интерпретацията на самото събитие, има два варианта: първият и по-лесният е хлъзгането по повърхността, че е от това не боли глава и "прикачване" към популярното мнение,  че говорим за "златен човек извел дИцата на въздух", което всъщност му създава перфектната жива "броня" често от хора, които нямат и идея какво се крие зад думи като влогър, джендър и т.н. Или втория, при който ако надникнем дори малко под повърхността, се вижда едно изключително комерсиално и показно мероприятие, чиято цел вероятно е да увеличи абонатите на един човек, които всъщност държи децата пред компютрите с игри, класации и претоплени стари шарлатански истории за духове, врачки, извънземни..., а същите тези деца висят в канала му и обясняват къде са видели умряла котка, кой е вил поред нощ, колко пъти е примигнала лампата и кой знае още какво.

 

Извинявайте, но меко казано е доста лицемерно, човекът, който печели доста добре именно от това, че страшно много деца са залепнали пред екраните да му следят глупостите и целта му е да залепнат още повече, което и се е случило около това събитие и с което той се е похвалил, видите ли да ги спасява и "извежда в планината", и какво точно ще се случи от една разходка освен едно голямо нищо. Физическата активност на децата е отговорност на родителите им и трябва да се състои от систематични и повтарящи се дейности, а не единични демонстрации, които между другото и много възрастни практикуват със същият нулев ефект. Ако пък искате децата ви по-често да се разхождат с приятелите си сред природата, такива прояви се организират в училищата и вие също може да помогнете на учителите, които го правят без ярки спонсори, знамена и всякаква друга пошлост, нищо че няма да ви дават по телевизията после. 

 

Не съм сигурен дали "инфлуенсър" идва от influence или от influenza, но все пак обърнете внимание как този човек учи същите тези деца, че когато нещо не ти се е получило, дори и вината да си е изцяло твоя, винаги е виновна "скапаната държава", което е тема върху която той се упражнява доста. Не знам да ли сте се замисляли, но държавите не растат по дърветата и ако някоя държава наистина се е скапала, това обикновено е заради хората, които я населяват, а не поради някакви други извънземни причини. И точно фалшивите герои, готови на всичко за няколко минути слава (и някой друг лев) намират чудесна хранителна среда в социалните мрежи и лесната им смилаемост бързо ги прави "по-популярни" и от грип, но често вредните ефекти са далеч по-трайни. Този някак ми напомня на един друг със същото име, само дето единият баламовса деца по интернет, а другия възрастни с чалга и простотия по телевизията, а скоро може и като заслужил простак в парламента сред останалите подобни екземпляри, които явно са на почит у нас.

 

Приключвам с тази тема, но преди това да не забравите да ми "ударите по един лайк" и "пуснете нещо в пейпал сметка ми", че ако карам с превишена скорост и "скапаната държава" вземе съвсем безочливо да ме глоби, въпреки че съседа караше с двеста оня ден и никой нищо не му направи, да мога да си платя глобата, не че не изкарвам повече от достатъчно от балъци, но сега защо да си харча парите, когато винаги ще се намерят още балъци да ми помогнат, ако просто се направя на жертва и играя по тънката и много удобна струна за "скапаната държавата".    

  • Харесвам 13
  • Браво 5
Връзка към мнение
преди 44 минути , Adventurer каза:

Не мислех да пиша повече по темата, ...

Спокойно, в това твое пространно мнение няма почти нищо по темата.

Но има доста изводи (по принцип) които всеки тук, опс, нека го кажа от първо лице … та, …  има доста изводи които аз отдавна, ама много отдавна съм си направил.

Ето един такъв извод:

"Правилата важат за всички." Няма спор.

Но когато държавата прилага едно от тези правила само за един от хилядите случай, тогава как да наречем такава държава.

Идеи?

Или, може би, това правило (конкретното в случая) е тотално неработещо и е време да бъде прецезирано, ъпдейтвано, подобрено така че да спира такива походи, но да пуска (законово) група айларипи пенсионери.

И тогава, пак може би, няма да търсим прилагателни пред "държава".

 

Само, много моля, не ме "зашивай" за някой Слави.

 

  • Харесвам 1
  • Смея се 2
  • Замислям се 1
Връзка към мнение
Дани Магелани
преди 5 часа, T.E.Lawrence каза:

Аз съм живият пример за това. "Всички деца си играят навън, искам и аз!", "не, идваш с нас на поредния баир, няма кой да те гледа!" Съответно до тийн възраст бях изръшкал всички видове планини и възвишения в България и до ден днешен да не чуя за такъв вид дейност. По подобна причина ако някой ми спомене отиване до минерален басейн в Хисаря, вадя картечницата и стрелям на месо. 😄

Май са ни водили по едни и същи места. Не, че е имало голям избор при оня режим на изходящи визи.

  • Харесвам 1
  • Смея се 1
Връзка към мнение
преди 19 минути , ven62 каза:

Ето един такъв извод:

"Правилата важат за всички." Няма спор.

Но когато държавата прилага едно от тези правила само за един от хилядите случай, тогава как да наречем такава държава.

Идеи?

Или, може би, това правило (конкретното в случая) е тотално неработещо и е време да бъде прецезирано, ъпдейтвано, подобрено така че да спира такива походи, но да пуска (законово) група айларипи пенсионери.

И тогава, пак може би, няма да търсим прилагателни пред "държава".

Когато си в нарушение вместо да се правят нихилистични призиви: "няма такава държава" и да призоваваш непълнолетни хора без доходи да му дават пари, за да си плати глобата, можеше от "трибуната", която има да призове за законодателни промени. "Събитието" му беше отразено широко в медиите и преди "скандала", така че ако искаше можеше да се захване с нещо такова. 

В момента не се допускат групи съставлявани от по повече от 20 човека (пенсионерите са спасени от глоби) да вървят по пътеката. Разбира се, реално няма начин да се разбере кой човек към коя група принадлежи, освен ако даден човек с комерсиална цел не се заснеме и похвали в Youtube. Така че ако ще се опазва природата, да се въведат такси или да се повиши цената на  лифта (ако той е държавна собственост)

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
преди 34 минути , ven62 каза:

Спокойно, в това твое пространно мнение няма почти нищо по темата.

Но има доста изводи (по принцип) които всеки тук, опс, нека го кажа от първо лице … та, …  има доста изводи които аз отдавна, ама много отдавна съм си направил.

Ето един такъв извод:

"Правилата важат за всички." Няма спор.

Но когато държавата прилага едно от тези правила само за един от хилядите случай, тогава как да наречем такава държава.

Идеи?

Или, може би, това правило (конкретното в случая) е тотално неработещо и е време да бъде прецезирано, ъпдейтвано, подобрено така че да спира такива походи, но да пуска (законово) група айларипи пенсионери.

И тогава, пак може би, няма да търсим прилагателни пред "държава".

 

Само, много моля, не ме "зашивай" за някой Слави.

 

 

Никой никъде не съм зашивал или пък съм искал да зашия, говоря само за хора, които сами са се "занитили" някъде, в случай, че не е станало ясно и то повече по повод на "обществените реакции", не на форума.

 

Много не пространен ще бъда този път, можеш да избереш позиция относно това в каква държава искаш да живееш и "с всичките си действия" да я защитаваш, сега гаранции за успех никой не дава за нищо, но това не значи, че трябва да "вдигнем ръце" от всичко. 

 

Участието във всякакви граждански инициативи включително и обсъждане на съществуващото законодателството е само една от възможностите.

  • Харесвам 4
Връзка към мнение
преди 12 минути , Adventurer каза:

 

Никой никъде не съм зашивал или пък съм искал да зашия, говоря само за хора, които сами са се "занитили" някъде, в случай, че не е станало ясно и то повече по повод на "обществените реакции" не на форума.

 

Много не пространен ще бъда този път, можеш да избереш позиция относно това в каква държава искаш да живееш и "с всичките си действия" да я защитаваш, сега гаранции за успех никой не дава за нищо, но това не значи, че трябва да "вдигнем" ръце от всичко. 

 

Участието във всякакви граждански инициативи включително и обсъждане на съществуващото законодателството е само една от възможностите.

Всъщност сме на едно и също мнение.

Аз се подразних и продължавам да се дразня от назидателния тон в "пространното" ти мнение.

 

И нека този ми пост да не се разбира като извинение.

 

 

преди 13 минути , tch каза:

...

В момента не се допускат групи съставлявани от по повече от 20 човека (пенсионерите са спасени от глоби) да вървят по пътеката. Разбира се, реално няма начин да се разбере кой човек към коя група принадлежи, освен ако даден човек с комерсиална цел не се заснеме и похвали в Youtube. Така че ако ще се опазва природата, да се въведат такси или да се повиши цената на  лифта (ако той е държавна собственост)

Значи, като се съберат 21 човека и правилото ще бъде нарушено, но никой няма да ги глоби. Нали така?

Е, аз за това говоря.

Правилото като държавата или държавата като правилата или каквито правилата, такава държавата или ...

 

А, и по повод на влогъра Слави да се самоцитирам:

"Този не ми е важен, ама изобщо … почти като … три мухи умрели... "

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
35 minutes ago, Дани Магелани said:

Май са ни водили по едни и същи места. Не, че е имало голям избор при оня режим на изходящи визи.

On a positive spin, и двамата са ви водили на най-добрите възможни места - затова и местата са едни и същи 😉

 

  • Харесвам 2
  • Смея се 1
Връзка към мнение
преди 9 минути , ven62 каза:

Правилото като държавата или държавата като правилата или каквито правилата, такава държавата или ...

 

Или каквато ни държавата, такива са и влогърите, неосъзнаващи, че като имаш трибуна от стотици хиляди хора, носиш голяма отговорност. А тя не се изразява в това да мрънкаш, а да поне да се опиташ да промениш нещо, което според теб не е правилно 🙂 

Но е далеч по-лесно да разказваш истории съставлявани от малко факти и множество "мистерии"

  • Харесвам 3
  • Браво 1
  • Замислям се 1
Връзка към мнение
преди 38 минути , tch каза:

 

В момента не се допускат групи съставлявани от по повече от 20 човека (пенсионерите са спасени от глоби) да вървят по пътеката.

Даваш ли си сметка, че това е много далече от истината? Потокът от хора към Мусала е постоянен, за какви 20 човека говориш, при положение че в хубаво време от хижата нагоре хората са в индианска нишка на не ровече от 1-2 метра един от друг! 

Връзка към мнение
Дани Магелани
преди 47 минути , Adventurer каза:

можеш да избереш позиция относно това в каква държава искаш да живееш и "с всичките си действия" да я защитаваш, сега гаранции за успех никой не дава за нищо, но това не значи, че трябва да "вдигнем ръце" от всичко. 

 

Участието във всякакви граждански инициативи включително и обсъждане на съществуващото законодателството е само една от възможностите.

Сигурно сте младо момче и още горите. Но хора от поколението, клонящо към третата възраст, като мен и Вен, вече прегоряхме и загубихме ентусиазъм.  За 40 активни години за какви ли не каузи се борих. Уморих се! :dash1:

Не участвам в подобни дискусии, но сега бях провокирана.

Самият факт, че останахме тук да живеем, работим и да се опитваме да променим нещо, говори за позиция.

Повярвайте ми, това е по-трудният път! По-лесно беше да замина, когато ми предлагаха.

  • Харесвам 3
  • Замислям се 1
Връзка към мнение
преди 21 часа, Goal & Boss каза:

Аз друго не мога да разбера с плиткия си мозък. С какво това масово изкачване се различава от масовото изкачване на Черни връх например? Или на Вола. Ама едното било парк, а другото - (може би) не? Е нали е все планина? Трябва ли на планината да ѝ турят някакъв специален статут, че да се сетят тия, дето я посещават, да я пазят?

Щели били да увредят природното равновесие, ти да видиш! Ония кукувци от бялото братство дип не увреждат толкова години - десетилетия вече.

download.jpeg.a0a3cd71da0541d1e83b69ecd475cabf.jpeg

 

Специален статут има. Рила, Пирин и Централен Балкан са национални паркове. А Витоша и Врачански Балкан са природни паркове. Затова на Черни връх и на Вола може да има такива надлежно организирани от съответните институции масовки, а на Мусала - не може! На Вола и на Черни връх последващото почистване също така е предварително организирано.

Независимо колко се бием в гърдите, колко ни била красива природата, местата, които са с уникална природа у нас хич не са толкова много.  И трябва да се стремим да опазим поне тях.

И, да, ония с джиповете до седемте езера и белите хаховци, дето местят камъните и палаткуват , където е забранено, са първите, на които трябва да се наложат зверските глоби. Тъй де, както и на онези (включително хижари) дето ловят риба и бракониерстват при едни (не само едни всъщност) езера в националните паркове...

И на тия, дето замърсяват и изобщо на всеки който не спазва правилата, да не продължавам да изреждам, че ще хвана тендовагинит от тракане по клавиатурата...

И дори няма нужда да се сравняваме със Западна Европа.

За пример винаги съм давал Словакия. Там дисциплината в планините е желязна. И там по всички пътеки се ходи в индианска нишка, но едно боклуче няма да се види никъде. Няма да видиш никой да мръдне встрани от маркираните пътеки. Всичко това още от навремето е постигнато с глоби. Много глоби и солени глоби.

  • Харесвам 8
  • Браво 2
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.