Прескочи до съдържание

Банкомати Euronet - предупреждение!


KAMEN_MAGELLAN

Препоръчани мнения

Привет Магеланци, 

 

Имайте предвид, че банкоматите на "Euronet" могат да ви изненадат МНОГО неприятно. 

 

Напоследък тези АТМ машини са се нароили на много места в Европа, но преди всичко по летища и туристически дестинации.

Будапеща например (но не само), отдавна е залята с тях. Можете да ги видите буквално на всеки ъгъл.  

 

Кои са Euronet ? Излглежда, че "Euronet Worldwide" е компания, регистрирана в Канзас, САЩ.

 

Защо трябва да се внимава с тези устройства ?

 

Защото тегленето на пари в брой от тях може да ви излезе много скъпо. Колко скъпо ? Ами около 10 % и повече от изтеглената сума. 

 

Как се случва това ?

 

Да приемем, че сте с дебитна или кредитна карта издадена в левове в България и ще теглите от банкомат разположен например в Чехия или пък в Унгария (както аз имах нещастието да направя). 

 

1. Първо в началния екран на менюто за теглене ще ви предложат абсурдно големи суми в брой.  

Действително можете да изберете и по-малка сума, но първоначално изписаните в менюто суми са абсурдни. Не е трудно да се заблудите, ако не познавате валутата на съответната страна. Така де, колко от нас могат на секундата да преценят дали 20000 CZK или 100000 HUF са голяма сума или са пари за няколко кафета ?  Често хората разчитат на common sense и просто натискат някоя от по-малките предложени суми.

Грешка ! Всъщност, най-малката сума от менюто често е на равностойност стотици евро. Каква е ползата за Euronet ? Ами, вижте следващата стъпка. 

 

2.  След като изберете сумата, машината упорито се опитва да ви подхлъзне да направите тегленето, фактически използвайки Dynamic Currency Conversion (DCC) при много неблагоприятен курс на обмяна. 

След като изберете каква сума искате да изтеглите, устройството ви предлага да извърши конвертиране на теглените в кеш пари към вашата национална валута, показвайки валутния курс и сумата във вашата валута, с която ще бъде задължена сметката ви, респективно пита ви дали искате да продължите при тези условия.

Хората са свикнали, че използвайки банкова карта конвертирането на валути се случва автоматично при (повече или по-малко) справедлив курс и вероятно приемат информацията на екрана като формално, информативно съобщение. Поне аз така направих.

Това което всъщност се случва обаче е, че Юронет ви предлагат да сключите сделка с тях.  Сделката е следната: Вие се съгласявате Юронет, а не Вашата банка да извърши конвертирането на валутата.  Разбира се Юронет прави конвертирането по курса, който ви беше показан. Той е много неизгоден, но не всеки може на момента да прецени това. Особено при по-екзотични и трудни за смятане валути. 

 

Накрая имате в ръцете си банкноти, значително по-скъпи отколкото сте очаквали.

Формално нямате основание да сте недоволни. Курсът Ви е бил показан. На ясно сте били, с колко ще бъде заверена сметката ви във ваша национална валута. Вие сам сте избрал да сключите сделката. Още повече - срещу лошия курс който ви дават, Юронет носят риска от рязко поскъпване на изтеглената валута, срещу Вашата национална валута за времето от картовата авторизация до осчедоводяването във Вашата банка.

Сега... дали покриването на този риск си заслужава цената, която плащате... Е, това клиентът преценява за себе си, нали... 😎

 

Аз лично изгорях по тази схема на летището в Будапеща, преди около 2 години. Беше със съвсем малка сума слава Богу. Загубих всичко на всичко 10-тина лева от неблагоприятния курс. Имах предварителна идея колко точно форинти ще ми трябват за дребни разходи, така че поне не клъвнах на въдицата да изтегля голяма сума. 

 

Бях забравил за случая, докато тази година не видях АТМ-ите на Euronet на всеки втори ъгъл в Хърватска. После разбрах, че са плъзнали къде ли не и реших да предупредя тук, за всеки случай. 

 

Ето малко линкове по темата: 

Видеата от youtube са много илюстративни. 

 

https://travellingclaus.com/not-use-euronet-atms-travel/

 

https://en.wikipedia.org/wiki/Euronet_Worldwide

 

https://www.youtube.com/watch?v=v1Hh8kY_hOY

 

https://www.youtube.com/watch?v=6FfUfqnN684

 

https://www.youtube.com/watch?v=J-MLoYE0sFM

 

 

  • Харесвам 27
  • Благодаря 3
  • Браво 3
Връзка към коментар
преди 1 час, KAMEN_MAGELLAN каза:

2.  След като изберете сумата, машината упорито се опитва да ви подхлъзне да направите тегленето, фактически използвайки Dynamic Currency Conversion (DCC) при много неблагоприятен курс на обмяна. 

Това вече го прави абсолютно всеки банкомат, когато засече чуждестранна карта. Сложи Revolut или Curve в произволен банкомат на българска банка и ще видиш, че ще се опита да те подхлъзне по абсолютно същия начин.

  • Харесвам 11
Връзка към коментар

Да.

Действително вече дори банкомати на утвърдени банки в чужбина (не всички банки обаче) се опитват да пробутат по-лош курс с DCC.

Лично изпитано от мен съвсем скоро в Хърватска, без да им се вържа обаче. Известно ми е, че и в търгоски обекти се опитват да ти предложат DCC, като плащаш на POS терминал и т.н.

Даже смятах да постна отделна тема по въпроса и може би ще е полезно да взема да го направя, но няма да е днес.  

 

Въпросът с банкоматите на Euronet е, че ако откажеш предложението им, вместо просто да извършат транзакцията по нормалния начин - започват да излизат диалогови прозорци, в които те питат дали си сигурен че точно това искаш да направиш, "предупреждават" те с червен шрифт, че има риск курса да се промени и все пак предлагат своя "фиксиран" курс. Абе, опитват се извънредно настойчиво да те уплашат и да направиш "правилния избор".  С други думи да пробутат номера. 

 

Отделно, като разрових по темата в нета срещнах отзиви, че на някои места (зависи от държавата може би или от конкретната машина, не знам) директно те чарджва по трънския курс, без значение какво си избрал. Други мнения които срещнах бяха, че ако избереш да не се възползваш от "предложението" им, всъщност слага допълнителна такса за да извърши транзакцията "без конвертиране". Имаше и оплаквания от хора, които са отказали операцията, не са взели от машината никакви пари, но сметките им са били задължени с първоначално заявената сума. 

 

Да не говорим, че срещнах мнения от потребители, на които ATM-a им е обменял EUR зa EUR.

По курс на Euronet, разбира се. 🙂 

И не, курсът не е бил 1:1. Тези евро, дето ти ги дават от юронет са по-скъпи от онези евро в банковата ти сметка. 🙂 

 

Тези всички неща не мога да потвърдя от личен опит (и по добре !), но като оплаквания се срещат и вероятно където има пушек, там има и огън.  

  • Харесвам 4
  • Замислям се 1
Връзка към коментар

В Румъния АТМ предложи два варианта:

 

1. Да обмени по фиксиран курс (техния дървен) като така ти гарантират, че курса няма да се промени докато изтеглиш парите и се отразят в твоята банка - сметнах го - примерно беше 5% дърво над нормалния

или

2. Да не прилагат никакви курсове, всичко да мине през твоята банка, НО в този случай има такса за теглене (примерно 5 евро за 100 евро), което на практика е същото като горното.

 

 

Трети вариант НЯМА. Просто задължително трябва да избягвате тези банкомати

  • Харесвам 12
  • Браво 1
Връзка към коментар
2 hours ago, Ilian359 said:

Това вече го прави абсолютно всеки банкомат, когато засече чуждестранна карта. Сложи Revolut или Curve в произволен банкомат на българска банка и ще видиш, че ще се опита да те подхлъзне по абсолютно същия начин.

Интересно е, че много често тегля лева от български банкомати с тези карти и всички тегления са минавали през същите менюта, като с българска карта.

А опита ми е с банкомати на FIB, CCB, OBB, RFB, Alianz и нямам нито един случай на някакво друго меню и предложение .... също съответно - фал 🙂 

Връзка към коментар
преди 43 минути , KAMEN_MAGELLAN каза:

cybersimo, това което казваш в Румъния - за Euronet-ски АТМ ли става дума или за такъв на произволна банка там ? 

Euronet

 

Изтеглени 300 леи с такса 18.40 леи за теглене. Това е опция 2 - нормален курс + такса за теглене. 

Опция 1 излизаше горе-долу същото, но с дървен курс

 

Интересното е, че банкомата беше на такова място където няма други банкомати, а в близкото заведение “случайно” не им работеше ПОС терминала и се озоваваш пред свършен факт - трябва да платиш само и единствено в леи в кеш

63B2B96F-0911-4C9F-9662-3FB29E54C178.png

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Euronet реално са върха на ясберга. Вече става все по масово опите да те ебават с курсовете и не само при банкоматите. При Банка ДСК тегленето от автомат на групата е 1 евро, но дори клиентите на банката се опитват да ги прецакват, като им предлагат да им фиксират“ курса при теглене от банкомат. При плащания на ПОС терминал в чужбина също все по често предлагат да удържат сумата във валутата на картата, но по дървен курс. Оплаквали са ми се и за Пейпал, че е почнал играта с дървените курсове за карти с валута различна от долара.

Важното е никога да не бързаме и винаги да избираме да ни удържат сумата в местна валута.

 

В Тайланд всички банкомати имат такса теглене на кеш за чужди карти.

 

 

  • Харесвам 3
  • Благодаря 1
Връзка към коментар
преди 7 часа, georgebg каза:

Интересно е, че много често тегля лева от български банкомати с тези карти и всички тегления са минавали през същите менюта, като с българска карта.

А опита ми е с банкомати на FIB, CCB, OBB, RFB, Alianz и нямам нито един случай на някакво друго меню и предложение .... също съответно - фал 🙂 

На мен последно ми се случи на банкомат на ДСК. Преди това не помня.

Връзка към коментар
преди 7 часа, georgebg каза:

Интересно е, че много често тегля лева от български банкомати с тези карти и всички тегления са минавали през същите менюта, като с българска карта.

А опита ми е с банкомати на FIB, CCB, OBB, RFB, Alianz и нямам нито един случай на някакво друго меню и предложение .... също съответно - фал 🙂 

Ползвам често чужда карта на български банкомати и редовно си предлага "фиксирания курс". ДСК и Пиреус са последните банкомати с които съм оперирала. Но, да срещат се и банки, които не предлагат тази "опция".

Връзка към коментар
  • 2 месеца по-късно ...

Не знам къде точно и е мястото на тази  тема, но попаднах на това видео случайно. Има в Банско вече 3-4 такива банкомата и се оказва, че са доста неизгодни за туристите

 

https://www.youtube.com/watch?v=v1Hh8kY_hOY

  • Замислям се 1
Връзка към коментар

Пейпал са същите мошеници. Трябва много да се внимава особено като се вкарва нова карта или се прави нов събскрипшън. Аз там съм само с доларови и еврови карти, а те всеки път се опитват ( и понякога успяват ☹️) да ме прекарат през лева за покупки в $ и €. Резултата е 5% от покупката ми отват в джоба на пейпал.

  • Благодаря 1
Връзка към коментар
  • 1 година по-късно ...

В Тенерифе се е напълнили с тези банкомати, буквално са навсякъде-едно 50% от всички.

Някои още не работят дори, явно са в процес на инсталиране.

 

До преди година нямаше такива или са били много малко. 

По централните части  болшинството са такива.

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

В Прага също ги имаше миналата година и са на доста "удобни" места, винаги на площади и където наоколо не виждаш друг банкомат. Даже лепенката им беше доста миниатюрна и завоалирана и може да се помислиш, че е "нормален" банкомат.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 8 часа, Мари Николова каза:

И в Ханя, Крит, бяха на всяка крачка с голяма светеща реклама ATM.

На много места в Гърция и из цял Кипър е залято с такива банкомати. Особено досадни са по летищата, където миналата година дори ми се случи на места даже да нямат алтернатива. 

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
преди 22 минути , AlexandraKo каза:

А тези Евронет, банкова институция ли са?
Какви се явяват?
Много съм боса, че банкомати в чужбина не ползвам. Ама пък, може да се наложи:(((

https://en.wikipedia.org/wiki/Euronet_Worldwide  тук пише какви са точно - американци, доставчик на електронни финансови услуги. Различни. Законни. Е, на ръба на закона за някои от намеренията им 🙂  Има ги почти навсякъде по света, в България също. Просто трябва да се внимава. 

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
Преди 1 час, Niceday каза:

https://en.wikipedia.org/wiki/Euronet_Worldwide  тук пише какви са точно - американци, доставчик на електронни финансови услуги. Различни. Законни. Е, на ръба на закона за някои от намеренията им 🙂  Има ги почти навсякъде по света, в България също. Просто трябва да се внимава. 

Благодаря ти!:)))

Сега, като видях синьото лого, се сетих, че оня ден в Мадрид имаше.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.