Прескочи до съдържание

Кола под наем в Тайланд: ЗА или ПРОТИВ


atrencheva

Препоръчани мнения

Здравейте, плануваме 15 дневна екскурзия в Тайланд, през Януари. Смятаме да я разделим на две. Една седмица да обикаляме и разглеждаме района около Банкок и една за море - района Пукет/Краби. За момента идеята е да вземем кола под наем за целия период, за да сме по независими. Обичаме да караме и да се отбиваме на интересни места. Не намерих много мнения за шофиране в района, затова е и тази тема. Фактите са следните, шофираме и двамата постоянно. Не сме карали десен волан (поне не много), дългия път не ни притеснява. Обичаме да шофираме през деня и нощта. 

Въпросът ми е какво е вашето мнение/опит за шофиране из Тайланд?

 

Връзка към коментар

А запознати ли сте с правилата за движение в Азия? В Азия ми е направило впечатление, че се спазват доста по различни от европейските правила. Фактът, че няма много отзиви за коли под наем е достатъчно красноречив. 

  • Харесвам 2
  • Замислям се 1
Връзка към коментар

Повечето туристи не наемат кола в Тайланд по няколко причини:

 

- Такситата, маршрутките и частните организирани екскурзии са относително евтини и реално на всяка улица в туристическите места ти предлагат много опции да отидеш и до най-затънтените места..

- Тайланд има една от най-лошите статистики за сигурността на пътя в света. Годишно над 23 хиляди души загиват по пътищата на Тайланд.

- Трафикът в по голямата част от страната е ужасен. По пътищата щъкат мотористи, пешеходци, животни и т.н., а полицаите са корумпирани.

- Условията в тайландските затвори са пословично лоши...

- Паркирането е много зле организирано...

 

Why people keep dying on Thailand's roads, the most lethal in Southeast Asiа

https://edition.cnn.com/2019/01/03/asia/thailand-road-deaths-new-year-intl/index.html

 

https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_by_traffic-related_death_rate

 

От посетените държви виждам, че нямате опит с региона. Аз лично ви препоръчвам първо да посетите по туристическите места без карана от вас кола. Така със сигурност ще се върнете с добри впечатления, а не стресирани...Тайланд ще ви е достатъчно голям културен шок и без да наемате кола и със сигурност ще има много ситуации, когато ще сте благодарни на съдбата, че не вие сте зад волана на колата 🙂

 

 

 

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Опит с Азия нямаме наистина. Културен шок сигурно ще има, но сме подготвени, знаем какво ни очаква. Не си представяме само плажове. Четох доста такива статистики и затова се чудя дали да се наемаме. Мъжът ми настоява за кола, ако съм искрена. 

преди 49 минути , Topfly каза:

- Трафикът в по голямата част от страната е ужасен. По пътищата щъкат мотористи, пешеходци, животни и т.н., а полицаите са корумпирани.

- Условията в тайландските затвори са пословично лоши...

 

Еее не така, надявам се с кола или без да не стигаме до затвор.

Връзка към коментар
20 minutes ago, atrencheva said:

Еее не така, надявам се с кола или без да не стигаме до затвор.

В 500 милионния ЕС годишно от ПТП загиват 25 000 души, а в 68 милионен Тайланд около 23 000 души...Дори обаче да не смятаме тези екстремни случаи поради хаотичното движение ПТП-та само с имуществени вреди в Тайланд вероятно са десетки пъти повече от тези в ЕС.

 

При ПТП чужденците с по голям шанс ги вкарват в ареста, защото е по лесно да се укрият и да напуснат Тайланд, а шансът за справедлив процес са много по малки от тези в ЕС...

 

В никаккъв случай не казвам, че непременно ще ви се случи подобна случка, но защо да си причинява такъв стрес човек, ако кола с шофьор вероятно може да се наеме по евтино или в най-лошия случай на същата цена...Тайландският език и тайладската навигация също не е много сигурно, че е лесна за ползване. Преди няколко дни имах проблем в България, че адрес написан на латиница не го намираше гугъл. На мен не ми беше проблем да сменя на кирилица, но търсенето на тайландски ще ви изпоти доста...

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
Преди 1 час, atrencheva каза:

но сме подготвени

Повярвай ми... Не сте! И няма да бъдете! @Topfly вече е писал - не си го причинявайте. Ние също обичаме да сме независими, да имаме на разположение кола под наем, но... Била съм в Тайланд и вярвай ми не искате да шофирате там.

 

 

bangkok-traffic1.jpg

 

maxresdefault.jpg

 

st_20170222_yltraffic22_2957842.jpg

  • Харесвам 5
Връзка към коментар

Ние сме шофирали на Бали и на пук на всички които изписаха, че е нещо ужасно и нямало как да стане, да не си го причиняваме, имало мотористи, коли и какво ли още не...еми да натоварено е и да има всичко това което сте изредили по много, ноо не мисля че е нещо ужасно и няма как да се направи, мъжа ми след 15-тата минута вече си караше като местните и много се кефеше. Зависи какви хора сте, ние обожаваме да караме коли и за нас нямаше проблем, в началото бяхме се разубедили от прочетеното, но като видяхме как е на място си карахме и така имахме по - голяма свобода за разходки. Това е за Индонезия, за Тайланд не знам как ще е, може и по - натоварено е, но ако бяхме ние щяхме да си вземем кола 🙂 Весело изкарване ви пожелавам, каквото и да изберете 🙂  и после да разкажете 

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Бали не е Тайланд. И аз не бих си причинил да шофирам в Тайланд, дори изобщо не бих тръгнал ако някой ми каже, че това е единствената опция. Наистина главоболието не си заслужава.

  • Харесвам 5
Връзка към коментар

Практиката показва,  че щом човек убедено си науми нещо трудно се разубеждава. 

 

От друга, страна мисля,  че ще е чудесен експиъриънс за форума и ако има първопроходци тук вече  ще има и информация от първа ръка. За добро или лошо. 

 

  • Харесвам 7
Връзка към коментар

Ми, в крайна сметка, ако не карате в Банкок, няма да е толкова страшно. Ние взехме една трошка на Ко Панган и обиколихме острова с нея, но там си е спокойно и е несравнимо. В Банкок трафика е шокиращ, наистина.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

@eloena Не мислим да караме в градовете, просто да се придвижваме от едно място до друго. За Банкок ще сме с таксита и друг вид транспорт, колата ще е в хотела 🙂 извън града

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Тайланд всъщност е едно от малкото места, където съм се уверил, че шофьорите карат по-зле отколкото в България, трафикът е сериозен, а катастрофите - внушителен брой.  Ние си хващахме навсякъде таксита на смешни цени и не съм се чувствал в нито един момент ограничен от това, че съм без кола.

Връзка към коментар
Не бих се наел да шофирам в Тайланд - нито в Бангкок, нито в Пукет, нито между градовете. Пълно е с мотори, скутери, та дори и пешеходци по платното и това съчетано с обратното им движение.
Относно евентуалните произшествия - веднъж в Игуей ( Доминикана ), пак по повод ужасния им трафик ( макар и коренно различна натовареност от в Бангкок ) и многото мотористи на пътя, един българин, който живее там - Жоро, ми разказа, че при евентуални катастрофи в 100% от случаите везните се накланят в ущърб на чужденеца, пък дори и да е чист като планинска вода; вкл. появяват се "свидетели" на произшествието от невероятни места. 
В Пукет съм виждал няколко пъти местна полиция да се разправя с европейски шофьори, с местни - нито веднъж. 
  • Харесвам 3
Връзка към коментар
преди 8 минути , SK79 каза:
Не бих се наел да шофирам в Тайланд - нито в Бангкок, нито в Пукет, нито между градовете. Пълно е с мотори, скутери, та дори и пешеходци по платното и това съчетано с обратното им движение.
Относно евентуалните произшествия - веднъж в Игуей ( Доминикана ), пак по повод ужасния им трафик ( макар и коренно различна натовареност от в Бангкок ) и многото мотористи на пътя, един българин, който живее там - Жоро, ми разказа, че при евентуални катастрофи в 100% от случаите везните се накланят в ущърб на чужденеца, пък дори и да е чист като планинска вода; вкл. появяват се "свидетели" на произшествието от невероятни места. 
В Пукет съм виждал няколко пъти местна полиция да се разправя с европейски шофьори, с местни - нито веднъж. 

В Доминикана сме шофирали из цялата страна, няма сравнение с Тайланд. Там не бих се наела да шофирам никога. Плюс обратно движение.

Връзка към коментар

Януари тази година наехме кола в Тайланд с идеята да караме по маршрута от летището на Краби до Ко Самуи и да се разхождаме из острова. Уточнявам, че също четох много и много го умувахме и се решихме на тази стъпка, защото човекът, който щеше да шофира е живял няколко месеца в Малта и също така има кола с десен волан.
Когато пристигнахме и взехме колата, аз бях отпред с цел да съм навигатор. Не мога да ти опиша колко пъти съм натискал въображаемата спирачка като човек, свикнал да шофира отляво. 😄 
Имах представа какво е положението, защото в Тайланд отивах за втори път, но все пак напрежението си беше доооста голямо. 

Аз също бях писал тук и на други места за съвети, като 90% от мненията бяха да не наемаме кола, но както по-горе са казали - като си си наумил нещо, трудно да се откажеш.


Моят съвет е ако твърдо сте решили да взимате кола - то опитайте се да я използвате само в извънградски райони и по възможност не на популярните острови. Ако може да пропуснете -  вземете си турове с местни фирми, както аз правих първия път. Да, със сигурност няма свободата, за която говорите, но там основно отивате за почивка, по-приятно е да изключите мислите как ще шофирате, къде ще паркирате и там ли ще намерите колата. Успех!

Връзка към коментар
преди 17 минути , Marisha каза:

В Доминикана сме шофирали из цялата страна, няма сравнение с Тайланд. Там не бих се наела да шофирам никога. Плюс обратно движение.

Доминикана - та я дадох само като пример какво ми беше споделено по повод трафика им и последствията при евентуален инцидент; реших, че има нещо общо с по - горните мнения. Иначе спор няма, че става въпрос за съвсем различни измерения. 

Връзка към коментар

аз съм шофирал в Тайланд , и в Бангкок и на юг към Хуа Хин и в Пукет , и на север в района на Чианг Май. Нищо кой знае какво , освен може би по тежкия трафик в Бангкок. НО , имам дълъг опит с  десен волан  (живял съм в Малайзия и ЮАР) плюс обичам да шофирам къде ли не  ( сега се сещам за Рио и Дакар) . Лично за мене колата дава страхотна свобода и възможността да видиш места които иначе няма да видиш . Ако имате нужда от конкретни съвети /въпроси - PM.

  • Харесвам 4
  • Браво 1
Връзка към коментар

Всеки сам си решава какво да прави, но има един принцип, който рацоналните турист е препоръчително да спазват. Колкото е по скъпа и уредена една държава, толкова е по изгодно туристът да си вземе кола под наем, която сам да управлява. Колкото обаче е по бедна и неуредена една държава, толкова е по изгодно човек да пътува в кола с нает шофьор. В Индия, Тайланд, Индонезия, Виетнам, Египет и т.н. никога не бих избрал сам да управлявам кола...

 

Свободата и комфорта при кола със собствен шофьор често дори е по голяма, защото не ти се налага да търсиш паркинг, да се оправяш в джунглата от пътища с неразбираеми надписи и т.н. Често освен шофьор има и гид, който ти показва такива места, които сам никога няма да видиш. На остров Бали гидът ни заведе например на разходка в джунглата и ни показа много интересни растения. В Мианмар бяхме малка група, която беше наела микробус. Освен шофьор и гид имахме и стюарт, който се грижеше да имаме постояно влажи кърпички, вода и ни слагаше едно стъпало за да не трябва от високо да слизаме от микробуса 🙂 Имахме и случай да затънем в една пясъчна дюна. Гидът ни качи на случайни коли на които им плати да ни закарат в хотела, а той остана с шофьора да вадят затъналият микробус...На другата сутрин микробусът ни чакаше пред хотела...Всичко това ни струваше доста по евтино от традиционно наемане на кола...

 

 

  • Харесвам 9
Връзка към коментар

Когато шофирах в Тайланд за ден от центъра на Банкок до Аютая и плаващия пазар Амфава, беше неделя и може би трафикът беше с една идея по-спокоен, освен вечерта, когато имаше супер огромни задръствания около Банкок. Взехме кола, защото с жена ми често ставаме много късно и нямаше да хванем никакви организирани турове, а и не знаехме колко ще ни се остава на различните места, имахме и ранно отиване към летището на сутринта. В общи линии, това е смисълът на кола под наем - да си различен от туристическия поток, да се движиш непредвидимо и да караш нощем, когато шофьори биха мрънкали за още пари. Например не хванахме плаващия пазар с нашето пристигане към 8 вечерта там, хахаха, но ни разходиха с лодка из реката му, където имаше стотици ята светулки! Сигурен съм, че с шофьор щеше да има разправия защо въобще да ходим там по това време. 

Преди Банкок бях карал в час пик в Рим, Истанбул и Маракеш, та може да се каже, че имах опит. Десен волан бях ползвал два дни в живота си - в Малта и Стоунхендж. Според мене ключът към успеха е малката кола, защото човек по-малко ще се притеснява за левия габарит. На мен всичко останало ми беше интуитивно, на жена ми - също, тя също покара из вечерните задръствания. 

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

И аз съм се пробвал в Банкок. Ама беше си зор - първо докато се намери агенция, даваща автомобил с включени застраховки. После с малката количка в тоя трафик наистина си е приключение. За междуградско може би е по-подходящо. Еднодневните ми впечатления бяха, че по-скоро е напрегната работа да не бутнеш някое моторче. Разбира се, на който му е интересно може да опита. Лично моето разбиране е, че във Виетнам и Тайланд предпочитам местните да се занимават с транспортирането🙂

  • Харесвам 4
Връзка към коментар

Обмисляхме наемането на моторче на Бали. Хаха, пълен абсурд. Освен страха ми от мотор принципно, движението беше умопомрачително за нас. Возихме се при две местни момчета и пак си беше приключение. Което е малко смешно, защото дори децата в Азия се придвижват на моторчета, но явно си трябва опит и време за свикване с обстановката. 

Направи ми впечатление, че шофьорите на колите включват аварийни на кръстовище. Питах, било знак, че искат да продължат направо, за другите посоки е ясно - мигачи. Може би ако знае човек местните порядки и кара с много повишено внимание... 

Весело изкарване ви пожелавам!

Връзка към коментар

Наемаме коли навсякъде, където ходим. 

Пропуснахме Бразилия(поради съвет) и съжалихме. В Тайланд сме шофирали из Ко Самуи и не беше проблем. Единствения проблем е, че в Азия мястото на чистачките и мигача е разменено (В Англия и Южна Африка не е) и мъжа ми непрекъснато ги пускаше. 🙂 

  • Харесвам 4
Връзка към коментар
преди 19 часа, Isa каза:

Единствения проблем е, че в Азия мястото на чистачките и мигача е разменено

Това е на азиатските марки автомобили с десен волан, на европейските са на същото място 😉

  • Шок 1
Връзка към коментар
  • 2 месеца по-късно ...
На 19.08.2019 г. в 7:19, atrencheva каза:

... Обичаме да караме и да се отбиваме на интересни места...

 

Вие си отговорихте. Точка.  

 

Относно шофирането в Тайланд. В Банкок не сме шофирали, но на Ко Самуи, на Краби и особено на Пукет при всяко семейно пътуване (след няма и месец ще направим 6-то) винаги наемаме кола. Да, с десен волан е. Да, лостчетата на чистачките и на мигачите са "разменени" (за такива като нас, които обикновено шофират с ляв вола). Но с това се свиква за в рамките на едно 30-минутно шофиране. 

Моята препоръка е следната:

  • Колата задължително да е автоматик
  • Понеже ще навъртите доста километри, а и ви е за първи път, някои рент-а-кар оператори предлагат гарантирани нови коли (2017+ година). Ако намерите по-нова, ще е много добре. 
  • На Пукет има доста стръмни улици, автоматик с пуснат климатик, двама възрастни с три деца и малък двигател 1.2 бензин бая ни озорваше (започнах да спирам климатика). Същото важи и за изпреварванията. В такива моменти винаги се сещам за Стив Бушеми  и "Армагедон", седейки върху и разклащайки ядрената бомба, "просто исках да усетя мощността между краката, брато". Хубава е да има пауър.
  • Огледалата - добре нагласени и постоянно гледайте какво се случва. Мотористите минават и отляво и отдясно.
  • За да ви е мирна главата, вземете си пълна застраховка. (някои оператори предлагат още по време на резервация, лесно се проверява в Rentalcars.com)  

 Не забравяйте, че сте на почивка. Затова... не бързайте

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.