Прескочи до съдържание

Живот в Дубай и Куала Лумпур помощ


Mistela

Препоръчани мнения

Здравейте, нужна ми е малко помощ за планиране на разходи за живот в Дубай / Абу Даби / Куала Лумпур. Детето трябва да избере стаж за тези три места. Колко ще са му месечните разходи ориентировъчно? 

Храна

транспорт

друго което се сетите

Връзка към мнение
Дани Магелани

Според мен, важен е климатът. И като климат, и като цени КЛ е по-добрият вариант. Само ще си идва по-рядко.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
преди 8 минути , Дани Магелани каза:

Според мен, важен е климатът. И като климат, и като цени КЛ е по-добрият вариант. Само ще си идва по-рядко.

По евтино ли?

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
Дани Магелани

За храна ще дава колкото в България или малко повече. Транспортът също не е скъп. Спането - зависи хотел или студентско общежитие. Добър хотел може да се намери за 30-40 долара.

Дано Dabo даде по-конкретна информация. 

Връзка към мнение
преди 8 минути , Mistela каза:

Ок

но в пари колко е горе долу

500€/600€/800€ ?

А квартира?

Ми, като имаш предвид, че ние изучихме едното детенце в Германия и му стигаха 1000-1200 евро месечно тотал / ама пестеливо, без излишно харчене/, мисля, че в КЛ, ще е под 1000.

Ти си предвидИ 800, пък, ако останат - супер!

@DaBo живееше там и ще каже най-компетентно и точно, щото, ние сме само туристи.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
преди 3 минути , AlexandraKo каза:

А квартира?

Ми, като имаш предвид, че ние изучихме едното детенце в Германия и му стигаха 1000-1200 евро месечно тотал / ама пестеливо, без излишно харчене/, мисля, че в КЛ, ще е под 1000.

Ти си предвидИ 800, пък, ако останат - супер!

@DaBo живееше там и ще каже най-компетентно и точно, щото, ние сме само туристи.

Квартирата се поема т.е. за нея не плащаме.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
Дани Магелани
преди 2 минути , Mistela каза:

Квартирата се поема т.е. за нея не плащаме.

В такъв случай 500 евро ще са много, ако не се храни по ресторанти, разбира се.

Най-добре ще е да го заведете и настаните. Сами ще видите реалността и ще прецените най-точно разходите. 

Самолетни билети се намират за 300-400 евро от Европа, а понякога и от София. 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

А стажа не е ли от значение. Какъв, перспективи, престижност, червена точка в CV, ...

А "детето" има ли думата.

Аз така се изразявам щото този филм съм го играл два пъти, но втория път си направих изводите и оставих главната роля на по-малкия ми син.

 

Ти ще стиснеш зъби и 200-300 евро отгоре на месец ще ги поемеш.

 

 

  • Харесвам 9
  • Браво 2
Връзка към мнение
Дани Магелани
преди 11 минути , ven62 каза:

А стажа не е ли от значение. Какъв, перспективи, престижност, червена точка в CV, ...

А "детето" има ли думата.

Аз така се изразявам щото този филм съм го играл два пъти, но втория път си направих изводите и оставих главната роля на по-малкия ми син.

 

Ти ще стиснеш зъби и 200-300 евро отгоре на месец ще ги поемеш.

 

 

Предполагам, че поставя въпрос за издръжката, защото другите условия са равни.

 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 17 минути , ven62 каза:

А стажа не е ли от значение. Какъв, перспективи, престижност, червена точка в CV, ...

А "детето" има ли думата.

Аз така се изразявам щото този филм съм го играл два пъти, но втория път си направих изводите и оставих главната роля на по-малкия ми син.

 

Ти ще стиснеш зъби и 200-300 евро отгоре на месец ще ги поемеш.

 

 

Стажа се организира от университета, трябва само да реши за кой град иска.

преди 2 минути , Goal & Boss каза:

За каква специалност става дума?

Хотел мениджмънт 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
10 minutes ago, Mistela said:

Стажа се организира от университета, трябва само да реши за кой град иска.

Хотел мениджмънт 

Не е ли платен стажа, тогава би трябвало плащането да е съобразено със стандарта 😉 

Връзка към мнение
преди 15 минути , 2326 каза:

Не е ли платен стажа, тогава би трябвало плащането да е съобразено със стандарта 😉 

Платен е, но не мога да го пратя без пари.

Връзка към мнение

Не съм била нито в Дубай, нито в Абу Даби, но щом казват, че е по-скъпо от Куала Лумпур, значи е така.

Транспортът в КЛ е евтин, както градският, така и Grab. Бензинът е два пъти по-евтин от българския. Алкохолът е скъп - и в магазините, и в заведенията около 4-5 пъти. Детето не го знам момиче или момче е, ама поне една биричка или коктейлче ще иска да изпие. Предполагам, че няма да си готви в квартирата, така че ще се храни навън. Може във фууд кортове, може на улицата, може по ресторанти. Цените зависят в кой район на КЛ се намира (колкото по-централно, толкова по-скъпо) и каква храна му/й понася, но като цяло на улицата е евтино (местна или индийска храна е най-често), а където има обслужване е по-скъпо. Има ресторанти и с доста висок стандарт. Коктейл в бар Марини'с 57 върви към 20-на лева, че и нагоре. Стана година, откакто не съм в КЛ, но мисля, че ако към софийския стандарт прибавите 15-20% отгоре, ще се ориентирате. Пак казвам, много зависи от навиците и желанията на детето. Туристите се хранят във фууд кортовете на моловете и много им харесва, ама това е за няколко дни. Ако е за повече време, ще му/й омръзне. Ако пък местната храна не му/й понесе, защото е люта, пържена и много различна от нашата, то се минава на европейска, която е доста по-скъпа.

Има също една група във фейсбук: Bulgarians In Malaysia. Като наближи време да ходи там, ако избере КЛ, нека да изпрати покана и ще го/я включат в нея. Българите в КЛ са много гостоприемни и не едно и две български деца сме приобщавали към компанията ни, докато са на стажове в КЛ. Също ще помогнат и с по-актуално инфо, ако е необходимо.

 

П.с. На австрийските колеги на моя мъж не им правеше впечатление стандартът. Казваха, че е като в Австрия (Виена и Залцбург).

  • Харесвам 7
  • Браво 2
Връзка към мнение
преди 22 часа, DaBo каза:

Не съм била нито в Дубай, нито в Абу Даби, но щом казват, че е по-скъпо от Куала Лумпур, значи е така.

Транспортът в КЛ е евтин, както градският, така и Grab. Бензинът е два пъти по-евтин от българския. Алкохолът е скъп - и в магазините, и в заведенията около 4-5 пъти. Детето не го знам момиче или момче е, ама поне една биричка или коктейлче ще иска да изпие. Предполагам, че няма да си готви в квартирата, така че ще се храни навън. Може във фууд кортове, може на улицата, може по ресторанти. Цените зависят в кой район на КЛ се намира (колкото по-централно, толкова по-скъпо) и каква храна му/й понася, но като цяло на улицата е евтино (местна или индийска храна е най-често), а където има обслужване е по-скъпо. Има ресторанти и с доста висок стандарт. Коктейл в бар Марини'с 57 върви към 20-на лева, че и нагоре. Стана година, откакто не съм в КЛ, но мисля, че ако към софийския стандарт прибавите 15-20% отгоре, ще се ориентирате. Пак казвам, много зависи от навиците и желанията на детето. Туристите се хранят във фууд кортовете на моловете и много им харесва, ама това е за няколко дни. Ако е за повече време, ще му/й омръзне. Ако пък местната храна не му/й понесе, защото е люта, пържена и много различна от нашата, то се минава на европейска, която е доста по-скъпа.

Има също една група във фейсбук: Bulgarians In Malaysia. Като наближи време да ходи там, ако избере КЛ, нека да изпрати покана и ще го/я включат в нея. Българите в КЛ са много гостоприемни и не едно и две български деца сме приобщавали към компанията ни, докато са на стажове в КЛ. Също ще помогнат и с по-актуално инфо, ако е необходимо.

 

П.с. На австрийските колеги на моя мъж не им правеше впечатление стандартът. Казваха, че е като в Австрия (Виена и Залцбург).

Сърдечно благодаря за отговора.

Детето е момиче, но в тази част на света /Куала Лумпур/ до сега не е пътувала.

Би ли ми казала как ти се струва откъм сигурност, гледах на сайта на министерството че свети в жълто, т.е. не е много ОК. Докато ОАЕ светят в зелено.

И на двете места сме ходили със съпруга ми, ОАЕ ни се видяха по безопасни /стига да не ходи в Дейра, все пак е момиче/, докато в КЛ като че ли по ми е страшничко.

Връзка към мнение

Няма никакъв проблем със сигурността. От време на време дърпат чантите, докато преминават с моторче, но иначе е спокойно.

Връзка към мнение

Сравни разходите в Нумбео:

https://www.numbeo.com/cost-of-living/comparison.jsp

 

От КЛ има много варианти за периода на стаж да поотскача в съседните държави в Югоизточна Азия с местните лоукости за уикенд, от Абу Даби и Дубай ще е малко по-различно. На мен ОАЕ са ми малко странни за живот. Другите вече са ти казали: зависи от перспективата на едното и другото място, контактите направени там как ще се отразят на кариерата и тя къде мисли, че ще пасне.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

В КЛ разходите за прибиране до България, няма ли да са доста големи? Един билет си отива на 500 евро в промоция, а до Дубай/Абу Даби може да пътува в рамките на 100тина в промоция. Хората с големи деца могат да дадат по различно мнение, но аз моите ако не мога да ги видя няколко месеца или година, ще ми е много тегаво. 

Връзка към мнение

Храната в Дубай дори в супермаркетите не е много евтина. Като излезеш на заведение пък да не говорим. Ходила съм няколко пъти и лих казала, че е доста скъпичко. Дори и на хора, които работят там и с с много високи доходи, казват че е скъпо и  си пазарят храна от местат, на които летят.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Живяла съм в Дубай, в Абу Даби, посещавала съм KL - питай, ще помагам с каквото мога. Аз на твое място бих изпратила детето си в КЛ - много опции за настаняване, много по-евтино е, а може да си обикаля лесно уикендите и повечето почивни дни до съседните държави и да види повече свят.  Все пак самолетнити билети са много изгодни.  Дубай винаги може да го посети - каквито и колкото си искате екскурзии има, а и е по-евтино от България. Иначе ако иска да създава професионални контакти с цел намиране на работа в бъдеще - аз бих посъветвала Дубай. Макар че и Куала Лумпур не отстъпва по икономически възможности , но е по-далече. А ако заживееш в Дубай можеш да си идваш често, да те посещават близки често.  Къде ще й е стажът, къде ще живее, в Дубай има места, на които без кола си загубен и ако разстоянието не е малко - такситата за постоянно не са много изгодни. КЛСС има по-добро метро от Дубайското и по-евтин транспорт.  

  Видях, че си споменала Дейра - за мен поне Дейра е прекрасно място за живеене, което предлага евтина и разнообразна храна, няколко спирки на метрото, дълги и по европейски тип пешеходни улици, Дейра Сити Център Мол, Ал Гураир Център и др.. Такива пешеходни зони са направо чудо за Дубай, където все ти трябва кола. А за безопасността не мисля, че трябва да се притеснявате, но законите на страната трябва да се следват стриктно. Те и в Малайзия не са особено демократични, така че разликата не е голяма.  През кой сезон ще ходи - има голямо значение! На колко години е?

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Въпрос на навик е и живот. Аз съм ходил три пъти в Дубай и съм харчил пари, като в една Барселона и за мен Дубай не е скъп. Естесвено сме яли в къщи в повечето пъти, но и навън сме сядали, метро сме хващали и таксита. Всеки си харчи различно и макар като турист съм харчил по 200 евро /горна граница/ разходи за 10 дена, като не съм се стискал кой знае колко. Икономичен човек съм. И липса на транспорт не съм усетил не е като да няма автобуси и метро. Относно сигурност и спокойствие поне за мен съм ЗА.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
На 4.09.2019 г. в 12:27, Mistela каза:

Стажа се организира от университета, трябва само да реши за кой град иска.

Хотел мениджмънт 

Здравей. Съветвам те избора на място за стажа да не зависи от разходите - убедена съм, че ще се справите с произволен стаж, щом е платен, а къде точно ще бъде стажа. 

 

Ако не ти е проблем, сподели точните хотели в трите държави и ще ти дам не лош feedback - не от мен, а от сина ми, който точно в тази област специализира отдавна. 

 

П.П. Заливът (в частност UAE и Катар) се счита за много високо ниво в този бизнес... 

Връзка към мнение
преди 3 часа, Ivko каза:

... И липса на транспорт не съм усетил не е като да няма автобуси и метро. Относно сигурност и спокойствие поне за мен съм ЗА.

Транспортът е много по-зле уреден от България (големите градове). Рейсовете са на рядко. Десетки квартали нямат никакъв транспорт. Повечето метростанции са на големи разстояния. Особено лятото е немислимо да ходиш пеша дори 10 минутки до метро. Дано да ни каже къде ще живее момичето и къде ще работи, за да добием повече представа. Но метрото покрива само главни бизнес хъбове и забележителности. И толкоз! Единствено Дейра има градски транспорт с европейски разписания.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.