Прескочи до съдържание

Отново Япония-Токио и Окинава


Alexander

Препоръчани мнения

Аз съм от тези хора, които ходят по 2,3 и повече пъти в дадена държава, ако ми хареса.

След кратка пауза, ще се ходи за трети път до тази страна.

Билетите ги купих отдавна, но не знаех каква точно ще е програмата, въпреки, че основната цел беше посещение на някой остров на юг. 

Ще летя с катарците от София в края на април и ще се върнем в началото на май месец, кацаме на Нарита и се връщаме от Ханеда. Този път няма да купувам JR пасове, ще имам 3 дни в Токио, като нямам точна програма, ще посетя някои стари и някои нови места, като кметството, новият рибен пазар, улицата с магазини за ножове и дом. потреби за някой и друг нож, може да си обновя  часовника с нов от сериите им само  за японския пазар,  някой парк,  ще похапнем, с две думи ще съм без бягане и почасова програма.

 

Видях, че и без JR пас може да се стигне за почти без пари в околията на Токио, може да прескоча до Йокохама, Monte Takao за разходка в планината или дори остров  Enoshima. В момента гледам и имам много време да си избера къде да идем,  а и като няма да се спи там ще е лесно да избера и последния ден дори.

 

Търсих хотели и къщи-апартаменти през airbnb. Дори си писах със собственичката където бях предния път до Икебукуро, но цените бяха скочили драстично и дори с намалението което ми даде, пак беше  много по-скъпо от преди. 

В крайна сметка резервирах хотел в зона в която не съм бил, от дясно на реката Сумида.

 

След трите дни в Токио потегляме за Окинава. Първоначално дебнех прасковите, но те пускат билети 3-4 месеца преди полетите, а понеже се оказа, че ще съм там по времето на златната седмица и не беше ясно какви цени ще пуснат прасковите се чудех дали няма да пуснат цени като на нормалните компании, отделно, че летят от Нарита само. Друг минус е, че първият  им полет е ранен и крайно неудобен за хващане, трябва да се спи на Нарита или да хващам бързия влак от Токио, който е скъп. Следващия е по обед и докато стигнем се губи деня и пак не ми харесваше особено. Друг проблем бе и багажа, ако го оставя на Нарита, трябваше и  връщането да е до там и да мъкнем куфари последния ден до Ханеда.

Изобщо доста минуси се събраха и много загуба на време, за сметка на евентуална по-ниска цена, която дори можеше да е не е по-ниска, ако гледам цените и логиката на Лоу костовете в Европа по време на празници.

 

Така периодично проверявах  и другите компании и накрая си взех с JAL на промоция, хем имаха голям избор от часове  на излитане. Беше голям плюс, че тръгваме и се връщаме на Ханеда, понеже връщането към София е именно от Ханеда. Имаме и куфари, но ще оставя основния багаж на Ханеда и ще летим до Окинава с ръчен багаж само.

 

На Окинава  ще взема кола под наем, но евтините фирми още не са изкарали дати и не може да се резервира, та ще чакам. Цените са доста приемливи, за 4 дни 230-250лв. Вече си направих външна застраховка за 4-те дни през ренталковер, като за пореден път ми дадоха код за 70-75% намаление  след комуникация с тях.

 

Няколко дни гледах за хотели и места за спане, като още в началото реших да търся къща. Цените варират  много, но като цяло не е скъпо.

След доста гледане резервирах една къща на едно много малко островче Kouri, 1,8х2.0 км е само. То е свързано с мост към друг по-голям остров Yagaji, който от своя страна е свързан с два моста към Окинава.

 

Целта е да посетим по-интересните плажове, както смятам да стигнем с колата до остров Сесоко, който пак е свързан с мост за Окинава и  е много близко до нашия остров, както и  да идем с ферибот до малкия и близък остров Minna за шнорхелинг и плаж и евентуално да идем на разходка до по-големия и известен остров Zamamijina.

Последния не е ясен защото се губи доста време, едно да стигнем до Наха, второ и самия ферибот пътува над час в посока или ще отидат 2-2,5 часа в посока.

 

Връщането и кацането на  Ханеда е по обед и ще имам до 12 вечерта време за разходка из Токио последния ден.

 

Ако някой се сети за нещо, което може да се види в близост до Токио да казва. Програмата е в процес на правене и нямам нищо задължително за гледане или правене.

 

 

 

  • Харесвам 6
  • Браво 3
Връзка към мнение

Супер програма!

СПоред мен отидето до Йокохама - Минато Мирай и т.н.

Замами не ти трябва, наистина. Там е по-скоро за дайвинг ентусиасти, иначе като остров не е нищо особенно.

Ще чакаме подробен разказ, ще е много интересно.

 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
  • 4 седмици по-късно ...

Тази сутрин с ужас научихме, че е изгорял замъкът Shuri-jo в Наха. Беше невероятно красив, световно културно наследство...

 

 

 

 

  • Шок 7
Връзка към мнение
Дани Магелани
преди 2 часа, samuraika каза:

Тази сутрин с ужас научихме, че е изгорял замъкът Shuri-jo в Наха. Беше невероятно красив, световно културно наследство...

 

 

 

 

Това беше причината да включа Окинава. Много жалко!

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 2 часа, samuraika каза:

Тази сутрин с ужас научихме, че е изгорял замъкът Shuri-jo в Наха. Беше невероятно красив, световно културно наследство...

 

 

 

 

Жалко, и по нашите медии съобщиха, имаше и видео как е изглаждал комплекса.

Връзка към мнение
  • 3 години по-късно ...

Изкарвам от нафталина тази тема, защото пак е актуална.

 

Всичко е както в първия пост, но става дума за 09.2023.

Планът е 4 нощувки в Токио, 4 в Ишигаки и 4 в Окинава. От Ишигаки ще видим още 2 острова с дневни разходки, както и от Окинава други 2 или ще е островна разходка.

 

Нагласил съм дългите  полетите с кацане сутринта в Нарита и  тръгване вечерта от Ханеда или да имам максимум време за тези дни.

 

 

 

 

  • Харесвам 10
Връзка към мнение

На Ishigaki island е Раят на земята (водата) на гигантските манта рей. Има scuba турове за наблюдение и плуване с тях. Може би има и за шнорхел ентусиасти.

Там е и Shiraho Reef образуван от редкия син корал.
Предполагам ги знаеш, или поне вече си ги проверил тези неща. Но пускам информацията, ако все пак не си, и за тези, които не ги знаят.

  • Харесвам 7
  • Благодаря 1
Връзка към мнение
Дани Магелани
преди 1 час, Alexander каза:

Изкарвам от нафталина тази тема, защото пак е актуална.

 

Всичко е както в първия пост, но става дума за 09.2023.

Планът е 4 нощувки в Токио, 4 в Ишигаки и 4 в Окинава. От Ишигаки ще видим още 2 острова с дневни разходки, както и от Окинава други 2 или ще е островна разходка.

 

Нагласил съм дългите  полетите с кацане сутринта в Нарита и  тръгване вечерта от Ханеда или да имам максимум време за тези дни.

 

 

 

 

Аз бях в Окинава, Наха през декември 2019 г. Хотел в центъра, на възлово място, от където тръгват различните турове, както и автобусите от и до летището. Писала съм по темата. Ако имаш въпроси, ще си изровя информацията.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 2 месеца по-късно ...

Поизясниха се някои неща и дори имам резервации, макар да мога да ги сменя.

Кацаме рано сутринта в Нарита

4 нощувки в хотел зона  Икебукиро в Токио, без планове, ще се разходят тук-там, паркове, кметство, Йокохама - Минато Мирай  и т.н., ще ми стане втори Мадрид този град за трето посещение.

4 нощувки Ишигаки във вила, като ще се посетят Kohami и Taketomi 

Полет Ишигаки-Окинава

4 нощувки в къща в Окинава, като ще се посетят Zamami за шнорхелинг и вероятно малкия Minna.

Връщане в Токио и летим късно вечерта от Ханеда

Ще сме доста хора, между 5 и 7 човека по различните места.

 

Остава да ми пратят и книжката, че иначе ще има голям провал, международната я  взех вече, пише си, че по закона от 1949 година

 

  • Харесвам 5
Връзка към мнение
преди 2 часа, Alexander каза:

Ще сме доста хора, между 5 и 7 човека по различните места.

 

Остава да ми пратят и книжката,

Да не си извадил книжка за автобус? :lol: 

  • Смея се 2
Връзка към мнение
  • 3 месеца по-късно ...

Минаха 2/3 от разходката, сега летя от Ишигаки към Окинава 

 

Ишигаки ми хареса много, комбинация между Азорските остров и Коста Рика е като природа, супер зелено е.

в същото време водата е чай, 30 градуса.


има рифове навътре, които ограждат островите  и водата е като в езеро или без никакви вълни-снимката долу 

 

цените на всичко са като в Япония и е по-евтино от България за много неща.

 

кола  под наем, СЮВ Митсубиши 4х4, на размер като новите РАВ4 е 55€ на ден. Плащане както искате, включително кеш, няма депозити.

 

24 часа паркинг на летището е 3,5-4€.

Огромен  рамен  4-4,50-5€, включително на летището цената е пак такава.

 

Основно пиле, риба или нещо друго  пак толкова 4-5€

тези неща са от вчерашната кръчма, най-скъпото беше 6€, включваше пиле 5 парчета  с ориз, десерт и малко бульон 

 

IMG_0338.jpeg.d8cb1d2ecf9fee1556c4d546b7d55118.jpeg

IMG_0337.jpeg.c84d4fec204646686cccd91f6a93d0a8.jpeg

IMG_0336.jpeg.9af53e6aa8eaf48f5a329082a121de86.jpeg

IMG_0333.jpeg.f9dd751eb6e298d41c6f67a7eb63e3d3.jpeg

 

 

Хубав сладолед две топки 2,5€, любимия ми беше шамфъстък и бадеми, като вътре е пъпно с надробени бадеми.

 

хапнахме от скъпото мраморно местно говеждо, най-скъпия вариант е 80€/кг в магазин.

 

 

бензин 1,30€/л без карти или отстъпки 


ферибот до Такетоми и обратно 12€

 

рейс за Такетоми има три спирки 2€

 

ще допълня пак, че ще кацаме JAL дава безплатен нет 

 

 

 

 

IMG_2154.jpeg

IMG_0690.jpeg
 

летището на Ишигаки 

 

IMG_0668.jpeg.08c27f1c452e8994112ea7039d6e5596.jpegIMG_0667.jpeg.4cdd00d2f9fe814c0e7d1f873aea785b.jpeg

  • Харесвам 25
  • Браво 5
Връзка към мнение
преди 2 часа, Alexander каза:

кола  под наем, СЮВ Митсубиши 4х4, на размер като новите РАВ4 е 55€ на ден.

А ти с каква шофьорска книжка си, защото човек от форума ми каза, че българските книжки не се признават, тоест - не мога да взема кола под наем в Япония. 

Връзка към мнение

Той е с испанска, май беше писал, че специално си я е подновявал в Испания заради Япония. Моята бразилска не важи също, тюх.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

За книжката е отговорено, та продължавам.

 

След като се прибрахме, мога да продължа, не че има нещо ново.

 

Имахме един единствен проблем, нещо което не съм мислил, че е възможно, но там е.

Бях резервирал кола под наем от 13:30 часа  до 13:30 часа връщане след 4 дни още преди да избера полет за връщане. В последствие си взехме първия полет в 6:45, но когато взимах  колата от офиса им, се оказа, че всички коли на летището в Окинава са на 20+ мин път с шатъл, отделно не може да се върне след 19 часа и преди 9 часа, което автоматично значи, че полета трябва да е между 11 и 20 часа.

Та се наложи да я връщаме предния ден и да търся нов хотел в Наха за последната нощ. Взех го в централната част  4 дни по-рано и беше цели 47евро за тройна стая! Вътре е ясно, че имаше всичко, четки, самобръсначки, 3-4 вида шампоани, хладилник и т.н.

Даже имаше някакъв кеш бек и излезе 44 евро, цена като за хостел с 10 човека и обща баня в Европа.

 

 

Окинава е много трудна за обикаляне, защото се кара с 30км/ч средна скорост, реално отделните градове в близост до Наха са слети като квартали в град и  50-60км се взимат за 1,5 часа поне, а в Наха се кара с 15км/ч максимум. Всичко е едно цяло, има много светофари, извънградско ограничението е 40-50, на платената магистрала е 80км/ч.

 

Видяхме малка част от острова,  ходихме до остров Замами и с водно такси до безлюдния Кахи. Плажовете и рибите, които видяхме са страхотни.

 

За цените писах по-рано, никъде в дори средно развита страна няма такива ниски цени в момента, било за хотели, бензин, храна, кръчми, но все още се носят легенди колко скъпо е в Япония. 

 

 

Последния ден ядох на 100м от Шибуя и имаше 30 вида рамени на цени 4-5,50 евро или както е навсякъде другаде в Япония.

 

В Наха бяхме в една рибна кръчма, поръчахме няколко неща и накрая 13-15евро на човек. В тоалетната имаше четки за зъби, вода за уста и други екстри..нещо невиждано от мен никъде другаде.

 

Сушита в кръчма, стандартните нигири със сьомга и тон са 2 броя са 143-150 йени или под 1евро, следват по-скъпите с миди, специални сьомги и др риби 240йени, следват още 2-3 вида и накрая са топ специалните от 560 йени.

 

Уиски Ямазаки 12 год в сайт у нас, където го има наличен го намерих за 722лв, а там  е 350лв или под половин цена..

 

Та така е с повечето неща. Който го интересува нещо по-конкретно да пита.

 

 

 

 

 

 

 

  • Харесвам 18
  • Браво 2
Връзка към мнение

Супер! И аз планувах едно връщане в Япония но този път плюс Окинава, но заради ковида отпадна. Сега почвам да планувам отново, така че тази тема ми е много полезна. 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

И в нашите планове за 2024 е Окинава с Ишигаки, но ми се иска да минем през Южна Корея, по-точно остров Чеджу преди това. В процес на проучване сме. Благодаря за темата, много е полезна. Никакъв щанс ли няма за рент-а кар с международна шоф.книжка, издадена от България?

  • Харесвам 5
Връзка към мнение

На гледат много, ама надали някой ще рискува, все пак дори в сайта на СБА си го пише с червено.

Също като се резервира кола има отметка, че имаш международна книжка по женевската конвенция от 48-а или е написано с червено 

 

Required IDs - Driving licenses that can be accepted in Japan.For details, click here

This document is issued by signatory countries in a format determined by the Geneva Convention on Road Traffic.

 

МЕЖДУНАРОДНО СВИДЕТЕЛСТВО ЗА УПРАВЛЕНИЕ НА МПС (ШОФЬОРСКА КНИЖКА)

Международните свидетелства за управление на МПС (известни като международни шофьорски книжки) дават правото да шофирате с българската си шофьорска книжка в страни извън ЕС. Това означава, че ако пътувате в държава извън Европейския съюз и искате да наемете автомобил и/или да шофирате, ще се нуждаете от международна шофьорска книжка. Можете да си издадете такава от офис на СБА. 

  • Защо международната книжка, издавана от СБА, не се признава в Япония?

Международното свидетелство за управление на МПС (англ. език - International Driving Permit) се издава от СБА в съответствие с ратифицираната от Република България, "Конвенция за движение по пътищата" на ООН -  приета на 08.11.1968 г. в гр. Виена. Същата е наследник на и заменя (съгл. чл. 48) "Конвенция за движение по пътищата" на ООН - приета в гр. Женева на 19.09.1949 г. Япония е ратифицирала единствено конвенцията от Женева 1949 г. и поради това не признава формата на свидетелството, издавано съгласно конвенцията от Виена 1968 г.

 

 

 

Специално за Окинава може да се мине и без кола, има транспорт, а и ако ще се ходи по другите острови се тръгва от Наха. Отделно казах колко е тегаво карането.

 

Обаче за Ишигаки е безсмислено без кола  според мен.

 

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Видях, че полетите ти са били от / до Токио.  От гледна точка на логистиката и фактора време до Сеул и връщането Токио / Осака или пак Сеул да търся. В Токио не държа да ходим пак. Това ни е в плановете за октомври 2024, живот и здраве. Ако излезе промоция да реагираме.

Връзка към мнение
преди 39 минути , lesy каза:

Видях, че полетите ти са били от / до Токио.  От гледна точка на логистиката и фактора време до Сеул и връщането Токио / Осака или пак Сеул да търся. В Токио не държа да ходим пак. Това ни е в плановете за октомври 2024, живот и здраве. Ако излезе промоция да реагираме.

Хайде

 

Виена Сеул 220евро, грешка на арабите, купува се директно от тях. Стигнах до плащане и не се променя цената.

https://www.secretflying.com/posts/error-fare-vienna-austria-to-seoul-south-korea-for-only-e242-roundtrip/?fbclid=IwAR02ttK0vnZBbJ7T2SYYtwWVN3i5q7I812ejIaxf8BpDpFrf_fSAXfc1NkI

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Ако не канселират билетите арабите много добри цени се получават и до Тайланд. Има директни полети Сеул - Банкок за 170 евро. Та се получава много добър билет мулти сити София - Виена - Сеул - Банкок за около 500 евро.

 

Едит: За съжаение беше за кратко. При първото ми търсене излизаха цени от 232 CHF Виена - Сеул, а сега вече най-евтините са 300 евро. Но ако някой търси билети за Сеул си е много добра цена все още.

Връзка към мнение

Малко снимков материал от всички посетени  острови  в района.

 

Ишигаки, Такетоми, Окинава, Занами, Кахи, Коури.

 

IMG_0531.jpeg

IMG_0529.jpeg

IMG_0525.jpeg

IMG_0530.jpeg

IMG_0494.jpeg

IMG_0493.jpeg

IMG_0479.jpeg

IMG_0478.jpeg

IMG_0476.jpeg

IMG_0473.jpeg

IMG_0471.jpeg

IMG_0464.jpeg

IMG_0462.jpeg

IMG_0403.jpeg

IMG_0401.jpeg

IMG_0400.jpeg

IMG_0398.jpeg

IMG_0399.jpeg

IMG_0392.jpeg

IMG_0394.jpeg

IMG_2155.jpeg

IMG_2120.jpeg

IMG_0355.jpeg

IMG_0356.jpeg

IMG_0311.jpeg

IMG_0346.jpeg

IMG_0242.jpeg

IMG_0240.jpeg

IMG_0241.jpeg

IMG_0239.jpeg

IMG_0237.jpeg

IMG_0233.jpeg

IMG_0207.jpeg

IMG_0190.jpeg

IMG_0189.jpeg

IMG_0544.jpeg

IMG_0541.jpeg

IMG_0199.jpeg

IMG_0220.jpeg

IMG_0229.jpeg

IMG_0231.jpeg

  • Харесвам 16
  • Благодаря 1
  • Браво 7
Връзка към мнение
На 18.09.2023 г. в 11:20, lesy каза:

И в нашите планове за 2024 е Окинава с Ишигаки, но ми се иска да минем през Южна Корея, по-точно остров Чеджу преди това. В процес на проучване сме. Благодаря за темата, много е полезна. Никакъв щанс ли няма за рент-а кар с международна шоф.книжка, издадена от България?

Груб скелет на програма и идея за придвижване имаш ли, защото ние купихме билети до Сеул, от години си мислим и за Чеджу. Главно Киото и тропическите острови ме привличат в Япония, та с готовност ще пропуснем Токио в полза на някоя манта 🙂 

 

@Alexander, чудни снимки, уби в зародиш плановете ни за класическа обиколка на Япония. Какво видяхте на шнорхелинг турове? Как са организирани?

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.