Прескочи до съдържание

дневник Бърз зимен Тбилиси


Alexander

Препоръчани мнения

преди 9 минути , eugene.kn каза:

Мислех да се възползвам от близостта между двете страни.Като чета обаче отрицателните мнения за Армения и трите дни с които разполагам,май ще се откажа.

В Армения има какво да се види, но не и в Ереван. Ако имаш само 3 дни за Грузия, изобщо не се разпилявай с Армения. 3 дни стигат за Тбилиси и Мцхета. 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Аз пък не разбирам, защо да пренебрегнете Ереван, дори ако сте в Армения за цяла седмица?

Вярно, при 3 дни в Грузия не си струва да се отдели един ден за Армения, само за да отметнете още една държава.

Да, в Армения има какво да се види.

В Ереван също. 

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
преди 6 минути , Polina каза:

Аз пък не разбирам, защо да пренебрегнете Ереван, дори ако сте в Армения за цяла седмица?

Както съм и писал, аз планувам Армения за отделно едноседмично пътуване. Ереван не бих игнорирал в никакъв случай разбира се.Идеята ми беше, че ако имаш 3 дни за Грузия, не си струва да губиш ден и половина за Ереван, най-малкото ще се убиеш от път и няма да разбереш нищо нито от Тбилиси, нито от Ереван. От 3 дни ще ти мине минимум ден в пътуване, освен ако не си фен на бройкане на държави.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Вероятно имате предвид, че денят през декември е кратък и студен, а не е като през юни дълъг и топъл. Ако искате да видите нещо в тия два дни, но да сте близо до Тбилиси го направете с Мцхета , а на следващия ден се разходете до Ананури. Следобедите си ги оставете за столицата за баня (щом толкова ги обичате) и приятна вечеря. Военния път към Казбеги е с хубави панорами, но аз не бих тръгнала натам през зимата. 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
Дани Магелани
преди 2 часа, eugene.kn каза:

Не ми се отваря. Правих го преди няколко години. Не си заслужаваше парите, според мен. А съм фен на Хоп он , хоп оф.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

https://hoponhopoff-tbilisi.com/tours/sightseeing-tour-tbilisi-mtskheta-jvari/     Экскурсия Тбилиси — Мцхета — Джвари Сити Тур

Редактирано от eugene.kn
ПРОМЯНА
Връзка към мнение
Дани Магелани
преди 2 минути , eugene.kn каза:

Аз писах за Хоп он тура само по Тбилиси.

Тази екскурзия я правихме с бусче, а не с голям Хоп он автобус. Заслужаваше си.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 4 минути , eugene.kn каза:

Тук е 3 в 1 (Тбилиси — Мцхета — Джвари). Разликата в цената е само 5 лари!

Екстра е. 🙂

Връзка към мнение
Дани Магелани
преди 38 минути , Alexander каза:

Някоя препоръка за баня в Тбилиси?

Първо мини, разедай и помириши, пък тогава решавай ще ползваш ли.

Връзка към мнение
В момента, Дани Магелани каза:

Първо мини, разедай и помириши, пък тогава решавай ще ползваш ли.

Какво имаш предвид? Четох различни мнения и се чудя все още .

Връзка към мнение
Дани Магелани
преди 1 минута , Alexander каза:

Какво имаш предвид? Четох различни мнения и се чудя все още .

Не съм ползвала. Намирисваше си не много приятно наоколо. Но това е моето мнение.

 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

https://www.tripadvisor.fr/Attractions-g294195-Activities-c40-Tbilisi.html  Това са баните и спа-центровете в Тбилиси. Най евтината е Sulfur Bath № 5 .Коя е най добрата,не зная!

Връзка към мнение
преди 18 часа, Дани Магелани каза:

Не съм ползвала. Намирисваше си не много приятно наоколо. Но това е моето мнение.

 

Мирише на сяра,нищо необичайно. И в градската баня на Кюстендил мирише на сяра!

tb11.gif

Връзка към мнение
  • 3 седмици по-късно ...

Как си се струва за последният ден този план?

Tbilisi -Stepantsminda-Ananuri-Tbilisi.

Направих го в този сайт

Дава го 5 часа, не знам дали вътре влиза някакво време за спиране или е само возенето. Ние имаме трансфер към летището късно вечерта, та целият ден ни е свободен.

 

Някой бил ли е тук?

Karalashvili's Wine Cellar

Връзка към мнение
преди 6 часа, Alexander каза:

Как си се струва за последният ден този план?

Tbilisi -Stepantsminda-Ananuri-Tbilisi.

Направих го в този сайт

Дава го 5 часа, не знам дали вътре влиза някакво време за спиране или е само возенето. Ние имаме трансфер към летището късно вечерта, та целият ден ни е свободен.

 

Някой бил ли е тук?

Karalashvili's Wine Cellar

5 часа е возенето т.е. без спирките. Спирките вие си ги определяте дали ще ви излезе 8 или 10 часа всичко или 6 часа зависи от вас и колко и къде искате да стоите и спирате. Аз лично това което си букнал като екскурзия го виждам за 8 до 9 часа.

Връзка към мнение

5 часа трябва да е чисто шофиране, нашият шофьор ни  спираше и изчакваше да снимаме, зяпаме, разглеждаме. Защо не размените дните и вторият ден да е пътуване извън столицата, последният за шматкане и разглеждане. 

Ето и снимка с ценоразпис в серната баня.

20191002_112828.jpg

Връзка към мнение

Аз пак да напомня, че е зима и денят не е дълъг 12часа, пък вие си правете плановете какво да видите. 

Връзка към мнение

И 8-9 часа да е, пак  добре, защото трансфера ни е в 11 вечерта. Ако тъгнем в 8 -9 сутринта пак имаме предостатъчно време да хванем светлата част от дена.

 

А струва ли си да се ходи по това време на година до Stepantsminda и Ananuri, след като няма да е зелено?

Връзка към мнение
преди 30 минути , Alexander каза:

И 8-9 часа да е, пак  добре, защото трансфера ни е в 11 вечерта. Ако тъгнем в 8 -9 сутринта пак имаме предостатъчно време да хванем светлата част от дена.

 

А струва ли си да се ходи по това време на година до Stepantsminda и Ananuri, след като няма да е зелено?

За Stepantsminda не мога да кажа, ние не  ходихме. Ананури не е нищо особено, един замък тип Баба Вида с една църква в двора. Разглежда се за не повече от 30 минути. Ние хванахме в Ананури автобусите с туристи и беше пълно с хора , даже изнервящо. Ето и малко снимки от Ананури.

20191003_105202.jpg

20191003_105213.jpg

20191003_111000.jpg

20191003_111029.jpg

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Кацнахме в Грузия късно вечерта. Изви се една красива опашка фуния пред паспортната проверка. Имаше 6-7 гишета, работеха 2-3, но всички влизахме през една дупка широка 1 метър. Минутите върваха, а предвижване почти нямаше, работеха както казах 3 гишета и имаше 2 служителя, които дебнеха и регулираха опашката и на всеки 2 минути отваряха страничният вход да мине някой специален човек. По едно време 2-3 жени взеха яко да викат и да се карат на едната регулираща  полицайка и изведнъж онази отвори още един вход и дойде още един да проверява. Дойде моят ред бая ми гледаха паспорта, въртя го и накрая ми го подпечата, като  ми подари и едно 250мл бутилка червено вино!

На изхода от летището видяхме СИМ карти, оказа се, че за малко над 3лв мога да взема СИМ карта с 2ГБ нет. Не се зачудих и взех, попълниха договора и активираха картата.

В автобуса си ударих винцето и неусетно стигнахме Тбилиси.

 

Градът е много интересен, улици и булеварди са като в Западна Европа, много е жив и хубав, но на всеки вход на метро, манастир, пред някаква забележителност и пред по-голям магазин има просещи възрастни хора....

 

Общественият транспорт е без пари, автобус и метро е около 0,32лв, маршрутките по около 0,50лв.

Метрото е бързо и влаковете са на 1,5 до 2,5 минути максимум   дори в неделя и има винаги доста хора. Можем само да мечтаем за такова метро у нас.

 

Лифта беше евтин, но фуникуляра не, цели 6 лари, ами на връщане си хванах автобус за 12 пъти по малко - 50 тетри или 0,32лв.

 

Bolt работи перфектно, свалих си и aicar, нещо като Спарк, но 2 дни ме мотаха да ме регистрират. Сега съм готов да карам, но днес все няма до мен кола когато ми потрябва. Иначе са много изгодни, имат цена на км към 0,45 лари и цена на престой  от само 0,08 лари, не както при Спарк само на минута.

Дано утре взема кола  дори за проба, че ми е последен ден.

 

На повечето храни слагат яко Кориандър, явно това не се харесва на повечето които са писали за Грузия, но и на мен ми дойде в повече, макар да познавам и  ям тази подправка.

 

Днес бях до Мцхета, хубаво е мястото, но е станало сергия до сергия.. 

 

Ще пиша по-подробно когато се върнем, посетих интересни кръчми, особена една, която ми я препоръча една французойка на еразъм тук.

 

 

 

  • Харесвам 8
Връзка към мнение

Вчера се върнахме и ще довърша темата ми за Грузия/Тбилиси.

 

Трансфера и в двете посоки с georgian bus беше точен и безпроблемен, обаче и  двата пъти парното се пускаше на МАХ и вътре ставаше сауна.

На връщане дори един местен говори с шофьора, за малко се пусна свеж въздух и после пак на МАХ. Преди години помня такива неща с БДЖ-то..

 

В предният пост писах за странните правила на влизане, проверка и чакане на летището, но на връщане беше доста по-зле.

Летището е много малко, всички седят в една заличка преди чекинга и скенерите. Нашият полет беше първи за деня и около 2 часа по-рано се отварят гишета за чекинг и по радиото се казва, че пътниците  само за този полет може да се чекират, макар да имаше още 2-3 полета  на Уиз през половин час.

 

Понеже всички пътници чакат пред само едно входче от 1м достигането не е много лесна задача. След като казах, че нямам чекиран багаж, една жена ме отпрати на страни от следващата опашка, която беше за гишетата на Уиз.

Наредих се на втора опаша за влизане към скенерите, след като ми дойде реда, се оказа, че не може да вляза с принтираните бордни карти на Уиз(мобилни не се приемат). Проверяващата ми каза да съм минел първо през гишето за чекиран бажаж за бордна карта. Интересно защо първата служителка ми каза да мина на тази опашка и ме отклони от голямата за чекиране на багаж. Изобщо е много странно всичко. Цените вътре в летището са много високи, вината са в пъти над цените в магазините им.

 

Хотелът ни беше в старата част David Hotel, стара сграда, интериора е стар, но много поддържан и чист, вътре е пълно с руски неща от СОЦ-а, радиа,  телевизори, магнетофони и др.

 

Писах за самия град, който ни хареса много. Местните са като цяло ОК, рядко се случваше някакви дребни опити за измами, най-смешната беше, че ми искаха 10% сървиз в една кръчма в Казбеги, а в менюто си пишеше, че е включен на английски, руски и грузински и след като го показах, сервитьорката ми казаха, че това било ошибка!

 

В интерес на истината доста пъти ни заговаряха и ни питаха от къде сме. Аз руски разбирам много, но не мога да кажа нищо или много трудно, но се мъчих с него. На много места и водачите говорят само грузински и руски.

 Дори докато сме  говорихме на български са ни спирали да ни питат откъде сме, и като цяло ни приемаха много добре, даже ни се радваха.

Един местен преди да ни пита откъде сме го чух как казва на друг човек, ха виж поляци, ама говорят на руски и гледаше  нас.

 

IMG_0098.JPG.44dbc6194a171bfbfbe2d49446f34389.JPGIMG_0121.thumb.JPG.e316b003895fa37daaa474d9c793340c.JPGIMG_0118.JPG.36e3ca2230fb5eb75177ba8ce95897b1.JPGIMG_0131.thumb.JPG.961648e354980267ef33086a5fa1532c.JPGIMG_0133.JPG.f841fe9b01256ad2124ca5d03c46d0d9.JPGIMG_0135.thumb.JPG.f020ba6851e52dbb3b8af2b776c9b3b6.JPGIMG_0145.thumb.JPG.cc81d72b701f6e1ac2bba1cb3e0d47c7.JPGIMG_0152.thumb.JPG.02d6aecc24ac2d45160c64e8c18b126a.JPGIMG_0180.JPG.4da5bc86af92e462d4eab8a4fd2baa5c.JPGIMG_0182.thumb.JPG.2e6db7b3bcff202808b2568cb2b84bc0.JPGIMG_0185.thumb.JPG.aa5a02426f81acfa3871c5f65e0b5c02.JPGwfimage1.thumb.jpg.b01836a144e162232470fed44959bc50.jpgwfimage13.thumb.jpg.57d84c5529a5c1ec8f0c42d4c75ac54f.jpg

 

По препоръка на магеланците  ползвах за местата  извън града gotrip, bolt за в града, метрото, автобус и маршрутка един път, но така и не успях да пробвам aicar, който след много мейлове най-накрая ме регистрира. Просто имат много малко коли и никога когато ми трябваше нямаше в близост.

 

Не успях да се кача на Gergeti Trinity Church, понеже още на първият завой  имаше участък дебел  лед дълъг 10 метра и нямаше как да минем, хем пробвахме. Изненадващо  точно пред него седяха местни с 4х4 бусове и предлагаха да ни качат до горе 5км в посока срещу 30лв, на което отказах. Даже имам съмнение, че са излели вода, за да стане лед и да искат пари. Още преди да стигнем този участък, шофьори ни каза, че всичко се държало от местните и ако случайно ни питат да казвам, че той ми е приятел.

 

Навсякъде другаде нямаше нищо по пътя лед или други неща, а самите пътища в Тбилси и извън него  са като в Западна Европа, в много добро състояние.

 

Казбеги и по-точно планините са очарователни, стигнахме дори до границата с Русия. Другият път мисля да посетя само Кутаиси и да наблегна на планините им само.

 

Тбилиси  е пълен с машинки като банкомати, от които може да се купуват СИМ карти и да се плаща какво ли не, чудно как не ги пипат, има и в най-забитите улички.

 

wfimage5.jpg.9338135064685aba55f0416f908214df.jpgwfimage15.thumb.jpg.8fa9edb05c01b93f5d1e3de28faefb14.jpgwfimage17.jpg.27d57035fe9a8fbe4fab92ab77923938.jpg

 

Кръчмите и храната ни допаднах много, но честно да кажа, очаквах дори повече, от това което бях чувал и чел.

 

Samikitno, беше най-зле от това което пробвах, самите продукти не бяха особено пресни, нито ме впечатли с нещо, не беше зле, но не беше и добре. Хем ходихме в кръчмата до Metekhi bridge, която уж била по-добра от централните.

 

wfimage12.thumb.jpg.151e503daa39bdbf0e8b55d63980d090.jpg

 

wfimage2.thumb.jpg.bdae49fd6703ed33ed85f236ccc75cc5.jpgwfimage4.thumb.jpg.55577011cf706d6b31b5063bdbf65dbe.jpg

 

Ядохме най-хубавите Хачапури в Retro извън центъра е- 1 Davit Gamrekeli St, Tbilisi, Georgiа, бяха феноменални.

 

wfimage14.thumb.jpg.5055133e6829a763ca9de1109304d77d.jpgwfimage19.thumb.jpg.ebb530080353faf7e9bf709028c43a1c.jpg

 

 

Най-хубавата кръчма като качество беше препоръчана от случайно срещната французойка, Salobie Bia, имат меню от 1 страница и  3-4 неща за основно, но всичко е супер вкусно  с много пресни продукти. Там пробвахме и нещо като мамалига/полента, но от Киноа с телешко отгоре и  свинско с картофи.

 

wfimage21.thumb.jpg.612f496b795df26721506be35f0b6c2d.jpgwfimage24.thumb.jpg.b7b6026fd71c6136416bbd1d89990ad1.jpgwfimage3.jpg.c62c3e9434a7c25492c3d6f4e5751863.jpg

 

 

Следващата  най-добра кръчма ни я предложиха от хотела и последния ден я пробвахме е Pasanauri, наистина беше супер и имаше всички известни локални ястия, даже можеше да се поръчват по колкото искаш хинкали (на много места има минимум  от 5 броя от вид). Имаше и без кориандър, явно са се усетили, че на много чужденци им идва в повече. 

 

 

 

 

 

Чаша вино върви по 6-8 лари, бутилките са по 30-45 лари.

Хачапури по 8-10-12, хинкалите по под 1 лара за брой.

 

Два пъти ходихме да пием вино в една избра/Karalashvili wine cellar, хем е много хубаво, хем е евтино.

Първият пъп дегустирахме  от всичките им вина 10-11 броя, като първите 2 са безплатни, а след това по 2 лари.

Втория път решихме да пием от двете им най-хубави само, които са само по 20 и 27 лари бутилката това цена в избата, същата ако се купи от тях.

 

IMG_0305.thumb.JPG.dea8c5e4e856b4332f3d2a18c6c45fc0.JPGIMG_0309.thumb.JPG.e717b2dfd6dbde2c220b16c360a81e0f.JPG

 

Солено ядене не уцелих, но повечето да не казвам всички по-твърди/зрели сирена и кашкавали са много солени, явно за това на някои им е солено.

 

Намерих случайно и много добро кафене-винарна/ Skola Coffee & Wine Bar, кафето е много добро, както и сладите им неща. Вътре има доста интересни книги на тема кафе и дори се ограмотих още по темата.

 

wfimage6.thumb.jpg.ec86789947a23b265b797c0830c45275.jpgwfimage10.jpg.8bf7f552bdd86937550d52afebc8c66d.jpgwfimage18.jpg.8df628692c458799debf6bc8465c1cae.jpg

 

 

Баня не посетихме, чудих се доста, дори ги разгелдахме, но четох много противоречиви мнение и не знаех какво ще намеря когато вляза, а и се оказа, че повечето трябва да се резервират  – говоря за стаите им, не общите.

 

Хората, особено възрастните както казах и преди са зле, оказа се, че взимат цели 65 долара пенсия. Има ужасно богати около 5-10% и остатъка е средно и към зле (според шофьора ни), типично за посткомунистическа страна.

Въздуха в Тбилиси не беше добър, особено последния ден беше ужасно тежък, по-зле от софийският когато има  смог.

До хотела се оказа, че е домът, който е като голям резорт на най-богатия грузинец-олигарх Бидзина Иванишвили. Построен на върха на нещо като тепе в центъра на града на огромна площ. Понеже бие много на очи, питах и шофьорът ни за него, а и аз четох след това. Както се досещате, той  е милиардер, а имението е дело на японски архитект, имал  акули и какво ли не вътре.

 

IMG_0211.thumb.JPG.093b2d24682a2c56b6828d8ea9706b0a.JPG

 

 

От толкова вино, без малко нямаше да пробвам бирата им, но след като ми я похвалиха, успях да намеря време за 1-2 и наистина ми хареса доста.

 

wfimage7.thumb.jpg.cc4d67eadcddd8173f8fe01fcf08c2e8.jpgwfimage26.jpg.ec09125d35b6272e3c876d59a30ceb80.jpg

 

Може да се пиша още доста, но мисля, че това са акцентите.

wfimage16.jpg

  • Харесвам 10
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.